Stads- en Gewestelijk Nieuws- Gemeenteraad. Invaliditeitswet. De Staatscourant bevat het besluit van den 19den Juli 1913, tot uitvoering van artikel 375 eerste lid, van de Invaliditeitswet, voor zooveel die bepaling betrekking heeft op renten, als bedoeld in de artikelen 369 en 370 dier wet. Opening Vredespaleis. Men meldt ons uit Den Haag Omtrent de openingsplechtigheid van het Vre despaleis, in den middag van 28 Augustus a s., kunnen thans reeds de volgende bijzonderheden worden meedegedeeld. De plechtigheid, die in de groote rechtzaal zal geschieden, zal worden opgeluisterd door het a-cappellakoor van Averkamp, doch overigens een zeer eenvoudig karakter dragen. Een vierhonderd tal personen zal worden genoodigd, onder welke alle rechters in het Permanent Hof van Arbitrage (een 140-tal) en alle leden van den Raad van Beheer van dat Hof, de leden van het corps di plomatique hier te lande, alle met hunne dames. H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en H- M. de Koningin-Moeder zullen de plechtigheid bijwonen, zoomede de heer en mevrouw Carnegie. Doel van de plechtigheid is niet zoozeer de opening of inwijding van het Vredespaleis, als wel de overdracht van het gebruik en be heer van dat paleis door het bestuur der Carne- giestichting, dat alleen met het onderhoud van het paleis blijft belast (met uitzondering van de bibliotheek, waarover de Carnegiestichting ook het beheer behoudt) aan den Raad van Beheer van het Hof van Arbitrage. De plechtigheid zal dan ook in hoofdzaak be staan uit een rede in de Fransche taal. door den president der Carnegiestichting, den minister van. Staat, jhr. mr. A. P. C. v. Karnebeek, te houden, waarin hij het gebouw aan den Raad van Beheer van het Pernanent Hof van Arbitrage overdraagt. De president van dien Raad, de minis ter van Buitenlandsche Zaken, zal vermoedelijk die rede beantwoorden en aldus het Vredespaleis voor het permanent Hof van Arbitrage aan vaarden. Na afloop der plechtigheid, welke in hoogstens uur zal zijn beëindigd, zullen de aanwezigen worden uitgenoodigd een rondgang door het ge bouw en over het terrein te maken. Voor de pers zullen op de gaanderij van de rechtzaal een dertigtal plaatsen beschikbaar wor den gesteld tot het volgen der plechtigheid. Ned. Roode Kruis naar den Ralkan. Dokter A. W. S. van Hamel, die met de zus ters Vermaes, De Groote en Kürtz nog te Wranja Servie) werkzaam was, is nu bij het uitbreken van den tweeden Balkanoorlog aangesteld als chef van het hospitaal, dat in de onmiddellijke nabijheid van het oorlogsterrein gelegen is. De ambulance, welke het Nederlandsche Roode Kruis, op verzeek der Servische regeering, naar Belgrado zal uitzenden, is samengesteld als volgt Dr. G. W. S. Lingbeek, hoofd der ambulance 5 dr. P. H. van Roojen F. Hijmans, G. Goedhart, heelkundigen J. M. Kolff, G. A. Sedee, semi- artsen mevr. B. Lingbeek-Bessum, hoofd van den huishoudelijken dienstH. Boomsma, P. Krebs, A. E. G. Martin, A. M. E. Monsees, G. Schipper, A. Zwart, verpleegstersC. van der Kolk, D. van der Molen, J. H. Niënkemper, J. van Vliet, verplegersmr. H. J. A. van Son, secretaris; A. Method, kok. Het vertrek is bepaald op Woensdag 23 Juli, met een voor- en volgtrein van den trein, die 7.31 n.m. voor het Staatsspoorstation in Den Haag vertrekt. Het hoofdcomité van het Nederlansche Roode Kruis doet nogmaals een beroep op het Neder landsche volk. Volgens de ingekomen berichten wordt er in dezen ooi log nog moorddadiger dan zijn voor ganger ontzettend geleden. Er mag hier geen sprake zijn van sympathie of niethulp is dringend noodig. Door de zoo milde gaven, bij het begin van den Balkan-oorlog ingekomen, konden Grieken land Turkije en Bulgarije ruimschoots door het Nederlandsche Roode Kruis worden bedacht. Thans is Servie aan de beurt. Mogen velen zich opgewekt gevoelen om ook dit liefdewerk te steunen, door hun gift te zenden aan den secre taris van het hoofdcomité, van 't Nederlandsche Roode Kruis, Lange Voorhout 6, Den Haag. (Tel.) Kamerverkiezingen. Bij die gisteren gehouden stemming ter verkie zing van een lid van de Tweede Kamer voor het district Amsterdam II zijn uitgebracht 3332 gel dige stemmen. (Het aantal kiezers is 5041.) Gp den heer A. H. Gerhard (S. D. A. P.) werden, uitgebracht 1532; op dr. H. Gorter (S. D. P.) 48;; op den heer P. Otto (Ü.