Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws» Volgens de sDaily Telegraph" zal binnen kort een internationale commissie worden benoemd, welke de Turksch-Perzische grenzen bij het Oermia-meer en bij Mohamera zullen vaststellen. De commissie zou waarschijnlijk bestaan uit Turksche, Perzische, Russische en Britsche ver tegenwoordigers. Het Italiaansche koningspaar is van plan in het begin van September een bezoek te brengen aan Montenegro. Den 7den of Ssten dier maand zullen de koning en de koningin per stoomschip uit Napels vertrekkenzij denken een week in het Land der Zwarte Bergen te blijven. De Ita liaansche bladen betoogen, dat het bezoek geen politieke beteekenis heeft. Reuter seint uit Philippeville Een smaldeel van de Engelsche vloot is gister-morgen voor Oran verschenen. Een telegram uit Boekarest spreekt het be richt van den aanslag op den koning en de koningin van Roemenië tegen. Met zegt, dat het een verzinsel is. In een goudmijn van de Mysoreesche maat schappij te Bengaloer is een lilt omlaag gestort. Er zouden vijftig mannen omgekomen zijn, van wie zes Italianen, de overige Indiërs. De »Daily News" twijfelt aan de echtheid van den door de ïPall Mall Gazette" openbaar gemaakten brief van Bebel. Abbé Richardson, professor aan het slnsti- tut »St. Louis" te Brussel, sinds jaren voorzitter van den Internationalen Katholieken Esperantis ten Bond en geestelijk adviseur van het interna tionaal tijdschrift sEspero Katolika," is overleden- Nationaal Historisch Landbouwfeest. Vrijdagmorgen a.s. wordt te 's-Gravenhage de internationale landbouwtentoonstelling geopend. Onmiddellijk nadat Prins Hendrik de tentoon stelling zal hebben geopend, komt in den ring vóór de tribunes een optochtachter elkander de elf provinciën, elk gesymboliseerd door den wagen die honderd jaar geleden dienst deed in de pro vincie voor het weghalen van den oogst. Deze elf wagens zijn met snijwerk versierd, en beschilderd op de wiize, zooals in vroeger tijden bij feestelijke gelegenheden gebruikelijk was, met primitieve bloem- en dier-motieven. De bespanning dezer wagens zal geschieden naar den eisch van de betrokken landstreek. De Friesche wagen bijv. wordt getrokken door twee zwarte langstaartendie uit Noord-Holland door splatte" paarden, die uit Zeeland door Zeeuwsche paarden, die uit Brabant door een Ardennerpaard. De wagens zijn beladen, zooveel mogelijk, met de hoofdproducten uit de berokken landstreek. De wagen uit Noord-Holland met Aikmaarsche kaas en kool uit »de Streek". De Zeeuwsche wagen met tarwe en suikerbieten. De Geldersche krijgt ooft in mandende Friöfeche wagen is beladen met boter en zoo vervolgens. De ladingen worden versierd met dennenslin gers en rozen, terwijl in die provinciën waar vlas wordt verbouwd, ook dit product voor gelijk doel zal worden toegepast. De ladingen worden versierd met dennenslingers en rozen, terwijl in die provinciën waar vlas wordt verbouwd, ook dit product voor gelijk doel zal worden toegepast. Elke wagen wordt omgeven door een tien 12 tal boeren en boerinnen in de kleederdracht van de landbouwbevolking in die provinciën zooals vóór hondert jaar in gebruikt. Deze costuums zijn zoo getrouw mogelijk bestudeerd naar gegevens uit musea, oude platen en teekeningen. Voor het vervullen van deze rollen hebben zich een 125-tal dames, heeren en kinderen welwillend beschikbaar gesteld. De voerlieden der wagens zijn eveneens gekleed in een costuum uit dien tijd en uit de betrokken provincie. Ditzelfde geschiedt ook door de dragers van de provinciewapens, die voor de wagens herautsgewijs uitgaan. Aan het hoofd van den ojJlocht komt de Neder- landsche Vlag met de Koninklijke Kroon, het symbool der eenheid van de elf provinciën. De stoet