Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering fl levenslange f 0 D fl f on rr f iij RIENZI. 36sïe Jajificaii#. Dinsdag 22 Juli 1913 «o. 10680 De oorlog op den Balkan. oyereentomstig op de polis yemelde voorwaarden, (J U U inSSeuI Z U U Officieel® berichten. Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. ,r>0 ct., iranco p. post ƒ2.- Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog Uollandsche Algemeene by verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U wysvinger; I U bij verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. gezien de aanvrage van de Maatschappij Excel- S1°r," om vergunning voor het oprichten van een gashouder met baarij behoorend gebouwtje op het fabrieksterrein aan den Buitenhavenweg no. 52; overwegende, dat het onderzoek met betrek king tot die aanvraag nog niet geëindigd is Besluiten op grond van artikel 164 der Bouwverordening «e beschikking op de aanvrage te verdagen voor den tijd van hoogstens één maand. Schiedam, 21 Juli 1913, Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De Kantoren van het Bouw- en Woningtoezicht Mjn verplaatst naar Korte Haven 35, hoek Westvest. De inspecteur van het Douw- en Woningtoezicht A. BÜBBERMAN. Schiedam, 22 Juli 1913. Adrianopel. lUit Sofia verneemt de „LokaJ Anzeiger": Het bericht, dat En ver bei aan het hoofd van ï'.uitexiji Adrianopel reeds binnengedrongen is, wordt niet bevestigd. Van Dimotika komend, is Bïj, aan de spits van een divisie cavalerie opruk kend, door de Buigaren aangevallen en in een gevecht gewikkeld, da.t nog voortduurt. Wel heb- l>on de Turken Kirk Kilisse bezet. Bij Loele Boergas heeft een Bulgaarsche afdee- I'ing den Turkschen troepen tegenstand geboden. Do .afdeeling werd in korten tijd verslagen. 1 Bulgaarsch officier, 100 soldaten en 7 komitad- zjis zijn krijgsgevangen gemaakt. Hel, Turkscbe leger vervolgt zijn opmarsch. De houding van Turkije zou gistermiddag door de gieza ntencon ferentie worden besproken. Ben telegram van Koning Ferdinand. Koning Ferdinand heeft tot koning Karei van Roemenië het volgende telegram gezonnen Mijn levendige en hartgrondige wensch om voor goed een einde aan den neteligen toestand van Bot oogenblik te maken, brengt mij1 er toe mij hog eens tot Uwe Majesteit te wenden, ook na. fnens mijn regeering, om u te vragen, vrede met te sluiten. Zoo handelende,, hebben wij geens zins de bedoeling partij te trekken van een mo- gelijik gunstig antwoord! van U. M. op uit verzoek, ui dien zin, dat wij den oorlog tegen Servië en Griekenland zouden willen voortzetten. Mijn re geering is integendeel vast besloten, ten spoedigste met deze beide landen vrede te sluiten. Zij heeft Bet nog pas bewezen door de zending van twee 80) «Het is beter," zeide de bode, met vuur, [hij uit goed bloed gesproten en zijn gedrag Bad iets edelaardigs) „het is beter, tien dwin gelanden tot vijanden te hebben, dan één Montreal »Een vijand 1 geloof mij, mijn heer! ik zoek Seene vijandschap met vorsten, die weten, hoe Bien regeeren moet, noch iqet een volk, dat de ^jsheid bezit, tevens om te heerschen en te gehoorzamen." Gedurende dien geheelen dag bleef Montreal eehter in gedachten verdiept en rusteloos werk zaam hij zond vertrouwde boden naar den Bevelhebber van Aquila (die toen eene brief wisseling onderhield met Lodewijk van Honga- Be) naar Napels en naar Rome. De laatste ontving een brief voor den Tri- RdUn, die, zonder dat hij er zich zeiven vol- pU'ekt door verbond, onderwerping voorwendde b slechts om een langer uitstel aanhield, ten Buide al de toebereidselen tot zijn vertrek te Bunnen regelen. Maar op hetzelfde oogenblik ^ei'd de burcht van alle zijden hechter versterkt ®en overvloed van levensmiddelen de poorten kasteels