Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Het Koperen Huwelijksfeest van H M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik. H. M. de Koningin-Moeder ging heden op het koperen huwelijksfeest van het Koninklijk echt paar een bezoek brengen op Het Loo. Alg. Ned. Zouavenbond. De jaarlijksche protestvergadering der Oud- Pauselijke Zouaven zal dit jaar gehouden worden te Helmond op Zondag 21 Sept. a.s. De afd. Helmond zal voor een waardige ont vangst der oud-strijders zorg dragen. Des morgens zal een plechtige H. Mis worden opgedragen, waarbij de in hun oude uniformen gekleede Oud-Pauselijke Zouaven gewapend eer betoon zullen brengen. Oud-Pauselijke Zouaven, die aan dit gewapend eerbetoon willen deelnemen, moeten daarvan vóór 19 Aug. kennis geven aan den alg. Bondssecre- taris. De begrafenis van Mgr. J. H. Drehmanns. Vrijdag-ochtend om 10 uur vertrekt de lijkstoet van het Bisschoppelijk Paleis; om IO1/2 uur wordt ia de kathedraal de plechtige lijkdienst opgedra gen. waarna begrafenis. Naar het „Centr." verneemt, zal Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. H. v. d. Wete ring ae Pontificale Requiemmis opdragen. V redesconferentie. Reuter seint uit Londen ln het Lagerhuis heeft de afgevaardigde Barnes, de weaschelijkheid betoogende om een programma voor de volgende Vredesconferentie samen te stellen, aan de Engelsche regeering gevraagd of zij breid is de Nederlandsche regeering een wenk te geven, dat de regeering van alle landen, die aan de Vredesconferentie deelnemen, het waar schijnlijk op prijs zullen stellen als de Neder- landsche regeering het initiatief neemt ter bijeen roeping eener conferentie voor het ontwerpen van zulk een programma. Acland, de onder-minister van buitenlandsche zaken, antwoordde dat de Engelsche regeering zich op de hoogte zal stellen van de zienswijze der andere regeeringen over dit punt, zoodra de crisis op den Balkan minder aller aandacht vraagt. Zoolang dit niet is geschied, kan ik zeide spreker natuurlijk geen voorstellen doen aan de Nederlandsche regeering, gelijk Barnes wenscht. Intusschen kan ik wel zeggen, dat zijn denkbeeld mij sympathiek is. De pest in Indië. Onze correspondent te Batavia seint: Dr. Rodenhuis is door pest aangetast. Dr. Y. Rodenhuis is geneesheer bij den plaatse lijken geneeskundigen dienst van Madioen, Magetan en Ponorogo (Madioen). Hij werd 28 Januari 1909 als zoodanig benoemd, en woont in Madioen. (N. R. Crt.) Het Kon. Echtpaar. Over den tocht van H. M. de Koningin en Z. K- H. den Prins door Friesland meldt men ons nader Te Follega, waar de Koningin én de Prins de boot verlieten, had zich een feestcomité gevormd dank zij den goeden zorgen van dit comité was hier alles mei smaak versierd. By de aankomst van de booten speelde een muziekkorps het j Wil mus.Twee kinderen boden H. M. bloemen aan namens de ingezetenen. Aan de landingsplaats stonden de schoolkinderen opgesteld, die H. M. het Koninginnelied zongen. Precies om half vier meerde boot aan de lan dingplaats. De gasten werden begroet door den burgemeester vau Lemsterland. Nadat de Ko ningin met dez n eenige woorden had gewisseld nam men in de aaio's plaats. Bij het afrijden zongen de schoolkinderen het Friesche volkslied. Ook ïu Sint Nicolaasga stond een muziekkorps, dat de volksliederen deed hooien. Bij den doorrit door dit dorp beierden de klokkenook hier werd de Koningin een ruiker aangeboden. Te Joure is het zwart van de menschen een oorveroooveud gejuich breekt los, als de konink lijke auio nadert. Het Chr. Fanfarekorps speelt hier de volksliederen. Door de dorpen Haskerhorne, waar de klokken luiden, Oude- en Nyehaska wordt naar Heerenveen gereden Bij den ingang van deze plaats is in de Schans een keurige eerepoort opgericht. De geheele plaats is rijk getooid met vlaggen. Overal langs den weg staan