Stads- en Gewestelijk Nieuws. het station opging. Luid weerklonk over het plein het met geestdrift gezongen sAan U. o Koning der Eeuwen®, gevolgd door het s*Wilhelmus.« Een geestdriftig gejuich ging er op, toen de Kardieaal in zijn coupé stapte en de terrein lang zaam het perron uitstoomde. In Gouda, waar de terein eenige minuten stopte, stonden op het perron alle Katholieke vereenigin- gen uit die plaats opgesteld. Namens geheel het Katholieke Gouda sprak de Hoogeerw. Heer Deken J. A. Kupers, enkele woorden van hulde tot den Kardinaal, en werden Zijne Eminentie bloemen aangeboden. Onder de toejuichingen der menigte vertrok de trein vervolgens naar Rotterdam. Aan het Maasstation aldaar had zich intusschen een dicht menigte verzamelt, die den Kardinaal warm toejuichte. Ter ontvangst waren aan het station eenige Eerw. Pater Remptoristen aanwezig, met wie de Kardinaal en gevolg zich in de gereedstaande auto's naar de kerk aan den Goudschen Rijweg begaf. Aan den ingang werd de Kardinaal ontvangen door de Eerw. Paters, die zijne Eminentie naar het hoofdaltaar geleidden. Nadat de Kardinaal hier enkele oogenblikken in gebed had doorge bracht, verleende Zijne Eminentie aan de, ondanks het onverwachte van deze intrede, toch talrijke aanwezigen, den Pauselijk Zegen. De Kardinaal begaf zich daarop door de sacri stie naar het klooster. Vandaag maakt de Kardinaal een rijtoer door Rotterdam, en een boottocht door de Rotterdam- sche havens. Sanatorium Dekkerswald. Hel Roomsch-Katholiek Sanatorium „Dekkers wald" nadert zijn voltooiing. Bestond eerst de verwachting, dat in 't begin van den zomer de opening had kunnen plaats hebben, door ver schillend o omstandigheden, welke bij dergelijke groote bouwwerken zoo dikwijls voorkomen, en welke men als „force majeure" zou kunnen be- titelen, is bet tijdstip der opening vertraagd. Met de uiterste krachtsinspanning wordt er thans ge arbeid, en i,s men zoover gevorderd, dat in de tweede helft dezer maand, de eerwaarde overste, zuster M. Julio, thans moeder-overste ja het. St. Ludwinagesticht te Amsterdam, met een deel der zusters, welke aangewezen worden voor ae verpleging der zieken en do huishoudelijke ver zorging, haar intrek op Dekkerswald zullen nemen. De afdeeling „Volkssanatorium" zal gereed zijn om op 1 Augustus a.s. haar eerste patiënten de gelegenheid te hieden, om op het schoone plekje van Gelderland, wat Dekkerswald heet, herstel van gezondheid te komen zoeken. Zij', de min derbedeelden hebben het recht, door da minder gunstige omstandigheden waarin zij' leven, om het eerste geholpen te worden; voor hen ontsluit Dekkerswald het eerst zijn deuren! Intusschen wordt aan de andere afdeeling ook ijverig gewerkt, en zal deze worden opengesteld op een nader te bepalen datum in September, nadat de plechtige inzegening en de officieel a opening zal hebben plaats gehad. Niet minder bedrijvig gaat het toe in het oeco- noiniegehouw, het gebouw dat men zou kunnen vergelijken met het hartt en de longen van 't lichaam, 't welk hier het Sanatorium is. Van daaruit wordt het leven in het Sanatorium' onder houden, want van daaruit wordt het van al het noodige voorzien: water, licht, warmte en le vensmiddelen. Ook de wasscherij nadert haar vol tooiing zoodat het geheele bedrijf op 1 Aug. kan beginnen. Nog is er een plekje, het middelpunt van alles, waar bet onophoudelijk gehamer, het bewijs le vert, dat ook daar in korten tijd nog veel ge beuren moet. Daar zal op 1 Augustus het bedrijvig gedoe hebben plaats gemaakt voor een ernstige stilte, liet houten gebouw, dat tijdens de uitvoering der werkzaamheden, dienst deed als directiekeet, wordt herschapen in een tijdelijke kapel, totdat godsdienstzin en offervaardigheid, het fraaie kerk je zullen doen verrijzen, dat later in 't midden der overige gebouwen zal prijken. Door den vooruitziende n blik van den bouw