Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De wederzijdsche artillerie heeft ia dezen slag een belangrijk tweegevecht geleverd. IN'a den slag bij Stroemitsa hadden de Bulgaren hun troepen bij Dcmir Hissar (op den linkeroever der Stroema) samengetrokken, waar ook reeds de overblijfselen van het Bulgaarsche leger, dat bij Kijkitsj verslagen was, zich hadden verza meld. Ongeveer 44 batabjons waren daar sterk ver schanst; zij beschikten over belegeringsgeschut. Een deel der troepen hadden de toppen van VVietrina (op den rechteroever der Stroema) be zet. Drie Grieksche divisies, onder bevel van ge neraal Manoessyanak, vielen den rechtervleugel van den vijand aan, dien zij uit Nessislik verdre ven. De Grieksche infanterie werd in haar op- marsch belemmerd door het vuur van 't be legeringsgeschut der Bulgaren, zoodat het gevecht onbeslist bleef. Gebruik makende van den nacht, naderde de Grieksche artillerie den vijand en hervatte den volgenden morgen den aanval. De Grieksche in fanterie verdreef de Bulgaren uit Wietrina en dreef hen over de rivier. De vijand vernielde bij zijn vlucht een deel van de groote spoorbrug, waardoor de opmarsch der Grieken werd ver traagd. Met hun berggeschut rukten de Grieken toen langs den rechteroever naar het noorden op, een manoeuvre, die de Bulgaren noodzaakte hun stellingen prijs te geven en vier stukken belege ringsgeschut, groote hoeveelheden munitie en le vensmiddelen achter te laten. De Grieken vervolgden daarop den vijand, die nog vijftien nieuwe kanonnen in den steek liet. Tijdens den slag bij Demir Hissar trokken be langrijke Bulgaarsche kolonnes van Istip terug naar Petritsj. De Grieksche troepen vielen nu deze kolonnes aan en sloegen ze uiteen; 19 ka nonnen en enkele caissons vielen in hun handen. Op het oogenblik biedt het Grieksche leger het hoofd aan het leger van generaal Iwanof, bestaande uit de 6e, 10e, 11e en 13e divisie, en in het geheel 80 bataljons sterk, en tevens aan het vierde Bulgaarsche leger, bestaande uit de 2e, 7e en 8e divisie en 72 bataljons sterk. Dit laatste leger is uit Istip teruggetrokken. Bij de ontruiming van Demir Hissar heeft de vijand vier stukken belegeringsgeschut en acht caissons achtergelaten. Roemenië en B.u 1 garij!e. Uit Boekarest seint men aan de „Kölnische Zeitung" Oificieele kringen nemen ae strikste terughou ding in acht over de troepenoewegingen. Een hooggeplaatst diplomaat heeft als zijn meening to Kennen gegeven, dat de groote krachtsontwikke ling van üoemenië niemand in twijfel kan laten, dat het niet gaat om de bezetting van een be paalde landstreek, doch om Bulgarije te verzwak ken en voor langen tijd voorgoed onschadelijk te maken. Roemenië wenscht op den Balkan een beslissende rol te spelen en derhalve beteekent de oorlogsverklaring, dat het 't gunstige oogenblik gekomen acnt om zich de hegemonie te verze keren. De Roemeensche troepen hebben Silistrië reeds bezet. Gisterochtend om 6.50 zijn de Roemeensche troepen het Bulgaarsche gebied binnengetrokken. Silistrië is zonder verzet genomen. De bezetting van 2 a 300 Bulgaarsche soldaten hebben hun wapenen zonder tegenweer overgegeven. Het Roe mcensche leger is 10 a 15 K.M. op Bulgaarscn grondgebied doorgedrongen. De mohammedaan, sche bevolking is vol geestdrift. De Weensche correspondent van het „Berliner Tageblatt" seint: In diplomatieke kringen hier ter stede gelooft men, dat het conflict tusschen Bulgraije en Roe menië in dier voege bijgelegd zal worden, dat Danef binnen 2 of 3 dagen zal aftreden en dat in zijn plaats zal komen de Roemeensch gezinue Genadjef. De Bulgaarsche legatie te Parijs maakte de volgende officieele nota bekend: „De ministerraad heeft besloten, dat het Bul gaarsche leger aan het Roemeensche