Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f en rr fis EERSTE BLAD; RIENZL Gratis Ongevallenverzekering f 1 fjflf] 36ste Jaar^au; Zaterdag 9 Augustus 1913 w 10696 Op den Balkan. Officieele berichten. Kennisgeving. FEUILLETON. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 10 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. .OTereeniomstig op de polis vermelde voorwaarden. (J U U van levenslange f 0 Ij j| verlies van geheele I I 11 I een hand, overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. U U U invaliditeitI L U U voet of oogI U U u U een rtuim De verzekering wordt gewaarborgd door de üollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij dood by verlies I (JU Wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee Waden en een Geïllustreerd wdagsblad Burgemeester en Wethouders van Schiedam, ?°en te weten, dat door den Raad dier Gemeente ln zijn vergadering van den 22sten Juli 1913 is Vastgesteld de volgende verordening VERORDENING tot wijziging van de ver ordening op de tapperijen, logemen ten, openbare vermakelijkheden, op tochten en den handel in gebruikte roerende goederen te Schiedam (Ge meentebladen nos. 43 van 1911 en 16 van 1913). Artikel 1. Ingevoegd wordt art. 9a luidende Het is den tappers en slijters verboden in hun tapperijen of slijterijen voor des middags 12 uur sterken drank te schenken, toe te dienen of te verstrekken, by gelegenheid van de viering van den verjaardag van het Hoofd van den Staat of andere nationale feesten, op de dagen telkens minstens éen week te voren door Burgemeester en Wethouders bij openbare kennisgeving aange wezen voor de lotingen der militie. Artikel 2. In art. 24 wordt onder de daar vermelde artt artikel 9a ingevoegd tusschen de artt. 9 en 14. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde ^taten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 4den Augustus 1913 B no. 1084 (2de afd.) U'S no. 1 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8sten Augustus 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, i M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Tuinen voor Particulieren. Burgemeester en Wethouders van Schiedam ?Ün by genoegzame deelneming van voor nemen den gemeenteraad voor te stellen lo. een proef te nemen met de uitgifte van groentetuinen groot 500 M- tegen f 8 per jaar; en 2o. uitbreiding te geven aan het getal arbei- derstuinen, door stukken grond van 750 M2 op «e bestaande voorwaarden beschikbaar te stellen legen f 4 per jaar. Wie een der bovenbedoelde tuinen zou wenschen *e huren of voor een familietuin 500 M2 af 12) ln aanmerking te komen, wordt verzocht zich vbór 20 dezer aan te melden ter gemeente secretarie afd. A., alwaar omtrent de ligging enz. nadere inlichtingen zijn te bekomen. Schiedam, den 9 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK, L. S. A. s. Maandag voormiddag zal het wagen- verkeer door de coupure van de Hoofdstraat nabij de Groenelaan vermoedelijk gedeeltelyk gestremd zyn wegens werkzaamheden aan de hoofdbuis aldaar. De Directeur der Gasfabriek. Schiedam 9 Augs. 1913. Nieuws. 95) Niet naar die hal echter, richtte ons gezel schap den voet, maar naar den ingang, die naar «e meer huiselijkë vertrekken van het paleis v°erde. En hier was de schitterende pracht, het Jheer dan koninklijk-heerlijke van het verblijf es Tribuuns, in scherpe tegenstelling met de Aartsvaderlijke eenvoudigheid, welke zijn ge- echtshof onderscheidde. Zelfs Ursula, in vroeger bagen niet ongenaam aaii den weelderige toe stand van Italiaansche en Fransche vorsten- J??ven, scheen verbaasd over de halle, vol van ^snaren in kostbare livreiën, over de mar- "lei-en en vergulde zuilen, met bloemenkransen ^hwonden, - en de schitterende vaandels, Waarop de wapenen der Republikeinsche Stad die van den Pauselijken Stoel vereenigd wa- welke u alom tegen blonken. Nauwelijks