ficnoiid Hieuwt. TELEGRAMMEN. Rechtsakfltt. Posterijen en Telegrafie. Btifwip» Stad. Handelsberichten. door ons voorgestelde bepaling niet vreezeD, doch dat, mocht dit onverhoopt noodig bliiken, wij niet zouden aarzelen de noodige voorstellen te doen dit voor het vervolg te voorkomen. Wij meenen dat het geen betoog zal behoeven, dat een verbod van verkoop van sterken drank in slijterijen, waar hij alleen in gesloten flesschen. kannen of kruiken mag worden verkocht, niet in de lijn ligt van den door ons voorgestelden maat regel en geen zin zou hebben. Ten slotte stellen wij U nog bij wijze van redactieverbetering voor in den aanhef van het voorgestelde nieuwe art. 9a, in plaats van»Het is den tapper verboden" te lezen»Het is den tappers verboden in hun tapperijen"dit is in overeenstemming met de redactie der andere artikelen der aan te vullen verordening. Zilveren Professiefeest. Dinsdag' 22 Juli a.s. hoopt de eenv. Zuster Innocentia, sedert 12 jaar in het R. K. Weeshuis alhier werkzaam, den dag te he»denken, waarop zij vóór 25 jaren hare religieuze gelofte in de Congregatie van de H. Catharina van Senen der Orde ivan den H. Qominicus heeft afgelegd. Feestavond Volksbond. De feestweek in den Volksbond heeft weer een alleszins bevredigend verloop gehad. Niet alleen de ouderen hebben daarbij genoten, maar ook de jongeren hebben hun deel in de vermakelijkheden gehad door de gelegenheid welke Zondag-namid dag ook aan de kinderen is geboden. De bijzondere feestavond op gisteren heeft ook de vrienden en begunstigers van Schiedams Bonds- afdeeling in staat gesteld, enkele genotvolle uren in hare gezellige zaal door te brengen en een offertje te brengen ter versterking van de Bonds- kas, die eenige aanvulling alleszins behoelt. Voor dezen feestavond waren geëngageerd professor Chambly, de vermaarde illusionist, en madame Chambly— Kardec, die hunne sporen op het gebied van interessante goochelkunst, anti-spiritismus, geheimzinnige demonstratiën en stille kracht wel alleszins hebben verdiend. Reeds in de eerste afdeel ing, waarin prof. Chambly alleen optrad, mochten wij tal van sterke proeven van zijne verrassende kunst zien. Naast enkele, die ons uit vroegere voorstellingen niet onbekend waren, zagen wij toch andere, die ons bewezen, dat de vingervlugge professor er steeds op uit is, iets nieuws en verrassends op het uitgestrekt gebied waarop hij zich beweegt, te doen zien. De proeve van «magische rekenkunst" «gezichtsbedrog", »de vliegende biljartbal" en de «orientaalsche wonderduiven" gaven daarvan afdoende blijk. Het optreden van mevr. Chambly, die haar «fort" zoekt in de «stille kracht", de raadsel achtige bewegingen van levenlooze voorwerpen door onzichtbare krachten, was mede voor het raeerendeel van het publiek zeer belangwekkend. Het «non plus ultra" was hierbij zeker wel «het intelligente hoofd" op glazen staaf, dat, door iemand uit het publiek ondervraagd, door knikken en schudden te kennen geeft de verborgen voor werpen welke door het publiek zelf in een ge sloten doos zijn gelegd. «De stille kracht" had werkelijk succes bij haar verrassend optreden. Na de pauze, waarin het bijzonder publiek, dat dezen avond de gehoorzaal vulde, zich vergastte aan de verschillende amusementen langs de wan den opgesteld, volgde het laatste deel der inte ressante voorstelling. De derde afdeeling verplaatste ons «in het rijk der illusie en der droomen". Het geheimzinnige Amerikaansche kabinet met zijn «anti-spiritistische experimenten", gaf ons veel verrassends te zien. De behoorlijke gebonden en verzegelde dame, die ondanks hare klaarblijkelijke