Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemeenteraad «Wij meenen aan onze afdeelingingen den raad te moeten om de afkomende motie-bui reeds in den aanvang te verstikken. Wij begrijpen wel, dat afdeelingen bijeengeroepen ter bespreking van het congres en dan, bijeengekomen, bevindend dat er geen congres zal zijn, de behoefte gevoelen om hun gevoelens in een of meer moties lucht te geven. Er is echter, gelooven wij, vruchtbaar der werk te doen, dat aan de partij meer ten goede komt, dan het debatteeren en moeties aan nemen over afgedane zaken." Minister Heemskerk. De minister van Binnenlandsche Zaken, mr Heemskerk, begaf zich gisterochtend voor korten tijd naar het buitenland. Onderscheiding. De heer Ant. Mutsaerts, te Tilbujg, is be noemd tot Commandeur in de Orde van het H. Graf. Middenstandscongres. Het Congres vereenigde zich unaniem met het voorstel van het hoofdbestuur om een petitie aan de Koningin te zenden inzake oneerlijke concur rentie. Het Belgisch loodswezen. In verband met de dreigende plannen van de verplaatsing van het Belgisch loodswezen te Vlissingen zijn gisteren twee Vlissingsche heeren op audiëntie geweest bij minister P. Segers te Brussel om trachten de dreigende ramp af te wenden. Men meldt nader uit Vlissingen Twee Vlissingsche ingezetenen werden gisteren te Brussel in particuliere audiënte ontvangen door Minister P. Seegers, Minister van Zeewezen, enz., waaronder loodswezen ressorteert. Op deze audiëntie is gebleken, dat het gevaar van een verplaatsing van het Belgische loodswezen uit Vlissingen voorloopig als afgewend kan worden beschouwd. Het is evenwel gebleken, dat Minis ter Seegers zulk een verplaatsing niet alleen zeer goed uitvoerbaar acht, doch dat de loodsdienst daaraan zelf zeer goed zou kunnen worden aan gepast. Op de audiëntie bleek nog, dat de Minister overtuigd is van de goede verstandhouding tusschen het Nederlandsche en het Belgische loodswezen. Kamerverkiezingen. Bij de gisteren in het district Amsterdam III gehouden stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer zijn 9254 geldige stemmen uitgebracht. Het aantal kiezers is 16,516. Gekozen is de heer E. Polak (S. D. A. P.) met 4831 stemmen. Op den heer P. Otto (U.-L.) waren 2378op mr. P. J. Reijmer (R.-K) 1828, eD op den Heer D. Wijnkoop (S. D. P.) 217 stemmen uitgebracht. Bij de stemming op 17 Juni werden in dit district uitgebracht 12,785 geldige stemmen, en werd mr. P. J. Troelstra gekozen met 7309 stem men. Verder verkregen toen de heeren mr. B. E. Asscher (U.-L.) 2518, mr. P. J. Reijmer (R.-K. 2781, en D. Wijnkoop 177 stemmen. De vrijzinnige concentratie heeft besloten aan de kiezers is het district Amsterdam II te advi- seeren, bij de herstemming op Dinsdag 29 dezer hun stem uit te brengen op den candidaat der S. D. A. P den heer A. H. Gerhard. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende, dat dr. D. Bos de benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Groningen niet heeft aangenomen en er mitsdien in dat kiesdistrict een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van die Kamer, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Donderdag 31 dezer, de stemming, zoo noodig, op Woensdag 20 Augustus. (St.ct.) De minister van binnenlandsche zaken, over wegende, dat, blijkens bericht van den burge meester der gemeente Groningen, bij de verkiezing op 21 dezer voor een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in het kiesdistrict Groningen (tusschentijdsche verkiezing wegens de benoeming van mr. Drucker tot lid van de Eerste Kamer) niemand op de lijst der candidaten is gebracht en dientengevolge niemand benoemd is verklaard, heeft bepaald, dat de nieuwe verkiezing zal plaats hebben op Maandag 4 Augustus, de stemming, zoo noodig, op Maandag 18 Augustus, de her stemming, zoo noodig, op Maandag 1 September. (St.ct) Nieuwe zweminrichting te Utrecht. In de gisteren te Utrecht gehouden raadszitting werd een voorstel van B. en W. aangenomen tot het waarborgen van de rente en aflossing van een door de Naamlooze Vennootschap tot Stichting en Exploitatie van een open Zweminrichting met tennisvelden aan den Krommen Rijn, aan tegane geldleening, groot f65.000, tegen een rente