Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. gebeurlijkheden, onderlinge verhouding in en buiten de Kamer) zouden eerst ter sprake komen, nadat de S. D. A. P. toch principieel tot samen werking in een linksche regeering ter uitvoering van het overgelegde program had bereid verklaard. Weigering zou ten gevolge hebben, dat de heer Bos de hem gegeven opdracht tot Kabinetsforma tie niet zou kunnen aanvaarden. De vraag, of die weigering ook zou medebren gen, dat de vrijzinnige concentratie alsdan van het vormen eener regeering ter uitvoering van het overgelegde program zou afzien, kon niet worden beantwoord, daar zij in de vrijzinnige concentratie geen punt van bespreking had uit gemaakt, aangezien deze met dr. Bos instemt wat de door hem beproefde wijze van oplossing betreft. De gevoelens omtrent dit voorstel waren ver deeld. Onder hen, die geneigd waren tot aanne ming. was ééne strooming, die deze aanneming afhankelijk stelde van de vervulling van nader te stellen voorwaarden omtrent de vrijheid van be weging van soc.-dem. ministers in het te vormen kabinet, terwijl een tweede strooming de noodige bewegingsvrijheid een van zelf sprekend iets en daarom het stellen van nadere voorwaarden over bodig achtte. Ouder hen, die het voorstel wilden weigeren, was ééne strooming, die deze weigering hiermede motiveerde, dat de aanneming van het voorstel door de vrijzinnigen niet was gesteld als onmis bare voorwaarde voor de uitvoering van hun program, zooals dit door dr. Bos was geformuleerd. De andere strooming echter verklaarde zich ook in dat geval tegen de aanneming en wel op de gronden, hierna te ontwikkelen. Wat de reden voor deze verschillende opvatting betreft, zoo bestond er in één opzicht eenstem migheid in de vergadering. Allen toch verklaarden, zij het niet op geheel dezelfde gronden, aan de vorming van een vrijzinnig ministerie, dat bereid was, met vooraf omschreven steun der soc.-dem. fractie het overgelegde program uit te voeren, de voorkeur te geven boven een ministerie uit de geheele linkerzijde, als de heer Bos wil. Over de vraag evenwel, ®f bij afwijzing van diens voorstel de kans op een dergelijk ministerie bestond, lie pen de meeningen uiteen. Achtte een deel der vergadering het, met het oog op de houding der vrijzinnigen bij de verkiezingen en de herstem mingen ondenkbaar, dat zij zich van de uitvoering van dat program zouden atmaken, zoodra hun die door toegezegden steun der partij werd mogelijk gemaakt daartegenover uitte meu de vrees, dat onze weigering door de vrij-liberalen zou worden misbruikt als een voorwendsel, om het algemeen kiesrecht niet in te voeren. Tegenover de vrees, die eenerzijds werd geuit, dat door onze weigering het ouderdomspensioen in gevaar kan worden gebracht, werd anderzijds Uetoogd, dat dit in elk geval is buitengesloten, omdat het pen sioen, volgens art. 3139 der wet-Talma in elk geval op 3 Dec. in werking treedt en de meer derheid van uh in de Kamer toch in geen geval een initiatief voorstel der soc.-dem. fractie, om dat pensioen uit te breiden in den geest van het amendement Borgesius, zou kunnen afwijzen, zonder daarmede in Uagranten strijd te komen met de afgelegde beloften. Vanwege de minderheid werd verder de vrees uitgesproken, dat er in het geheel geen vrijzinnig kabinet tot stand zou komen en dat daarmede de uitvoering van het concentratie program twij- felacntig zou worden, of dat het wegens de ge bleken onmogelijkheid om de vrijzinige en soc.