Dagblad voor Schiedam Omstreken, f f en rr fiij EERSTE BLADT" 36ste Jaargang. Zaterdag 2 Augustus 1913. rw 10690 Gratis Ongevallenverzekering bü onnn b« De oorlog op den Balkan. RIENZI. OTereeniomstig op 4e polis vermelde voorwaarden, Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieel® berichten. Kennisgeving. Jacht. een Onderwijzeres Hieiiws. FEUILLETON. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. van levenslange I i 111 verlies van geheele I /(III een hand, -■■■■■■ invaliditeit; I t U U voet of oog; I UU I UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Uoliandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies I UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenea Dat het kohier van de Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten no. 2 dezer gemeente, over het dienstjaar 1913/1914, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den Isten Augustus 1913 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2en Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dd. 21 Juli 1913, no. 232 Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 {Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit lo. de opening der jacht op klein wild, vermeld in art. 17 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87), voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vastgesteld op Maandag 1 September aanstaande met zonsopgang; met uitzondering van de jacht op fazanten en hazen, waarvan de opening is vastgesteld op Woendag 1 Oc tober aanstaande mede met zonsopgang 2o. van die opening voorts is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15 lett. e, der aangehaalde wet; 3o. de korte jacht dageljjks en de lange jacht slechts drie malen 's weeks, en wel des Woensdags, Vrydags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. De kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulkt te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-G ravenhage, 26 Juli 1913. De Commissaris der Komngvn voornoemd. H. A. VAN DE VELDE, lo-C. Aan de Openbare School G te Schiedam (Hoofd de heer M. Martens) wordt gevraagd met akte vrye en ordeoefeningen. Aanvangsjaarwedde f 575. Verhoogingen wegens akten Voor akte vrije- en ordeoefeningen f 2!?voor akte nuttige handwerken f25; voor akte hand- teekenen f50, voor hoofdakte f200; Periodieke verhoogingen Na 2, 4, 6, 8, 10,13 en 16 jarigen dienst telkens f50 en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19 en 22 jarigen dienst telkens f50; Dienstjaren, ook tijdelijke, elders doorgebracht, tellen mede voor de berekening van het salaris. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam vóór of op 8 Augustus a.s. De Sollicitanten worden verzocht, in hun adres te willen opgeven, aan welke School of Scholen zij voorheen zijn werkzaam geweest. Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn voornemens op Donderdag 21 Augustus a s., 's namiddags 2 uur, ten Raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden Het bouwen van een school voor L. O. op het daarvoor bestemde terrein, gelegen aan de Huysmansstraat te Schiedam. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten bus, vóór des namiddags 1 uur van den dag van aanbesteding. Bestek en teekening verkrijgbaar ter Gemeente- Secretarie (afdeeling A) tegen betaling van f 1.50 (per post f 1.65). Aanwijzing alle werkdagen van 9—12 uur v.m. aan het Bureau van Gemeentewerken aan de Korte Haven. Adrianopel. Uit Petersburg wordt aan de »Lokal Anzeiger" gemeld, dat Sasonoff Dinsdag gedurende zijn audiëntie bij den Tsaar eenige voorstellen deed) die er toe kunnen leiden, dat Turkije van Adrianopel afziet, hetzij tengevolge van een waarborg voor een nieuwe grensregeling, hetzij tengevolge van een ondersteuning der hervormin gen in Klein-Azië. De Russische diplomatie toont zich geneigd in deze richting