wetende, wien zij in zulk eene ergadering moest aanspreken, werd Ursula uit «are verlegenheid gered door een kamerheer ei' edelvrouw, in een gewaad van karmozijn en ®Aud uitgedost, die haar met een deftig en vor melijk decorum, dat inderdaad onder den ge- D e c ,o n f e r e n t i e t Boekarest. Reuter meldt nog uit Boekarest De inleiding bevatte een zin betreffende den vrede, de vriendschap en het evenwicht tusschen de Balkanvolkenop verzoek der Bulgaren echter werd de zinsnede omtrent het evenwicht weg gelaten. In den loop der zitting ontstond een geschil over de kwestie der kerken. Ofschoon de Bulgaren zich bereid hadden verklaard met de Serviërs de meest vrijgevige formule te teekenen, wezen de Serviërs beslist iedere overeenkomst van de hand. Zij weigerden zelfs, over deze kwestie in discussie te treden. Daar de Bulgaren verklaard hebben, dat deze kwestie voor de conferentie zoo goed als opgelost was, verzochten de Grieken, dat in het vredesprotocol een speciale overeenkomst met de Bulgaren omtrent de vrijheid van scholen enker ken op den grondslag van reciprociteit zou wor den opgenomen. De Bulgaren stelden voor, dat de kwestie behandeld zou worden tusschen de regee ringen, en wel na het sluiten van den vrede, om dat zij niet meer alle geallieerden betrof, maar alleen Griekenland. De Grieken verklaarden daarop beslist, dat zij in dat geval de verklaring door Majorescu voorgesteld niet zouden aanvaarden, dat n.l. alle op de conferentie vertegenwoordige staten gaarne zouden zien, dat de groote mogendheden Turkije zouden noodzaken, het verdrag van Lon den te eerbiedigen. De Bulgaren antwoordden, dat de mogendheden wel een middel zouden vinden, om Turkije te dwingen, zich terug te trekken op de lijn Enos Midia. De houding der Serviërs, die in de ochtendzit ting ook met geweld de regeling van oude grens geschillen aan de orde willen stellen, maakte een levendigen indruk, en eveneens de houding van de Grieken. Men was van meening, dat zij de grenzen te buiten gingen, die in een dergelijk geval toelaatbaar zijn. De eerste zes artikelen van het vredesverdrag, opgesteld door de daarvoor aangewezen commissie, werd vervolgens voorgelezen en door de conferentie goedgékeurd. Deze artikelen handelen over de begrenzing van de nieuwe gebieden en c.q. de ontruiming van de troepen, die ze thans bezet houden. De definitieve onderteekening van het vredes verdrag tusschen de Balkanstaten zal a.s. Maan dag plaats hebben. j Heden wordt den gedelegeerden in het mini sterie van buitenlandsche zaken een diner aan geboden. Morgen is er diner ten hove. heelen stoet heerschte, eerbiedig vroeg: wien zij verlangde te spreken „De signora Nina," antwoordde Ursula, hare statige gestalte met eene natuurlijke, schoon eenigszins ouderwetsche waardigheid oprichten de. Er was iets vreemds in haren tongval, dat het antwoord des kamerheer bepaalde „Ik vrees, me vrouwedat de Signora heden slechts de Romeinsche edelvrouwen ontvangt- De dag van morgen is voor alle vreemde vrou wen van rang bepaald." Op eenigszins ongeduldigen toon, hervatte Ursula: „Mijn bezoek is van dien aard, dat het op eiken dag in paleizen welkom is. Ik kom, Signore 1 aan de voëtèn der Signora eenige ge schenken nederleggen, welke ik vertrouw, dat zij zich zal verwaardigen aan te nemen." „En zeg, Signore I" voegde de knaap er eens klaps bij, „dat Angelo Villani, wien de edel- vrouwe Nina gisteren met hare opmerkzaamheid vereerde, geen vreemdeling, maar een Romein is, en der Signora, gelijk zij het verzocht, zijne hulde komt aanbieden." De deftige kamerheer kon zich niet weêrhou- den te glimlachen, om de eenigszins scherpe, maar niet onbevallige stoutheid des knaaps. „Ik herinner mij, meester Angelo Vilani I hervatte hij, „dat de Signora bij den grooten trap tot u gesproken heeft. Mevrouwe 1 ik zal uwe boodschap overbrengen. Het behage u, mij te volgen