Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Bugerllkt Stand. Ylsscherfi-bericliteii. Handelsberichten. Een ree orde ijif er. De Amsterdamsche Ge meentetram heeft op1 1 September (officieel de Koninginnedag) 426.452 passagiers, vervoerd .Daar- niieae is een record gemaakt, daar toch het hoog ste vervoer, tot heden bereikt, was ,op 30 Mei 1910 tijdens den algemeenen optocht en den jllu- minatiedag der Julianafeesten, toen 366.269 pas sagiers werden vervoerd. Valsch bankpapier. Enkele dagen ge leden deed de Nederlandsche politie aan de Bel gische weten, dat valsche Nederlandsche bankbil jetten van honderd gulden waarschijnlijk uit Brussel afkomstig waren. Na een kort onderzoek werden een neger, die de biljetten zoowel in België als in ons land had uitgegen, en een Duitseh graveur, te Brussel gevestigd, gevangen genomen. Een huiszoeking bij dezen laatste bracht het volledige materiaal, waarmede de biljetten Vervaardigd werden, aan het licht. Des gaveurs dochter, verdacht van medeplichtigheid, is met de beide anderen opgesloten. Het spoorwegongeluk in Enge,] and. Het getal dergenen, die hiji het ongeluk op den Midia.ndspoorweg om het leven zijn gekomen, blijkt thans 16 te bedragen. Men schijnt er twee over het hoofd te hebben gezien. Majoor Pringle opende "ister namens den minister van handel' te Kerkby Stephen het onderzoek van de ramp. De pers werd niet toegelaten. Radium. Verschillende gïooite Duitse he ste den hebben, zooals men weet, den laat»ten tijd besloten tot den aankoop van radium, voor genees kundige doeleinden in ae ziekenhuizen. Bremen zal dit voorbeeld thans volgen. Daar heeft oe Senaat een dringend voorstel bij de „Bürgar- scl aft" ingediend tot crediet-verleening van 160.000 mark vpor den aankoop van 400 miligram ï'aaium het goedje is duur"! voor het ste delijk hospitaal. Licht in een raadselachtige moord zaak. De crimineele politie te Berlijn is niet alleen ijverig, doch ook scherpzinnig. Daar ge beuren in de groote stad om de Spree en om streken maar weinig moorden, roofmoorden, in braken of diefstallen enz. waarvan de daders on-, bekend blijven. Thans is het aan de Berlijnsche politiespeurders gelukt de indentiteit vast te stel len van den man, die op de reis van de hoofdstad naar Frankfurt a.d. Oder vermoord en beroofd is en wiens lijk gevonden is in het Brieskomer meer Naar alle waarschijnlijkheid is hij een Galiciër, YVladimir Peczbrsky geheeten. Hoe deze man aan visitekaarten en brieven kwam, met den naam van den Oostenrijk-Hongaarschen legatie secretaris Grau-Wandmayer, moet nog worden opgehelderd. Peczbrsky vertrok in October 1906 naar Ame rika, met een pas voor drie jaren geldighij bleef echter langer in de nieuwe wereld en huwde daar met Marie Bartoszynska. Dat werd op zijn Pas genoteerd met de handteekening van Grau- Wandmayer er onder. Stukken van dien p'as Werden bij Briekow gevonden en op grond van dien naam meende men ook, dat de vermoorde de legatiesecretaris was. Peczbrsky kwam met de »Kaiser Wilhelm der Glosse" van de Bremer Lloyd te Bremen aanin zyn zakken werden de kwitanties gevonden van twee telegrammen, die hij aan boord naar New- York verzond. De tekst dier telegrammen is thans door de politie opgevraagd. Waarschijnlijk is hij, naar de Berlijnsche po litie meent, van Berlijn af door zijn moordenaars gevolgdbij Brieskow hebben deze hem uit den trein geworpen, hem naar het meer gesleept en daar zijn zakken vol steenen gestopt. En zelfmoord schijnt al heel onwaarschijnlijk. Trouwens, twee visschers uit Brieskow hebben bij de politie aangifte gedaan, dat zij twee ver dachte personen hebben gezien, met een grooten bruinen koffer. De sKaizer Wilhelm" kwam den iBen Augustus te Bremen aan, de beurs en de verscheurde papieren werden den 20sten