wordt gesloten door een Meiboom, gedragen door eenige boeren, die midden op het terrein vóór de Koninklijke tribune zal worden geplaatst, en waaromheen een 24-tal kinderen een boerendans zullen uitvoeren, in vroegere tijden in twang. Gedurende dien dans zullen de elf provin ciën naast elkander tegenover de Koninklijke tribune worden opgesteld, de herauten zich links en rechts plaatsen en vóór de wagens de boeren en boerinnen. Reeds tijdens den optocht zullen door de boeren en boerinnen oud-Hollandsche landbouwliedjes worden gezongen, terwijl na den dans, het Wil helmus op de oude wijs zal worden ingezet en daarna het bekende lied »Wij willen Holland houen". De commissie, benoemd door het bestuur der Koninklijke Nederlandsche Landbouwvereeniging, die het geheel heeft geregeld en voorbereid, bestaat uit de heeren J. Jurriaan Kok, voorzitter, dr. H. Blink, V. R. Y. Croesen en J. A. G. van der Steur. Onder leiding van den heer Frans ter Gast, oud-leerling van de Kunst-Nijverheidschool te Haarlem en van de Kensingtonschool in Londen heeft de decoratie en beschildering der historische wagens plaats gevonden en zijn de historische costuums vervaardigd. De zang geschiedt onder leiding van den heer Arnold Spoel, terwijl de boerendans is ingestudeerd door den heer Th. J. v. d. Haagen. Voor de be spanningen met paarden wordt zorg gedragen door den heer F. C. Dubois. De opvoering zal na de opening nog vier malen worden herhaald, namelijk Zaterdag 30 Augustus en Maandag, Dinsdag en Woensdag, 1, 2 en 3 September, telkens des namiddags ten half vier ure. Electriciteitavoorziening in Noord-Brabant. Naai aanleiding van het besluit, genomen in de vóór veertien dagen te Haps gehouden verga dering van gemeentebesturen, had Donderdag ten raad huize te Haps eene vergadering yan burgemeesters plaats. Van de 18 genoodigden waren 14 aanwezig, n.l. de burgemeesters van Velp, Grave, Linden, Beers, Cuijk, Zeeland, Mill. Haps, Oeffeit, Wanroy, Beugen, Boxmeer, Sam- beck en Vierlingsbeek. Afwezig de burgemeeSL ters van Escharen, Gassel, Oploo en Maashees; de laatste met kennisgeving!. Na eenige huishoudelijke zaken, werd het eigen lijke doel der vergadering besproken, n.l. wat gedaan moet worden om het daarheen te kunnen leiden dat de streek van Noord-Oostelijk Noord- Brabant ten spoedigst© aan de centrale te Nij'me- gen worde aangesloten. Verschillende voorstellen werden gedaan; ten slotte werd besloten eerst aan Ged. Staten de vraag te stellen of de mogelijkheid bestaat dat de aansluiting op 1 Juli 1914 gereed is en tegen welke voorwaarden dat kan geschieden. Zoodra het antwoord op deze vraag zal zijn ingekomen, zal dit aan de betrokken gemeente raden worden medegedeeld en hunne beslissing worden ingewacht. De „Avondster" te Bergen op Zoom meldt het volgende Sedert geruimen tijd is een zeer belangrijke finariciëc-le combinatie, waarin o.a. wordt deel genomen door de grootste nationale handelsonder neming van ons land, ebzig met de voorberei ding van plannen om in den Noordwesthoek der provincie Noord-Brabant aan het Hollan.isch Diep, ten reusachtige industrieel© .onderneming te stichten. f Daartoe heeft zijl zich het recht van koop verzetterd op ongeveer veertig hectaren gtond, aan genoemd groot vaarwater gelegen, onmid dellijk nabij de groot© spoorwegbrug'. De industrie, die daar zal gesticht worden, zal ten deele bestaan uit reusachtige fabrieken van giet-Cokes. Zooals men weet, worden deze cokes uit steen kool gestookt. Hei. daarbij! vrij komende gas gaat verloren. Nu neemt men in zeer ernstige overweging de t© stichten eJec-trisiche centrale te bouwen in de onmiddellijke nabijheid van bedoelde cokesovens, met ae bedoeling de ketels te verwarmen, door het gas, dat anders niet wordt