meester, is dit werk thans betrekkelijk een kleinig heid. Velen hebben zich reeds beijverd, om dit tijdelijk gebouwtje tot een vriendelijk bedehuis- je om te tooveren. Brengen moeder Julie en hare zusters mede, wat zij missen kunnen, ook anderen hebben dap per geholpen. Pastoor Stolk schonk een altaar, kruisweg-sta tiën, en nog andere benoodigdhedenpastoor Smits een beeld van O. L. Vrouw van Lourdes ,,Salus inilirmarum" en een angelusklokje. Van andere zijde schonk men een harmonium om den zang der zusters te begeleiden. Met deze geschenken gaven drie leden van den raad van bestuur der vereeniging het schoone voorbeeld! Maar ook buiten het bestuur kwamen mild dadige handen de kapel versieren. Tot dat doel werd eenigen tijd geleden de schoone gift van f500 geschonken! Daarenboven schonk de vereeniging van het H. Sacrament te Nijmegen -ons alle benoodigd- heden voor het aankleeden van het altaar en zijn bedienaar, zoodat de eerwaarde heer Suijs, vi caris van de H. Land-Stichting, die tijdelijk het rectoraat zal waarnemen, op waardige wijze het H. Misoffer zal kunnen opdragen. Viel de opbrengst van de naeubileerings-col- lecte niet meer, een lichtpunt is de rijke gift van de afdeeling Rotterdam, welke twee der draai bare lighallen alshaar geschenk zal zieri ge plaatst op het ruime terras vóór het Sanatorium gebouw. Mogen velen deze schoone voorbeelden vol- gen, en moge later blijken, dat, waar veel noo- dig was, ook veel werd gegeven! Aanvragen tot opneming van patiënten kunnen van af heden gericht worden tot den geneesheer directeur van het R. K. Sanatorium „Dekkers wald" Groesbeek. Gemeenteraad. Op de agenda van de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 22 Juli, des n.m. 2 uur, staan de volgende voorstellen 1. Benoeming van een leeraar in Oude Talen aan het Gymnasium voor den cursus 1913/1914. Door curatoren worden aanbevolen 1. J. C. Bruyn te 's Gravenhage. 2. H. D. Brascamp te Leiden. 3. D. E. Bosselaar te Utrecht. 2. Voorstel tot splitsing van alle klassen der Hoogere Burgerschool in twee parallelafdeelingen en betreffende de benoeming van leeraren.. 3. Voorstel om de le klasse van de Burger avondschool te splitsen in twee parallelafdeelingen. 4.Verzoek van den Gemeente-Ontvanger om hem verlof te verleenen voor het vertoeven buiten de Gemeente van 11 Augustus tot en met 9 Sep tember a.s., met advies van B. en W. 5. WijzigiDg der Gemeente-Begrooting, dienst 1913. 6. Voorstel tot het verleenen van een crediet van f5000.— voor den verderen aanleg van de Nassaustraat en een crediet van f250.— voor trottoiraanleg in de Thomas a Kempisstraat. 7. Voorstel tot aanvulling van de verordening ter handhaving van de openbare orde en veilig heid en op de straatpolitie. met een bepaling ter voorkoming van hinder door het blaffen of huilen van honden des nachts. 8. Behandeling van het adres van Kerkeraden van de Ned. Herv. Kerk, de Gereformeerde Kerk en de Evangelisch Luthersche Kerk, betreffende het geheel of gedeeltelijk sluiten van vergunning- localiteiten op den verjaardag van H. M. de Ko ningin en op lotingsdagen met advies van de Commissie voor de Strafverordeningen. 9. Behandeling van het adres van het Dage- lijksch Bestuur van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden te Am sterdam betreffende de Zondagswinkelsluiting, met advies van B. en W. en het voorstel van het raadslid, den heer P- de Bruin, om daaromtrent de meening van de winkeliers te vragen. 10. Verzoek van A. P. P. Roovers qq. om hem een perceel grond aan de Spuihaven te verkoopen, met advies van B. en W. 11. Verzoek van de wed. T. Lourens om res titutie van h.i. ten onrechte betaald havengeld, met advies van B. en W. