Binnenland. St^ds- en Gewestelijk Nieuws. Cfomengd Nieuws. geschillen menschlievende en eelndraehtigë gc-vt»- lens zal inboezemen. Ik spreek den wensch uit, dat de Vorst v,an <ien Vrede zijn besten zegen moge schenken aan de beminnelijke vorstin der Nederlanden, aan dia rcigeeringen en volkeren vajn alle natiën en hen de weldaden van den vrede moge doen deel achtig worden. Het zij mij vergund, de Carnegiestichting geluk te wenschen met het monumentale paleis, dat zij heeft weten te stichten en dat, als eten palladium van geluk, door de eeuwen heen de rechtvaar digheid en het recht ten tropn zal verheffen^ Ik dank den heer Van Karnebeek voor de eereplaats welke hij wel heelt willen inruimen aan ons gedenkteeken, dat, ik kan hem er de verzekering' van geven, het toonbeeld is v,an de broederlijke gevoelens van Amerika jegens de menschheid; en, eindigende, herhaal ik onze zin spreuk V rede zij der volkeren deel Nadat, mevrouw de Co-sta, die in hare zeer toegejuichte rede nog enkele vriendelijke1 woorden had gewijd aan de bevriende republiek Chili, had uitgesproken werd de vlag der republiek Argen tinië, waarin tot dusver het beeld gehuld- was, verwijderd. 'Onder hen, die de plechtigheid hebben bijge woond, waren de leden van het bestuur der Carnegiestichting, die mevrouw de Casta aan den ingang van de hall ontvangen hadden; de gezant van Argentinië bij! ons hot, de heer Quesalagla, met mevrouw Quesalaga, en verdere familieleden, de heer La-bougie, secretaris1 der Argentijtosche le gatie, ue heer A. Vermout, werkzaam aan de legatie; de gezanten van Brazilië en van Cuba met hun dames; verschillende leden van het diplomatieke corps; voorts bekende personen uit pacifisten-beweging; als baronesse von Sulb- ner; de pauselijke prelaat dia., GiesSweinn en meer afgevaardigden van het jongste vredescongres, en voorts nog verschillende andere dames en heeren. Be president van de Carnegiestichting jhr. mr. van Karnebeek gaf in zijin antwoord aan me vrouw de Costa, in de eerste plaats- zijn gro jte waardeering te kennein, dat -deze damei een zoo verre reis heeft willen -ondernemen om dit Bchoon-e en zinnebeeldige geschenk uit naam van de Ar- gentijnsche republiek te komen aanbieden. Hij bracht 1> artelijken dank aan den Zuid-Amerikaan- scb-e-n Vredesbo-nd, de eigenlijke schenker van het beeld, welks origineel, geplaatst op den indruk- wtekkend-en Andes-Keten, hij' gaarne z-e-lf eens in oegienschoüw had genomen, ware 't niet dat zijn hoog© leeftijd daarvoor ultteraard een beletsel was. Hij verzekerde mevrouw de C-osta, oat de Carnegiestichting; dit kostbare en symbolieke ge schenk zeer waardeert en het beste- b-ewijte daar van is de eereplaats die aan deze Christusfiguur gegeven is, vlak tegenover den ingang van de zaal, bestemd tot het voeren van de beraadsla gingen der leden van de scheidsgerechten. In uit verband vereenigjde spreker zich van ganschcif hart» met die wenschen door mevrouw de Co'ta in haar toespraak geuit. Baron von Hovenbeck. Te 's-Gravenhage is aangekomen majoor, baron von Hovenbeck, gen. von Schoenaich, commandant van het huzaren-regement «Koningin Wilhelmina der Niederlande", te Wandsbeck, die door de Koningin werden ontvangen. Vanwege het leger bestuur werd aan den Duitschen hoofdofficier toe gevoegd de le luitenant van het 3 reg. huzaren L. H. A. Crommelin, die den commandant bij zijn aankomst te Den Haag aan het station begroette. door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.5 te Horta. Laagste barometerstand 753.0 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van den volgenden dag: zwakke tot matige winden uit oostelijke richtingen, licht tot halfbewolkt, droog weer, behoudens geringe kans op