machteloosheid allerlei verrassende bewegingen maakt, zelfs een uit het publiek, in het kabinet toegelaten, van kleedingstuk doet verwisselen, maakte ook nu weer een bijzonder effect, al begint dit nummer ook allengs tot de profane feest gevende wereld door te dringen. «De geheim zinnige zevenmaal verzegelde brief", die de pas sages die iemand uit het publiek in een boek aanwijst, in den brief doet lezen, mistte mede niet het succes der verrassing. «Asra" de dame (onder het duister omhulsel) levend verbrand voor de oogen van het publiek en weer tot het leven terug geroepen, nadat haar geraamte in de Egyptische Doodenkamer is bijgezet, was zeker wel het toppunt der over het geheel verrassende voorstelling. Het uitgaand publiek, zich wel bewust van de waarheid van het woord «de wereld w i 1 bedro gen worden" heeft zeker op dezen avond naar hartelust genoten. De verrassende toeren van het kunstvaardige paar brachten 't in de gewenschte stemming, die een gullen lach herhaaldelijk af dwong. Zoo heeft dan Schiedams Bondsafdee- ling in dit tiental feestelijke dagen weer «elck Wat wils" geboden. Hopen wij, dat die dagen ook voor haar niet onvoordeelig zullen zjjn geweest en dat een flinke recette eene alleszins gewenschte versterking voor de veel behoevende Bondskas heeft gebracht. HoogwaterteSchiedam: Donderdag 17 Juli v.m. 3.20 n.m. 3.51. UIT ROTTERDAM. De uitslag der herstemmingen voor den Raad is als volgt District I. Herkozen de heeren Gerretson (Chr. Bist.) met 3892 st. en De Klerk (Lib.) met 4044 st. Gekozen dr. Van Bleek (A.R.) met 3406. Voorts kregen de heer Van Heteren (Soc. Dem.) 3285st. Voet (Soc. Dem.) 3268; Van Stapele (Soc. Dem.) 615 st. District II. Herkozen de heeren De Jong (A.R.) met 4934 st. en gekozen de heer Van Stapele (Soc. Dem.) met 3328 st. de heer Van der Walle (Soc. Dem.( kreeg 3267 st.de heer Halop (Soc. Dem 303 st. District III. Herkozen de heer Havelaar (Lib.) met 2270 st. Gekozen de heer De Korver (Lib.) met 2075 en Vlug (Lib.) met 1998 st. De heer Van der Pols (aftr. A.R.) kreeg 1459de heer Verbeek (R.K.) 1418; de heer Verkerk (Soc. Dem.) 175 st. District IV. Herkozen de heer Verheul (Lib.) met 6075 st. Gekozen de heeren Niemeyer (Lib.) met 5678 en Verkerk (Soc. Dem.) met 5094 st. De heer Buskens (aftr. R.K.) kreeg 4013de heer Kruidenier (Chr. Hist.) 4053 de heer Ter Laan (Soc. Dem,) 1183 st. District V. Herkozen de heer Hollander (Lib.) met 3274 st. Gekozen de heeren Ter Laan (Soc. Dem.) met 3127 st. en Mol (Soc. Dem.) met 2641 st. De heer Schiphorst (R.K.) kreeg 2278 de heer Warmenhoven (aftr. Chr. Hist.) 2602 en de heer Schoonderwoerd (Soc. Dem.) 196 st. De Rotterdamsche raad bestond uit 26 leden rechts en 19 links. De raad bestaat thans uit 24 leden van links en 21 van rechts. Het getal socialisten is thans zeven. Poging tot brandstichting. Men meldt uit Sliedrecht aan de «Dordt. Courant": Maandagmorgen, met den trein van 12 uur, is zwaar geboeid naar Dordt overgebracht een zich noemende W. van Zuilen, 35 jaar, vermoedelijk afkomstig uit Leeuwen (Gelderland). Omtrent de aanleiding van zijne gevangenneming vernemen we het volgende Van Z. schijnt een zwervend persoon te zijn. Sedert 4 weken is hij in dienst bij den klompen maker L. van Littel, te Sliedrecht. Hij maakte veel misbruik van sterken drank. Zoo moet o.a. geconstateerd zijn, dat hij te dezer plaatse in 11 minuten 14 borrels naar binnen werkte. Desniet temin was hij een uitstekend vakman. Zaterdag avond kwam hij dronken thuis; Van Littel was nog optwee knechts lagen reeds ter ruste. Hij gebruikte tamelijk kalm zijn brood met melk en uitte eenige