Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. lijk grooter van doorsnee en kan 27.000 M3 gas innemen. Ook de motoren zijn veel krachtiger dan bij de reeds in dienst zijnde luchtschepen. De »L. 2" zal drie in plaats van 2 gondels hebben. Tengevolge van den grooten gasinhoud en ster kere motoren kan de «L 2" veel langer in de lucht blijven en zich zekerder tegen sterken wind in voortbewegen. Te Barcelona staken 80.000 textielarbeiders. Zij eischen loonsverhooging en korter arbeidstijd. Politieke invloeden schijnen aan deze staking niet vreemd. Een aantal Amerikaansche geneesheeren maakt een studiereis door Duitschland. Gister zijn de Amerikanen van Berlijn, te Frankfurt a.M. gearriveerd, waar zij verschillende zieken huizen bezochten en voordrachten van prof. dr. Flesch en prof. Edinger bijwoonden. Van Frank furt begaf het gezelschap zich naar Bad-Nauheim. Volgens een Reuterbericlit loopt te Mje*l- bouru# hje*t hardnekkig gerucht, dat koning George van Engeland in November* 1914 een bezoek aan Australië brengen zal, om dan tevens: den [eer sten steen te leggajn van 't parlementsgebouw1 in de nieuwe Australische hoofdstad Canberra. Kamerverkiezingen. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer voor het district A ra st e r d a m II zijn uitgebracht 2787 geldige stemmen. (Het aantal kiezers is 5041). Op den heer A. H. Gerhard (S. D. A. P. wer den uitgebracht 1675 en op den heer J. R. Snoeck Henkemans (C.-H.) 1072 stemmen, zoodat de heer G e r hard gekozen is. [Bij de Stemming op 22 Juli waren uitgebracht 3332 geldige stemmen, waarvan op de heeren Gerhard 1532, dr. H. Corter (S. D. A. 48* P. Otto (U. L.) 829 en Snoeck Henkemans 923], Bij de herstemming in het district Amster dam VI zijn uitgebracht 3791 geldige stemmen. (Het aantal kiezers is 6048). Op den heer B. Nierstrasz (V.-L.) werden uit gebracht 2274 en op mr. H. Verkouteren (C.-H.) 1517 stemmen, zoodat gekozen is de heer Nier strasz. [Bij de stemming op 22 Juli waren uitgebracht 3843 stemmen, waarvan op de heeren P. A. C. Joosten (S. D. A. P.) 573, mr. Verkouteren 1438 en B. Nierstrasz 1834 stemmen.] Kon. bezoek aan Steenwyk. Omtrent het voorgenomen bezoek van H. M. de Koningin op Maandag 4 Aug. a.s. aan Steen- wijk wordt ons het volgende meegedeeld Hare Majesteit zal, in gezelschap van Prins Hendrik te ongeveer half vier bij de Gasthuispoort, dus uit de richting Giethoorn, Steeuwijk per auto binnenrijden. Na ten stadhuize afgestapt te zijn en aldaar enkele oogenblikken getoefd te hebben, zal een autotocht, zooveel mogelijk door alle straten der stad, gemaakt worden, om daarna te ongeveer kwart over vier per koninklijken trein weer te vertrekken. Geschenken aan H. M. de Koningin en Prinses Juliana. Ter herinnering aan het particulier bezoek, dat H. M. de Ivoningin«28 Mei 1.1. aan het Tehuis te Wolthezeu bracht, bood het bestuur der Nationale Blindenzorg aan Hare Majesteit een houten leun stoel met voetbankje en een kleiner dito met tafeltje aan Prinses Juliana aan, beide vervaardigd door den halfblinden, inwonenden Speekrijs, dien H. M. bij haar bezoek aan den arbeid zag. te omschrijven, dat men niet ieder oogenblik zou blootstaan aan botsingen. Slechts het aan vaarden van de mede-verantwoordelijkheid in de regeering kan dal voorkomen Hieruit schijnt te volgen, dat dr. Bos het op treden van een gewoon kabinet, geheel uit de vrijzinnige concentratie gevormd, niet wenscht te bevorderen. (Tel.) Bezoek van H. M. Koningin-Moeder aan het Muiderslot. Eergistermiddag omstreeks vijf uur kwam H.M. de Koningin-Moeder met vorst en vorstin von Erbach en hun dochtertje op het Muiderslot. Het gevolg bestond uit de hofdame jonkvr. Van de Poll eD den kamerheer graaf Van Limburg Stirum. Het hooge gezelschap werd ontvangen door eenige heeren en dames, leden van de commissie voor de inwendige restauratie van het Muiderslot, waarbij de