binnengebracht, en nacht en dag Verspieders en wachters jn de beschrevene engte gevolmachtigden naar Nisj en zij is bereid, in dien Servië en Griekenland van hun kant daar mede kunnen instemmen, onmiddellijk de vijan delijkheden te staken en te beginnen met de demobilisatie van het leger. Zij is bovendien bereid alle verlangde waarborgen te geven voor den .ernst en de oprechtheid harer bedoelingen cn van deze verklaring, die ik heden in haar naam afleg'. Met deze gevoelens bezield verzoek ik Uwe Majesteit den opmarsch Uwer troepen te oioen .staken. Ik en mijn regeering zullen daarin «en bjijderi voorbode zien van de hervatting der har telijke betrekkingen die door zoovele herinne ringen en gemeenschappelijke belangen bezegeld zijn en wier verkoeling en tijdelijke verbreking wij aiep betreuren. De Weensche correspondent van het „Berliner Tageblatt" seint: In kringen hier ter stede verwacht men, dat Bulgarije de belangrijkste voorwaarde voor het beginnen der onderhandelingen zal aannemen, n.l. de demobilisatie van bet leger, een eisch, dié reeds vroeger gesteld is. De inwilliging van dezen eisch door Bulgarije zal een waarborg bieden voor zijn oprechtheid om vrede te slui ten. R o ern oni De Roemeensche voorwaarden zijn als volgt: Erkenning van de grens Toertoekai—Dobritsj— Baltsiik. 2e. Het Roemeensche leger zal tot het tijdstip, waarop de vrede wordt gesloten, op Bul gaarsch grondgebied blijven. Officieel wordt bevestigd dat Bulgarije de vre desvoorwaarden van Roemenië heeft aanvaara betreffende de grenslijn Toertoekai—-Baltsjik en zich tevens bereid heeft verklaard om vredes onderhandelingen aan te knoopen met Servië en Griekenland. Een aanzienlijke Roemeensche troepenmacht hoeft Wratsa bezet en trekt nu op tegen Ochrani. Andere troepen marcheeren op Loetsja en Tro jan aan. .Volgens de „Agence Bulgare" is de brug bij; Doldinewinik aan den spoorweg SoifiaWarna door de Roemeensche troepen verwoest; dö tele grafische verbinding Sofia—Doldinewinik is ver broken. De brug' bij. Plewna., bij kilometerpaal 193, is verwoest, evenals een andere, hij. de cement fabriek, in de nabijheid van Plewna. De telegra fische verbinding langs den spoorweg' naar Plew na is verbroken. liet gerucht loopt, dat ook de bruggen bij het plaatsje Kreta, over de rivier de Win ver nield zij'n. De Roemeniërs eischen levensmiddelen en vee voeder op van de Bulgaarsche bevolking. Uil Sofia wordt aan het' Correspondentiebureau geseind Eergisteravond beeft de Bulgaarsche regeering en het stadje Terracina uitgezet en rondgezon den. Montreal was juist het legerhoofd, dat zich het meest voor den oorlog gereed maakte, wan neer hij de meeste geneigdheid tot vrede voor wendde. Op eenen ochtend, de vijfde na de verschii- ning van den Romeinschen bode. begaf zich de ridder nadat hij de buitenwerken en magazijnen nauwkeurig had bezichtigd, en het hem geble ken was, dat h(j ten minste eene maand lang een beleg zou kunnen uithouden, met een vroo- lijker gelaat, dan hem in de laatste dagen eigen was geweest, naar de kamer van Adeline. De edelvrouw had zich aan het venster van den toren nedergezet, uit hetwelk men het heerlijk landschap van wouden en dalen en oranjeboschjes kon overzien, een zonderlinge lusthof voor zulk een paleis I Terwijl zij hare hand op haar gelaat liet rusten, de eene zijde een weinig naar Montreal gekeerd, was er iets onuitsprekelijk bevalligs in de beweging van haren hals. het kleine hoofd, dat liefelijk teeken van adellijk bloed, de lokken op het voorhoofd gescheiden, in dien eenvoudigen stijl, welken nieuwere tijden zoo gelukkig hebben nagevolgd. Maar de uitdrukking van dat half afgewend gelaat de afgetrokkene starheid van den blik, en de diepe rust der houding, waren