dronkemanspraat. Onder meer zei hij «Ik ga weg. Ik kan 3 centen per jaar meer ver dienen. Ik heb geeu hekel aan jou", doch bleef overigens rustig, daar v. L. overal ja op zei. Na «wel te rusten" gezegd te hebben, ging hij naar boven, waar hij naast een der knechts moest slapen. Nauwelijks boven gekomen, begon hij vreeselijk te roepen en sprong op een gegeven oogenblik gekleed op bed. Hij pakte zijn slaap- kameraad bij de keel en vroeg hem om een rijks daalder, met bedreiging van worging. De knecht wist zich van zijn aanvaller te ont doen met behulp van z(jn kameraad. Van Zuilen heeft toen lucifers aangestoken, en deze brandende her- en derwaarts geslingerd. Een matras vatte vuur, doch werd spoedig ge- bluscht. Beneden gekomen, ging v. Zuilen naar de werkplaats, waar hij met scherpe gereedschappen dreigde. Een bodem-mes werd hem door v. L. afgeno men. Nader vernemen wij nog, dat Van Z.. vóór hij dronken was, een kind beneden 16 jaar uitge stuurd heeft om een flesch sterken drank en twee doosjes lucifers te halen. De lucifers zijn verstrekt, de drank niet. Verder heett v. Z. uitgelaten, dat hij uit Duitsch- land is gevlucht, wijl hij daar 1^ jaar gevange nisstraf te goed had. Vermoedelijk heeft de justitie een gevaarlyk individu te pakken. Gerold. Een reiziger, die gister-middag met den Franschen trein aankwam, kwam bij aan komst aan het Hol). Spoorstation te 's-Gravenhage tot de onaangename ontdekking, dat hem gedu rende de reis een portefeuille met ongeveer f 400 aan bankpapier was ontrold. Van de vermoedelijke daders was aan het station niets meer te be speuren. Bij de politie is aangifte gedaan. Het groote verlichtingsstuk, dat ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin dit jaar in den avond van den 28sten Augustus 'n den grooten of tweeden vij ver in het Haagsche Bosch zal worden ontstoken, is eene nabootsing van het Huis ten Bosch. Vergiftiging te Oud e-W e t e r i n g. Ook in het lijk van E. Breed, den vader van den in verband met het plotselinge overlijden van E. Pie- neman te Oude-Wetering aangehouden jongen man, is een groote hoeveelheid arsenicum ge vonden. Zooals men weet, hebben de echtgenoote van bovengenoemden Pieneman en de jonge Breed bekend, zich aan deze vergiftiging te hebben schuldig gemaakt. Moordaanslag. Maandagavond omstreeks half elf heett te Lengel (gem. Bergh) een moord aanslag plaats gehad. Zekere J. drong de woning binnen van H. en loste zonder te treffen een revolschot op diens dochter, met wie hij verkee ring heeft gehad. In de worsteling die volgde, kreeg de vrouw van H. een schot door haar kleeren, zij kreeg echter geen lichamelijk letsel. Het is nog niet gelukt den dader in handen te krygen. De Japansche weefsels voor het Vredespaleis. Wij ontvingen een nummer van de te Tokio uitgegeven «Japan Magazine" waarin afbeeldingen en een beschrijving zijn op genomen van de zijden weefsels, die door Z. M. den keizer van Japan zijn ten geschenke gegeven aan het Vredespaleis ter versiering van de Ja pansche kamer. Wij schrijven «zijden weefsels", want dit is de eigenlijke naam. Het Duitsche blad waaraan wij gisteren een bericht aangaande deze kunstwerken ontleenden, noemde ze «Seidenmalereien", hetgeen doet denken aan schilderwerk op zijde. Hier ech ter is sprake van geweven zijden kunstwerken, tafereelen met boomen, bloemen, vogels en land schappen, elk 6 voet lang en 3 voet breed. De man die voor het vervaardigen dezer kunst werken door den overleden keizer werd aange wezen, is Jimbei Kawashima te Kyoto, een kun stenaar op wien geheel Japan trotsch is. Met behulp van een geschilderd ontwerp, dat in