Geveilde ei Verkochte oironie toeteren, Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. Te Matztorf (Kreis Löwienberg) is naar pit Breslau gemeld wordt, eergister de luit.-generaal von L' Estocq, de roernrijto aanvoerder deir lijf- gTenadiers bij V ion vil le, pp 90-jarigcn leeftijd overleden. Een telegram uit Innsbruck meldt: Bij de manoeuvres van het 14e legerkorps in de Pala- G rappe in Zuid-Tirol stortte gister een uit een (onderofficier en twee jagers bestaande wachtpost omlaag. Allen werden gedood. In Zülpioh maakte een chauffeur van de gelegenheid van de afwezigheid van zijn patroon gebrujk ,om met eenige vrienden een autorit te ondernemen. Des nachts kwam de a,uto in botsing met een met twee paarden bespanne» voertuig. Een aer inzittenden van den auto werd terstond genood, een andere stierf gister-ochtend in het Ziekenhuis. De overigen bekwamen min of meer ernstige kwetsuren. De magistraat van Berlijn verzona zoowel aan ae consuls in het buitenland als aan ae ge meentebesturen ju Duitschlana een rondschrijven, waarin wegens de groote werkloosheid te Ber lijn ernstig gewaarschuwd wordt tegen den toe vloed van arbeiders naar die stad. Bij de nieuwe werken te Berlijn zullen allereerst ingezetenen aan het werk worden gesteld. De Belgische minister van koloniën zal de uitvoerrechten op rubber uit den Congo op heffen. „Central News" meldt uit Glasgow: II ei motorschip „Scout" van hier is totaal verwoest door brand te Maiden Island, Kinloch, Leven. Honderd passagiers, meest werklieden, zijn gered. V an. het Hof. Z. K. H. da Prins komt tegen 27 dezer uit Hohemark te 's Gravenhage terug ten einde met H. M. tegenwoordig t,e zijn bij de inwijding van het Vredespaleis. Naar wij vernemen, zal gedurende het Ko ninklijk verblijf in het Pluis ten Bosch slechts een klein gevolg aan H. M. toegevoegd zijn, nl. een hofdame en de adjudant van dienst. Tegen p.s. Zaterdag zal te 's Gravenhage tij delijk ,in garnizoen komen een detachement van 18 marechaussees voor de wachtdiensten tijdens het verblijf der Koninklijke familie in het Huis ten Bosch. De Staatsbegrooting. Naar „De Tijd" uit betrouwbare bron verneemt, sluit de Staatsbegrooting voor 1914, zooals die aan den Raad van State verzonden is, met een belangrijk tekort. Internationaal vegetarisch congres Naar wij vernemen, zal van het vierde Inter nationale Vegetarisch Congres (24, 25 en 26 Augustus), een belangrijk onderdeel uitmaken de op Maandagavond 8.30 in hotel Zeerust te hou den openbare vergadering. Als sprekers zullen optreden: mr, Emary (Lpnden), miss Hompes (Manchester, in de Nederlandsche taal), Al. J. Aloranü (Parijte), mr. Saxon (Stockholm, over „Die besten Mittel gegen die Tranksucbt), en De Clercq, Bloemendaal. (Tel.) Andrew Carnegie. Op 29 Augustus biedt minister van Staat, jhr. mr. van Karnebeek, aan den heer en mevrouwt Carnegie een diner aan. i De opening van het Vredespaleis. Door dien rouw over zijne overleden echtge noot» is de heer mr. W. H. de Beaufort, lid van het bestuur der Carnegjestichting, en daar in indertijd benoemd door den raad van be heer van het Permanente Hof van Arbitrage, verhinderd deel te nemen zoowel aan de gtala- plcehtigheid van de opening van het Vredes paleis als aan een der andere feestelijkheden, bij deze gelegenheid. Douwes Dekker geïnterneerd. Onze correspondent te Batavia seint Douwes Dekker is in Timor Koepang geïnter neerd. Onder de uitdrukking siemand interneeren" verstaat men iemand een verblijfplaats aanwijzen, die hij niet verlaten mag. Op den leider van de voormalige Indische partij, hoofdredacteur van de Expres, Douwes Dekker is derhalve toegepast art. 47 van het Reglement op het beleid der Regeering van Nederlandsch-lndië. Dit artikel bepaalt, dat de G. G. in overeenstemming met den Raad van N.