concessies toe te staan. De stem van den Tsaar blijft echter beslis send. Men moet vooral gaarne een Roemeensche actie zien. Voor dit militair optreden zal Roemenië de Dobroedsja als schadeloosstelling ontvangen. Van 'n dirëct optreden van Rusland schijnt men afgezien te hebben. Als meest geschikte oplossing beschouwt men de formatie van een nieuwen Balkanbond met Roemenië aan het hoofd, om Turkije te dwingen het Londensche verdrag te eerbiedigen. In lijnrechte tegenspraak met bovenstaand be richt, meldt de sDaily Mail", dat Rusland alle voorbereidselen getroffen heeft, om onmiddeliijk troepen in Armenië te ontschepen en gelijktijdig de havenplaatsen der Klein-Aziatische kust door de Zwarte Zee-vloot te blokkeeren. Men wacht nog slechts op een mandaat van de overige groote mogendheden. In overeenstemming met dit bericht, wordt uit Constantinopel gemeld, dat in de nabij heid van den Bosporus 'n Russische vloot is ver- 89) Zie, mijn heere wij hadden een jonsken, ons eenig kind, hij was Adeline's troost, gedurende mijne afwezigheid, en zijne eerste liefkozin gen wogen haar eene wereld opZij had hem zoo lief, dat ik er, zoo bij niet hare oogen had gehad en slapende op haar had geleken, ijver zuchtig door geworden was. Onder ons woest en afwisselend leven, wies hij sterk en vroolijk op; de snaak zou een dapper ridder zijn ge- Worden Ter kwader ure voerde het lot mij haar Milaan, waar ik iets met de Viconti's te doen had. Op eenen sehoonen Juni morgen was onze knaap gestolenvoorwaar, die Juni was een December voor ons hartl" „Gestolen 1 hoe - door wie „De eerste vraag is licht te beantwoorden; het jongsken was met zijne voedster op den bin- henhof; het loszinnig schepsel verliet hem slechts voor eenige oogenblikken, zegt zij, om hem eenig speeldgoed te halentoen zij terug keerde, was hij verdwenen, en er bleef niets van hem over, dan zijn lief mutsjen, met de Veder er opgestoken 1 Arme Adeline! dikwerf schenen. Een Engelsch stoomschip moet in den omtrek van Gunguldjak aan de Klein-Aziatische kust van de Zwarte Zee aangehouden en pas na een langdurig onderzoek vrijgelaten zijn. Ook wordt gemeld, dat de militaire autoriteiten te Constantinopel de scheepvaart-maatschappijen hebben aangezegd, geen schepen uit den Bosporus naar de Zwarte Zee te zenden. Verklaard wordt, dat dit verbod in verband staat met schietoefe ningen der Turksche vloot in den Bosporus. Men veronderstelt echter dat, in den Bosporus een aantal mijnen zullen gelegd worden, daar te Constantinopel de vrees bestaat, dat de Russische Zwarte Zee-vloot voor de stad zal verschijnen. Naar de »Pester Lloyd" uit Weenen verneemt, zal Rusland het plan van een interventie in Armenië niet ten uitvoer brengen, terwijl ook het denkbeeld van een Europeesche vlootdemonstratie opgegeven schijnt te zijn. Daarentegen treden de berichten, die van een landing van Russische troepen te Midia spreken, met een zekere geloofs- waardigheid op den voorgrond. Den duidelijken tegenzin van Engeland en Duitschland tegen een Russisch ingrijpen in Armenië en verder het opgeven van het denkbeeld, om een financieelen druk op Turkije uit ^te oefenen, in aanmerking genomen, wordt in Peterburgsche kringen de landing te Midia als de laatste uitweg beschouwd- Welke houding Oosten rijk-Hongarije ten op zichte van een dergelijken stap van Rusland zal aannemen, wordt in de nPester Lloyd" niet aan geduid. De conferentie te Boekarest. In de vergadering der Bulgaarsche afvaardiging met die der bondgenooten is gisterochtend de lijst der eischen van de bondgenooten voorgelezen. Zij verlangen le. als grens den loop van de Stroema, te beginnen bij de oude Bulgaarsch-Turksche grens, tot Sardere. Vandaar loopt de grens naar het Tsjengel-gebergte, volgt dan de waterscheiding tot Tragarz om in noordelijke en noordwestelijke richting naar de kust te loopen en vandaar in de richting van Tsjegada. Zij loopt voorby Morgazan naar Kordsjala, gaat dan naar het Zuiden en eindigt aan de Egeïsche Zee, drie K.M. ten Oosten van Kaap Makri. 