van ten hoogste 4| Door de aanneming van dit voorstel zullen twee eenvoudig, doch doelmatig en degelijk ingerichte zweminrichtingen en enkele tennisvelden tot stand komen. Kardinaal Van Rossum in ons land. De plechtige ontvangst te Kuilenburg. De Kardinaal, gistel-ochtend omstreeks 10 ure onder de hartelijke ovaties van de talrijk saam- gestroomde menigte uit 's-Hertogenbosch vertrok ken en aan het station door de autoriteiten uit geleid, heeft daarna een bezoek gebracht aan het aartsbisschoppelijk klein seminarie te Kuilenburg, waar hij indertijd zijne lagere studiën heeft voltooid. Om 11.46 kwam Z.Em, met gevolg aan het station te Kuilenburg, waar hij door den pastoor deken der stad, hoogeerw. kanunnik Le Blanc, den hoogeerw. heer Van Schaik, president van het seminarie, en den burgemeester, baron van Hoevel tot Westerflier, ontvangen werd. Het doch tertje van den burgemeester, die gekleed was als ridder der Maltezer-orde, bood Z.Ern. bloemen aan. Nadat het koor der parochiekerk den Kardinaal een feestlied had toegezongen, reed het hooge gezelschap in drie tweespannen naar de stad. Aan de versierde Zandpoort bracht het Stedelijk Mu ziekkorps den Kerkvorst een aubade. Bij het St. Jozefsgebouw zong het zangkoor met begeleiding van orkest het feestlied van wijlen dr. Schaepman «God van Arbeid", door den hoogeerw. heer Van Schaik getoonzet. Voor de parochiekerk zong er het koor der eerw. Zusters en dat der Dames-con gregatie een feestlied. Talrijke bloemstukken wer den Z.Em. aangeboden. Bij aankomst in het seminarie, waar een luid gejuich opging uit de verzamelde menschenmassa, waren ter ontvangst aanwezig de aartsbisschop, mgr. Van de Wetering, de vicaris-generaal, mgr. dr. Brouwer, de president van het groot-seminarie te Rijsenburg, mgr. dr. Schaepman, de professo ren en een 170-tal studenten van dit instituut, de dekens van Utrecht en Arnhem en vele pastoors uit het aartsbisdom. Nadat de Kardinaal den zegen had gegeven, steeg hij onder de tonen der muziekkapel uit, die daarna nog eenige nummers uitvoerde. Met het gebruikelijk ceremonieel ontvangen schreed Z Em. met mgr. Van de Wetering aan zijne zijde in plechtigen stoet naar de kapel, waar de studenten met orgelbegeleiding gewijde liederen zongen. Daarna werden in een der zalen de verschillende priesters aan den Kardinaal voorgesteld. Om kwart voor een had de receptie plaats. De Kardinaal en de Aartsbisschop werden met bijzondere geestdrift in de groote versierde zaal ontvangen, waar reeds de geestelijke autori teiten, professoren en studenten aanwezig waren. Toen Z.Em. gezeten was, nam de president, mgr. van Schaik, het woord en hield een luid toege juichte rede. Nadat een welkomslied op Latijnschen tekst was gezongen, hield een der oudste leden een Latijnsche rede, die blijkbaar veel indruk op Z. Em. maakte. Daarna hield de Kardinaal een treffende toe spraak, waarin hij deed uitkomen de bijzondere liefde voor dit seminarie, waar Z.Em. eens zijne opleiding genoot. Een feestlied werd aan het eind der schitterende receptie gezdngen. Wearbenafsis, Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Juli 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 756.5 te Thorshavn. Laagste barometerstand 755.6 te Nice. Verwachting tot den volgenden dag meest ma tige noordelijke tot noordwestelijken wind, gedeel telijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. Gemeenterekening. De Gemeënterekening. inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1912, is op heden aan den Raad overgelegd en tegelijk op de secretarie ter inzage gelegd. Deze rekening bedraagt (ontvangst gewoon) f815916.425, uitgaaf f786990.245, batig saldo f28926.18. Ontvangsten (buitengewoon) f684674.64, uit gaaf f 1312459.015, nadeelig saldo f627784.375. De afd. Schiedam van het Nat. Ver bond van gemeente ambtenaren heeft in haar gister-avond gehouden vergadering haar afkeuring uitgesproken over het advies van het hoofdbestuur om geen deel te nemen aan de te 's-Gravenhage te houden nationale dankbetooging voor de pen sioenwetten voor gemeente-ambtenaren. Een voorstel om twee afgevaardigden naar deze betooging te zenden vond echter geen instemming. Gister-avond 10 ure werd de po- litie