Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Be westelijk Nieuws. Kustendil op Butgaarsch gebied waren doorge drongen, zijn gisterochtend ten noorden van EgTi Palanka teruggeworpen. Het eerste en het derde legercorps hebben be- vel ontvangen bij Kriwolak het Servisch gebied binnen te dringen. Het vierde legercorps heelt de Senders teruggeslagen en de verbindingen Ins- scben Serviërs en Grieken verbroken. Hit Semlin wordt d.d. 5 dezer geseind: Berichten uit betrouwbare bron melden, dat do strijd over de gansche linie onophoudelijk voortduurt. De verliezen aan beide zijden zijn zeer groot. Aan Servischen kant telt mea over 10.000 gewonden. Het verliescijfer van den herfst- veldtocht is nagenoeg bereikt. De militaire zieken- verplegingsdienst is vooral bij aa Bulgaren ontoe reikend. K ots j ana. Uit Belgrado wordt gemeld: Volgens particuliere berichten Lebben de Ser viërs gistermiddag Kotsjana ingenomen. Naar luid van particuliere berichten, beschik ten de Bulgaren bij Raitsjana Kind over 36 ka nonnen, 48 bataljons infanterie en voorts over 15 bataljons vrijwilligers. Na verscheidene aanval len vermeesterden de Serviërs de Rulgaarsche stel lingen en dwongen de Bulgaren tot een.ordelooze vlucht. De rechtervleugel der Bulgaren is geheel uit elkaar geslagen, hun verliezen bedragen 20.000 dooden en gewonden. De buit die den Serviërs in handen viel, is groot. Grieken en Bulgaren. Het Grieksche legerkorps dat bij Gewgeli opereert heeft een nieuwe overwinning behaald. De vij and moest over de geheele linie van Lahama zijn stellingen ontruimen en in wanorde vluch ten. Hij liet alle krijgsmaterieel, munitie en 1600 geweren in den steek. De Grieken, die 1200 Bul garen gevangen namen, vervolgden den vijand en bezetten de hoogten van Jani. De uiterste linkervleugel die snel blijft voort rukken, heeft den vijand, die te Matsoekowo en Klinowo sterk was verschanst, krachtig aangeval len. Bij Nigrita zouden de Bulgaren een overwin ning op de Grieken hebben bevochten. Koning Constantijn, uit Balsa te Saloniki terug gekeerd, is onmiddellijk naar Kilkitsj vertrokken, waar de Grieken de Bulgaren nog steeds terug drijven in de richting van Doiran. De Grieken hebben Doiran bezet. De Bulgaren zijn thans uit de neutrale zóne verdreven. In Roemenië. Uit Boekarest seint men aan de Kölnische Zei tung: De mobilisatie van het Roemeensche leger om- vat dertien lichtingen, de nu ouder de wapenen zijnde soldaten niet inbegrepen. De sterkte van het leger, daardoor verkregen, schat men op 550 tot 600.000 man. Als het noodig mocht zijn zul len nog mjger reservisten worden opgeroepen. Van de marine zijn de lichtingen van 1897 1909 opgeroepen. De minister van oorlog heeft een beroep ge daan op vrijwilligers van 19 jaar. Ten minste 1600 hebben zich reeds aangemeld. De uitvoer van petroleum is verboden. Uit Boekarest verneemt de „Neue Freie Presse: Bulgarije heeft uit vrijen wil verklaard aan Roemenië het gebied, begrensd door de lijn Toer- toekanBaltjik, af te staan. Uit Boekerest wordt gemeld: De groote bankinstellingen zien voorloopig den financieeien toestand zonder bezorgdheid aan en achten een moratorium overbodig. De „Staatscourant" bevat het verbod mede- deelingen omtrent troepenbewegingen enz. in de bladen te publiceeren. Publicatie van een en ander zal als spionnage worden aangemerkt. I n B u 1 g a r ij e. Over de ministerieele crisis in Bulgarije wordt aan de „Lokal Anzeiger" uit Sofia geseind: De beraadslaging van de leiders der partijen heeft geen resultaat opgeleverd. De koning heeft zich de beslissing voorbehouden. Men weet slechts, dat de meerderheid van de partijleiders Malinof, Radoslawof Genadzjef en Tontsjef