onweer, in het zuiden, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Op de agenda van de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 2 Sept., des n.m. 2 ure, staat o.a. het volgende Beëediging van de nieuw gekozen Raadsleden. Verder komen daarop voor de volgende voor stellen 1. Benoeming van leden der vaste Raadscom- missiën als die voor de Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Electriciteitsbedrijf die voor de Gemeentewerken; die voor het Grondbedrijf; die voor de Gemeentereiniging; die voor de Strafverordeningen die voor de Financiën en de Belastingen die belast met het onderzoeken der bezwaar schriften van aangeslagenen tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen die bedoeld bij art. 175 der Bouwverordening. 2. Trekken der afdeelingen voor het onderzoe ken der Gemeente-Begrooting voor 1914. 3. Benoeming van een lid der Commissie van Administratie voor het Stads Ziekenhuis uit den Raad buiten het Dagelijksch bestuur wegens pe riodieke attreding als raadslid van den heer W. A. Beukers. 4. Benoeming van een lid der Commissie voor het Algemeen Handels-Entrepot, uit den Raad, buiten het Dagelijksch bestuur, wegens het aftre den van den heer B. A. J. Wittkampf als raadslid. 5. Benoeming van een gedelegeerd lid der Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken wegens het ontslagnemen van den heer mr. J. C. von Briel Sasse. 6. Wijziging der Gemeente-Begrooting, dienst 1913. 7. Vaststelling der Rekening voor den dienst der Gemeentereiniging over 1912, met advies der Fmancieele Commissie. 8. Voorstel tot wijziging van den pensioen grondslag van den heer dr. J. L. Liezenberg. 9. Voorstel tot wijziging van art. 10 van het Werkliedenreglement, naar aanleiding van de gunstige beschikking op het verzoek van de Gemeente-Werkliedenvereeniging «Ons Belang") om den werktijd voor de Gemeentewerklieden te bepalen op hoogstens 10 uur per etmaal en 58J uur per week. 10. Verzoek van S. C. van Waalwijk van Doorn om hem een perceel bouwgrond te verkoopen, met advies van B. en W. Zwemwedstrijd. lie firma Coster, in ^hirurgische instrumenten enz. te Rotterdam, heeft een groot© barometer uitgeloofd voor den laatst aankomende in den 3000 M. wedstrijd (dame of heer). Voorts heeft genoemde firma nog twee groote verbandtrommels ter beschikking van het Comité Plan 1913 gesteld om bijl eventueele ongevallen bij- de a.s. feestdagen, van dienst te zijn. De optocht. De jury vo;o:r den optocht op Zaterdag 30 de zer is samengesteld- als volgt: G. Gerlagh, dir. van Gemeente-Werken, A. Bubberman, inspecteur v. h. bouw- en woningtoezicht, J. K. Dominicus, op zie! ter der plantsoenen en Jac. Montfoort. De Engelsche marine-commissie, welke Griekenland zal voorlichten ten opzichte van de reorganisatie der vloot en het personeel, bestaat uit 18 leden, onder leiding van vice-admiraal Kerr. Begin September komt de commissie naar Griekenland. De werkzaamheden der Engelsche officieren zal 2 jaar duren, aangezien zij voor zoo lang aan den actieven dienst zijn onttrokken. Op het eiland Wight, is gister overleden Michael Maybrick, die onder- den naam ..Stephen Adams" v-ele Engelsche zangstukken heeft gecom poneerd. Hij was een der voornaamste compo nisten. Een Reufcertelegram uit Wellington (N.