Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f BH rr fifj RIENZL Gratis Ongevallenverzekering f 1 [|(|f] 36ste Jaargang Vrijdag 8 Augustus 1913 »o. 10695 Op den Balkan. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. f U U U Officieel© berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Briteahadfch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per -week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering bg levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door de bg verlies van een hand, voet of oog Uoilaudsche Algeraeene bg verlies van V erzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algeraeene kennis, dat op heden a&n de Directie der Maatschappij „Excelsior" eb hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend het uitbreiden harer metaalbuizenfabriek aan uen Buitenhavenweg no. 50, kadaster Sectie L. ®°- 2155, 2157 en 2159, met een inrichting voor het vervaardigen van acetyleengas voor het las- schen van buizeD. Schiedam, 7 Aug. 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Seeretans. V. LUIK, L. S. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is lngekomen een verzoek van lo. Johannes Yerhoex, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan perken drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop in den winkel van het pand Hoogstraat 55 -o. Cesar Cornelis Lockhorst, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dRn sterken drank voor gebruik ter plaatse van Verkoop in het pand Hoogstraat 11 en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver- lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen vvorden ingebracht. Schiedam, 7 Aug. 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK, L. S. De vrede. Reuter seint uit Boekarest Be vredesgedelegeerden kwamen gisterochtend otn elf uur in voltallige zitting bijeen. Venizelos deelde mede, dat gisteravond de Grieksche en Bulgaarsche gedelegeerden tot overeenstemming kwamen betreffende de te trekken grenslijn tus schen de geallieerden en Bulgarije. Op voorstel van Majorescu werd de wapenstilstand voor on- hepaalden tijd verlengd. De militaire gedelegeer den stelden de voorwaarden daarvan op, die nog heden aan de hoofdkwartieren der oorlogvoerende Partijen zullen gezonden worden. Majorescu stelde vervolgens voor, de gedelegeerden te benoemen, die belast zullen worden met de redactie van het definitieve vredesverdrag. Venizelos deed hierna opmerken, dat de verschillende ondergeschikte 94) „Hoe voornaam zijn wij heden," sprak hij, in ae handen klappende, met eene drift, welke Brsula niet naliet te bestraffen. »Ik nam hen niet uit ij dele lust om te schit- tei'en," voegde zij er bij, „een klatergoud, dat ®chte adel wel kan j ontberen maar opdat wij te spoediger in het paleis mogen worden toe- platen. Die vorsten van gisteren verleenen hot licht een gehoor aan de overdreven-nede- Bgen." «Neen, ditmaal hebt gij ongelijk," zeide de naaP- „De Tribuun verleent alle gehoor, de puisten als de rijksten. Er is 'geen met lompen hodekte landman, geen barrevoeter-broeder die hlët spoediger tot hem wordt toegelaten, dan ?e trotsche baron. Daarom heeft het volk hom zoo lief. En hij wijdt er eenen dag der ^oek aan om de weduwen en weezen te ont- *angenen gij weet, vrouwe 1 ik ben een Vrees" Ursula, reeds met hare eigene gedachten ozig, antwoordde niet en had den knaap nau welijks aangehoord; maar op zy'n jeugdigen kwesties nog te behandelen overbleven, zooals de veroorzaakte schade aan de Grieksche er Servische bevolking en de regeling van den toestand der inrichtingen van onderwijs en de kerkelijke instel lingen. Hierna werd de zitting opgeheven. Onmiddellijk hierop begonnen de Serviërs, Grie ken en Bulgaren de beraadslaging over de door