-I., aan personen binnen Neder landsch Indië geboren, in het belang van de openbare rust en orde een bepaalde plaats aldaar tot verblijf aanwijzen of het verblijf in bepaalde gedeelten van Nederlandsch Indië ontzeggen kan. De G. G. kan bij een door hem onderteekend bevei gelasten, dat de betrokken persoon, in afwachting van een gelegenheid tot verwijdering, in hechtenis worde genomen, zoowel het besluit tot verwijdering als c. q. het bevel tot inhechte nisneming worden aan den betrokken persoon bij gerechtelijke acte beteekend. Aangezien Douwes Dekker Nederlander is, moet bet besluit tot interneering met de verdere stukken onverwijld ter kennis van den minister van kolo niën worden gebracht, en moet de Koning van den maatregel kennis geven aan de Staten-Generaal. Zooals men weet is Douwes Dekker pas in ons land geweest en heeft toen in verschillende lezin gen zijn meeningen verkondigd, waarbij een zeer revolutionnaire geest aan den dag kwam. Wij gelooven intusschen niet, dat die lezingen hier te lande gehouden, de aanleiding tot de interneering zijn geweest. Wij zijn eerder geneigd verband te zoeken tusschen den inval op het bureau van de Expres, naar aanleiding van oproerige circulaires, die verspreid waren (zie ons Avondblad C van 31 Juli j.l.) en de interneering van. Douwes Dekker. Er moeten wel dringende redenen aanwezig zijn geweest, die de Indische regeering hebben doen besluiten zóó tegen Douwes Dekker op te treden. Hij is toch iemand, die in Indië in het algemeen niet geheel ernstig wordt genomendaarentegen valt het niet te ontkennen, dat hij grooten invloed heeft onder de Iiido-Europeanen. We moeten afwachten of de smartelaar Douwes Dekker", al zal hij rechtstreeks niet meer aan de propaganda van zijn revolutionaire denkbeelden kunnen mede werken, niet reeds vele volgelingen heeft, die zijn taak overnemen. Zooals gezegd, moet de Koning de Staten-Gene raal in kennis stellen met den maatregel van interneering, zoodat we niet lang zullen hebben te wachten om volledig omtrent deze quaestie te worden ingelicht. (N. R. Ct.) Blijkens een bij het dep. van Koloniën ont vangen telegram, zij» bij beslu,it van den gou verneur-generaal yan gisteren behalve Douwes Dekker, nog geinterneerd Mas Tjitto, Afangoen- cosoemo en Raden Soewardi geinterneerd resp. te Banda en Bangha. Historische Tentoonstelling te 's-Gravenhage. Het bezoek aan deze tentoonstelling wordt da gelijks drukker, vooral op Zondagen is de belang stelling bijzonder groot. Verleden week zijn de oude mannen en vrouwtjes en de weeskinderen hit de verschillende gestichten hier ter stede in de gelegenheid gesteld de tentoonstelling te be zoeken. De laatste dagen werden nog verschil lende inzendingen ontvangen o.a. van de Kon. Bibliotheek twee albums Amicorum door de re presentanten der Nationale Vergadering van Ha- melsveld en Van der Spyk, tijdens hun gevangen schap op het Huis ten Bosch, omstreeks 1798, aangelegd en een geheel eigenhandig geschreven brief van koning Lodewijk Napoleon aan mr. Johan Meermanvan mevr. Carrière-van der Duyn van Maasdam twee aquarellen, voorstel lende vertrekken in de woning van Adam Fran- gois Jules Armand van der Duyn van Maasdam) aan de Nieuwe Haven, thans commissariaat van politie van den heer Dunloop, 30 gekleurde tee- keningen van uniformen der Bataafsche Republiek. Bovendien werden nog enkele portretten van be kende personen uit den Franschen tijd ingezonden. Zooals bekend is, blijft de tentoonstelling tot 31 Augustus geopend. Pest