11 Nleowe Binenei 255 BOTTERDAM, B E N D E R Co., Westvest 46. 241 Nieuwe Haven 241, verkrijgbaar slijterij Groote Markt 35. V #€irschotten K. ROVERS, H. J. VAN OGTROP <X Zoon, Ineassesrea Biaasn- ia Buit@alaad.sch9 W'sssls, Verstrekken geld op prolongatie, Effecten, Coupons en Vreemde Banknoten. XNCA.SSO-BA.MXS, Safe-Deposit. Het Beste Brood, 10 jaarlijks terugbetaald, Gratis Levensverzekering, Uitkeering bij Ziekte, Uitkeering bij Geboorte. Kassiers en Commissionairs in Effecten, Ad vertentiën. J biedt bij het betrekken yan brood uit hare fabriek de vol gende meest begeerlijke voordeelen Betrekt uwe waar van uw eigen stadsrenooten, die U dezelfde, ja meer voordeelen aanbieden dan de buitensteders. Hoofdstraat No. 16, Schiedam. Openen Rekeningcourant ten behoeve van den handel, Koopen en verkoopen: Amsterdam. ROTTERDAM, Haringvliet 98. Almelo. het signaal, den toren en ankeren daar, tot de mist voldoende opgetrokken is, om de haven van Guernsey veilig te bereiken. Bij een dergelijk geval kan de loods of een der officieren in den toren klimmen en telefoneeren, om te he- richten, waar het schip blijft. De telefoon wordt bereikt met een ladder, die naar het bordes voor de torendeur voert. Het klimaat van Mexico. In hei tijd schrift van de American Geographical Society maakt ae bekende klimataloog Ehsworth Hunting ton zijn onderzoekingen openbaar over Let kli maat van Mexico, met de conclusie, dat er reden is om voor dat land evenzeer klimaat-schomme lingen in den histodschen tijd aan te nemen, als voor Azië eenerzijds, Califomië en Nieuw- Mexico anderzijds. Huntington erkent overigens, merkt Let Tijd- schir. van het Kon. Ned. Aardr. Genootschap pp in een referaat van Huntington's artikel, dat de gegevens te gering zijn om op zich zelf tot zulk een slotsom te leiden, maar dat ze mogen op gevat worden als een bevredigende bevestiging van een theorie, welke op elders verkregen bree- dej'e grondslagen rust. In Mexico, zegt hij', wijzen de historische en oudheidkundige onderzoekingen duidelijk genoeg uit, dat de waterspiegel der meren van eieuw tot eeuw aan schommelingen onderhevig is ge weest; bel is mogelijk andere natuurlijke en kunst matige invloeaen uit te schakelen, en dan blijft nog de varieerOnde neerslag als voornaamste fac tor over. Bijvoorbeeld: Toen de Azteken, die de stad Mexico stichten, het meer Tezcuco bereikten (in 1325 ongeveer), stond dit meer veel hoogor dan korten tijld na de verovering van Mexico door de Spanjaarden. De zijdelingsche uitkom sten, in Mexico verkregen, komen overeen met de krommen, gebaseerd op de jaarringen van omgehakte sequoia's in Californië, en van den „gelen pijnboom" in Nieuw-Mexico. Huntington heeft reeds vroeger (in „The Pulse of Asia'"1) zijn verklaring uiteengezet van de vorming dei- terrassen, die hiji als „klimaat-terrassen" aanduidt, en hij vond die in den omtrek va» de stad Mexico in even groot© getale als in Azië. Over eenkomstige schommelingen van het klimaat in Azië en in de Nieuwe Wereld, ten minst© van Utah tot. in Mexico, zij» zeer waarschijnlijk, al kan de phase van het verschijnsel ia beide stre ken verschillen. Tegen de malaria. Sommige insectensoor. ten hebben ©en grooten afkeer van sterke geu ren en zij vermijden dan ook d/e plaatsen, waar deze voorkomen. Daarom zetten -wij onze klee- ren in de kamfer en bevochtigen ons gezicht met pepermuntolie, om lastige insecten op een afstand te houden. Ook de malaria-muggen wor den coor geuren van sommige planten verjaagd, bijv. door die van de eucalyptus. Ook zijn per sonen die een afkooksel van citroenschillen drin ken in zekere mate beschermd tegen muggen. Onlangs heeft een officier van het Engelsche koloniale leger, Larymore ontdekt, dat een plaat van ae familie der lipbloemen, de ocymum viri- de, een buitengewoon goed middel tegen de malaria-muggen is. Zij verspreidt een sterken geur, die zij te danken heeft aan haar thymol-gehalte, en verjaagt hiermee de muggen. Waar de ocy mum voorkomt, verdwijnen de muggen en daar mee ae malaria. Waar werkt de post het