ter assistentie geroepen in de bioscoop nabij den Vlaardinger dijk, waaruit een man was ver wijderd, die daar de orde verstoorde en aan het vechten was geraakt met den ondernemer, den kastelein en diens vrouw. Hij werd door de politie overgebracht naar het bureau, waar hij; na verhoor, eenigen tijd later, na gekalmoerd te zijn, wear op vrije voeten werd gesteld. H e d e n-n acht omstreeks 2 ure, na thuiskomst van een bruiloftpartij, had in de Roosbeek een twist plaats tusschen vador en zoon> die spoedig in vechten zou zfjn overgegaan. De politie nam den zoon mede naar het bureau, waar hij, na gekalmeerd te zjjn, met zijn broer naar diens huis ging. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag26 Juli v.m. 8.57, n.m. 9.23. UIT DELFT. B. en W. ontraden den gemeenteraad, ter uit voering van het raadsbesluit van 18 October 1912 inzake een gemeentelijken keuringsdienst, het advies van de gezondheidscommissie te vol gen. Zij stellen voor, met de gemeente 's-Graven hage een overeenkomst aan te gaan, als ont worpen door B. en W. van 's-Gravenhage. Mynheer de Radacteur Beleefd verzoek ik voor onderstaande regelen plaatsing. In het verslag van den Gemeenteraad heeft het mijn aandacht getrokken dat bij de gevoerde debatten in zake sluiten van tapperijen zoo bitter weinig zakenkennis is aan den dag gelegd. De heer Wittkampf toch is wel voor het voorstel van B. en W., mits dat tappers en slijters over één kam worden geschoren. De heer Goslinga verwijst daarop heel verstandig den heer Wittkampf naar Art. 35 der Drankwet, terwijl de heer Scheffers, nog wel vergunninghouder, blijkbaar de redeneering van den heer Goslinga goedkeurt; ten minste ik merk geen verzet zijnerzijds. Nu is 't toevallig goedgekomen, doordat de heer Witt kampf de redactie van het voorstel zoo wenschte, dat bij de voorgestelden bepaling ook de slijters zouden begrepen zijn. Alzoo tappers en slijters mogen met de a.s. feestdagen vóór 12 uur geen sterken drank toedienen of verkoopen. Wat nu evenwel Art. 35 met deze zaak gemeen heeft, zou ik gaarne eens van den heer Goslinga vernemen, daar Art. 35 alleen handelt over de gestelde eischen eener localiteit. Tevens was het overbodig van den heer Wittkampf een gewijzigd voorstel te doen, daar bij aanneming van deze bepaling het een van zelfsheid is, dat zjj slaat op tappers en slijters. Er is toch maar één Ned. Drankwet. Alzoo mag men bij dergelijke bespre kingen wel eens goed nota nemen van de Drankwet. Onder beleefde dankzegging, Een Vergunninghouder. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 22 Juli 1913, des namiddags 2 ure. (Slot* Zondagswinkelsluiting. 9. Behandeling van het adres van het Dage- lijksch Bestuur van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden te Am sterdam betreffende de Zondagswinkelsluiting, met advies van B. en W. en het voorstel van het Raadslid, den heer P. de Bruin, om daaromtrent de meening van de winkeliers te vragen. De Voorzitter kan hierbij mededeelen, dat hij bezoek heeft gehad van bestuursleden van de «Hanze" die dat den vorigen keer verzuimden. Zij hadden hem verteld het resultaat der vergadering, waarin de vervroegde winkelsluiting besproken was. In haar vergadering waren 19 leden voor en 7 tegen het houden van een enquête in zake de vervroegde winkelsluiting. De groote meerderheid meende dat zoolang Rotterdam geen vervroegde sluiting heeft men ook hier het open zijn niet moest beperken. De heer Houtman merkt op dat de «Raads leden aan het besluit van de «Hanze" nog niet veel hebben. Zij zouden gaarne ook de meening van B. en W hieromtrent hooren. De Voorzitter zegt, dat de zaak in het College van B. en W. niet is besproken. Toen die bestuursleden van de «Hanze" bij hem, burge meester, kwamen, had hij belet en zij zijn niet terug geweest bij zijn plaatsvervanger, zoodat de Voorzitter de mededeeling overbrengt zonder meer. De heer Houtman zou gaarne het voorstel van B. en W. vernemen of 't gewenscht is een enquête te houden ja of neen. De Voorzitter zegt, dat er in het College over de kwestie niet is gesproken, welke mede deeling hij daarna aanvult in dien zin, dat er wel over gesproken is, maar men niet eenstemmig was. De heer De Bruin meent, dat