zoo onmiskenbaar droefgeestig en zwaar moedig, dat de vroolijke en hoffelijke groet, met welke Montreal haar dacht te ontmoeten, op zijne lippen stierf. Hij naderde zwijgend en legde zijne hand op haren schouder. Adeline wendde zich om, en zijne hand in de hare nemende, drukte zij die aan haar hart een telegram aan den Roemeensehen minister president Majorescu gericht en dezen medege deeld, dat zij1 goedvindt Roemeensche afgevaar digden aan de vredesonderhandelingen te doen deelnemen. Au hiermede alle Roemeensche eischen zijn ingewilligd, verwacht men dat Roemenië ue vij andelijkheden onverwijld zal staken. De regeering zou gisteravond op de Bulgaarsche nota antwoorden. MEXICO. De Amerikaansche regeering heeft verontrus tende berichten ontvangen over de naderende crisis in Mexico. Gister werd van welingelichte en onverdachte zijde verzekerd, dat de gebeur tenissen in de komende weken van buitengewone be teekenis voor de regeering van Huerta zullen zijn. Japan en die Vereen,igklc Staten wisselen nog steeds nota's over de Californiscbe landwet, die aan de Japanners grondbezit in dien staat ont zegt. iln zijn laatste nota heeft Bryan uiteengezet, dat de a ngewikkelde aard van de grondwet der V. S. de centrale regeering belet om op grond Van de internationale verdragen met Japan tus- sfebenibeide tc komen. i De Japansche regeering heeft daarop geant woord, dat zij dit argument! niet kan laten gelden, omdat dan die verdragen met de V. S., welke naar hare mieening geschonden zijn door de Ca liforniscbe wet, van nul en geener waarde zijn. De sMatin" meldt, dat het Fransche leger bestuur besloten heeft alle vliegtoestellen, behalve die welke voor oefening dienen, met geschut bewapend zullen worden. Bailton, commandant van het Leger des Hcils, een der oudste medewerkers van generaal Booth, is tc Keulen gisteren op zijn doorreis, toen hij in den trein naar Londen wilde siap- pen, door een beroerte getroffen. Hij was1 dadelijk dood. Opening Vredespaleis. 11. VI. do Koningin zal het Vredespaleis ope nen. De Koningin naar Middelburg. Te Middelburg is bericht ontvangen, nut de Koningin de tweede helft van Augustus een niet- officieel bezoek aan de tentoonstelling van Zeemv- sche kleederdra.chten, enz., za.l brengen. en glimlachte al hare droefgeestigheid weg. „Bestel" zeide Montreal, „zoo gij wist, hoezeer eene schaduw van verdriet op uw helder gelaat mijn hart bewolkt, ge zoudt nimmer treuren. Maar geen wonder, dat tusschen deze ruwe muren, geen vrouwelijk wezen van gelijken rang aan, uwe zijde, en geene andere vroo- lijkheid ter streeling uws gehoors, dan die, van welke Montreal zijne hal kan doen weergalmen, geen wonder, dat gij over uwe keuze berouw gevoelt „O 1 neen, neen, Walterik gevoel nimmer berouw, schoon ik mij schamen moest het te zeggen. „Mocht ik u gelooven, ik zou inderdaad gelukkig zijn!" antwoordde Adeline. „Maar eene korte wijle nog, en de weinige bekoorlijkheden, die de jeugd mij liet, zullen verwelken, en welk ander recht heb ik op u „Alle recht, de gedachtenis van uwen eer sten blos, uwen eersten kus, van uwe mij gewijde opofferingen, van uw geduldig ronddolen, uwer nimmer klagende lietde I Neen, Adelineik ben in Provence, en niet in Italië geboren en wat weet een ridder uit Provence van zijnen vijand te ontwijken, of zijne liefde te verlaten Maar kom, mijne beste voor heden genoeg van huiselijke en droef geestige onderwerpen ik kom u naar buiten noodigen. Ik heb de dienaren vooruitgezonden, om onze tent aan den oever der zee op te slaanlaat ons de geur der oranjebloesems genieten, zoo lang het ons vergund is. Eer eene week verloopt, zullen wij ons misschien binnen enger grenzen zien ingesloten, zal een ernstiger R. K. Vakbeweging. 