Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Onafhankel ijklieidsfeesten te Schiedam. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. brachten ze langs zijstraten weer terug. Vijf of zes agenten werden hierbij gewond. Te Berlijn heeft een groote bijeenkomst plaats gehad van spoorwegbeambten. Ruim 3000 man namen aan de vergadering deel; de alge meene secretaris! van den Bond van Spoorweg personeel hield een rede, waarin aangedrongen wem op het tot stand komen van een verorde ning, waarbij! die positie der beambten wordt geregeld. De vergadering nam een motie in dien geest aan. Op 83-jarigen leeftijd is in Opper-Silezië overleden hertogin Alexandrine Mathilde van Wur- temberg. De Londensche politie beeft vijf personen aangehouden in verband met het befaamde ver dwenen parelsnoer. De „Daily Express" bevat een brief van luitenant Dunn aan een vriend over het gevecht met de derwisjen van den mollah van Somali- lanu op 9 Augustus. De bevelhebber van het karrtc el korps miet name Gorfiela sneuvelde in den aanvang van hieft gevecht, waarna Dunn het bevel overnam. at. Het kamöelkorps ging den 8en ,op verkenning uit. Het was in het geheel 112 man sterk. De Derwisjen hadden een uitgestrekte strook lands afgaplunderd. Den ochtend van den 9en stelde Cornfield zijn mannen in slagorde op. IJet was bekend, dat de Derwisjen ruim duizend man sterk waren. Het gevecht begon om kwart voor zevenen en eindigde om twaalf uur. Het was een hel, zegt Dunn. Tot overmaat van ramp liepen, na Cornfield's dood, 30 man weg; 32 waren ,er dood, 22 ge wond. Ongeveer twee dozijn man waren overge bleven. Van de kameelen waren er 46 dood. Het behoud van den kleinen troep was, dat de pa tronen van de Derwisjen op raakten en zij: hun speer dragers niet bij zich hadden. Zij trokken af en met de gewonden moest er nog een kleine 60 K.M. worden afgelegd. De maxim der Engel- sc'hen gaf het na een half uur op. Bij het station Koep van de lijn NisjVVran- ja, (Servië), heeft een hevige botsing plaats gfe- hact tusscken een leege trein en een trein mét soldaten. Vijf (soldaten zijn gedood, 14 ernstig gewond. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisternamid dag, met gevolg, voor de tweede maal een bezoek aan de landbouwtentoonstelling te Scheveningen gebracht. H. M., die ongeveer halfvier, kort vóór den aanvang van het historische oogstfeest, op het terrein kwam, werd ontvangen door den tweeden voorzitter en den secretaris van de Kon. Nederl, Landbouwersvereeniging, de heeren jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en Croesen, en den voorzitter van de commissie van ontvangst, den heer Vas Visser. Na afloop van het oogstfeest liet H. M. de heeren Jurriaan Kok en dr. Blink, leden van de commissie voor het historische feest, en den heer Arnold Spoel uitnoodigen in de Koninklijke loge te komen, om hen te complimenteeren over de schoone uitvoering. Vervolgens heeft de Koningin-Moeder eenige inzendingen in verschillende tentoonstellingsge bouwen in oogenschouw genomen. Bij Haar komst en bij Haar vertrek werd de Koninklijke bezoekster door het muziekkorps van »de Veld" met de nationale liederen begroet. H. M. de Koningin-Moeder zal aanstaanden Vrijdagmorgen te kwart vóór tien nog eens een bezoek brengen aan de landbouwtentoonstelling. Het Haagsche Telefoontarief. Naar men verneemt, heeft de pas afgetreden Minister van Waterstaat, mr. Regout, kort voor zijn aftreden aan het gemeentebestuur berichtj dat hij op grond van verschillende bezwaren het door den Raad vastgestelde gesprekkentarief voor de telefoon, niet ter goedkeuring aan de Kroon heeft kunnen voordragen. Grenswijziging tusschen de gemeenten Pernis en Rozenburg. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de grens tusschen de gemeente Pernis en Ro zenburg. Als grens tusschen beide gemeenten is in het procesverbaal der grensbepaling, opgemaakt in 1827, genoemd het midden van de rivier de Nieuwe Maas. Sedert heeft zich in die rivier aan de zijde van Pernis door aanslibbing de Vonde lingenplaat gevormd en is de rivier dientengevolge daar ter plaatse versmald. Volgens de opvatting van de ambtenaren van het kadaster moet nog het midden van de oude bedding der rivier als grens tusschen de beide gemeenten worden beschouwd, zoodat een gedeelte der Vondelingenplaat de gemeente Rozenburg behoort, hoewel het door de rivier van het eiland Rozenburg is gescheiden. Dit geeft van zelf in de practijk tot moeilijkheden aanleiding. Het schijnt daarom aangewezen om, nu de Noordgeul langs haar Zuidoostehjken oever genormaliseerd is en daar dus een blijvende grondslag voor de grens bepaling is te vinden, de wettelijke grens door de vaargeul te doen loopen, zoodat de Vondelin genplaat geheel onder de gemeente Pecnis komt waartoe zij geographisch behoort. Het wetsontwerp heeft in geen der beide ge meenten bezwaar ontmoet. Het deel der gemeente Rozenburg, dat naar Pernis zal overgaan, is groot ruim 41 H A., waar van bijna 18 H.A. van de Vondelingenplaat en ruim 23 H.A. van de aangrenzende rivieren de Nieuwe Maas, de Noordgeul en de Botlek. Dat overgaande gebied telt slechts 3 inwoners. Weeybmc&v Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.4 te Bodo. Laagste barometerstand 758.1 te Biarritz. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige noordoostelijke wind, half tot zwaarbe wolkt, weinig of geen regen, iets koeler. Woensdag. De Scbooltractatie. Heden-ochtend 10 uur had het onthaal plaats der schoolkinderen van alle openbare en bijzon dere scholen en bewaarscholen. Een reuzen-voorraad limonade-siroop, biscuits en chocolade was daartoe ingeslagen. De commissie bestaande uit de volgende dames en heeren M. Bijl Mzn. voorz., B. Bockhove, Mej. D. Figée, J. Hage, C. M. Knoop, W. J. A. Kruijer, J. P. Luxen, (Broeder-Overste), Mej. J. v. Marion, G. S. Montfoort, J. A. v. d. Poel, A. Vredebregt en A. Wetsteijn, had zich daartoe over de ver schillende scholen (26) verdeeld, teneinde alom door de commissie eens een kijkje zou worden genomen. De Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete, met den secretaris, den heer mr. A. F. V. Sickenga, en de wethoaders, de heeren P. J. M. A. Lagerwey, J. H. van Westendorp JDzn. en T. S. Göslinga, verdeelden zich over de verschillende scholen, teneinde alom het gemeente-bestuur te vertegenwoordigen. Omstreeks 7000 schoolgaande kinderen deelden aldus meer bijzonder in de algemeene feestvreugde. Dat er een bijzonder opgewekte stemming heerschte jn alle scholen, behoeven wij hier wel niet nader uiteen te zetten. De kinderen, door het onder wijzend personeel omtrent het groote feit van den dag ingelicht, beseften in het licht van dit gul onthaal, nog te meer de bijzondere beteekenis dezer blijde herdenking. Hunne vroolijke, toepas selijke gezangen deden die in alle toonaarden uitkomen. Zoo bracht ook de blijde hope des Vaderlands hulde en dank aan het voorgeslacht, dat den weg baande tot de gezegende omwenteling, die Neder land vrij maakte, het volk dezer lage landen weer deed leven en streven. Moge het opkomend geslacht van dit echt vaderlandscn gevoelen steeds meer doortrokken worden. Het kostbaar erfdeel der vaderen blijve ook door de echt christelijke, nationale opvoeding der jongeren, tot in de verste toekomst ongerept bewaard Men deelt ons het volgende mede Zaterdag-middag omstreeks half een is er door het kinderkoor van de zangvereeniging sEltheto", directeur de heer Schellevis, eene serenade ge bracht aan den heer F. J. Smit, eere-voorzitter der Oranje-Vereeniging, waarna de kinderen zijn binnengelaten en eenige