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8|1 en van 2—4| uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Schilder. Schilder (halfwas). Schildiersjongen. Schoenmaker (halfw.). Sigarenmaker. Slager (halfwas). Slagersjongen. Smidsjongen. Smid-plaatwerker. S tu k a doorsleerl i mg Timmerman. T imme rmans j ongen. Vuurwerker Winkeljongen. Meisje, voor tabak- stripperi). Meisje voor manufaetu renzaak (R. K.) B oek drukkersl eerling Bosjesmaker. Brandersknecht. Brocheerder. F ahrieksarbeider. G oudsmidsleerling. II ori ogemakersleerling Kleermaker (halfwas). Koperslager. Koperslagersjongem. Letterzetter (aank.) Letterzetter (halfwas). Locd- en zinkwerker. Loodgietersjongen. Loopjongen:. Machineboorder. Magazijn jongen. Metaalschaver (aank.) Voor DuitschlandFabrieksarbeiders. Te. Rotterdam: Cartonnage weeks ters Te V laar dingen: Letterzetter (halfwas). Te Maasland: Schoenmaker (intern.) Aangeboden Arbeidskrachten. Grondwerker. Jongste bediende. Kantoorbediende. Portier. Sjouwers. Stoker. Voerman. Werkster, De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim: ilen te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht tea spoedigste te bezorgen. Verplichte Zondag- win keisluiting. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Gemeenteraad Door Uwen Raad werd in onze handen gesteld^ om advies, het verzoek van het dagelijksch Be stuur van den Nederlandschen R. K. Bond van Handels-, Kantoor en Winkelbedienden, gevestigd te Am-terdam, om maatregelen te nemen, waar door het werken op Zondag zooveel mogelijk wordt beperkt, in het algemeen door het in hei leven roepen eener verordening, die dat werken op Zondag zooveel mogelijk verbiedt en meer in het bijzonder door een verordening, waarbij de winkelsluiting op Zondag wordt geregeld. Daaromtrent hebben wij de eer U het vol gende te berichten Adressanten geven aan hun vraag wel een wat wijde omschrijving, maar wij vatten het op, dat de bedoeling is de verplichte Zondag-winkelslui ting te vragen. Om daarover een oordeel te kunnen vellen be hoort men o.i. het vraagstuk der gedwongen win kelsluiting in het algemeen, zooals het tegen woordig aan de orde is, te beschouwen. Daaromtrent kunnen wij opmerken, dat, nadat wettelijke regelingen o.a. in Duitschland, Engeland en Noorwegen waren ingevoerd, hier ie lande de Gemeente Amsterdam is voorgegaan met een slui- tiug des avonds om 9 uur (zulks nadat een actie van kappersbedienden voor een 9-uur sluiting van kappers- en barbierswinkels in 1901 den stoot had gegeven tot het benoemen van een Commissie)- Dit werd nagevolgd, zoover wij weten, door de Gemeente Maastricht, Zaandam, en Arnhem, ter wijl Middelburg, Groningen, Leeuwarden, Dord recht, Bussum, Delft en Venlo zich daarvan af- keerig toonden en in Velsen, Haarlem. Assen, Hil versum en Leiden, voorstellen hangende of ge vraagd, of de zaak commissoriaal is. Nog kan worden in herinnering gebracht dat in 1903 het Middenstands-Congres zich voorstandster verklaarde van de winkelsluiting dat in 1909 te Amsterdam werd gesticht een »Na- tionaal Comité voor vervroegde winkelsluiting" en dat de Staatscommissie voor den Middenstand 'n een door haar in 1910 gepubliceerd wetsont werp met toelichting op de gedwongen winkel sluiting, zich daarvoor scherp uitsprak. Wat de zaak zelf betreft, kan worden opge merkt, dat zij oorspronkelijk werd aangevat met het oog op de belangen der winkelbedienden, doch dat langzamerhand het belang der winkeliers zelf het meest op den voorgrond is getreden. Deze zouden aldus hun langen winkeltijd verkort en tijd vrij krijgen, hetgeen zonder overheidsdwang niet mogelijk ware, al zou de overgroote meerder heid het ook gaarne willen, omdat degenen, die niet aan een vrijwillig accoord zouden willen meedoen, ten kosten van de anderen zouden kun nen profiteeren. Door de voorstanders wordt er op gewezen, dat in het algemeen, behoudens uitzonderingen bijv. voor winkels van weeldeartikelen het pu bliek, wat het noodig heeft, toch zal koopen, zoo dat het debiet niet zal verminderen. Verder