Dagblad voor Schiedam Omstreken. f f Dfi rr fifj De Herstemming. Gratis Ongevallenverzekering RIENZL 36ste Jaar&aiig Maandag 14 Juli 1913. No. 10673. De oorlog op den Balkan. oyereenfcomstig od de polis vermelde voorwaarden. (tffideele berichten. Aangifte van Leerlingen Handelsavondcursus. Kennisgeving. FEUILLETON. Nieuws. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2. cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bfl levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door ..Mi verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene b\j verlies van V erzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam I UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. Voor de Herstemming ter verkiezing van Leden van den Gemeenteraad op Vrijdag 18 Juli a.S. blijven wij met den meesten aandrang aanbevelen de candidaten der samenwerkende christelijke partijen voor DISTRICT II, de hoeren J. VAN KATWIJK, J. A. M. MEIJER. voor DISTRICT III, de hoeren J. II. EVERS, J. J. GABEL Sr. De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. Komt, zoo mogelijk, vóór 1 ure stemmen. voor den GEMEENTELIJKEN Ouders, Voogden of verzorgers welke leerlingen voor den handelsavondcursus vvenschen aan te geven, worden verzocht, zich voor 30 Juli a.s. aan te melden Vrijdags tusschen 's nam. 4 uur en 's avonds 9 uur bij den heer A. H. E. TIJL (Oude Kerkhof no. 4). Belanghebbenden worden er opmerkzaam op gemaakt, dat het schoolgeld bedraagt per leerling en per schooljaar van het onderwijs in de verplichte vakken f 10. en daarboven voor dat in de onverplichte vakken voor één vak f3.voor twee vakken f5. voor drie vakken f 7.—. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd voor leerlingen, van welke bezwaarlijk het schoolgeld kan gevorderd worden, geheel of voor de helft ontheffing te verleenen. De schoolgelden moeten worden betaald in. 4 gelijke termijnen, ingaande respectievelijk 1 Sep-, tember, 1 December, 1 Maart, 1 Juni. De Burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis dat de herstemming ter vervulling der nog be staande periodieke vacaturen in den gemeenteraad, zal gehouden worden op VRIJDAG 18 JULI aanstaande, van des voormiddags acht tot des na middags vijf uur, en wel in Kiesdistrict II, ter benoeming van twee leden, over de candidaten J. VAN KATWIJK (geb. 1856), J. A. M. MEIJER (geb. 1880), J. M. VAN DER SCHALK en B. VAN DER ZEE. Kiesdistrict III, ter benoeming van drie leden, over de candidaten P. DE BRUIN (geb. 1879), J. DINKELAAR (geb. 1877), J. H. EVERS, J. J. GABEL Sr. 74) Zoodra dus Raimondo eene korte, maar weid- s?he redevoering had uitgesproken, in welke zijn gretig aannemen van den hem opgedragen eerrang in lachverwekkende tegenstelling was filet zijne verlegene bezorgdheid, zich zeiven of öen Paus, in onaangename gevolgen te wikke len, welke er mogelijk uit konden worden ge- Wen, wenkte Rienzi een der twee hernanten, ^ie achter op de spreekplaats stonden, en, in °vereenstemming met zijn doel, verklaarde deze fiiet luider stemme„Dat, daar het wensehelijk was, dat allen, die zich tot heden onzijdig had- Wn gehouden, er thans voor uitkwamen of zij Vl'ienden of vijanden waren, deze werden uitge- fioodigd, te gelijk den eed van gehoorzaamheid aan de wetten af te leggen en den handvesten van den Buono Stato te onderteekenen." Zoo groot was de. geestdrift des volks en zoo *jeer door Rienzi in aard verfijnd en versterkt, aat zelfs de onverschilligsten zich niet konden Weerhouden van er in te deelen, niemand voor "et minst van het gevoelen der menigte wilde Verschillen, en de onzijdigsten, wetende dat ieder (geb. 1844), 'M. C. M. DE GROOT en E. KOOP MANS. dat tot de herstemming niemand wordt toege laten, dan