in een vertrek, uwer kunne en voor komen passende." Herziening van het vredesverdrag. De correspondent van de sTemps" te St. Pe tersburg heeft daar van zeer gezaghebbende zijde een uitvoerige mededeeling ontvangen, waarin de Russische diplomatie zich met groote beslistheid uitspreekt voor de toekenning van Cawala aan de Bulgaren. De sTemps, die sedert drie dagen met alle middelen een waren veldtocht voert tegen elke herziening van het verdrag van Boekarest, is natuurlijk alles behalve goed te spreken over deze houding van Rusland en treedt in een uitvoerige polemiek met de Russische diplomatie. Volgens de uittreksels uit Russische bladen, laat anderzijds de Russische pers zich ook niet onbe tuigd in zeer vinnige aanvallen tegen de Fransche diplomatie. Het blijft raadzaam nog voorzichtig te zijn met al te positieve berichten omtrent den verderen loop, die de kwestie omtient de herzie ning van den vrede van Boekarest zal nemen. De Russische regeering heeft door bemiddeling van haren gezant te Boekarest de Roemeensche regeering doen herinneren, dat zij zich de be voegdheid voorbehoudt het vredesverdrag ten aan zien van Cawala aan herziening te onderwerpen. Oostenrijk heeft reeds een dergelijken stap gedaan. De openbare meening is zeer getroffen door dit optreden, dat in de pers levendig wordt afgekeurd. In de algemeene vergadering der vredesconfe rentie te Boekarest deed Majorescu gister mede deeling van de stappen van Oostenrijk en Rusland, strekkende om tot een herziening van het vredes verdrag te komen met name nopens de kwestie van Cawala. Uit naam van den Bulgaarsche delegatie las Radaf toen een verklaring voor, waarin wordt meegedeeld dat de stappen van beide mogend heden die tevoren aan de Bulgaarsche regeering waren meegedeeld, de delegatie hebben bewogen tot de bereidverklaring het vredesverdrag te tee kenen. De stap van Oostenrijk en Rusland en de ken nisgeving der Bulgaarsche delegatie zijn in het proces-verbaal opgenomen. Turkije, en Bulgarije. Het gerucht, als zou Bulgarije Turkije aen oor log hebben verklaard, is ongegrond. Bulgarije heeft besloten zijn troepen dadelijk na onderteekening van het vredesverdrag naar huis te zenden. De gezanten-conferentie te Lonüejn. De gezantenconferentie is gister belangrijk naner tot. de oplossing der. kwestie van de Egeïsclie eilanden en de grens van Zuid-Albanië gekomen. Men hoopt Maandag, in de volgende bijeenkomst, tot een definitieve beslissing te komen. De cholera. Te Constantinopel kwamen eenige cholera-ge- vallen voor, terwijl te Smyrna een ernstige cho- lera-opidemie uitgebroken moet zijn. Het Roemeensche ministerie van oorlog deelt mee, dat, volgens ambtelijk bericht, 389 ziekte gevallen (waarschijnlijk cholera), 425 verdachte gevallen en 133 sterfgevallen aan cholera en andere ziekten zijn voorgekomen. ENGELAND. Bij de ontvangst eener afvaardiging van het Nationale Verbond van Vereenigingen voor Vrou wenkiesrecht zeide Asquith, dat hij de afvaardi ging wilde aanhooren, omdat het Verbond door zijne vreedzame betooging onlangs heeft getoond de wetten te eerbiedigen, schrille tegenstelling met de wanordelijke en misdadige handelingen die men elders voor het verkrijgen van vrouwen kiesrecht dienstig acht. Asquith betoogde dat de regeering haar best voor vrouwenkiesrecht heeft gedaan. Het is echter een zaak, die het volk moet beslissen. Als die beslissing gunstig uitvalt dan is er geen politieke combinatie ter wereld, welke het vrouwenkies recht zou kunnen tegenhouden, want zelfs de grootste tegenstanders zouden voor die beslissing moeten buigen. In de gister gehouden zitting van het Lagerhuis werd met 210 tegen 138 stemmen het nieuwe contract met de Marconi-maatschappij goedgekeurd voor de oprichting van een reeks rijksstations voor draadlooze telegrafie. De ministers Samuel en Asquith legden den nadruk op het gewicht van de oprichting