Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ook Z. K. H. Prins Hendrik den burgemeester hartelijk begroette. Ook Prinses Juliana werd door de aanwezigen begroet, waarna, nadat ook de begroeting van de leden van het gevolg had plaats gehad, het vor stelijk gezelschap zich naar de Koninklijke wacht kamer begaf. Het gevolg van H. M de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik bestond uit Groot- meesteresse baronesse Melvil van Lynden, mevr. van Loon, dame du Palais, de hofdames baronesse van Burmania Rengers, baronesse Sloei van Marx- veld en jonkvrouwe de Monmollin. de chef van het Militaire Huis, luitenant-generaal du Monceau, grootmeester baron Sirtema van Grovestins, opper stalmeester baron Bentinck, hofmaarschalk jhr. Boreel, Kamerheer en particulier secretaris jhr. van Geen, kamerheer baron Taets van Amerongen, Hr. Ms. adjudant, hoofd van het Koninklijk stal departement, ritmeester jhr. van Reigersberg Versluys, de adjudanten kapt. luit. ter zee jhr. Hooft Graafland, kapitein jhr. Sichinghe, de or donnans-officieren jhr. Wittert van Hoogland en Sixma baron van Heemstra, alsmede majoor jhr. van Suchtelen van de Haare en luit. ter zee le klasse Bijl de Vroe. Een aantal leden van dit gevolg waren reeds vroeger in Amsterdam aangekomen en mede ter ontvangst op het station aanwezig. Nadat eenige oogenblikken in de Koninklijke wachtkamer was vertoefd, verlieten de hooge gas ten het station en namen in de gereedstaande hofrijtuigen plaats. Zoodra de Koninklijke Familie op het stations plein verscheen, steeg uit de opeengepakte menigte een daverend hoerageroep op, dat door de Koningin en den Prins minzaam werd beantwoord. De opgestelde cavallerie bracht onderwijl de militaire honneurs. Daarna zette de Koninklijke stoet zich in be weging naar het Koninklijk Paleis op den Dam, onder luide toejuichingen der menigte, welke toe juichingen zich langs den geheelen weg voort plantten. Op het Damrak bij de brug over de Prins Hendrikkade stonden eenige oranjevereenigingen opgesteld, die eveneens ons Vorstelijk Echtpaar hun hulde bewezen en met de vaandels salueerden. Zoodra de Koninklijke Stoet de Dam opzwenkte, steeg ook daar een jubelend gejuich uit de dui zendkoppige menigte op, die luide en spontaan het Koninkljjk Echtpaar haar hulde bewees. Onder de tonen der nationale liederen en het spel van het carillon werd het Paleis bereikt. H. M. inspecteerde de eerewacht, waarna de Koninklijke Gasten het Paleis binnentraden. Op hetzelfde oogenblik werd de Koninklijke Standaard op het Paleis geheschen. Des middags na het noenmaal ten Paleize ver leende H. M. de Koningin audiëntie aan militaire autoriteiten, Als immer trok het komen en gaan der talrijke officieren in hunne schitterende uniformen veler aandacht. Met graagte kijkt het publiek altijd naar de mooie pakjes der officieren, waarvan ook de nieuwe uniform van vele officieren de aan dacht trok. De audiëntie der militaire autoriteiten werd gevolgd door die der civiele autoriteiten. Burge meester Roëll hield daarbij aan het hoofd van de aanwezige leden van den Gemeenteraad een rede. Heden-avond volgt na het diner de serenade aan het Vorstelijk echtpaar op den Dam. Vooruitgang der Nederlandsche trawlvloot. In de eerste jaren na de opening van de Rijks- visschershaven te IJmuiden waren het meest Engelsche stoomtrawlers, welke daar hunne vang sten verkochten. In de laatste jaren hebben de reederijen te IJmuiden zich zoo ontwikkeld, dat hare schepen bijna uitsluitend in de navraag voorzien en het eene zeldzaamheid is, als eene vreemde trawler in de haven komt. De IJmuider stoomtrawl'ervloot, welke in begin 1912 116 stoom- en motorschepen telde, was door aankoop van Engelsche en Schotsche trawlers in begin 1913 tot 140 gestegen. Sedert zijn nog weer eenige schepen in de vaart gekomen. Spoor Gouda—Montfoort-Utrecht. Door de navolgende belanghebbende gemeenten zijn aan het spoorwegplan Gouda—Montfoort Utrecht reeds de volgende rentelooze voorschotten verleend Montfoort f 30.000Haastrecht f 30.000 Wil- jeskop f 10.000; IJselstein f2.000; Oudenrijn f 8.000Vleuten f 5.000Veldhuizen f 5000 Linschoten f5.000; Oudewater f 50.000; Heken dorp f4.000 en Snelrewaard f8.000. De laatste drie voorwaardelijk samen derhalve f157.000 waarvan f62.000 voorwaardelijk. Middenstands- en Electriciteitstentoonstelling. Naar we vernemen, kaeft het bestuhr der Deventer Handelsvereeniging plannen beraamd om daar ter stede, zoodra de electrische centrale, eigendom van de naaml. vennootschap lJssel- centrale, opgericht door de gemeenten Zwolle) Zutphen en Deventer, gereed is om stroom te leveren, te organiseeren een intercommunale middenstands- en electriciteitstentoonstelling. De voorloopige eerste stappen zijn bereids gedaan. Invoer van slachtvee in Zwitserland. Bij besluit