voor den oorlog, Danef en Theodorof daarentegen voor den vrede gesproken hebben. De correspondent van het „Berliner Tageblatt" te Sofia seint hierover: Na een ministerieele crisis van twee dagen, die tengevolge van de verschillende meeningen onder de leden van het kabinet uitgebroken was, is thans een oplossing in dier voege gevonden, dat Danef aanblijft en den steun van alle partijen heeft. De opperbevelhebber Sawof is door gene raal Dimitrief vervangen. Sawof is tot raads man van de kroon benoemd. Generaal Dimitrief is zeer bemind bij de soldaten. Deze noemen hem de kleine Napoleon, en hebben bijna een bijgeloovig vertrouwen in zijn geluk. Men ver wacht, dat zijn benoeming door een krachtig aan vallenden oorlog tegen de Serviërs gevolgd zal worden. De officieuse „Bulgaria" verklaart, dat dank zij de stappen van enkele mogendheden alle hoop op een vreedzame oplossing nog niet verdwe nen is. Teru ggeroepen. De Servische zaakgelastigde te Sofia is terug geroepen. De diplomatieke betrekkingen tusschen Servië en Bulgarije zijn afgebroken. De Bulgaarse he gezant en het personeel der legatie uit Athene vertrokken. De Turken. De mimairs gouverneur te Constantinopel heeft de officieren van- gezondheid en de. beambten van den geneeskundigen dienst bij (je legers van' Tchatalja, Gallipoli en Yardar, die zich mot ver lof bevonden, last! gegeven, onmiddellijk naar hun posten terug te keeren. De generalissimus Izzet pasja is, na met den grootvizier een langdurig onderhoud gehad te hebben, weder naar Tsjataldzja vertrokken. Havasmeldt uit Constantinopel: Hier houdt het gerucht aan, dat Turkije aan Bulgarije een nota heeft gezonden, waarin de teruggifte van Thracië gevorderd wordt. De Weensche correspondent van „Exchange Telegraph Company" seint, dat Turkije belooft heeft neutra'al te blijven, nadat Bulgarije belang rijke concessies heeft gedaan betreffende de oor logsschatting. In de Egeïsche Zee. De Grieksche minister van buitenlandsche za ken heeft officieus den vertegenwoordigers van vreemde mogendheden kennis gegeven dat de kust van de Egeïsche zee van 36.5 tot 23.53 graad oorsterlengte is geblokkeerd. In het officieele besluit wordt de blokkade ge motiveerd als een maatregel om de proviandee ring van het Bulgaarsche leger te bemoeilijken, 0 o s t e n r ij k. Aan de „Lokal Anzeiger" wordt uit Weenen geseind: De opisitie, die Oostenrijk-Hongarije in het tegenwoordige Balkanconflict inneemt, 'schijnt elk oogenblik aan klaarheid en zekerheid te win nen. Graaf Berchtold is door keizer Franz Jo seph naar Ischl ontboden om over den huidigen stand van zaken verslag uit te brengen. In goed onderrichtte kringen neemt men aan, dat het der Oostenxijksche diplomatie gelukken zal, als eer- üjk makelaar op te treden tusschen Roemenië en Bulgarije. Het algemeen gevoelen in die krin gen is, dat een bemiddelingsactie spoedig ver wacht kan worden. Men hoopt, dat er een betere verstandhouding tusschen Bulgarije en Roemenië het gevolg van zal zijn. Allerlei nieuws. Servië en Griekenland zoo schrijft de „Echo de Paris" hebben reeds een overeenkomst getroffen tot verdeeling van Macedonië. Het Griek sche gebied zal zich tot aan de golf van Orfano uitstrekken en Saloniki een flink achterland krij gen. Aan Servië is een strook langs de Grieksche grens afgestaan, waardoor het aan de golf van Lagos toegang krijgt tot de Egeïsche zee. Generaal Fitsjef, de chef van den Bulgaarschen Generaal Fitsjef, de chef van den Bulgaarschen staf, ligt zwaar ziek. Hij lijdt aan een nierziekte en gaat naar Karlsbad. Kolonel Neresof zal hem vervangen. BELGIl De groot-hertogin van Luxemburg' wijdde oen laatsten <fag van haar verblijf aan een