Dagblad voor Schiedam en Omstreken. m rr ftfj RIENZI. Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang Maandag 8 September 1913. No. 10/19. Op den Balkan. oyereeiïoistig op de polls vermelde Yoorwaarden. (tffieteele berichten. Kennisgeving. Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. 'p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit; De verzekering wordt gewaarborgd door bij dood van bü verlies van een hand, voet of oogI I U U I I UU een duim Bollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen op verzoek van Bestuurders-Collatoren van het HOUCKAMA LEEN te Bolsward, ter algemeene kennis, dat Bestuurders-Collatoren voornoemd, voornemens zijn over te gaan tot de begeving van een studiebeurs. Nakomelingen uit de familie van den stichter, die naar de beurs wenschen te dingen, zullen zich, onder overlegging van een geboorte-acte, Voor 1 October a.s. schriftelijk moeten'aanmelden bij den heer Dr. C. J. NIEMEIJER te Bolsward. Zij dienen dan den leeftijd van 12 jaren te hebben bereikt. De begiftigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van studie. De sollicitanten zullen zich hebben te onder- Werpen aan een vergelijkend examen, waarvan de datum later zal worden bekend gemaakt. Schiedam, 8 September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Albanië. Volgens de »Albanische Correspondenz" heeft de raad van admiralen te Skoetari besloten om een commissie van officieren te benoemen, tot reorganisatie der politie en der gendarmerie. Hetzelfde blad verneemt, dat de koning van Montenegro de hoofden van de Malissorenstammen heeft uitgenoodigd naar Cettinje te komen om te beraadslagen over de ontruiming van de Alba- beesche streken, die aan Montenegro zijn toege kend. De hoofden hebben zonder uitzondering die uitnoodiging van de hand gewezen. Het standpunt van Bulgarije. De Bulgaarsche onderhandelaar generaal Saw- Wof heeft in een onderhoud met den Matin-cor- respondent te Constantinopel o.a. gezegd. Wij willen naarstig werken om de verliezen in den krÜg geleden te boven te komen, onze krachten Weder te herstellen en dan zal, wat gebeuren moet, gebeuren. Op het oogenblik willen wij vrede, en ik ben hiereen gekomen om dezen at tes luiten. Wij willen alles inwilligen, wat ter bescherming van Tukije noodig is. Wij willen in goede vriendschap met Tuikije leven. Ik ben alleen te Constantinopel gekomen, om over het vraagstuk der grensafbakening en over het uitwisselen van gevangenen te handelen. Wij blijven staan op den grondslag van het Londensche verdrag. Voor zoo- Ver het van mij afhangt, zal alles snel in zijn Werk gaan. Griekenland stelt aan Turkije be treflende de capitulaties en de rechten van het patriarchaat eischen, die men voor een regeering bis onaannemelijk kan beschouwen. Turkije zal rien, dat onze onderhandelingen in een anderen geest gevoerd worden. Als alles voorbij zal zijn, 117) En, al erkent hij die onvoorzichtigheid in den bitgestrekaten zin, de dieper doorziende rechter Van dergelijk soort van hoogere karakters, zal baar waarschijnlijk voor de heerlijke dwaasheid bouden van een stout gemoed, dat te gelijk "^erd aangevuurd door voorspoed en lotsbedee- bbg, door godsdienstig bijgeloof en vaderlands- bevend verlangen en door geleerde visioenen, te spoedig van mijmeringen in daden ver keerd, en daarom de grenzen overschrijdende bier wijze, en wereldsche staatkunde, welke bare wapenen slijpt, eer zij den handschoen toewerpt. ZEVENDE HOOFDSTUK. De feestviering. Het feest van den dag overtrof verre in schit terende pracht alles, wat men tot nu toe ge- 2ieti had. De wenk van Cecco Del Vecchio, die 2°o juist het karakter zijne medeburgers tee- kende in hunne heden nog niet te loor gegane, b^aar niet meer tot zulk een uiterst gedrevene kau Turkije in vrede leven. Wij Bulgaren zullen ons echter nimmer met Griekenland verstaan 1 Onlusten te Adrianopel. Te Adrianopel moet een bloedige boetsing tus- schen Oud- en Jong-Turken hebben plaats gehad. Verscheidene officieren moeten gedood