leger geen tegenstand zal bieden." Verder ontving de legatie het volgende telegram van den minister van buitenlandsche zaken: „De Bulgaarsche regeering heeft om bemiddeling van de Russische regeering verzocht, ten einde de vijandelijkheden met Servië en Griekenland te doen eindigen en de vreedzame betrekkingen te herstellen, opdat tevens onze troepen die het Servische grondgebied zijn binnengedrongen kun nen worden teruggeroepen en wij kunnen aan nemen, dat de vrede'op den Balkan verzekerd is. „Op dit oogenblik heeft de Roemeensche re- gtering ons in een op heden gedagteekende nota, zonder nadere bewijsvoering, dat zij haar troe pen heeft gelast om de Bulgaarsche grens over te trekken. Als voorwendsel daartoe kiest zij d? botsingen tusschen Bulgarije, Servië en Grieken land voorgevallen. „De regeering heeft op dit bericht geantwoord, dat zij de verwikkelingen, door de tusschenkomst van Roemenië ontstaan, ongerechtvaardigd acht. Zij heeft doen uitkomen hoe onredelijk het gewa pend binnendringen van een Roemeensch leger m een streek, waarin slechts vrouwen en kinde ren zonder verdediging zijn achtergebleven, is. En verder heeft zij er aan herinnerd, dat door het besluit, op de conferentie te St. Petersburg ge nomen, de Europeesche kabinetten hebben he slist over het geschil, ontstaan door de territoriale aanspraken van Roemenië. - „Verdere Roemeensche eischen kunnen niet-ge-' rechtvaardigd worden. De Bulgaarsche regeering protesteert daarom zoo krachtig mogelijk bij Roe mt nië tegen deze ongerechtvaardigde houding om rnet gewapende troepen het gebied van Bulgarije binnen te rukken." Rede van L1 oy d George. In een rede bij het jaarlijksche feestmaal, in Mansion House te houden, door den Lord Mayor gegeven, zeide de Engelsche minister Lloyd Ge orge over den oorlog op den Balkan: Zoolang de Balkanstaten zich onthouden van daden die in strijd zijn met de hesluiten der mogendheden, zooals bijvoorbeeld het statuut van Albanië, mo gen wij hopen, dat geen mogendheid het nood zakelijk zal achten stappen te doen, die aanlei ding kunnen geven tot moeilijkheden tusschen de mogendheden zelve. Wij mogen tevens ho pen, dat de mogendheden, die allen naar het behoud van den vrede streven, zullen trachten den oorlog tot de kleinst mogelijke afmetingen te beperken en een duurzame schikking tot stand te brengen. De houding van Turkije. De bladen te Constantinopel deeleu mede, dat het antwoord van Bulgarije (op den eisch tot ontruiming van het Turksche grondgebied) van avond is ingekomen. Het moet ontwijkend zijn. Welingelichte kringen beschouwen de zending van Natsjewits als mislukt, gezien de vage voor stellen van Bulgaarschen kant. Een Turksch vlie ger, die langs de lijn EnosMidia is gevlogen, heeft meegedeeld, dat hij 25,000 terugtrekkende Flulgarcn heeft gezien. PaWlowits, de afgezant van Servië, verklaarde volmacht te hebben van zijn regeering om het vredesverdrag te bekrachtigen en zoo snel mo gelijk de diplomatieke, betrekkingen met Turkije te herstellen. NOORWEGEN. De DuPsche keizer bezocht gister-voormiddag te Bergen de parapluienfabriek Eriksen en lunchte daarna bij den consul Mohr. Het vuurwerk, hetwelk gister ter eere van den keizer ontstoken zou worden, werd niet vertoond, daar het zeer nevelig was. ZWITSERLAND. Verschillende Zwitsersche bladen, waaronder de «Neue Zürcher Zeitung", betoogen de gewen- schelijkheid dat de in Zwitserland gevestigde vreemdelingen een belasting ten behoeve der militaire lasten van het laDd behooren te betalen. In de »Neue Zürcher Ztg." wordt gezegd, dat vele buitenlanders door de invoering dier belasting gedwongen zullen worden de Zwitsersche natio naliteit aan te nemen. Van definitieve voorstellen ter zake is ambtelijk echter