Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f cn rr fiK Gratis Ongevallen verzekering HIENZI. 36sie Jaargang. Woensdag 9 Juli 1913. Op den Balkan. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. Qfficieele berichten. Kennisgeving. BrffawlfKdi Nieuws. FEUILLETO \o. 10669 Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. De verzekering wordt gewaarborgd door de btj verlies van een hand, voet «f oog Hollandsche Algemeene by verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I (JU wüsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 98 der Kieswet, Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de processen-verbaal, bedoeld bij art. 93 dier wet, van de op den 8sten Juli j.l. in deze gemeente plaats gehad hebbende stemming voor de verkie zing van zeven Leden van den Gemeenteraad op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd, en dat afschriften daarvan aan het raadhuis zijn aangeplakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9den Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGERWEIJ, W. B. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, maken bekend, dat hun op 27 Juni jl. gepubli ceerd besluit, strekkende dat de Gemeenteiyke Zwemplaats des Zaterdags van 3—5 uur 's na middags gesloten zal zijn in dien zin is te ver staan, dat alsdan geabonneerde en per keer be talende bezoekers, ook tijdens het gebruik der in richting door de Schiedamsche Zweraclub, zullen worden toegelaten, echter alleen tot het voor hen te reserveeren gedeelte. AANGIFTE voor het BEVOLKINGSREGISTER. Het GEMEENTEBESTUUR van Schiedam herinnert de ingezetenen aan hunne verplichting om steeds tydig aangifte te doen voor het bevol kingsregister. Bedoelde aangifte moet worden gedaan lo. wanneer men de Gemeente gaat ver laten alsdan moet een getuigschrift van woonplaats verandering (verhuisbiljet) worden gevraagd en meegenomen naar de Gemeente waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiterlijk binnen één maand te worden ingeleverd 2o. wanneer men zich in de Gemeente ves tigt; alsdan moet men overleggen een getuigschrift van woonplaatsverandering (verhuisbiljet), afge geven in de vorige woonplaats 3o. wanneer men binnen de Gemeente van woning verandert; alsdan is het hoofd van een huisgezin verplicht aangifte te doen, doch tevens wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, b.v. wan neer iemand komt inwonen en ook wanneer dienst- en weikboden komen of vertrekken. Verzuim van aangifte kan worden gestraft met HECHTENIS of GELDBOETE. Voor zooveel noodig wordt medegedeeld dat het Bureau van het Bevolkingsregister gevestigd is Schoolstraat 12 (voormalig Kantongerechtsgebouw) en geopend is van des voormiddags 8£ tot des namiddags 4^ uur. In Bulgarije. Uit Sofia meldt Reuter: In het Sobranié heeft Danef gister een konink- 70) „Gij hebt het nieuws gehoord?" riep Mon- Treal. „Ik hoorde het.® „En veracht de omwenteling „Ik vrees haar." „Gij toont ten minste eenig verstand te be zitten. Maar dit is geene zaak, die mij aangaat. Ik wil uwe raadpleging niet hinderlijk zijn. Vaar voor het tegenwoordige wel!" en een Ste- fano hem weerhouden kon, had de ridder de kamer verlaten. „Wat wil die volksmenner mompelde Mont real in zichzelven, „wilde hij mij om den tuin leiden heeft hij zich van mijne tegenwoor digheid ontslagen, om al het voordeel der on derneming alleen voor zichzelven te houden Ik vrees hetde listige RomeinOns ver stand schiet altijd bij het hunne te kort, omdat ^ij geen begrip hunner lafhartigheid hebben. Maar wat dient gedaan te worden Ik heb jludolf reeds verzocht, met de roovers te spre- kenz(j zijn op het punt, hunnen tegenwoor- «igen heer te verlaten welaan, laat het zoo lijkt boodschap voorgelezen, waarbij de verga dering wordt bijeengeroepen om de begrooting over het tweede driemaandelijksche tijdvak van 1913 goed te keuren. De