Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering f f on rr fifj RIENZI. 36ste J&ar^an^. Maandag 21 Juli 1913 No. 10679. lie oorlog op den Balkan. overesiïoistig op de polis vermelde voorwaarden. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. U U U mSÏdfteit BoitealftiiM Niesws, FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; HandelsadvertentiëD 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog Hollandse,ho Algemeene by verlies van V erzekeringsbank, een duim; gevestigd te Schiedam. I UU wysvinger; I |U verlies van eiken ande ren vinger. De stemming te Boekarest. Het bericht, dat cle koning van Bulgarije aan koning Carol van Roemenië om vrede verzoent beeft, wordt door het groote publiek van Boe karest vriendelijk opgenomen. De oiorlogsstem- odng is reeds aanmerkelijk gedaald. De mobili satie oefent een zwaren druk uit op den alge- meenen gang van zaken en men is min oi meer bezorgd over de toekomstige houding van Rus land. In vele gesprekken hoort men reeds, dat bet volk een spoedige bijlegging der geschillen wenscht. ziet bezoek van den vroegeren Bulgaai'schen minister-president wordt hier met vriendschap pelijke commentaren begroet en men hoopt, dat de onderhandelingen spoedig ten einde zullen zijn en met succes bekroond zullen worden. Roemenië en BiUlgarijie. Na eern kort gevecht te Ferdinandowo (tusschen born Palanka en Sofia) tusschen een Roemeen- sche kolonne en een Bulgaarsche origade van de 9e; divisie, heeft deze laatste zich overgegeven. Twaalf kanonnen zijn in handen der Roemcniërs gevallen. Volgens de „Evening Standard" heeft het Roe- meensehe leger Iswor (45 K.M. van Sofia) bezet. De diciplina in het Bulgaarsche leger. Uit Sofia wordt aan do „Frankfurter Zeitung" gemeld: Veertien dagen geleden ontvingen alie publieke vermakelijkheden, concerten, theaters, koffiehuizen, enz. te Sofia plotseling het bevel hunne gebouwen! te sluiten. Naar blijkt werd aeze maatregel genomen om de volgende redenen. De commandant van het garnizoen moet op zekeren avond op de openbare straat aangevallen zijn. Hij ontmoette eeni-ge soldaten en vroeg l.un wat Zij' op dit late uur op straat deden en of zij niet wisten wie hij) was. De soldaten trokken hierop hun revolver en vuurden verscheidene kogels op hiem af, roepend: „Wij! zullen u la ten zien, dat Wijl weten, wie gij zijtl" Op dien selfden avond gaf een ander officier aan eenige soldaten, die zich. in een café ophielden, hevel onmiddellijk heen te gaan wegens het vergevor derde uur. De soldaten mishandelden daarop den officier zoo -ernstig, dat deze naar het hospitaal moest vervoerd worden. De schuldigen kon men in heide gevallen niet achterhalen. Te Balograd- s'chnik werd een artillerie-kapitein doodgeschoten door de kameraden van een soldaat, die door den kapitein was1 geslagen. Te Sofia werd dezer dagen wederom een officier gedood door sol dalen, naar men zegt, omdat hij- zijn manschap pen te Tehatalja, mishandeld had. Een soldaat, die eenige dagen, verlof kreeg: om zijn familie to he-zoeken, vond zijn familieleden in de groot ste ellende terug. Men vertelde hem, dat de Voorraad meel, die zij hadden verzameld voor 79) «Deze, zeide de jongeling, „zal het best mijne pending verklaren," terwijl h(j eenen brief voor Montreal nederlegde. De ridder sneed de zijde met zijnen dolk door en las het geschrift met groote bedaard heid „Uw Tribuun," sprak hij, toen hij den brief gelezen had, „heeft zich den lakonischen stijl der machthebbenden zeer spoedig eigen gemaakt. Hij beveelt mij, dezen burcht over te geven en het pauselijk gebied binnen tien dagen te ont ruimen. Hij is beleefd, doch ik moet tijd heb ben het voorstel te overwegen zet u neder bid \k u, jonge heer! Vergeef mij, maar ik zou ge dacht hebben, dat uw heere te veel werks bad aan zijne Romeinsche baronnen, om jegens ons, vreemde bezoekers, niet een weinig inschrikke- hjker te zijn. Stefano