Venizelos opgeworpen kwesties. De Servische gedelegeerden zullen in den namiddagzitting voor stellen, dat de berekening* der veroorzaakte schade worde toevertrouwd aan een internationale commissie. Het volgende officieele communiqué is te Athene gepubliceerd Gedurende de afzonderlijke besprekingen tusschen de Grieken en Bulgaren is in de alge- meeue zitting, die daarop plaats had. werd be sloten, dat de grenzen tusschen Griekenland en Bulgarije aldus zal worden vastgesteld Van de monding van de Neptos af zal de grenslijn deze rivier over een lengte vao 2(5 K. M. volgen tot aan het dorp Oxilar, vervolgens, zich van de Neptos verwijderend, zal hij zich in Noordelijke lichting naar het vilajet Thracië wenden, over den bergketen van Tsouraciy loopen, vervolgens tot Kastridao en Devikli voortgaan en zich dan naar het Westen ombuigen tot de rivieren Stryraon en Kistntza tot aan den Beles. Oostenrijk. De te Boekarest gesloten vrede is, volgens tie bevestiging van regeeri-ngskrimgen le Wieenen, waaraan een officieus artikel in de „Wiener All- gemeine Zeitung" uiting geeft, te beschouwen als een eerste stap. Oos tenrijik-Ilongarije behoudt ziel nog steeds het recht voor het vredesverdrag te herzien- en wil van dat recht in elk geval gebruik maken. De voornaamste beteekenis van aen voorlaopigen vrede is, dat hierdoor voor goed een einde gemaakt wordt aan de vijande- lij'kheaen op den Balkan. De voorloopige vrede is echter in strijd met de beginselen, die Oosten rijk opgesteld heeft voor de onderhandeling te Boekarest en inhouden dat Bulgarije niet ver nederd mag worden en niet verdrongen uit Mid- aea-Macedonië. De Oostenrijksche diplomatie zal oaarom trachten verandering aan te brengen in de desbetreffende bepalingen van het voorloopige vre esverdrag. Men staat te Weenen op net stand- pun!,, dat Oostenrijk van dit recht gebruik mag maken, ook wanneer de een of andere mogend heid die het verdrag van Berlijn mede heeft ohderteekend, het beter acht van dit recht geen gebruik te maken. Het „Neues Wiener Abendblatt" zet uiteen dat liet verdrag van Berlijn allen onderteekenaars het recht geeft het voodaopig vredesverdrag van Boe karest aan een herziening te onderwerpen. Oos tenrijk acht dit noodig, omdat de voor Bulgarije zeer bezwarende bepalingen van het verdrag een duurzamen vrede op den Balkan uitsluiten. Oos tenrijk is geen der Balkanstaten vijandig gezind, doch het acht zijn eigen belangen bij een duur zamen vrede ten nauwste betrokken. arm leunende en door de bedienden voorge gaan, om haar ruimte te maken, trad zij met langzame schreden naar het paleis van het Ca- pitolium. Voor een opmerkzamer oog dan het hare, zou het iets heerlijks geweest zijn, de verandering gade te slaan, door twee of drie korte maanden van de gestrenge, maar heilzame en wijze re geering des Tribuuns te weeg gebracht. Niet langer zag men de magere en met harnas be- kleede gestalten van vreemde huurlingeD, in het verschiet trotsch voortschrijden niet langer zag men hen, in luie ledigheid, voor de ver sterkte poort van eenig schrik inboezemend paleis gegroept. De winkels, die in vele wijken sedert jaren gesloten waren, glinsterden, thans weder geopend, van allerlei koopmanschappen en weêrgalmden van het gewoel des handels. De doorgangen, weleer stil als het graf, of slechts nu en dan door een enkelen en bevrees- den voetganger betreden, wiens vlugge schreden en rusteloos iederen hoek bespiedende blik, zijnen angst verrieden, en die toen van het gehuil van een arm gemeen, of de openlijke twisten van woeste edelen weêrklonken, lever den nu een aangenamer schouwspel op, in de tooneelen, eener beschaafde maatschappij eigen het gewoel eener menigte, door liefde voot-ver- maken of ijver voor bezigheden