- dem. groepen in ééne regeering te combineeren, de rechterzijde spoedig zou gelukken, weer aan de regeenug zon komen en dat daarvan de ver- autwordelijkheid zou worden gelegd op onze partij. Hiertegenover wees de meerderheid er op, dat zeer zeker onze partij een zekerere verantwoorde- 'ijkheid voor de uitvoering van ons herstemmings- program op zich heeft geladen, een verantwoor delijkheid. die zij aanvaardt door zich ten opzichte van een te vuimen concentratie-regeering te willen verbinden tot steun, zelfs voor militaire begiootingen, op Ue voorwaarden en in den vorm als dit door de nieuwe Kamerfractie met algemeeue stemmen besloten en aan de Konin gin en den kabinetsformateur is medegedeeld. Hier naast staat echter de verantwoordelijkheid der vrijzinnigen zelve voor hun eigen optreden, hun eigen progawu en de door hen afgelegde beloften- Hun strijd had ten doel de ontneming de regeer macht aan de rechterzijdezij hebben dus te zorgen, dat de rechterzijde niet weer aan 't roer komt, iets wat trouwens met het oog op hare minderheid, thans onmogelijk is en wat, al het gebeurde als gevolg van de weigering der vrij zinnigen tot aanvaarding eener op de soc.-dem. mede steunende regeering en van een daaruit voortvloeiende Kamerontbinding, de vrijzinnigen, die thans de kans hebben met onze hulp hun kracht van regeeren en hervormen te toonen, voor goed zou blameeren als een richting, die niet wil regeeren op de eenig mogelijke wijze en die daardoor tot regeeren onder de bestaande omstan digheden onbekwaam is. Het levensbelang der vrijzinge partijen zelve, zoo meende men dus, zou hen verplichten, den door ons geboden steun te aanvaarden deden zij dit niet, zoo zou zij, en niet wij, de verantwoor delijkheid dragen voor de daaruit voortvloeiende gevolgen. En eenmaal een vrijzinnige regeering daar zijnde, hierover bestoud eenstemmigheid is ondenkbaar, dat deze iets anders zou kunnen doen dan haar program, zooals het door dr. Bos ons is voorgelegd, uitvoeren. Om deze rede meende de meerderheid, dat weigering van 't voorstel van dr. Bos in elk géval Zou leiden töt de vorming eener regeering, die hetzelfde program zou uitvoeren, doch met meer kans van slagen dan bij vorming eener gemengd vrijzinnig-socia- iitische regeering. Omtrent deze vraag bestond tusschen meerder heid en minderheid een verschil van meening, dat vrijwel de de discussie beheerschte. Nevens deze redenen, aan het belang van algemeen kiesrecht en staatspensioen ontleend, namen bij de bespreking de gevolgen voor het karakter, de eenheid en de ontwikkeling der partij een breede plaats in. De meening der minderheid, zooals men die kent uit het artikel van den heer Vliegen, wordt in het stuk, waaraan we 't bovenstaande ontleenen, nog eens uiteengezet. We lezen dan verder De meerderheid echter kon zich niet voorstellen) dat dezelfde argumenten thans door de vrijzinni gen voor de noodzakelijkheid van soc.-dem. mi nisters aangevoerd, eenmaal door ons aanvaard, ook niet een volgende maal zouden gelden, om onze Partij aan de liberalen te binden en haar in hare vrijheid van kritiek te belemmeren. Het voorstel van dr. Bos beoogt, volkomen konsekwent, schorsing van strijd niet slechts m de Kamer, maar ook daarbuiten. Een tijdelijke een tijdelijke wapenstilstand, onverbiddelijk noodig ter verovering van een wapen, om straks dien strijd scherper te kunnen voeren, zou kunnen worden aanvaard. Maar nu het voorstel, daarvoor niet eens bevorderlijk, ten gevolge moet hebben een periode van wapenstilstand, die vrijwel op staking van den strijd gelijkt, zou aanneming ervan de Partij leiden in een in een nieuwe koers, haar maken tot het deel eener anti klerikale combinatie, de anti-these bevestigen, haar strijd- karakter, hare werfkracht onder de arbeiders, haar revolutionnaire élan, daarmede op den duur óók haar hervormingskracht bederven, het beste deel der arbeiders van zich vervreemden, desor ganisatie en scheuring teweegbrengen en dus in gaan tegen het eigenlijk wezen en doel onzer beweging. Ten slotte werd de vraag in stemming gebracht, of het voorstel, zooals het door dr. Bos was ge daan, moest worden aangenomen. Hiervoor ver klaarden zich 8, hiertegen 13 stemmen, zoodat het voorstel wordt afgewezen. Hierna kwam de vraag op, of, met het oog op den aard van de genomen beslissing, een buiten gewoon congres wel noodig was. Het P.B. had dit buitengewoon congres, waartoe in de vorige conferentie in principe was besloten, onmiddellijk na het inkomen van het aanbod van