benuttigd. Natuurlijk zullen ook xeserve-inrichtingen wor den .oemaakt, voor het geval de verwarming met '*as om «enigerlei reden zou stop vallen. Het gevolg van een en ander zou zijn, dat de elèctriciteit aan de provincie een minimum prijs zou kosten en dan ook tegen minimum prijzen zou kunnen worden geleverd. Nadere bijzonderheden, ook van financiëelen aaxa, mogen wij vooralsnog niet mededeelen. j Mei willen wijl zeggen, nat het denkbeeld dén ent werpers er van tot groote eer, Nooird-Brabant tot groot voordeel zal strekken. Wij voegen erbij, dat het aantal aanvragen, om electriciteit door de groot industrie gedaan, enorm is, zoodat de centrale nu reeds zeker iiubbel zoo groot zal moeten worden als eerst het plan was. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Aug. 1943. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.2 te Horta. Laagste barometerstand 743.7 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van den volgenden dag: meest matige zuidelijke tot westelijken wind, toenemende bewolking, met kans op onweer, of regen, later opklarend, aanvankelijk koeler. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Politie gewicht, sleutels, haarpen, R. K. kerkboekje. Terug te bevragen aan de volgende adressen pakje sajet, Haanstra, Oosterstraat 9fietsschoen, v. d. Burg, Broersveld 7647telefoondraad, v. d. Berg, Gasstraat 39; armband, "Wijzenbroek, Broersvest 143 kinderschoentje, Wed. Kemmer, Doelhofje 13sleutel, De Bruijn, Hoofdstraat 53 ceintuur, IJselstein, Ouddorpschestraat 21zwart bonte geit, van Es, Zalmstraat 12zilveren hor logeketting, v. d. Eijk, Zwaansteeg 56; kinder schoentje, Wieleman, Oosterstraat 18 rijwielsleu tel, By 1, Singel 1098ceintuur v. d Noort, Hoofd straat 211loopplank, v. d. Leë, Piet Heinstraat portemonnaie, Bos, Maasdamschestraat 15; vest, De Jonge, Viaardingerstraat 30. Verlofgangers Landweer. De verlofgangers der liehting 1908, die 1 Augustus jl. naar de Landweer zijn overgegaan moeten voor 31 Augustus a.s. hun zakboekje in leveren aan de afdeeling Militie, Schoolstraat 12. Ter voorkoming van onaangename gevolgen voor de betrokkenen die uit de niet-inlevering kunnen voortspuiten, worden zij er bij deze nog maals aan herinnerd. Bloemententoonstelling Bondsgebouw In de groote zaal van het gebouw der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond wordt heden en Zondag een Bloemententoonstelling ge houden. Er zijn tamelijk veel bloemen en planten inge zonden. Geraniums en Fuchsias zijn er het sterkst vertegenwoordigd. Ter rechterzijde der zaal, die kwistig met groen en gekleurde afbeeldingen van planten en bloemen is versierd staan in lange rijen de bloemen uitgestald, terwijl links hoofdzakelijk de huisvlijtinzendingen en de dameshandwerken zijn entoongesteld. In de dameshandwerken-afdeeling zijn verschil lende, mooi afgewerkte stukken te aanschouwen. Ook in de huisvlijtafdeeling zijn eenige goede werkstukjes te bewonderen. Voor het tooneel zijn collecties schelpen, vlinders en insecten geëtaleerd. 'tls geen omvangrijke, maar toch wel een interessante tentoonstelling. Onafhankeljjkheidsfeesten. De stad begint reeds een recht feestelijk aan zien te krijgen. Hier en daar is de versiering reeds ver gevorderd. Wij wijzen slechts op de fraaie eerepoorten in het Broersveld, aan het begin van Tuinlaan en Lange Nieuwstaaal en aan het eind van de Hoogstraat nabij de Groote Markt, welke met hare gekruiste vlaggen, wapens en de voorstelling van de aankomst van den Prins van Oranje te Scheveningen een recht sierlijken in druk maakt. Het gemeentebestuur heeft, in aansluiting met de feestvieringen toegestaan, dat ep het voorma lige plein Dubbele Arend een kermisvermakelijk- heid komt te staan ten vermake der grooten