2e. Bulgarije doet afstand van zijn aanspraken op alle eilanden in de Egeïsche Zee. 3e. Aan de bewoners van verwoeste plaatsen wordt schadevergoeding gegeven. Alle geschillen in verband met de Servisch-Bulgaarsche grens zullen voorgoed geregeld worden. 4e. De vrijheid der scholen en kerken in Griek- sche gemeenten Thracië zal worden gehandhaafd. In Albanië. Naar aanleiding van het feit, dat de conferentie te Londen weldra de Albaneesche grensregeling zal behandelen, zet de sTribuna" in zeer beslisten toon het Italiaansche standpunt uiteen, dat het blad als volgt samenvatKaap Stylos, de Etelya- baai en het Koritzadistrict, moeten aan Albanië worden toegewezen. De conferentie moet aan deze wenschen van Italië tegemoet komen, anders wordt het prestige van het koninkrijk in gevaar gebracht. De maritieme verdedigingsbasis van Italië ligt heb ik haar aangetroffen, dat dierbaar over blijfsel kussende, totdat het nat was van tranen „Een zonderling voorval, inderdaad. Maar wie kon belang genoeg „Ik zal u, viel hem Montreal in de rede, „de eenige gissing mededeelen, welke ik durfde wagenzoodra Adeline's moeder vernam, dat ons een zoor. geboren was, zond zij haar eenen brief. Zij bezwoer haar, medelijden met haar kind te hebben, en hem niet tot het roo- versleven op te brengen; dien naam behaagde het haar, aan de stoute loopbaan van Walter De Montreal te geven. Adeline's moeder kon ons, naar het mij toe scheen, ons kind ontroofd hebben. Ik zette mijn onderzoek voort, en de voedster, wie, zoo zij niet van Adeline's kunne was geweest, mijn dolk zou hebben beloond, verhaalde mij, dat op hare wandelingen eene reeds bejaarde vrouw, die er niet aanzienlijk uitzag, (licht was zij ver kleed I) haar dikwerf had aangesproken, het kind liefkozende en bewonderende. Ik trok da delijk naar Frankrijk en bezocht het oude kasteel van De Courval; dit was in het bezit van den naasten erfgenaam overgegaan en de oude weduwe vertrokken, niemand wist waarheen. Men vermoedde slechts, dat zii in een afgelegen klooster den sluier had aange nomen." „En gij zaagt haar sedert nooit weder?" „Ja, te Rome," antwoordde Montreal, bleek niet in de Adriatische maar in de Jonische Zee. Met kaap Stylos en de Etelyabaai zou Griekenland een vlootbasis winnen, waardoor Bari en Brindisi zonder gevaar bedreigd konden worden. Italië en Oostenrijk hadden reeds de meest mogelijke tege moetkoming betoond, toen zij toegaven, dat de Kalamas-grens meer naar het Noorden verlegd werd. Het doen van verdere concessies zou absurd, zou misdadig wezen. Het Koritzadistrict, dat door zijn bevolking onafscheidelijk met Albanië ver bonden is, kan door zijn groote maatschappelijke beteekenis niet van Albanië losgerukt worden, zonder dit land in gevaar te brengen. De ï.Tribuna" protesteert verder in krachtige bewoordingen tegen de poging, om de eilanden kwestie met het Albaneesch-Grieksche vraagstuk op zulk een wijze te combineeren, als zou Italië Griekenland met de Egeïsche eilanden schadeloos stellen. De eilanden-kwestie gaat alleen Italië en Turkije aan en is in het verdrag van Lausanne geregeld. De mogendheden. Uit St. Petersburg verneemt de sKölnische Zei- tung" De »Retsj" bevat een hoofdartikel met zeer sombere beschouwingen over de machteloosheid der mogendheden, in de oorlogen op den Balkan gebleken. Het slot luidtHet is aan gerechten twijfel onderhevig of nog iemand het Europeesche concert au sérieux neemt, nu het nauwelijks in staat blijkt de twee tegenover elkaar staande tritsen van mogendheden van een bloedige botsing af te houden. De »Nowoje Wremja" toont zich ontevreden over de werkzaamheid der Russische diplomatie en ziet de toekomst