Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f ftjfirr fifi EERSTE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang. Zaterdag 6 September 1913 No. 10718 overeenkomstig on 4e polis vermelde voorwaarden. Dit nummer bestaat uit twee "laden en een Geïllustreerd Zondagsblad. Qffideele berichten. LOTING YOOR DE MILITIE. Kennisgeving. Kennisgeving. Fienws. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnemen ten per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bjj levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algeraeene bü verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam, bij verlies van eiken ande ren vinger. Be Burgemeester van Schiedam blaakt bij deze bekend, dat de loting voor de Militie voor de lichting 1914 v°or deze gemeente zal plaats hebben op Dinsdag 23 September 1913, h in het gebouw »de St. Joris Doele" aan het "oeleplein alhier voor de ingeschreven der gemeente die aan de oting behooren deel te nemen naar volgorde van "et alphabetisch register, voor hen wier geslachts bomen beginnen met de 'etters A tot en met K, des voormiddags te 10®', uur, en v°°r hen wier geslachtsnamen beginnen met de Etters L tot en met Z, des namiddags te l]/4 uur. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting '^geschreven personen met uitzondering van hen *°- die voor den aanvang der loting voor de ge- 0 meente blijken te zijn overleden die voor den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonden °- die vóór 1 September van dit jaar bij onher roepelijk geworden uitspraak van den Militie raad of van Gedeputeerde Staten of bij Ko ninklijke beslissing op een ingesteld beroep genomen, voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld die voor 1 September van dit jaar onherroe pelijk, hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. He ingeschrevenen die aan de loting moeten benemen, behooren op gemelden dag en op het °0r hen aangewezen uur ter aangegeven plaatse aaowezig te zijn. Schiedam, den 6den September 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. ^tkiezing van een Lid voor den Gemeenteraad. De Burgemeester van Schiedam rengt ter algemeene kennis: dat op Donderdag 18 dezer in het Kiesdistrict chiedam I de verkiezing zal plaats hebben van etl Lid van den Gemeenteraad ter vervanging *ab den heer F. J. SMIT dat op den dag der verkiezing van des voor- pddagg 9 tot des namiddags 4 uur opgaven van a°didaten bij den Burgemeester kunnen worden '"geleverd j dat de formulieren, bestemd voor de bovenbe- t°elde opgaven, ter secretarie dier gemeente kos- e'oos verkrijgbaar zijn van den 8sten tot en met 18den dezer, op de uren, waarop de secreta- e voor het publiek geopend is; etl wijders dat door Burgemeester en Wethou- ers bepaald is, dat, zoo noodig, de stemmingen herstemmingen zullen gehouden worden res pectievelijk op Dinsdag 30 September en Vrijdag October a.s. Schiedam, den 6den September 1913. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, ^engen ter openbare kennis, dat van Maandag, r September 1913 tot nadere aankondiging de aRgö Haven, vanaf Koemarkt tot Appelmarkt, fct°r het verkeer met zij- en voertuigen zal zfln r8esloten. Schiedam, 6 September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 1 M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. DÜITSCHLAND. Be c},ef van den generalen staf van het Oos- ®örijksche leger, Conrad van Hötzendorff, neemt et zijn adjundant deel aan de keizer-manoeu- res- Hij komt Zondag aanstaande te Breslau aan. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Weener dagbladen bevatten tegenstrijdige berichten ever het bezoek, dat minister di San Giuliano aan graaf Borchtold op diens slot te Buchlau zal brengen. Tot de samenkomst zelf schijnt lies loten te zijn, maar de da tuin is nog niet vastgesteld. Volgens het „Extra-Watt" zou zij niet plaats hebben vóór einde September, aaar de kwesties van buitenlandsche politiek, nie door beide ministers besproken zullen worden, nog niet van actueelen aard zijn. Daarentegen ver neemt de „Reichspost", dat de bijeenkomst 21 dezer plaats heeft en twee dagen zal duren, ten einde de minister-presidenten, graaf Stürgkh en graaf Tisza in de gelegenheid te stellen zich persoonlijk met di San Giuliao te onderhouden. CHINA. Naar de „Daily Mail" uit Tokio verneemt, schrij ven. de Japansche bladen op scherpen toon naar aanleiding van het bericht van den moord op Japanners te Nanking. I> Kokoemin, het blad van prins Katsoera, oen gewezen eersten minister, die, zegt dé cor respondent, nog steeds de macht achter den troon is, heeft het oordeel gevraagd van Oisji, aen icioer van de Katsoera-partij' in het parlement. Japans waardigheid, zeide hij1, is geschonden, doordat geregelde Chinec-sche troepen de Japan se e vlag hebben geminacht. Hij' zou het goed vinnen, als Japan een aanzienlijke CUneesche haven bezette om zijn eisch tot genoegdoening kraclit bijl te zetten. Dr. Tomidzoe, lid van het parlement en vurig patriot, en een officier denken er evenzoo' over. De doctor wil Tiëntsin bezet hebben, gelijk de Duitschers in 1897, bij geringer uittarting, Kiao- tsjou hebben bezet. ZWITSERLAND. Volgens een telegram uit Bern aan de »Berl, Lok. Anz." hebben 62.000 burgers van Zwitserland er bij den Bondsraad op aangedrongen, alle voor onbepaalden tijd geldige of voor een duur van meer dan 15 jaar afgesloten staatsverdragen met het buitenland voortaan aan het Zwitsersche volk ter overweging voor te leggen, wanneer 30.000 burgers dit verlangen. Over dezen wensch naar medezeggenschap, die noch door den Bondsraad, noch door de Bondsvergadering zal worden goedgekeurd, moet een plebisciet plaats vinden. Indien het voorstel der 62.000 burgers tegen verwachting door het Zwitsersche volk wordt goedgekeurd, dan zouden de handels- en douanerechten toch niet onder de nieuwe bepalingen vallen, daar zij op geen langer termijn dan 15 jaren zijn afgesloten. Uit Barcelona wordt gemeld, dat het op- uieuw tot botsingen tusschen politie en handels bedienden gekomen is. Twee agenten en veertig manifestanten zijn gewond. Er hadden zes arres taties plaats. Odessa, Nikolajew en Rostof aan de Don zijn door cholera besmet verklaard. Te Swinemüde heeft de bij de Vulkan-wer^ te Hamburg eu Stettin gebouwde Russische tor pedojager »Nowik" proefgestoomd. Het vaartuig meet 1400 ton en is voorzien van turbine-werk tuigen. Op haren proeftocht heeft de sNowik" een gemiddelde snelheid van 37 en een hoogste snelheid van 37.3 zeemyl in het uur gehaald. Zij is zoodoende het snelste schip van de wereld. De ketels worden met olie verhit, en uit de schoorsteenen zag men niet den minsten of ge- ringsten rook opstijgen. Naar het agentschap van Wolff van be voegde zijde verneemt, heeft de regeering van Elzas-Lotharingen op het verzoek van de Fransche onderdanen Didio en Woelfflin (onderscheidenlijk gepensieneerd generaal en gepensioneerd kapitein bij de genie) om zich in het land op te houden, afwijzend beschikt, en wel omdat de herfstmanoeu- vres zouden plaats hebben in den tijd van hun verblijfhouding. Op de kolenbeurs te Londen verhoogden gister middag de voornaamste Londensche kolenhande laar de prijzen der hoofdsoorten met 1 sh. Kachel kolen rezen 6 d. Heden wordt een verdere rijzing verwacht. De prins van Wales arriveerde gister van Calais te Dover en reisde verder naar Londen. Reuter meldt uit Rome De Paus bracht een rustigen nacht door. De heeschheid is veel verminderd en de temperatuur is normaal. »Central-News" seinde gisteren uit New-York Een hevige storm woedde gister-avond over de stad. In