president deelde mede dat een wetsontwerp tot beschikbaarstelling van 50 millioen voor het leger is ingediend. De zitting is opgeheven. Serviërs en Bu'lgaren. Koning Peter heeft een proclamatie aan bet leger gericht, waarin de oorlog met Bulgarije wordt bekend gemaakt. Ilct Bulgaarsehe leger, saamgetrökken op de oude grens tusschen Bulgarije en Servië, hl ijl l zonder succes trachten een druk te oefenen op bet krijgsbedrijf in Macedonië. Gisteren nog trok het de grens over en tweedegiment.cn urongen tot Kniajewats door, doch mo'esten na een hevig gevecht naar Bulgarije terugtrekken, vervolgd uoor de Serviërs. 'Berichten, uit zekere bron te Weenen ontvangen, doen uitkomen dat de toestand der Servisehe legers in Macedonië lang zoo ongunstig niet is, als de telegrammen aan Weensche. dagbladen zou den doen veronderstellen. De verovering van Istip dooit de Serviërs wordt ieder oogenblik verwacht. Onder de naar Belgrado vervoerde krijgsgevan gen Bulgaren zijn enkele gevallen van cholera voorgekomen. De noodige voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Griek e n en B u 1 g are n. Een nieuwe bezending van 1000 Bulgaarsehe krijgsgevangenen is te Saloniki aangekomen. Roemenië. De „Strassburger Post" zegt van goed inge lichte zijde te vernemen, hoe de betrekkingen tusschen Roemenië en Bulgarije zijn. Onlangs hoeft de plotselinge inschikkelijkheid van Roemenië algemeene verbazing gewekt. Na dat het eerst een zeer belangrijke grenswijziging van Bulgarije bad verlangd, vergenoegde bet zich onverwachts met de stad Silistrië. De- oplossing van het raadsel is deze, dat be halve de officieele overeenkomst te St. Peters burg, nog een geheime overeenkomst is gesloten, die is geteekend tijdens het oponthoud van Da nef te Boekarest. Deze overeenkomst bepaalt dat Bulgarije bet gebied van Toertoekan tot Baltsjik aan Roemenië zal afstaan, indien Roemenië zich verplicht, bij een oorlog van Bulgarije tegen' Servië en Grieken land (dien men toen al kon zien aankomen) Bul garije met 500,000 man ter zijde te staan. Daaruit, is het te verklaren dat Bulgarije zich niets aantrekt van Roemenië's mobilisatie, en al zijn strijdkrachten aan de gevechten in Mace donië laat deelnemen. Ook Rusland's lijdelijke houding vindt in deze overeenkomst, die der regeering te St. Petersburg bekend is, haar eenig© verklaring. Reeds in de eerstvolgende dagen zal de juist heid van deze mededeelingen blijken, verzekert het blad. zijn Het is beter dat ik eerst de macht dei- baronnen vernietig en dan, met het zwaard in de hand, mijn eigen voorwaarden bij den ple bejer beding. En mislukt mij dat, lieve Adelineik zal u wederzien- - dat is eenige troost! en bodewijk van Hongarije zal een hoogen prijs bieden, voor den arm en het hoofd van Walter De Montreal. Hola! hier, Rudolf!" riep hij luide, toen hij de forsche maar lompe gestalte van den ruiter, half gewapend en half beschonken, over den binnenhof zwaaien zag, „schelm 1 zijt ge zoo vroeg reeds dronken?" „Dronken of nuchter," antwoordde Rudolf, zich diep buigende, „wacht ik slechts uwe be velen." „Wel gezegdZijn uwe vrienden gereed zich in den zadel te werpen?" „Een tachtigtal hunner, ziek van verveling door het leögloopen in de wekelijke lucht van Rome, zullen vliegen, waarheen Walter De Mon treal wenscht I" „Haast u dan; doe hen opzittenwij gaan niet van hier met de Colonna's wij verlaten hen, terwijl zij nog beraadslagen 1 Doe mijne schildknapen hier komen I" En toen Stefano Colonna zich op zijnen klep per plaatste, hoorde hij voor het eerst, dat de Provencaalsche edelman, Rudolf de ruiter, en tachtig der huurlingen reeds vertrokken waren, waarheen, wist niemand. „Om ons in Rome voor te zijn, edelmoedige Barbaar'* zeide Colonna, „Voort, mijne hee- Yolgcns een telegram uit Solia aan het „Ber liner Tageblatt" hebben Duitschland en Oosten rijk de Bulgaarsehe