Dagblad voor Schiedam en Omstreken. fijn rr m Gratis Ongevallenverzekering f 36ste Jaargang. Maandag 4 Augustus 1913. No. 10691 Üe oorlog op den Balkan. feuilleton. RIENZI QYereenïomstig on ie polis Yermelie ïoorwaarien. Ifieuws. Verspreid© berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij dood bij verlies van levenslange Q fl fl verlies van geheele I /Mil een hand, invaliditeitI LUU voet of oogI U I U U een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de üollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I |(J bij verlies van eiken ande ren vinger. Heden 4 Augustus is 't tien jaar geleden, dit kardinaal Jozef Sarto, patriark van Venetië, verheven werd tot de hoogste waardigheid in Hods Kerk. Het Conclaaf, na het betreurd ver scheiden van den roemrijken Leo XIII bijeen gekomen, koos op St. Dominicusdag 19Ü3 den ftederigen zoon des volks Jozef Sarto, die steeds hooger was gestegen op den hierarchischen ladder, tot den Stedehouder van Christus, den verren °Pvolger van Hem op wien de Heer en Stichter der Kerk zijne Kerk als op de steenrots (Petra) beeft gebouwd. Meermalen is ten opzichte van dezen hoogst eerbiedwaardigen Kerkvorst eene profetie aange haald, die reeds herhaaldelijk zou bewaarheid 2ljn, nl. dat Hij nooit langer dan negen jaren in bet zelfde ambt zou blijven. Wat men daarvan °ok denke, zeker is 't, dat die zoogenaamde pro fetie met betrekking tot het verheven opperher- derlijk sambt" niet is bewaarheid. Waar dit vast staat, hopen wjj dat den gelukkig herstelden opperpriester nog vele heilvolle jaren zullen ge schonken worden, dat 't Hem zelfs gegeven zal 2ïjn evenals aan zijne beide doorluchtige voor gangers sde jaren van Petrus" te zien. Bij de herdenking van het tienjarig roemrijk pontificaat van Z. H. Pius X leggen wij aan de voeten van den verheven Piaatsbekleeder van Christus de hulde van onze oprecht kinderlijke onderwerping van onze innige aanhankelijkheid, bereid met Hem, naar de mate onzer zwakke brachten, mede te werken ter bereiking van het verheven doel dat Hij zich tot levenstaak heeft gesteldde vernieuwing der maatschappij in Christus. Moge 't onzen roemrijk regeerenden Paus gege ten zijn, de menschheid in een veeljarig ge- ukkig pontificaat steeds meer terug te voeren tot den oppersten Herder aller zielenChristus, Hie leeft, heerscht en verwint I De confer en tie t© Boek ar e a I. Gisterochtend had de conferentie plaats tus- sehcn de Bulgaansche en Roemeensche afgevaar- digoen. De gedelegeerden kwamen tot overeen- stemming1 op drie punten, geformuleerd in de hota van 21 Juli. De nieuwe grenslijn werd be krachtigd door de onderteekening der militaire ©odele-geenden in afwachting dat het vredesverdrag grens nader zal vaststellen. De kwestie der Hoi-irteensche scholen en kerken op het voor Hulgar(jie veroverde grondgebied is opgelost in a;;ri ctoor Bulgarije op de conferentie te Peters- buig voorgestelaen vorm. Bulgarije nam tevens de verplichting op zich, de vestingwerken on- dcnn Roestjoeh en Soera ba te slechten en ver- 'aardte geen versterkingen te zullen bouwen op 90) Naar het strand wandelende, klonk hun de i u£iek van Adeline's luile weldra duidelijker jjJ het oor, en onwillekeurig weerhielden zij dnne gedruischmakende schreden op het weel- ®.r'g en welriekend gras, toen eene stem, die inder krachtig, dan ongelijkbaar zoet en hel- ^er van klank was, en geheel gepast mocht eten bij den eenvoudigen stijl der woorden en Soh de-het lied „De klacht der Provengaal- edel vrouwe zong. A «Mijne dierbare Adeline zoete kweelster!" koterde Montreal, half luid, terwijl hij, zacht- wns genaderd, zich aan hare voeten neder- rP> „uw lied is te somber voor dezen gulden v°ndstond." »Geene klank vond ooit den weg naar het Ver|te'" zei(fe Adriano, „wiens pijl niet met de m-h 'en van weemoed omwonden was. Waar- Zw gevoel, Montreal 1 is tweelingzuster van ^'moedigheid, niet van smart." .De edelvrouw staarde Adriano's gelaat goed- v arend en teeder aande uitdrukking ervan «haagde haar, maar nog meer hadden het haar hot tusschen deze twee steden gelegen grond gebied, terwijl ook in den omtrek van Baltschik, tot op een afstand van 20 K.M. geen vesting werken mogen worden aangelegd. De nieuwt Roemeensche grens hegint 12 K.M. ten zuiden van Baltschik, passeert Dobritsch op een afstand van 10 K.M. en eindigt ten westen van Turhikai, 9 K.M. van het dorp Tourksmyl. Volgens nauwkeurige inlichtingen zal de wa penstilstand met 3 dagen verlengd worden, in de voltallige zitting der vredesafgevaardigden, die heden plaats heeft. Montenegro. De „Neue Freie Presse" bespreekt het bericht, volgens hetwelk Montenegro zijn aanspraken op gebiedsuitbreiding handhaaft, en zegt van be voegde zijde vernomen te hebben, dat de mo gendheden in geen geval een wijziging zouden toestaan van de Noordelijke Albaneesche grens lijn, zooals deze door de Londensche gezanten- conferenite is vastgesteld. Derhalve zou de wensch van Montenegro om deze grenzen ten zijnen gunste te wijizigen niet in overweging genomen kunnen worden, De haven van Cavalla. De ,Oesterreichische Volkszeitung zet in een artikel het standpunt der monarchie in zake de kwestie van Cavalla uiteen. Volgens genoemd dagblad zouden Rusland en Oostenrijk- Hongarije de aanspraken van Bulgarije op Cavalla, dat cue voornaamste haven aan de Egeïsche Zee geworden is, ondersteunen. Oostenrijk dacht zich in dit geval naast de tegenwoordige lijn, die de Servisch-Grieksehe grens snijdt en naar Salo- niki loopt, een andere lijin, daarmede parallel, leidend van Drama naar Cavalla. Wanneer Grie kenland hiervan echter niets zou willen weten, zou Bulgarije Cavalla door tusschenkomst van Europa verkrijgen. Serviërs en Bulgaren. Uit Sofia wordt gemeld: De Serviërs staken het dorp Virovitzi in brand. Vidin zou voor de helft verwoest zijn. Er zijn 200 dooden en 600 gewonden. De gevechten du ren voort in de buurt van deze stad, die dus niet door de Serviërs is ingenomen. Adri no pel. Te Constantinopel is een deputatie uit Adria no pel aangekomen, die in opdracht heeft, den groot-vizier en de gezanten te smeeken, alles in het werk' te stellen, opdat Adrianopel aan Turkije moge blijven. Men verzekert, dat die mogendheden de Porte zullen aanraden, Adrianopel tegen zeer aanzien lijke compensaties te ontruimen. PORTUGAL. Het bulletin over den gezondheidstoe stand van den president, die lijdende is aan niersteen, luidt als volgt: De algemeene ver zwakking houdt aajn. De hartslag is onvoldoen de. De voornaamste leiders der politieke par tijen zijn bij de consulten der geneesheeren te genwoordig. de woorden gedaan, wier waarheid vrouwen, eer dan mannen, geneigd zijn te erkennen. Adriano beantwoordde den blik met een oog opslag, vol van eerbied en welsprekend mede gevoel want de korte geschiedis, hem door Montreal medegedeeld, had hem inderdaad eene diepe belangstelling voor haar ingeboezemd en nimmer teekende zijne houding jegens die schitterende koningin, wier hof hij ging bezoe ken, zoo ridderlijk en oprecht eene hulde, als hij aan den dag legde jegens deze verlatene en rampzalige schoone, op de kust van Ter- racina. Adeline bloosde zacht en zuchtte en terwijl Montreal, ten einde de onaangename stilte af te bieken, welke dit tooneel opvolgde, zonder op de laatste aanmerking van Adriano acht te slaan, de snaren der luite stemde, sprak zij „Vooi zeker stemt de Signore Di Castello met de algemeene geestdrift voor Petrarcha in ,fHo!" r^eP Montreal, „mijne Adeline is; als ieder, op Petrarcha verzotmaar ik ben zéker, dat geen ridder, die een zwaard wist te voeren dat geen minnaar, die het eerlijk meende, ooit in zulke fantastische en gewrongene klanken naar het hart zijner schoone dong 1" „In Italië," antwoordde Adriano, „is overdrij ving zelfs aan de