Dagblad voor Schiedam en f f on rr m EERSTE BLAD. Kiezers, past op uwe zakken Gratis Ongevallenverzekering 36sie J;tar;rauï. Zaterdag 12 Juli 1913. No. 10672 De oorlog op den Balkan. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnemen ten per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oYereenfcomstig od de polis vermelde voorwaarden, bü levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door verlies van een hand, voet of oog Uollandsche Algemeene I I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U wijsvinger; I U bij verlies van eiken ande ren vinger. Bit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Offideek berichten. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders ^an Schiedam brengen ter kennis van belanghebbenden dat vóór of op 20 Juli a.s. bij hun College moeten worden ingediend aanvragen om kosteloos of tegen ver minderd schoolgeld te worden toegelaten tot den a.s. cursus van a. het Gymnasium, b. de Hoogere Burgerschool, c. de Burgeravondschool, d. den Gemeentelijken Handelsavondcursus. Schiedam, 1 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Afsluiting Hooikade. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat van Maandag 14 Juli a.s., tot nadere aankondiging de Hooi kade voor het vekeer met rij- en voertuigen zal zijn gesloten. De afloop der groote Raadsverkiezing, die het gemeentelijk samenstel ons om de twee jaar pleegt te brengen, is zeker wel zóo geweest als vrij al gemeen verwacht werd. Waar in district I ook ditmaal de beide katholieke candidaten bij eerste stemming gekozen werden, moet in de beide andere districten over al de te bezetten plaatsen worden herstemd. De kiezers in de beide buitendistricten onzer stad zullen zich, hoe noode ook, een laatsten gang naar de stembus moeten getroosten. Ook de nog vaceerende Raadszetels in deze beide districten zullen moeten worden bezet. Het nieuwe ostracisme oftewel schervengerecht, heeft althans voor de skleurlooze middenstof" der kiezers het werk ditmaal slechts weinig vereenvoudigd. Iu district II viel slechts één candidaat uit, de plaatselijke president der S. D. A. P., De Bruin, die er het minst aantal stemmen behaalde en het zelfs niet tot de herstemming kon brengen. In district III is de toestand al vrij ingewikkeld gebleven, daar slechts één candidaat uitviel, zoodat over zes can didaten moet worden herstemd. Daarbij doet zich het eigenaardige geval voor, dat al de betrokken partijen of partijgroepeerin- gen, die ieder slechts twee candidaten voor de drie te bezetten plaatsen aanwezen, hunne can didaten in herstemming zien komen. Voor de beide betrokken linkerfractiën dringt zich daar dus» oppervlakkig beschouwd, de vraag of, wie sdritte im Bunde" zal zijn, of over en weer de roode Marianna en de blauwe Suzanna mede ten dans zullen genoodigd worden. Waar die kwestie door de concentratiepartijen reeds in eerste instantie schijnt opgelost, blijft toch nog de vraag of de S. D. A. P. naast den candidaat Dinkelaar nog eenderden (vrijzinnigen) candidaat zalsteunen.*) Voor de kiezers der christelijke partijen is 't zeker niet moeilijk in de districten li en III nit de voor de herstemming resteerende candida ten eene keuze te doen. Zij blijven hunne can didaten, die zij bij de eerste stemming zoo een parig en eendrachtig gesteund hebben, alleszins getrouw. Zij zullen zeker hunne krachtige, een drachtige actie ten einde toe voortzetten en het werk, den 8n Juli 11. slechts ten halve gedaan, den 18n. Juli ten heele voltooien. Wel-is-waar beginnen wij het herhaalde stem den werkelijk beu te worden, maar bij eene be- Bovenstaand was reeds geschreven, toen ons uit een mededeeling in de «Volksstem" reeds door ons ge publiceerd bleek, dat er althans van de zijde der D. A. P. geen derde dame ten dans zal worden ge- vraagdde betrokken partijbesturen konden niet tot uyereenstemming komende roode kiezers wenschen Biet de slippendragers te zijn