regeering aangeraden met Roemenië een minnelijke schikking te treffen, daar or anders gevaar voor oorlog bestaat. Turkije. Uit Constantinopel verneemt de „Kölnische Zei- tung" Do unionistische p^rs blijft bij de regeering op gewapend optreden tegen Bulgarije aandrin gen, ofschoon, naar de „Tanin" toegeeft, alle gezanten het den grootvizier hebben algeraden. De ochtendbladen deelen mede, dat Bulgarije een afgezant naar hier heeft gestuurd om een verbond met Turkije te sluiten. Morgen wordt een afgezant uit Servië ver wacht,, die eveneens besprekingen omtrent een overeenkomst zal inleiden. De „Tanin" schrijft, dat de gebeurtenissen een zoo ernstig'en keer hebben genomen, dat de tijd vooj dergelijke besprekingen allerminst geschikt is. De arbitrage-kansen. Aan de „Süd Slavische Korrespondenz", wier berichten echter tot nu toe weinig betrouwbaar bleken, wordt uit Sofia gemeld: In diplomatieke kringen, die directe verbindingen onderhouden met het kabinet-Danef, is men overtuigd, nat de Bulgaarsehe regeering op een spoedige beëindi ging van den veldtocht tegen Servië en Grie kenland rekent. Onmiddellijk daarna zou dan de bijeenkomst te Petersburg volgen. Het ka binet-Danef meent, op grond van berichten van den generalen staf, dat de beslissing op bet Qorlogslerrein tegen het einde van de week te verwachten is. De Servische armee zou bin nen enkele dagen geen enkele operatie van be lang meer kunnen ondernemen en bevindt zich op dit oogenblik reeds' in een zeer kritieke positie. Zoodra het militaipe succes van Bul garije vaststaat, dan zal Danef aan de kabi netten te Athene en Belgrado de aanvraag rich ten om te Petersburg den nieuwen toestand te bespreken en te trachten tot een nieuwe over eenkomst te geraken. Danef is van meening, dat Bulgarije ook na een besliste militaire overwinning den toestand op den Balkan niet moet forceeren, daar Bulgarije met ongeveer dezelfde eischen voor den dag: ztl komen als voorheen en die aanleiding gaven lot dezen oor log. Servië is gedwongen of zal gedwongen worden het oorspronkelijke verdrag te hand haven, terwijl Bulgarije misschien een dis cussie wil toelaten voor de betwiste zone. Grie kenland verspeelt echter het bezit van Salo niki. Mocht deze stad niet in het bezit van Bulgarije komen, dan zal zij internationaal worden. 'Bulgarije zal geen geldelijke schade loosstelling eischen. Deze opinie van Danef, om den oorlog tus schen de vroegere bondgenooten zoo snel als maar mogelijk is te beëindigen en onmiddellijk daarna te Petersburg, onder me.dewerking van do Russische diplomatie, maar met uitschake len ACHTSTE HOOFDSTUK. De aanval, de terugtocht, de verkiezing en de aansluiting. Toen zij te Rome aankwam, vond de bende der Colonna's de poorten gesloten en de muren bemand. Stefano deed zijne trompetters met een der hoofdlieden voorttrekken; zijn had den in last, op gezag hebbenden toon, het openen der poort voor hem en de zijnen te vragen. „Onze bevelen luiden," hernam de hoofdman der stedelijke wacht, sniemand in te laten, die wapenen, banieren of trompetters voert. Laat de heeren Colonna's hun gevolg afdanken en zij zullen welkom wezen." „Wie gal dien onbeschaamden last?" vroeg de aanvoerder. „Het zijn de bevelen van den heere bisschop van Orvietto en Cola Di Rienzi, vereenigde be schermers van den Buonö Stato De hoofdman der Colonna's keerde met deze tijdingen naar den baron terugde woede van Stefano kan men zich lichter voorstellen, dan beschrijven. „Keer terug." riep hij, zoodra zijn toorn hem toeliet te spreken, „en zeg, dat, zoo de poorten niet dadelijk voor mij en de mijnen geopend worden, het bloed der plebejers over hun hoofd komen zal! Wat Raimondo betreft, de Vicariussen van den Paus hebben een groot line van het scheidsgerecht van den tsaar, schijnt met de oorlogszuchtige houding van Roemenië in verband te staan. Hier heeft men den