-L.) 829, en op den heer J. R. Snoeck Henkemans (C.-H.) 923 stemmen, zoodat er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Gerhard en Snoeck Henkemans. Biji de stemming! op 17' Juni werden uitgebracht 3866 geldige stemmen, waarvan op 0e heeren mr. M. Hendels (S. D. A. P.) 1837; dr. H. Gor ter (S. D. P.) 56; P. Otto (U. L.) 916, en J. R. Snoeck Henkemans (C. H.) 1057., Bij de herstemming op 25 Juni werd de heer M en dels gekozen met 2347 stemmen. Er waren toen 1300 stemmen op den heer Snoeck Henke mans uitgebracht. In het district Amsterdam VI (aantal kiezers 6048) zijn uitgebracht 3843 geldige stemmen, waarvan op de heeren P. A. C. .Toosten (S. D. A. P.) 573; mr. H. Verkouteren (C.-H.) 1438, en B. Nierstrasz, (V.-L.) 1833, zoodat er herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren Nierstrasz en Verkouteren. Bij de stemming op 17 Juni waren er 4865 stemmen uitgebracht, en werd mr. W. H. de Beaulort (V. L.) aftr.) gekozen met 2547 stem men. Op mr. VerkouteTen waren toen uitgebracht 1735, en op den heer Jqs. Loopuyt (S. D. A. I'.) 583 stemmen. Gemeenteraadsverkiezingen. 's-GRAVENHAGE. De uitslag van de herstem mingen was: als volgt: Kiesdistrict 1. Uitgebracht aantal geldige stem men 8169. W. Drees (S. D. A. P.) 3969; J. II. Ekering (C.-H.) 3393; A. Harms (S. D. A. P.) 3969; L. Hoejembos (S. D. A. P.) 4399; F. W. N. Hugenholtz (S. D. A. P.) 4065; M. A. D. 11. Scl.aiekamp (A.-R.) 3432; J. G. Sikkema (S. D. A. P.) 352; J. A. Sillevis' L.WÏzn. (U. L., aftr.) 619: S. Vas Dias (U. L„ aftr.) 4319; C. D. Wessieling (R.-K., ,aftr.) 3731. j Zoodat gekozen zijn de heeren: Drees, Harms. Hoejenbos, Hugenholtz en Vas Dias. i 'Kiesdistrict II. Uitgebracht aantal geldige slem- men 8169. Mr. S. Franzia Berenstein (V.-D.) 4010; jhr. mr. W. Th. Gevers Deiijnoot (A.-R., aftr.) 4089; mr. A. M. de Groot (R.-K., aftr.) 3631; L. Hoejenbos (S. D. A. P.) 3764; H. Kop pel Jr. (U. L.) 3844; E. L. A. Peon (R.-K., aftr.) 3629; mr. dr. H. J. Romeijm (U. L.) 387; mr. G. C. J. Varenkamp (U. L.) 3777; dr. W. C. A. baron van Vredenbureh (C.-H.) 3758mr. J. A. H. baron van Zo ijlen van Nijevel t (geen bepaalde richting, aftr.) 6477. Zoodat gekozen zijn de heeren: Fran zie Be renstein, Gevers Deijnoot, Koppel, Varenkamp én Van Zuylen. De verkiezingen voor den gemeenteraad zijn voor de rechterzijde ongunstig;- uitgevallen: zij verloor 4 zetels. Van de aftredende rechtsche le den wist alleen de Christelijk-historische heer] Gevers Deijnoot zich te handhaven, maar ue aati- revolutionnair D© Mos- en de Katholieken De Groot, Penn ©n Wesseling zagen zich hun zetel ontnomen. De sociaal-democraten winnen 3 zetels, allen in let roode' district 1, waarvan 2 op de vrij zinnigen en 1 op rechts1. De vrijzinnigen winnen échter 3 zetels op de rechterzijde. De gemeenteraad die vóór de verkiezingen be stond uit 26 vrijzinnigen, 2 wilden, die tot links gerekend worden, 11 rechtsfche leden en 6 sociaal democraten, zal thans als volgt zijn samenge steld: 27 vrijzinnigen, 2 linksche wilden, 9 so ciaal-democraten en slechts 7 leden voor rechts. Kardinaal Van Rossum in ons land. De Kardinaal heeft gister-ochtend een bezoek gebracht aan het seminarie Haaren van het bisdom s-Hertogenbosch, Het seminarie was met weelde- rigen vlaggentooi en een rijke schat van palmen en bloemen keurig versierd. De vicaris-generaal, mgr. Pompen, begroette aan den ingang van het seminarie Z. Em. met een kort woord namens Z. D. H. den Bisschop van Den Bosch. Voorafgegaan door het kruis met flambouwen, waarachter de subdiakens, diakens, priesters en professoren volgden de schola canto rum, de acolythen, de hoogeerw. president