men over deze zaak slechts de meening van enkele winke liers heeft gehoord. Hij acht 't een fout dat men hier een voorstelling wekt, alsof hier een dwang maatregel trots alles bedoeld wordt en is door het argument van Rotterdam niet overtuigd. Niet alle winkeliers staan hier in gelijkin enkele branches zou men wel 's ochtends knnnen sluitenmaar gesteld dat door het particulier initiatief een onderzoek onder 30 winkeliers wordt ingesteld en er een is die niet wil, dan verdient die een door een verordering gedwongen te worden zich bij de 29 anderen aan te sluiten. Spr. betoogt verder, dat nog door een enquête het al of niet doeltreffende van den maatregel moet blijken. Aan een uitspraak van een 26-tal personen hecht hij geen gewicht, dat is nog slechts een zeer kleine minderheid, en hoeveel hij 't ap precieert dat zij zich heeft uitgesproken, haar meening kan toch voor de oplossing der kwestie van geen overwegenden invloed zijn. Spr. ont kent verder dat een enquête eenig gevaar zou opleveren. Het voorstel daartoe, zooals 't daar ligt, geeft geen bezwaar. De Voorzitter zegt, dat er wel-is-waar in bedoelde vergadering slechts 26 personen waren, maar er was vooraf een enquête gehouden onder een 60 tal winkeliers, waarbij een heele kleine meerderheid voor winkelsluiting was maar in de vergadering keerde de meening: toen werd met 19 tegen 7 stemmen besloten geen officieele en quête te verzoeken. De meerderheid meende, dat de vervroegde winkelsluiting onmogelijk in Schie dam in te voeren was. De heer Wittkam pf meent, dat men al vorens een besluit over enquête ter zake van de vervroegde winkelsluiting te nemen, de meening der winkeliers over de Zondagssluiting zou moeten vernemen; die staat hier voorop. Hij meent ove rigens dat men ter zake van de vervroegde win kelsluiting wel degelijk een enquête zou moeten instellen alvorens die te verordenen. Over het geheel vindt hij 't, wanneer iemand eens heel lang wil werken, hatelijk dat de overheid dat gaat verbieden. Wat de meening der «Hanze" betreft, vindt hij dat daar wel heel zwaar moet gerede neerd zijn om de meerderheid in een minderheid om te zetten. Hij kreeg van de mededeeling van het Hanzebestuur den indruk dat dit bestuur die enquête niet wenscht. De Voorzitter merkt op, dat men in een enquête geen heil zag, omdat, zoolang Rotterdam de betrokken verordening niet heeft, Schiedam tot geen vervroegde winkelsluiting kan overgaan. De heer Wittkampf herhaalt, dat hij meent, bedoelde Hanzeleden de enquête niet wilden er blijkbaar bang voor waren. De heer Houtman meent, dat men in het belang van een goed oordeel een enquête wel moet wenschendan zal 't blijken, dat men be zwaren opperde die er niet zijn. In. het besluit van de Hanze-vergadering ziet hij slechts een onder onsje van elkelen die de enquête niet willen, hoewel zij er aanvankelijk voor waren. Rotterdam behoeft geen vrees in te boezemen, zoolang de enquête de kwestie niet heeft uitgemaakt. Afge zien van de mededeeling van het bestuur der «Hanze" zou hij toch een enquête verzoeken. De Voorzitter zegt, dat toch 19 winke liers zich beslist tegen vervroegde winkelsluiting hebben verklaard. De heer Van der Ve Hfe n zegt, dat er se dert de laatste Raadsvergadering nu veertien daag zijn verloopen en nog heeft men geen stem ge hoord van winkeliers die een enquête begeeren. Zoolang de winkeliers die zelf niet vragen, is spr. er niet voor. De heer W outerlood meent, dat een en quête toch geen zuiver beeld, van den toestand zal geven. De winkeliers in de afgelegen wijken zullen zich voor vervroegde winkelsluiting ver klaren maar dan worden daarvan de dupe de winkeliers die aan de Hoogstraat enz. gevestigd zijn. De heer Kavelaars vraagt of een enquête veel zal kosten of dat dieu wellicht zonder be zwaar kan geschieden, doordat er toch een amb tenaar tijdelijk disponibel is. De Voorzitter zegt. dat niet het geval is de ambtenaren zij met werk overladen. De heer mr. Kavel aars verklaart zich dan tegen een enquête het eind van het liedje zal dan zijn, dat de Zondagssluiting wordt afgestemd. De heer De Bruin wil nog een enkel woord in antwoord van de sprekers zeggen. Hij merkt op, dat de betrokken verordening toch door den Raad