versnaperingen werden aangeboden. De heer Smit deelde mede, dat hij 't verder wel goed zou maken met hun nog eenige versna peringen te doen geven in hun gebouw. Hij was Ahtbaar voldaan. De Schoolmis. De O. L. Vrouw Visitatiekerk aan de Nieuwe Haven zag heden-ochtend weder de kinderen van al onze katholieke scholen in hare groote ruimte vereenigd. Alle beuken bleken door de school gaande katholieke kinderen ruim 2000 bezet. De meisjes met de eerw. Zusters, en de jongens met de eerw. Broeders, beiden met de leeken- onderwijzers en -onderwijzeressen, namen bijna alle plaatsen in. Vooral aan den vrouwenkant was 'teen veelkleurig schouwspel, waarbij de zwarte kappen der eerw. Zusters eigenaardig afstaken. Ten 8 ure werd door den hoogeerw. deken, pas toor Coppeus, het H. Misoffer tot intentie der schoolkinderen bij de opening van het nieuwe schooljaar opgedragen. Een opbeurend, hartverheffend schouwspel was 't, zoovele honderden kinderen onder de schutse van ons katholiek onderwijs veilig te zien, bij het geheel eenig voorrecht, dat wij hier voor alle katholieke kinderen scholen hebben, zoodat er niet één aan het openbaar onderwijs behoeft te wor den toevertrouwd, een voorrecht, dat andere, grootere gemeenten ons moeten benijden. Dat voorrecht kan zeker in onzen tijd, nu het onder wijzend personeel der openbare scholen veelal van zulke anti-religieuse en anti-patriottische ge voelens blijk geeft, niet genoeg op prijs worden gesteld. Moge ons katholiek onderwijs zich bij voortdu ring in de algemeene sympathie en den kracht- dadigen steun van Schiedams Katholieken verheu gen. Werken ouders en onderwijzers samen om dat onderwijs de vruchten te doen afwerpen die wij er voor het tijdelijk en eeuwig welzijn der talrijke toevertrouwde kinderen van verwachten Lighallen. Re opening der lighallen van wege tie Ver- eeniging tot bestrijding der Tuberculose in het Stc-irebosch gesticht, zal morgen (Donderdag) voormiddag 10 ure plaats hebben. Jubilee. Den 42en September a.s. hoopt E. Westerveld den dag te herdenken waarop hij vóór 55 jaar bij de firma P. van der Ende, mandenmakerij, in dienst trad. De laatste 40 jaren is hij daar als meesterknecht werkzaam. In dLange Kerkstraat nabiji de Groote- Kerk had hedenmiddag een niet-officieede proefneming met de nieuwe auto-spuit plaats. De. „S t. Crt." bevat de statuten van he N. V. „Motordienst Houthandel III Schiedam" alhier. Een tijd geleden werd door een rij wiel verhuurder alhier bij de politie aangifte gedaan, dat een rijwiel bij hem was gehuurd en niet teruggebracht, zoodat hij vermoedde, dat het rijwiel verduisterd was. Gisteren werd de ver moedelijke dader door de Schiedamsche politie in den Haag aangehouden. Heden-morgen is de man, na verhoor en opge maakt proces-verbaal, weer vrij gelaten. Gister-avond is door de politieaan de ouders afgegeven een 16-jarig meisje, dat sedert eenige dagen zoek was en wier opsporing was verzocht. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 4 Sept. 6.10 v.m., 6.32 n.m. ÜIT ROTTERDAM. In de gehouden zitting van den gemeenteraad moest de benoeming van drie wethouders plaats hebben. Alvorens daartoe werd overgegaan, legde mr. Van Aalten, mede, namens de raadsleden Hollander, De Klerk, De Korver en Vlug de ver klaring af, dat zij hoewel den arbeid der aftre dende wethouders waardeerende, van oordeel zijn, dat wegens de wijziging in de samenstelling van den raad door de jongste verkiezingen, niet het grootste aantal der wethouders tot de rechterzijde moet behooren. De voorzitter meende, dat door dergelijke ver klaringen de verkiezing kon beïnvloed worden en achtte deze daarom dus niet gewenscht. De heer Van Aalten repliceerde, dat de opmer king van den burgemeester juist zou zijn, als de personen der wethouders in het debat waren gebracht. Dat was niet het gevalintegendeel was by begonnen met waardeering uit te spreken. De heer Nolst Trenité gaf vervolgens als zijn persoonlijke meening te kennen, dat weder een der vacante zetels door een liberaal moest worden ingenomen. Alsnu werd tot de stemmen overgegaan. De heer D. H. Havelaar werd herbenoemd met 33 stemmen, de heer mr. A. van der Hoeven en nar. A. de Jong, ieder met 27 stemmen. Daarna had de samenstelling der commissies plaats. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 2 September 1913, des namiddags 2 ure. (Slot). Rekening Reinigingsdienst. 7. Vaststelling der Rekening voor den dienst der Gemeentereiniging over 1912, met advies der Financieele Commissie. Overeenkomstig dat advies wordt deze rekening in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f44992.915, waaronder een bedrag van f36037.755 als toelage van de gemeente vastgesteld. De heer Be Bruin meende, dat niet anders opgehoogd mocht worden dan met zand, toch is er met koolasch van de gemeente-reiniging opge hoogd. Hij meent, dat de gemeente-reiniging dit niet in de hand moet werken. De Voorzitter kan niet ontkennen, dat er overtredingen zijn geconstateerd. Hij merkt ver der op, dat alleen zooveel centimeters zuiver zand bij ophooging moeten worden gebruikt. Er is niets tegen dat er koolasch gebruikt wordtals alleen de laatste meter maar uit zuiver zand bestaat. De heer De Bruin meende, dat dit alleen voor de nieuw gebouwde punten gold. De Voorzitter zal diens opmerking aan de Commissie voor den Reinigingsdienst overbrengen. Wijziging Pensioengrondslag. 8. Voorstel tot wijziging van den pensioen grondslag van den heer dr. J. L. Liezen berg. Overeenkomstig het voorstel wordt de pensioen grondslag nader geregeld en bepaald op f3275. Wijziging Werkliedenreglement. 9. Voorstel tot wjjziging van art. 10 van het Werkliedenreglement, naar aanleiding van de gunstige beschikking op het verzoek van de Gemeente-Werkliedenvereeniging »Ons Belang", om den werktijd voor de Gemeentewerklieden te bepalen op hoogstens 10 uur per etmaal en 584 uur per week. De heer mr. Kavelaars wenscht eene klei ne redactie-verbetering in het voorstel te zien aangebracht. In plaats van wijziging zou hij willen gelezen zien: met intrekking van het be sluit. Zooals het voorstel nu geredigeerd is, is de bedoeling niet juist weergegeven. De Voorzitter zegt dat op verzoek van den pensioenraad één pensioengrondslag is aan genomen. De heer mr. Kavelaars meent, dat men ook zeu kunnen lezen het besluit van 4 Febr. 1913 in dien zin te wjjzigen, enz. De Voorzitter zegt, dat men wel voor wijziging intrekking zou kunnen lezen. Aldus geredigeerd, wordt de voorgestelde wijzi ging zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De Voorzitter merkt dan verder op, dat in het betrokken artikel in plaats 10|, 10 en in plaats 58£, 58 uur moet gelezen worden. De heer Van der Zee meent, dat toch 58.j uren per week moest behouden blijven maar dan de Zaterdag-middag vrij moest gegeven worden. De Voorzitter vreest, dat men dan te lang per etmaal zal moeten werken. De wethouder van gemeentewerken, de heer Van Westendorp, meent, dat men 't best doet het voorstel, zooals 't nu is ingediend, aan te nemen en omtrent den Zaterdag-middag nu niet te beslissen. Dan kan men altijd later een voorstel doen. De voorgestelde wijziging wordt eenstemmig goedgekeurd. Verkoop Gemeentegrond. 