RIENZI. Saterdag 12 Juli '13 Telefoon no. 85. TWEEDE BLAD. Uit de Fers. Gtamefigd Nieuws. FEUILLETON. k No. 10672. De opdracht tot kabinets formatie. Onder bovenstaand hoofd bespreekt sHet Va derland" 't besluit gisteren door H. M. de Koningin genomen. Het blad meent, dat de op dracht der vorstin om een ministerie te vormen u i t de geheele linkerzijde zeker door de groote meerderheid van ons volk met bijzon dere voldoening zal worden verbomen. Deze opdracht, aldus lezen we in genoemd artikel, is in constituioneele zin zuiver logisch, want het is de geheele linkerzijde geweest, en niet de Vrijzinnigen Concentratie alleen, nóch de sociaal-democraten alleen, die bij de verkiezingeu de overwinning heeft behaald, en die dus de eerstgeroepene is om van de rechterzijde de regeering over te nemen. Het zal de aandacht trekken, dat het juist de kleinste groep der linkerzijde is, waarvan een der voormannen tot de kabinetsformatie is geroepen, en dat die onderscheiding niet is te beurt gevallen aan de leider van de grootste groep, nl. de Liberale Unie. Naar wij ver moeden, staat dit in verband met geruchten omtrent den minder gunstigen gezondheidstoe stand van den heer Goeman Borgesius in de maanden voorafgaande aan en tijdens de ver kiezingen, waaromtrent wij echter met genoe gen vernemen, dat daarin in den laatsten tijd een aanmerkelijke verandering ten goede is ingetreden. Afgezien daarvan verheugt het ons, om meer dan eene reden, dat het juist dr. Bos is aan wien de opdracht te beurt viel, en wel omdat wij dit in de gegeven omstandigheden een bij zonder gelukkige keuze achten. Na de goede hoedanigheden van den kabinets formateur als staatsman en democraat gereleveerd te hebben, vervolgt Het Vaderland' Dat aan dien onverdachten democraat de vor ming van een kabinet is opgedragen, houdt niet alleen een aanwijzing in van de richting, waarin zal worden gestuurd, maar is ook van groot gewicht met het oog op de sociaal-democraten. Wij weten alleen, dat over de sociaal-demo craten in de laatste maanden een geest van ongemotiveerd wantrouwen ten aanzien van de bedoelingen der vrijzinnigen vaardig is geworden. Maar dat wantrouwen kan moeilijk met eenigen schijn van recht worden volgehouden tegenover een man als dr. Bos, èn om zijne oprecht de mocratische gezindheid, èn omdat hy de man is, die, ofschoon de beginselstrijd tegen de sociaal-democraten niet schuwend en dien soms opzoekend, toch altijd dat verzoenende in zijn optreden had, dat hen niet afstootte, en samen werking met hen niet onmogelijk maakte. De opdracht, aan dr. Bos gedaan, heeft dus voor de sociaal-democratische arbeiderspartij de beteekenis van een volkomen eerlijk ge meende, loyale poging om haar in de gelegen heid te stellen de consequenties voortvloeiend uit haar optreden bij de stembus, te aanvaar den met de geheele linkerzijde samen te wel ken aan de totstandkoming eener nieuwe regeering. Op haar zou in geval van weigering een ern stige verantwoordelijkheid komen te rusten. Want zij zou daardoor misschien de totstand koming onmogelijk maken van datgene, waar voor zij aan de stembus met ons den strijd heeft gevoerd. Wij hopen, dat hare leiders daarvan ten volle doordrongen zullen blijken. Scheepsramp. Aan het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken is van den Nederlandsehen consul Wolf, uit Djeddah, het volgend telegram ontvangen: De „Krakatau"; met 1600 pelgrims, is op 15 mijl afstand van Djeddah, op een rif gcloopen. De pelgrims worden geland. Geen persoonlijke ongelukken. G rondwerkersstaking. De stakende grondwerkers te 's-Gravenhage hebben besloten niet in te gaan op een bemiddelingsvoorstel door mr. Varenkamp, na conferentie met de beido partijen, gedaan, om te beginnen tegen '26 cent, te verhoogen in 1914 tot 28 en in 1915 tot 29 cenl. Zij handhaven hun eisch: te beginnen tegen 28 ct., te verhoogen in 1914 