de bewoners, getooid met oranje, die door gejuich en gewuif hun ingenomenheid met het koninklijk bezoek te kennen geven. Bij het passeeren van de auto's in Beetster- z waag was er weer een groote menschen massa op de beenin dichte drommen liep te menigte met de Koninklijke auto mede. De oud-Commissaris der Koningin in Friesland mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten stond hier met zijn echtgenoote voor zijn buiten Harinxma-State om de Koningin en den Prins een groet te brengen. Minzaam werd deze groet vaD het bejaarde echtpaar beantwoord. Te Wijnjeterp zongen de schoolkinderen het "Wilhelmus. In Donkerbroek stond het publiek in groote massa bij de versierde brug, met den burge meester van Ooststellingwerf aan het hoofd. In versneld tempo werd nu verder door het oosten der gemeente Schoterland gereden, naar Oranje woud. De bekende Lindenlaan voor het buiten Oranjewoud van graaf van Limburg Stirum was fraai met vlaggen en slingers versierd. Zooals te verwachten was, was intusschen van alle kanten uit de provincie het publiek naar Herenveen ge trokken. In dichte rijen stonden de menschen op de Dracht en bij het station was het zwart van menschen. Onmiddellijk na de aankomst van de auto's aan het station nam het Koninklijk echtpaar in den trein plaats. Om 6 u. 20 verliet de trein het station De Koningin stond aan het geopende raam en wuifde de menigte toe, die een luid gejuich aanhief. Het gevolg van de Koningin en den Prins be stond uit jhr. Hooft Graafland, adjudant van H. M., jhr. Van Suchtelen van de Haere adjudant van den Prins, jhr. van Geen, particulier secre taris van H. M. en baronnesse Burmania Rengers, hofdame. Om ruim acht waren de Koningin en de Prins op Het Loo terug. De Kabinetscrisis. De kabinets-formateur, mr. Cort van der Linden, hield gistermiddag te zijnen huize een bespreking met de vertegenwoordigers der vrijzinnige con centratie, te weten de heeren: Goeman Borgesius, De Meester, De Beaufort, Tydeman, Drucker en Marchant. Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen zet mr. Cort van der Linden zijn pogingen tot vorming van een kabinet krachtig voort en is het gerucht, als zou de aan genoemden Staatsman gegeven'opdracht een zuiver zakenkabinet gelden, waarbij groote hervormingen zijn uitgesloten, van allen grond ontbloot. De sTel" schrijft Met zeer groote belangstelling mag voorzeker de afloop van het congres der S. D. A. P. worden worden tegemoetgezien, omdat in de partij-con ferentie van Dinsdag het aantal hunner, die zich tegen de aanvaarding bleven kanten, grooter was dan verwacht werd. De stemmencijfers waren thans: 12 voor de aanvaarding en 8 er tegen. De eerste maal waren zij 13 er tegen en 8 er voor. Opmerking verdient het feit, dat de heer J. W. Matthijsen, tweede secretaris der partij, de man) waarop ^gelijk wij hebben meegedeeld) de heer Schaper doelde toen hij schreef, dat een niet- gerechtigde de eerste conferentie had bijgewoond, ditmaal was buitengesloten. Afwezig waren de heeren Hegeraat, Van Leeuwen, Sannes en Spiek man. Waarschijnlijk zou van hen alleen mr. San- nes ook thans tegen de aanvaarding zijn geweest. Onder de 12, die ditmaal de motie, welke voorstelt de portefeuilles te aanvaarden, hebben onderteekend, komen 6 personen voor, die ook reeds in de eerste conferentie voor de aanvaarding hebben gestemd: de heeren Duijs, Hermans, Hugenholtz, J. ter LaaD, Schaper en Vliegen. Verder behooren er toe de heeren Van Kol en K. ter Laan, die op de vorige partij-conferentie afwezig waren, doch zich daarna voor de aan vaarding hadden verklaard, en verder de heeren Ankersmit, Helsdingen. E. Polak en Troelstra, die eerst tegen waren en thans voor. Deze laatste vier zijn dus de bekeerlingen, die de beslissing brachten in tegenovergestelden zin dan 't besluit der eerste conferentie. Men