Colonna.." „Is in Rome teruggekeerd en heeft den eed van trouw gezworende Savelli's de Orsini's de Frangipani's, hebben zich allen aan den Uuono Stato onderworpen." #Hoe riep Montreal, in groote verwonde- zijn viertr-ok, door het leger was opgeëischt. De soldaat wist niets beters te doen dan zijn ge weer op te nemen en den „Km-et" van hel dorp, die daartoe bevel had gegeven, een kogel door hef, hoofd te jagen. Verscheidene soldaten van de eofste divisie zijn gedeserteerd en naar huis teruggekeerd. De reserve-officieren, die de compagnieën comman- deo-ron, welke om Sofia bivakkeeren, hebben oe grootste moeite om orde onder hunne manschap pen te- houden. Deze ontevredenheid onder de Bulgaarsche sol daten wordt sterk beïnvloed door de politieke gebeurtenissen. Elke soldaat doet aan politiek c-n wordt door de dagbladen elk uur van den dag op de hoogte gehouden van de verhouding van het land ten opzichte van Servië, Griekenland en Rusland, en vormt zijn eigen oordeel of de regeering al of niet de nationale belangen be hartigt. Hij stelt de regeering verantwoordelijk voor den huidigen toestand en ontziet zich niet l aar openlijk te beschuldigen. Dit is het wat de- discipline in het leger zoo zeer bemoeilijkt. Cholera. ',U;it Belgrade* meldt men aan cle „Kölnische Zei tung": •Naar de streken waar cholera heefscht zijn grooLe hoeveelheden -serum en 15 spoorwagens met kolen gezonden. Bij Wranja zijn verscheidene barakken voor choleralijders opgericht. IJit Belgrado seint men aan de „Kölnische Zeitung": De gebeurtenissen op den Balkan noen een spoedigen vrede voorzien. De besmettelijke ziek ten vergen zoowel in het Bulgaarsche als in het Servische gebied groote offers en zoolang cte oorlog duurt kan men ze niet met vrucht be strijden. Wanneer de Bulgaarsche regeering onverwijld vertegenwoordigers aanwijst voor een samenkomst met d-e minister-presidenten van Roemenië, Ser vië, Griekenland en Montenegro, kan c.e vrede binnen enkele da-gen gesloten zijn. De tegenstanders van Bulgarije willen geheel onafhankelijk van d-e mogendheden over ne voor waarden beraadslagen. Naar van welingelichte zijde wordt gemeld heefI Griekenland nog1 geen antwoorn gegeven op hel bemiddelingsvoorstel' van Rusland. D c v re desgeruchtcn. l>e „Independence Roumaine" verneemt, dat Roemenië, Servië en Griekenland tot overeen stemming zijn gekomen over de basis oer vredes voorwaarden. Een conferentie van alle oorlog voerende partijen zal bij-een worden geroepen. Servië -en Griekenland stellen als plaats r.ier con ferentie Sinaia voor (waar o-ok lret buitenverblijf van den koning van Roemenië gevestigd is). I>e Bulgaarschei legatie te Parijs publiceert die volgende metledeeling: De nieuwe Bulgaarsche regeering heeft zich onmiddellijk nadat zij samengesteld was, door ring uit. „Zij zijn niet slechts teruggekeerd, maar heb ben zelfs in het afdanken van al hunne huur lingen, in het ontmantelen van al hunne ves tingen toegestemd. Het ijzer van het paleis der Orsini's dient thans ter versterking van het Capitolium. en de steenhoopen der Colonna's en Savelli's hebben de torens der poorten van den Lateraan en St. Laurentius verdubbeld." „Wonderbaarlijk man zeide Montreal, met onwillige bewondering 1 „door welke middelen werd dit verricht „Een ernstig bevel en eene sterke macht om dit te doen nakomen. Bij het eerste kleppe.n der groote klok, gorden twintig duizend Romeinen de wapenen aan. Wat zijn, in vergelijking van zulk een leger, de roovers van eenOrsini of een Colonna Heer ridders I om uwe dap perheid en vermaardheid bewondert zelfs Rome u, on ik bid u, u in acht te nemen." „Wel, ik dank u maar uw nieuws, vriend maakt mij stom van verbazing. En dus onder wierpen de baronnen zich?" „Ja, op den eersten dag deed een der Colon na's heere Adriano, den eedbinnen eene week verliet Stefano, van een vrij geleide verzekerd, Palestrinade Savelli's kwamen met hem, de Orsini's