'Het eerste nummer is verschenen van de „R.-K. Vakbeweging", maandblad van bet bureau voor de R.-K. Vakorganisatie. In een inleidend artikel wordt medegedeeld, dat het aantal aangesloten leden in 1912 tot bijna 36.000 was gestegen. Er zij'n nu 24 vakveneenigings-organen en 23 bezol digde bestuurders. Het plan bestaat tot het stichten cener eigen drukkerij en een arbeiders-dagblad met ©en gewaarborgde oplage van' 20.000 exempl. De Kabinetscrisis. Bij de aanbieding van drie portefeuilles aan de S D. A. P. zat, volgens het „N. v. d. I)."i, de getrachte voor de zes overblijvende portefeuil les aldus te verdeelen: 4 voor de Unie-liberalen en voor de vrij-liberalen en vrijzinnig-democraten ieder één. Nu de S. D. A. P. geen portefeuilles wenscht te aanvaarden, zou volgens dat blad, dr. Bos vermoedelijk de opdracht ontvangen een mini sterie samen te stellen uit de liberale concen tratie, waarin zouden zitting nemen: 4 unie liberalen, 3 vrijliberalen en 2 vrijzinnig-demo craten. Uit Den Haag wordt aan de „O. H. Ct." ge mold, dat dr. Bos gisternamiddag beeft gecon fereerd met mr. Drucker. Pest op Madoera. De correspondent van hot „fibl." te Batavia bericht, dat op Madoera officieel pest gecon stateerd werd. De S. D. A. P. en de crisis. Over de eergisteren gehouden conferentie meldt »Het Volk", dat ze bijgewoond werd door 21 partijgenooten. De cohferentie duurde van half elf tot zes van acht tot elf uur. Behandeld werd de vraag van dr. D. Bos, aan wien door de koniDgin de opdracht tot kabinets formatie is gegeven, of de S. D. A. P. bereid zou zijn, mede te werken tot de vorming van een kabinet uit de geheele linkerzijde, door daarin zitting te nemen. Uit de overgelegde correspondentie tusschen dr. Bos en den voorzitter der soc. dem. Kamerfractie bleek, dat de heer Bos voor de gewenschte sa menwerking een regeeringsprogram had ontwor pen, dat, resultaat van de gehouden verkiezingen, beschouwd moet worden als het werkprogram voor elke regeering, die op den grondslag van de uitspraak der kiezers het bewind aanvaardt. Wat den aard der gevraagde samenwerking betreft, zoo bleek deze bedoeld te zijn voor den tijd der gezamenlijke regeering, tusschen de vrij zinnige partijen en de S. D. A. P. in de regee ring, in de Kamer en in het land. De nadere voorwaarden van die samenwerking (verdeeling der portefeuilles, houding ten opzichte van verschillende vraagstukken, begrootingen en tijdverdrijf djt vroolijke afwisselen." „Hoe, waardste Walter! gij vermoedt geen gevaar „Gij spreekt, dierbare!" zeide Montreal, lach ende, „als of gevaar iets nieuws waremij dunkt, gij moest thans geleerd hebben, dat het de dampkring is, in welken w(j ademen." „Ach, Walter! zal dit nimmer voortduren Ge zijt nu rijk en beroemd, kunt gij het oor logsveld niet vaarwel zeggen „Schaam u, Adeline! zeg ik op mijne beurt; wat zijn roem en rijkdom anders, dan de mid delen tot macht En wat den strijd betreft, het oorlogsschild was mijne wieg, bid de Heiligen, dat het mijne baar zijDeze wilde uitersten van het leven, zoo verschillend, als of een tooverstaf ons van den eenen toestand in den anderen verplaatse, uit, de armen der liefde in het gedruisch van den slag, nu eens in een akelig hol en dan weder in een weelderig paleis, -- heden een rond dolende balling en morgen de gelijke van ko ningen, zij zijn de echte hoofdtrekken der ridderschap mijner Normandijnsctie vaderen. Normandiö leerde mij den oorlog en de zoete Provence de liefde! Kus mij. waarde Adeline! en laat dan uwe jonkvrouwen u uitdossen. Vergeet uwe luite niet, allerliefsteonze Pro ven caalsche liederen zullen de echo's uit hare sluimering opwekken. (Wordt vtrvolgd.) AMERIKA-.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1