niets bekend. BELGIS. Het „Wiener Tagblatt" verneemt uit Blanken- gerghe, dat er eene overeenkomst is gesloten tus schen gravin Lorvyay en den Belgischen staat, betreffende de nalatenschap van koning Leopold II, Hieruit volgt, dat prinses Louise dus haar pro ces alleen zal moeten voortzetten. JAPAN. Graaf Tadasoe Hajasji, gewezen Japansch mi nister van buitenlandsche zaken, is overleden. Prins Joachim van Pruisen zal gedurende de vacantie in Augustus naar Engeland gaan ten einde de Schotsche hooglanden, Edinburgh, Lon den en het eiland Wight te bezoeken. De prins reist onder 't strengste incognito. Een bezoek aan het Engelsche hof staat dan ook niet op het programma. Prins Ernst August en zijn gemalin /.uilen binnenkort eveneens een bezoek aan En geland brengen. De justitie te Pforzheim doet nasporingen naar de verblijfplaats van den diamanthandelaar K. E. Wagner, die zich aan verduistering van commissiegoed ter waarde van 1100 Mk. heeft schuldig gemaakt en bovendien oplichting door middel van wissels tot een bedrag 150 tot 200.000 Mk. heeft gepleegd. De Berlijnsche beeldhouwer prof. Ernst Her ter heeft een plakette gemodelleerd, welke den keizer, in kurassiersuniform, in den kring zijner koninklijke voorvaderen voorstelt. Het wrak van de eenige maanden geleden verongelukte torpedoboot S 178 zou, bljjkens een telegram uit Helgoland, heden-ochtend gelicht en des middags naar Wilhelmshaven worden gesleept. Uit Victoria (Britsch Columbia) meldt men, dat Canada onderhandelt met China over een overeenkomst, waarbij het getal Chineesche emi granten, in Canada jaarlijks toe te laten, op 450 wordt bepaald. Thans komen er jaarlijks duizenden Chineezen in Canada. Een telegram uit Hardford (Connecticut), gister te New-York ontvangen, meldt dat Mr. Burton E. Baker, de uitvinder van het X-stralen- apparaat, is overleden. Door kolonel Cody, aldus meldt men uit Aldershot aan de „Evening News", is een nieuwe waterplane uitgevonden, hetwelk de volgende maand zal deelnemen aan den wedstrijd om 5.000, uitgeloofd door de „Da.ily Mail." Dit vliegtuig zal het eerste zijn, hetwelk dienstbaar gemaakt is voor Roode Kruis doeleinden. Uit Weenen wordt gemeld: Aartshertog Friedrich is met zijn familie naar Straatsburg vertrokken. Uit Boedapest meldt men: De overstroomingen van de Theisz en de ri vieren Maros en Szamos hebben groote schade veroorzaakt. Dijken zijn doorgebroken en vele plaatsen liejien onder. Eenige personen zijn ver dronken. Kardinaal van Ros.su m in ons land. Gister bracht Z. Em. te Amsterdam een bezoek aan het R. K. Jongensweeshuis, aan de Laurier gracht. Na dit bezoek werd het Maagdenhuis op het Spui bezocht. Overal werd Z. Em. met veel enthousiasme en groote vreugde ontvangen. In het Maagdenhuis schonk Z.Em. aan alle weezen een mooie herinneringsmedaille, welke door hem persoonlijk aan ieder ter hand werd gesteld. Een Nederlandsche Ambulance naar den Balkan. In verband met het verzoek van de Servische regeering zal er, naar men meldt, binnenkort een Nederlandsche Roode Kruis-ambulance naar het oorlogsterrein op den Balkan vertrekken. Üe ware belanghebbenden. Uit het Handelsblad" kinp de »Ned." de vol gende advertentie: Allen die nog iets te vorderen hebben van het Anti-Tarief-Comité, worden verzocht hunne vorderingen uiterlijk op den 15en Juli a.s. in te zanden bij den penningmeester A. Loeber, SiDgel no. 548 te Amsterdam. De heer A. Loeber is eerste firmant van de firma E. A. Loeber, de grootste importeur van Duitsche papieren (pakpapier) in ons land. Grafische tentoonstelling. De plechtige opening van de Internationale Grafische Tentoonstelling te Amsterdam is uitge steld tot 22 dezer. De commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. W. F. van