Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Washington Justitie, mr. B. O r t, advocaat-generaal bij den lloogen Raad Binnenlandsche zaken, mr. P. W. A. C o r t van der Linden, lid van den Raad van State, Kabinetsformateur Marine, J. J. Rambonnet, kapitein ter zee; Financiën, A. E. J. B e r 11 i n g, directeur der registratie, te Leeuwarden Oorlog, N. Bosboom, gep. kolonel van de artillerie Waterstaat, dr. C. Lely, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, wethouder van 's-Gravenhage Landbouw, Nijverheid en Handel, mr. M. W. F. T r e u b, oud-lid van de Tweede Kamer; Koloniën, mr. Th. B. P1 e y t e, oud-advocaat te Semarang, voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart, te Amsterdam. Het koninklijk besluit betreffende de samenstel ling van het nieuwe Kabinet zal waarschijnlijk Vrijdag in de Staatscourant verschijnen. De «Nederlander" meldt dat de heer Rambon net gisterochtend een bezoek heeft gebracht bij minister Colijn. De heer Rambonnet is voorstander van de In- dische-vlootplannen, zooals die in het defensie rapport zijn neergelegd. Kardinaal van Rossum en de katholieke Nederl. pers. Wij hebben dezer dagen plaatsing verleend aan een schrijven van prof. J. M. L. Keuller te Roer mond. getiteld «Een rectificatie." Naar aanleiding van dit schrijven ontvingen wij van pater Hyac. Derksen, te Rotterdam, een «Open brief aan den ZeerEerw. Heer J. M. C. Keuler." De brief heeft ten doel rector Thompson en de «Maasbode" te verdedigen. Aangezien wij in ons blad een polimiek over de beteekenis van de verklaringen van kardinaal van Rossum ten aanzien van de «Maasbode" en het antwoord door Z.E. gegeven op de twee vragen van prof. Keuller, niet raadzaam achten, kunnen wij bedoelden «Open brief" niet opnemen. Het door prof. Keuller aan ons toegezonden schrijven vermeldde aan het slot: Op welke beide vragen Zijne Eminentie met NEEN heeft geantwoord en mij wel willend verlof heeft gegeven dit antwoord tegelijk met de inleidende beschouwing te publiceeren. Waar dus kardinaal van Rossum volkomen op de hoogte was van de strekking van het schrijven van prof. Keuller hetwelk aan duidelijkheid niets te wenschen over laat deed men beter alle verder commentaar achterwege te laten. De cursiveering is van ons Red. «N.Sch.Ct." J Invaliditeitswet. Het Stbl. no. 357 bevat een Kon. besluit van den 2!sten dezer, tot vaststelling van een alge- meenen maatregel van bestuur, betreffende trek kers van een rente krachtens de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet. Daarbij wordt het volgende bepaald: Artikel 1. De gemeentebesturen verstrekken de inlichtingen, welke door het bestuur der Rijks verzekeringsbank worden gevraagd in verband met de toekenning of betaalbaarstelling van renten, als bedoeld in de artikelen 369 en 370 der In validiteitswet. Artikel 2. Het bestuur der Rijksverzekerings bank geeft van den naam en het adres en van den dag, de maand en het jaar van geboorte van ieder persoon aan wien een rente, als bedoeld in artikel 369 of artikel 370 der Invaliditeitswet is toegekend, kennis aan het bestuur der gemeente, waarbinnen deze persoon zijne woonplaats heeft. De kennisgeving vermeldt of de rentetrekker gehuwd is, en zoo ja den naam en de woonplaats van den echtgenoot. Artikel 3. Door elk gemeentebestuur wordt een lijst aangelegd, bevattende de gegevens, welke door het bestuur der Rijksverzekeringsbank krachtens artikel 2 zijn verstrekt. De lijst wordt in verband met gevallen van verandering van woonplaats, overlijden en huwe lijk door het gemeentebestunr nauwkeurig bijge houden. Tweemaal in de maand doet het gemeentebestuur aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank ean opgave toekomen van de wijzigingen, in verband met gevallen als in het voorgaande lid bedoeld in de lijst aangebracht. De opgaven geschieden met zooveel mogelijk gelijke tusschenpoozen. Artikel 4. Zoolang de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet nog niet in werking zijn getreden, kan het bestuur der Rijksverzekeringsbank aan de gemeentebesturen voorloopige gegevens verstrekken betreffende personen, aan wie vermoedelijk een rente als bedoeld in artikel 369 of artikel 370 van genoemde wet, zal worden toegekend. Ten aanzien van deze gegevens is het in artikel 3 bepaalde van toepassing. Artikel 5. Dit besluit treedt in werking op den 23sten Augustus. Vrees voor een algemeene moordpartij. Men seint uit Soerabaja aan den «N. R- Ct." Een ongekende en onverklaarbare vrees voor een moord op groote schaal, die in den nacht van 24(25 Augustus zou geschieden, op de in de bin nenlanden wonende Europeanen en Chineezen, leidde tot een uittocht naar de hoofdplaatsen en het nemen van nog andere voorzorgsmaatregelen. Er gebeurde echter niets. Te Malang, de eenige plaats waar wel eenige reden voor ongerustheid zou kunnen bestaan, om dat de geestdrijvers van Sarekat Islam aldaar het inlandsch bestuur haten, heeft Zaterdag een groot machtsvertoon plaats gehad, om de onruststokers te intimideeren. Thans zijn de gemoederen overal kalmer. Sarekat Islam blijkt als economische vereeniging een mislukking, zij is geheel verbasterd. Waar zij kan voortwoekeren, zooals in Rembang, bedreigt zij de rust en orde. Mijns inziens is thans aangetoond, dat zelfwer kende regeerende krachten niet in het Javaansche volk aanwezig zijn. De legercommissie. Naar wij vernemen, aldus de «Nieuwe Ct." zal binnenkort weer een deel van het resultaat van den arbeid der legercommissie gepubliceerd wor den, en wel dat betreffende de opleiding van de militie bij de de infanterie. Het desbetreffende rapport is reeds aan H. M. de Koningin toege zonden. Nederlandsche Handelshoogeschool. Mr. W. C. Mees te Rotterdam is benoemd tot secretaris van curatoren der Nederlandsche Handelshoogeschool. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisteren een bezoek gebracht aan de nationale tentoonstelling van oude kerkelijke kunst te 's-Hertogenbosch en heeft tevens een gedeelte van de opvoering van het mysteriespel «De sevenste Bliscap onser Vrou wen" bijgewond. Bij aankomst van den trein met 2.45 waren ter begroeting op het perron aanwezig de commis saris der Koningin in Noordbrabant mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst de burgemeester van 's-HertogenBosch j. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, en de procureur-generaal bij het gerechtshof jhr. Mr. Th. Serraris. Het kleindochtertje van den burgemeester, freule van Hövell tot Westerflier, bood H. M. een bou quet aan. Het gevolg van H. M. bestond uit den groot meester jhr. de Ranitz, den kamerheer jhr. Schimmelpenninck en de hofdames freule van Ittersum en freule van de Poll. In landauars reed men langs een omweg naar het gebouw van de tentoonstelling in het plant soen. Op het voorplein van de tentoonstelling werd H. M. ontvangen door het hoofcomité, na mens hetwelk de jongejuffrouw Truus Hermsen, het dochtertje van een lid van het sub-comité voor het mysteriespel, haar een ruiker orchideeën aanbood. Vervolgens werd het hoofdcomitó en de com missie voor de oude kunst aan H. M. voorgesteld. Op de tentoonstelling begeleidde de voorzitter van het hoofdcomité, mr. R. Tilman, H. M.de heeren Frederiks en dr. Kalf diende van voor lichting. In de