wordt er op gewezen, dat na 9 uur het debiet in den regel tegenover de kosten niet meer loonend is, en men alleen om de concurrentie moet openblijven, zoodat ook in dit opzicht de maatregel den winkelstand ten goede zou komen. De kwestie is in 1911 uitvoerig besproken in de Vereeniging voor Staathuishoudkunde en Sta tistiek, na voorlichting door de praeadviseurs: Mr. J, A. Levy principieel tegenstander, Mr. J. G. Schürmann voorstander, Mr. L. N. Roodenburg voorstander en Prof. Mr. D. P. D. Fabius principieel tegenstander Nog moeten wij opmerken, dat de bevoegdheid der Gemeentebesturen om in dezen regelend op te treden is in twjjfel getrokken en dat Gedepu teerde Staten van Noord-Holland het raadsbesluit- van Amsterdam ter vernietiging hebben voorge dragen. De Kroon is daarop echter niet ingegaan en de Hooge Raad heeft de verordening verbin dend verklaard. Wanneer wij ons standpunt moeten aangeven, wenschen wjj het volgende in het midden te brengen. Voor beperking van den werktijd der winkel bedienden is de maatregel niet de meest ge- eigende. Daarvoor zou een maximum-arbeidsduur moeten worden bepaald, hetgeen natuurlijk een zaak zou zijn van regeling bij de wet. Voor de winkeliers is de maatregel diep ingrijpend. Ook den winkeliers zonder bedienden zou moeten worden belet open te blyven, zoolang zij wen schen. De vraag is dan of er een voldoende algemeen belang is dat dezen maatregel zou rechtvaardigen. Verder moet worden in het oog gevat, dat ook ten deze de omstandigheden der verschillende groepen van winkeliers zeer uiteenloopen, terwijl de maatregel, zooals hij in de Gemeenten, die hem invoerdeD, is genomen, vrijwel alle gevallen over éen kam scheert en zich niet aan die ver schillende omstandigheden aanpast. Men moet met dergelijke maatregelen voorzich tig zijn, daar het maatschappelijk organisme zeer ingewikkeld en teeder is en men wel op een zeker punt kan ingrijpen en een bepaald doel kan bereiken, doch moeilijk vooruit kan zien, of mis schien op een ander punt of een ander opzicht geen schade aangebracht, grooter dan het nut, dat wordt gesticht Vooral zij men ook voorzichtig met overneming uit Duitschland dat in dezen voorgingdaar het karakter van het volk verschilt en de gewoonten in Duitschland anders zjjn, speciaal in dit geval, daar men daar vroeger opstaat en naar bed gaat en dus een 9-uur sluiting niet gelijk staat met een 9-uur sluiting hier. In Engeland eischt de wet, zullen de Gemeen ten kunnen ingrijpen, dat sluiting door 2/3 van de winkeliers wordt gevraagd. Met het oog op dit laatste merken wij op, dat wij in onze Gemeente nog in het geheel niets be merkten, noch van groote misstanden, noch van een sterk verlangen bij belanghebbenden naar in voering van winkelsluiting. Alvorens te overwegen, of in onze Gemeente dergelijke bepalingen behooren te worden gemaakt, zouden wij nu eerst willen afwachten, welke er varing in andere Gemeenten met den maatregel wordt opgedaan. Verder zou daartoe o.i. niet mogen worden overgegaan, voordat hier zou blijken, dat de maatregel zou wortelen in den wensch van de over groote meerderheid der winkeliers. Ook is het mogelijk, dat op het voetspoor van de Staatscommissie voor den Middenstand door een wet in de zaak wordt voorzien. Wat de Zondagsluiting aangaat, merken wij op, dat de Gemeenten die de winkelsluiting voorschre ven, geen bizondere sluiting voor den Zondag i-egelden, behalve Maastricht, dat, naar wij mee- nen, op Zondag sluiting 9^ uur 's avonds beveelt. In Amsterdam is het. oorspronkelijk voorstel ge weest, om, behalve voor eenige categoriëen van winkels, al de barbiers- en kapperswinkels en die tot den verkoop van eet- en drinkwaren, tabak of sigaren, welke "tot 114 uur v.m. zouden mogen open blijven, des Zondags sluiting te bevelen. (Zoowel volgens het oorspronkelijk voorstel als volgens de geldende regeling, mogen