Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f (ju rr fif» RIENZI. Gratis Ongevallenverzekering f 36ste Jaargang. Donderdag 7 Augustus 1913 No. 10694 Op den Balkan. overeenkomstig op de polis yemelde voorwaarden. Officieel© berichten. Kennisgeving. Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand ^0 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. van levenslange f 01| j| verlies van geheele I I 11 I een hand, -■■■■■■ a i w w w invaliditeitI LUU voet of oogI I U U I U U een duimw De verzekering wordt gewaarborgd door de Uoilandsehe Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam b\j verlies I U U wijsvinger; I U bij verlies van eiken ande ren vinger. inrichtingen welke gevaar, sehade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien het verzoek van le. B. A. J. Wittkampf, om vergunning tot het oprichten van een fabriek tot het vermalen van maïs, rogge en mout gedreven door een ®'ectroinotor van 40 P.K. in het pand staande aan de Westerkade no. 2, kadaster sectie M no. 411 2e- De N. V. maatschappij »Oxygenium", om vergunning tot het bijplaatsen van een stoom ketel met 201,9 M2 verwarmingsoppervlak in het ketelhuis van hare fabriek aan den Buitenhaven- Weg no. 46, kadaster sectie L no. 2069 Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Boen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den Ui Augustus a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal w°rden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn lngekomen, kennis kan worden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet *°t beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur een of meer zijner leden zijn verschenen, ten e«nde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 7den Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris v. LUIK, L. S. De vrede geteekend. Reuter seinde gister uit Boekarest Re vrede tusschen Roemenië, Bulgarije, sevvië, Griekenland en Montenegro is gesloten. Een nader telegram meldt nog Stroemitza blijft aan BulgarijeCavalla krijgt Griekenland. De nieuwe Servisch-Bulgaarsche en Grieksch- Rulgaarsche grenzen loopen vanaf de Bulgaarsch- ^acedonische grens langs de hoogten van Malesj tot aan de bronnen van de Beregalnitza, zij buigt zich vervolgens naar het Westen om de stad Stroemitza heen en richt zich dan weer naar het Gosten langs de lijn van den bergketen van Malesj tot aan Klatsj ten Noorden van Doiran. ^an Klatsj loopt de grenslijn langs ,de Kruin Van het Wrundi-gebergte vervolgens langs de Eusdagh en ten slotte langs de waterscheiding Vftn Kara-Su, vanwaar zij links van Xanthi om ligt om vervolgens weer den loop van de Kara- Su te volgen welke rivier verder de nieuwe grenslijn vormt. 93) ,n wenschte, dat zij mij bij de gade des mibuuns plaatsen wilde, dan zouden wij zien, yle der knapen Angelo Villani bastaard durfde üeeten 1" d En met verdubbelden ijver zette hij daarop en arbeid aan zijn zwaard voort. In waarheid, koele gedrag van dit vrouwelijk wezen, 'Jtie eenige voedster, gezellinne en plaatsver- kbgster zijner ouderen, had zijne toegenegen- 1 ei(i teruggestooten, zonder zijnen gemoedsaard ,e onderwerpen. Ofschoon oorspronkelijk niet oos van harte, was Angelo Villani onder hare abden reeds onbescheiden, listig en wraak- ochtig geworden, zonder dat hem daarom eene ,evencüge gevoeligheid, zoowel voor vriendelijk er®11 als beleedigingen, eene natuurlijke scherp en van talent en eene groote onverschilligheid bru al*es. wat vrees Pleegt aan te jagen> ont" ak. Eer in rustigen overvloed, dan in weelde Pfbracht, en den meesten tijd bij zijne be- hermster doorbrengende, welke hij slechts bij b naam van vrouwe Ursula kende, was zijn oorkomen bevallig en zijne houding die van Heden-ochtend om 11 uur zou het proces verbaal worden geteekend. Het bevel tot demo bilisatie zal gelijktijdig door partijen worden onderteekend. Tege