bezoek, aan het landgoed en het kasteel te Laeken. Na een intiem dejeunen met de leden van de konink lijke familie verliet de groot-hertogin om 3 uur gistermiddag Brussel en keerde naar Luxemburg terug. RUSLAND. In het' proces tegen 52 van muiterij aange klaagde matrozen der Oostzee-vloot, heeft het ma rine-gerechtshof te St. Petersburg thans, nadat het proces 8 dagen geduurd heeft, uitspraak ge daan; 27 matrozen werden tot dwangarbeid ver oordeeld, twintig tot indeeling by de straf-de- tachementen en vijf vrijgesproken. ENGELAND. Minister Churchill en de Fransche minister van Marine, Baudin, hebben aan boord van de „En- chanteress" de vloot-manoevres in het Kanaal bijgewoond. Hieraan werd deelgenomen door het eerste en tweede pantser-eskader en 't eerste en tweede kruisereskader. Na een uur lang de be weging der oorlogsschepen gadeslagen te hebben, bageven beide marine-ministers zich aan boord van het pantserschip „Orion", teneinde de schiet oefeningen bij te wonen. Des avonds vond een gala-diner aan boord van de „Enchanteress" plaats. AMERIKA. Het feest van den 4den Juli, waarop de Ver- eenigde Staten hun nationale onafhankelijkheid herdenken, is, dank zjj het prachtige, bjjna tropische weer, schitterend gevierd. Ook wor den op dezen dag drie veldslagen herdacht, die van Gettysburg, Vicksburg en Santiago. De laatste was wegens de vernietiging van de Spaansche vloot beslissend voor den Spaansch- Amerikaanschen oorlog. De aandacht was ge concentreerd op Gettysburg, waar president Wilson een redevoering hield, naar aanleiding van den vijftigsten verjaardag van den slag, die in de nabijheid dezer stad geleverd werd. Hjj gaf een overzicht van de gebeurtenissen in de laatste vjjftig jaar en spoorde het land aan, met moed voort te gaan op den weg naar vrij heid en gelijkheid onder het democratisch be wind. Op nog andere wijze onderscheide deze feest dag zich van die van vroeger. Door den ge meenteraad van elke stad was bekend gemaakt dat de wet op dien dag even streng gehand haafd zou worden als op andere dagen. Elk jaar hadden, wegens het onvoorzichtig omspringen met vuurwerk, duizenden ongevallen plaats, waaronder somtijds velen 'van doodelijken aard. Washington en andere steden waren daarom even kalm als op een gewonen Zondag. Gister was het 20 jaar geleden, dat de koning van Engeland met koningin Alexandra in het hu welijk trad. Deze dag weid niet. in het openbaar gevierd. In het Ruckingham-paleis bood gister hel koninklijk echtpaar aan de leden der konink lijke familie een lunch aan. Tusschen de twintig en certig familieleden namen aan de lunch deel. Morgen zal de koningin van Engeland aan de léden van de Engelsche Roode Kruis-afdeeling, die op den Balkan zieken en verwonden heb ben verpleegd, persoonlijk onderscheidingen uit reiken. President Wilson heeft officieel de verloving van zijn tweede dochter Jessie Woodrow Wilson met Robert Heykham Sayre bekend gemaakt. De bruidegom stamt uit de zeer geziene familie Sayre in Pennsylvanie, aan welke familie de Lehigh Valley-spoorweg toebehoort. De huwelijksvoltrek king zal waarschijnlijk in November plaats vin den. j j 1 Uit Montabour meldt men Volgens een bericht uit New-York, heeft de kortgeleden te Montabour overleden Karl Hutter aan de gemeente Wallmerod 10.000 dollar ver maakt. De zuster en kinderen van een stiefbroeder van den overledene erven te zamen 350.000 dollars zoomede een niet onbeduidend grondbezit in Duit-chland. Uit Bakoe Op de Montachews Naphta-werken te Romany staat een naphta-bron in brand. De verliezen zijn zeer aanzienlijk. Naar uit Berlijn gemeld wordt, heeft de Japansche regeering besloten tot invoering van het Duitsche systeem