-Z.) meldt, dat het Engelsche s.s'. „Derail" bij Wel lington Heads schipbreuk heeft geleden. Be po sitie van schip en bemanning is gevaarlijk. De „Ma tin" meldt, dat 11 werklieden gedood werden bij- een treinbotsing in een tunnel te Cos-enza (Italië). Het nieuwe kabinet De ,N. R. Crt.' -schrijft: ln -een der bladen is verwondering uitgesproken over het feit, dat de heeren Lely e-n Treub, wier meeningen in zake staatspensioen elkaar niet geheel zouden dekken, beiden zitting heb ben in het kabinet-Gort van der Linden. Wij meenen -echter goeden gro-nd te hebben om aan te- nemen, dat hij-, die aldus schreef, in niet voldoende mate rekening hield met' de' stem, door den heer Treub uitgebracht voor het amendemant- Bcrge-sius-Drucker-Tydeman op art. 357 (369) van de Invaliditeitswet, een amendement, dat lot strekking had het overgangsp-ensioen voor oude loonarbeiders tot alle behoeftige en fatsoenlijke 70-jarig-en uit te breiden. Zijn wij wel ingelicht, dan kan van het nieuwe kabinet verwacht worden: een uitbreiding van den kring der pensioen trekkers eenerzijds, een wijziging en vereenvoudiging van de reeds in l.et Staatsblad geplaatste wet-Talma anderzijds. Ten overvloede voegen wij: er nog aan toe, oat alge-meen kiesrecht niet op het program van bet kabinet-Cort van der Linden zal ontbreken. Nog steeds onrust. De correspondent van de „N. II. Crt." te Ba- iavia s-eint De Europeanen en Ch.ineezen uit de desa's Bantjar en Boeloe (regentschap Toeban) zijn ge vlucht. De, we-d-ana is den toestand niet meester. Het regentschap Toe-ban ligt in de residentie Rembang. Men zal zich herinneren, dat wij' eer gisteren uit Soerabaja. een telegram ontvingen, waarin onze berichtgever erop wees, dat in het bijzonder in de residentie Rembang; Sarekat Islam een gevaar voor de rust en orde vormt. Dit schijnt thans wel door het bovenstaand telegram bevestigd te wordenmisschien is de uittocht der Europeanen en Chineezen uit de desa's Ban tjar en B-oeloe eenvoudig een uitvloeisel van de alge-ineen h-eerschende onrust. Waarom geen Concentratie-Kabinet? Deze vraag beantwoordt de «Vaderlander" (orgaan der Lib. Unie onder redactie van den heer Roodhuyzen,) aldus: De vergadering der 37 is 's avonds gehouden om 8 uur en heeft tot 1 uur geduurd. In den middag daarvoor hebben alle drie de clubs ieder afzonderlijk vergaderd ter bespreking van het vraagstuk. En het resultaat van de besprekingen en de argumenten van weerszijden aangevoerd, zijn 's avonds ter kennisse der 37 gebracht, 37 is eigenlijk niet het juiste woord, want de verga deringen werden ook bijgewoond door de leden, die op 16 September a.s. geen deel der Kamer meer zullen uitmaken, en dus moet men eigenljjk, de schriftelijke verklaringen van hen, die niet aanwezig konden zijn wegens verblijf in het buitenland, meegerekend, van de 46 spreken. Van die 46 hadden zich, Daar wij uit betrouwbare bron vernemen, in de diverse clubs 31 vóór en 15 tegen de aanvaarding uitgesproken. Op de vergadering is nog getracht die 15 te overtuigen, dat ze de zaak verkeerd inzagen, maar dat is niet gelukt. En waar het verzet van die 15 het on mogelijk maakte een krachtig ministerie te vormen uit de drie fracties, verviel aanvaarding der regeering daardoor van zelfook zij, die deze ten krachtigste hadden bepleit, zagen dat in. Het Vredespaleis. Gistermiddag heeft mevrouw De Costa, uit Ar gentinië, in het Vredespaleis aan het bestuur van vre Carnegiestichting het reeds' vermelde geschenk van a-en Zuid-Amerikaanschen Vnedesbond en de Zuid-Amerikaansche natie, de copie, in brons, van bet vredesmonum-ent De Christus' van de An des, aangeboden. Zij deed dit met de volgende korte toespraak in hef Fransch: Mijnheer de voorzitter van d-e Gaxnegiestichting. Excellentie: Als vertegenwoordigster van den Zuid-Ame-ri- kaanschen Bond voor den Wereldvrede, waarvan ik voorzitster ben, is het mij! een groote eer, u uit naam van de' republiek Argentinië dit beeld van den Verlosser aan te bieden, een getrouwe copie van ons internationaal vredesmonunicnt, 'geplaatst op den bergketen der Andes. Het is de wensch van den hond en mijn eigen levendig verlangen, da.t dit symbolieke