wordt gemaakt, die niet altijd wacht tot de belanghebbende zich verklaren. Velen zien toch hun belang niet in. De zorg voor het algemeen belang moet hier voorzitten niet de behartiging van particuliere belaugen. Waar een vorige spre ker opmerkte, dat men in afgelegen hoeken wel voor vervroegde sluiting zou zijn, meent spr. tech, dat de meerderheid der winkeliers, die beslist, toch in het centrum der straten wordt gevonden. Hij besluit, dat er geen enkel bezwaar legen een en quête is en handhaaft dan ook lijn voorstel. Hij meent dat na gehouden enquête er geen enkele reden is, waarom ook de Raad niet evenals B. en W. de staten zou inzien. In ieder geval moet er toch eea rapport komen. Het enquête voorstel wordt door de heeren Koopmans en Van den Hoek ondersteund. De heer Wittkampf merkt op, dat het betrokken adres alleen betreft winkelsluiting. De heer De Bruin herinnert er aan, dat hij gevraagd heeft ook over de vervroegde winkel sluiting advies te willen uitbrengen en nu is het betrokken preadvies voor 1/10 aan de Zondags sluiting en voor 9/10 aan de vervroegde sluiting ge wijd. Met de Zondagssluiting behoort ook op de algemeene sluiting te worden gelet. De wethouder, de heer Goslinga, wil bij amendement voorstellen, bedoelde enquête niet op te dragen aan B. en W„ maar aan den Raad. B. en W. zijn overladen met werk en hebben wel wat anders te doen. De heer Houtman zegt, dat hij zich met dat voorstel absoluut niet kan vereenigen. De wet houders moeten den Raad voorlichten en de taak der Raadsleden behoeft niet te worden uitgebreid zij hebben ook genoeg te doen. Buitendien de wethouders worden bezoldigd en we mogen dus wel iets van hen vorderen. B. en W. behooren hier een onderzoek in te stellen en advies uit te brengen, waarop spr. veel prijs stelt. De wethouder, de heer Goslinga, zegt, dat niet hij 'tdruk heeft; maar het College heeft 'tdruk met allerlei dingen. Nog in de laatstver- loopen dagen is daarom een zeer belangrijke zaak moeten worden uitgesteld. Er wordt evenwel druk genoeg vergaderd en genoeg werk gepresteerd. De ambtenaar die bij bedoelde enquête B en W. ter zijde zou moeten staan, is ook ter beschikking van den Raad. Weth. meent dus, dat deze zaak veilig aan een commissie van Raadsleden kan worden toevertrouwd. De wethouder, de heer Van Westendorp, verklaart zich sterk tegen het denkbeeld van den heer Goslinga: 'tis het werk van B. en W. De wethouder, de heer Goslinga, meent, dat 'took kan worden toevertrouwd aan eene commissie ad hoe. De heer Wittkampf verzoekt het enquête- voorstel behoorlijk te formuleeren, zoodat blijkt of de euquête alleen gaat over Zondagssluiting of dat ook een verplicht sluitingsuur op werkdagen wordt bedoeld. De heer De Bruin wijzigt zijn voorstel in dieD zin. Dat voorstel Wordt daarna verworpen met 136 stemmen. Voor stemmen de heeren Wittkampf, Houtman, De Bruin, Van Westendorp, Koopmans en Van den Hoek. De heer R i s heeft de vergadering verlaten. Het afwijzend preadvies van B. en W. op het betrokken adres wordt daarna aangenomen met 12—8 stemmen. Tegen stemmen de heeren De Bruin, Van Wes tendorp, Koopmans, Van der Hoek. Dubbelman, Van der Velden, Wittkampf en Houtman. Grondverkoop Spuihaven. 10. Verzoek van A. P. P. Roovers qq. om hem een perceel grond aan de Spuihaven te verkoopen, met advies van B. en W. De grond, in koop gevraagd, ter grootte van 40 strekkende meter en diepte circa vijf en zestig meter, grenst ten noorden van het terrein in koop by H. Gabel (W. Hasekamp Co.) tegen een prijs van f 7.50 p. M*. In overleg met de commissie voor het grond bedrijf stellen B. en W. voor, den gevraagden koop tegen den geboden prijs toe te staan. Tevens deeien B. en W nog mede, dat de heer Hasekamp heeft te kennen gegeven, dat hij tot den Raad zal komen met het verzoek, om eenige meerdere breedte te ontvangen van het reeds in koop hebbende. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar, alleen zal dan de grond Roovers iets zuidelijker komen. In verband met deze aanvraag is ingekomen een schrijven van W. Hasekamp om hem nog een 5 Meter breede strook van de Oude Spuiha ven te verkoopen en daartoe het Raadsbesluit van (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2