die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken en in het bezit is van de bij art. 55 der kieswet vermelde kaart, bevattende eene oproeping voor de herstemming dat aan een kiezer die zijn kaart heeft verlo ren, of wien geen kaart is toegezonden, op zijne aanvraag door of vanwege den burgemeester eene kaart wordt uitgereikt mits hij voldoende van zijn indentiteit doe blijkenen dat tot die uitreiking ook het stembureau bevoegd is; dat art. 128 van het wetboek van strafrecht uidtHij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Schiedam, den 14den Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, LAGERWEIJ, W.B. Turkije heropent den strijd. Telegrammen uit Constantinopel melden, dat de Turksche troepen den opmarsch naar Adrianopel begonnen zijn. Een nader telegram meldt: (Met hiet oog op de onverzoenlijke houding van Bulgarije en daar Turkije niet kan toestaan, dat Griekenland zich meester maakt van ne geheele kust der Egeïsch© Zee schijnt Tiet zoo goea als zeker, dat Turkije van plan is Thracië met Adria nopel te hernemen, alsmede al het grondgebied tot aan de lijn, welke begint bij ae baai van Lagos of Boeroegheul en dan behoudens eer.ige afwijkingen, in Noordelijke richting gaat tot den Kara-Balkankoten aan de grens van Bulgarije. Nieuwe plannen. De Londensche correspondent van de »Echo de Paris" seint Sinds de laatste gebeurtenissen op den Balkan is het Balkanvraagstuk veel duidelijker geworden. Volgens hier ontvangen berichten bereidt Rusland thans een nieuwen bond voor, waarin Roemenië, voorgoed van Oostenrijk afgewend, naast Servië, Griekenland en Bulgarije plaats zal nemen. Het is duidelijk, dat de spitst van den nieuwen Balkanbond, wanneer die totstand komt, nood wendig tegen Oostenrijk-Hongarije, dat vele milli- oenen Serviërs en Roemeenen telt, gericht wordt. Men zegt ook, dat aan Bulgarije, wanneer het bereid is tot den nieuwen bond toe te treden, het Bulgaarsche gebied zal teruggegeven worden, hetwelk nu aan Servië toebedeeld zal worden, op den dag, dat de Roemeensche en Servische ge biedsuitbreiding in het noorden tot stand zal zijn gekomen. Dat is dus, duidelijker gesproken, wanneer Roemenië en Servië, dank dezen nieuwen Balkan- bond en zijn vrienden, van Oostenrijk een zeker deel van zijn gebied zullen afhandig hebben ge maakt de oogen op hen gevestigd had, de ijverigsten waren om den Buono Stato te huldigen. De eerste, die de spreekplaats optrad, was Signor Di Raselli, de va^er van Nina; velen van den minderen adel volgden zijn voorbeeld. De tegenwoordigheid van den Vicaiius van den Paus spoorde de aristocraten, de vrees voor het volk de zelfzoekenden, de aanmoe digingen van kreten en gelukwenschen de ijde- len aan. De ruimte tusschen Adriano en Rienzi was ledig geworden. De jonge edelman gevoel de eensklaps, dat de oogen van den Tribuun op hem gevestigd waren, hij gevoelde, dat die oogen hem herkenden en hem tot zich riepen, - hij kleurde, hij ademde korter. De edele weigering van Rienzi had zijn hart getroffen, - de toejuiching, het prachtige schouwspel, - - de geestdrift van het tooneel, bedwelmde hem, bracht hem in verwarring. Hij sloeg zijne oogen op en zag de zuster van den Tribuun voor zich, de maagd die hii lief had 1 Zijne besluiteloosheid zijn verwijlen duurde voort, toen Raimondo, hem gadeslaande en een gefluisterd woord van Rienzi opvolgende, gevat en luide uitriep„Ruimte voor den heere Adri ano Di Castelloeen Colonna! een Colonna!" De terugtocht was afgesneden. Werktuigelijk en als in een droom, klom Adriano naar de spreekplaats op; en om de zege van den Tri buun te voltooien, zagen de laatste zonnestra len de bloem der Colonna's, den besten en dappersten der Romeinsche baronnen, zijn Serviërs en Bulgaren. Uit Belgrado wordt bericht dat