volgden, - zelfs Martino Di Porto heeft er zich zwijgend in geschikt." „De Tribuun - maar is dat zijne waardig heid? ik dacht, dat hij Koning zou wor den. bemiddeling van den Italiaanschen gezant te Sofia tot de Roomeensche regeering gewend, om tot een -spoedig herstel der vriendschappelijke betrekkingen te geraken. Bulgarije heeft o-ok de Russische legatie te Sofia medegedeeld, aat het bereid was naar Nisch gevolmachtigden te zen den om over de vxedespreliminairen te onder handelen, Van welingelichte" zijde wordt te Boekarest ver klaard, dat Bulgarije verklaard heeft, bereid te zijn Turtukai, Dobritsch en Baltsjik af te- staan, wanneer Roemenië zijn leger wil terugtrekken. Roemenië antwoordde, dat het geen afzonderlijk vredesverdrag wenscht, maar dat de vrede ge sloten moest worden met alle oorlogvoerenden te 7amen. Een telegram uit Athene meldt: In hun antwoord op het voorstel van Rus land aanvaarden Griekenland, Servië en Monte negro rechtstreeks vredesonderhandelingen te- be ginnen met Bulgarije, dat een gedelegeerde kan zc-nd-en. Ter zelfdertijd, dat het vredesverdrag getockend wordt, zal de wapenstilstand gesloten werden, daar de bondgenooten geen wapenstil stand kunnen sluiten, voordat Bulgarije de voor- waarden der vredespreliminairen heeft aangeno men Rusland en Turk ij e. Een hooggeplaatst diplomaat schrijft in de „Tag- lichc Rundschau", dat Rusland de Europeesche regieringen heeft verwittigd, een aanval van het Turtecbe leger op Adrianopel met» een oorlogs verklaring aan Turkije te zullen beantwoorden. Een Russisch leger staat gereed Armenië binnen te lukken en de Zwarte Zeevloot ligt onder stoom met verzegelde orders. Voor die bedreiging heet Turkije nu gezwicht te .zijnGiers, de Russische gezant te Konstan- tin opel, beeft althans aan Sasonof geseind, dat de Porte het leger hevel heeft gegeven, den op- mansch naar Adrianopel te staken. Uit Wee-nen verneemt de „National Zeitung" Pit Constantinopel komt van betrouwbare zijde het bericht, dal de Russische gezant gisterenavond op den meest scherpen toon en in tamelijk on omwonden bedreigingen do verklaring van den grootvizier heeft verlangd, dat Turkije afziet van de herovering van Adrianopel. In zijn ant woord wees de groot-vizier echter onverbloemd en niet eens zeer beleefd den Russischen eisch van de hand. Te St. Petersburg moet het bericht van den go-zant over dit onderhoud groote erger- nis en ontsteltenis hebben teweeg gebracht. DUITSCHLAND. Aan het hof van Neustrelitz. worden toebe reidselen gemaakt voor de ontvangst van konin gin Mary van Engeland, die daar in de helft van de volgende maand venvacht wordt. Na twee weken bij! haar tante, de groother togin. te hebben doorgebracht zal de koningin den kroonprins te Dantzig' bezoeken en haar regiment Pruisische huzaren inspecteeren. „Die titel werd hem aangebodenhij weiger de dien. Zijn tegenwoordige rang droeg er veel toe bij, de edelen te verzoenen, daar hij zich door dien geene patricische eerbe wij zingen aan matigt." „Een wijze schelm Vergeef mij, een ver standig vorst I En de Tribuun heerscht naar lust, onderstel ik, over de aanzienlijkste Romei nen „Vergeef mij hij eischt ompartijdige ge rechtigheid van plebejer en patriciërmaar hij laat den edelen alle privillegiën, die hun recht vaardig toekomen, en den eerbied, hunnen rang verschuldigd „Ha en de ijdele speelpoppen missen nau welijks het wezen, zoo zij slechts den schijn bewaren, ik begrijp het. Maar dit toont genie de Tribuun is nog ongehuwd, naar ik meen ziet hij onder de Colonna's naar eene vrouw om „Heer ridderde Tribuun is reeds gehuwd, binnen drie dagen, nadat hij zich zijne macht verwierf, voerde hij de dochter van den baron Di Raselli als gade zijne woning bin nen." „Raselligeen aanzienlijke naamhij had hooger kunnen kiezen." „Doch men zegt," hernam de jongeling, glim lachende, „dat de Tribuun dra aan de Colon na's verbonden zal worden, door