dr. Bos, uitgeschreven, ten einde de partij in de gelegen heid te stellen, zich er op voor te bereiden. De geheele vergadering was het eens, om na hare thans genomen beslissing, het buitengewoon congres niet te houden. De minderheid gaf toei dat de zaak waarom het ging, eene was van een aard en een gewicht, dat niet anders dan bij groote meerderheid er toe kon worden besloten, wat zij na de beslissing van deze vergadering, uitgesloten achtte, terwijl de meerderheid geen reden meer had een buitengewoon congres te wenschen. Daarom werd met algemeene stemmen besloten de uitschrijving van een buitengewoon congres lerug te nemen. Kardinaal Van Rossum in ons land. De plechtige ontvangst te 's Hertogen bosch. In den loop van zijn driedaagsch verblijf te Tilburg heeft de Kardinaal in een der groote spreekkamers van het gesticht der eerw. Zusters nog een openbare audiëntie gegeven, waaraan door tal van kerkelijke en vakvereenigingen gebruik werd gemaakt. Omstreeks 3 ure Zondag-middag vertrok Z. Em. met zijn gezelschap in drie auto's door de notabelen der stad afgestaan, naar het station. Daar werd de Kardinaal door den Deken, den Burgemeester en verdere kerkelijke en bur gerlijke autoriteiten der stad uitgeleide gedaan. Onder een storm van toejuichingen van de ont zaglijke menigte stoomde de trein om 3.45 naar 's-Hertogenbosch. Omstreeks 4 ure was het stationsplein in den Bosch bezet door een dichte menigte, gekomen om van den plechtigen intocht van Hollands Kardinaal in Noord Brabants hoofdstad getuige te zijn. Eensklaps richtten zich aller oogen naar het bordes van het station, waar de Kardinaal in zijn teekenend rood gewaad zich vertoonde. Een spontaan gejuich ging op uit de duizenden die hem opwachtten, waarvoor de Kardinaal, vrien delijk wuivend, dankte. Onmiddellijk daarop zette zich de lange stoet van vereenigingen in beweging en trok langs het station. Elk vaandel groette bij het voorbijtrekken den Kardinaal waarop deze telkens het hoofd ontblootte. Luid gejuich klonk den Kardinaal herhaaldelijk tegen. Na afloop van het défilé reden de Kardinaal en zijn gevolg met de equipage door den heer Til - man welwillend aangeboden, naar de kathedraal. Aan de hoofdpoort van St. Jan werd Z.Em. ver welkomd door mgr. J. Pompen, vicaris van het bisdom 's-Bosch, omringd door de seculiere en reguliere geestelijkheid der stad. Onder de tonen van het ïFideles namque" en met het gebruikelijk wijwater en de bewierrooking werd Z.Em. de kerk ingehaald. In plechtige processie trok men hierna op naar het hoogaltaar, dat evenals de kerk met vaandels en groen prachtvol was gesierd. Daarna gaf Z.Em. van het altaar van den H.Leo- j nardus den Pauselijken zegen, terwijl het koor het »Tu es Petrus" zong. Daarop werd Z.Em. namens Z. D. H. mgr. Van de Ven, bisschop van 's-Hertogenbosch, door lich te ongesteldheid verhinderd, door mgr. Pompen, vicaris-generaal, toegesproken, waarop de Kardi naal met een toespraak, die vooral van sympathie voor het katholieke Brabant getuigde, antwoordde. Daarna verliet de Kardinaal de kerk, door de geeste lijkheid uitgeleid, na alvorens nog eenigen tijd iude kapel der Zoete Lieve Vrouw van 's-Hertogenbosch te hebben neergeknield. De burgerlijke en mi litaire autoriteiten waren bij de plechtige ont vangst in de kerk tegenwoordig. Ond-r het gelui der klokken en het gejubel der menigte werd Z.Em. naar het klooster zijner ordebroeders, de eerw. paters Redemptoristen, geleid, waar de Kardinaal gister-ochtend 7 nre de H. Mis opdroeg en de H. Communie aan de tal rijke schare uitreikte. Bij de audiëntie gister-middag door Z.Em. ver leend, verscheen eerst de Bisschop mgr. Van de Ven en de Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, de Burgemeester en tal van andere bur- gelijke en militaire autoriteiten. In den namid dag bracht de Kardinaal een bezoek aaa het St. Antonius-Gesticht en aan de R. K. Militaire-Ver- eeniging »Concordia". Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Juli 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 te Stornoway. Laagste barometerstand 751.3 te Stockholm. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige tijdelijk krachtjge westelijke tot noord- westelijk-n wind, betrokken tot zwaarbewolkt' waarschijnlijk regenbuien met tijdelijke opklaring, zelfde temperatuur. Zilveren Professiefeest. De eerw. zuster Innocentia, in de wereld mej. De Jong, den 28en December 1866 te Assendelft geboren, herdenkt heden in het R. K. Weeshuis alhier, waar zij sedert circa J2 jaren werkzaam is, den dag waarop zij voor 25 jaren hare religieuse gelofte in de Congregatie van de H. Catharina van Senen der orde van den H. i ominicus heeft afgelegd. Reeds op jeugdigen leeftijd in bedoelde congregatie getreden, bracht zij haar noviciaat nog gedeeltelijk door in het toenmalige St. Ca- tharina-gesticht aan de Tuinlaan en ging, toen de stichting te Voorschoten tot moederhuis werd verheven, daar haar proeftijd voleinden, waar zij den 22n Juli 1888 hare religieuze gelofte voor- loopig aflegde. Na hare professie was zuster Innocentia gedurende 13 jaar werkzaam in het St. Catharina-gesticht aan den Oppert te Rotterdam, van waar zij den 8n Juni 1901 hier in het R. K Weeshuis kwam, waar zij sedert hare beste zor gen aan de jeugdige verpleegden wijdt. De achting en genegenheid welke haar zoowel door de weezen als hare medezusters worden toe gedragen, bleken reeds gisteren aan den vooravond van haar feest. Na een retraite in het St Lidui- na-gesticht gehouden, werd zij gister-avond door de eerw. priorin en enkele eerw. zusters van dat gesticht per rijtuig naar het Weeshuis terug gebracht, waar zij door hare medezusters met een gelegenheidslied werd ontvangen. Onder een ge zongen H. Mis, heden-ochtend 7 ure door den weleerw. pater Scholbrock, kapelaan der St. Jans- kerk, opgedragen in de Weeshuiskapel, die hij bedient, waren met de weezen de eerw. zusters tegenwoordig, die ter harer intentie tot de H. Tafel naderden. Daarna werd zij in de feestzaal door de weezen begroet, die in eenige versregels hare goede zorg voor allen huldigden, waarop de jongens haar als stoffelijk huldeblijk een sierlijk hangkruis boden, en de meisjes haar een vloermat, door haar bewerkt, die het cijfer 25 in het mid den vertoont, als blijvend aandenken vereerden. Van hare geachte familie ontving zij als huldeblijk een fraai beeld van den H. Hyronimus Emilianus, patroon der weezen, dat, thans in eenig groen prijkend, de vestibule blijvend zal versieren. Nog tal van andere kleine stoffelijke huldeblij ken werden haar door particulieren zoowel als door de andere Zustersconventen vereerd. Omstreeks 11 ure kwamen leden van het R. K. Parochiaal Armbestuur, regenten van het Wees huis, in het gesticht en werd der eerw. jubilaresse bij monde van den voorzitter, den heer W. A. Beukers, aller waardeerende gelukwenschen ge bracht. De eerw. geestelijkheid dezer stad en tal van particulieren deden mede bij deze gele genheid belangstelling blijken. Zoowel door per soonlijk bezoek als in schriftelijken vorm deed men der algemeen, geachte jubilaresse blijken, dat haar zilver' feest in ruimen kring werd medege- vierd. Dat haar nog vele gelukkige jaren in den religieuzen staat mogen gegeven zijn, zullen zeker, met ons, velen wenschen. Eindexamens H. B. S. Geslaagd z ijn de heeren A. M. A. Lammerse, P. K. Van Meurs W. Punt, en de dames A. L. Blommendaal en M- Lindeyer, allen alhier. In den af gel o o'pe n nacht ontstond er een hevige burenruzie in de Munnikenbuurt. Aan het nachtrumoer kwam eerst een einde toen men de hulp der politie was gaan inroepen. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 23 Juli v.m. 7.04, n.m. 7.32. UIT VLAARDINGEN. De Onafhankelijkheidsfeesten. Heden werd de stad vereerd met een bezoek van Z. Exc. Frederik Hendrik, die, komende van 's Hertogenbosch, op reis naar het kasteel Hon- selaarsdijk, om 12 uur hier landde. Na de landing ging de prins, vergezeld door vele edelen, staats ieden, zeelieden, pages enz. door de stad Z. Exc. werd begroet door den ambachtsheer van Vlaar- dingen, Willem van Ruytenburg. De optocht was een getrouw beeld van het bezoek van Frederik Hendrik aan Vlaardingen op 19 Dec. 1635. In do woning van den heer Visser aan den Hofsingel te Vlaardingen is gisteren ingebroken. Gestolen werden een spaarbankhoekje met een waarde van f500, f40 specie, een gouden dames horloge en een gouden bijibelslot. Van de daders geen spoor. UIT ROTTERDAM. Men meldt uit Rotterdam Alhier is aangekomen uit West-Indië het s.s. »Zent" met een lading van circa 800.000 bossen bananen bestemd voor de Columbian en Jamaica Bananen Import Cy. Met de lossing is heden begonnen, voor welk vervoer naar Duitschland en een gedeelte naar Frankrijk 175 spoorwegwagens waren benoodigd, die hedenavond zijn afgeladen. Voor deze lossing zijn door de cargadoors Wm. H. Muller Co. circa 300 man extra volk aangenomen. Ongelukken. Te Hardingen is Zatedag bet 3-jarige zoontje van den schipper F. Wouters verdronken. Aan de Lunetten te Utrecht is gisternamid dag, een man door den trein overreden en ge- uOjCd. Het hoofd werd den ongelukkige van de romp gescheiden. (U. D.) De landbouwer J. N., te Waalwijk, oie Za terdag bij het kersenplukken uit een boom is gevallen en daarbij den nek' brak, is gistermiddag overleden. I In de Wijkstraat te» Appingedam is Zaterdag namiddag het 4-jarige zoontje van den arbeider P. onder een wagen geraakt en kort daarna over leden. Geen misdaad. Het parket van Groningen heeft gisteren te Delfzijl een langdurig onder zoek ingesteld in zake het verdrinken van twee vreemde matrozen in de haven aldaar. Na dit onderzoek schijnt er niet meer aan misdaad te worden gedacht. Gew ond. Zondagavond te 10 uur heeft te Herpen (N.-Br.) de 22-jarige H. v. K., die twist had met Johannes van Rooy, inplaats van dezen Van Rooy, dien hij wilde treffen, den 19-jarigen Hendrikus Biermans levensgevaarlijk met een re volver getroffen. De dader is voortvluchtig. De gewonde is iu het ziekenhuis te Grave opge nomen. jTwist. In de fabriek van den heer Linscho- te.n aan den Springweg te Utrecht had een dier werklieden woorden met den patroon. Op een gegeyen moment greep de knecht een hamer en trof daarmee de heer Linschoten, zoodat deze eenige ernstige verwondingen bekwam. Nauat van uit het militair hospitaal geneeskundige hulp was verleend, is ae heer L. per auto vervoerd naar de rijksklinieken, om daar te worden verhouden. (U. D.) Bloedige, v e c h t p a r t ij. De Steenweg te Sitlard was Zondagnamiddag het tooneel van tin bloedige vechtpartij. Een drietal Belgen, mijnwerkers-, als kostgan gers aldaar bij zekeren W., op den Rijksweg, inwonend, bezochten o.m. ook het Gulpecer bier huis aan den Bergerweg en begonnen daar, naar men zegt zonder met iemand 'n woord gebad te hebben, den boel kort en klein te slaan. De herbergier, J. R., wist het drietal buiten de deur te" krijgen, daarin krachtig bijgestaan door eenige bewoners van den Steenweg. Met zware steenen weiden de ruiten gebombardeerd. Een der drie toonde zijn kracht door met zijn hoofd zoo hevig tegen de. deur te bonzen, dat een drietal pan ce len aan splinters gingen. Toen de krachtmenschen gewaar werden dat de politie in aantocht was, wilden zij' op de vlucht slaan, doch dit werd hun belet. Een ontzaggelijke menigte volk verdroog zich op den Steenweg, alwaar op tal van plaat sen de straatkeien als geverfd leken door liet vele bloed, hetwelk het drietal had vergoten. De marechaussée's zagen zich, door het hevig ver zet, genoodzaakt assistentie te vragen om de Belgen in het arrestantenlokaal te krijgen. (Limb. Koer.) Onderzoek van een hunnebed. Men scarijft ons uit EmmenReeds een week is men, onüer leiding van dr. Holwerda, bezig met hef o.nuerzoek van het hunnebed. In die week is men, niettegenstaande den regen van de laatste dagen, reeds een heel eind met het opgravings- werk gevorderd. De grpotste van de beide graf-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2