aangespoord. Honderden karren en wagens, geladen met goe deren, welke men, in volkomen veiligheid, langs de ontmantelde roofnesten der Campagna naar Demobilisatie. Tot demobilisatie van het Roemeensche leger is last gegeven. De mogendheden. Gisterochtend begaven de gezanten zich naar Jenikeui, het zomerverblijf van den grootvizier, die hen een voor een ontving. Zij; zeiden, allen in gelijkluidende woorden: „Mijn regeering heeft mij opgedragen, u de voorwaarden van het Lon- densc.be vredesverdrag in herinnering te brengen, me-t name de grenslijn EnosMidia. Bovendien heb ik opdracht uwe hoogheid mede te deelen dat mijn regeering alle wenschen, door de Tu.rk- scbe regeering geuit ten aanzien der grensbepa ling, in ernstige overweging zal nemen." Elke gezant lichtte vervolgens in zeer gema- tigoe woorden het gesprokene toe en vestigde do aandacht op de moeilijkheden oie uit ae herneming van Adrianopel kunnen voortvloeien. De grootvizier heeft beloofd aan den minis ter! nad verslag' te zullen uitbrengen over de stap pen aer gezanten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Volgens de „Militarische Rundschau' zal de door het Oostenrijksche ministerie van Oorlog voor te stellen uitbreiding van het recruten- contigent 36.000 tot 40.000 man bedragen, hier van zullen ongeveer 20.000 man bij het land leger gevoegd women, 2000 bij. de marine en 8000 bij; de twee groepen landweer ingedeeld worden. PERZIë. Uit Teheran wordt gemeld: Tengevolgen van een botsing tusschen Bach- tiaren en gendarmen, waarbij een gendarm ver wond werd, kwam het hier tot ernstige onlus ten. De Bachtiaren namen 6 gendarmen gevan gen. Ook in de hoofdstraten werd ernstig ge voel ten, waarbiji van vuurwapenen gebruik werd pemaakt. MEXICO. De- Amerikaansche Staatssecretaris Brvan heeft den Amerikaanschen gezant te Mexico (stad) op gedragen ter kennis der Mexicaansche regeering te brengen, dat Lind met een vredeszending naar Mexico komt. President Wilson is er van over tuigd, dat Lind's aanwezigheid tot bijlegging der moeilijkheden veel zal bijdragen. Zeventien Mexicanen, die een Amerikaanschen farmer bij Tampico beroofden en diens dochters en stig mishandelden, werden door Mexicaansche en 4merikaansche farmers in een gevecht ge dood of zwaar gewond. CHINA. Uit Peking wordt aan de „New-York Herald' gemeld, aat twee Japansche ■oorlogsschepen zich te Amay bevinden en bevel hebben ont vangen, zich gereed te houden, teneinde kracht bij te zetten aan de zware eischen, door de Ja- Rome had gebracht, rolden vroolijk de straten over. „Nimmer, misschien," om de woorden te bezigen, die een nieuwer en volstrekt niet par tijdig geschiedschrijver) aan eene Italiaansche pen ontleende, „nimmer, misschien, werd de kracht en de invloed van een enkelen geest op merkenswaardiger gevoeld, dan in de plotse linge hervorming van Rome, door den Tribuun Rienzi. Een roovershol leerde zich eensklaps aan de tucht van een kamp of een klooster ge wennen vIn dezen tijd," zegt de man, die Rien- zi's leven beschreef.) „begonnen de wouden zich te verheugen, dat zij niet langer door roovers verpest werdende ossen begonnen te ploe gen de bedevaartgangers bezochten de heilig dommen wegen en herbergen werden weder met reizigers bevolkthandel, overvloed en goede trouw keerden op de markten terug; en men kon, midden op den grooten weg, zonder eenig gevaar, eene gevulde goudbeurs te voor schijn halen." Tusschen al deze bewijzen van de welvaart en de zekerheid des volks had men onder de menigte eenige zuurziende en ontevredene aan gezichten kunnen opmerken, en zoodra zich iemand, die de livrei der Colonna's of der Or- sini's droeg, in het gedrang voelde duwen of of terugdringen, sterkte eene ruwe hand zich onwillekeurig naar den zwaardgordel uit, eu