meest alledaagsche taal eigen: maar uwe troubadour-poezie had u kunnen leeren, dat liefde, altijd wenschende zich eene nieuwe, haar eigene, taal te scheppel, dikwerf gevaar loopt er eene te bezigen, die aan allen, Een tweede bulletin meldt: De toestand van den president blijft ernstig. De temperatuur bedraagt 38 graden; de polsslag is 98 en d© ademhaling 32. Engeland, Frankrijk en Spanje stemden toe in de verkiezing van het Scheidsgerecht te 's Gr'a- venhage ter berechting der reclames betreffende de goederen der congregaties in Portugal. De Portugeesche minister van buitenlandsche zaken verklaarde hiermede accoord te gaan en trof met de genoemde landen een overeenkomst in dien zin. ZUID-AFRIKA. De Bond van Vakvereenigingen gaf Zaterdag namiddag een manifest uit, ten einde alle onze keiheid weg te nemen, die nog in de publieke opinio mocht bestaan, dat het niet waarschijnlijk is, dat er onmiddellijk een algemeene' staking zal uitbreken. VENEZUELA. Een ^telegram uit Caracas meldt, dat Castro in een proclamatie-, den 27en Juli te Coro uitge vaardigd, verklaart, dat een oorlog onvermijde lijk is geworden. Na president Gomez, dien hij van landverraad beschuldigt, heftig aangevallen te hebben, deelt Castro mee, dat hij aan den oproep van zijn land, om de belangen des volks te verdedigen, gehoor heeft gegeven. Hij voegt hieraan toe, dat zijn geheele streven er op ge richt zal zijn, vooruitgang en beschaving te be- vorderen. Een groote gouvernementeele strijdmacht staat gereed op te rukken, met de bedoeling Castro in een eersten strijd tie verpletteren. Een nader telegram uit Caracas meldt nog Volgens geruchten zijn de regeeringsambtenaren in Coro door de aanhangers van Castro overom- peld, gedood of gevangen genomen. De mobilisatie der regeeringstroepen is beëin digd. De eerste troepen vertrokken naar Coro. PERZIS. Uit Teheran wordt gemeld, dat de sjah bij de audiëntie- van het corps diplomatique verklaard heeft, dat de verkiezingen voor de Medschliz on middellijk zullen plaats vinden. Naar verluidt heeft de minister van Binnenlandsche Zaken Vrij' dag aan alle gouverneurs in de provincie tele grafisch medegedeeld, de noodzakelijke voorbe. reidingen voor de verkiezingen te treffen. CHINA. De Chineesche revolutie schijnt bijna volko men tol stilstand gekomen te zijn. Uit Shanghai worcit gemeld, dat de regeeringstroepen de laat ste dagen vrij aanzienlijke versterkingen gekre gen 1 ebben, die van het Putung-voorgebergte dwars het land door naar Shanghai oprukken. Den len Augustus hadden nog eenige kleine schermutselingen bij de voorposten plaats. Naar verluidt, moeten de revolutionnaire troepen in de nabijheid van Shanghai nog slechts 1600 man behalve aan minnaars, gewrongen en gezocht moet toeschijnen." „Welaan, waarde Signore 1 zeide Montreal, de luite aan Adriano overreikende, „laat Ade line beslissen, aan welke muziek de uw of de mijne de plam toekomt." „Ach zeide Adriano, lachende, „ik vrees er voor, heer rfdderdat gij haar, die hier de weeg schaal zal houden, reeds hebt omgekocht." Montreal's en Adeline's oogen ontmoetten elkander, en in dien blik vergat Adeline al hare smart. Met eene geoefende en talentrijke hand raak te Adriano de snaren aan, en een lied kiezende, dat minder gezocht van uitdrukking was, dan de in zijn vaderland meest geliefkoosde, of schoon het nog altijd blijken droeg van den Italiaanschen smaak, zong hij, in overeenstem ming met het zoo even door hem geuitte ge voelen, „Liefdesverontschuldiging over droef geestigheid." „Fn nu," zeide Adriano, eindigende, „is de beurt aan u, gij zult den prijs behalen De Provencaler lachte en schudde het hoofd. „Voor eene andere rechtbank had ik de luit reeds aan stukken geslagen, om mijne verme telheid van zulk een mededinger te durven uit dagen maar ik mag geen strijd ont ontwijken, waartoe ik zelf aanleiding gaf, al zou ik op eenen dag