zijne schoone zuster, de Signora Uene. De baron Di Castello houdt om haar aan." De prins van Wales zal den kroonprins in Augustus bezoeken. Prins Albert zal in October zijn studiën te Heidelberg beginnen. FRANKRIJK. De Kamer nam artikel 37 van 4e leger wet aan, waarbij bepaald wordt, dat de wet niet van toepassing zal zijn op de soldaten der lichtingen 1910, 1911 en 1912. PORTUGAL. Uit Lissabon werd gister gemeld: Aan de troepen zijn in den afgelo-open nacht strikte bevelen gegeven met het oo-g op ernstige gebeurtenissen, die zich zouden kunnen voordoen. Tal van arrestaties hadden plaats. Er werden eenige geweerschoten gewisseld, waarbij- ver scheidene personen gewond werden. De politie, welke was medegedeeld, dat- er een bomaanslag gepleegd zou worden, had de noodige voorzorgs maatregelen getroffen. Hedenochtend werden op verschillende punten van Lissabon verdachte auto mobielen aangehouden. In de nabijheid van eenige kazernes verschenen een aantal verdachte per sonen.- Uit -een automobiel werd een bom ge worpen, die een soldaat van de burgerwacht doodde. Volgens een later bericht heeft de stad haar gewoon aanzien hernomen. Tientallen arrestaties hadden plaats. De meeste arrestanten behooren tot de vooruitstrevende partijen. TRIPOLI. Generaal Briccola meldt uit Benghazi, dat de Salsa-divisie een schitterende overwinning be haalde op de Arabische strijdkrachten aan het Tohroek-front. Dé divisie deed den vijand in wan orde vluchten, maakte zich meester van het kamp Mdanar en veroverde een mitrailleur, oen kanon en een groote hoeveelheid wapens, munitie en levensmiddelen. De Italiaansche troepen hadden een dertigtal gejvonden; de vijand leed groote verliezen en trok zich snel in westelijke en zuid westelijke richting terug, achtervolgd aoor de Italianen, over een afstand van 3 K.M. De Sal- za-divisie kampeert te Mdanar. ZUID-AFRIKA. De correspondent van de sDaily Mail" te Johannesburg meldt aan zijn blad van particuliere, maar zeer vertrouwbare, zijde vernomen te heb ben, dat de Jtoestand betreffende de dreigende spoorwegstaking veel ernstiger is, dat men alge meen gelooft. De berichtgever verklaart, dat de regeering niet bereid is, alle eischen van de spoorwegemployé's in te willigen, zoodat, tenzij de werkliedenbonden een meer gematigde houding aannemen, er een groote, bittere strijd gestreden zal worden. Binnen zes of zeven dagen wordt de crisis verwacht. Men gelooft, dat de regeering in alle kalmte zich op het ergste voorbereid heeft. Alle maatregelen zijn genomen, om de openbare gebouwen en spoorwegen te beschermen. De „Hoe, Adriano Colonna! Genoeg! gy hebt mij overtuigd, dat een man, die het volk tevreden stelt en de edelen vrees inboezemt of met zich verzoent, voor het bestuur geboren is. Mijn ant woord op dezen brief wil ik zelf zenden. Neem voor uw nieuws, heer bode! it juweel aan," en de ridder nam een kostbaren edelsteen van zijnen vinger, -- „neen, aarzel niet, het werd mij zoo vrijwillig gegeven, als ik het u thans doe." De jongeling, die aangenaam verrast was ge worden door het gedrag van den vermaarden vrijbuiter, en zich in zich zei ven niet weinig verwonderde over de ongedwongene vertrouwe lijkheid, met welke hij Fra Moreale, in z(jne eigene vesting, het nieuws van Rome verhaald had, boog zich diep, toen hij de gift aannam. De doorslepene Provencaler, die den klaar blijkelijk gunstigen indruk bemerkte, welken hij op den bode gemaakt had, zag tevens in, dat het hem voordeelig kon zijn, zich met de maat regelen, welke hij het geschikst zoude oordeelen, niet te overhaasten. „Verzeker den Tribuun," zeide hij, toen de bode zich verwijderde, „indien gij eerder dan mijn brief te Rome mocht aan komen, dat ik zijn genie bewonder, - zijne macht met vreugde begroet, en zeker niet zal nalaten, zijne vraag in het gunstigst licht te beschouwen." Wordt vervolgd.) Dij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1