vlugst? Bij een banket van de Fransche automobielenclub klaagde de sportman Achdeacon over den Fran- schon postdienst, die volgens hem de slechtst georganiseerde post ter wereld is. De „Matin" heeft daaromtrent een interessant onderzoek in gesteld, om vast te stellen, in welke landen deze dienst het best geregeld is. Aan zeventien oorrespondenten van de grootste steden van Europa werd de opdracht gegeven, op denzelfden dag, hetzelfde uur aan het hoofd postkantoor van hun stad de volgende drie din gen te doen: een telegram afgeven, een telefoon gesprek naar een minstens honderd kilometer verwijderde stad aanvragen, en ten derde een postwissel afgeven. Het vlugst werd het telegram te Londen aangenomen: hier duurde heit slechts dertig seconden. In Parijs duurde de aanneming één minuut, in Rome één minuut en 41 seconden, Het telefoongesprek kwam het spoedigst met Brussel tot stand, in bijna 55 seconden, Londen had 6 minuten 2 seconden noodig. Parijs 7 mi nuten, Berlijn 13 minuten, Rome echter één uur en IC minuten. De afgifte van een postwissel eischte in Londen één minuut 36 seconden, in Rome twee minuten 34 seconden, in Parijs vier minuten, in Berlijn en in Brussel veertien minu ten. Het onderzoek heeft dus aan heit licht ge bracht, dat de postdienst in Londen het vlugst werkt en dat hij daar het best georganiseerd is. Berlijn heeft het er bij dezia proef maar slecht afgebracht. Het publiek moest daar langer wach- ten dan in de meeste andere hoofdsteden. Vliegmachines en vogels. Alle baan brekers op het gebied van de vliegerij beginnen met eene nauwkeurige studie te maken van bet vliegen der vogels. Ook de wetenschap houdt zich met dit vraagstuk bezig en kort geleden heeft vooral de Fransebo onderzoeker Magnan merkwaardige uitkomsten verkregen bij zijn on derzoek op vogels. Hij heeft 200 vogels, die tot 76 verschillende soorten behoorden, onderzocht; alle werden met de buks uit de lucht geschoten en dadelijk pa den dood gewogen en gemeten. Dei oppervlakte der vleugels werd nauwkeurig in centimeters op genomen, de lengte en breedte der vleugels en van den staart in centimeters opgeteekend en zells het gewicht werd tot op een gram bepaald. Daarbij werd opgemerkt, dat de wij-ze van vlie gen van de roofvogels het meest overeenkomt met de vliegmachine en wel met den eendekker. En daar nu bij de roofvogels, bijv. een vogel van 500 gram, de lichaams:omvang in verhouding gelijk is aan een yogel van 10 K.G., kan men apnnemen, dat men weer dezelfde verhouding zal krijgen bij een vogel, die 500 K.G. zou we gen. Op grond hiervan heeft Magnan berekend, hoe groot zulk een reuzenvogel van 500 K.G., het gewicht ongeveer van een ééndekker, zou moeten zijn en hij is tot de volgende cijfers gekomen: oppervlakte der vleugels 14.970 M-L, gewicht der vleugels 98.5 KG., spanning 10.5 M., breedte der vleugels 1.87 M., lengte van den staart 2.06 M., lengte van het apparaat 4.67 M. Afgezien van de lengte, die aanzienlijk geringer is, dan die van onze tegenwoordige vliegmachi nes, verschillen deze maten inderdaad niet veel van de gebruikelijke typen. Het gewicht is na tuurlijk zéér verschillend en hangt af van het materiaal, waar de machine van gebouwd is. Men zoekt natuurlijk te komen tot eene lichtere machine met eenzelfde weerstandsvermogen, daar een te-veel aan kracht een© grootere veiligheid be teekent. Smullen. Het eerste menu werd gebruikt in 1541 door Hertog Hendrik van Brunswijk. Bij ven van de groote feestmaaltijden bij de zitting van den Rfjjksdag zag men hoe hij telkens een reep peikament raadpleegde. Het bleek toen, dat hij van den kok een lijst der verschillende ger rccluen gekregen had, zoodat hiji een gaatja open Kon houden voor die spijzen, waarvan hij het meeste hield. De andere gasten waren zoozeer ingenomen met dit vernuftige idee, dat zij» voor- h ela aanstonds navolging vond en de andere gasten zich eveneens zulke lijstjes lieten geven. Spijslijsten echter niet voor de gasten waren reeds eerder bekend. Er is er zelfs een overgebleven uit 1303 van een maaltijd in