en aan het eind van de lange rij eindelijk de Kardinaal onder een prachtig baldakijn gedragen door vier philosofendaar achter schreden het gevolg van den Kardinaal, het hoogwaardig kapittel en tal van genoodigden. - De gebruikelijke inleidingsgezangen en plech tigheden werden besloten met het »Te Deum". Daarna voerde de president, de hoogeerw. heer Berkvens, 't eerst het woord en heette Z. Em. namens allen welkom. De heer Joz. Teurlings, senior der klasse der rethorica van het klein-seminarie, voerde daarna namens al zijn medestudenten het woord en bracht Z. Em. eerbiedig hulde en den dank der studenten van het klein-seminarie. De Kardinaal beantwoordde president en senior met een hartelijke toespraak, welke hij besloot met het geven van den zegen, waarna hij onder alle aanwezigen medailles uitdeelde. Een koor van studenten zong den Kardinaal een welkomstlied toe, waarna tot slot het heerlijk lied van dr. Schaepmau »Aan U, o Koning der Eeuwen" werd gezongen. In de ontvangkamer onderhield de Kardinaal zich nog minzaam met allen, waarna hij ten half twaalf onder het ge beier der klokken en daverende toejuichingen het seminarie verliet. De Kardinaal kwam om halt een in den Bosch terug en gebruikte bij den Bisschop het middag maal. Tijdens het diner werd Z. Em. door een koor van duizenden kinderen eene aubade ge bracht. Gister-middag bezocht Z. Em. de abdij van Berne te Heeswijk. Weerttvnctis telegrafisch' bericht naar waarnemingen, verricht n den morgen van 23 Juli 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.8 te Thorshavn. Laagste barometerstand 751.8 te de Bildt. Verwachting tot den volgenden dagkrach tige tot matigen noordoostelijke tot noordweste lijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt met tijdelijke opklaringen, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Hoogwater. Bij den noordwestenstorm, die heden-nacht vrij hevig woedde, moesten de bewoners van de Hoofd straat zich weder tegen den erfvijand verweren het water kwam een voet tot voor de huizen. Omstreeks 6 ure werden, bij den plotseling op komenden vloed, de weiden en het hooiland in het Zuidergors ovi-rstroomd, zoodat een 40-tal schapen en een paard die daar weidden, gevaar liepen. De eigenaars konden, met door het water te waden, hunne dieren nog redden, doch éen schaap werd vermist. Het hooi, dat daar in bergen stond, is geheej weggedreven. Zilveren Jubilee D. van der Vlies. Ter gelegenheid van het zilveren jubilee van D. van der Vlies, steenhouwer in dienst van ge meentewerken, verzamelden zich heden-middag 12 .ure de werklieden in tegenwoordigheid van den Directeur, den heer Gerlach, die den jubi leerenden gemeente-dienaar met een waardeerende toespraak het gebruikelijk couvert overhandigde. Namens de medewerklieden werd den jubilee- rende daarna met aller gelukwenschen een fraaie armstoel als blijvend aandenken vereerd. Nog eenigen tijd werd daarna gezellig vertoefd in de versierde schilderswinkel in het gebouw aan de Korte Haven, waar men bijeen was, waar na den jubileerende gelegenheid werd gegeven zijn jubilee verder in den huiselijken kring te vieren. Feestviering 1913. Buurtversiering. De secretaris van de commissie Plan 1913 ver zoekt ons er de Buurtcommissies op attent te maken, dat bij hem inlichtingen verkrijgbaar zijn, aangaande het op zeer voordeelige condities beko men van illiuminatie-blokjes, waarbij de glazen gratis in bruikleen worden gegeven. De aanbie ding is zoo voordeelig, dat ongetwijfeld daardoor belangrijke kostenbesparing ten opzichte van de versiering kan plaats hebben. Het verdient echter aanbeveling, dat men zich ten spoedigste met den betrokken leverancier in verbinding stelt. Misschien is bovenstaande mededeeling nog een spoorslag voor buurten en straten, om nog tot vorming een commissie van versiering over te gaan, daar door bedoelde aanbieding de kosten van illumineeren tot circa een derde worden teruggebracht. Onafhanke) ij kheidsf eesten. Naar men