dochtertjes van den burgemeester van Muiden aan Hare Majesteit en de vorstin bloem ruikers aanboden. Bij den rondgang door het slot en de tentoon stelling gave de hooge bezoekers blijken van groote belangstelling in dit merkwaardige kasteel en lieten zicb herhaaldelijk inlichten over de ten toongestelde voorwerpen. Na den rondgang werd op het slotplein de thee gebruikt. Ruim zes uur verlieten Hare Majesteit en hare gasten het kasteel, terwijl zij groote tevredenheid en voldoening betuigden over hetgeen zij gezien hadden. Mr. T. M. C. Asser, f Omtrent den betrekkelijk plotseling overleden Minister van Staat, Staatsraad Mr. Asser, meldt men nog uit 's-Gravenhage. De Minister van Staat, Staatsraad Mr. Asser, ontsliep gisterenmiddag betrekkelijk onverwacht, op 75-jarigen leeftijd. In hem verliest het vaderland een zeer bekwaam ste rechtskundigen en in verband met het fait dat hij zich in het bijzonder toelegde op de be studeering van het internationaal recht, waardoor hij vooral zulk een groote vermaardheid had, strekte zijn roem zich uit tot ver buiten de Ne- derlandsche grenzen. Hij onderscheidde zich door voortdurende rusteloozen arbeid. Na zijn promotie was hij gedurende korten tijd in de rechtspraktijk. Reeds op 24-jarigeu leef tijd werd hem het professoraat van het Amster- damsche Athenaem aangeboden wat door hem werd aanvaard. Ruim 31 jaar bleef hij professor. Van 1893 af had hij zitting in den Raad van State, aanvan kelijk in de zeer drukke atdeeling van dien Raad voor de geschillen van bestuur. Bij al zijn gewichtige en veelomvattende ambts bezigheden, bleef hij zich nog voortdurend wijden aan het internationaal recht. O a. maakte hij deel uit van de Duitsch-Nederlandsche Rijntollencon- ferentie en van de Centrale Rijncommissie. Hij was ook raad-adviseur van Buitenlandsche Zaken. Bekend is vooral dat hij veel gedaan heeft voor het internationaal recht. Hoezeer hem meerma len een aanbod daartoe werd gedaan, wees Asser herhaaldelijk het lidmaatschap van de Tweede Kamer en het Ministersambt af. Hij was drager van de hoogste Nederlandsche en buitenlandsche onderscheidingen eere-doctor van een aantal universiteiten, terwijl hem niet lang geleden den Nobelprijs werd verleend. Mr. Asser was veertien dagen geleden te Sche- veningen herstel gaan zoeken van zijn geschokte gezondheid. Maandag keerde hij in zijn woning teruggisteren werd hij daar door een flauwte getroffen. Zacht en kalm is hij heengegaan. hier geldende gebruik, wanneer een hoofd van een diplomatieke missie aan boord is, ook de vlag van diens land te voeren, de Nederlandsche drie kleur in den voortop, dicht langs ons pantsersschip Kortenaer voorbijvoer, werden door en van dien bodem den vertegenwoordiger der Koningin bij de Verhevene Porte de voorgeschreven eerbewijzen gedaan, en hem en zijn altijd hupsche en gast vrije echtgenoote en zijn dochter door comman dant en officieren een hartelijk goede reis en gelukkig terugkeer toegewuifd. Baron D. van Asbeck, raad van legatie bij het gezantschap te Parijs, is hier Vrijdag over Italië en Griekenland aangekomen om tijdens de af wezigheid van den gezant als zaakgelastigde op le treden. (N. R. Ct.) llaarlemsche Katholiekendag. Volgens een bericht in het «Centrum" zal de Katholiekendag in het bisdom Haarlem het vol gend jaar te Rotterdam worden gehouden. Onderscheiding. Op de tentoonstelling voor nijverheid en water- tourisme te Sneek werd aan de firma Gebrs Bervoets voor hare inzending toegekend de eere medaille, aangeboden door H. M. de Koningin- Moeder en bekroonde de Jury hare inzending met de goude medaille, hoogste onderscheiding. Het kerkhof te Port-Said. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens bericht van den diplomatiek agent te Cairo, de overblijfselen der op het reeds in 1892 voor het gebruik gesloten kerkhof te Port-Said begraven Nederlanders binnenkort zullen worden overge bracht naar het nieuwe kerkhof daar ter plaatse. De overbrenging zal geschieden in dier voege, dat de overblijfselen van de overledenen, wier graven kenbaar zijn, afzonderlijke graven op het nieuwe kerkhof zullen krijgen, welke graven dan voorzien zullen worden van de voor zooveel noodig herstelde monumenten en kenteekenen, die zij hadden. Een en ander zal plaats vinden op kosten der Egyptische overheid en onder toezicht van het Nederlandsche consulaat te Port-Said. Prins Hendrik in het Padvinderskamp. Men meldt uit IJmuiden De Prins kwam, na te Velsen bij baron Van Tuyl van Serooskerken het noenmaal te hebben gebruikt, gistermiddag omstreeks halfdrie in het Padvinderskamp aan. Daar werd hij namens de IJmuider feestcommissie en kampleiders ontvangen en welkom geheeten. Vervolgens werd de Prins tusschen twee gelederen padvinders gaande, geleid naar het wedstrijdterrein, waar hij den eindwed- strijd der padvinders bijwoonde De Prins volgde met belangstelling het animeerend verloop dezer wedstrijden. Na vervolgens in een gedeelte der eetzaal, welke tot ontvangzaal was ingericht, de thee gebruikt te hebben, nam de revue een aanvang. Deze vormde het einde van de feestelijkheden van heden. Onder de lustige tonen der muziek defi leerden de meer dan 800 padvinders met hun vaandels voor den Prins. Ook dit aardige schouw spel werd door den Prins met zichtbare belang stelling gadegeslagen. Onder de aanwezigen bevonden zich het ge meentebestuur van Velsen, verschillende buiten landsche gezanten, de oud-kapitein van de marine Van der Kap, de Minister van Buitenlandsche Zaken en leden van het eerecomité, luit. kol. De Vries en Wagteadonk, kolonel Van Sprengler met zijn adjudant en een deputatie officieren van het 10e reg. inf. was. De Kardinaal dankte met eenige hartelijke woorden en schonk allen den bijzonderen Pause lijken zegen. Nadat nog door allen uit volle borst was aan geheven het «Aan U, o Koning der Eeuwen", trok de stoet naar de Kapel in 't Zand, waar ook ver sieringen en illuminatie door velen waren aan gebracht. Door de geestelijkheid, allereerst zijn ordebroeders, de eerw. paters Redemptoristen, begeleid eD door tal van vereenigingen omstuwd, betrad Z.Em. de kapel, waar hij den apostolischen zegen gaf, waarna allen den Kardinaal naar het klooster der Redemptoristen begeleidden, waar hij nu de zoo noodige rust ging nemen. In de Genadekapel droeg Z.Em. gister-morgen 7 ure de H. Mis en mochten de geloovigen uit zijne hand de H. Communie ontvangen. Om elf uur ving in een der versierde spreek kamers van het klooster de plechtige audiëntie aan, die druk bezocht werd. Gister-avond had de huldiging plaats in het klooster der Zusters, in het klooster der Paters voor het Juvenaat en daarna in den kloostertuin voor de bewoners. Het slot van den feestelijken dag was een schit terend vuurwerk, dat de feestvreugde nog ver hoogde in de rijk versierde stad, waar voorheen de Kardinaal als eenvoudig pater Redemptorist gedurende drie jaren werkzaam was. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 Juli 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.5 te Horta. Laagste barometerstand 754.7 te Riga en Memel. Verwachting tot den volgenden dagmeest zwakke noordoostelijke tot oostelijken wind, ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog wederi iets warmer. Geen concentratie-kabinet Wij vestigen speciaal de aandacht op onder staande zinnen uit den brief van den kabinets formateur, dr. Bos, aan mr. Troelstra Juist Uw schrijven, waarin zoovele punten zijn aangeroerd van dagelijksch beleid met het oog op tal van gebeurlijkheden in het land en in de Kamer, versterkt tnij in mijne overtuiging, dat een toestand onhoudbaar is, waarbij een minderheid onder coutröle van een barer felste staatkundige tegenstanders, en van dezen afriankelijk, een regeermgsprogram moet uitvoeren, dat zij beitien