Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. welke deel hebben genomen aan de Engelsché vlaolmanoeiivres, zijn in de haven teruggekeerd. F/mi torpedojager is uit Rosyth vertrokken om <ve vermiste duikbooten op te sporen. De admira liteit heeft totnogtoe geen bericht. De marine, autoriteiten veronderstellen, dat de vermiste boo ten nog niet zullen weten dat de oorlog" uit is. Mgr. Drehmanns, bisschop van Roermond f. Hedenmiddag seinde men ons uit Roer mond, dat Z. D. H. mgr. Josephus Haber- tus Drehmanns, bisschop van Roermond, is overleden. Deze tijding zal in den lande en niet het minst in het diocees Roermond met groot leedwezen worden vernomen. Mgr. Dreh manns was een der groote figuren van het katholieke Nederland. Met wijs beleid en krachtige hand heeft hij een lange reeks van jaren van uit de aloude St. Christofïel- stad zijn bisdom bestierd. Groot was zijn yver en zijne werkzaam heid voor het heil zijner diocesanen. Onver moeid heeft mgr. gearbeid in den wijngaard des Heeren. In de zoo moeilijke tijden, "die met den vooruitgang en de ontwikkeling der mijnindustrie in Limburg verband hiel den, heeft hij tal van maatregelen getroffen, die voor het geestelijk heil der katholieke bevolking van het grootste gewicht en zeer vruchtdragend zijn geweest. Bij het katnoheke Limburg zal mgr. Drehmanns dan ook in aller aandenken tilyven. Zijn wapenspreuk »Cum Christo laboro" fmet Christus werken) is voor mgr. Dreh manns nimmer een holle frase geweest. R. I. P. Hieronder volgen nog eenige bijzonderhe den uit het leven van mgr. Drehmanns Z. D. M. Mgr. Josephus Hubertus Dreh manns, Bisschop van Roermond, Huispre- laat van Z. H. den Paus, Assistent-Bisschop bij den Pausélijkeu Troon, Roiuemsch graaf, werd geboren te Roermond den lfien April 1843, in de H. Geeststraat. Hij begon zijn studies in Oct. 1854 in het Bisschoppelijk college van zijn geboorteplaats en spoedig gevoelde de jeugdige, ijverige student roeping tot den priesterstaat. Nadat hij zijne studies had voortgezet aan het klem-seminarie, werd hij 17 Maart 18Ü6 door Mgr. Paredis tot priester gewijd. In hetzelfde jaar zijner priesterwijding werd Mgr. Drehmanns benoemd tot profes sor aan het Bisschoppelijk College te Weert. Meer dan 20 jaren bleef hij daar werkzaam in 1887 werd professor Drehmanns benoemd tot hoogleeraar aan het groot-seminarie te Roermond. Tydens zyn leeraarsambt te Weert verschenen van zijne hand eene La- tij nsche en Hoogduitsche spraakleer. Zooals we reeds schreven, werd prof. Drehmanns in 1887 door mgr. Boermans benoemd tot hoogleeraar aan het groot seminarie, ter opvolging van mgr. dr. Hoefnagels. Hij doceerde de H. Schriftver klaring en was een der bekwaamste en ijverigste medewerkers aan de nieuwe schriftuurvertaling, welke door hoogleeraren onzer seminariën werd ondernomen de heerlijke vertalingen van de Psalmen zijn van mgr. Drehmanns. Den 12den Juni 1899 werd hij benoemd tot Bisschop titulair van Phacusa en Coad jutor vau wijlen Mgr. Boermans. met recht van opvolging. Den 27sten Juli 1899 werd hij als zoodanig geconsacreerd en 5 Februari 1900 werd hij geïntroniseerd als Bisschop vaa Roermond. In het voorafgaande jaar was hij nog benoemd tot kanunnik van bet Kapute), ter opvolging van mgr J. Linders, deken van Sittard. Kamerverkiezing Hongezand. De uitslag van de stemming in het district Hoc gezand (vac.