sHet vroolijke rad" en op de Broersvest, ter hoogte van Korte Singelstraat, voor de jongeren een gewone draaimolen. Voorts zal een poffertjeskraam een standplaats innemen nabij het Oostmoienplein en op de Koe markt komt een choeoladekiosk. De loting voor de militie, lichting 1914, zal geschiedem op 23 September a.s. Gister-avond deed een li-jarig meisje aangifte bij de politie, dat, toen zij op de Hoogstraat liep met een mand met boodschappen, een jongen uit die mand een zak met rozynen wegnam en zich daarmee verwijderde. Een onderzoek bracht aan het licht dat aan dit feit schuldig was de 12-jarige V., wonende alhier, die heden-morgen, na verhoor, weer is vrijgelaten. Een vader heeft bij de politie op sporing gevraagd van zijn 18-jarigen zoon, die 11 Woensdag de ouderlijke woning heeft verlaten en daarin nog niet is teruggekeerd. Hoogwater te Schiedam: Zondag 24 Aug. 8.12 v.m. 8.36 n.m., Maandag 25 Aug. 9.01 v.m., 9.25 n.m. UIT ROTTERDAM. W ester-Lunchroom. De aandacht der bewoners en der van Schie dam komende wandelaars, die den Nieu wen Binnenweg passeeren, verdient het, dat sinds eenigen tijd geopend is in het pand 126 een Wester-lunchroom. Deze inrichting toch. gelegen op het fraaie punt van den Nieuwen Binnenweg, biedt een keurig zitje buiten zoowel als binnen, met uitzicht op den fraaien drukken verkeersweg eenerzijds, en anderzijds op het mooie land van Hoboken. Daarbij is de localiteit heel netjes en gezellig ingericht. Zelf een wel voorziene leestafel ontbreekt niet, terwijl het buf fet en zijn inhoud er mede hoogst bekoorlijk uitziet. Gérant van de nieuwe inrichting is geworden de heer Willem Rowel, die van plan is ze tot een attractie voor heel het Westen te maken. Druk bezoek. De tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten enz. te Middelburg is Donderdag door niet minder dan 1222 betalende personen bezocht. Aardappelrooimachines. De wedstrijd met aardappelrooimachines, gisteren te Viedder- veen gehouden, voldeed uitstekend. Meer en meer worden deze machines hier aangeschaft, zoodat binnen enkele jaren ook bij den aardappeloogst, machines het meeste werk zullen verrichten. Treurig einde. Men zal zich nog wel her- innereti, dat verleden jaar een kleermaker uit tie Van Hogendorpstraat te Amsterdam zijn drie kinneten vermoordde en deswege tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld en in de bij zondere strafgevangenis te Leeuwarden lopgeslo- ten. iNaar de „Leeuw. Ct." verneemt, heeft deze jevangene thans door ophanging) een einde aan rij'n leven gemaakt. 1 i Een honderdjarige. Donderdag vierde de heer G. A. Meijer te Emmen zijn honderdsten verjaardag, 's Avonas werd den nog zeer krassen ouden heer een serenade gebracht door 't Harmonie- korps „Euterpe". De oude heer was daarmede zeer in zijn schik. Verdronken. Terwijl te Duffel ward bij Kleef eenige Hollandsche arbeiders aan het baggeren waren, werd de aak, die zijl vulden, door de stoomboot „Stad Kleef" aangevaren. Een 18-ja- rige jonge man uit Nijmegen stortte aaarbij in deu Rij'n en verdronk. Anti-winkelsluiting. Men meldt ons uit Amsterdam In de etalagekast van een sigarenwinkel in de Waimoesstraat zijin gisterenavond de albums tentoongesteld, waarin de handteekeningm voor komen van winkeliers en particulieren, die tegen de verplichte winkelsluiting zijn. Deze albums, waarin ongeveer 52.000 handteekeningen geplaatst zijin, zullen aan H. M. de Koningin worden aan geboden. Een groote menigte verdrong] zich voort durend voor de vensters. Spoorwegongeluk. Woensdag reed onder de gemeente Geldrop bijl de nieuwe hrug op de lijn EinuhovenWeert een ingenieurstrein in volle vaart met tien schoorsteen der machine tegen een bangs telling, waarop een 5-tal personen bezig wa. <n. met