weusehen. Ook blijkt daaruit wel de onmogelijkheid om de voor waarden voor het verleenen van steun zoodanig Engelsche oorlogschepen en de Hollandsche visschersvloot. Men zal zich nog herinneren hoe verleden jaar bij de manoeuvres van de Engelsche oorlogsvloot een eskader voer door de Hollandsche netten en daaraan veel schade toebracht. Door de reederij- vereenigingen zou bij den Hollandsche gezant een opgave gedaan worden van deze schade. De Engelsche Admiraliteit heeft thans een order uitgevaardigd. Daarin wordt gemeld: «Tot nog toe werden de vorderingen wegens geleden schade aan de Hollandsche vloot veroorzaakt, zonder eenige aarzeling betaald. Na echter, na de ma noeuvres van verleden jaar, de reeders hun eischen tot schadevergoeding buitengewoon hoog hebben gesteld, zullen voortaan dergelijke vorderingen worden onderzocht". De commandeerende officieren van schepen, die dit jaar aan de manoeuvres zullen deelnemen, hebben naar aanleiding hiervan de opdracht ontvangen alle bijzonderheden aan te teekenen met betrekking tot elke vloot, die zij zullen pas- seeren. Indien wordt vermoed, dat men door de vloot gevaren is, zullen onmiddellijk alle bijzonderheden, waaronder dit laatste plaats vond, worden opge nomen, opdat de Admiraliteit bij het onderzoek van een of andere vordering over vqldoende bewijsmateriaal kan beschikken. Het is dus voor onze Hollandsche reeders van groot belang, dat zij alles nauwkeurig opnemen, aangezien den 26en juli j.l. de Engelsche manoeu vres een aanvang hebben genomen en waaraan bijna 400 vaartuigen deelnemen. Als de schippers goede nota nemen van beschadiging van de vloot, van het oogenblik waarop de beschadiging plaats heeft en hiervan in het Journaal melding maken, dan heeft de reeder kans op voldoende schade vergoeding. Geschiedt dit niet, dan beloopt hij de kans van afwijzing zijner vordering. Het gezantschap te Constantinopel, Onze correspondent te Constantinopel schrjjft, d.d. 21 dezer Hedenmorgen is onze gezant, jhr. Van der Does de Willebois, met zijne familie voor twee maan den met verlof vertrokken. De gezant was ditmaal genoodzaakt over Odessa te gaan. Toen de Jerusalem, het nieuwste en grootste schip van de Russische Scheepvaart- en Handelslsmaatsohappü, met overeenkomstig het Kardinaal Van Rossum in ons land. De Kardinaal te Venlo en Roermond De Kardinaal met zijn gevolg, eergisteren per auto uit Sambeek gekomen, werd op den Velden schen weg bij tenlo 'teerst ontvangen door den heer Van Erp, die een eersten welkomstgroet bracht aan den hoogen bezoeker op den Venloschen bodem. Onder klokgelui en begeleid door een viertal ruiters werd daarna gereden naar de Markt waar Z.Em. door afgevaardigden van verschillende vereenigjngen met vaandels en een enorme volks menigte begroet werd met het «Aan U, o Koning der Eeuwen", ingezet door de zangvereeniging «Venlona". Daarna huldigde kapelaan Windhausen namens den hoogeerw. deken Bauduin, op reis naar Lourdes, den Kardinaal en dankte hem voor de bereidwilligheid ook deze plaats te bezoeken. In eenige hartelijke woorden dankte Z.Em. en gaf daarna allen den Pauselijken zegen. Onder het zingen van «God wij loven U" der ontzaglijke schare vertrok daarop de Kardinaal geestdriftig toegejuicht naar Roermond. In het oude Roermond, met tal van eerepoorten in de straten prijkend, kwam Z.Em. eergister avond 8 ure aan. Hier verliet de Kerkvorst de auto en besteeg de equipage door freule Michiels van Kessenich ter beschikking gesteld, na eerst door mgr. dr. Mannens namens Z. D. H. mgr. Dreh- mans welkom te zijn geheeten. In andere rijtuigen volgde de hooge geestelijkheid der stad. Een eere- wacht te paard begeleidde den Kardinaal naar de stad. Bij het groote Wilhelminaplein werd halt gehouden. Daar stonden de vereenigingen en muziekgezelschappen, 29 in getal, opgesteld. Te midden eener ontzaglijke menigte defileerde de geheele stóet