weinige oogenblikken waren de straten overstroomd en vele bedrijven moesten stop wor den gezet. In eenige hotels werden de electrische geleidingen beschadigd, zoodat zij in duisternis gehuld waren De hótels waren genoodzaakt kaarsen te branden. De Londensche »Eveniog News" meldt Door suffragettes is brand gesticht in het Dul- wich College. De brandweer uit Dulwich Park, Herne Hill en West Norwood was tijdig te plaatse en wist den brand spoedig meester te worden. De politie vond een hoeveelheid petro leum, welke nog ongebruikt was, en voor de brandstichtsters bestemd scheen. De demobilisatie van het Servische leger eindigt vandaag. Maandag wordt de spoorwegdienst weer op den ouden voet hervat. De koning en de kroonprins van Griekenland zijn gisteravond van München naar Berlijn ver trokken. Volgens een overeenkomst tusschen het kanton Bazel-stad en de Badensche staatsspoor wegen verkreeg Bazel, behoudens de goedkeuring van deD Bazelschen Grooten Raad, het recht tegen betaling ineens van 700.000 Mk., de ambtenaren en beambten der Badensche staatsspoorwegen, die in Bazel wonen en totnogtoe niet belastingplichtig wareD, in de belasting aan te slaan. De overeen komst treedt eerst over 5 jaar in werking. Het geval van den Servischen patriarch van Hongarije, Lucian Bogdanovics, die van een door hem alleen ondernomen tocht naar den Gasteiner Berg sinds 3 dagen niet terugkeerde, baart groot opzien. Men gelooft, dat de patriarch, die sinds maanden in gedrukte stemming verkeerde, zelf moord heeft gepleegd. Bogdanovics is op politiek terrein sterk op den voorgrond getreden. Hij is 46 jaar oud. L' Agence Havas verneemt uit Oporto, dat talrijke gelukwenschtelegrammen aan den ex- koning van Portugal, bij gelegenheid van zijn huwelijk verzonden, door de telegraafambtenaren zijn opgehouden. De berichtgever van den »Temps" te Toulon meldt, dat door het personeel der kruitfabriek 400 kisten verdacht kruit in zee zijn geworpen. Volgens een telegram uit Tanger, zijn 4 Marokkanen aangehouden, verdacht in het voor jaar nabij Marrakesch den Duitscher Walter Opitz te hebben vermoord. Uit Calcutta meldt men Op den Noordwester spoorweg tusschen Gorakh- pur en Condo is 's nachts een Europeesche vrouw vermoord. De onveiligheid neemt gaandeweg toe. De chef van den Italiaanschen generalen staf, generaal Pollio, bezocht gister te Koningsbergen het slagveld van Pruisisch-Eylan. Prins Hendrik. Gisteravond omstreeks halfacht is Z. K. H. de Prins der Nederlanden per automobiel te Amster dam aangekomen, vergezeld van zijn adjudant luit. ter zee le klasse Rijl de Vroe. Z. K. H., die ge kleed was in groot-tenue admiraalsuniform, begaf zich onmiddellijk naar de E. N. T. O. S. Hier zat hij als gast aan den officieelen feestmaaltijd der Kon. Ned. Roei- en Zeilvereeniging aan, welker beschermheer hij is en welker wedstrijden op de Noorzee hij morgen zai volgen. Na afloop van den maaltijd heeft Z. K. H. met de heeren, die mede aan tafel hadden gezeten 0nder hen bevond zich ook generaal-majoor Fabius en schout-bij-nacht Tydeman het schitterende vuurwerk bijgewoond, dat te zijner eer door het E. N. T. O. S.-bestuur werd gegeven. Onder de groote stukken waren o.a. de portretten van het vorstelijk echtpaar en het Prinsesje, welke het zeer talrijke publiek levendig toejuichte, terwijl de muziek de volksliederen speelde. Na het vuur werk maakte de Prins met het geheele gezel schap een rondwandeling door het Luna-park en vertoefde vervolgens nog een korten tijd op het terras aan den IJkant, waarna hij zich per auto naar het paleis op den Dam begaf. Hedenochtend vertrok Z. K. H. naar IJmuiden om daar de zeilwedstrijden bij te wonen. Bestrijding werkloosheid. Naar wij vernemen, kan tegen het einde van het jaar het verschijnen van het tweede deel van