I Dagblad mor Schiedam en Omstreken toU~i lü EERSTE BLAD. De Raadsverkiezing. I Gratis Ongevallenverzekering f* n o n rnn ba™"ies liR 36sie Jaargang. Zaterdag 5 Juli 191.3 u 1066(5 Op den Balkan. Qffioieeta berichten. Kennisgeving. one Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. herhaaldelijk adverteeren. per regelHandelsadvertentiën 3 maal plaatsen wordt 2 maal regel. Speciale conditiën voor oyereenkomstig op de polis yerielde Toornaarden b\j verlies van levenslange I 11 3 ver5i't's van geheele 11 i een hand, invaliditeiti lUU voet of oogI UU I UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsclie Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. DRANKWET. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam, Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Pieter Hoogstad, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank andere dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenlocaliteit, van het pand, Schie no. 116 alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmakingtegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 5 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGERWEIJ, YV. B. De Secretaris, V. SICKENGA. De kiezers zullen dit jaar werkelijk den gang naar de stembus niet verleeren. Nog waren de algemeene Staten- en Kamerverkiezingen met haren nasleep van herstemmingen en nieuwe ver kiezingen niet geheel ten einde gebracht, of de periodieke Raadsverkiezingen stonden reeds weer voor de deur. Den 24n Juni 11. had de officieele candidaatstelling plaats, die in onze veelbewogen gemeente allerminst tot een onmiddellijk resultaat kan leiden, en den Sn Juli a s. zullen de kiezers ter stemming moeten opgaan om wellicht den 18n d.a.v. het werk, slechts ten halve gedaan, door de herstemming te voltooien. Onder wel bijzondere omstandigheden wordt ditmaal deze Raadsverkiezing gehouden. Terwijl de gemeente Rotterdam aan de oostzijde onzer stad al het omringende land tot aan de bebou wing dezer gemeente in privaat bezit heeft weten te verkrijgen, terwijl de machtige nabuurstad hare bebouwde kom steeds verder naar de grens onzer gemeente uitstrekt, dreigt voor velen het schrik beeld der annexatie, die voor anderen weer niets schrikwekkends heeft. In ieder geval zullen de vroeden, die nu voor den Raad zullen gekozen worden, over gewichtige problemen te beslissen hebben. Hetzij dat onze nabuur Rotterdam, met 't oog op de sedert kort verkregen gronden, alleen met een verzoek tot grenswijziging bij de IJooge Regeering komt, hetzij dat zij ter hoogste plaatse algeheele annexatie onzer gemeente vraagt, in beide gevallen zal de Dubbele Ilaad in de beide betrokken plaatsen een aanvankelijk oordeel heb ben te vellen. Dat daartoe allereerst z ij geroe pen zijn, die eene plaats in den gewonen Raad onzer stede innemen, is zeker alleszins te begrijpen. 't Is zeker een groot, gewichtig probleem, dat onze vroeden aldus zullen hebben op te lossen. Die dreigende annexatie is toch als 't ware eene medailje, die aan beide zijden goed bekeken be hoort te wordenniet alleen de lichtzijde van dat zeer ernstig vraagstuk dient te worden bezien, maar ook aan den schaduwkant behoort wel zeker evenzeer alle aandacht te worden geschonken. Hier geldt 't toch een onherroepelijke daad, wan neer eene eventueele annexatie de wettelijke sanctie heeft verkregen. Daarom, lette men wel op het vraagstuk in zijn vollen omvang, beküke men 't niet uitsluitend van den stoffelijken kant, maar wijdde ook alle aandacht aan de betrokken geestelijke belangen. Tot die ernstige, gewichtige taak zullen dan 's Raads vroeden in de eerstvol gende stedelijke periode allereerst geroepen worden. Maar daarvoor of daarnaast zullen zij nog tal van andere gewichtige vraagstukken in het belang onzer nijvere, vooruitstrevende gemeente hebben op te lossen- Onze gemeente, die toch thans op een keerpunt staat, eene geleidelijke omwenteling in hare bestaansmiddelen ondergaat, behoeft