de Serviërs Kustendil hebben bezet. De toestand was Zaterdag als volgt: Op de oude grens tusschen Servië en Bulgarije, ten noorden van Zajesar, hebben de Bulgaren sedert het begin van deze week bij herhaling de Servische posten aangevallen. Zij slaagden er ten slotte in met een strijdmacht van 15,000 man langs Kadibogas tot Kralievosj door te dringen en langs St. Nikolaas met 40,000 man tot Kniazewats, ten einde daarna in vereeniging in het (.al van de Timok op te treden. De Servische legers, daar opgesteld, zijn er echter in geslaagd de Bulgaren tot over de grens terug te drijven, na een reeks van bloedige ge vechten. In het gevecht bijl St. Nikolaas hadden de Bulgaren 5000 dooden. of gewonden, onder wie jeen kolonel. Zij zijn ten slotte na de voor ben ongunstige gevechten in volslagen wanorde terug getrokken. Het hoofdkwartier acht het niet aan nemelijk dat het Bulgaarsche leger onder generaal Koetintsjef de mislukte poging tot een inval zal 'herhalen. i De dorpen gelegen aan den weg naar Ivniaze- wats zijn door de Bulgaren in brand gestoken, cio bruggen zijn vernield. De Bulgaren hebben cok wreedheden bedreven op de ingezetenen en ge wonde Servische soldaten. Verscheiden lijken zijn verminkt gevonden met bajonetsteken in het li- phaam. Langs geheel de oude grens zijn de Bulgaarsche troepen met gevoelige verliezen teruggeslagen. In Macedonië is het geheele leger van generaal Kowatsjef op de lijn TsarewoseloPetsjewo langs de Bulgaarsche grens teruggeworpen. Het is ver- volgd door de kavallerie-divisie van prins Arsene, die de Bulgaren verhindert zich opnieuw te con- centreeren, Bij hun terugtocht hebben de Bul garen hun dooden en gewonden in den s.eek gelaten Bij Tseransi hebben de Serviërs groote voorraden levensmiddelen buit gemaakt. De weg naar Kustendil wordt op het oogenblik n-.g alleen beschermd door het Bulgaarsche leger onder generaal Dimitrief, die nogmaals leeft ge tracht naar den kant van Egri Palanka voor waarts te dringen. Die poging is echter ten eenen. male mislukt, daar de Bulgaren met groots ver liezen zijn teruggeslagen. De Montenegrijnen die aan de zijde der Serviërs vechten, hebben aan de krijgsverrichtingen op schitterende wijze deelgenomen. Uit Semlin verneemt de „National Zeitung" De vervolging van de terugtrekkende Bulgaren wórdt door de Serviërs onvermoeid voortgezet. De Bulgaren laten op hun terugtocht anumitie en levensmiddelen in groote hoeveelheid achter, daar de Serviërs hun geen tijd laten om hun voorraad te vernietigen. De verschillende deelen van het Bulgaarsche leger verliezen steeds meel de voeling met elkaar. De voorhoede van de Serviërs, bestaande uit een divisie kavallerie, staat slechts één dagmarsch van Sofia. gezag erkennen en zich aan zijne wetten onder werpen. Einde van het tweede boek. DERDE BOEK. Vrjjheid zonder wet. EERSTE HOOFDSTUK. Walter de Montreal's terugkomst in zijnen vesting. Toen Walter De Montreal en zijne huurlingen Corneto verlieten, spoedden zij zich naar Rome; maar ofschoon zijn lang vóór de baronnen de poorten bereikt hadden, verbeidde er hen geen beter onthaal, dan deeen ten deel viel, Voor zichtig onthield Montreal er zich echter van, de burgers aan te vallen of te bedreigen, en vergenoegde hij er zich mede, zijnen vertrouw den Rudolf de stad in te zenden, ten einde met Rienzi te spreken, en hem de vergunning te vragen om met zijne bende te mogen binnen- Bulgaarsche wreedheden. Koning Constautijn zond aan den minister van Euitenlandsche Zaken een telegram, waarin hij meldde, dat Bulgaarsche soldaten, op bevel van hun kapitein, den metropolitaan van Demir-IIis- sar, twee priesters en meer dan 100 notabelen op het plein van een school opsloten en hen vervolgens vermoordden. De opgraving der lijken