des Zater dagsavonds alle winkels tot 11 open blijven. Later heeft men Zondagsluiting om 12 uur 's middags voorgesteld. Ten slotte heeft men daar echter de Zondag sluiting laten varen, vooral met oog op de moei lijkheid ten aanzien van de zich daar in zoo grooten getale bevindende winkels, gehouden door Israëlieten. Wij kunnen opmerken, dat de Commissie voor de Stratverordeningen aldaar heett trachten aan te toonen, dat de bepalingen omtrent Zondag- sluiting niet in strijd komen met die van de Zondagrust. Ook wij willen het uitspreken, dat, wanneer wij overtuigd waren, dat dergelijke bepalingen behoorden te worden in het leven geroepen, wij daartegen niet op zouden zien met het oog op de Zondagswet, daar o.i. aanvullende, mits niet met haar strijdende bepalingen, kunnen worden gesteld, al stelt men zich bloot, niet aan de on- verbindbaarverklaring door den rechter, maar aan vernietiging door de Kroon. Doch "waar een nieuwe Zondagwet is te ver wachten en dit onderwerp daarbij geheel behoort) is dit voor ons een reden te meer om af te raden voor den Zondag bepalingen te maken. Overigen raeenen wij te mogen constateeren, dat de vrijwillige winkelsluiting op Zondag reeds tamelijk algemeen in onze gemeente is ingeburgerd. Op al deze gronden stellen wij voor op het verzoek niet in te gaan en adressanten daarvan kennis te doen geven. Verbod schenken sterken drank in tapperijen op den vérjaardag van H. M. de Koningin en op lotingsdagen. De Commissie voor de Strafverordeningen zond onderstaand schrijven aan den Raad Ingevolge toezegging door den Voorzitter in Uw vergadering gedaan, is naar aanleiding van het adres van de Afdeeling Schiedam van den Ne derlandschen Bond van Koffiehuis-, Societeits-, Restauranthouders en Slijters nVergunning," ge richt tegen het verzoek der Kerkeraden tot slui ting van de vergunningslocaliteiten op den ver jaardag van H. M. de Koningin en op de lotings dagen, deze zaak nog eens in onze vergadering besproken. Als gevolg daarvan moeten wij opmerken, gelijk ook reeds in Uwe vergadering geschiedde, dat genoemd adres zich richt tegen de door de Kerkeraden gevraagde sluiting der vergun ningslokaliteiten, niet te verwarren met het door ons voorgestelde verbod tot het schenken a 1da ar van sterken drank op genoemde dagen tot 's middags 12 uur. In de toelichting van ons voorstel verklaarden ook wij ons tegen sluiting te moeten ver zetten. Zooals wij daar te kennen gaven, zou een sluiting zich ook tot de verloflokaliteiten moe ten uitstrekken, daar het te onbillijk zou zijn, den houders daarvan toe te laten ververschingen toe te dienen, doch dit den vergunninghouders te verbieden. En zoo uitgebreid zou de maatregel o.i. veel te ver gaan. De argumenten van adressante treffen dus niet het door ons voorgestelde verbod tot het schenken van sterken drank op die dagen tot 's middags 12 uurintegendeel onder steunen zij ons voorstel, waar zij o.a. constateeren, dat de vergunninghouders voor een groot deel hun inkomen hebben uit den verkoop van andere dan sterke dranken en eetwaren en dat daarin hun grootste verdienste zit, zoodat wijl de winst op sterke dranken geringer is dan die op andere dranken te behalen de vergunninghouders den verkoop van sterke dranken niet in de hand wenschen te werken maar veeleer het gebruik van andere dranken aanmoedigen. Uit dit oogpunt beschouwd kan de door ons voorgestelde maatregel om op bedoelde dagen het schenken van sterken drank tot 12 uur 's mid dags te verbieden voor de vergunninghouders geen groot nadeel meebrengen. Ook het beroep op het gebeurde in Gouda en Eindhoven, waar het gevallen van sluiting betrof, kan dus niet ons voorstel treffen. Wij willen dan ook verklaren, dat wij schan dalen, als het op straat meenemen en daar uit drinken van sterken drank, als gevolg van de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2