Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Onafhankelijkheidsfeesten te Schiedam. van belangrijke wetten als daar zijn wijziging van het Burgerlijk Wetboek betreffende onechte kinderen, de vaderlijke macht en voogdij, alsmede de herziening van het Wetboek van Strafvordering. Sedert 1901 tot heden was hij advocaat-generaal bij den Hoogen Raad en laatstelijk lid en voor zitter der staatscommissie voor de herziening van bet Wetboek van Strafvordering, welke onlangs haar rapport heeft ingediend. Kapitein ter zee J. J. Rambonnet, minister van Marine, is nog geen 50 jaar oud, was als luit. ter zee le kl. officier-instructeur in stoom werktuigkunde enz. aan het Kon. Marine Insti tuut en in Indië chef van de afd. materieel bij het departement van Marine te Bataviawaarn. hoofd van het vak van uitrusting bij 's Rijkswerf te Amsterdam, en voerde sedert 1911 als kapitein ter zee het bevel over Hr. Ms. pantserschip «Evertsen" te Nieuwendiep. De kolonel is ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde wegens zijn ferme leiding als commandant der landingsdivisie op het eiland Flores in 1904. Hij was in 1912 lid van de toenmalige technische commissie tot het adviseeren omtrent verschillende vraagstukken in zake marinebeleid. D e h e e r A. E. J. B e r 11 i n g, minister van Financiën, bij Kon. besluit van 23 Mei 1882 aan gesteld tot surnumerair der registratie en domei nen, werd in 1886 benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Nijkerk en in 1893 in gelijke betrekking te Goes. Achtereenvolgens werd hij in 1893 en 1905 benoemd tot inspecteur dier middelen te 's-Hertogenbosch en te Leiden. Tot zijn laatstelijk vervulde betrekking van directeur der registratie en domeinen te Leeuwarden werd hij benoemd in 1910. De gep. kolonel der artillerie N. Bosboom, minister van Oorlog, heeft in den laatsten tijd vooral van zich doen spreken door zijn brochure en de courantenartikelen,, waarin hij vóór en tij dens de behandeling van de leger-reorganisatie- plannen van minister Colijn daartegenover het verdubbelingsstelsel verdedigde. Reeds jaren te voren evenwel heeft hij zich door verschillende geschriften op militair gebied onderscheiden. In zijn officiersloopbaan was hij als le luit. gedurende eenigen tijd werkzaam gesteld onder de bevelen van den chef van den generalen staf. Als kapitein was hij 5 jaar bij den generalen staf werkzaam o.a. in de stelling van Amsterdam. Over de approviandeering van dat centraal reduut in oorlogstijd heeft hij een verhandeling geschreven. In 1905 commandeerde hij als hoofd officier het korps rijdende artillerie en van 1910 tot 1912 was hij commandeur van het 2e reg. veld-artillerie hier ter stede. In den loop van 1912 verliet kolonel Bosboom den militairen dienst met pensioen. Hij was adviseerend lid der legereom- missie van 1910 en werd na zijn pensioneering tot lid dier commissie benoemd. Dr. C. L e 1 y (minister van Waterstaat) treedt voor de derde maal als hoofd van dat departe ment op. Hij was het eerst van 1891 1894 in het kabinet Tak van Poortvliet, daarna van 1897 1901 in het ministerie-Pierson en bekomt nu hetzelfde departement, hetwelk evenwel sinds 1905 door de instelling van dat van Landbouw enz., in omvang zeer is afgenomen, in het kabinet-Cort van der Linden. Voor zijn eerste ministerschap was hij civiel-ingenieur. Na een korten tijd lid van den Haagschen gemeenteraad te zijn geweest, waaruit dateert de motie Lely tegen goedkeuring van stratenplannen zonder uitbreidingsplan, werd de oud-minister Lely onder het ministerie-Kuyper benoemd tot gouverneur van Suriname. Na beëindiging van deze functie in het moederland teruggekeerd, herkreeg de heer Lely inmiddels door de Technische School te Delft benoemd tot doctor honoris causa van de kiezers in 's-Graven- hage III zijn mandaat als lid van den gemeenteraad. Kort daarop koos de Raad hem tot wethouder als hoedanigheid hij de afd. OpenbareWerken beheerde. Met het wethouderschap vereenigde hij het lid maatschap van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Sedert 1908 is hij ook voorzitter van den mijnraad. Onder zijn