ons mededeelt, zal van wege het comité der Onafhankelijkheidsfeesten op 2 Augus tus a. s. een insigne ter koop worden aangeboden, welk insigne er speciaal op vervaardigd is om op de feesten van 29 en 30 Augustus e. k. gedragen te worden. Het insigne bestaat uit een knoop van celluloid, waarop is uitgebeeld de nationale vlag met oranjewimpel en strikken. Naast de vlag zijn de jaartallen 1813 en 1913 vermeld, terwijl bet geheel omgeven is van een lauwerkrans. De insignes zullen worden aangeboden door jonge dames, voorzien van een lint in de nationale kleuren. Het comité meende, als speciale attractie voor de jonge verkoopsters, eenige souveniers te moeten beschikbaar stellen. Zoo zal de jonge dame, die de meeste insignes verkocht heeft, een gouden horloge ontvangen, terwijl ook de vier jonge dames, die, wat den verkoop betreft, daarop vol gen, een aardig cadeau ontvangen. Voorts zal, onder de overige jonge dames nog een vijftal kunstvoorwerpen, waaronder een zilveren horloge, verloot worden. Jonge dames, die nog aan den verkoop wen- schen mede te werken, gelieven zich ten spoedig ste, in elk geval vóór Zaterdag a. s. bij het secre tariaat, Tuinlaan 96, aan te melden. Hoogwater te Schiedam Donderdag 24 Juli v.m. 7.38, n.m. 8.06. UIT VLAARDINGEN. De illuminatie. Vlaardingen was gister-avond een lichtstad. In bijna alle straten waren illuminaties aangebracht en vele particuliere huizen en tuinen waren schitterend verlicht. De illuminatie bestond bijna overal in een verlichting door vetpotjes en lam pions, terwijl hier en daar een illuminatie met electrische gloeilampjes was te zien. Vele huizen waren geheel met lichtlijnen om zoomd, in tal van tuinen zag men langs de gras perken vetpotjes ontstoken en in de boomen in verschillende lanen hingen hel-verlichte oraoje- bollen. Het geheel maakte, niettegenstaande het on gunstige weer de illuminatie niet geheel tot haar recht deed komen, een schitterend figuur. De particuliere huizen waren mooier dan de gemeente-gebouwen, daar van deze laatste de illuminatie te laat werd ontstoken. De verlichting der Havenbrug b.v. was om 10 uur nog niet volkomen gereed, terwjjl de vetpotjes aan den gevel van het gebouwtje van den vischafslag o.a. in het geheel niet hebben gebrand. De optocht, voorstellende prins Frederik Hen drik, omgeven door een stoet van edelen en gevolg, allen te paard, trok om 9 uur door de stad. De stoet was betrekkelijk klein, maar hetgeen te aanschouwen werd gegeyen, was inderdaad zeer fraai. De costumes muntten uit door schoonheid en waren uitnemend in stijl gehouden. Er gingen een paar muziekkorpsen in den stoet, die de vroolijke stemming onder het publiek niet weinig verhoogden. Het was in de stad, waar op verschillende plaat sen concerten werden gegeven, overal stamp vol en op sommige punten ontstond er herhaal delijk een ontzettend gedrang. Duizenden menschen waren van uit den ganschen omtrek naar Vlaardingen gestroomd om de illuminatie en den optocht te bezichtigen. De maatregelen, welke genomen waren om de rde te handhaven, waren absoluut onvoldoende. Op de drukste punten drong het publiek naar links en rechts tegen elkander in en het mag dan ook een wonder heeten dat er geen ongelukken zijn gebeurd. Rijtuigen, auto's en wagens reden naar hartelust door de ontzettende volte heen, hetgeen vooral op de Havenbrug, waar het ver keer totaal niet geregeld was, buitengewoon ge vaarlijk was. Bij een tweede groote feestviering mag hier ter stede wel gezorgd worden voor een betere regeling van het voetgangersverkeer op de drukste gedeelten. De burgemeester, de heer Pruis, in ambsge- waad, reed in een open landauer door de stad om de verlichting op verschillende plaatsen te bezichtigen. Een groot vuurwerk op het Flardingaveld be sloot de feestdagen^ die zeer zeker uitnemend zijn geslaagd. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 22 Juli 1913, des namiddags 2 ure. {Vervolg.) Grediet Straataanleg. 