Leeuwen, heeft zich bereid verklaard dien dag de tentoonstelling te openen. De kabinetscrisis. Men bericht aan het »Utr. Dgbl.", dat in de Donderdag gehouden vergadering der vrijzinnige concentratie besloten is niet het bewind te aan vaarden zonder de medewerking der sociaal-de mocraten, en dat men geneigd zou zijn aan dezen drie ministerzetels af te staan. Van andere zijde wordt aan het «U. D." ge meld, dat twee leden der sociaal-demftcratische Kamerfractie zijn uitgenoodigd in een links kabinet zitting te nemen. Mr. H. R. Drucker heeft gisteravond in zijn woning in Den Haag ontvangen, tot het houden van een samenspreking, den kabinetsformateur dr. Pos en de tegenwoordige en nieuw gekozen vrijz.-democratische leden der Tweede Kamer de heeren Marchant, Limburg, Ketelaar, Teenstra, Smidt, Van Deventer en Roodenburg. De confe rentie duurde van 8 tot 11 uur. Kamerverkiezingen. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende, dat mr. P. J. Troelstra de benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Amsterdam III niet heeft aangenomen, en er mitsdien in dat kiesdistrict een verkiezing voor een lid van die Kamer moet plaats hebben, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Donderdag 17 Juli, de stem ming, zoo Doodig, op Donderdag 24 Juli, de her stemming, zoo noodig, op Donderdag 31 Juli. (Stct.) De afdeeling Amsterdam II van de S.D.A.P. heeft, naar «Het Volk" meldt, den heer A. H. Gerhard candidaat gesteld. De afdeeling Amsterdam III van de S.D.A.P. heeft gisteravond den heer Henri Polak candidaat gesteld. Herziening Wetboek van Strafvordering. Uit de memorie van toelichting, waarvan de staatscommissie voor de herziening van het Wet boek van Strafvordering het aangeboden ontwerp heeft doen vergezeld gaan, nog het volgende Er is in het ontwerp voldoende voor gezorgd, dot de verdachte niet in onwetendheid blijft om trent de hem ten laste gelegde feiten en zoo spoedig mogelijk wete, waartegen hij zich heeft te verdedigen. Indien de officier van justitie niet een gerech telijk vooronderzoek uitlokt, kaD hij, evenals thans, op grond van het opsporingsonderzoek onmiddellijk tot dagvaarding overgaan. De beslissing over al dan niet verdere vervolging na beëindiging van de instructie is allereerst gelegd in handen van den officier van justitie. Voorts is er voldoende voor gewaakt, dat een behandeling ter terechtzitting niet zal plaats vinden, zonder dat de verdachte gelegenheid heeft gehad, een voorafgaande beslis sing van den rechter in te roepen Het ontwerp behoudt de negatief wettelijke bewijstheorie van het geldende wetboek, d. w. z. de rechter mag eenig feit slechts dan als bewezen aannemen, wanneer hij daarvan uit het onderzoek ter terechtzitting door den inhoud van wettige bewijsmiddelen de overtuiging heeft bekomen. De artikelen 333337 bepalen nu wijders wat onder ieder bewijsmiddel moet worden verstaan. Daardoor blijft dus de in het vonnis genoemde bewijsvoering onder de contróle staan van den cassatierechter. Het ontwerp houdt vast aan den regel, dat alle personen, die als getuigen gehoord worden, den eed of een eventueel daarmede gelijkgestelde belofte moeten afleggen. De behandeling van alle onderwerpen, die een algemeene regeÜDg toelaten, is opgenomen in het Eerste Boek van het Wetboek. Met afwijking van bet geldende Wetboek is n.l. niet volstaan met een verdeeliDg in titels, doch is allereerst een verdeeling gegeven in 5 boeken, ieder onverdeeld in titels, terwijl zoo Hoodig nog een nadere ver- deelihg in afdeelingen is aangenomen Het Tweede Boek behandelt het strafproces in eersten aanleg, hei Derde Boek de rechtmiddelen, het Vierde de rechtsplegingen van bijzonderen aard, het Vijfde behandeld over tenuitvoerlegging en kosten. In