nspraak. Uit Londen wordt gemeld, dat het gerucht over eon arrestatie van Danef, ïp bevel van ue Bulgaarsche re-geering, officieel wordt tegen gesproken. FRANKRIJK. In Franschc officieele kringen schijnt men een weinig verrast over de perscampagne der Itali aansche bladen betreffende de eilanden in üe Egeïsche Zee en do toekomstige bestemming van Cavalla. De te Rome, Milaan en Turijn verschij. nende uagbladen, die verknocht zijn aan aen Driebonu en geïnspireerd warden door hef mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, bewezen dat de Fransche regeering tegenover Italië vijandelijk gezind zon zijn. Maar men vraagt zich in boven, genoemoe kringien af, hoe deze bewering waar- In ia kan bevatten, als men overweegt, dat tie Fransche minister-president en do minister van Bnitenlandsche Zaken bekend staan voor hun sympathiseeren met Italië en geen rede gehad "hebben van meening dienaangaande te verande ren. Men vermoedt dan ook, dat men deze zoogenaamde vijandelijke gevoelens van Frank rijk Ion opzichte van Italië steunt op 't. feit. dat dit ten gunste zou komen van de Griekse he eis eb en. Maar dan rijist de vTaag: Is Italië dan de vijand van Griekenland en waarom? De eenige reden, die hiervoor zou kunnen bestaan is, dat. Italië bevreesd is een vergroot Griekenland de berekeningen van den Driebond in de Adria- tische en Egeïsche Zee in de war te zien stu ren, hetgeen natuurlijk van terugslagzou zijn op de verhoudingen in de Middellandsche Zee. Hierin ziet men dan ook de oorzaak, dat de italiaansche regeering Griekenland niet in het bezit wil zien van het kanaal van Jvorfoe, zelfs inaion dit geneutraliseerd wordt, insgelijks is ciji,t hot geval met de toewijzing der eilanden in de Egeïsche Zee en van Cavalla aan ue Grieken. En dus alleen omdat Frankrijk den Grieken ae vruenfen hunner overwinningen niet wil ont houden, wordt het door een gedeelte der Itali aansche pers, als de tegenstander, de vijand van Italië uitgekreten. De Engelsche regeering blijkt met öenzelfden geest bezield te zijn als Frank rijk en de Fransche pers meent met rede te kun nen vragen of de Italiaansche pers nu evenzoo zal optreden tegen Engeland als ziji dit deed tegen Frankrijk. hebben af te staan, gelijk aan de waarde van een halve week hunner jaarwedde of van hun inkomsten. BELGIS. Het hoofdbestuur van de socialistische partij Heeft besloten, een uitvoerig verzoekschrift ten gunste van het beginsel der politieke gelijkheid in te dienen, zooals dit in Nederland is geschied. Men zal een fonds ten behoeve van het alge meen kiesrecht stichten, waarvoor de afgevaar digden van de socialistische partij1 een bijdrage een welgeborenen. Het was echter misschien' eer zijne wijze van zich te gedragen dan zijn gelaat, dat zich, schoon fraai, meer door ver stand dan door schoonheid onderscheidde, welke de opmerkzaamheid van de bruid des Tribuuns tot zich had getrokken. Zijn opvoeding was die eens knaaps, voor eenig geleerd beroep bestemd, en men had hem niet alleen geleerd te lezen en te schrijven, maar hem zelf in de eerste regelen van het Latijn onderwezen. Hij gevoelde evenwel voor deze studiën niet half die geneigd heid, welke hij voor de spelen zijner makkers koesterde, en die hem naar alle vertooningen en rumoeren op straat en markt dreef, bij welke hij het wist aan te leggen altijd tegenwoordig te zijn, en waaruit hij de gelukkige handigheid bezat, onbezeerd en in tijds terug te komen. Den volgenden morgen trad Ursula de kamer van den jongen Angelo binnen. „Trek heden weder uw blauw fluweelen buisje aan," zeide zij, „hoe beter gij er uitziet, hoe liever het mij zijn zal. Gij zult met mij naar het paleis gaan." „Wat, heden?" riep de knaap vroolijk half uit zijn bed springende. „Waarde vrouwe Ur- lula zal ik waarlijk tot het gevolg der aanzien- lijke gade des Tribuuns behooren „Jaen de oude vrouw alleen laten