-Spiekman) is als volgtOpge bracht 5015 geldige stemmen. Mr. P. Rink L. aJtr.j 2569, dr. Th. van der Waerden (S. D. A. P.) 2446 stemmen. De heer Rink is dus gekozen. Bij de verkiezing van 17 Juni waren uitge bracht 6344 stemmen, waarvan op mr. P. Rink 21.24, op den heer H. Spiekman (S. D. A. P.) 2575 en op mr. R. Koppe (A. R.) 1645. Bij1 de herstemming is toen de heer Spiekman gekozen met 2845 stemmen tegen 2323 op ml". P. Rink. Door de verkiezing van mr. P. Rink heeft de Liberale Unie 1 zetel op de sociaal-democraten heroverd en blijft zij1 evenals in de oude Kamer 21 man sterk. De concentratie beschikt daarmede over 38 zetels in de nieuwe Kamer; de S. D. A. P. is van 18 op 17 gekonren. Horlogemakers. De Nederlandsobe Bond van Horlogemakers ver gadert Maandag 11 dezer te Tilburg, Pest in Ned. indie. Een regeering-telegram over de pest in Ned. Indie luidt als volgt: Pestgevallen op Java en Madoera van 16 tot en met 29 Juli Afd. Malang 244 nieuwe pestgevallen, 235 do j den. Madioen 27 nieuwe gevallen, 25 duoden; Kediii 67 nieuwe gevallen, 87 dooden. Paree 13 nieuwe gevallen, 12 dooden. Magatan 61 nieu we gevallen, 39 dooden. In de vorige periode nog 4 doodelijke gevallen. Bangkalan 18 geval len, 10 dooden. Bangil 1 geval. Toeloengagoeng 12. doodelijke gevallen. Soerabaja 10 en Laman- gan 3. In de vorige periode overleden totaal nog 14 gerapporteerde zieken. 1 1 Invaliditeitswet. In afzonderlijke bijvoegsels tot de „Stct." (no. 181) is opgenomen de beschikking1, waarbij de personen wortlen aangewezen die ouden van da gen, Lij het aanvragen eener rente, als bedoeld in de artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet, be hulpzaam zullen zijn. Kardinaal Tan Rossum in ons land. Gistermorgen heeft Z.Em. Kardinaal van Ros sum in het Klooster der eerw. Zusters Redemp- toristinnen te Wittem de H. Mis opgedragen, waarna Z.Em. door de Zusters werd gehuldigd. Gistermiddag werd met het gevolg een tocht ondernomen naar Emmaus, het landgoed der eerw. Paters, gelegen aan het andere einde van de parochie Mechelen, waartoe het rectoraat be hoort. De opzet van dezen tocht was aan de bevolking van Mechelen gelegenheid te geven den Kardinaal te huldigen. Deze huldiging nu is een grootsche geweest, meldt de aMsb." Z.Em. werd afgehaald om drie uur door een eere-wacht van 60 ruiters met de pauselijke vlag en het plaatselijk muziekkorps. Bij de kom van het dorp sloten zich bij dezen stoet nog aan de geestelijkheid, 50 bruidjes, de onderwijzers met de schoolkinderen, dragend alle gladiolussen. Bij deze huldiging waren ook burgemeester Pappers, het Staten-lid Merckelbach en andere autoriteiten aanwezig. Na het verlaten der vooral met laurieren ver sierde kerk ging de stoet langs de kwistig ge tooide dorpsstraten naar Em naus. Heen enterug werd Z Em. begeleid door de ruiterij en de har monie. Voor het vertrek bracht het volk den Kardi naal een onbeschrijfelijke ovatie. G. F. Soeters. -j- Te 's Hage is op 62-jarige leeftijd overleden de gep. generaal-majoor van het Oost-Indische leger G. F. Soeters, ridder der Militaire Willemsorde 4de klasse en ridder in de orde van den Ned- Leeuw. Weerloer.'.oaiL Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 Aug. 1913, medegeae-ld, door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.7 te Vestmanoer. Laagste barometerstand 752.1 te Wishy. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen noordwestelijken tot noordelijken wind, meest zwaarbewolkt, mogelijk eenige regenbuien, zelfde temperatuur. Schiedam—Kevelaer. De Schiedamsche processie, ten getale van circa 300 pelprims, onder geleide van den zeereerw. pastoor Verhoeven en de weleerw. paters Van Dijk, Micklinghof en Baars van de Dominicaner-paro chiën, ditmaal weer vereerd met de tegen woordigheid van geestelijken der O. L. Vrouw Visitatieparochie de hoogeerw. deken, pastoor Coppens en de weleerw. kapelaan Warnink, ver trok heden-ochtend 7.22 stadstijd via Geldermalsen Nijmegen voor de 64ste maal naar het be roemde genadeoord. De deelnemers aan de processie, allen met het fraaie bekende insigne getooid, werden te Rotter dam en te Dordrecht, waar de trein enkele mi nuten stopte, nog met deelnemers uit die plaatsen vermeerderd. De Dordtsche processie, met hare geestelijke leiders, sloot zich daar bij de Schie damsche aan. Zoo bereikte de lange bêevaartstrein omstreeks 11 ure het station Nijmegen, waar eenigen tijd werd vertoefd. Daarna werd de reis langs Kleef en Goch voortgezet naar Kevelaer, waar de pro cessie circa 1 ure (Duitsche tijd) aankwam. In den namiddag nadat allen zich wat van de lange reis verfrischt hadden, deed onder de opwekkende tonen van Kevelaers harmonie en het luiden der klokken van de Mariakerk, de processie met hare rijke paramenten haren plechtigen intocht Donderdag-middag omstreeks 1 ure (Duitsche tijd) uit Kevelaer vertrekkend, zal de (processie tegen 8 ure hier terugkeeren, waarna in de Sin gelkerk het plechtig Lof wordt gecelebreerd en de processie aldus fnet dankzegging wordt besloten. Tuinfeest Oranjevereeniging. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende Wij herinneren er aan, dat het morgen de 'aatste dag is, waarop men zich nog als lid der Oranjevereeniging kan doen inschrijven en daar door toegang tot den Tuin krygen, tevens de laatste dag waarop leden voor den hal ven prys toegangskaarten voor huisgenooten kunnen be komen. Wanneer het weer meewerkt, zal het feest on- twijfeld weder schitterend zijn. Kosten noch moeiten zijn gespaard. Wij twyfe- Jen er dan ook niet aan, of heel Schiedam trekt Donderdagavond naar den Tuin. De uitvoering der Invaliditeitswet. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft besloten aan te wijzen als per sonen, die ouden van dagen bijj het aanvragen eener rente, als bedoeld in dei artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet, behulpzaam zullen zijn, binnen het gebied der Rentecotmmissie te Rot terdam (buitengemeenten). Te Schiedam: S. Nipius, G. van Zon, amb tenaren ter secretarie, afd. Bevolking en J. van Spijk, bevolkingscontroleur alhier. Te VI aar dingen: L. Knoop, ambt. ter secretarie, D. Tom, concierge Raadhuis, J. L. Noordloek, bevolkingsagent, W. Drop, ambt. bu reau arbeidsrecht. j- T© Vlaardinger-Ambacht: H. de Bor des, burgemeester. Te Maassluis'; II. Maronier, ambt. ter secre tarie. Te Overschie: A. W. F. Jonkergouw, on derwijzer, C. Th. Berfou, agent van politie. Te Schiebroek: A. Algie, secretaris van Hilleigersberg, J. L. Hiiyzetr, hoofd eener school te Terbregge. Te- Kethel en S pal and: E. W. Lindeyer, hoof- eener schooi, C. C. Ruys, idiem. Oran j evereeniging Op het j.l. Zaterdagavond door deze vereeniging verzonden telegram werd het volgend antwoord ontvangen Montfoort, Voorzitter Oranjevereeniging. Schiedam. H. M. de Koningin-Moeder laat Uwe vereeni ging danken voor aangeboden gelukwenschen. De Kamerheer van dienst, Gis tornamiddag om 5 1/4 uur is de vrouw van C. Gordijn, wonende L. Nieuwstraat op de Koemarktbrug, met een gang heet water gevallen, doordat een fietsrijder tegen baar aan- need. De vrouw bekwam lichte brandwonden. Door d© politie is zekere P. H. aan gehouden, die in een café aan de Hoogstraat een deur zou hebben Vernield. Na Verhoor is hij weer op vrije voeten gesteld. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 6 Aug. v.m. 6.34 n.m. 7.06. UIT ROTTERDAM. Reeds geruimen tijd werd van in aanbouw zijnde panden in den Boschpolder alhier lood vermist, zonder dat men er in kon slagen, den dader te vinden. De dief is thans gevonden. Men heeft een juffrouw T. v. d. P. bezig1 gevonden, lo.cu op te graven nabij het terrein van de voet- balvereeniging Xerxes. Zij weru in verhoor ge nomen en bekende, dat de man, met wien zij samenleeft, de scheepsbouwer M. S. van hier, 's nachts lood wegnam en daar begroef. Zij bracht het dan den volgenden morgen te voor schijn.. Deze methode was reeds drie a vier maanden met succes gevolgd; het ontvreemde beuraagt ongeveer 40 k.g. De man en de vrouw zijn in bet politiebureau aan de Witte de With- straat, in bewaring gesteld. ÜIT VLAARDINGEN. Op aanwijzing van een politiehond is gister middag uit de haven te Vlaardingen het lijkje van het dochtertje van den heer A, alhier opgevischt. Het meisje werd sinds Zaterdagavond vermist. ÜIT OVERSCHIE. Zondagmiddag geraakte mej. v. d. Horst, wo nende Zaanstraat te Rotterdam, nabij den tol aan den Rotterdamschen straatweg met haar fiets in de Schie. Haar broer, die mede daar fiets reed, stapte dadelijk af en sprong, hoewel niet kunnend® zwemmen, haar na. Door twee zoons van den veehouder P. Rodenburg, die zich te water be gaven, werd de broer van het meisje op het droge gebracht. Het meisje was reeds door voorbij gangers gered. Bij den broer van het meisje, die reeds be wusteloos was, konden gelukkig de levensgeesten worden opgewekt door een agent van politie uit Rotterdam, die toevallig in de nabijheid was. De nagemaakte aandeelen. Omtrent de geruchtmakende zaak der vervalschte aandee- jen der Soeiété d'Eleciricité de Paris vermeldden wij reeds, dat de stukken voortreffelijk zijn nage maakt. Hoe nauwkeurig de namaak is kan blij ken uit het feit, dat het verschil tusschen echte en nagemaakte stukken slechts bestaat in het ontbreken eener punt in de hanteekeningen van de valsche stukken. Een inspecteur van de Parij- sche recherche en een Fransch rechter van instructie vertoeven op het oogenblik in Brussel om omtrent de vervaardiging der stukken gege vens te verzamelen. (Dbl.) Het ongeval in het Sportpark te Amsterdam. In het byzyn van jhr. mr. J. F- Lewe van Nijenstein, rechter-commissaris, en den heer A. C. van de Stadt, ingenieur van het stoom wezen, werd gistermiddag op het in aanbouw zijnde Sportpark de ketel blootgelegd, die bij het ongeval van Vrijdag 25 Juli, in den grond van het aangrenzende weiland nabij den slootkant was geslingerd. Het was een moeilijk karwei geweest. Reeds Vrijdag had men met het werk een aanvang gemaakt. De grond rondom den ketel werd uit gegraven. Vervolgens werd de put afgeheid met een dam langs de sloot. Door middel van een pomp heeft men daarna de put drooggehouden, Gistermorgen was het werk zoover gevorderd, dat de ketel omhoog gehaald kon worden. Dit mocht echter alleen in het bijzijn van autoriteiten geschieden. Gistermiddag te 2 uur werd een bok opgesteld boven de put en langzamerhand haalde men den ketel aldus omhoog. Het bleek, dat de ketel als een kanonskogel schuin den grond in was geschoten, tot op een diepte van 3,50 M. Alle aanhangsels van den ketel waren verdwenende veiligheidskleppen, stangen, pijpen, alle bleken er bij de vaart van den k-tel door het luchtruim afgeslingerd te zijn. Een eigenaardige bijzonderheid is, dat het peilglas zich nog onbeschadigd aan den ketel bevond, terwijl ook de manometer geheel sintact" bleek t,e zijn gebleven. De romp van den buitenketel is onbeschadigd, bevat zelfs geen barstje. Van boven is de ketel nog geheel in het model gebleven. In het midden bevindt zich 'n enorme