Augustus gevonden. Nu de politie eens op den weg is, zal zij waarschijnlijk ook de andere vragen, die met deze zaak samenhangen, vermoedelijk wel oplossen. Ongeluk in de haven van Antwer pen. Dinsdagnamiddag, circa half drie, werd de haven van Antwerpen in beroering gebracht door een verschrikkelijk voorval, schrijft de sNieuwe Gazet". Gp No. 29 van het Asiadok lag het binnenschip ^Knaps IV", dat een lading houtstof, voor Brussel bestemd, moest innemen. Er moesten nog een 50-tal balen geladen wor- ^eib toen men plotseling het schip zag overhellen. Be vrouw van den schipper. De Rooy, een onge luk vreezende, snelde naar de kajuit om haar kindje van 2£ jaar oud, dat lag te slapen, te "edden. Intusschen ging het 'schip bliksemsnel voort met kantelen. De schipper De Rooy redde 2lch door op een drijvend stuk hout te springen, terwijl de knecht, Frans Pauwels, met een kindje VaQ jaar in een boot sprong. Ook de twee kerklieden, die zich aan boord bevonden, konden z'ch bijtijds redden. De vrouw, helaas, had den Bjd niet meer om met haar wichtje uit de kajuit te komen. Het schip sloeg om, verbrijzelde zijn "cast tegen den wand van een ander vaartuig en Verdween daarna in de diepie. Het ongeluk was z°° snel gebeurd, dat het bijna niet opgemerkt kerd. Alhoewel er geen hoop meer overbleef om de ongelukkige vrouw en haar kind te redden kwam de duiker Daelemans toegesneld en een sleepboot werd op de plaats der ramp gebracht. De man daalde naar beneden, doch moest on- verrichterzake weder boven komen, daar het hem niet gelukte, de kajuit te vinden, omdat 't schip geheel op zijde lag. Na verschillende pogingen zag men de deur der kajuit aan de oppervlakte ver schijnen. De duiker had ze afgerukt. In angstige spanning stonden honderden menschen, die er reeds waren samengestroomd te wachten naar hetgeen gebeuren zou. Eenige oogenblikken later kwam de duiker weer boven, zonder erin geslaagd te zijn bij de slachtoffers te komen en daar de duisternis begon te vallen, was men verplicht het reddingswerk te staken. Woensdagochtend werd het reddingswerk her nomen. Men zal trachten, het schip recht te brengen en te lichten. De »Kaps IV" is van ijzer ge bouwd, meet 4^4 ton en is verzekerd voor 24.000 francs. Thaw. Uit Sfoerbmok wordt gemeld, dat Thaw gisteren door het hof van Quebec in vrijheid is gesteld doch dat hiji onmiddellijk daarna weer gevangen werd gezet op last van het immi gratie-departement als „ongewenscht vreemde ling". Men verwacht dat dit Thaw naar de V. S. zal reëxpedieeren. D ei z aak-Wi l m ar t. Volgens de „Nieuwe Ga-, zet" zal het onaerzoek in de geruchtmakende vtsrduisterings-affaire-Wilmart spoedig geëindigd zijn. l>e experts hebben verklaard in het begin van October met hun verslag gereed te zullen zijn. De iechter van instructie, Duos, gelooft het onderzoek einde November te kunnen sluiten, zoodat de zaak in het begin van het volgende jaar behandeld zal kunnen worden. 'Ontploffing. Tijdens de Deensche vlootma- noeuvres heeft eergisteren aan boord van oen torpedoboot een droevig ongeval plaats gehad. De torpedoflottille voer gisterochtend naar de Oere sund, waar de vaartuigen een aanval moesten ondernemen op een vijandelijke vloot, die de( Sond trachtte te force eren. Op de toxpedoboot ,,.Hv ai rossen" was1 men juist bezig met het af schieten van een torpedo. Door een nog niet op- geheió-rde'oorzaak ontplofte deze echter te vroeg met het gevolg, dat twee officieren en een ma troos gewond werden. Het fortuin van Be-bel. Dezer dagen werd medegedeeld, dat het door Bebel nagelaten «-Cr. mogen ,op ongeveer 900.000 Mark wordt geschat. Aan de „Temp®" Wordt uit Berlijn geseind, dat dit bedrag, volgens het Rijksdaglid Molkenbuhr, veel te hoog geraamd is. Als bronnen van inkomst had Bebel