merkte voorts op Dat thans de oude Kamerfractie zich een stemmig voor de aanvaarding heeft verklaard, en dat het partijbestuur, eerst met 5 tegen 4 stemmen er tegen, thans met 5 tegen 4 stemmen er vóór isgevolg van het omgaan van mr. Troelstra. Neemt men de nieuwe Kamerfractie in aanmerking, de heer Van Kol inbegrepen, dan zijn er 11 leden vóór de portefeuilles en 6 er tegen (Rotterdam I is een vacature). Uit een en ander blijkt, dat de z.g. Marxisten m de partij onverzoenlijk zijn gebleven. Voor he1 eerst na de bestaande ruzie-congressen staan we hier voor een groot en ernstig meeningsverschil tusschen de Marxisten en de reservisteneen enkele uitzondering nu daargelaten. Wordt deze scheidingslijn straks bij de beslissing van het congres ook getrokken, dan lydt het geen twijfel of de aanvaardingsmotie wordt met aanzienlijke meerderheid aangenomen. Van zéér groot en ver moedelijk van overwegend belang zal blijken te zijn het feit, dat mr. Troelstra, die zich in de eerste conferentie met enkele anderen aandezyde der Marxisten schaarde, thans staat bij hen, die de aanvaarding willen. Hij ging, met klein gevolg, naar den anderen kant over, en bracht de meer derheids-beslissing. Het is moeilijk te verwachten, dat het congres de Marxisten in 't geljjk zal stel len. De heeren Albarda, Gerhard, Van der Goes, Van Kuijkhoff, Mendels, Henri Polak en Wibaut zijn sinds jaren bekwame en geziene figuren, maar wat invloed in de S. D. A. P. betreft, staan zij bij de andere leiders achter. De heeren Wibaut en Van der Goes kunnen zich troosten met de gedachten, dat »Het Weekblad" voor het eerst in zijn bestaan eens werkelijk over een groot mee- nings-conflict kan schrijven...! 't Vredespaleis. Over een viertal weken zal het Vredespaleis te 's Gravenhage worden geopend. Het uiterlyk mo numentale gebouw, te 's Gravenhage in zulk een heerlijke omgeving verrezen, zal, naar het gerucht wil, inwendig een echt paleis wezen, met groote zorg en verfynden smaak ingericht, en met groote plechtigheid zal het in gebruik worden genomen. Maar hoe het inwendig er uit zal zien, wordt geheim gehouden, in de eerste plaats voor de pers, welke by de heeren van het Vredespaleis, mannen van het oude regime, natuurlijk niet in al te hooge eere staat. Kenmerkend is het b.v. dat een onzer collega's onlangs door bijzondere omstandig heden in de gelegenheid is geweest een kijkje te nemen in de nieuwe stichting, doch er werd hem in zoo sterke mate geheimhouding op het hart gedrukt, dat hij zelfs aan zijn vrouw en zijn vrienden niet heeft durven toevertrouwen, wat zijn oogen hebben aanschouwd. En als we dat vernemen, dan zal men de spij tigheid kunnen begrijpen, welke ons vervulde, toen we in de sFigaro" een artikel lazen van een Franschen collega, die ook in de gelegenheid was geweest in het kostelijke gebouw een kijkje te nemen, doch de vrijheid had behouden zijn in drukken na te vertellen en van die vrijheid ge bruik heeft gemaakt. Aan zijn artikel ontleenen we de volgende by- zonderheden, welke in ieder geval een denkbeeld geven van de grootsche inrichting van het Vre despaleis. Langs twee opritten en een steenen trap be reikt men den hoofdingang, waardoor men komt in de groote voorhal. Een indrukwekkende aanblik Tegenover den hoofdingang is gebouwd de hoofdtrap met zijn twee windingende bronzen balustrade en de Sèvres-vaas welke het eerste tusschenportaal zullen sieren, moeten nog worden aangebracht. Rechts en links voeren marmeren zuilengaanderijen naar twee openbare zittingszalen, de groete, die te klein en de kleine die te groot zal blijken. Elk dier zalen is omgeven door ruime vertrek ken, werkkamers, boekerijen enz. van de voorzit ters, raadkamers, salons, waarin de vertegen woordigers der gedingvoerende partijen kunnen beraadslagen, spreekkamers der gezanten, ontvang, salons