voor den Kardinaal. Na het défilé sloot de geestelijkheid zich daarbij aan en ging 't; onder geestdriftige toejuichingen naar het St Christoffelhuis, het gebouw van de katholieke vereenigingen der stad. In de groote, keurig versierde zaal van dit gildenhuis opende, toen de Kardinaal den fraaien troonzetel had ingenomen, de Kon. Zangvereeni ging «Roermonds Mannenkoor" de huldebetooging met het zingen van «De Rots in Zee" van R. Hol. Daarna sprak de Deken, de hoogeerw. heer Le Bron de Vexela, een huidewoord, waarin hij ook in herinnering bracht dat deze hulde plaats had in het huis, waar graaf van Hoensbroek, de laatste bisschop van Roermond voor de revolutie, geboren Schiedam Kevelaer. De tijd der nationale bedevaarten is weder aangebroken. Reeds trokken honderden uit alle oorden des lands op naar de bevoorrechte plaats zeer ver over onze grenzen, waar de Onbevlekt Ontvangene zich allereerst aan haar die rein en zuiver van harte was, deed kennen. Maar lang niet allen zijn in staat dit beroemde genadeoord aan Frankrijks zuidergrens te bereiken. Daarom is 't eene voldoening er op te kunnen wijzen, dat veel dichter bij onze landgrenzen althans een goed deel te bereiken is van hetgeen nabij de Massa- biella-rotsen in zoo overvloedige mate genoten wordt. De. oude trouwe deelnemers aan de traditioneele Schiedamsehe processie naar Kevelaer kunnen getuigen van de heerlijke voldoening die zulk een bedevaart naar Maria's veelbezocht genadeoord biedt, mogen ook zoovelen, die nog niet met het hemelsch genot kennis maakten dat een pelgrims- reize naar het Duitsche Lourdes biedt, daar iets voor gevoelen! Wat een zalig genot is 't toch, enkele dagen, geheel van zorgen vrij, zich aan de werken van godsmacht te kunnen wijden, door de Moeder te gaan tot den Zoon, Die is de alpha en de ommega, het begin en het einddoel van geheel ons godsdienstig leven. Dat zalig genot wordt te Kevelaer, onder veelzijdige opwekking, alleszins bereikt. Moge dan in dezen vacantietijd weder een overtalrijke schare optrekke naar de traditioneele bedevaartplaats, waar de «Troosteresse der Bedrukten" hare gunsten uitdeelt «aan ieder die ze vraagt". Straks stijge weer van tallooze lippen over beemd en veld het loflied ter eere van Haar, in Wie het profetisch woord steeds bewaarheid blijkt«alle geslachten zullen Mij zalig prijzen", het loflied ter eere der Moeder die wij in en met den Zoon danken er eeren. Het katholieke Schie dam, dat de traditie eert en het geloof bewaart, moge zich in de eerstvolgende dagen bij deze traditioneele pelgrimsreize weder op overtuigende wijze doen kennen. Hanze-cursus. Bij de sluiting van het leerjaar 1912/13 van den Handelscursus der R. K. Middenstandsvereeniging «De Hanze" werd gister-avond 8 ure in het Bondsgebouw eene openbare lesgegeven. De Bur gemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete, ver eerde deze les met zijne tegenwoordigheid. Na afloop van bedoelde les werden door den geestelijken adviseur, den zeereerw. pastoor Ver hoeven, de namen medegedeeld van de leerlingen, die van de eerste naar de tweede en van de tweede naar de derde klasse waren overgegaan. Daaraan verbond Z. Ew. een opwekkend woord om toch met allen ernst de lessen te volgen en zonder eenig verzuim, wijl hier de grondslag wordt gelegd voor hun laten optreden in den handel of op het kantoor. De voorzitter van de «Hanze", de heer G. L. Kamp, bracht ten slotte een woord van dank aan de leeraren en het bestuur van den cursus en dankte den edelachtb. heer Burgemeester voor de betoonde belangstelling. Daarna sloot hij deze openbare les, welke op allen die haar bijwoonden, een gunstigen indruk maakte. Mej. A. Bok m a slaagde gister bij het te 's-Gravenhage gehouden examen, Engelsch Lager Onderwijs. Tot lid en secretaris van de Rente-commissie zetelende te Rotterdam, afd-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2