wijze, krachtige mannen om haar in dezen crisistijd wijs en beleidvol te besturen. Dat die vroede regenten onder de manneu van Rechts niet zouden te vin den zijn, zal zeker geen weldenkend kiezer durven beweren. "Waar onze recbtsche Raadsleden her haaldelijk blijk hebben gegeven van hunne toe wijding aan de publieke zaak, zullen alle wel denkende kiezers er wel op uit zijn, juist in deze moeilijke periode van overgang, aan het roer onzer gemeente d i e mannen te plaatsen, geschikt en bereid haar naar de meest veilige haven, on gerept te voeren. Zooals we 't reeds meermalen in onze artikelen ter gelegenheid van Raadsverkiezingen uiteenzet- t'en, we behoeven mannen in onze vroedschap die begrijpen dat de belastingpenningen der burgerij, veelal met zooveel moeite geofferd, werkelijk worden besteed voor het doel waarvoor ze werden opgebracht, die bij het onvermijdelijk opleggen van belastingen rekening houden zoowel met de billijkheid als met de draagkracht der ingezetenen. Stellen wij allereerst dezen eisch voor het richtig vervullen van het Raadslidmaatschap, dan mogen we toch getuigen, dat de mannen van Rechts, die in onze vroedschap zetelen, aan dezen billijken eisch alleszins hebben voldaan. De rechtsche meer derheid van onzen Raad heeft doof eene wijziging der Inkomstenbelasting, waarbij de twee laagste klassen werden geschrapt, getoond voor den nood der kleine luiden een open oog te hebben. Door zich herhaaldelijk te verzetten tegen eene sterke progressie in de Inkomstenbelasting, door leden ter linkerzijde begeerd, heeft zij er ook voor ge waakt, dat door het vertrek der zwaar belasten, de minbevoorrechten, gehouden hier te blijven, te zeer door de belasting zouden worden gedrukt. Met nadruk hebben wij ook steeds betoogd, waar wij de vereischten voor het Raadslidmaat schap nagingen, dat onze vroeden moeten bezield zijn met den ernstigen wil, om, gebruikmakend van de bijzonder gunstige ligging onzer stad, de gelegenheden voor handel en nijverheid uit te breiden, handel en nijverheid in hun moeilijken strijd om het bestaan te helpen en te steunen. Ook onder dat opzicht is zeker de rechtsche meer derheid van den Raad niet te kort gekomen. Binnen de grenzen van de financieele draagkracht der gemeente deed zij te dezer zake wat zij kon. Zoo kwam door het goed inzicht onzer vroeden de betonsteiger aan de Oosterhaven tot stand. Door een welberaden overeenkomst met Rotterdam werd ook electrische stroom verkregen, niet alleen als lichtbron, maar ook als drijfkracht, waar mee zeker vele kleine industrieën, die aan die drijf kracht werkelijk behoefte hebben, zullen zijn gebaat. Herinneren wij hierbij nog aan de billijke re geling van de subsidiën voor de bewaarscholen, waarvan ook de bijzondere bewaarscholen genieten en die de rechtsche meerderheid met veel moeite tegenover de oppositie van Links tot stand bracht, dan doen wij hiermee nog slechts een enkele greep uit het vele goede dat Rechts in de laatst- verloopen stedelijke periode in het belang der gemeente en hare nijvere ingezetenen deed.. Het medegedeelde zal echter voldoende zijn om te doen iDzien, dat de belangen onzer nijvere, vooruitstre vende gemeente bij Rechts allleszins veilig zijn. Daarom meenen wij het zestal rechtsche candi date!! dat thaus voor de openvallende zetels ter beschikking is gesteld, met vol vertrouwen te mogen aanbevelen. Rangschikken wij dit zestal naar de drie districten waarover zij zijn aange wezen, dan zal dit nog te meer, overtuigend blijken. District I. Voor dit district zijn door de christelijke coalitie partijen candidaat gesteld het aftredend Raadslid, de heer W. A. Beukers, en de heer A. C. A. N o 1 e t, tot voor kort lid van Ged. Staten. Het aftredend Raadslid, de heer B. A. J. Wittkampf, wenscht toch, om te eerbiedigen redenen, zijn mandaat niet hernieuwd te zien. Van ons af tredend Raadslid, de heer W. A. Beukers, be hoeven wij wel niet veel te zeggen. Hij is zeker