10. Verzoek van S. C. van Waalwijk van Doorn om hem een perceel bouwgrond te verkoopen, tusschen de Brugman- en Huijsmansstraat ter breedte, voor, aan de straat 3 en achter van li meter, met advies van B. en W. Op aangegeven gronden stellen B. en W. voor op deze aanvrage afwijzend te beschikken. De heer Van der Zee vraagt, waarom wordt voorgesteldt op dit verzoek afwijzend te beschikken. De V oorzitter zegt, dat door den verkoop, zooals die thans gevraagd wordt, de nevenliggende grond minder in waarde zou worden. Daarom stellen B. en W. voor, op het verzoek afwijzend te beschikken. Tot afwijzende beschikking wordt eenstemmig besloten. Beschikbaarstelling Medaille. Voorts stelt de voorzitter, namens B. en W. vooreen zilveren medaille beschikbaar te stellen voor de alhier op 28, 29 en 30 November te houden tentoonstelling der afd. Schiedam van de Vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. V raag. De heer Houtman krijgt verlof tot het stel len van een vraag. Hij merkt op, dat bij de aan besteding van de nieuwe school aan de Huijs mansstraat de inschrijvingen de begrooting ver overtroffen hebben. Er waren betrekkelijk weinig inschrijvers. Spr. meent, dat er een fout in het systeem schuilt en betoogt verder, dat 't niet goed is, de gemeente het-verfwerk en het stucadoors- werk apart uitbesteedt; de een moet dan op den ander wachten en de een gooit dan de schuld op den ander. Hij vraagt dan beslist of B. en W. de som, waarvoor het schoolgebouw is aanbesteed, de juiste achten. De wethouder van gemeentewerken, de heer Van Westendorp, zegt, dat het feit, bij zoo weinig inschrijvers de begrooting overschreden werd, hieraan moet worden geweten, dat de be grooting voor dezen bouw in April van dit jaar werd opgemaakt en dat sedert dien tijd de bouw stoffen aanmerkelijk gestegen zijn. De Directeur van gemeentewerken raadde daarom, het werk aan den laagsten inschrijver te gunnen. Overeen komsten tusschen de inschrijvers acht weth. uit gesloten. Het verschil tusschen de ramingssom en het cijfer van den laagsten inschrijver is f716. Nogmaals wijst weth. op de verbazende stijging van de prijzen der bouwstoffen. - Wat de split sing der aanbesteding betreft, zegt weth., dat dit eene proefneming is, waartoe de Raad het besluit heeft genomen. Oppervlakkig beschouwd, zal 't echter meer geld kosten. De heer Houtman wil zich dan neerleggen bij de conclusie. Hij meent intusschen, dat men onder de gegeven omstandigheden zeer gemakke lijk op andere wijze de nieuwe school had kunnen bouwen, bijv. door den bouw in eigen beheer uit te voeren. Spr. zou niet gaarne zien, dat de aan nemers onderling afspraken maakten. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. Geen mond- en klauwze er. Gedurende de week van 24 tot en met 30 Augustus 1913 werden hier te lande geen gevallen van mond en klauwzeer geconstateerd. Aangezien Nederland sedert 12 Juni jl. vrij van genoemde ziekte bleef, zullen de wekelijksche berichten in de Staatscou rant omtrent den stand van het mond- en klauw zeer worden gestaakt. Ambtenaar-orgeldraaier. De Maasb. schrijft Gisteren mochten wij er getuigen van zijn, hoe een 5-tal hulptelegrafisten van het Rijk stel egraaf- kantoor te Rotterdam, als orgeldraaier fungeerden. Een recette van f72 was het loon voor het ïdienen van de kunst." Naar het blad vernam, is het niet de eerste maal dat leden van bedoeld ambtenaarskorps op deze manier aan zakgeld zien te komen. Druk vreemdelingenbezoek. -Men meldt ons uit 's-Gravenhage In de jongste drukke dagen van congressen, de opening van het Vredespaleis en de land- hauw- en herinneringsfeesten, hebben pi.m. 70,000 vreemdelingen in deze stad logies genomen. Van het paard gevallen. Zaterdagnamid dag is ae luitenant H. J. Van Rijs sen, van het le icg. huzaren, gedetacheera bij de Rijschool te Amersfoort, van zijn op hol geslagen paard ge stort. Met zware hoofdwond werd hij in het St. Elisabethsgasthuis opgenomen. De toestand1 van den patiënt was. Zondagavond zeer bevre digend. Vergiftiging. Zondagmorgen vond men te Amersfoort op het Lievenvrouwenkeithof, een plein waair ook de vischafslag wordt gehouden, I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2