zijn, terwijl Enver-bey gewond werd. De eilanden in de Egeïsche Zee. In een officieuse nota wordt tegengesproken, Italië er in heeft toegestemd, dat de door haar bezette eilanden aan Griekenland zouden worden toegewezen. Italië behoudt haar algeheele vrijheid van handelen. DÜITSCHLAND. De groote vlootmanoeuvres, waarover de Duit- sche pers het meest strikte stilzwijgen bewaart zijn Donderdag voor vier dagen onderbroken. Het eerste eskader en de vijfde divisie liggen te Wilhelmshaven, het tweede eskader heeft zijn ankers uitgeworpen in den mond der Elbe, terwijl de kruisers zich te Cuxhafen bevinden. De vloot zal gedurende deze vierdaagsche rust haar pro visie aanvullen en de oefeningen Maandag her vatten. De manoeuvres zullen den Hen September geëindigd zijn. Donderdag hebben twee vrij ernstige ongeluk ken plaats gehad. Aan boord van den onderzeeër U 5 brak brand uit, die snel om zich heen greep; tengevolge van kortsluiting gingen alle lichten uit. Dank zij het energieke optreden van den kapitein wist men het vuur echter meester te worden De bladen verzekeren, dat de schade Maandag weer hersteld zal zijn, zoodat de U 5 aan de manoeuvres zou kunnen blijven deelnemen. Een andere onderzeeboot, de U 18, zal waar schijnlijk eveneens eenigen tijd buiten dienst ge steld moeten worden. Dit schip liep met zulk een vaart de haven van Helgoland binnen, dat zijn voorsteven 20 c.M. in het beton der kade drong- Gister zijn de keizermanoeuvres in Silezië aangevangen. Twee legerkorpsen, het vijfde en zesde, voor deze gelegenheid versterkt tot een totaal van 80.000 man voetvolk, cavalerie en ar tillerie, behalve de dienstdoende officieren en manschappen bij de luchtkruisers en vliegmachines, zullen voor de oogen van den keizer, den strijd aanbinden. De keizer is omringd door een schitterend ge volg, bestaande uit eenige koninklijke en verschei dene militaire gasten. Koning Constantijn van Griekenland is daardoor in de gelegenheid spoedig zijn Duitschen veldmaarschalkstaf te zwaaien in zijn nieuwe waardigheid. Ook nemen deel aau de manoeuvres de koning van Saksen en de prins regent van Beieren. Verder zijn tegenwoordig de Italiaansche luit.-generaal Pollio, en generaal Ra mon Ruiz, chef van den Argentijnschen generalen staf, om slechts een paar van de voornaamste buitenlandsche gasten te noemen. De manoeuvres worden bovendien door een aantal burgerlijke hoogwaardigheidsbekleeders en door den kroonprins en de zuster van den keizer, prinses van Saksen-Meiningen, bijgewoond. De laatste is een moedig paardrijdster en volgt de manoeuvres elk jaar met groote belangstelling. De strijd zal plaats vinden in de bergen en valleien, waar Frederik de Groote en Blücher vochten, een streek, die overvloedig gelegenheid geeft, tot het ontwikkelen van strategische be kwaamheden en de oogen van het geheele leger zullen de volgende dagen met belangstelling ge vestigd zijn op de wisselende krijgskans van het roode en blauwe leger. ENGELAND. Eergisteren is het onderzoek in zake het spoor wegongeluk bij Aisguill begonnen. Daar is al dadelijk een beteekenisvol licht geworpen op de vraag hoe 't mogelijk was. dat de eerste sneltrein op de heilling daar moest stoppen om nieuwen stoom te maken. De machinist van dien trein, Nicholson, verklaart nl.dat zijn trein 230 ton te zwaar was geweest, en dat hij te Carlisle, hoewel hij er om had gevraagd, geen voorspan- locomotief had kunnen krijgen. En verder klaagde Nicholson, evenals de tweede getuige, zijn stoker Metcalfe, ernstig over de hoedanigheid der kolen door zijn maatschappij gebruikt. Zij waren te klein, en ontwikkelden geen warmte genoeg. Beide getuigen wekten den indruk dat met goede kolen de steille helling zonder moeite overwon nen, en het ongeluk dus voorkomen zou zijn. liefde voor feestpracht en praalvertooning, was Rienzi niet ontsnapt. Een enkel voorbeeld van de algemeene vermakelijkheden, (inderdaad, eer voor het volk, dan voor de hoogere rangen be stemd) moge van den meer dan koninklijken overvloed