indruk, alsof Danef de onderhandelingen met Roemenië tracht te verschuiven tot het Bulgaarsehe leger niet meer gebonden is tegen over de legerscharen van Servië en Grieken- land. Niets duidt ©r op, dat Bulgarije haast maakt, om met Roemenië over het betwiste grondgebied van Silistiia in het, reine te ko men. De Mogendheden. De „Lokal Anzeiger" meldt gisteravond, blijk baar officieus voorgelicht: De stilstand in de krijgsverrichtingen, na de levendige gevechten in de eerste week van den oorlog ingetreden, wordt hier en daar gebruikt om berichten uit te strooien, die allicht den toe stand nog moeilijker kunnen maken dan hij al is. De geruchten, dat Rusland een gedeeltelijke mobilisatie ondernemen wil, kan men gerust ver zinsels noemen. Zoowel de Russische als dé Oostenrijksche regeering zijn zich bewust, dat op het oogenblik iedere militaire maatregel ont zaglijke verontrusting van heel Europa ten gevolge zou hebben; zij zullen zich streng onthouden van dergelijke maatregelen, zoolang zij niet oor buitengewone gebeurtenissen daartoe genoodzaakt worden. Men geeft in regeeringskringen toe, dat het beperken van den nieuwen Balkan-oorlog on der deze omstandigheden nog moeilijker kan zijn dan bij den strijd van het Balkanverbond tegen Turkije. Het beste bewijs dat geen van de groote mogendheden zich zal laten afbrengen van zijn besluit om zich onder geen voorwaarde in bet Balkan-conflict te laten betrekken, ligt in de kalme opvatting van den toestand, die ook blijkt uit het feit, dat .de keizer spoedig de reis naar hel Noorden gaat ondernemen, en dat de chef van den generalen staf hem op die reis zal ver gezellen. Welingelichte kringen te Weenen erkennen dat de Fransche gezant eergisteren met graaf Berch- tola heeft gesproken. Hij heeft hem echter niet geviaagd liet beginsel van non-interventie in de aangelegenheden op den Balkan te aanvaarden. Reide diplomaten hebben zich er toe bepaald van gedachten te wisselen over de zienswijze hunner regeeringen. ITALI6. 1 Dezer dagen is de algemeea presidente der katholieke vrouwen-vereeeniging van Italië, vor- stiu Giustiniani, met verschillende andere vrouwen door den Italiaanschen minister van onderwijs, Credaro. in audiëntie ontvangenhierbij overhan digde zij den minister een protestschrijven tegen het onlangs uitgevaardigde besluit van den Ro- meinschen gemeenteraad in zake het goddienst- onderricht op de scholen. De gemeenteraad had namelijk geen acht geslagen op de petitie der huisvaders, die steunend op het recht hun door de wet gegeven, vroegen, dat schoollokalen zouden geestelijk gezag, maar volstrekt geen wereldlijk. Laat hij een vasten afkondigen, en hij zal ge- hooizaamd wordenMaar wat den vermetelen Rienzi aangaat, zeg, dat Stefano Colonna hem morgen in het Capitolum zal komen bezoeken, om hem uit het hoogste venster naar beneden te werpen." De aanvoerder bracht, zijne boodschap getrou welijk over. De hoofdman der Romeinen antwoordde niet minder gestreng. „Verklaar uwen heere," zeide hij, „dat Rome hem en de zijnen voor oproerlingen en verraders houdt, en dat, zoodra gij tot uwe bende zult zijn teruggekeerd, onze boogschutters bevel zullen ontvangen, hunnen boog te spannen, in naam van den Paus, de Stad en den Bevrijder." Deze bedreiging werd letterlijk uitgevoerd, en eer de baron tijd had, zijne lieden te rang schikken, werden de poorten geopend, en eene welgewapende, schoon ordelooze menigte, stroom de met woest geschrei en wapengekletter naar buiten, de azuren banieren van den Romein- schen Staat hoog in de lucht zwaaiende. Zoo wanhopig was hun aanval en zoo groot h"n getal, dat de baronnen, na een kort en woelig gevecht, terug werden gedreven, en door hunne Vervolgers verder dan een miil van onder de muren der stad werden voortgejaagd. Wordt vervolgd.) flOOO sk: f200

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1