op Java. Een regeeringstelegram, betreffende de pestge- vallen op Java en Madoera gedurende het veer- tiendaagsch tijdvak van 30 Juli t.m. 12 dezer, luidt aldus Atdeeling Malang 235 nieuwe pestgevallen, 222 doodenKediri 103 uieuwe gevallen, 96 dooden 1 Madioen 10 nieuwe gevallen, waaronder één Eu ropeaan, acht dooden Magetan 45 nieuwe ge vallen, 42 dooden in de vorige poriode nog een doodelijk gevalBankalan 8 nieuwe gevallen, 9 dooden, in de vorige periode nog een geval en vier dooden Berbek 16 pestgevallen. '13 dooden Bengil 8 nieuwe gevallen, 6 dooden en in de vorige periode nog een doodelijk geval Toeloen- gagoeng 27 doodelijke gevallenParee 24 Biitar één en Soerabaja 11, waaronder één Europeaan. In de opgaat over .het tijdvak van 18 Juni t.m. 1 Juli is tengevolge van een seinfout Magalang in plaats van Magetan genoemd met 14 gevallen, waarvan 12 dooden. De Kabinets-crisis. Het Nederlandsch Correspondentiebureau meldt Naar in ambtelijke kringen sedert gisteren be- kend is geworden, is het zoo goed als zeker, dat een oplossing van de ministerieela crisis met meer in deze maand, doch wellicht in het begin van September te wachten is. Dientengevolge zullen de opening van het Vredespaleis en de andere openbare plechtigheden en feesten van deze maand, waarbij de tegenwoordigheid van de regeering of van ministers vereischt wordt, of welke van wege de regeering zullen aangeboden worden, nog onder het bestaande bewind plaats hebben. De »N. Ct." weet nog het volgende ^negatieve nieuws" te vertellen over de crisis Met de voorbereiding van de kabinetsformatie betracht mr. Cort van der Linden de uiterste geheimzinnigheid. Zelfs in den kring der Vrij zinnige Concentratie is omtrent de stappen, door den Kabinetsformateur gedaan, sinds hy een ge zamenlijke bijeenkomst had met twee vertegen woordigers van elke der concentratie-groepen, weinig of niets bekend. Wel bleek ons dat eenige van de mannen, uit wie volgens een (trouwens reeds tegengesproken) persbericht het nieuwe kabinet zou bestaan, zelfs niet zijn gepolst over een ministerschap. Of de heer Cort van der Linden na zijn bijeenkomst met de zes heeren der concentratie ook met de leiders der rechterzijde heeft gesproken, gelijk men meende te weten dat in zijn voornemen lag, js niet gebleken. En volslagen onzekerheid heerscht alom nopens de beteekenis van het bezoek, dat mr. van der Linden gisteren by Hare Majesteit heeft afgelegdde afwezigheid van elk nader bericht hieromtrent duidt slechts aan, dat van een beëindiging van de opdracht geen sprake is. Reeds vroeger moet overigens mr. Van der Lin den te kennen gegeven hebben, dat hij niet ver wachtte zeer spoedig in zijn taak te zullen slagen, en zoo vallen dus ook uit het lange voortduren van de crisis sedert hem de opdracht verleend werd, geen conclusies te trekken. Kardinaal Van Rossum in ons land. Kardinaal van Rossum beeft Zaterdag een be zoek gebracht bijl den minister van waterstaat mr. Reg out, op den huize Kruisdonk te Aleer s- sen. Ook heeft de Kardinaal gisteren onverwachts een bezoek aan Rold.uc gebracht. Weerbmatos. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Aug. 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.0 te St. Mathieu. Laagste barometerstand 755.3 te Wisby. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen noordwestelijken tot noordelijken wind, meest zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Aanbesteding. Voor dien bouw eener R. K. School aan de Dwarsstraat, hoek Visscherstraat, is als volgt ingeschreven Cv. F. Uil, Rotterdam, f12959; H. II. Geers, Delft, f11978; J. A. L. van Dijk, Delft, f11400; J. Th. Schuiten, Delft, f11360; Fa. J. C. ae Waal, Rotterdam, f11797; Th. Stolk, Schiedam, f 12150; v. d. Pluym Gieien, Rotterdam, 112120; A. H. Woltexbeek, Rotterdam, f11620; N. Klaus, Dordrecht, f12850; Th. W. II. Polman, Rotterdam, f10820. De gunning is nog aangehouden. Scheepsbouw. Gister werd van de werf Gusto der firma A. F. Smulders, Schiedam, de stalen romp van een zeewaardigen transporteur voor het vervoer van erts- en steenslag te water gelaten, welken deze firma voor buitenlandsche rekening in aan bouw heeft. De hoofdafmetingen van dit vaartuig zijn, lengte 131 voetbreedte 26 voet 3 duim holte 14 voet 9 duim. Het schip heeft twee schroeven, bewogen door twee compound machines van elk 250 I.P.K. De stoom hiervoor wordt geleverd door een ketel met een verwarmend oppervlak van 1700 vier kante voet, werkende met een stoomdruk van 120 Ibs. Het vaartuig wordt electrisch verlicht en voor zien van de noodige stoomlieren, een kraan enz. De transporteur heeft een laadvermogen van 400 tons en wordt automatisch gelost met een snelheid van 150 tons per uur. Daartoe is het laadruim voorzien van een tun nel, waardoor een transportband loopt, alzoo op dezelfde wijze als de door deze firma geleverde kolentransporteurs voor de haven van Rotterdam. Evenals bij die transporteurs geschiedt ook hier de weging der lading automatisch door een zelf- registieerende weegmachine. Het vaartuig is in het byzonder zeer zeewaar dig geconstrueerd, omdat het zeds bij ruw weder zee moet kunnen bouwen. Bloemententoonstelling R. K. Volksbond. De Jury voor de Bloemententoonstelling in het Bondsgebouw op 23 en 24 Aug. a.s. is als volgt samengesteld: Voor bloemen enz. de heeren J. J. v. Dijk» D. Krabbendam en M. Leunenburg. Voor huisvlijt de heeren Joh. A. Boer, P. J. HickeDdorff, W. M. Kloppers, G. Lagendaal en N. v. d. Sluis. Voor vrouwelijke handwerken de dames B. Stolk en A. Westhuis. Straatversiering. In de Dwarsstraat is gister-avond mede de eerste paal voor de versiering feestelijk geslagen. Leden van het Harmonie-orkest »St. Ambroaius" stonden daartoe omstreeks half acht in de straat opgesteld en begaven zich, door een ontzaglijke menigte gevolgd, naar het einde der straat bij het Wilhelminaplein, waar de mat groen en bloemen versierde paal werd gehaald, die ver volgens door een aantal buurtmeisjes, door het muziekkorps voorafgegaan, door de straat werd gedragen. Nadat men bij het plein was terug gekeerd, werd voor de woning van het hoofd der openbare school, waar giorno-verlichtiug prykte, de paal geslagen, die met tal van andere de schoone versiering der Dwarsstraat zal dragen. Met geestdrift werd dit aanvankelijk verschyn- sel der komende feesten begroet en met blyde instemming volgden de opgetogen buurtgenooten de volksliederen, die door het Harmonie-orkest werden ten gehoore gebracht. Heden (Woensdag)avond zal in de Gasstraat en in de Villastraat en morgen (Donderdag)avond in de Hoofdstraat en in de Nieuwstraat de eerste paal op feestelijke wijze worden geslagen. Ook in de Hoogstraat is thans met het aan brengen van de straatversiering een begin gemaakt- Hoogwater te Schiedam Donderdag 21 Aug. 6.29 v.m. 6.54 n.m. Heden-morgen ongeveer 41 ure is aan de Hoogstraat alhier het paard, gespannen voor den groentewagen van Jacht, op hol gegaan. De bestuurder kon het paard moeilijk houden, daar het lemoen brak. Ongelukken werden voor komen, doordat W. Bel, wonende Singel, het paard wist te grijpen en tot staan te brengen. UIT PERNIS. Het onafhankelij'kheidsfeest dat hier op 18 Sep tember wordt gehouden zal bestaan uit: 's mor gens herdenkingsdiensten in de kerken; daarna onthaal van de schoolkinderen; een