getuigen, welke er heerschte. Van den ochtend tot den avond vloeiden stroomen wijns, als eene fontein, uit de neusgaten van het paard van het groote, ridderstandbeeld van Constantijn. De ruime hallen van het Lateraan- sche paleis, voor alle standen opengesteld, wa ren kostbaar versierd, en de spelen, vertoonin gen en vermakelijkheden dier dagen, weiden er, in ruime mate, aangetroffen. In een ander gedeelte van het paleis onthaalde de tribunessa gelijk Nina minder klassiek geheeten werd, de Romeinsche edelvrouwen; terwijl Rienzi met zoo goed gevolg de bedenkingen van Raimondo uit den weg geruimd, of tot zwijgen had ge bracht, dat de goede bisschop met hem, aan dezelfde tafel, aanzat, de eenige, wien die eer ten deel viel. Het oog, dat de zalen en hallen rondstaarde, zag de ruimte met de bloem van adel en ridderschap, den rijkdom en de sterkte, de geleerdheid en de schoonheid der Italiaansche hoofdstad gevuld, en ontdekte on der deze afgezanten en edele vreemdelingen, zelfs van de overzijde der Alpen gezanten niet alleen van de vrije staten, welke de ver heffing des tribuuns met vreugde hadden be groet, maar van de hooggeborene en hoogmoe dige dwingelanden, welke eerst zijne aanmatiging BELGIS. In antwoord op een welkomstrede van den burgemeester van Bergen, aan welke stad koning Albert gister een bezoek bracht, zeide deze o.m.: De regeering en het parlement zullen, bewust van de plichten, die de bescherming van onze rechten en waardigheid opleggen, niet terug schrikken voor nieuwe offers, ten einde de kracht van het leger te versterken. Namens het land verheug ik mij hierover, als dienaar der consti tutie en wetten met het oog op den eed, die mij den plicht oplegt, de integriteit van het grond gebied te handhaven. Uw vaderlandsliefde is v«or mij een verzekering, dat mijne gevoelens in uw harten weerklank zullen vinden. De »Etoile Beige" maakt melding van het volgende incident, dat zich ter gelegenheid van het bezoek van den koning te Bergen voordeed Gedurende het voorbijtrekken van den konink lijken stoet juichten de leden eener Vlaamsche vereeniging den koning in het Vlaamsch toe, waarop de Walen in het Fransch begonnen te schreeuwen. Spoedig daarna vielen de Walen de Vlamingen aan en verscheurden het vaandel van de Vlaam sche vereeniging. De politie maakte een einde aan het schandaal. de stoet regelrecht van Lateranen naar den Borgo trekken, en alle hoofdstraten vermijden. De afgevaardigden van 63 anti-clericale ver- eenigingen hebben een groote protestvergadering tegen den feeststoet gehouden en besloten om tegelijkertijd met de turners op de Piazza Seossa- vacalli bij den St. Pieter samen te komen. MEXICO. De vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel hebben verklaard zich bij de regeering van Huerta aan te sluiten. ENGELSCH-INDIë. Een plotselinge stormvloed sleepte 150 personen, mannen, vrouwen en kinderen, die een zijrivier der Beas bij Hochiarpu wilden oversteken, met zich mede. Allen verdronken. Tot heden zijn slechts weinige lijken gevonden. ITALIë. De politie te Rome, die vreesde, dat de loge mannen ernstige incidenten in het leven zouden roepen bij gelegenheid van den internationalen feeststoet van katholieke turners welke gister zou plaats hebben, heeft verboden, naar aan de vKöln. Volksztg." gemeld wordt, dat in den stoet vaan dels enz. rullen meegedragen worden. Ook moet hadden bespot en thans voor zijne macht kro pen. Er waren niet slechts afgezanten van Florence, van Sienna, van Arezzo, (welke laatste stad hare regeering aan den tribuun opdroeg) van Todi, van Spoleto en van tallooze kleinere steden en staten, maar ook van den woesten en vreeselijken Visconti, vorst van Milaan, van Obizzo van Ferrara en van de geweldige be- heerschers van Verona en Bologna. Zelfs de trotsche en scherpzinnige Malatesta, heer van Rimini, wiens arm later voor eene wijle de macht van Montreal, aan het hoofd zijner Groote Bende, versloeg, had in zijnen aanzienlijksten edele zijnen vertegenwoordiger gezonden. Gio