schilderafdeeling was prof. dr. W. Martin, directeur van het Mauritshuis, tegen woordig in de roomsch-katholieke afdeeling mon seigneur C. C. Prinzen, pastoor van de St. Ja- cobskerk in de Israëlietische afdeeling de heer M. Azynman, voorzitter der Ned. Israëlietische hoofdsynagoge te 's-Hertogenbosch, en in de oud-katholieke afdeeling pastoor P. van Harder wijk uit Schiedam. H. M. bezichtigde met zeer veel belangstelling de verschillende tentoongestelde kunstschatten. Ongeveer om vier uur begaf zij zich met ge volg te voet naar het dichtbij gelegen casino tot bijwoning van een gedeelte der opvoering van het mysteriespel. Aan den feesteiijk ver sierde ingang waren ter begroeting aan wezig de leden van het hoofdcomité, de heeren G. Tilman en E. Lutkei. De zaal was geheel bezet met een uitgelezen publiek. Nadat H. M. enkele tooneelen had bijgewoond, werd de com missie voor het mysteriespel, bestaande uit kape laan Smulders prof. Hansen en Dorus Hermsen aan H. M. voorgesteld H. M. onderhield zich met ieder van de heeren geruimen tijd lang. De rol van Maria werd vervuld door freule van der Does de Willebois, die van St. Jan door den heer Mettrop en die van Gabriël door mejuffrouw Coppens. Bij het verlaten van de zaal, om ruim vijf uur, juichte het publiek H. M. geestdriftig toe. H. M. begaf zich vervolgens naar het gouver nementshotel om de thee te gebruiken. Met den trein van 5.54 is zij weer naar Soest- dijk vertrokken. (N. R. Ct.) Het Vredespaleis. Te 's Gravenhage zijn aangekomen de heer en mevrouw De Costa, uit Argentinië. Mevrouw An gela de Oliveira Cesar de Costa is degene, die den stoot gaf aan de oprichting van het eerste monument voor den internationalen vrede «den Christus van de Andes". Zij is de stichtster en presidente van de Zuid-Amerikaanschen Bond voor Wereldvrede te Buenos-Aireslid van het bestuur van het internationale permanente bureau te Bern, en vice-presidente onderscheidenlijk van de groote vredesbonden te Boston en Philadelphia. Zij komt hier te lande om als geschenk van den bovengenoemden Zuid-Amerikaanschen Yre- desbond en daartoe gemachtigd door hare regee ring, uit naam de ArgentijnsChe republiek, het bestuur van de Carnegiestiehting, ter plaatsing aan te bieden een copie van het reusachtige vredesmonument «De Christus van de Andes", dat zich 4200 meter boven den zeespiegel verheft in haar land, op de scheidingslijn tusschen Ar gentinië en Chili en daar den 13en Maart 1904 werd onthuld, ter viering van het sluiten van den vrede tusschen deze beide republieken. In het misverstand, dat indertijd tusschen Ar gentinië en Chili rees, was toenmaals wijlen ko ning Edward VII van Engeland scheidsrechter. De copie van het beeld is vervaardigd in brons, in welk metaal ook het oorspronkelijke monument is gegoten, en heeft een hoogte van 2 M. 80 c.M. Het is gemodelleerd door den beeldhouwer Lagae te Brussel, en prachtig geslaagd, volgens mevrouw De Costa, die het dezer dagen van den kunstenaar overnam en naar hier medebracht, waar het on geschonden aankwam. Het voetstuk, waarop het oorspronkelijke beeld in Argentinië staat is bij de copie om technische redenen weggelaten. De Christusfiguur staat recht overeind en houdt de rechterhand in zegenende houding opgeheven, terwijl de andere hand een kruis omvat met de woorden «Cruz Lux Mundi." Het beeld heeft heden een plaats gekregen in de hall van het Vredespaleis op een balustrade) waaronder een opschrift«La République Argen tine en hommage a la Paix Internationale au sommet des Andes. 1904 La Haye 1913. Heden zal mevrouw De Costa het symbolieke en kostbare geschenk met een kort woord over dragen aan het bestuur der Carnegiestiehting. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 26 Aug. 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.7 te Groningen. Laagste barometerstand 757.2 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van den volgenden dag: zwakke tot matigen oostelijken tot zuid oostelijken wind, licht bewolkt, droog weer, iets warmer. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad ded gemeente Schie dam op Dinsdag 2 September 1913, des namid dags 2 uur ten Raadhuize. Tydaanwyzing. Met de tijdaanwijzing in onze gemeente is het treurig gesteld. Het uurwerk van den Groote Kerktoren staat sinds gister-raiddag 4 uur stil. De overige uurwerken op de openbare gebou wen zijn ook veelal niet te vertrouwen. Het is een publiek belang dat er van overheids wege zorg wordt gedragen, dat de tijdaanwijzing in deze gemeente uitstekend in orde is. Wat er nu weer met het uurwerk van den Groote Kerktoren is gebeurd, hetwelk reeds langer dan een dag stilstaat, leert dat hier ter stede aan de bediening der uurwerken iets hapert. Is wellicht de te 's Gravenhage woonachtige uurwerkmaker met vacantie Plan 1913. De Comraisie Plan 1913 verzoekt de burgerij Donderdag-avond vóór 7 uur zooveel mogelijk de vlaggen uit te steken. Nationale Zwemwedstrijd. De samenstelling der zeventallen voor het waterpolo is als volgt: Den Haag: W. C. Okhuyzen, N. Cortlever Jr., F. Hulswit, W. C. Pool, J. v. d. Bergh, J. van Dijk, F. Ketjen. Rotterdam: Scharenberg, Frank, Albin» Hasselt, Eem, Bruyn, Pyselman. Aankomst Prins van Oranje. Wij vestigen de aandacht op de gelegenheid door den heer A. Tieman, Hoofdstraat, geboden om per stoomschip «Padang 6" de aankomst van den Prins op de rivier af te wachten en tegen woordig te zjjn bij de landing. De gelegenheid hier geboden zal zeker door velen benut wordenwant zij stelt allen die het belangwekkend schouwspel van nabij willen gade slaan, in staat daarvan op de meest afdoende en de minst vermoeiende wijze te genieten. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Volksbadhtüs. In de week van 17—23 Aug. '13 werden genomen 498 baden. Ie klas kuipbaden 28, regenbaden 372e klas kuipbaden 77, regenbaden 334, 5 ets. kinder baden 22. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 27 Aug. 11.25 v.m. n.m. Naar w y vernemen, is doordenheer J. Hage, hoofd van de openbare lagere school D aan de St. Anna Zusterstraat, wegens gezondheids redenen, met ingang van 1 Januari 1914 den ge meenteraad eervol ontslag gevraagd uit zjjn be trekking. De heer Hrs. R e b e r s, Oranje straat 1, zendt als reclamie-uitgave een fraaie reproduc tie van David Bles' kleurrijk tafereeltje „Overwin nend Holland". 't Mag in deze feestelijke gedenkwaardige da gen zeker een alleszins doeltreffende: reclame hee- ten. Giste r-'m iildagiseen1, vrouw me.t e.c.a kruiwagen op de Koemarktbrug, aangereden door een met paard bespannen voertuig, waarbij' het wiel van den kruiwagen vernield werd. Gister deed een rijwielverhuur- der aangifte bij de politie, dat een persoon een rjjwiel voor enkele uren had gehuurd en 't nie' had teruggebracht. Vermoedelijk was 't verduisterd- Heden-morgen werd een 13-jarige jongen, die op den Groenendijk liep terhoogte vaD de glasfabriek «De Schie", met een steen, ver moedelijk uit die glasfabriek komende, gegooid, waardoor hij aan het hoofd verwond werd. Op het politiebureau werd hij verbonden. Geachte Redactie. Het was eene uitmuntende gedachte van de Commissie van «Plan 1913," aan de werkgevers te verzoeken, hunne werklieden op de dagen van 29 en 30 Augustus vrijaf te geven. Door enkele werklieden is echter