tweemalen uit het veld worden ge slagen en toen ving, met eene volle en keurig zangerige stem, welke het slechts aan eenige bedragen, van wie zich een duizendtal in de inboorlingenstad en de overigen gewapend met eenige kanonnen, zich bij Sika-Ouaï bevinden. Men verwacht echter wel, dat zij nog ernstigen tegenstand zullen bieden. Dr. Sun-Yat-Sem, die zich reeds eenigen tijd te- Shanghai bevond, heeft zich volgens den cor respondent van de „Daily Telegraph" naar Hong- kong begeven. Chunking, een grensstad in de provincie Kwang- tung, is door de regeeringstroepen genomen; de ze rukken thans naar Kanton op. Men verwacht spoedig een beslissenden slag. ENGELSCH-INDIë. Reuter seint uit Calcutta: lOp een massa-meeting der Moslems voor hel stadhuis werd heftige afkeuring uitgesproken over de handelwijze der autoriteiten te Cawnpore, die een gedeelte eener moskee hadden doen afbre ken ten behoeve eener reparatie van een der verkeerswegen. In een officieel© verdediging wérd bekend gemaakt, dat het afgebroken gedeelte der moskee niet geheiligd was. Er verschijnen heftige artikelen in de Moslim- sch© pers en er heerscht© glister groote opwin ding te Calcutta. Moslems trokken met vlaggen in optocht door de stad, roepende om rechtvaar digheid. Te Cawnpore hadden gister ernstige onlusten plaats. De politie was genoodzaakt van. cle vuurwapens gebruik te maken. Dertien oproer makers werden gedood en 30 gewond, terwijl een politie-agent gedood werd en er 40 gewond wierden. De manoeuvres van de Engelsche vloot zijn geëindigd en de oorlogsschepen naar hun standplaats teruggekeerd. Prins Siegismiund van Eruissen, jongste zoon van den broer van den Duitschen keizer, is te Danlzig van zijn paard' gevallen. Hij heeft zijn rechter kuitbeen gebroken. De moeder van den prins is te Dantzig aange komen. De Canadian liner „Royal George" beeft ten record-reis gemaakt van Quebec naar Avonmouth in 5 dagen en 17 uren. De correspondent te Philadelphia van de New-Yorkscbe „World" meldt, dat kapitein Rem nant van het Engelsche stoomschip „Luciline" verklaart dat de „Titanic" evengoed tenge volge van het varen op een onderzeesche rif als door een aanvaring met een ijsberg kan zijn gezonken. Kapitein Remnant zegt een wrak te hebben ontdekt, ongeveer 5 voet boven water uitstekend, op de Grand Banks, Newfoundland, ter plaatse waar a© „Titanic"-ramp plaats had. De Hyarografische dienst van de Ver. Staten heeft een onderzoek naar het wrak ingesteld, hetwelk het voorste gedeelte van de „Titanic" zou zijn, door het varen over de onderzeesche wetenschappelijke beschaving ontbrak, om alle mededinging te kunnen tarten, de ridder van St. Jan aan: „De zang van den Troubadour." Zoo brachten zij, zoeten kout beurtelings met zoetere zangen afwisselende, den tijd door, tot de dicht bewassen heuvelen hunne scherpe, lange schaduwen over de zee wierpen, terwijl uit menig hegge van talloos verscheidden hees ters en menig boschje van citroen- en oranje- boomen, hier en ginder door de donkere en statige aloë afgewisseld, de zoele zomer-avond- wind hen hunne gemengelde geuren toewoei. Over de spiegelleffene oppervlakte der zee, nog door die zachtkens wegstervende tinten, welke de zon der schemering lang had nagelaten, met rozenrood en purper gekleurd, dartelden de vroolijke insekten, die des avonds, langs deze bekoorlijke kust vonkelend rondzweven. Einde lijk. rees de maan, van achter het donkere en steile woud te voorschijn tredende, langzaam op, en groot haar tintelend licht over het pavil joen en het blinkend vaandel van Montreal. over de breede groen vlakte, - het gepolijste harnas der krijgslieden in verschillende groepen op het gras uitgestrekt, halt door eiken en cypressen overschaduwd, en op de vreed zaam onderéén grazende ooilogsrossen, eene woeste mengeling van de Herdelijke ën ijzeren Eeuw. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1