enz. Al die ruimten zijn van elkaar afge zonderd, doch komen uit op een kruisgang van goudbesierd mozaïek, welke voert naar een gemeenschappelijk bulfet. Een aantal liften voert naar de eerste verdie ping, waar zijn gehouwd de tribunes bestemd voor het publiek en de talrijke zalen, waar de gewone mensch niet mag komen. Daar vindt men de schitterende appartementen bestemd voor den secretaris-generaal baron Michiels van Verduynen, en den eersten secretaris, jhr. Röell, ruime smaak volle en in lichte tinten versierde zalen, verder het kabinet van den voorzitter van den Raad van Bestuur, den minister van buitenlandsche zaken, mr. De Marees van Swinderen, de vergaderzaal van den Raad van Bestuur, waarvan de rozen- houten paneelen weldra kostbare zijdewerken uit Japan zullen omlijsten, wijders der biblotheek, het archief en eindelijk een aantal dienstvertrekken van allerlei aard, een echte doolhof. De architect heeft aan het aangename ook het nattige weten te paren. Hij heeft eene ruimte gereserveerd voor een kapper een Parijsche coiffeur zal haar betrekken een boek- en papierhandelaar, een restaurant, een badinrichting en zelfs een installatie voor massage Voor de aankleeding en meubileering hebben tal van staten bygedragen, ieder naar zyn aard de schrijver in de »Figaro" somt het een en ander op, doch memoreert met groote ingenomen heid, de breede wijze, waarop ons land de zaak heeft aangepakt, door niet alleen het bouwterrein te schenken, maar tevens te zorgen voor de stof feering van het prachtige paleis met een aantal schilderwerken v.n de grootste meesters uit de gouden eeuw. Wat de schrijver geeft, is, gelyk men ziet, niet meer dan een impressie, doch we vonden, nu men zoo zorgvuldig er voor waakt, dat geen onbescheiden journalist er een blik in slaat, toch humoristisch om alvast mede te deelen, wat een vreemd journalist heeft mogen aanschouwen, dat men een landgenoot heeft onthouden. (N. v. N.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ia den morgen van 7 Aug. 1913, medegedeeld, door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.6 te Horta. Laagste barometerstand 749.4 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmatige westelijke tot noordelijken wind, _meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zelfde tem peratuur. 121/j.jarig huwelijksfeest van het Koninklijk echtpaar. Vandaag vieren H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik hun koperen huwelijksfeest. Tal van ingezetenen hebben ten teeken van vreugde en uit aloude sympathie jegens ons Vors tenhuis de nationale driekleur ontplooid. Aller wegen, zoowel van torens, gemeente-gebouwen, molens als particuliere woningen en schepen wappert de rood-wil-blauwe vlag. Op dezen merkwaardigen dag herdenkt Neder land met groote dankbaarheid ook het feit dat uit deze echtvereeniging de kleine Juliana, is ge boren, een nieuwe loot aan den ouden Oranjestam. Moge het koninklijk echtpaar nog lang voor ons dierbaar Vaderland behouden blyven. Dat de regeering van koningin Wilhelmina gekenfnerkt moge worden door grooten bloei en welvaart van ons land zal zeker aller harte- wensch zyn. Door het Gemeentebestuur is heden het volgend telegram verzonden: Aan de Koningin en den Prins Gemaal Het Loo. Op dezen gedenkdag bieden wij Uwe Majesteit en Uwe K. II. onze eerbiedige gelukwenschen aan. Moge tot in verre geslachten de historische namen van Uw Huis en Uw Land blijven saam- klinken door zegen op Uw echtvereeniging. Gemeentebestuur van Schiedam Honnerlage Grete. Zwemwedstrijd. Door H. M. de Koningin is een groote zilveren medaille geschonken voor den.hier te houden n-iti analen zwemwedstrijd. Eindexamen H. B. S. Geslaagd: J. A. Tan en N. van Buysen, van de H. B. alhier. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 8 Aug. v.m. 8.05 n.m. 8.34. De j h bileumzegels zullen de beeltenis sen dragen van de Koningin in de waarden van 10 cent, 50 cent en 10 guldenvan Koning Willem I in die van 2t/2 cent, 12J/2 cent en 1 gulden; van Koning Willem II in die van 3 cent, 20 cent en 2i/g gulden en van Koning Willem III in die van 5 cent, 25 cent en 5 gulden. Inbraak. Te Barneveld is gisteravond inge broken in de tijdelijk onbewoonde villa van mevrouw de wed. v. H. Door het verbreken van een glasruit, heeft men een deur weten te openen, waardoor men toegang tot de villa kreeg. Voor zoover men kan nagaan, wordt er mets vermist. Aan de politie is gebleken, dat twee nog school gaande kinderen (een broertje en een zusje) van de wed. S., aldaar, de inbraak gepleegd hebben. |Onze moderne dienstboden. Een be woner van een der straten achter het Wilhelmina- park te Utrecht, heeft een dienstbode, die blijk baar de zeer moderne begrippen van haar stand is toegedaan. Zij weigerde dezer dagen, naar het „U. Dbld." vertelt, werk te verrichten na 's avonds 8 uur, ornaat zij van oordeel was, dat het dan lang genoeg was geweest. Daarom had men haar den dienst opgezegd, dooL toen dit geschied was, wenschte het meisje bet huis niet te verlaten. Wat het noodig maakte de tulp der politie in te roepen, die de mo derne dienstbode uit de woning der familie ver wijd. rde. Vermist. De vrouw van een aiamantbande- laar uit Antwerpen, die Zaterdag, voor een be zoek aan haar familie, naar Amsterdam was vertrokken, is tot heden niet teruggekeerd. Za terdagavond had zij aan haar man geseind, dat zij! gors.' was aangekomen en Zondags terug kwam. Inaerdaad is zij dien dag uit Amsterdam vertrokken, maar niet te Antwerpen aangeko-j men. Do vader van den diamanthandelaar houdt te Antwerpen een hotel. Hij heeft aan de politie belangiijke inlichtingen kunnen verschaffen. Se dert verleden week kwam hij hem dagelijks een Engelschman middagmalen. Deze man wist dat de nu vermiste vrouw op reis ging en Vrijdag vertrok hij zeggend© des Maandags terug te ko men. Sedert heeft men hem niet meer weer gezien en men vermoedt dat hij de vrouw in een hinderlaag gelokt heeft, om haar te bestelen. De vrouw had niet veel geld op zak, doch z'j droeg voor 15.000 Dank juweelen. Liquidatie der filmfabriek Nöggo- rath. De filmfabriek, die de heer A. Nögge- rath een tweetal jaren geleden te Sloten heeft opgericht, wordt, volgens de „Tel.", geliquideerd. De concurrentie met de groote fabrieken uit het buitenland bleek niet mogelijk. Indringer. Gisteren is de 20-jarige stoker, H., in de woning aan de Katten burgerkade te Amsterdam, bewoond door een bootwerkerkersge- zin, binnengedrongen terwijl de vrouw des huizes afwezig was. Alleen vier kinderen, van wie de oudste een jongen van 11 jaar is, waren thuis. De indringer wist dezen jongen wijs te maken, dat hij Dkwam van de ongevallenwet", omdat zijn vader een ongeluk was overkomen toen de knaap dit geloofde, werd hij er op uitgestuurd om pen en papier te halen. Daarna maakte de man een aanvang met het onderzoeken der linnenkast, die daartoe opengebroken werd just had hij er een gouden horloge met ketting en eenige ringen uit gehaald, tsen de vrouw van den bootwerker thuis kwam. Hij trachtte nog allerlei voorwendsel ongemoeid weg te komen, maar de vrouw greep hem vast, en een worsteling volgde, waarbij zij de meerdere bleef. Met behulp van op het lawaai toegeschoten buren werd de dief, die het gesto- lene reeds teruggeven had, aan de politie overge leverd. Op hem werden een groot aantel halve stuivers bevonden, vermoedelijk afkomstig van diefstal uit een muntgasmeester. Slecht vleesch. Wegens het gebruikt van vleesch, afkomstig van een varken, aan ziekte gestorven, zijn te Odoornerveen verschillende per sonen ernstig ongesteld geworden. Een der raads'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2