sterven. Die vreugde past u wel, maar ondankbaar heid is het kenmerk van uw bloed. Ondank baarheid 1 O, zij heeft mijn hart tot assche ver teerd. En de uwe, knaap kan geene brandstof in de uitgedoofde kolen meer vinden." ENGELSCH-INDIë. De ongeregeldheden to Cawnpore zijn, volgens de laatste berichten, meer van polit'ieken dan van religieusen aard. Men heeft namelijk vast gesteld, dat de MohammecLaansche protestverga deringen niet alle hun verontwaardiging uilten over de ontwijding eener moskee, maar legelijker- tijia een motie aannamen, waarin in besliste be woordingen van de Engelsche regeering de be lette verlangd wordt, niet ten gunste van Bulgarije voor de ontruiming van Adrianopel in de bres te springen. In de motie wordt verder verklaard, dat een dergelijk optreden van Engeland de noodlotdgste gevolgen voor de gezindheid der tot nu getrouw gebleven Indische Mohammedanen na zich zou sleepen. De uoor hen georganiseerde protestbeweging wordt ondersteund door Hindoe's en breidt zich steeds verder uit. Zooals wijl reeds meldden, is het zcei waarschijnlijk, dat verdere onlusten zul len volgen. Sir James Mes ton, de gouverneur der veieenigde provincies Agra en Oudh, is te Cawnpore aangekomen, om een onderzoek naar de daar plaats gehad hebbende wanordelijkhe den in te stellen. In het geheel zijn reeds hon derd personen, onder wie vele knapen, gearres teerd. ZUID-AF RIKA. Generaal Botha heeft, naar Reuter nreldt, Maan dag' te kennen gegeven, dat, nu de rust was herstek., de regeering van plan was onverwijld maatregelen te nemen om de politiek, omschre ven in haar antwoord van 25 Juli aan het Ver bond van Vakvereenigingen, uit te voeren. Ook do vertegenwoordigers van de mijneigenaars wa ren gezina hun concessies van 26 Juli gestand te doen. 'De regeering acht het noodzakelijk, ten eerste om bij cie wet te voorzien in betere middelen toil handhaving van de orde en bescherming van leven en eigendom in geval van onlusten; ten tweede, om door passende wetgeving den arbeid en de arbeiders in de groeiende nijverheidson- deinemingen in de Unie te beschermen; ten der de, om een geschikte regeling te treffen, waar door werkgevers en werknemers, in 't bizonder op den Witwatersrand, tot nauwer onderlinge betrekkingen warden gebracht ten einde alle ge schillen door openlijke bespreking te beslechten; en ten vierde, om bijl arbeidsgeschillen vooraf gaande stemming verplicht te stellen. Wat aangaat het verloop van kleurlingen en de daarmee samenhangende toeneming van werke loosheid onder de blanken, zeide de eerste mi nister toe, dat onmiddellijk verlof tot hervatten van ar- werving in de inboorlingenterritoriën zou wowen gegeven. „Waarde vrouwe! ge zijt altijd zoo scherp. Gij weet, dat gij zeidet, dat gij u in een kloo ster wenschet te begeven, en dat ik te zwaar een last voor u was. Maar gij verlustigt er u in mij te bestraffen, te recht of te onrecht." „Mijne taak is af!" zeide Ursula, met eene diepe zucht. De knaap antwoordde nieten de oude vrouw verliet het vertrek van Angelo met loo- den schreden, met een misschien looidwaar gedrukt harteToen hij haar in hunne gemeen schappelijke kamer volgde, bemerkte hij, wat zijne vreugde hem had doen voorbijzien dat Ursula niet hare gewone, eenvoudige en onaan zienlijke kleeding droeg. De gouden keten, toen slechts zelden door vrouwen van niet adellijke geboorte gedragen schoon, in de andere sekse, de openlijke beambten en vermogende kooplieden zich die ook aanmatigden glin sterde op een gewaad, van de rijk gebloemde stoffen van Venetie vervaardigd, en de sloten, die het kleed aan den hals en onder de borst samenhechtten, waren met juweelen van geen geringe prijs versierd. Angelo's oog werd door de verandering ge troffen maar hij gevoelde een mannelijker trots, ziende dat het de oude vrouw wélstond. Hare houding en haar voorkomen waren inder daad die eener