ambtgenooten in het nieuwe ministerie is dr. Lely de meest gepronon ceerde Liberale Unie-man. Voor zijn wethouder schap was hij eenige jaren voorzitter van de vrijzinnige kiesvereeniging 's-Gravenhage. Tot 1907 was hij ettelijke jaren lid der Tweede Kamer voor Amsterdam II. Mr. M. W. F. T r e u b, minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, verwierf na zijn promotie, ook het radicaal van candidaat-notaris. Zijn belangstelling in het notariaat en zijn studiën op dit gebied maakten hem tot vertrouwensman der Broederschap van candidaat-notarissen, in welke vereeniging hij vele jaren het voorzitterschap vervulde. Als lid van den Raad en als wethou der van Financiën en Bedrijven behartigde hij een reeks van jaren de belangen der gemeente Amsterdam. De overneming van de particuliere bedrijven in handen der gemeente in het algemeen is zijn werk geweest. Na zijn aftreden is hij niet lang als hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam werkzaam geweest. Als een der vooraanstaande mannen in de vrijzinnig-democratische partij, werd hem weldra een zetel in de Tweede Kamer aangeboden, waar hij tot September a.s. voor het district Assen zitting heeft. Hij trok zich vrijwillig uit het parlement terug op grond van zijn van de vrijzinnige concentratie afwijkende meening om trent het staatspensioen. In de jongste 5 jaar was hij als voorzitter van de staatscommissie betreffende de werkloosheid, wier rapport onlangs verschenen is; van 1909—1911 lid van den ge meenteraad van 's-Gravenhage voor het grillige district I. Hij is en was commissaris van ver schillende financieele instellingen, o. a. van de Maatschappij tot zekerheidsstelling. Mr. Th. B. P ley te, minister van Koloniën, vroeger advocaat te Semarang in associatie met het tegenwoordige Kamerlid mr. Van Deventer, heeft de reputatie van een welsprekend pleitbe zorgerhij is commissaris van het dagblad »De Locomotief' te Semarang en medebestuurder of adviseur van tal van Indische cultuuronderne mingen. Hij is voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart en was bij de jongste Juni-verkie- zingen voor de Tweede Kamer candidaat van de tot de concentratie toegetreden vrijzinnig-demo cratische partij in district IX van Amsterdam. Burgemeesters en secretarissen in Zuid- Holland. De Provinciale Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid-Holland vergadert Zater dag 27 September te Rotterdam. O.a. zal de heer J. Bos, burgemeester van Over- schie en Schiebroek in deze vergadering de vraag inleiden Is het wenschelijk bij de Regeering aan te dringen op spoedige vaststelling van eene wet op de woonwagens De heer J. Kok, hoofdambtenaar aan het Pensioenbureau te Rotterdam, heeft zich, daartoe door het bestuur uitgenoodigd, bereid verklaard de bespreking van de Pensioenwetten voor de ge meente-ambtenaren in te leiden. Na afloop van de vergadering zal een auto-toch* plaats hebben, met bezoek aan de etablissementen van de vennootschap R. S. Stokvis Sc en Zonen Ltd., en bezichtiging van de maquettes der inge komen ontwerpen voor den bouw van een nieuw stadhuis te Rotterdam. Het Nederl. Roode Kruis in de Balkan-Oorlog- Het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis heeft zijn secretaris, jhr. M. Mazel, opdracht gegeven om een zending voor de ambulance van dr. Lingbeek bestemde goederen naar Belgrado te brengen, en een studie te maken van den arbeid van het Roode Kruis in de Balkan-oorlogen. Het vertrek is bepaald op 2 September. R. K. Drankbestrijding. De Dioceane Bond van R. K. Drank bestrijders- vereenigingen in het Bisdom Haarlem feoudt zijn 9de Algemeene Vergadering op Maandag 10 No vember 1913, des voormiddags 11 uur, in het gebouw der St. Jozefsgezellenvereeniging, Stad houderskade 55, Amsterdam. Algemeene Ned. Zouavenbond. De 21e jaarlijksche vergadering, tevens ter herdenking van den 53sten verjaardag van het Regiment Pauselijke Zouaven, zal worden gehou den op Zondag 21 September, in de zaal van de R. K. Werkliedenvereeniging te Helmond. 