heeft deze misdaad bevestigd. De Bulgaarsche soldaten pleegden eveneens daden van geweld legen jonge meisjes. Een meisje, dat zich ver zette, werd gedood en haar lijk in stukken ge sneden. i „Protesteert aldus gaat het telegram voort bij de vertegenwoordigers der beschaafde mogend- beden tegen deze gruwelen. Protesteert en ver klaart, dat ik mij1, tot mijn spijt, genoodzaakt zal zien om wraak te nemen, ten einde oezen onmenschen zulk een schrik in te boezemen, dat zij zich wel bedenken zullen voordat zij nog eens dergelijke gruweldaden bedrijven". Het telegram van den koning heeft te Athene een storm van verontwaardiging verwekt. Geen wapenstilstand. Naar de dagbladen te Athene melden, heeft de Grieksche regeering het voorstel van Rusland om een wapenstilstand met Bulgarije te sluiten, afge wezen. In tegenstelling met het bericht van Havas nit Sofia, volgens hetwelk alle oorlogvoerende par tijen aan Rusland volmacht hebben gegeven om een middel voor de staking der vijandelijkheden te vinden, verneemt de „Politische Correspon- dc-nz" uit Belgrado: De uitingen van Grieksche en Servische zijde nat de krijgsverrichtingen nog in vollen gang zijn en eerst uitgemaakt moet worden of een wapen stilstand op de militaire positie van beide landen ook van nadeel kan zijn, wettigt de veronder stelling dat Servië en Griekenland rechtstreeksche onderhandelingen met Bulgarije verlangen voor zij de wapens neerleggen, en dit in geen geval zullen doen voor zij hun doel: de bezetting van het gebied, waarop zij aanspraak maken en ont ruiming daarvan door de Bulgaarsche troepen heb ben bereikt. Roemenië. Roemeensche ruiterij! is Vrijdagmiddag de dor pen Delyoessoef en Koeyoessi, in het arrondisse ment Dobritsj binnengetrokken. De Roemeniërs hebben vanochtend het telegraafkantoor van Tsji- foetskeui bezet en trekken thans op Dobritsj aan. De Bulgaarsche grenswacht heeft zich in het geheel niet verzet tegen het binnendringen van bet Roemeensche leger op Bulgaarsch grondgebied. Waar de inval zal eindigen, is nog niet vastge steld. Ofschoon de regeering, in overleg met den Koning, binnen de grenzen van een voorzichtige en gematigde politiek wil blij/ven, wenscht zij dat het beoogde doel zoo spoedig mogelijk wordt bereikt. trekken. In korter tijd dan de ridder verwacht had, keerde de Saxer terug. „Welnu," zeide Montreal, ongeduldig, „gij brengt de vergunning, onderstel ik. Zullen wij hen verzoeken, de poort te ontsluiten „Verzoek hen, het ons graf te doen,« hernam de ruiter, ruw weg, „ik hoop, dat mijn volgend gezantschap mij aan een vriendelijker hof zal brengen." „Hoewat bedoelt gij „Kort en goed Ik vond den nieuwen be stuurder, of wat zijn titel zijn moge, in het paleis van het Capitolum, omringd door wach ten en raadsheeren, in de fraaiste wapenrusting, die ik immer buiten Milaan gezien heb." „De duivel hale zijne wapenrusting! Vertel mij zijn antwoord „„Verklaar Walter De Montreal,(zeide hij, indien gij het dan weten wilt) „„dat Rome niet langer een hol voor dieven is, verklaar hem, dat, zoo hij de poort binnenrijdt, hij een ge rechtelijk onderzoek moet ondergaan..."" „Een gerechtelijk onderzoek," riep Montreal, terwijl zijne tanden knarsten. „„Voor zijn aandeel in de gruwelen van Wer ner en zijne vrijbuiters."" „Ha Wordt vervolgd.) «Benijdenswaard de Ridders van die dagen, Die 't zij hun voet zich in een donker woud, Een eenzaam dal of aak'lig hol mogt wagen, Waar leeuw en beer zich in verborgen houdt, En d'adder sist, er liever schoonen zagen Dan 's kenners oog thans aan het hof aanschouwt Aanvalligheên in d'eersten bloei van 't leven, Die men te regt den appel had gegeven." (Ap.iosto. De Razende Roeland). (Can. XIII, St. 1-8).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1