6. Voorstel tot het verleenen van een crediet van f 5000. voor den verderen aanleg van de Nassaustraat en een crediet van f250.voor trottoiraanleg in de Thomas a Kempisstraat. B. en W. zeggen, waar thans aan het verlengde der Nassaustraat wordt gebouwd, is ook de tijd gekomen tot verdere straataanleg over te gaan van daar dat zij tot den Raad komen met het gevraagde crediet. De heer Wouterlood vraagt, hoe die f 5000.zullen worden besteed. De wethouder van gemeentewerken, de heer Van Westendorp, zegt, dat er langs de tuinen van de heeren Nolet en Ter Horst een plantsoentje komt ter breedte van 5 Meter, dan een 7 Meter breede rijweg (klinkerstiaat) enten- slotte een trottoir met een rij boomen ter breedte van 6 Meter. De kosten zijn t 70.per strekken- den Meter. De bedoeling is, dat de straat aan eenen kant zal bebouwd worden en dan de eigenaars te doen bijdragen in de kosten van straataanleg. De heer Wouterlood zegt, dat dan bij eventueele bebouwing een soort servituut op dien grond rust, Spr. meent, dat de betrokken eigenaars toch niet in de kosten van plantsoenaanleg be hoeven bij te dragen en merkt op, dat tde grond hunner tuinen door de ophooging in waarde belangrijk vermindert. Hij zou het voorstel in dien zin willen wijzigen, dat het plantsoen wegvalt. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat hij 't met de door den heer Wouterlood gemaakte opmerkingen niet eens is. Hij betoogt dat de waarde van den aangrenzenden grond rijst door de werken van gemeentewege aangebracht. Waar partiqulieren aldus profiteeren van de waarde vermeerdering van den grond, is 't ook billijk, dat zij een deel der kosten van straataanleg dragen. Hier wordt aldus geen misbruik van macht ge maakt, maar de verplichting van anderen vastge steld. Weth. zegt verder, dat het plantsoen niet bepaald nood ig i s, maar als het plantsoen zich aansluit bij de tuinen, krijgt men een werkelijk mooien toestand. Als daar gewoon opgehoogd wordt en men planken voor de hekken krijgt, gaan 'de tuinen er geheel onder. Nog verzekert weth., dat 't er niet om te doen is, om 't den betrokken eigenaars lastig te maken, maar om daar een goeden toestand te krijgen. De heer Van der Velden zegt, dat hij ook als lid van Gemeentewerken de noodzakelijkheid van het bedoelde plantsoen niet kon inzien. Hij meent, dat ook bij algeheele ophooging de tuinen er onder gaan en een modderpoel worden en meent, dat men met eene gedeeltelijke op hooging? die naar de tuineD afhelt, kan volstaan. De heer Koopmans vraagt, dat men in het vervolg het crediet voor dergelijke werken beter zal preciseeren. Als men een crediet van f 5000. voor straataanleg aanvraagt, behoort men daarbij ook de détails op te geven. Meerdere duidelijkheid is absoluut gewenscht. De heer Van der Velden doet blijken 't met de opmerking van den heer Koopmans niet geheel eens te zijn. De wethouder, de heer Lagerwey, acht de door de vorige sprekers gemaakte opmerkingen wel volkomen juist. Hij verklaart zich eveneens tegen een plantsoen tegen de bestaande tuinen. Het doel laat hij in het midden; hij gaat slechts uit van het standpunt of 't gerechtvaardigd, gewettigd, noodzakelijk is, om daar tot plantsoen- aanleg over te gaan en 't wil hem voorkomen, dat dit volkomen, onnoodig is. 't Is genoeg, dat daar een glooiing tegenover het oude kantonge- gerecht en de lawtennisbaan wordt aangelegd. Het wraakt de eigenaardige wijze waarop hier met het eigendom van anderen zou worden om gesprongen en zou niet gaarne zien, dat deze handelwijze algemeen hier in de stad werd toege past, waar 't hier toch verkregen rechten betreft. Dat acht hij een wijze van doen die geen ver trouwen geeft. In het College heeft hij daar dadelijk zijn stem tegen verheven en hij her haalt dat thans hier. Gaarne zag hij het crediet van f 5000 verminderd door afvoering van den bedoelden plantsoenaanleg. De heer Houtman meent toch, dat deze wjjze van doen al meer is toegepast bijv. aan de i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2