geen veelspreker in den Raad, zooals er daar zijn, die slechts het oog op de tribune gericht houden; maar in den kring der com missiën weet men dezen stoeren medewerker, wiens scherpen blik weinig ontgaat, te waardeeren. Hetzelfde kan met alle recht van den heer A. C. A. Nolet ge zegd worden. Waar hij het Raadslidmaatschap heeft moeten prijs geven, omdat de Wet 't, met het lidmaatschap van Ged. Staten onvereenigbaar acht, zal hij 't thans weer kunnen opvatten, wijl mèt het lidmaatschap der Provinciale Staten, te vens zijn lid zijn van Ged. Staten ten einde liep. In District I stemmen dus zeker al onze kie zers eenparig, onverdeeld op de beide uitnemende candidaten door de verbonden christelijke partijen in onderling overleg gesteld en gesteund. Dan mogen wij de verkiezing verzekerd achten van hen, die dit district met alle eer zullen vertegen woordigen, de heeren W. A. BEUKERS, A. C. A. NOLET. District II. Voor District II was zeker de keuze der be trokken kiesvereenigingen allerminst moeilijk. De beide aftredende rechtsche Raadsleden, de heeren Jan van KatwijkenJos. Meijer hebben hun Raadsmandaat met zóóveel ijver en toewij ding vervuld, dat geen weldenkende'er ook maar een oogenblik aan zou twijfelen, 't weder door hen te doen vervullen. De heer Van Katwijk heeft zich zoowel door zijne degelijke opmerkingen in de Raadszittingen, die hij steeds trouw bijwoont, als door zijn volijverige werkzaamheid in de com- missiën de vernieuwing van zijn Raadsmandaat alleszins waardig gemaakt. De heer Meijer toonde evenzeer, dat hij het Raadslidmaatschap gewetens vol opneemt. Zoowel bij den arbeid in de Raads- commissiën als bij de beraadslagingen in de Raads zittingen toont hij zich een beginselvast, practisch medewerker, wiens adviezen steeds op prijs wor den gesteld. Ook hij verdient 'talleszins, dat zijn Raadsmandaat door de kiezers wordt vernieuwd. De christelijke kiezers in District II zullen 't zich zeker wel tot eer rekenen het mandaat van deze beide aftredende Raadsleden, die alles zins getoond hebben tot een richtig, zuinig, be leidvol gemeentebeheer te kunnen en te willen medewerken, te vernieuwen. In District II dus eenparig, onverdeeld gestemd op de beide ge stelde candidaten, de heeren J. YAN KATWIJK, J. A. M. MEIJER. District III. District III heeft ditmaal het leeuwendeel van de vaceerende Raadszetels te bezetten. Drie Raads leden behooren in de plaats van het drietal af tredenden in dat district te worden gekozen. Toch hebben de verbonden christelijke partijen in on derling overleg voor de drie vacatures slechts twee candidaten gesteld. Daartoe behoort, natuur lijk, allereerst ons aftredend verdienstelijk Raads lid, de heer J. H. Evers. De heer Evers heeft toch in de weinige jaren, die hij van onze vroed schap deel uitmaakt, getoond daar alleszins op zijn plaats te zijn. Wel ontwikkeld en begaafd man toonde hij in de beraadslagingen onzer vroedschap steeds een goeden kijk op de betrok ken onderwerpen te hebben. Zijne opmerkingen gaven vaak van rijp beraad en goed inzicht blijk en leidden dikwijls de verdwaalde discussie in het rechte spoor. Hem behoort dus allereerst een nieuw Raadsmandaat te worden toevertrouwd. De door ons gesteunde candidaat der Christelijk- Historischen, de heer J. J. Gabel Sr., is zeker als veeljarig en veelzijdig werkzaam ingezetene met de nooden en behoeften onzer nijvere, voor uitstrevende gemeente wel bekend. Bovendien bezit hij zeker in 'toog zijner partijgenooten, die hem 't best kennen, eigenschappen, die hem voor het Raadslidmaatschap geschikt doen zijn. Ook hem is dus een Raadsmandaat wel toevertrouwd. In dit moeilijk district, bezorge dan het een parig, onverdeeld stemmen op beide genoemde heeren de zege aan de candidaten door de ver bonden christelijke partijen gesteld en gesteund, de heeren J. H. EVERS, J. J. GABEL Sr. Over 't geheel raden wij al onzen kiezers zich strikt te houden aan de candidaten door de chris telijke