der blauwe broeders. slissende stemming voor den Gemeenteraad blijft toch niemand weg die het belang dezer laatste eindbeslissing inziet. Immers de Gemeenteraad beslist over de dingen, die onmiddellijk de ge meente en hare inwoners raken en zijn beleid in goeden of kwaden zin voelt men onmiddel lijk. Hoevele dingen toch heeft de Raad eener gemeente niet te regelen 1 Maar 't is ook vooral de Gemeenteraad die de gemeente-belastingen regelt en 'tdus in zijn macht heeft vast te stellen, wat de burgerij aan belastingen betalen moet. De aanstaande beslissende eindstemming voor den Gemeenteraad baart dan ook heel wat zorg, niet alleen voor het belaug der ingezetenen in het algemeen, maar vooral ook wegens het belang van de nijvere, zaken doende ingezetenen, den veelbeproefden middenstand, die zich in zijn vrij heid en rechten bedreigd ziet. Een mogelijke over- heersching van vrijzinnigen en socialisten zou onze gemeente toch brengen een reeks van heillooze besluiten, een serie van hatelijke maatregelen, die ieder weldenkende ten diepste moet betreuren. Het vrijzinnig-democratisch en het sociaal-democra tisch program zeggen 't duidelijk genoeg: gemeen- tezorg voor dit en gemeente exploitatie van dat, gemeente-bemoeiing met alles, opdrijving vaD de gemeente-belastingen in den meest hatelijken vorm, besliste invoering van de progressie in de Inkom stenbelasting, die, gelukkig, tot heden tevergeefs beproefd is. Dat bij eene uitvoering van het vry- zinnigensocialistisch program degemeente-financiön op geweldige wijze zullen worden geschokt, de belastingdruk enorm zal toemen, staat wel vast. 't Behoeft immers geen betoog dat de toomlooze opdrijving rier uitgaven, gesteld nevens het vertrek uit onze gemeente van de grootbezitters (onver mijdelijk gevolg van progressie in de Inkomsten belasting) leiden zal tot eene onberekenbare ver meerdering van druk op de middenstanders en de arbeiders. Voor de middenstanders dreigt bovendien het gevaar dat zij bij toenemeuden belastingdruk nog in hunne vrijheid en rechten verkort worden. Kunnen vrijzinnigen en socialisten te zamen tot de meerderheid komen, wordt Schiedams Raad allengs omgezet, dan zal zeker, althans geleidelijk, het vrijzinnig- en sociaal-democratisch program worden uitgevoerd. Tot dat program behoort ook de vervroegde winkelsluiting. De woordvoerder der sociaal democraten heeft nog in de laatste vergadering van den Gemeenteraad duidelijk ge noeg doen uitkomen, dat die beslist zou worden ingevoerd, kon de linkerzijde in onzen Raad slechts even tot de meerderheid komen. De winkelier zal dan 's avonds 9 ure niet alleen meer zijn be dienden mogen laten werken; maar hij zal ook zelf niet meer achter de toonbank mogen staan. Schiedam zal dan werkelijk na 'savonds9ure eene doode stad ville morle) worden. Wij zullen de gezellige drukte en verlichting van onze winkels missenmaar de winkelier zelf zal veel meer missen. Hij zal missen de nog zoo gaarne 's avonds na 9 ure binnen gehaalde recette; want het pu bliek zal er niet vroeger om komen, maar er een dubbeltje aan wagen, wijl 't zelfs in het naburige Delfshaven, zoo niet in het hartje van Rotterdam, na 's avonds 9 ure nog alles koopen en genieten kan, wat 't in den meest uitgebreiden zin voor huiselijke en persoonlijke behoeften begeert. Als de Raad allengs zoo wordt samengesteld, dat het vrijzinnig-democratisch en soeiaal-demo- tisch gemeente-program kan worden uitgevoerd, dan zullen zoowel de nijvere middenstand als de vlijtige arbeidersklasse daarvan de nadeelige, be zwarende gevolgen ondervinden. Immers tot de punten van dat program behoort ook het com munistisch stelsel van erfpacht, het stelsel dat geen gemeentegrond mag worden verkocht, maar slechts in huur of erfpacht mag worden uitgege ven. Ieder die dus een deel van den gemeente grond noodig heeft om er bijv. een eigen woonhuis of een nieuw pand voor zijne zaak op te stichten, zal zjch den pas zien