tot 29 et. en in 1.915 tot 30 cent, en zullen nader beslissen, over den eisch van den vrijen Zaterdagmiddag, die op de conferentie nog niet besproken werd. Politiehonden. Door de Ilaagsche po litiehonden is een vermiste jonge dame terugge vonden. In een woning op Duinoord had n.l. een meisje, dat in verband met een examen in zeer overspannen toestand verkeerde, zich door een op den tuin van haar woning uitziend venster ver wijderd zonder dat dit door de huisgenooten ba- merkt was. Toen men haar later vermiste, werd overal naar haar gezocht, maar er was geen spoor van het meisje te ontdekken. Daarop heeft de politie, met de verdwijniug van het meisje in kennis ge steld, twee politiehonden laten komen. De dieren kregen lucht aan ondergoed van de vermiste en het duurde met lang of zs sprongen op tegen de heining van een aangrenzenden tuin. Toen zij over de heining geholpen waren, gaven zij duide lijk te kennen dat zij wilden wezen in den tuin die grenst aan den zoo juist doorgetrokken tuin. In dien laatsten tuin werd de jonge dame inder daad aangetroffen op een plek die door klimop aan het oog was onttrokken. De Belgische s o c i a 1 i s t e n e n het koningschap. Tijdens de onlangs plaats ge had hebbende sblijde incomste" van den koniDg van België binnen Gent, namen verschillende socialistische afgevaardigden, o. w. ook Anseele, deel aan de plechtigheden. De tegenwoordigheid van verscheidene socialistische afgevaardigden bij deze feesten gaf in socialistische kringen aanlei ding tot levendige critiek. Een partij vergadering heeft plaatsgehad, waarop dit onderwerp besproken is geworden. Met 180 tegen 90 stemmen en 10 onthoudingen werd be sloten voortaan bij dergelijke gelegenheden een partyvergadering hierover te doen beslissen. Oproer in een opvoedingsgesticht. In een opvoedingsgesticht nabij Stettin is oens dagavond tusschen 10 en 11 uur onder de jeugdige bewoners een oproer uitgebroken. Met zijn zeventigen deden zij een aanval op de op zichters, zoodat deze haastig het bosch in vlucht ten. Nadat zij in de inrichting alles kort en klein geslagen en alle vensters verbrijzeld had den, zocht 'een deel van de jeugdige vandalen een toevlucht in de bosschen, terwijl andere zich aoor Stettin verspreidden. De vader van het gesticht telefoneerde onmiddellijk om de politie, uie echter te laat op het tooneel aankwam. Gis teren is het de politie in den loop van den dag gelukt 46 der vluchtelingen weder op te van gen, terwijl anderen uit eigen beweging terug keerden. Het oproer kwam voor de leiders der inrich ting geheel onverwacht. Geen der jongens had iet. van het plan, dat van te voren tot in de kleinste bijzonderheden beraamd was, laten blij ken. Rustig waren zij des avonds naar hun slaap zalen gegaan, waar eenigen nog een pijp wilden opsteken. Dit werd hun echter verboden. De aangerichte schade is vrij aanzienlijk, doch slechts een klein bedrag aan geld is gestolen. De opspo ring van de nog vermiste jongelui wordt ijverig voortgezet. Stahl beweerde voor de rechtbank, dat hij zijn meisje in den nacht, waarin zij vermoord werd, in het geheel niet gezien had. Het ge rechtshof kwam echter tot de overtuiging, dat Stahl zijn verloofde met voorbedachten rade ver moord had en veroordeelde hem dienovereen komstig ter dood. De voltrekking van het vonnis was opgedragen aan scherprechter Schuyts uit Breslau. Slechts in tegenwoordigheid van een twaalftal getuigen en eer.ige politiebeambten had om half zeven ae terechtstelling plaats. Spionage. Uit Weenen wordt aan het Ber liner Tageblatt" geseind In de oorlogshaven Pola heeft men een belangrijke spionage ontdekt. Tot nog toe zijn 15 personen aangehouden, neenige onderofficieren en gewezen onderofficieren bij de marine, een hotelhouder en beambten van het marinearsenaal te Pola. De hoofdschuldige is de onderofficier Schmutz. Bij het doorzoeken van zijn