deuk, dien men wijt aan de gevolgen van den val in den grond. Op één plaats is de ketel zelfs byna platgedrukt, doch het onderste gedeelte is vrijwel intact en ook de vuurplaat is in orde bevondenwel een bewijs, dat van doorzakken geen sprake is geweest. Men vermoedt, dat het met den binnenketel niet zoo gunstig gesteld zal zijn. Dit was thans echter nog niet uit te maken, daar de ketel van onder tot boven vol modder zat. Eerst na een grondige inwendige reiniging, zal de binDenketel onderzocht kunnen worden. Daarmee zullen nog wel eenige dagen heengaan. Na het onderzoek zal verlof worden gegeven tot reparatie van den ketel die, gezien de gunstige conditie, waarin de romp zich bevindt, nog mogelijk wordt geacht. In ieder geval staat thans reeds vast, dat van springen van den ketel geen sprake is geweest en er abnormale krachten op het gevaarte hebben gewerkt. (Tel.) Ernstig ongeluk. Men meldt uit Lent aan de »Geld." Zaterdag-namiddag omstreeks halfzes reed op den Rijksweg Elst-Lent een stoomfiets tegen een boom. De botsing was zoo hevig, dat de bestuur der, de heer Harte van Tecklenburg uit den Haag, in bewusteloozen toestand werd opgenomen. Na bij Terveeren te Oosterhout, gem. Valburg, te zijn binnengedragen, bleek, dat de toestand van den heer H. gevaarlijk was. Zondag is hij per auto naar een familielid te Nijmegen vervoerd. Geen vliegtuigen voor het Nea.- Indische leger. De »Java Bode" meldt, dat de Bronckère vliegtuigen, uitgezonden voor het Indische leger, terug gaan. Het leger heeft niet aan de vliegtuigen, aangezien er hier geen ter reinen aanwezig zijn, waarop een noodlanding kan worden uitgevoerd. Men zal trachten deze auroplans te doen ombouwen in hydroplans, dan krijgt de Marine ze. Bran d. Gisternacht om 12 uur is, naar de ïN.R.Ct." meldt, te Neuzen brand ontstaan in stapels planchetten op het houtterrein van de ex pediteursfirma Van Cantford Koch. De bram^ weer kon het vuur niet stuitende noordelijk gt« legen kuiperij dier firma is verbrand evenals 6 loodsen met planchetten zuidelijk. De vlammen zijn van deze overgeslagen op stapels mijnbout van den expediteur R. Drost. De brandweer wendt pogingen aan, om de houtloodsen bezuiden deze lading te behouden, maar het welslagen is twij felachtig. Alles is verzekerd. De waarde van het tot nu toe verbrandde beloopt, ruw geschat) twee ton. Aanvaring. Zondagavond om half tien heeft in de nabijheid van Nieuwesluis op de Maas de Vlaardingsche boot de pleiziermotor ïMarie" van Rotterdam aangevaren. De motor moest aan den kant worden gezetde opvarenden zijn gered. Bekneld. Zaterdagmiddag omstreeks halfvijf zou een aak, n.l. de «Merwede II" uit Hardinxveld, en geladen met 250.000 steenen, afkomstig van het Belgische industrieplaatsje Duffel, door een sleepboot de Amsterdamsche stadsgrachten door gesleept en gebracht worden naar de losplaats,. Weesperzijde bij den Ringdijk, alwaar de steenen gelost moesten worden om te dienen voor eenige in Watergraafsmeer te bouwen perceelen. De kapitein van de sleepboot, die met deze vaart zijn eerste reis door de Amsterdamsche wateren deed, was blijkbaar niet geheel op de hoogte met de doorvaartwijdte der Amstelsluis, voer ten minste met het schip achter zich, door een doorvaart van nog geen 7 meter breedte, terwijl de bewuste aak 7'/4 M. breed is. De ge volgen bleven niet uit. Het schip werd bekneld in de sluis en wel in die mate, dat belangrijke schade aan het (nog nieuwe) schip toegebracht werd. Onmiddellyk werden pogingen in 't werk gesteld (W.g.) SCHIMMELPENNINCK.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2