afgesnedenwant, wie bouwt nu iets blijvends op erfpachtsgrond, welke soliede hypotheekbank geeft hypotheek op erf pachtsgrond, dat brooze bezit, 't welk bovendien, naar de bedoeling onzer plaatselijke erfpach ters, door veranderlijken canon nog telkens bezwaard zou kunnen worden. Zouden dus de nijverige middenstanders bij doordrijven van erfpachtsuitgave ernstig in hunne belangen bedreigd worden, ook de vlijtige arbeiders zouden daarvan de nadeelige gevolgen ondervinden. Immers, als er geen bouwcrediet te krijgen, geen hypotheek te erlangen is, als de nijvere ondernemer geen erfpachtsgrond wil, dan wordt er niet gebouwd, dan komt er dus een stilstand in de bouwvakken, die allereerst de be trokken werklieden benadeelt, maar waarvan ver der in het algemeen de arbeidersklasse en de middenstand schade ondervinden. Juist, de omstan digheid dat er in de laatstverloopen jaren vrij coulant gemeentegrond verkocht is, heeft ons een drukte en levendigheid in de bouwbedrijven doen zien, welke Schiedam sedert jaren niet aanschouwd heeft. Dat daarbij óf de gemeente óf hare nijvere ingezetenen schade hebben ondervonden, zal toch wel zeker niemand durven zeggen. Weldenkende kiezers in district II en III, als u dat alles wel overweegt, dan zult ge inzien, waar bij deze herstemming uw belang gelegen is niet ter linkerzijde, waar men, in de meerderheid gekomen, een onverhoedschen aanval zal doen op uwe zakken, uop allerlei wijze voor den gemeente- fiscus het geld uit den zak zal kloppen. Neen, weldenkende kiezers in de beide buitendistricten onzer stad, uw eigen belang wijst u bij de aan staande Raadsherstemming den weg naar Rechts, noopt u de rechtsche meerderheid in den Raad ook voor de volgende periode onverzwakt te be houden. De rechtsche meerderheid moet worden ©houden, die, ondanks kritiek op het kleinere, elke wij haar nimmer hebben bespaard, heeft ;etoond in groote lijnen op voorzichtige en veilige iijjxe Jiet welzijn van allen te willen betrachten. En hoe behouden wij 't best die rechtsche meerderheid Door in de districten II en III enkel en alleen de rechtsche candidaten Vrijdag testemmen. Is er ook al een enkele vrijzinnige candidaat, die wij zouden kun nen tolereeren, dan behoeven w ij die toch niet in den Raad te brengen; daar mogen dan de vrijzinnigen voor zorgen. Voor alle rechtsche kiezers geldt 't na zich te houden aan het bekende parool: geen andere dan rechtsche candidaten te stemmen, alleen en uit sluitend voor onze candidaten, vooral de aftreden den te zorgen; want als ze vallen, worden ze vervangen door vrijzinnigen of socialisten en men weet nu genoeg uit dit betoog, wat d i e willen. Ons advies dus voor Vrijdag is en kan niet anders wezenmen stemme alleen de recht sche candidaten; men stemme trouw als éen man, niemand, niemand blijve achter, want 'tkomt beslist, volstrekt op één stem aan De rechtsche candidaten. die alleszins verdienen een plaats in onze vroedschap in te nemen zijn, zooals men weet voor DISTRICT II, de hoeren J. YAN KATWIJK, J. A. M. MEIJER. voor DISTRICT III, de heeren J. H. EVERS, J. J. GAREL Sr. De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. Komt, zoo mogelijk, vóór 1 ure stemmen. Mieuws. Bulgaren en Serviërs. De pogingen der Bulgaren om Servië binnen te vallen en daardoor de in Macedonië in 't nauw gebrachte (tweede en vierde) legercorpsen wat lucht te geven, zijn totaal mislukt. Zij zijn met groote verliezen over de grens teruggeworpen. Staking der vijandelijkheden in't zicht? Naar Reuter verneemt heeft Bulgarije twee da- gen geleden zich tot Rusland gewend met de verklaring dat het bereid is met Servië en Grie kenland 'een schikking te treffen. Het verzocht Rusland zich met de regeling daarvan te willen belasten. De Russische regeering verklaarde zich bereid haar goede diensten onder zekere voorwaarden te verleenen en na zich met Sofia in verbinding te hebben gesteld, richtte zij tot Servië en Grie kenland het verzoek de vijandelijkheden te sta ken om door bemiddeling van Rusland met Bul garije tot een minnelijke schikking te komen. Het antwoord van Servië en Griekenland is nog piet ontvangen. De jtijding, dat Bulgarije zich niet tegen den inval van Roemenië zal verzetten, maakt een gunstigen indruk. De Süd Slawische Correspondenz verneemt uit Sofia Men gelooft hier dat de vijandelijkheden spoe dig gestaakt zullen worden. Waarschijnlijk /.ui len dan 3e minister-presidenten onverwijld wor den uitgenoodigd, zich naar St. Petersburg te begeven. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Boeka- rest geseind: Dat van goed ingelichte Servische zijde is vernomen, dat Servië voor zal slaan om te Boekarest een conferentie hijeen te roepen van de vijf Balkanstaten, natuurlijk met inbegrip van Roemenië. Deze conferentie zou dan moeten beslissen over de nieuwe grensre geling op den Balkan. Uit Weenen wordt aan het „Berliner Tageblatt" geseindIn diplomatieke kringen hier gelooft men. dat de crisis tusschen Bulgarije en Roemenië spoedig bijgelegd zal worden, wanneer binnen twee of drie dagen Danef afgetreden zal zijn. Men gelooft dat Genadjef, die tegenover Roemenië zeer vriendschappelijk gezind is, in zijn plaats zal komen. De Russische zaakgelastigde heeft Montenegro reeds voorgesteld de vijandelijkheden te doen sta. ken en in vredesonderhandelingen met Bulgarije toe te stemmen. De minister van buitenlandsche zaken antwoordde, dat de regeering zal antwoor den na overleg met Servië en Griekenland. In een onderhoud met Reuter verklaarde Pas- jits, dat alleen Bulgarije weet waarom het den mogendheden om tusschenkomst heeft verzocht. Hartwig, de Russische gezant, heeft de Servi- sche regeering het voorstel overgebracht, de vij- andelijkheden te staken, maar Ras jits wist niet of dit voorstel was uitgegaan van Bulgarije. De Servische regeering kan Rusland echter geen beslist antwoord geven, daar zij te voren met het opperbevel van het leger en met Grieken land en Montenegro moet overleggen. Op een vraag naar de verdeeling van het ver overde gebied, antwoordde Pasjits dat hij het thans niet 't geschikte tijdstip vond zich uit te laten over een kwestie, die alleen beslist kan worden bij de vredesonderhandelingen. Alles wat ik kan zeggen ging Pasjits voort is dat Ser- vië den oorlog tegen Bulgarije niet heeft ge- wenscht. Onze bedoelingen waren vredelievend en eerlijk. Wij wenschten alle geschillen op vriend schappelijke wijze te regelen, doch zijn verrast door den verraderlijken overval van Bulgarije, die ons noodzaakte naar de wapenen te grij pen, ofschoon wij geenszins streefden naar ver- dere veroveringen. De beteekenis van d e verovering van de avenpfaats Kawala. Rp „Lokal Anzeiger" meldt: Dp bezetting Van Kawala door de Grieken wordt in diplomatieke kringen hier ter stede van groot gewicht geacht om dc beteekenis van de stad voor den handel. De 100 inillioen Mark uit voer van tabak uit Macedonië gaat over deze haven. Onder Turksche heerschappij waren de havens juist goed genoeg voor dezen export, maar een Europeesche staat zou er een van de voor naamste havens voor het groote verkeer met het Oosten yan kunnen maken. Dat was ook het plan van de Bulgaarsche staatslieden en het be zit van Kawala vormde voor hen een vergoe. ding voor Saloniki, dat aan Griekenland geko- men was. Het zou een concurreerende haven van Saloniki worden. Vermoedelijk zal Bulgarije er zich tot het uiterste tegen verzetten, dat Kawala, evenals Salonisi, aan Griekenland komt en voor zoover wij ingelicht zijn ziet men daarvan reeds groote moeilijkheden bij de komende vredeson derhandelingen tegemoet. Men verklaart dat het vinden van een grondslag voor onderhandelingen door deze verovering van de Grieken zeer zal worden bemoeilijkt. Grieken en Bulgaren. Na een veldslag, die 36 uur duurde, is Demir Hissar door de Grieken bezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1