naast zijn inkomen als lid van den Rijksdag, een aandeel in de kleine fabriek, waar van hij handelsreiziger was en verder de opbrengst van den verkoop van zijn boek „De Vrouw en het Socialisme". Zijn aandeel in de fabriek ver zekerde hem slechts een matige vaste rente, terwijl zijn boek, dat in Duitschland in een groot aantal exemplaren is verschenen en in: bijna alle talen der wereld werd vertaald, hem een ruimer inkomen verschafte. Eenige jaren geleden werd Bebel door een officier bij diens dood tot universeel erfgenaam benoemd. De nalatenschap bedroeg 400.000 Mark De helft daarvan gaf Bebel aan de fami lie van den officier, een kwart deel voor ver schillende liefdadige doeleinden, terwijl hij voor zichzelf ongeveer honderd duizend mark behield In het bezit van alle beklaagden werden groote bedragen aan geld gevonden, waarvan zij de her komst niet konden verklaren. De drie paarlenj die in het bezit der arrestanten gevonden werden, zijn door een Londensch expert onderzocht en blijken inderdaad deel uit te maken van het collier. Ook te München had een arrestatie plaats, die, naar verzekerd wordt, met de parelsnoeraffaire in verband staat. Een voormalige afdeelingschef van de Parijsche politieprefectuur, die als directeur van een detec tivebureau in de Fransche hoofdstad, aan de na- sporingen in de parelsnoer-affaire deelneemt, sprak zich over de vijfvoudige arrestatie te Londen als volgt uitDe te Londen gearresteerde personen ken ik als hoogst geslepen, met helerpractijken volkomen vertrouwde knapen. De omstandigheid, dpt twee hunner in een bar naasj het bureau van den juwelier Mayer gearresteerd werden, moet geenszins onderschat worden. Ik ben echter eeni- germate sceptisch gestemd tegenover het bericht, dat men de parels, die bij de arrestanten gevon den werden, onmiddellijk herkend zou hebben, als te behooren tot het gestolen parelsnoer. Met allen eerbied voor de vakkennis der Londensche beroepspolitie, wil ik toch vooreerst afwachten, of het onderzoek der deskundigen de identiteit van de in beslag genomen parels met die van het gestolen collier, bevestigen zal. Ik acht het niet onmogelijk, dat de Londensche politie deze arres tatie heeft gedaan, om de vijf personen, die het best op de hoogte zijn van de internationale pa- relheelmarkt, eens scherp te ondervragen. Een confrontatie met de heeren Mayer en Salomon schijnt mij onvermijdelijk. De parelsnoe r-a f f a i r e. De sDaily Mail" bevat de volgende bijzonderheden over de vijfvou dige arrestatie in zake de beruchte parelsnoer- affaire. Drie der individuen werden gearresteerd op het station van den ondergrondschen spoorweg bij het Britsch Museum, en de twee anderen in een café bij Hatton-Garden. Zij werden naar het politiebureau van Bowstreet gebracht, waar zij Woensdag 'n eerste verhoor ondergingen. Men verzekert, dat de politie eenige parelen van het gestolen halssnoer in haar bezit moet hebben. Een correspondent van het blad heeft den heer Salomons, den juwelier, die het halssnoer naar Londen verzond, naar zijn meening gevraagd over de arrestatie te Londen. Deze verklaarde, dat hjj van een en ander niets af wist en inderdaad niet geloofde, dat het geheim zoo nabij de oplossing was. Hij had eenige dagen in het Zuiden van Frankrijk doorgebracht en was pas teruggekeerd. Wanneer men hem te Londen noodig mocht heb ben, zou hij zich onmiddellijk daarheen begeven. De arrestanten die gisteren voor den politie rechter van Bowstreet verschenen, heeten als volgt James Loekett, 51 jaar oud, juwelier, Engelsch onderdaan. Joseph Grizzard, 56 jaar oud, diamanthandelaar, Engelsch onderdaan. Simon Silverman, 41 jaar, makelaar in diamant, Oostenrijksch onderdaan. Leisir Gutwirth, 39 jaar, makelaar in diamant, Oostenrijksch onderdaan. Daniel