de pagina's 47 tot 416 wordt vervolgens een uitvoerige toelichting op de verschillende artikelen van het ontworpen Wetboek gegeven. Port te Ylissingen. Op Zaterdag 19 dezer zal in Den Haag vanwege de genie de aanbesteding worden gehouden voor de grondwerken tot het maken van de fundee ringen voor het fort te Vlissingen. Deze grond werken moeten in April a.s. worden opgeleverd, en er zal ongeveer voor f 140.000 aan worden verwerkt. De Concentratie: een nationaal gevaar. Uit de laatste «Studiën" en «Schetsen" van prof. Fabius iithten wij nog de volgende vlijmende veroordeeling van het optreden der Concentratie als «verdedigster der Nederlandsch Hervormde Kerk." «Weerzinwekkend noemde ik reeds in het vorige nummer de wijze, waarop de vrijzinnigheid de Hervormde Kerk bij dezen strijd heeft gebruikt. En dit ellendige doen is doorgegaan tot het einde. Zelfs een man als mr. Patijn kwam volgens de bladen 3 Juni 1.1. te Hilversum in dezen modder terecht. Nog kon men 19 Juni 11. in het ochtend blad van het «Handelsblad" een bericht uit Leiden lezen, inhoudende dat prof. Heeres voelde voor de Herv. Kerkook was hij zoon van een predikant. Zijn tegencandidaat mr. Briët was dit wel ook, doch als blind aanhanger van dr. Kuyper kon deze geene wezenlijke liefde hebben voor die Kerk. Terwijl men telkens de antirevolutionaire groe pen heet kerkelijke partijen haar toedicht, dat zij voor kerkelijke belangen strijden, is dit bij dezen stembusstrijd op de brutaalste wijze van vrijzinnigen kant geschied. Tenzij dan, dat het slechts een exploiteeren van anderer gehechtheid aan die Kerk voor het belang der concentratie geweest is, waardoor het gebeurde nog ellendiger zou zijD. Ook is niets gebleken van eenig bezwaar aan die zijde tegen eene verkiezingsrede van dr. Gun ning, die, hoezeer de vrijzinnigen steeds beweren, dat godsdienst en staatkunde gescheiden moeten blijven, vierkantdaartegenovernauwen samenhang tusschen een en ander bepleitte, en verklaarde de liberale staatkundejuistte ver dedigen als de Christel ij ke. Terwijl aan het vorenstaande nog is toe te voegen de nauwe samenwerking met de sociaal democraten, waarvan het tot stand komen reeds maanden geleden niet twijfelachtig kon zijn. Eene samenwerking, waartoe men, naar het schijnt, met hartstochtelijk welbehagen overging; om welke tot stand te brengen voor de Provin ciale Staten concentratie-candidaten zich zelfs voor socialisten hebben teruggetrokken. Ja, men krijgt den indruk, dat als de sociaal democraten maar willen toehappen, er bij de concentratie-mannen geen overwegend bezwaar meer zou wezen tegen het vormen van een Ka binet met hen." Reeds door die medewerking wordt de gansche concentratie, en elke harer groepen, steeds meer een nationaal gevaar. WMTberiekt. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Juli 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.1 te Horta. Laagste barometerstand 753.3 te Memel. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige zuidelijke tot westelijken wind, half tot zwaarbewolkt, behoudens onweer, droog, zelfde temperatuur. Feestviering 1913. In een gisteravond gehouden vergadering van de bewoners der Plantage is besloten de Tuin- laan en Lange Nieuwstraat te versieren. Vóór den ingang van de Plantage, tegenover het Post kantoor, zal een groote fraaie eerepoort worden opgericht. In de Plantage zai een illuminatie (vetpotjes rondom de perken) worden aangebracht. Staande de vergadering werd reeds voor een bedrag van f250.— geteekend. Bijzondere Feestavond. Zooals reeds uit de geplaatst® advertentie bleek, zal ook ditmaal weer een bijzondere feestavond de feestweek in den Volksbond alhier besluiten< - - r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2