's Morgens na de H. Mis van 6 uur generale H. Communie in de kerk van den H. Lambertus. Daarna ontvangst der Broederschappen aan het station door de leden der afdeeling Helmond. IOV4 uur. Korte welkomstgroet door den voor zitter der afdeeling Helmond, in de zaal der R. K. werkliedenvereeniging, waarna opstelling van den stoet. II1/3 unr. H. Mis in de kerk van den H. Lam bertus met gewapend eerbetoon, waarna de feestpredicatie zal gehouden worden door den zeereerw. heer pastoor Rath. Na de H. Mis op tocht door de straten der stad opgeluisterd door muziek. I1/2 uur. Plechtige vergadering waarbij de pro- test-rede zal worden gehouden door dr. A. C. A. Hoffman te Gouda. 31/2 uur. Gemeenschappelijk maaltijd in café Korenbeurs, aan de Markt. 6 uur. Avondfeest aangeboden door de afdee ling Helmond, in de zaal der R. K. Werklieden vereeniging, opgeluisterd door de zangvereeniging »St. Gregoriuss en muziek. Het ministerie van Oorlog. Bij de bestuurswisseling krijgt het Departement van Oorlog aan het hooft een Minister, niet met kolonels- doch met generaalsrang. Tot de gepen- sionneerde hoofdofficieren van de landmacht, wien door H. M. de rang van generaal-mojoor is ver leend, behoort toch de oud-kolonel van het wapen der artillerie, N. Bosboom, als Minister van Oorlog opgenomen in de Kabinet-formatie-Cort. v. d. Linden. De openbaarmaking der rangsverhoogingen in de Staatscourant is met het oog hierop vroeger geschied dan gewoonlijk, wanneer daartoe eerst 30 Augustus wordt overgegaan. (»Tel.") Het S i n g e 1 k w a r t i e r behoeft voor de andere wijken niet onder te doen- De Singel is herschapen in een allée van mast- groen, waarbij op den illuminatiedag lampions en vetpotjes het aanzien nog zullen verhoogen. Bij het station en voor de Singelkerk staat een witte eerepoort, een goed staal versierkunst. De Villastraat, Polderstraat en Oosterstraat zijn eveneens in feestdos. Bij den ingang van elke straat is natuurlijk een flinke eerepoort geplaatst. Ook deze straten zullen bij de algemeene illuminatie een goed figuur maken. Vóóp de pastorie der Singelkerk, bij de Laurens Costerstraat en Christiaan Huijgensstraat, is een groote breede eerepoort te bewonderen, welke een alleszins waardige plaats inneemt, onder de Sin- gelkwartierversieringen. Het Emmaplein zal langs de grasgazons een verlichting vertoonen. In de Binnenstad. De Broersvest, van Boterstraat tot aan den Rotterdamschen dijk, komt flink uit den hoek. Met bescheiden middelen hebben de Broersvest- bewoners een degelijke versiering met verschil lende eerepoorten weten totstand te brengen. Verschillende kermisvermakelijkheden, op de Broersvest geplaatst, trekken natuurlijk veel bezoek. De Broersveldbewoners hebben met rappe handen en groote bedrevenheid hun straat in feestgewaad gehuld. De eerepoorten vormen hier het voornaamste deel der versiering. Voor illuminatie-artikelen is ruimschoots gezorgd, zoodat Zaterdagavond het Broersveld in een zee van licht zal baden. De Lange Kerkstraat is zeer smaakvol versierd door masten met bloemen, terwijl ook de hoornen met bloemenmandjes zijn getooid. Kreupelstraat, Otterbuurt, Heerenstraat enz. zijn eveneens kwistig met oranje, rood-wit-blauw en guirlandes versierd. De Nieuwstraat-versiering mag er ook zijn. Daar hangen prachtig afgewerkte drapperiën, in zeer sierlijken vorm in het luchtruim te fl ipperen: De Achterweg en de Laanverlichting en versie ring sluiten zich daarbij zeer goed aan. De versiering van de Groote Markt is zeer artistiek en fijn van uilvoering. Ook hier werd vooral bloemenversiering aangebracht. Jammer, dat van gemeentewegede oude vetpotjes-illuminatie weer voor het Stadhuis is geplaatst. Op dezen grooten nationalen feestdag had de gemeente zelf wel wat royaler voor den dag kunnen komen. Iets nieuws had den ouden Stadhuisgevel niet misstaan. Een groote eerepoort, met een tableau voor stellend de aankomst van den Prins van Oranje te Scheveningen, vormt den toegang tot de Hoog straat, die smaakvol met groene guirlandes en masten met vlaggetjes is versierd. By de Koemarkt staat een massale witte eere poort, die den feestgangers bij het binnenkomen der stad wel hunne bewondering zal afdwingen. Het tramhuisje der R. E.T. M. zal met