partijen na rijp beraad in onderling overleg aldus gesteld, geen andere blokjes op het stem biljet dan die bij deze candidaten zwart te maken. Alleen langs dien weg zal het zwaarwichtig ver- kiezingswerk leiden tot het beoogde doelhet behoud en de versterking van de christelijke meerderheid in den Gemeenteraad. De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. Komt, zoo mogelijk, vóór 1 ure stemmen. HaitenlaAdscli Nieuws. De Serviërs. Een telegram van den prefect van Kustendil meldt, dat een Servische troepenmacht, bestaande uit een divisie infanterie met artillerie en twee eskadrons cavalerie, gisteren de Bulgaarsche grens is overgetrokken en om 8 uur den top van den Tsjermok heeft bereikt, 10 K.M. ten Westen van den weg van Waiinowgrad naar Kustendil. Uit Belgrado verneemt de Kölnische Zeitung Als een loopend vuurtje ging gister het bericht over de zege der Servische troepen bij Kotsjana door de stad. Groote afdeelmgen Bulgaren moeten daar gevangen genomen zijn, 100 stukken geschut buitgemaakt. De Bulgaarsche opperbevelhebber Sawof moet volgens een bericht uit het hoofdkwartier te Uskub zijn afgetreden en vervangen zijn door generaal Ratko Dimitrief. Op het gevechtsterrein heerscht koude, er valt sneeuw. De bladen geven bijzondere edities uit over de zege der Serviërs bij Kotsjana. Zij berichten, dat het leger van generaal Ratko Dimitrief geheel verslagen is, waardoor de weg naar Kotsjana vrij werd. Onder de Bulgaarsche troepen moet een pa niek heerschen en de tuchteloosheid neemt toe. De officieren twisten onder elkaar. Te Sofia maken de jobstijdingen een geweldigen indruk en verslagenheid. Aan de Oud-Servische grenzen neemt de Bulgaarsche bevolking de vlucht. Te Belgrado houdt de bevolking betoogingen. De Servische opperbevelhebber heeft de oorlogs correspondenten van buitenlandsche bladen uitge- noodigd zich naar Uskub re begeven. Hij is bereid hen op het gevechtsterrein toe te laten. Het verkeer met Bulgarije staat geheel stil. Volgens een officieel bericht hebben de Serviërs in het archief van het 3 iste Bulgaarsche regiment een schrijven gevonden van een bevel van den bevelhebbei' der 2de brigade van de 4de divisie, generaal Presla, waaruit blijkt, dat de Bulgaren van plan waren plotseling het Servische leger te laten overvallen door het 4ee legerkorps, meer dan 100 bataljons infanterie en 200 kanonnen sterk. Dit bevel was gedagteekend uit Bagna, ten westen van Kotsjana, op 16 (29) Juni. Een telegram aan de »Lokal Anzeiger-' uit Belgrado maakt melding van een Bulgaarsche overwinning. De Bulgaren zouden na een bloedi- gen strijd van eenige uren Gewgeli hernomen hebben. Het getal gewonden is zoo groot, dat het geheele spoorwegverkeer slechts tot het vervoer van gewonden dient. Uit Sofia meldt men Tot gisterenmiddag zijn 25 officieren en 3000 soldaten van de Servische Titnok-divisie krijgsge vangen gemaakt. Zes stukken veld- en twee stuk ken berggeschut vielen in handen dei- Bulgaren. Twee Bulgaarsche bataljons hebben gisterochtend in de streek van Tsartzeria drie Servische batal jons verslagen Zij namen 5 officieren en 200 man gevangen en veroverden 7 kanonnen. Aan de ,,Lokal-Anzeiger" wordt uit. Belgrado gemeld Uit geloofwaardige brond wordt medegedeeld, dat gister, op den 4en Juli, ue slag bij Kotcha- na, met een volledige zege der Serviërs geëin digd is. Op dit oogenblik moeten de Bulgare in paniek gevlucht zijn. Twee-en-dertig bataljons of ongeveer 20.000 man, met verschillende gene raals en 1.20 stukken geschut, zijn den Serviërs in handen gevallen. Sinds gisterochtend duurde de strijd om de versterkingen bij Kotschana en de ten noor den van Rcdki-Boeki gelegen gewichtige posi ties \toort. Heden werd om de positie Rujam, 2200 meter hoog gelegen, gestreden. Het zware artillerie-gedonder kon kilometers ver in den omtrek gehoord worden. De beslissende slag wordt thans verwacht in de nabijheid van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1