woning heeft men ontdekt, dat hij verschillende militaire geheimen aan het buitenland verraden had. Hij heeft zich daaraan reeds drie jaar lang schuldig gemaakt. Woningnood te Weesp. De raad der ge meente Weesp besloot in zijn eergister gehouden vergadering een stuk land, „Zeerust" genaamd, aan te koopen, met het doel, daarop te bou wen. Mislukte ontvoering. Omtrent de mislukte ontvoering te Apeldoorn meldt men aan de »Arnh. Crt." nog het volgende Woensdagavond laat heeft alhier een moord aanslag plaats gehad. Omstreeks kwart voor elf vervoegde zich ten huize van J. J. A. van G. aan den Deventerweg een onbekend heer, die den heer L. A. van G., commies le kl. bij de P. en T. in Ned.-Indië, met verlof te Apeldoorn, verzocht te spreken. Deze stond den bezoeker zelf te woord. Kort na dien kwam een tweede heer binnen, herkend als de heer P. C., controleur bij het Indische bestuur op Java, die eischte, dat mevr. L. A. van G. en haar 5 jarig zoontje dadelijk zouden komen en meegaan. Van G. vroeg daarop den heeren heen te gaan of binnen te komen. Toen hij zich omkeerde, ontving hij van den eersten bezoeker met een stok eenige hevige slagen op het hoofd, waardoor hij vrij ernstig gewond werd. Toen de oude heer v. G., inmiddels ge komen, den aanvaller beetgreep, riep G. »schiet", waarop de aanvaller een geladen revolver richtte ep den commies. Het wapen weigerde echter, doordat de haan vastzat. Hierna ontstond in de gang een worsteling tusschen de bezoekers en de beide heeren Van G., geholpen door een 20-jarigen zoon. Deze sleurde den aanvaller naar buiten, waar beiden terecht kwamen in een sloot. Dit gebeurde ook met den ouden heer Van G., die door twee mannen in de sloot geworpen werd. Inmiddels toegesnelde politie arresteerde den aan valler, die, geboeid in de auto, waarmede hij ge komen was, naar het bureau werd gebracht en vandaar, op advies van een geneesheer, naar het ziekenhuis. C. ging te voet naar het bureau, waar hij werd opgesloten. Van G. is door een dokter verbonden. De revolver was 's avonds half elf gekocht ineen wapenmagazijn. De aanleiding is een familie kwestie. Moordenaar voor zeven francs. Gis terochtend om vier uur is Laage, de zoon van den voorzitter van den slagershond, terechtge steld. Zijn medeplichtige, Vervalckc, een Belgisch onderdaan, die, eveneens ter dood veroordeeld was, heeft gratie ontvangen en kreeg levenslange dwangarbeid. Beiden werden ter dood veroor deeld wegens het plegen van moord op de kost- vrouw van Laage. Deze was er achter geko men, dat de vrouw geld had en besloot haar te vermoorden, om zich van het geld meester te maken. Hij deelde zijn voornemen mede aan 'n zekeren Trouffart, die er op zijn beurt Vervalckc övtr sprak. Zij brachten hun voornemen ten uit voer. Hun buit bestond uitzeven francs en eenige sieraden. i Trouffart is tot 20 jaar dwangarbeid veroor deeld geworden. 73) Blijft gehoorzaam aan uwen priester, on derdanig aan uwen Keizer, maar weest ge trouw aan uwe eigene vrijheden. Gij heb recht °P uwe oude grondwet; maar die grondwet vereischt geen koning. Naijverig op den naam van Brutus,- ben ik boven de titels van een Tarquin verheven 1 Romeinen ontwaakt 1 ont maakt 1 wordt door een edeler liefde voor vrijheid aangevuurd, dan die, welke, zoo zij heden den dwingeland onttroont, morgen dwazelyk het ge- vaar eener dwingelandij najaagt 1 Rome behoeft Hog een bevrijder, Rome behoeft nimmer een °verweldiger 1 Neemt dat speelgoed weg!" Er was eene stiltede burgers waren zeer ingedaan; maar zij slaakten geen kreet zij zagen angstig om, of hunne raadsheeren of v°lksleiders niet zouden antwoorden. «Signorzeide Pandulfo Di Guido, die een ^ei' Caporioni was, „uw antwoord is uwer ver maardheid waardig- Maar ten einde het gezag ^r wet te bekrachtigen, moet Rome u met een wettigen titel begiftigen, zoo al niet dien vau Koning, verwaardig u dan dien van