een half gesmoorde vloek loste zich in een zucht van verontwaardiging op. Ook getuigden hier en daar, in tegenstelling met de weder pansche regeering gesteld, wegens het verwon den van vier en het do,oden van een bewoner van Formosa door Chineezen. Dit bericht heeft bij: de Chineesche regee ring, die toch reeds onaangenaam was getrof fen d-oor de houding van Japan gedurende de laatste revolutie in China, ontstemming ver werkt. Algemeen gelooft men, aat Japan de Mandsjoe-partij aanmoedigt, om tegen de regeering op te staan. De Chineezen zijn zeer verbitterd en alleetn do herhaalde bevelen van den president heb ben hen weerhouden, Japan geheel te boycot ten. i Van ernstigen tegenstand der opstandelingen tegen de regeeringstroepen is geen sprake meer. in de Woesoengforten, die nog stand houden, hebben de leiders van den opstand onderling twist gekregen. De soldaten verdeelden zich ook in partijen en raakten met elkaar slaags. Zij moeten twee uur lang hevig gevochten hebben ■en het aantal dooden zeer groot zijn. De ruiie was ontstaan omdat enkele officieren en onge- veer de helft der soldaten het verzet wilden opgeven. Te Sjanghai en Kanton is alles rustig. Te Kanton hebben de opstandelingen, voor de re geeringstroepen er binnentrokken, een ware moordpartij aangericht onder de aanhangers van Joiansjikai, leden der Tsjenpoetang (vooruitstre vende partij). De parlementaire oppositiepartij, de Koeomintang heeft vijf invloedrijke leden, die aan den opstand hebben deelgenomen, uitgeslo ten. Gnder hen is ook dr. Soenjatsen, die op een Japansche stoomboot naar Formosa moet zijn gevlucht. Uit Hongkong wordt geseind: Bij bet gevecht om de Oostdeur van Kanton zijn 500 man gedood of gewond. Een rechtstreeks uit Kanton afkomstig telegram meldt nog: De toestand is ernstig. Er wordt getracht te verkrijgen dat de Engelsehe troepen in de vreem- delinptnwijk versterkt zullen worden. VENEZUELA. Yfflgens berichten uit New-York, zou ex-pre sident Cypriano Castro over een strijdmacht van 12.000 man beschikken. Met 4000 man rukt hij naar Barquisimeto op, waar president Gomez van plan is 7000 man regeeringstroepen te oon- centreeren. Keizer Frans Jozeph heeft, naar de „Mili tarische Rundschau" meldt, aartshertog Frans F erdinand benoemd tot chef van het Dra gonder-regiment no. 4. Bij de Landdagverkiezingen in Finland verkregen de socialisten 217.778 stemmen, de oud-Finnen 709.293; de Zweden 74.183, de jong- Finnen 70.133, de agrariërs 37.628 en de Chris tel ijke arbeiders 3450 stemmen. opgepleisterde, van waren voorziene, en vroolijke winkels, hoopen puins voor de poort van deze of gene trotsche huizinge liggende, van het afbreken van vestingen, over wier vernede ring de eigenaar, schoon machteloos die te ver hinderen, als over eene heiligschennis wrokte. Door zulke straten en zulk een gedrang nam de stoet, dien wij vergezellen, zijnen weg, tot dat zij zich onder de menigte bevonden, voor den ingang van het Capitolium verzameld. De daar geplaatste dienaren des Staats wisten ech ter zoo volkomen en geregeld eene orde te doen heerschen, dat zij niet lang werden opgehou den en thans op de breede plaats ot binnenhof van dat gedenkwaardig gebouw gekomen, zagen zij de deuren van de groote halle der gerech tigheid geopend, slechts door een schildwacht bewaakt, en in welke de Tribuun dagelijks zes uren lang zitting hield, want„geduldig in het aanhooren van klachten, vlug in het herstellen van onrecht, onverbiddelijk in het straffen, was zijn rechtszetel altijd voor den arme en den vreemdeling toegankelijk." Niet naar die hal echter, richtte ons gezelschap den voet, maar naar den ingang, die naar de meer huiselijke vertrekken van het paleis voerde. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1