edelvrouw, welke aan zulk een tooi gewoon was; en beide schenen dien dag meer nog dan anders streng en statig. Zij streek de lokken van den knaap glad, Generaal Botha ontkenae met de meeste stel ligheid, dat ep overwogen werd binnenkort het parlement te ontbinden en een nieuwe algemee ne verkiezing uit te schrijven. Wel zal de re geering een reorganisatie van de verschillende departementen ondernemen, maar zij dacht er niet aan een beroep op het volk te doen. Gisteren zouden alle troepen van den Rand worden terugontboden en ook de extra-politie zal naar haar standplaatsen terugkeeren. Reuier meldt uit Johannesburg Verschillende ontploffingen hebben plaats ge-had bij' het hei melijk vervoer van dynamiet door enkele wan hopige individuen, die het hadden verborgen om het bij de jongste onlusten te gebruiken. Gis terenavond werd het uit de bergplaats naar de buitenwijken van Germiston gebracht, waar het gedeeltelijk ontplofte. Zestien huizen werden ver nield, terwijl de vensters van vele anderen spron gen. 'Reeds eenigen tijd geleden maakten wij mel ding van een gerucht, volgens hetwelk binnen niet al te langen tijd de toch reeds goede betrekkingen tusschen Rusland en Roemenië een nog vriendschappelijker en intiemer karak ter zouden aannemen door het huwelijk van prins Karei van Roemenië met groothertogin Olga. 'Verwacht werd, dat dit gerucht van of- iicieele zijde zou worden tegengesproken aocli tot heden laat dit dementi nog op zich wachten. Hieruit zou men wellicht de conclusie trekken, dat het gerucht niet geheel en al uit de lucht gegrepen is, maar niet moet vergeten worden, dat d? prins en de jeugdige groothertogin el kander nog nimmer ontmoet hebben, terwijl tot henen noch van uit Boekarest noch va,n uit Petersburg stappen gedaan zijin om beide vor stenhuizen dichter tot elkander te brengen. Dit zijn echter geen overkomelijke bezwaren. Pr. Dillon van de „Daily Telegraph", die thans te Boekarest vertoeft, heeft ten minste van be trouwbare zijde vernomen, dat prins Karei zijn ouders op een bezoek aan den tsaar en de tsaritza te Livadia vergezellen zal, waarbij bij dan tevens gelegenheid zal hebben om met prinses Olga kennis te maken. Do Engelsche t o r p e d o b o o t e n, na af loop der vlootmanoeuvres vermist, zijn terecht. De Vesuvius vertoont de laatste dagen verf oogde werking. Eergisteren borrelde vloeibare lava in de krater op, terwijl wolken stoom en '.ook ontsnapten. Ook werden ontploffingen ge hoord. Gister hebben te Milaan botsingen plaats gehad tusschen stakers en politie. Er werden revolverschoten gelost, echter zonder ernstige gevolgen De betoogers werden door de cavalerie verstrooid. plooide zijnen korten mantel bevalliger over zijne schouders, en plaatste toen in zijnen gor del een ponjaard, waarvan het gevest van edel gesteente schitterde, en een beurs, rijkelijk met florijnen gevuld. „Leer beide wijselijk gebruiken, zeide zij, „en hetzij ik leve of sterve, nimmer zult gij den ponjaard behoeven te trekken om het goud te verkrijgen." „Dit, is dan," riep Angelo, in verrukking, „dit is dan een ware ponjaard om roovers mede te bevechten. Ha, met dezen zou ik dien Fra Moreale, die u zoo beleedigd heeft, niet vreezen. Ik vertrouw, dat ik u nog wreken zal, schoon ge mij zoo even van ondankbaarheid beschul digd iiebt." „Ik ben gewroken. Voed zulke gedachten niet, mijn zoonzij zijn zondig, ik vrees het ten minste. Zet u aan tafel en eetwij zullen vroeg gaan, gelijk het hun past, die eene bede hebben voor te dragen." Angelo had spoedig zijn ontbijt genuttigd, en met Ursula de poort hunner huizinge genaderd, zag hij, tot zijne verwondering, vier dier die naren, welke toen lieden van aanzien pleegden te vergezelten en welke men, tot gemak der vreemdelingen of voor de hoogtijd praalzucht der vroolijker burgers, in elke stad huren kon. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1