Dicta- Een terechtstelling. In alle stilte is gis termorgen de architect Stahl op het plein van de strafgevangenis te Plötzensee terechtgesteld. Het Rijksgerecht had een verzoek om revisie van het proces verworpen en hierop was de moordenaar van het huis van bewaring naar de gevangenis te Plötzensee overgebracht. In Maart 1912 werd te Schmargendorf de 24- jarige. boerendochter Margarete Rosenburg met een kogel in de borst dood op straat gevonden. Het meisje, dat uit een welgestelde boerenfami lie stamt en bij een millionnair te Schmargendorf diende, bezat een aardig spaarduitje en had baar beminde, die er uit financieel oogpunt minder gunstig voorstond, een bedrag van 700 Mark geleend. Hierover begon de jonge man te tobben, totdat hij eindelijk bij zijn verloofde met het plan voor den dag kwam om samen te sterven. Hij schoot echter wel liet meisje neer om op deze wijze van zijn schuld af te komen, doch trachtte zelf te vluchten. De reis om de wereld in 35 dagen. Zooals reeds werd gemeld is de Amerikaansche journalist Mears verleden week Woendag uit New-York vertrokken om te beproeven een reis om de wereld te maken in 35 dagen en daarmee- de het record te slaan van André Jaeger Schmidt, van Parijs, die dit kunststuk in 39 dagen en 19 uren volbracht. Mears is Dinsdag te Londen aangekomen. De Daily Mail" meldt daarover het volgende Gewapend mat een handkoffertje en een camera kwam Mears van de »New-York Evening Sun" Dinsdagochtend om 2.15 te Londen aan en vertrok weer om 4.30 's namiddags. Na tot 7 uur eenige rust genoten te hebben, besteedde hij de negen uur vóór zijn vertrek al volgtIn het Savoyhotel receptie voor journalisten en fotografen, daarna een bespreking met de maatschappij van interna- tienale slaapwagens. Bezoek bij den Araêrikaan- schen gezant en bezichtiging van de Westminster Abbey en de R. K. Kathedraal. Bezoek aan het Buckinghampalace en St. James palac. Vervolgens begat hij zich naar den Lord Mayor in het Mansi on House, wien hij een aanbevelingbrief over handigden van burgemeester Gynor uit New York en waarin verklaard wordt, dat de vlugge Ame rikaan deze reis maakt om aan te toonen hoe vlug en met hoe weinig onkosten een reis om de wereld kan gemaakt worden. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Tower, het Monument en St. Paul's cathedral. Hij gebruikte vervolgens de lunch in het parlementsgebouw en besteedde de nog overblijvende uren aan een wandeling door Fleetstreet en het Strand. Zijn reisplan heeft hij als volgt opgemaakt: Woensdagmiddag vertrek van Londen naar Parijs, vanwaar uit hij 's nachts om 1.45 naar Berlijn vertrekt. Donderdag om 7.29 's avonds vertrekt naar Peterburg, aankomt aldaar om 8.15 's morgens. Om 215 's middags vertrek naar Wladiwostok, waar hy 21 Juli om 8.21 's avonds arriveert en om 9 uur weer afreist naar Tsuruga. Den 23sten Juli om 3.30 's middags komt hij daar aan en vertrekt om 7.4 naar Yokohama. Den 24sten Juli arriveert hij daar om 8 uur 's morgens om te 4 ure 's namiddag zich op de boot naar Victo ria in Britsch Columbia in te schepen. Den 2den Augustus zet hij te Victoria voet aan wal en en gaat zonder oponthoud door naar Seatle. Den 6den Augustus om 10.10 's avonds hoopt hij weer te New-York terug te zijn. Zijn eenige ongerust heid bestaat in zijn tijdige aankomst te Yokohama, waar hij slechts een speling heeft van acht uren om de stoomboot te pakken, die hem naar Victo ria (B. C.) moet brengen. Hij zal van het schip afgehaald worden door een snelvarend jacht, of als hij met zijn tijd ten achter is, doer een hy droplane, die hem te Seattle zal brengen, waar hij den trein neemt naar New-York. tor of van Consul aan te nemen." „Lang leve de Consul Rienzil" riepen ver scheiden stemmen. Rienzi wuifde met de hand, om hen te doen stilzwijgen. „Pandulfo Di Guido en gij, geëerde Raads heeren van Romezulk een titel is te gelijk