Mclarthy, 82 jaar, Engelsch onderdaan. Zij worden beschuldigd den 15den of 16den Juli het beroemde parelsnoer gestolen te hebben. Nadat de acte van beschuldiging voorgelezen was, weigerden de arrestanten voorloopig elke verkla ring. Aanslag op auto's. Op den weg tusschen Bonn en Keulen heeft men, ongevieer op de grens tusschen Bonn en Hersel, in oen nacht van Dins dag op Woensdag weer een aanslag op automo bilisten gepleegd met een touw over den weg té spannen. Een wielrijder zag het touw bijtijds, stapte af, klom over het touw en reed snel weg. Een ©ogenblik later kwam een tuf in groote vaart en verbrak het touw. Alleen de lantaarns werden vernield. Van de daders geen spoor. De onafhankely kheidsf eesten in de Residentie. jMen meldt ons uit Den Haag: Door d© feestelijk versierde stad trokken reeds vroeg dichte drommen feestgangeis. Nagenoeg alle werkplaatsen, kantoren enz. zijn gesloten. Hedenmorgen hadden zich duizenden verzameld op het Lange Voorhout, vanwaar een 30-tal Oianje- ve'reenigingen, 2000 leden felknae, onder zang on muziek naar het paleis van ae Koningin-Moeder trokken. H. M. ae Koningin-Moeder sloeg ae hulde- betoogiing vanuit haar paleis gade. Daarna begaf zich de stoel, omstuwd aoor een dichte rrienschen- menigte, naar het huis Ten Bosch. Bijl aankomst verscheen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik op het bordes. Er wernen twee liederen ten geboore gegeven en vervolgens voor de Ko ningin en den Prins gedefileerd. H. M. was zicht baar verrast door deze spontane hulde. Hierna trokken de huldebetoogers naar het Plein 1813, alwaar aan .den voet van hot monument een krans werd neergelegd. België gehouden. Aan de parade namen 25.000 man deel. De minister van oorlog roemde aan een feestmaal de leiding der manoeuvres en zeide, dat voortaan elk jaar de manoeuvres op zulk een groote schaal in België gehouden zullen worden. Koning Alfonso arriveerde gister te San Sebastian. Den Russischen gezant in Marokko, Korosto- watz, is, op verzoek, eervol ontslag verleend. Het geheele dorp Klow, in Kreis Oppezijn (Russisch Polen), is door brand verwoest. Een oude man en vele kinderen zijn in de vlammen omgekomen. Generaal Lyautey is gisternamiddag te Mar seille aangekomen. Hij verklaarde, dat de toestand in Marokko bevredigend is, zoodat hij zich 14 dagen rust in zijn vaderland kon gunnen. Gister vertrok hij nog naar Parijs. STUTTGART, 5 Sept. Uit Miitlhausen a/a Enz wordt geseind dat de hoofdonderwijzer Wagner in een aanval van waanzin op 4 plaatsen van het stadje brand stichtte. Drie schuren zijn afge brand. Toen men hem wilde arresteeren, doodde hij! 8 personen en verwondde 10 menschen, waar van eenigen zeer ernstig. Hij! vluchtte, doch ward eindelijk gearresteerd. Bij zijne aanhouding werd Wagner zoodanig gewond, dat men aan het behoud van zijn leven twijfelt. Op den waanzinnige wer den nog 250 patronen gevonden. Dei justitie, beden-ochtend de woning van Wag ner binnentredend, vond daar diens vrouw en vier kinderen met afgesneden hals te, bed liggen. Alle vijf waren door den waanzinnige vermoord. ST. PETERSBURG, 5 Sept. De Ministerraad besloot .gisteren de legerversterking voor het grootste gedeelte van Europeesch-Rusland ter hand te nemen. SOFIA, 4 Sept. Generaal Royaajiew is benoemd tot minister vau oorlog: ter vervanging van Vazoff, die zijn ontslag heeft genomen. ROME, 4 Sept. De bladen deelen mede, dat net bezoek van minister Di San Riulian'o aan Weenen voor onbepaalden tijd uitgesteld is. Geboren: 2 Sept. Ary, z. v. J. G. v. d. Vlugt en N. v. d. Sluis, Oversch. straat. Marinus Gerardus, z. v. T. van Nus en S. van Beugen, v. Smaleveltstraat. 