even zwart in als de »Retsj". Aan de Parijsche ïTemps" seint men uit Berlijn: In Berlijnsche politieke kringen hoopt men dat Rusland zich van afzonderlijk optreden zal ont houden en in elk geval de mogendheden in kennis zal stellen van zijn plannen. Duitschland zal te vreden zijn met iedere, oplossing, welke de goed keuring der gezamenlijke mogendheden wegdraagt, zelfs indien zij mochten besluiten, Turkije een deel van Adrianopel te laten. De Temps" verneemt uit St Petersburg dat Rusland Gesjof heeft verzekerd, niet te zullen toelaten dat de Turken Adrianopel behouden. In het Engelsche Lagerhuis heeft Sir Edward Grey enkele vragen beantwoord in verband met de herneming van oostelijk-Thracië door het Turksche leger. Men vroeg in de eerste plaats naar den aard van het Londensche vredesverdrag, om te weten of de mogendheden op grond van het volkenrecht de stipte nakoming kunnen eischen. Grey antwoordde, dat het bedoelde vredesver drag naar zijn meening niet voorloopig, doch definitief is. Het feit doet zich echter voor dat het de ratificatie van de verschillende partijen behoefde en spreker wist niet, welke partijen het reeds hebben geratificeerd. Wat de houding van de mogendheden betreft, in het volkenrecht komt geen bepaling dienaangaande voor. Op een andere vraag gaf Grey tot bescheid, wordende, „waar ik haar laatst eensklaps ont moette en eindelijk het lot van mijn jongsken vernam. Mijn vermoeden werd bevestigd, zij bekende den diefstal, - en mijn kind was doodIk heb dit Adeline niet durven zeg gen het schijnt mij toe, dat het zou wezen alsof ik den pijl uit de gewonde plaats trok. Zij zou plotseling sterven, der onzekerheid ont rukt, die wel haar leven verbittert, maar haar toch nog eene schaduw van hoop laat 1 Deze troost haar, schoon mijn hart bloedt, wan neer ik bedenk, hoe ongegrond ze is. Laat ons van dit onderwerp zwijgen, mijn Colonna 1" En Montreal sprong eensklaps op. als trachtte hü door die poging zich van de zwakheid te ontdoen, welke zich gedurende het verhaal van hem had meester gemaakt. „Laat ik er niet meer aan denken. Het leven is kort en rijk aan doornen, laat ons geene van zijne bloemen vergeefs laten bloeien. Dit is vroomheid, dit is wijsheid bovendien; de natuur, die mij tot strijden en worstelen be stemde, schonk mij het sanguinisch gestel en het veerkrachtig gemoed, Frankrijk's kinderen eigen, en ik heb lang genoeg geleefd om te leeren inzien, dat het geen kwaad is, jong te sterven. Kom, heere Adriano Laat ons mijne edelvrouw gaan zien, eer gij vertrekt, zoo ge vertrekken moeit; de maan zal spoedig opko men, en Fondi is slechts eene korte van hier. Gij weet, dat, schoon ik uwen Petrarcha niet bewonder, gij met meer hoffelijkheid onze Pro- venc/aalsche balladen roemt, en gij moet er eene dóór Adeline hooren zingen, opdat gij die te hoogeren lof moogt waardig keuren. Het ge slacht der Troubadours is uitgestorvenmaai de zangen overleven de zangers I" Adriano, die nauwelijks wist, welken troost hij voor het hartzeer zijns makkers had aan te bieden, gevoelde zich eenigszins opgebeurd dooi de verandering zijner stemming, schoon zijn ernstiger en gevoeliger aard zich over het plot selinge d arvan niet weinig verwonderde. Maar, gelijk wij vroeger zagen, Montreal's geest (en dit maakte er misschien het boeiende van uit] was een veranderzieke en afwisselende hemel de vroolijkste zonneschijn en de ruwste storm zweefden er beurtelings langs, en zeldzame en grootsche gaven, welke, verstandig bestuurd en aangewend, hem den zegen en den roem zijns tijds zouden hebben gemaakt, werden met al de loszinnigheid eens knaaps verkwist, tot oor log en verwoesting aangevuurd, of tot rust en effendheid gebracht, naardat het wentelend toeval het wilde, of zijne onstandvastige luim hem beheerschte. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1