vierkanten is verdeeld, en door toepassing van van een spiegel, die het spiegelbeeld van het mo del weergeeft, kan de kunstenaar nagaan, waar hij de zijden draden moet aanbrengen, die tezamen op den zijden ondergrond het voorbeeld in zijn juisten vorm en kleur weergeven. Een der illus traties in het «Japan Magazine" beeldt den wever af, aan zijn weefstoel zittend. Wie de voortbreng selen der Japansche weefkunst kent zal zich niet er over verwonderen, dat dit werk zeer, zeer langzaam vordert. Meer dan een dag is er noodig om 3 duim te vorderen, en als de voorstelling bijzonder moeilijk is, wordt niet meer dan duim per dag gemaakt. De afbeeldingen geven een uitstekend denkbeeld van Kawashima's kunstwerken. Op het eerste tafereel ziet men tusschen bloeiende amandelboo- men en pioenen een pronkenden pauween ander geeft vijvers met zwemmende vogels te aanschou wen een hoekje van een park, waar fazanten en pauwen rondstappenvluchten van duiven, neer gestreken op het gras, onder bloeiende wisteria's, enz. enz. De ontwerper van deze teekeningen is de in Japan algemeen bekende schulder Hobun Kikuchi. (Vad.) Spoorwegongeluk. Een telegram uit Praag meldt: Nabij' Smekna—Sternberg op den Buschtiehrader spoorweg is gisternacht een per sonentrein met een góederen trein in botsing ge komen. Tien personen werden zwaar en eiï licht gewond. De treinen werden ernstig beschadigd. Het verkeer is gedeeltelijk gestoord. Visschers. Vele visschers van Texel ver richten tegenwoordig landwerk, waarmede zij f3 a f 4 per dag kunnen verdienen. Zoodoende liggen verscheidene visschersvaartuigen stil. H o e n de r-c h o 1 e r a. Te Culemborg vertoont zich in de laatste dagen onder de kippen de ch.o- leia, waaraan veel van deze dieren sterven. De ziekte schijnt een tamelijk snel verloop te hebben. Ernstig ongeluk. Te Reims heeft een ern. stig ongeluk plaats gehad. Een koopman was ten huize van de ouders van zijn meisje, mej. Bourlen, bezig het reservoir van zijn motorfiets met ben zine te vullen. Door onvoorzichtigheid raakte de brandende lucifer bij de vloeistof die ontplofte. Het vuur greep dadelijk zoo om zich heen, dat slechts de koopman zich, hoewel met ern- stige brandwonden aan armen en beenen, wist te redden. Het echtpaar Bourlen, hun gehuwde dochter en haar kindje van 8 jaar lagen te bed. Toen men hen uit de vlammen haalde was mevr. Bourlen reeds dood, haar echtgenoot en het kleine kind waren zoo ernstig verbrand, dat ze op weg' naar het ziekenhuis bezweken. Mej. Bour len is in een toestand van wanhoop, dat men vreest dat ze krankzinnig zal worden. Een tunnel onder het Kanaal. De Londensche Kamer van Koophandel heeft zich uitgesproken ten gunste van den aanleg van een tunnel ouder liet Kanaal, ter verbinding van Frank rijk met Engeland. De Kamer achtte de tunnel vooral wenschelijk om in tijd van oorlog te die nen voor het transport van levensmiddelen. Een milli oenenproces. Vrijdag is door het civiele gerechtshof te Berlijn bet omvang rijke proces Thyssen jun. versus Thyssen sen., in behandeling genomen. De voorgeschiedenis van dit proces vindt zijn oorsprong in het jaar 1885. Destijds had Thyssen sen. met zijn vrouw, van wie hij zich spoedig daarop wegens echtbreuk liet scheiden, een overeenkomst gesloten, waarhij het geheele familievermogen op de vier kinderen uit hun huwelijk overgeschreven werd en bepaald werd, dat de man gedurende zijn leven alleen het vruchtgebruik er van zou genieten. Thans bevindt zijn zoon Thyssen jun. zich in staat van faillissement wegens een schuld van 11 mil- lioen Mark. De oude heer Thyssen heeft zich bereid verklaard, de schulden van