het rapport der Staatscommissie in zake de be strijding van de werkloosheid tegemoet gezien worden. Werd het niet eenigermate vertraagd door het optreden van mr. Treub als Minister, dan zou het reeds veel eerder kunnen worden ingediend, want op de hoofdpunten is men het reeds eens geworden. Zoo staat wel reeds vast, dat men de middelen ter bestrijding der werk loosheid zal zoeken in een betere organisatie van de arbeidsbeurzen, verzekering en werkverschaf fing van overheidswege, doch omtrent de wijze, waarop een en ander geregeld moet worden, heeft men zich nog geen vaste meening gevormd. (N. R. Ct.) Internationaal Middenstands-Instituut. Zondag, Maandag en Dinsdag 1.1. hield te Stutt gart het Internationaal Middenstands-Instituut (Algemeen Secretariaat te Brussel) zijn gewone jaarvergadering. Deze droeg echter ditmaal een eenigszins feestelijk karakter, wegens het feit, dat juist voor tien jaren, ook te Stuttgart het insti tuut werd gesticht. De vergaderingen werden gepresideerd door den Belgischen oud-Minister Francotte, terwijl verschil lende RegeeriDgen (Duitschland, Pruisen, Beieren, Wurtemburg, Oostenrijk, Frankrijk, België, Zweden en Nederland) vertegenwoodigers hadden afge- vaargd. De vergadering op Zondag 31 Augustus had meer een intiem en voorbereidend karakter. In die van Maandag werd het algemeen jaar verslag uitgebracht door den algemeenen secre taris dr. Stevens, van Brussel. Op voorstel van den voorzitter werd een der beide vertegenwoor digers der Nederlandsche Regeeriug, de heer J- S. Meuwsen, aangewezen, om het financieel ver slag te contröleeren. De overige besprekingen waren voornamelijk gewijd aan de voorbereiding van het 4e Inter nationaal Middenstandscongres, dat iD September 1914 te Hannover zal worden gehouden. Een uitvoerig program werd vastgesteld, terwijl ver schillende aanwezigen reeds referaten over de voornaamste ontwerpen toezegden. Tot ons ge noegen bemerkten wij, dat daartoe ook behoorden prof. Dufourmantelle uit Parijs en mr. Aalberse, J. S. Meuwsen, en dr. Nouwens uit Nederland. Zoodat nu reeds vaststaat, dat het Congres te Hannovar een werkelijk internationaal karakter zal dragen. In deze vergadering werd ook behandeld een voorstel, dat het instituut enquêtes zou organi- seeren naar den foestand van den handeldrijven- den middenstand. Dit voorstel werd krachtig, als onuitvoerbaar bestreden door dr. Nouwens, die, onder luide instemming van de vergadering, me dedeelde dat de Nederlandsche Regeering reeds zulk een enquête had doen houden, terwijl het verslag van deze enquête binnen enkele maanden zal worden gepubliceerd. Hij stelde als tegen voorstel voor, dat het Instituut al deze aldus ver kregen gegevens zou verzamelen en verwerken, en er bij de andere regeeringen op zou aandrin gen, het Nederlandsche voorbeeld te volgen. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Dinsdag 2 September, had de eigenlijke jaar vergadering plaats. Dr. Stevens en|dr. Lambrechts brachten een uitvoerig rapport uit over hetgeen in de tien jaren van zijn bestaan reeds door het Internationaal Instituut is verricht. De voorzitter, de oud-minister Fraucotte, huldigde de oprichters en de vorige presidenten in een waarlijk schitte rende redevoering. Vervolgens voerden verschillende vertegenwoor digers van Regeeringen het woord. Namens de Nederlandsche Regeering spr. mr. Aalberse, die reeds sinds de oprichting de officieele vertegen woordiger van onze Regeering in het Centraal- Comité van het internationaal Instituut is geweest. Onder luide instemming der vergadering herin nerde spreker er aan, dat de Nederlandsche Re geering haar sympathie niet in woorden alleen uitsprak, doch deze ook van de oprichtig af door I UU wijsvinger; I U

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1