zijn elec- trische lichtlijnen een mooi effect maken. De Plantage belooft op den illuminatie-avond een feërieken aanblik op te leveren. Het huis van mevr. v. d. Schalk, hetwelk o.a. bij de Juliana- feesten zoo n prachtige illuminatie vertoonde, zal ook ditmaal weer bijzonder uitblinken. De Lange Haven van de Beurs tot aan de Appelmarkt krijgt weer haar oude verlichting, berekend op een weerkaatsing der talrijke lichtjes op het stille watervlak. In de Korte Haven ligt een door de gemeente opgetuigd en zeer rijk met bloemen versierd jacht, hetwelk mede geïllumineerd zal worden. De Dam-bewoners hebben ook voor een pas sende versiering gezorgd, waarbij vooral gelet is op een goede illuminatie. De omtrek van de Raam is ook in feestgewaad gestoken. Hier heeft men in '1 bijzonder een versiering met lampions aangebracht hetgeen bij avond zeer vroolijk in deze oude stadswijk zal staan. Eerepoorten zijn ook hier niet achterwege ge bleven. Men kijke maar eens naar het gevaarte bij het begin der Vijgensteeg In het Westelijk stadsgedeelte is alleen de versiering der Fabristraat nog te releveren. Daar ■heeft men met weinig middelen nog een beschei den versiering verkregen, welke bij de illuminatie geen slecht figuur zal maken. Op de Nieuwe Haven zullen eenige heerenhui zen tegenover het skippenbruggetje" illumineeren. Het huis van den heer J. M. v. d. Schalk zal ge heel electrisch verlicht worden met tallooze gloei lampjes, aangebracht door de firma Hoos Co., te Rotterdam. Over het geheel genomen, mag men dus ge rust zeggen, dat bij gunstig weer een illu minatie te zien zal zijn van een omvang als nog nimmer hier ter stede te aanschouwen is geweest. Het zal zaak zijn, dat men er op bedacht is om vooral vroeg een aanvang te maken met het ont steken der illuminaties en de noodige personen beschikbaar te hebben om daarbij behulpzaam te zijn. In Vlaardingen heeft men kunnen zien hoezeer het te betreuren is wanneer een illuminatie niet geheel tot haar recht zou komen. Donderdag-avond. Klokgelui. Om klokslag 7 uur gister-avond kondigde het zware klokgelui der onderscheidene kerktorens, de opening der feesten aan. Op straat was het tijdens dit klokkengedruisch reeds bijzonder druk. Tallooze wandelaars waren op de been om de versieringen, waaraan hier en daar nog de laatste hand werd gelegd, in oogen- schouw te nemen. Er is dan ook heel wat in Schiedam te bewonderen en men kan er een aardig poosje aan besteden om alles te zien wat Schiedam's ingezetenen aan versiering en ver lichting hebben ten toon verspreid. Het nationale dundoek wapperde reeds van duizende huizen, van molenkap en torentrans. Een zeldzaam indrukwekkend schouwspel die onafzienbare reeks vlaggen De Feestavond in Odéon. De zaal van Odéon, met eenige bloemencorbeils en groen bij het podium doelmatig versierd, was gister-avond bezet door een vrij groot en verschei den publiek, waaronder wij, met de leden van het dagelijksch bestuur yan het Feestcomité, verschil lende Raadsleden en andere notabelen dezer stad o.a. de drie zeereerw. heeren pastoors en twee eerw. broeders bijzonder opmerkten. Nadat het Symphonie-orkest L. van Beethoven eenige feesttonen had doen hooren, nam de wet houder, de heer P. J. M. A. Lagerwey, voor zitter van het dagelijksch bestuur der Feestcom missie, het woord. Voorz. heette eerst allen welkom, die op eenigerlei wijze, door woord of daad tot hiertoe zoo krachtig medewerkten om het feest- program uit te voeren en alzoo de blijde herden king van het Onaf hankelijkheidsfeest voorbereidden. In deze openingsrede wilde voorz. wat men van ouders en onderwijzers uit de vaderlandsche ge schiedenis omtrent de omwenteling van 1813 gehoord had, nog eens nader uiteenzetten. Hij trad dan in een breede historische uiteenzetting van den tijd der Fransche overheersching en van de dagen van het herstel van Neêrlands onafhan kelijkheid. Nederland was dus weer vrij en het vrije Nederland huldigde Willem I als de sou- vereine vorst, die weldra een dank- en bededag uitschreef, om den Algoede dank te brengen voor de herwonnen vrijheid. Sedert heeft Nederland die vrijheid steeds bewaard