te doorluchtig voor mijne verdiensten en te onge past voor mijne bezigheden. Ik ben iemand uit het volk, door het volk werd mij mijn last opgedragen, de edelen kunnen zich zeiven beschermen! Dictatoren Consul zijn de bena mingen van patriciërs. Neen," vervolgde hij, na eene korte pauze, „indien gij het noodig acht, ter bewaring der orde, dat uw medeburger met eenen plechtigen titel en eene erkende macht voorzien wordt, het zij zoo I maar laat beide dan getuigenis dragen van den aard onzer nieuwe instelling, van de vrijheid van het volk en de gematigdheid van zijne hoofden. Eens, mijne landgenooten, verkoos dit volk tot be schermers van zijne rechten en bewakers van zijne vrijheden, zekere ambtenaren, den volke verantwoordelijk, uit het volk gekozen, voor het volk voorziende. Hunne macht was groot, maar zij was verleend, geene waardigheid, maar een vertrouwen. De naam dier volksdienaren en volkshoofden was Tribunen. Dit is de titel, die, niet door het volksbestuur alleen, maar in de volle vergadering des volks bedeeld, - en van zulk eene vergadering vergezeld, - en met zulk eene vergadering regeerende, dit is de titel, dien ik dankbaar wil aannemen." De redevoering en gevoelens van Rienzi maakten te meer indruk, door zijne houding, die ernstige en diepe oprechtheid teekende. Eenige der Romeinen gevoelden, ondanks al hunne bedorvenheid, eene oogenblikkelijke verrukking bij de zedige onthouding van hun opperhoofd. „Lang leve de Tribunen van Rome!" klonk het, maar de kreet vond minder bijval, dan dien van „Lang leve de Koning 1" En het gemeen hield de omwenteling by na voor onvolkomen, omdat de weidschere titel niet was aangeno men. De vrijheid schijnt een verbasterd en ver dierlijkt volks iets te eenvoudigs toe, zoo zij niet door al de pracht derzelfde dwingelandij, welke het onttroonde, wordt opgeluisterd. Het haakt vuriger naar wraak, dan naar verlossing, en hoe grooter de macht schijnt, welke het verheft, zooveel grooter houdt het zijne wraak op de vorige. De verstandigsten, geeerbiedigsten en machtigsten uit de vergadering waren ech ter hoogst voldaan over eene gematigdheid, welke zij voorzagen, dat Rome van duizenden gevaren, zoo wel van de zijde des Keizers, als van den Paus, zou bevrijden.-En hunne tevre denheid werd nog grooter, toen Rienzi, er, zoo dra de terugkeerende stilte het hem veroor loofde, bijvoegde„En daar wij beiden, gelijkelijk aan dezelfde zaak gewerkt hebben, moet dezelfde eer, welke mij te beurt valt, ook den Vicarius van den Paus, Raimondo, heere bisschop van Orvietto, worden bedeeld. Bedenk dat beide, Kerk en Staat, de natuurlijke beheerschers van het volk zijn, daar zij zijne weldoeners moeten wezen „Lang leve de eerste Vicarius van den Paus, die aldus de bevrijder van eenen staat was Hetzij Rienzi, al of niet, alleen door vader landsliefde tot deze gematigdheid werd aange spoord, het is zeker, dat zijne scherpzinnigheid voor het minst zijne deugd evenaarde, en mis schien kon niets de omwenteling sterker beves tigen, dan aldus een Vicarius en vertegenwoor diger van den Paus tot ambtgenoot te maken; het verschafte voor dat oogenblik de goed keuring van den Paus zelf, daar deze aldus de verantwoordelijkheid der omwenteling deelde, zonder zich alleen de macht der regeering, te zien toekennen. Terwijl de menigte het voorstel van Rienzi toejuichte, terwijl hare kreten de lucht deden daveren, terwijl Raimondo, eenigszins door ver rassing overmeesterd, door teekenen en gebaren zijne dankbaarheid en zijne nederigheid zocht aan den dag te leggen, wierd de verkozen Tri buun, zijne oogen rondslaande, vele zijner beken den gewaar, -die slechts uit nieuwsgierigheid waren opgekomen, maar van wie het, om hun nen rang en gewicht, wenschelijk heeten mocht, zich in de eerste hitte der algemeene geest drift te verzekeren. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 5