allegorische optocht, waarin miede Insulinde zal vertegenwoor digd zijn's middags volksspelen en ringrijdeirij met tilbury's; 'savonds bioscoopvoorstellingen en concerten, terwijl een vuurwerk den dag zal slui ten. UIT DELFT. Tusschen de Haagsche Tramweg Mij:, en eige naars van de gronden aan den Haagweg worden onderhandelingen gevoerd over aankoop van gron den aan dien weg, waardoor het mogelijk zal zijn dubbel spoor te leggen. Wanneer de onder handelingen slagen zal waarschijnlijk electriciteit als beweegkracht voor de trams worden inge voerd en de thans bestaande stoomtram verval len. Te Schiedam. Geveild Woensdag 20 Augustus Notaris: Mr. H. M. C. Poortman. 1. Een perceel weiland en kade, gelegen onder de gemeente Schiedam in den Nieuwlandschen polder en in 'sGraveland, groot 8 bunders, 20 vierkante roeden en 30 vierkante ellen, t 25000. 2. Een partij weiland, uiterdijk, watering en weg (Oudendijk), in den Nieuwlandschen polder te Schiedam, groot 4 bunders, 30 vierkante roe den en 25 vierkante ellen, f 10.000. 3. Een partij weiland, kade, watering en weg (Oudendijk), in den Nieuwlandschen polder en ifl 's Graveland te Schiedam, groot 8 bunders, 27 vierkante roeden en 29 vierkante ellen, f28.400. 4. Een partij weiland en kade in den Nieuw landschen polder en in 's Gravenland te Schiedam, groot 8 bunders, 24 vierkante roeden en 60 vier kante ellen, f 23300. 5. Een partij weiland, watering en weg (Ouden dijk) in den Nieuwlandschen polder te Schiedam, groot 4 bunders, 88 vierkante roeden en 25 vier kante ellen, f13200. 6. Een partij weiland in den Westabtspolder te Kethel, groot 6 bunders, 1 vierkante roede en 73 vierkante ellen, benevens een perceel watering aldaar, f15000. 7. Een partij weiland in den Westabtspolder te Kethel, groot 10 bunder, 27 vierkante roeden en 40 vierkante ellen, benevens een perceel watering, f26400. 8. Een party weiland, watering, dijk en weg, gelegen in den Westabtspolder te Kethel, groot 3 bunders, 8 vierkante roeden en 29 vierkante ellen, f 10100. Katholieke Stadgenooten, Den 8sten September e.k. hoopt onze Eerw. Broeder-O verste Maximinus zijn 25-jarig Pro- fessieteest te herdenken. Allen die het voorrecht hebben den innig-vromen kloosterling, den be kwamen en alom beminden onderwijzer, meer van naby te kennen, zullen begrijpen, dat deze dag voor hem niet onopgemerkt mag voorbijgaan. Ten dien einde heeft zich uit oud-leerlingen, hier en elders, een Feestcommissie gevormd, welke alom circulaires met verzoek tot deelneming in een aan te bieden huldeblyk verspreidde. Zy, die geen circulaire ontvingen en toch wenschen dat hun naam vermeld worden zal bij het huldeblyk, worden beleefd verzocht, hun bijdrage vóór Maandag a.s. in te zenden, Nassau- straat 72, alhier. Schiedam, 20 Aug. 1913. Ongelukken. Gisternamiddag ongeveer te twee ure is bij het zwemmen in het Voornsche kanaal te Hellevoetsluis zekere M. verdronken, afkomstig uit Klundert, een jongen van de oudste afdeeling van Hr. Ms. opleidingsschip Van Galen. Inbraken. Te Enschedé verschafte zich in den nacht van Zaterdag op Zondag een dief door 't opschuiven van een raam toegang tot het woon huis van den heer F. E. ter Meulen, aan den Voortsweg. Toen hy zich ontdekt bemerkte, ont sloot hij een deur en vluchtte met medeneming van een fiets en een electr. lantaarn. Eenige dagen vroeger poogde iemand, die zich had laten insluiten, z'n slag te slaan in een per ceel aan de Soendastraat. De man hoorde onraad en wist eveneens te ontsnappen. I i (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordtde kopy niet teruggegeve n I'-US

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2