Weis- zeniels aan Bisschop Bruno von Seitz gegeven. De eerste gang daarbij was: eiersoep met xa- fraan, peperkorrels en honig, hertevleesch met groente, schapenvleesch met uien, kip met prui men. De tweede gang bestond uit stokvisch met olie en rozijnen, gebakken visch, gekookte paling in pepersaus, en geroosterde bokking, met mos terd. De derde was gekookte gemarineerde visch, gevogelte met mierikswortel, ham met komkom mers. Salade, compote, koek, vruchten en kaas vorm den het slot. Een ander diner, waarvan de spijs- lijst bewaard bleef, is dat door den bisschop van Spiers aan de burgerij gegeven op 9 Ja nuari 1466. Het bestond uit reebout in gember gekookt met malvezy, gekookte worst met kool en mosterd, kip met rozijnen en amandelmelk, vla, wildzwijn in peper en zwijnskop in kum- rnelsaus, gekookte snoek, kapoen en kalfsvleesch, rijst met suiker en gebakken mosselen. Daarna karper en snoek in gelei met amandelen, koek en kaas, gebak en suikerwerk. De talrijkheid der gerechten neelmt steeds toe. In het renanissance tijdperk hebben rijkaards 12—18 schotels in twee gangen, doch bij feesten aan sommig© hoven heeft men 80, ja 100 ge rechten over drie of vier gangen verdeeld. Het „voorieten" bestond dan uit kleine visch in sau- cen, ïundvleesch, vederwild en kalfskop. De tweede gang was soep of gekruide aman delmelk met visch, taart, marsepein met artis jokken, sinaasappelen en meloenen. Daarop volgde „das kraut", een groentenmoes met speik en brood met gebakken hersenen, daarbij kalfs vleesch of gemsbout. De vierde gang was de „gastenscbrik" gort of grutten, waaraan men zich feitelijk had te verzadigen. Maar opdat die Laak niet al te zwaar zou worden werd het meelge- recht vergezeld van eierkoek, kreeft, wildpastei en dergelijke. Oesters en kaviaar zijn van later datum en worden in het binnenland slechts hoogst zeld zaam aangetroffen. Ook aardappels met olie tot een soort sla bereid komen eerst in de 17e eeuw meer tot hun recht. (Het Hotelbedrijf). Dames-Kapsters, Telefoon 3001, b/d. Cl. de Vrieselaan, (gesloten huis). Moderne, kapsels. Eerste kwaliteit haarwerk, Haarwasschen en electrisch drogen 50 cent- (Van uitgevallen haar 'worden alle haarwerken gemaakt.) ABONNEMENTEN voor kappen en haarwassehen. Koopen en verkoopen Effecten. Verzilveren Coupons. Zien uitloting-en na. Nemen g-eld deposito teg-en rentevergoeding*. Incasseeren Wissels en Kwitantiën. Koopen en verschaffen Buitenlandsche Wissels. in kleine bedragen worden ZONDER BORG verstrekt aan solide huisgezinnen met inschrijving Begrafenisfonds. Rente 4 pCt 'sjaars, zonder kosten vooruit. Voorschot wordt direct bij inschrijving verstrekt. Aflossing f0 50 per week. Grootere bedragen tegen persoonlijke ot zakelijke zekerheid. Inlichtingen, ook schriftelijk, bij I>e Rerste Neliiedamsche Hulpbnnk, Kantooruren 9—1, 79 uur. Leeraar M. 0. lioekhou- den, enz. Bureel van Administra tieve Controle, Gevestigd sedert 1894. Kantoor: Eerste Tuinsingel no. 19. Interc. Telefoon no. 184. inrichten, bijwerken, in orde brengen, controleeren en geregeld bijhouden van administration van welken aard ook. Leeraar in Staathuishoudkunde en Statistiek, Boekhouden, Bandeisrekenen en Handelsrecht. OPT FiTYïVn VOOP PT AMKN P.Ar PPACTiJE Korte KerkstraatSCHIEDAM Volgestort Kapitaal f8.000.000.—. Reserve f 1.216.000. Opent liandelscredieten aan geaccrediteerde handelaars en industrieelen. Incasseert en disconteert binnen- en buitenlandsche Wissels. Koopt en verkoopt Wissels op de voornaamste plaatsen van Europa en Amerika. Beleent Goederen, Ceelen, Cognossementen, Eflecten- Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten. Verstrekt circulaire Beiscredietbrieven en Reiswissels. Neemt gelden a DEPOSITO. Met 1 10 1 3 6 12 dag dagen maand maanden maanden opzegging 3 3'/, «»/4 3V4 4 Over bedragen tot ƒ50.000 kan zonder opzegging worden beschikt. N. V, Broodfabriek „De Nijverheid' Jansen W nterM's NIEUWE AALBESSENJENEVER pCt. 's jaars ff ff ff ff ff ff ff H. J.WOUTERLOOD Cl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 6