dat vrijaf niet met zooveel geestdrift begroet, omdat zij daardoor kans hebben, eene aanzienlijke vermindering ij1 hun loon te gevoelen Voor hen hebben die schoone feestdagen dus niet zulk eene ongestoorde vreugde bereid. Algemeen hoort men echter, dat de loonen doorbetaald worden, en ongetwijfeld zal dit goede voorbeeld ook nog door de enkele werkgevers gevolgd worden, die hiertoe nog had den besloten. Een beleefd verzoek onzerzijds, bij dezen ge daan zal ongetwijfeld in goede aarde vallen, en naar onze meening zeer tot versterking va» den band tusschen werkgevers en ondergeschikten bijdragen, als geen enkele werkman in Schiedam door de feestdagen nadeel ondervond. Wij bedoelen hier vooral de stukwerkers, die, wanneer zij niet arbeiden, in den regel ook geen loon genieten. Dankbaar voor de plaatsing, Het bestuur der Afd Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond- Ongelukken. Te Vreeswijk is, naar het «N. v. d. D." meldt, het 3 jarig dochtertje van H. M., in een onbewaakt oogenblik in een welput gevallen en helaas verdronken. 'Te Uithoorn is vrouw J. Piasmeier door een motorfiets overreden en kort daarna aan de gevol gen overleden. Terwijl Zondagmiddag M. Kleinjan, wonende te Rotterdam, te Oostvoorne, met eenige familie leden aan het baden was, zonk plotseling zijn 11 jarig zoontje op een diepe plek weg. De doo- delijk ontstelde vader snelde zijn kind te hulp, doch hij kon niet zwemmen en deelde het lot van den knaap. Een zwager van KleiDjan waagde zich een eind in zee, om beiden te hulp te komen, doch daar ook hij niet zwemmen kan, waagde hij zich niet te ver. En hij zag zijn zwager en zijn neefje voor zijn oogen verdrinken. Velen in de nabijheid waren van het schrikke lijk ongeval getuigen, en enkelen gingen hulp halen. De dorpsveldwachter Noordhoek en zjjn collega's rijksveldwachters snelden met een dreg toe en ook een sleepbootje, dat aan de pier lag, voer naar de plaats des onheils. Er werd ijverig gedregd, van het strand af en van de sleepboot, meer dan een uur lang. Toen Zondagavond kinderen huiswaarts keerden van een feest in St. Pieter, viel de con ducteur der brievenmalen, Belderok geheeten, een der leiders van het feest, van den kanaaldijk tusschen Maas en Kanaal, te Maastricht, in het water. Ernstig gewond werd hij opgenomen en naar het hospitaal vervoerd, waar hij 's nachts overleed. Bij de familie Wijnen te Breda is bericht ontvangen, dat het 13-jarig dochtertje, dat voor haar pleizier met haar oom naar Keulen voer, daar overboord is geslagen en jammerlijk ver dronken. Gistermorgen is nabij Duitenhuis (Breda) 't l^-jarig kind De Wijs door 'n sleeperswagen overreden. Het hoofdje van het arme kindje werd verpletterd. De dood trad onmiddellijk in. (Tel.) Men seint ons uit 's-Hertogenbosch Hedennacht om 12.20 is de ploegwerker v. Drunen uit Echt bij wachtpost 47 door den trein uit den Bosch overreden en gedood. Men seint ons uit Grave In een naburig plaatsje is het 4-jarig meisje C., tengevolge van onvoorzichtigheid van een 13-ja- rigen knaap, die in de nabjjheid aan het spelen was, door een stuk staal in het hoofd getroffen en onmiddellijk gedood. '0 naifhlanfcelylkheidsfeesde.n. SMen schrijft ons uit Wolfaartsdijk aan de „N. R. Cï't." In deze gemeente doet eesn groep antirevolutio naire ingezetenen krachtige pogingen om het op 5 September te houden onafhankelijkheidsfeest te doen mislukken. Opdat de kinderen van de bijzondere school aan dat feest niet zullen meedoen, is voor hen op dien dag een boottocht georganiseerd. (Thans tracht mien, zooveel mogelijk, ingezetenen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2