beeld ue commissie voor scheidsrechterlijke beslechting van Kanaal Zutphen—Twente. Naar de «Zutph. Ct." verneemt, is het ontwerp plan van de kanaal verbinding Twente-Winters wijk Zutphen gereed. Het kanaal is ontworpen ten Noorden van de Berkel en zal niet meer dan vijf sluizen bevatten. Dit is noodig waar Enschede en Winterswijk ongeveer 36 M. -f- A. P. liggen. De uitmonding komt in de haven van de Zutphensche gasfabriek en de loop van het kanaal is zóó, dat het bekende Noorderhavenplan en de verandering van het Coenenspark geheel kunnen uitgevoerd worden. Het kanaal zal den straatweg Zutphen Deven ter ter hoogte van Eefden snijden. De Onafhankeljjkfeesten. Te Hof van Delft is gisteren, onder groot enthusiasme en belangstelling van ingezetenen en vreemdelingen het onafhankelijkheidsfeest gevierd. Het inhalen van den Prins en de historisch-alle- gorische optocht hadden veel bekijks. De feeste lijkheden werden besloten met illuminatie en vuurwerk. Minister de Waal Malefjjt. De Minister van Koloniën, de heer de Waal Malefijt, is gisteren van een ruim drieweeksch ver blijf in Gelderland, te 's-Hage teruggekeerd. Vijfde Nederlandsehe Philatelistendag. De vijfde Nederlandsehe Philatelistendag zal op Zaterdag 30 en Zondag 31 Augustus a.s. in de Sociteit Concordia te Breda worden gehouden. WearberieM Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Aug. 1913, medegedeeld De aubade. Het Stedelijk Muziekkorps zal, na de aubade, Vrijdag op d-e Markt gegeven, een bezoek bren gen aan het Ziekenhuis, om oo-k alaaar eenige feesttonen te doen hooren. De commissie vertrouwt dat heeren' werkgevers Vrijdagmorgen hun personeel dat wenseht mede te zingen, gedurende eenigie uren vrijaf zullen geven. Het vuurwerk. Het luisterrijk vuurwerk, dat in den avond van Zaterdag 30 Augustus op het terrein nabij de fabriek van de firma Iiasekamp zal worden afgestoken, is van den zelfden leverancier, die het vuurwerk bij het. Tuinfeest op 7 Aug. heeft geleverd. M-en ,weet, hoezeer dat vuurwerk toen heeft voldaan. Feestviering 1913. De carosserie Vitters alhier heeft teen auto ter beschikking gesteld van het comité voor de feestviering 1913 oin VOor de Pers te gebruiken bij1 den zwemwedstrijd. De heer A. Tienian heeft een hoot beschikbaar gesteld voor eere-leden en bestuur van het comité 1913 en het dagelijksch bestuur der Oranje-Ver- eeniging met dames bij; de aankomst van den Prins Van Oranje aan het Ho-ofdplein. Zilveren Jubilee. Oen ln September a.s. hoopt A. Trijiselaab den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar als stoker in de Stearine-kaaroenfabriek „Apollo" in dienst trad. Gemeente-begrooting. De gemeente-begrooting voor den dienst 1914, zooals dien, door B. en W. dezer gemeente den Raad thans is aangeboden, bedraagt in ontvangst en uitgaaf voor gewoon f 862.814.23^ en voor buitengewoon f 1.161.500. Het hoofdstuk onderwijs is f2600.ronte en aflossing f1600 en pensioenen f4900.hooger voorgedragen. De post onvoorziene uitgaven bedraagt f5643.44^. Door B. en W. dezergemeente zijn, ter benoeming van een havenmeester in alphabe- tische volgorde op de aanbeveling geplaatst J. van Buuren te Rotterdam, J. Geers, te Rotterdam, W. J. Kruijer, te Vlissingen, en H. Leeuw te Rotterdam. B. en W. dezer gemeente hebben ter kennis van den Raad gebracht dat de 220.738 H.A. grond, behoorende tot het grondbedrijf van Schiedam, zijn getaxeerd op f 5.095.000. D-e boeien op de rivier de Maas al hier van gemeentewege gelegd, zijn 40 Meter- uit elkaar verlengd met 't oog op de lengte der zee schepen welke steeds toeneemt. Gister-avond is door de politie a.a n- gebouden do 21-jarige J. H. T., die zich om nachtverblijf aanmeldde en bleek gesignaleerd te slaan als achtergebleven van de nationale mili tie. Heden-morgen is hij! naar Apeldoorn -overge bracht ter beschikking van den burgemeester al daar. Zooalsuit acht er staandeadvert.e li tre blijkt, zal a.s. Zondag-avond, bij gunstig weer, het zoogenaamde Vlaggenhuisje in het Sterre- b-osch schitterend geïllumineerd zijn en zal er muziek worden gemaakt. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 28 Aug. —.03 v.m. 0.57 n.m. UIT DELFT. De feesten ter herdenking van de 100-jarige onafhankelijkheid zullen hier gevierd worden op 8, 9 en 10 September. De vereeniging Oranjedag zal dan tevens den verjaardag van de Koningin herdenken. Op den eersten dag is er concert in Stads- Doelen door de stafmuziek van het vierde regi ment infanterie. 9 September zal de groote dag zijn. Dan wordt er een historische optocht ge houden. Deze zal uit 24 groepen bestaan en een beeld geven van de geschiedenis van Delft. De stoet' wordt geopend door den Romeinschen veld heer Corbulo, die een gracht dolf, ter verbinding van Rijn en Schie, de tegenwoordige oude Delft. Onder meer zullen volgen Govert de Bultenaar, stichter van Delft, verschillende graven uit het Hollandsche huis, keizer Karei V, koning Philips II, Prins Willem I met een groot gevolg van edelen uit den tijd van 1570—1580, Prins Maurits en Frederik Hendrik, Napoleon met het gemeen tebestuur, dat den keizer te Delft heeft ontvangen, de koningen Willem I, II, en III. Door de groote belangstelling voor den optocht, moest het oor spronkelijk programma aanmerkelijk worden uit gebreid. Er zijn ruim 500 deelnemers, waarvan meer dan 100 te paard. Verschillende rijtuigen en wagens zullen afwisseling brengen. Niet minder dan vier muziekcorpsen, waarvan twee te paard en een in Oud-Hollandsche kleederdracht zullen voor opgewekte muziek zorgen. Alle hoofdpersonen zullen banieren met de aan hun geslacht behoo rende wapens medevoeren. Vele buurtverenigingen hebben plannen voor illuminatie ontworpen, die algemeener zijn, dan anders bij de studentenfeesten het geval is. Op den dag van den optocht zal de groote bourdon van de oude kerk, die zich alleen doet hooren, bij zeer zware belangrijke gebeurtenissen het Koninklijk Huis betreffende, geluid worden. Op den derden dag zullen hoofdzakelijk ouden van dagen, armen en kinderen onthaald worden. Een 103-j arige overledene. Mej. Jo hanna Gunter, weduwe van den heer W. Meng, is Maandag te Amsterdam op den buitengewoon hoogeU leaftijd van 103 jaar en 5 maanden over leden. Heel wat Amsterdammars hebben het krasse oudje gekend. Vooral de laatste jaren maak ten tal van menschen van de gelegenheid gebruik om haar op 24 Maart, haar geboortedag, in haar woning in de le Jan v. d. Heydenstraat 63, de hand te drukken. Mej. Meng was de oudste in gezetene van de hoofdstad. (Tel). Zelfmoord van een valschen mun ter. De »L. K." meldt, omtrent het geval van een valschen munter te Maastricht, die op het oogenblik zijner arrestatie door cyankali een eind aan zijn leven maakte. Het bureau van den commissaris van politie, die zelf het onderzoek in deze zeer interessante zaak leidt, is als het ware gemetamorfoseerd in een scheikundig laboratorium. Tal van ffesschen, gevuld met allerhande vloei stoffen, potjes met zwaar vergift, een smeltkroes) een electrische batterij, enz., al deze in beslag genomen voorwerpen in de «werkkamer" in het patriciërshuis op het Vrijhof, waar de 23-jarige Ramaekers zich heeft gezelfmoord, zijn verhuisd naar het politie-bureau, benevens eene bibliotheek met wetenschappelijke werken, en een massa brieven, afkomstig van firma's uit alle deelen van Nederland, Frankrijk en Duitschland. Ramaekers

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2