en bevestigd. Weer heeft het vrije Nederland de plaats die 't in de rije der vrije volken van Europa toekomt, ingeno men 't heeft de onafhankelijkheid zien bestendigd, die 't onder den Prins uit het oude stamhuis van OraDje herwon. Zoo zal 't ons worden toegezongen bij de aubade, die morgen door een 700 execu tanten in het vroege morgenuur zal worden ge geven, als de cantate «Het vrije Nederland" wordt uitgevoerd. Oranje en Nederland zijn een (Fan fares). Nadat de vergadering door luide bijvalsteekenen hare instemming met dit feestwoord had betuigd, werd het «Wien Neêrlandsch Bloed" door het Sym phonie-orkest uitgevoerd, dat staande werd gehoord. Daarna nam de Burgemeester de heer M. L. Honnerlage Grete, eere-voorzitter der Feestcommissie het woord. Na de rede van den geachten voorzitter der Feestcommissie kon hij kort zijn en verzocht hij dan ook slechts enkele oogenblikken gehoor. Dank bracht hij allereerst der Feestcommissie, ook namens allen die hier haar gasten zijn, voor de vriendelijke uitnoodiging tot dezen feestavond, 't Was een scboone ge dachte aan den vooravond van het groote feest dat wij gaan vieren, dezen feestavond te doen plaats hebben, om aldus eenige uren genoeglijk samen te zijn met hen die zoo onnoemelijk veel hebben gewerkt om deze grootsche feestviering zoo voortreffelijk voor te bereiden en te' organi- seeren. Als eere-voorz. een terugblik werpt op de eerste bijeenhomsten der Feestcommissie ten raad- huize dan moet hij erkennen, dat hij Diet zulk een feest had verwacht. Immers tal van bezwa ren deden zich voormaar al die bezwaieD zijn schitterend overwonnen door de mannen die zich zoo volijverig aan het werk stelden. Hulde en dank brengt eere-voorz. daarvoor aan allen maar vooral aan het dagel. bestuur der Feestcommissie, dat zulk een zware taak op zijn schouders nam en die met zooveel succes volbracht. Toch wilde hij nog eens bijzonder naar voren brengen, den volijverigen secretaris, den heer D. C. Kok, die zoo'n reuzenarbeid op zich nam en zich daarvan kweet op niet genoeg te waardeeren wijze Hem daar voor een bijzonder woord van hulde en dank wijdend, feliciteerde hij ook de Feestcommissie die met zoo'n secretaris mocht werken. Ten slotte brengt eere-voorz. in herinneringj dat de feestviering van het 100-jarig bestaan onzer onafhankelijkheid in het nauwste verband staat met ons Vorstenhuis. Het onafhankelijk Nederland kan men niet scheiden van het Huis van Oranje. Met de Oranjevorsten is Nederland groot geworden. Vergeten wij dat nooit 1 Bren gen wij daarom in dit feestelijk uur met dank bare harten onze roemrijk regeerende Vorstin, onze lieftallige en beminde Koningin Wilhelmina hulde 1 Wenschen wij Haar toe, dat God Haar nog tal van jaren aan het hoofd van ons dierbaar Vaderland doe staan, dat Hij Haar en haar Ko ninklijk Huis zegene en bescherme, opdat onder hare regeering Nederland een tijdperk van vrede, geluk en voorspoed moge blijve doorleven. Leve H. M. onze geëerbiedigde KoningiD met haar Koninklijk Huis Toen het publiek ook zijn algeheele instemming met dit uit het hart gesproken woord had betoond, werd het «Wilhelmus" geestdriftig uitgevoerd. Daarna verkreeg nog de heer D. C. K 0 k, secreta ris der Feestcommissie, het woord. Voorde hulde hem door den eere-voorzitter gebracht en de in stemming daarbij ondervonden, bracht hij harte lijk dank. Maar tevens stelde hij in 't licht dat hij van af het eerste oogenblik hij secretaris werd, telkens weer ondervond dat hij vertrouwd werd en daarom met des te meer ijver zich op de hem toevertrouwde belangen toelegde. De aanwezigen nogmaals dankend voor de instemming met hef huidewoord betuigd; sprak secr. den wensch uit, dat, als straks de taak zou voleind zijn, dezelfde opinie zou blijven heerschen. Secr. uitte ten slotte den wensch dat bet mooie weer bij voortduring de feesten zou begunstigen, tot den laatsten dag, er ook zonneschijn zou zijn bij den optocht en die dus zou worden een apothéose van licht. Daarna werd het zeer gevarieerd feestprogram verder uitgevoerd. Door het Symphonie-orkest

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2