vanni Di Vico, de ergste en kwaadaardigste despoot zijns tijds, die de wapenen des tribuuns vermetel had getrotst, maar nu onderworpen en vernederd was, vertoonde er zich in per soon, en de gezanten van Hongarije en Napels zaten aan, naast die van Beijeren en Boheme, wier souvereinen dienzelfden' dag voor het Ro meinsche gerechtshof waren ingedaagd. Het gewuif vun pluimen en vederen, - de glans van juweelen en goudlaken, het geruisch van zijden stoffen, - het geklink van gouden sporen, het wapperen der banieren, aan de gewelven opgehangen, de zang der harpena ren, boven op de galerijen geplaatst. - alles leverde een tooneel van zuik eene macht en staatsie op. - een zoo prachtig en ridderlijk hof, - dat de grootste der leenroerige koningen het met een vonkelend oog en een van trots ZUID-AFRIKA. Reuter meldt uit Bloemfontein Er is een vereeniging van jonge unionisten ge vormd, die financieel en op het stuk van inrich ting zelfstandig zal zijn. Haar politiek zal in hoofd zaak op het unionistisch program zijn gegrond, ofschoon vrijheid van beweging is voorbehouden. De vereeniging heeft een uitvoerig program, waarop o.a. voorkomt herziening van de belasting op de waardevermeerdering van onbebouwde bouwgronden, betere regeling van de geleidelijke beperking van de importaiie van werkkrachten uit Engelsch-Indië in verband met de immigratie uit Europa en erkenning van alle ingeschreven maatschappijen van handel en nijverheid en ver schillende maatregelen op het gebied van de nijverheid. CHINA. Naar verluidt is de Japansche regeering voor nemens om ter zake van den moord op de Japan ners te Nanking niet alleen de bestraffing der schuldigen en schadevergoeding te vragen, maar bovendien bizondere vergoedingen. De eerste minister van Japan heeft zich in allerijl naar Nikko begeven om den Keizer van het besluit der regeering kennis te geven. Als de onderhandelingen met China niet het gewenschte resultaat hebben, is de uitzending van de twaalfde divisie van Kokoera te verwachten. De »Times" verneemt uit Peking, dat het vast staat dat de regeeringstroepen in Nanking op groote schaal hebben geplunderd en zich aan allerlei uitspattingen hebben schuldig gemaakt. De officieren zouden dat hebben toegelaten. Het gebeurde brengt de troepen der Noordelijken en de regeering van Joeansjikai in discrediet, temeer wijl bekend is, dat de val van Nanking veeleer veeleer een gevolg is geweest van omkooping den van het krijgsmanstalent der Noordelijke troepen. De inneming van Nanking maakt vooreersteen verdere rebellie van de zuidelijken onmogelijk maar de geest van den opstand is geenszins voor goed onderdrukt. De toekomst van China op financieel gebied zwellend harte had mogen aanstaren. Maar op dat oogenblik zat de oorzaak en heer dier schit terende vertooning, van zijne jongste overspan ning bedaard, zwaarmoedig en afgetrokken onder de feestschare, zich met een bewolkt voorhoofd de gebeurtenis van den laatsten nacht herin nerende, en overtuigd, dat onder zijno vroolijk- ste gasten zijne saamgezworen moordenaars scholen. Onder het weergalmen dér liederen en te midden der pracht, die hem omringde, hoor de hij de slang des verraads aan zijne zijde schuifelen, en de gedachte aan het gevaar, die voor hem, gelijk weleer de mummie voor de koningin van Egypte, het akelig denkbeeld des doods aan de feestvreugde huwde, verdonkerde de robijnen van den wijn en omnevelde den glans van het tooneel. Toen de gasten het luidst hunne vroolijkheid bot vierden, zag men Rienzi's page door de zaal heen en weder snellen, en verscheiden edelen iets in het oor fluisteren allen, die hij toe sprak, bogen zich eerbiedig, na het hooren zij ner boodschap, maar verbleekten tevens. Mijn heere Savelli!" zeide Orsini, zelf beven de" ,,houd u moediger. Wij moeten er eene eer, geene gelegenheid tot wraak in zien. Ik ver trouw, dat gij dezelfde uitnoodiging ontvingt als ik." Wordt vervolgd.) f b\) verlies I U U wijsvinger; I (J bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1