der stations, uit een strate gisch oogpunt. CANADA. De nieuwe politiek der regeering van Britsch- Columbia aldus wordt uit Victoria (B. C.) aan de Daily Mail" gemeld om geen land- en tntjnconsessies aan Oosterlingen toe te staan, heeft onder de Japansche bewoners van Britsch-Colum- bia tot tal van protesten aanleiding gegeven. De aandacht der Japansche regeering is op de kwestie gevestigd en deze heeft thans bij de En- gelsche regeering protest aangeteekend. De En- gelsche regeering heeft sir Richard Mc Bride, den premier van Britsch-Columbia, van dit protest in kennis gesteld, waarop zij ten antwoord ontving, dat de provincie besloten was, om de binnen land- sche wetgeving betreffende de Oosterlingen naar eigen believen te regelen. De vraag is thans, welke maatregelen de regee ring te Tokio nemen zal, nu zij zich voor de tweede maal de eerste maal in Californië voor een zuiver anti-Japansche .wetgeving geplaatst ziet. PERU. Een aardbeving heeft Woensdag in de Peru aanschei steden Caravai en Quisasha aanmerke lijke schade veroorzaakt. Duizenden inwoners zijn zonder onderdak. Met deze woorden leidde haar de kamerheer door de hal, naar een breeden trap van wit marmer, over welks midden die rijke Öostersche tapijten gespreid waren, welke in die dagen, toen de kamers van een Engelsehen monarch slechts met matten waren bevloerd, reeds in de weelderige. Italiaansche paleizen gewoon waren. Op het eerste bordes eene deur openehde, bracht hij Ursula en haren jongen kweekeling in een ruim voorvertrek, met tapijten van gewerkt fluweel behangen, terwijl boven de deur, aan de tegenovergestelde zijde, ^oor welke de ka merheer thans verdween, dat wapenschild ge plaatst was, hetwelk de Tribuun overal deed uitkomen, niet zoo zeer uit zucht naar ijdele vertooning, als wel uit een staatkundig verlan gen, met de sleutels van den Paus de heial- dieke teekenen van het Gemeenebest te vex- eenigen. „Philips van. Valois is niet zoo goed gehuisd als deze man!" mompelde Ursula. „Ik zal (zoo deze voorspoed duurzaam isbetei vooi myn kweekeling gezorgd hebben dan ik vermoedde De kamerheer keerde spoedig terug en leidde hen door eene weidsche zaal, die inderdaad voor de groote feesten des Iiibuuns diende. Vier en twintig zuilen van Oostersch albaster, dat van den roof der latere keizers getuigde en uit vergeten puinboopen opgegraven was. om het paleis van den Hersteller van het oude Gemeenebest te verfraaien, schraagden het lichte dak, dat half Gotisch, half klassiek van MEXICO. De Amerikaansche regeering is in kennis ge steld met het feit dat de reis van Lind, om onder handelingen aan te knoopen over een vredelievende Oplossing in Mexico, ongewenscht is. Men staat in Mexico niet in voor het leven van Lind wanneer hij in Mexico zou landen. Huerta heeft verklaard, dat hij met wapenge bouworde, met verguld -en purper mozaik was ingelegd. De marmeren vloer was in het midden met goudlaken bedekt, de muren waren beur telings met tapijten van dezelfde prachtige stof en eerst onlangs met de schitterendste kleuren beschilderde paneelen behangern mystische en symbolische teekenen wisselden zich daarop af. Aan het einde dezer koninklijke zaal voerden twee trappen naar den troon des Tribuuns, boven welken in het verhemelte weder het wapenschild van den Paus en de Stad gewerkt was. Die zaal doorgaande, opende de kamerheer de deur aan het einde ervan, die toegang verleende tot een klein vertrek, gevuld met pages in prachtigen dos van zilver en blauw fluweel. Weinige hunner waren ouder dan Angelo, en hunne algemeene schoonheid ver ried in hen de bloem en de bloesem der Ti- berstad. Luttel rijds werd Angelo toegestaan, zijne toekomstige makkers te leeren kennen een volgend oogenblik, en hij en zijne beschermster bevonden zich in de tegenwoordigheid van de gemalin des Tribuuns. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1