zijn zoon te betalen, als deze afstand doet van zijn erfdeel. In de plaats daarvan zou hij een levenslange rente van 120.000 Mark per jaar ontvangen. Maar- zoonlief bedankte hiervoor. De curator in het faillissement van Thyssen jun. beweert thans, dat de rechten der kinde ren, die zij volgens de bovengenoemde overeen komst bezitten, op anderen overgeschreven kun nen worden, zoodat dan de rechten van Thys sen jun. in den faillieten boedel als actief moeten worden opgenomen. De failliete zoon ontkent dit echter o.a., op grond, dat de overeenkomst in het jaar 1885, toen het z.g. landrecht nog be stond, werd afgesloten. De advocaat van Thys sen sen. trachtte gedurende de zitting te bewij zen, dat het eigenlijke doel van de overeenkomst was, de vrouw, ten gunste van de kinderen te verdringen, en het contract niet slechts een be lofte was, maar een verdrag, waarbij formeel het eigendom werd overgedragen tot waarborg der kinderen. CONSTANTINOPEL, 16 Juli. Het Turksche leger is, volgens de hier verschijnende bladen, van plan binnen een week Adrianopel te bezetten en het nationale feest den 23en daar ter stede te vieren. Vervalsching van schilder ij en. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde gister J. M. Y. C., opgevende te zijn «half en half koopman", wonende te 's-Gravenhage, die terecht stond wegens het eenige schilderstukken en tee keningen, waarop valschelijk voorkwamen de namen van bekende schilders, verkoopen als wer ken van die schilders, tot één maand gevangenis straf. Onbestelbare brieven. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedurende de eerste, helft van de maand Juli 1913. Brieven (binnenland). S. R. Fabois, 's Hage. Mej. Nieveen, Groningen. L. Blok, Nunspeet. B. Morcuw, Schiedam. Briefkaar ten (binnenland). H. Naastepad, 's Hage, Aaltje Huiksloot (zonder plaats van be stemming), vier ansichtkaarten. Briefkaart (buitenland). A. J. Doornbos, Frankrijk. 8V Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de brieven te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen terug gegeven worden. Geboren: 14 Juli. Hendrika, d. v. J. G. Slieker en D. Boer, Fabristraat. Maria, d. v. S. Weima en M. J. Klaasse, N. Maasstraat. Gerrit Antonie, z. v. A. M. de Jager en A. P. Duchenne, Oosterstraat. Jan, z. v. J. Krommen hoek en A. de Goederen, Lourens Costerstraat. Gerardina, d. v. H. v. d. Kamp en G. v. d. Laan. 15. Wierk Johannes, z. v. B. v. Wasbeek en N. Lelie, Nieuwsticht. (midden). Overleden: 13 Juli. Neeltje Scheffer, echt genoot van Frans Bouman, oud 79 j. en 3 mnd., Broersveld. BEURS VAN SCHIEDAM, 16 Juli. 1913. Moutwijn. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 12 Juli. f 12V* 14 Juli. f 12y4 15 Juli. fl2Y< 16 Juli. f 12Vi per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs t 15 Juli. jl6 Juli Moutwijn:'f 13jf 13 Jenever: f17— f 17 Amsterdamsche p r e e f.f 18ys fl8Vs Spoeling:fl.fl. Stemming op hedenvast. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus 16 Juli. f 22 /4 a f 22i/j f 183/4 af f 10s/j a f 10 Yj Spiritus. 15 Juli. f 22Vj a f 223/, f 183/4 4 f f 103/, k t 101/, Stemming op heden: prijsh. PARIJS, 15 Juli. Spiritus per hectoliter per Juli fr. 41 a 41..25 betaald, per Aug. fr. 41.50 dito, per Sept. fr. 41.75 dito, per 4 laatste md. fr. 42 dito, per 4 md. van Oct. fr. 42 dito, per 4 eerste md. fr. 43.25 dito, stemming, kalm. Granen. NEW-YORK Mais: Western loco. 15 Juli. 68'/iU Juli. 68-. CHICAGO Mais Juli Sept. Dec. Mei 15 Juli. 60 605/g 57i/„ 14 Juli. 60V, 6H/4 57 y4 Rogge traag. Loco 15 Juli. 62i/a 14 Juli. 63-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3