3. Daniel Adrianus Pieter Wilhelmus, z. v. D. A. M. van der Ende en A. A. B. v. d. Boogaart, Broersveld. Hendrikje Trijntje, d. v. D. Staal en C. S Thon, Simon Stevinstraat. Maria, d. v. B. Wiechert en J. M. L. v. De venter, Rotterd. dijk. Regina Willemina, d. v. J. W. v. d. Koppel en A. W. A. v. d. Heuvel, Buitenh. weg. 4. Johanna Antonia Maria, d. v. T. L. v. d. Water en P. M. L. v. Dongen, Singel. Ondertrouwd: 4 Sept. E. Oranje, 24 j., en M. J. M. Bliekendaal. 22 j. D. J. v. Rutten, 25 j., en M. L. Boks. 23 j. C. J. M. Berck, 30 jen J. M. Dulfer, 31 j. L J v. Ameijden, 27 j., en E. v. d. Sluijs, 26 j. L. Meulstee, 18 j., en C. v. Kampen, 21 j. Gehuwd:.! Sept. J. v. Oosterhout, 30 j., en A. M. Borg, 24 j. J. v. d. Berg, 20 j., en G. Schippers, 19 j. Overleden: 3 Sept. Willem Cornelis Kruit hof, oud 5 mnd., Maasstraat. Uit het buitenland. Een Reuter-telegram uit Rome aan de Lon densche bladen meldt, dat de Paus licht ongesteld is. Z. H. heeft een kou gevat, vergezeld van heeschheid. Ofschoon Z. H. volledige rust was bevolen, stond Pius X gister en toch op om de audiëntie-gangers, met inbegrip van de pelgrims van Milaan, te ontvangen. De nalatenschap van den hertog van Suther land, 27 Juni 1.1. overleden, moet meer dan 1.220.905 bedragen. Een reusachtige brand woedde gisternacht te Manchester in de opslagplaatsen van de Brid ge water Canal Company. De magazijnen waren gevuld met olie, boter, spek en velerlei lichtbrand- bare artikelen. De gebouwen zijn tot den grond toe afgebrand. De 'schade wordt op 60.000 k 100.000 geschat. Onder de verbrande goederen behooren ook 3000 balen katoen en 2000 kisten manufacturen. Te Toulon zijn gister door de Fransche marine proeven genomen met een nieuw drijvend dok voor de redding van onderzeeërs. Een onder, zeeboot, welke op den bodem der zee was gaan liggen, werd in 65 minuten boven water gebracht. Uit Glasgow komt bericht van het over. lijden van John Gebb Dunlop, directeur van Brown's Shipbuilding Co., Clydebank. Mr. Dunlop was een der grootste scheepsbouwers. Onder zijn leiding werden o.a. vele groote mailbooten, waaronder de Cunarders nCarmania" en »Lusi- tania" en voorts tal van oorlogsschepen en vracht booten gebouwd. Hij bereikte den leeftijd van 62 jaar. Uit Trier meldt men aan de »Köln. Ztg.," dat tegen den bisschop van Luxemburg, mgr Koppes, die op den Metzer Katholiekendag gezegd heeft, dat de liberaal-socialistische Kamermeer derheid zich verrijkt had bij de verleening van ertsconcessies, door de betrokken afgevaardigden een aanklacht wegens laster is ingediend. De Belgische manoeuvres, gister met een groote parade, in tegenwoordigheid des konings, geëindigd, zijn de grootste geweest totnogtoe in SCHIEDAM, 5 Sept. Binnen van de haringvangst SCH 395 „Hubertha", J. A. Roeleveld, met 251/2 last, SCH 440 „Arie Cornelis", W. Rog, 14 last, 2e reis. BEURS VAN SCHIEDAM, 5 Sept. 1913. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 2 Sept. 3 Sept. 4 Sept. 5 Sept. f 13 f 12V, I 5 Sept f!3'/i f18— fl9V» f 1.30 Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering i B. A, J. WITTKAMPF, Bond van Distillateurs 1 4 Sept. Moutwjjn:f 13i/g Jenever: f 18 Amsterdamsche p r 0 e f.f 19i/s Spoeling:f 1.20 Stemming op hedenflauw. Spiritus. 4 Sept. 5 Sept. f23— a 23'/4 f23- a f 23'/4 f 19- a ff 19— a f fl0"4 a ff 10®/4 a f Stemming op heden: kalm. PARIJS, 4 Sept. Spiritus: per hectoliter per Sept. fr. 42.— k 42.12, per Oct. fr. 42.25 a 42.50, per 3 md. Oct. fr. 42.25 betaald, per Nov./ Dec. fr. 42 25 a, 42.50, per 4 eerste md. fr. 43.62 a 43.75 betaald, per 4 md. van Mei fr. 44.75 stemming gedrukt. Granen. NEW-YORK M a i s Western loco. 4 Sept. 85Vï 3 Sept. 84*/4. CHICAGO Ma is Sept. Dec. Mei Juli 4 Sept. 771/4 73V„ 75s/s - 3 Sept. 75i/i 72 73Vi - Rogge vast. x Loco 4 Sept. 681/, 3 Sept. 69— f 131/i f 131/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3