van draadlooze telegrafie. Het verdrag is 3 Juli onderteekend. De S. D. A P. en de Crisis. „Het Volk" schrijft: Jl. Vrijdag vergaderde het Partijbestuur der S. D. A. P. met de Kamerfractie en de redactie van ;,Het Volk", ter bespreking van den toestand en ter overweging van de wegen, waarin de S. D. A. P. de oplossing van de politieke crisis heeft te sturen. Uit den aard der zaak is het be sprokene niet voor publiciteit vatbaar. In deze omstandigheden legt men zijn kaarten niet op ta fel. Later zal natuurlijk alles aan de partij wor, den medegedeeld. Maar één omstandigheid kan wèl medegedeeld worden, en die is, dat de te volgen gedragslijn werd vastgesteld met algemeene stemmen. Mr. Troelstra deelde aan het „Hbl." mede, niet te verwachten, dat hij opnieuw door de Ko ningin zou ontboden worden. Hij vertrekt dan ook weder spoedig naar Hasserode in den Harz, waar LÜ zijn vacantie doorbrengt. Het blad krijgt uit een onderhoud met mr. Troelstra wel den indruk, dat een oplossing van de crisis nog niet te wachten is. Koninklijk bezoek nan Boskoop Volgens een bij het comité voor de rozenten- taonstelling te Boskoop ontvangen bericht zal H. M. de Koningin op Donderdag 10 Juli a.s., den dag na de opening, een bezoek aan die tentoon stelling plengen. Pauselijke Onderscheiding. Het heeft Z. H. den Paus behaagd mejuffrouw E. Janssens van Buren te Tilburg te begiftigen met het kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Staatsraad in buitengewonen dienst. Bij Kon. besl. is benoemd tot Staatsraad in buitengéwonen dienst, dr. E. B. Kielstra, gepen- sionneerd luitenant-kolonel titulair der genie van het Oost-fndisch leger en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Nederland en zQn Koloniën. Uit „De Wachter van Holland-Michigan" van 11 Juni: „De Nederlandsche gezant, jhr. Loudon, zal a.s. Dinsdag een oratie houden in een der universi teitsgebouwen te Chicago over de wijze waarop Nederland zijn uitgebreide koloniën regeert." Winkelsluiting. De gemeenteraad van stad Doetinchem heeft in haar Vrijdag gehouden vergadering besloten tot invoering der wettelijke 9-uurs-winkelsiuiting. Kardinaal van Rossum in ons land. Kardinaal van Rossum bracht Zaterdagmiddag tegen 4 uur een bezoek aan den bisschop van Haarlem, mgr. CaJlier, in diens paleis aan de Nieuwe Gracht. Van dat paleis en ook van de woning- van den vicaris-generaal wapperde de Nederlandsche vlag'. Toen het bezoek van kar dinaal van Rossum was bekend geworden, stroom den van alle zijden katholieken en ook anderen toe, om dera kerkvorst bij diens vertrek eerbiedige hulae te brengen. Bij zijn vertrek uit het Bisschoppelijk Paleis werd Z.Em. uitgeleide gedaan door Mgr. Callier, den vicaris-generaal. Mgr. M. P. J. Möllmann, de secretarissen van den bisschop van Haarlem en eenige andere eerw. heeren geestelijken. Toe gejuicht door een talrijke menigte, keer te Z.Em. met, zijn gevolg, weder per auto naar Amsterdam terug. Gister (Zondag) heeft kardinaal ,van Rossum om 91/2 uur in de kerk van de paters Redemp toristen aan de Keizersgracht een pontificale Hoog mis opgedragen. Het kerkgebouw was met een dichte menigte gefoovigen bezet. Gisterenavond te 61/2 uur had in de St. Willi- broremskerk, aan den Amsteldijk, de feesteiijke huldebetuiging plaats aan Z. Em. Kardinaal Van Rossum door de leden der mannenafdeeling van de aartsbroederschap der Heilige Familie. Het mime tempelgebouw was' rijkelijk en smaakvol versierd; in het priesterkoor de banieren der verschillende afdeelingen van de aartsbroeder schap, tegen alle pilaren co.rbeilles met bloemen en groen, bij den hoofdingang palmen en laurie ren en onder den koepel een reusachtige corbeille, een