schilderen. Een hunner, een persoon uit Udenhout, werd zijn been verpletterd. Hij werd naar Geldrop vfer- yoere. en daar in het gasthuis opgenomen. Een ander brak een pink. Een derde bezeerde zijn knieschijf en bekwam' andere kwetsuren. D.t is het eerste ongeluk, dat op deze lijn plaats heeft. ('s-H. Ct) Een half m i 11 i o e n b e t a 1 e n d e b e z o e- kers. Men meldt ons uit Amsterdam: Niettegen- stuanue het verbazend slechte zomerweer, mag ae Entos zich in een voortdurend druk bezoek vei heugen. Naar het bestuur van, Entos ons mede deelt, zal a.s. Zondag tegen den namiddag1 liet aantal betalende bezoekers van de Entos 500.000 bedragen. Het bestuur van Entos en de directie van Hugo Haase's A. G. willen den 500.000sten bezoeker een verrassing schenken, terwijl ooor de Elka-Watch Cy., Klaverstraat 206, aan dien be zoeker een Elka,-horloge als aandenking zal wor den geboden. Bij Let hier boven genoemde aantal van ©en half millioen betalende bezoekers, zijn niet g©- i okei.'d houders van abonnementskaarten, evenmin mi leden van Entos, van eere-eomité en van de verschillende Commissies enz., zoodat het totaal der tentoonstellingsbezoekers veilig over net mil- li ren gerekend mag worden. Geweldige brand te Jersey Cit.y. Het tegenover New-York gelegen Jersey City is Woens dag deer een reusachtigen brand geteisterd. De brand strekte zich over een groot gedeelte van d/e handelswijk uit en slechts' aan het krachtdadig optreden uer brandweer, die met een aanzien lijke koeveelheid materiaal het vuur bekampte, is het te danken, dat niet de geheele stad door de vlammen werd aangetast. Van zes groote firma's zijn de fabrieksgebouwen geheel in de asch gelegd. In de onmiddellijke nabijheid van de reusachtige fabrieken bevinden zich vele woonhuizen, waar van die bewoners, door een paniek aangegrepen, de straat opsnelden. De verwarring was grenzeloos en eerst moest de orde hersteld worden, voor dat het blusschmgswerk een aanvang nemen kon. D„ brandweerlieden hadden geen gemakkelijke) taak De hitte was zoo geweldig, dat velen hun ner het bewustzijn verloren en slechts' met le vensgevaar door hun makkers gered konden worden. In een der huizen, die door de vlam men aangetast waren, was een asyl voor hon den gevestigd. Geen der dieren, kon echter ge red worden. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. De brand ontstond in een aan de haven gelegen graanopslagplaats. De schade wordt op circa 3i/2 millioen geschat. 1500 men- sciVcïi zijn dakloos. Een oud jacht. De heer G. C. E. Crone te Amsterdam is er in geslaagd, eigenaar te worden van een oud jacht, een z.g. glazen jacht, dateerend van ongeveer 1735. Dit jacht is gedurende de laatste 25 jaren bewoond geworden door zekeren Duif, die er mee lag in de haven van Volendam. Het zag er onooglijk uit, doch het kennersoog van den heer Crone ontdekte aanstonds, dat men hier met een rariteit op dit gebied te doen had. Hij liet het jacht geheel restau recren. En zietvan onder de duimen dikke verfltaag kwam een zeld- zaam, goed geconserveerde ornamentuering voor den dag. Zelfs was het mogelijk, de oorspronkelijke kleur der ornamenten vast te stellen. Het is jnist die dikke verflaag geweest, die de conserveering zoo in de hand heeft gewerkt. Het vaartuigje bleek van Zaanschen oorsprong te zijn. Te zamen, met een dergelijk scheepje, hetwelk op het droge ligt voor de historische afdeeling op Entos, zijn dit de twee overgeblevene van het vrij groote getal, dat hiervan heeft bestaan. Dit is echter grooter en forscher van bouw en onge veer 40 a 50 jaar ouder. Het dat.aert uit niet later dan 17Jo. Het hek, d. v. het overgebouwde achterdeel is rijk. gebeeldhouwd evenals de om-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2