ware tuin, welke werd omgeven uoor breede purperroodie, schuin afhangende guirlandes, en waarvoor was aangebracht de beeltenis van paus Pius X. Geruimen tijd voor half zeven was de kerk geheel gevuld; in het middenschip de leden der aartsbroederschap, terzijde van 't priesterkoor de speciaal uitgerioodigden, in de zijbanken de geïn- troduceerden, terwijl zich op 't kleine koor een schare knapen enf op het groote een tweehonderd tal heeren zangers en een strijkorkest bevoelden. Pater van Dam, directeur der afd. van de II. Familie in de kerk der paters Redemptoristen, hield een welkomstrede, waarin hij zijn voldoening te kennen gaf over de groote eer dat kardinaal van Rossum den leden der aartsbroederschap de voorkeur gaf, hem het eerst te mogen huldigen. Pastoor van Zanten hield, nadat eenige zang nummers ten gehoore waren gebracht, de feest rede. In welsprekende taal wees hij op de groo- .te verdiensten van kardinaal van Rossum, en voor al op diens nederigheid en werkzaamheid. Een plechtig moment was het toen Z.Eervv. de acte van opdracht der broederschapleden her nieuwde, waarbij dezen allen met luider stem die acte mede volgden. Met weelde van geluid zong dan de heer J. Nelissen in afwisseling met het meerendeel der aanwezigen het lied „Broeders, welk geloof hebt gij?" en vervolgens zong het koor met genoemden heer als baryton en den heer W. Scheepens als tenor-solist, de cantate De Kerk, tekst van W. Mosmans, muziek van pater J. Haagh, Redemptorist, en toen kwam het eigen lijke hoogtemoment van den avond; de tot- spraak van kardinaal Van Rossum. Z. Em. zeide o.a., dat hij zich gelukkig gevoel de om door de aartsbroederschap der H. Fami lie gehuldigd te worden. Deze congregatie vond bij den zuurdeesem van het Christelijk-sociale leven; door haar wor den de leden van de Christelijke vereenigin- gen, welke meer op zuiver maatschappelijk ge bied werkzaam zijn, voortdurend gesticht in hun trouw en aanhankelijkheid aan 't geloof. Toen hij vóór zijn vertrek naar Nederland 'n afscheidsbezoek bracht bij Z. H. den Paus, zei- de deze hem dan ook, dat hij met bijzondere voldoening het werk der aartsbroederschap gadesloeg en haar leden met hun gezin en al len, die thans hier tegenwoordig zouden zijn, volgaarne zijn apostolischen zegen schonk. Knielend ontving nu de geheele schare de be nedictie des Pausen. Een door allen uit volle borst medegezongen Tantum ergo voorafgegaan door Jesu dulcis memoria van Van der Bijl, door het snapenkoor uitgevoerd en de plechtige zegen van het altaar af door den kartinaal gegeven, beëindigde op indrukwekkende wijze deze treffende huldiging. Na afloop van het feest in de Sint Willibror- duskerk had op straat een schitterende ovatie aan den kardinaal plaats. Heden bracht Z. Em. een bezoek aan het Groot-Seminarie te Warmond. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Juli 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.2 te Horta. Laagste barometerstand 753.8 Hamburg. Verwachting tot den volgenden dagmatige later afnemende noordoostelijke tot noordweste lijken wind, zwaarbewolkt met kans op regen buien, later opklarend, en iets warmer. De Raadsverkiezing. Wy herinneren ook nog te dezer plaatse aan de verkiezing van zeven leden van den Gemeenteraad, welke morgen Dinsdag van 'smorgens 8 tot 's namiddags 5 ure in de verschillende districten plaats heeft. Allen die tot de stemming gerechtigd zijn, ook zij die geen oproepingskaart ontvingen, behooren daaraan deel te nemen. Van den voorzitter van het betrokken stembureau kan men de vereischte kaart krijgen. Op het stembiljet, dat men in ruil voor de oproe"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2