van de Zwitsersche Regeering, dd, 13 Augustus jl., is de invoer van voor de slacht bank bestemde koeien, vaarzan en stieren weder verboden. Als gevolg van dat besluit kunnen thans ossen en kalveren, voor de slachtbank be stemd. ingevoerd worden. De invoer van kalveren echter is slechts tot 31 October a s. geoorloofd. Bezichtiging van het Yredespaleis. Naar de »H.Ct." verneemt, is de tbeloop naar het Vredespaleis zóó groot, dat reeds voor de ge- heele loopende week toegangskaarten verkocht zijn. Men laat niet meer dan 300 bezoekers per dag toe. Diplomatieke vertegenwoordiging. H. M. de Koningin heeft Zaterdagavond ten paleize te 's-Gravenhage, in tegenwoordigheid van den minister van Buitenlandsche a.i., mr. Cort van der Linden, in bijzonder gehoor ontvangen den nieuwbenoemde gezant der Vereenigde Staten van Mexico, den heer C. Pereira, die tegelijk met de terugroepingsbrieven van zijn ambtsvoorganger, den heer Gamboa, benoemd tot minister van Bui tenlandsche Zaken in Mexico, zijn geloofsbrieven heeft aangeboden. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.2 te Horta. Laagste barometerstand 755.6 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen noordwestelijken tot zuidwestelijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Volksbadhuis. In de week van 31 Aug.6 Sept. '13 werden genomen 528 baden. le klas kuipbaden 38, regenbaden 342e klas kuipbaden 80, regenbaden 345, 5 ets. kinder baden 31. Zilver' Professiefeest-Broeder Maximinus. In ons verslag van de plechtige viering van het zilveren professiefeest van den eerw. Broeder- Overste Maximinus is een misvatting geslopen, die alsnog verbetering eischt. Waar gesproken is van een getal van 78 leerlingen, zijn dit niet alleen de Rotterdamsche, maar geeft dit cijfer aan het totaal der buitenleerlingen. Van Rotter dam alleen zijn er 55 leerlingen. Ook bleef nog onvermeld, dat de godsdienstige viering, als veelal gebruikelijk, is begonnen met het sVeni Creator", ditmaal Gregoriaansch door het jongenskoor gezongen. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal op 23 dezer bij eenkomen. Annexatie-plannen. Naar wij van alleszins betrouwbare zijde ver nemen, moet aan het dezer dagen bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp betreffende de grenswijziging tusschen de gemeenten Pernis en Rozenburg met het doel de Vondelingenplaat bij Pernis te voegen, zeer groote beteekenis worden gehecht. Het initiatief tot deze grenswijziging moet uit gegaan zijn van Rotterdam, die er belang bij heeft met het oog op de plannen voor de toe komst dat de Vondelingenplaat gemeente Pernis wordt. In gezaghebbende kringen neemt men aan, dat na de totstandkoming dier grenswijziging, stappen ter verkrijging eener annexatie van Pernis en Schiedam bij Rotterdam niet lang zullen uitblyveo. Burgemeester en Wethouders en de secretaris dezer gemeente begaven zich heden met den trein van 1.41 uur naar Amsterdam ter audiëntie bij H. M. de Koningin. Door de politie is asngehoudeu ze kere C. Z., die gesignaleerd stond voor f3-— of 2 dagen hechtenis. De man is naar het Huis van bewaring te Rotterdam tot het ondergaan zijner straf, overgebracht. Het K i p p e n b r u g g e t j e aan de Nieuwe Haven is voor het verkeer met rij- en motorrijwielen afgesloten. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 9 Sept. v.m., 1.35 n.m. UIT DELFT. Te Delft zijn de feesten ter viering van Neer- lands onafhankelijkheid gisteravond aangevangen met een concert in Stads Doelen, gegeven door de stafmuziek van het 4e regiment infanterie in den a la giorno verlichten tuin. UIT VLAARDINGEN. Totnogtoe hebben zich hier voor het verkrijgen van een ouderdomsrente opgegeven ongeveer 100 personen van 70 jaar en daarboven. Jl. Zaterdagmiddag vervoegde zich bjj den hotelhouder C. F. van der Knaap, te Vlaardingen, een heer, die een kamer voor nachtlogies vroeg. Daartoe ging hij een oogenblik op het hem aan gewezen kamertje, 's Avonds bemerkte evenwel de hotelhouder, dat een in een der kamers staande koffer was opengebroken en daaruit een bedrag van f35 was ontvreemd. Scheveningen. Men schrijft uit Scheve- ningen Het ten einde spoedend zomerseizoen, geeft op menig gebied der badplaats meer leven en vertier dan in de goede dagen 't geval moest geweest zijn, ware het weder niet tegengevallen en de avonden minder koel geweest. De Internationale congressen die elkaar opvolg den en nu weer worden gehouden, zooals 't Wo ningscongres en het aanstaand pharmaceutisch congres, bezorgen de verschillende hotels meer in 't bijzonder de voornaamste van de E. M. S. drukke weken. Ze zyn 't middelpunt niet alleen van de bijeenkomsten der congresleden ter verrichting der der werkzaamheden voor de belangen welke ze voorstaan, maar ook de verzamelplaats voor recep ties, diners, intieme partijen en feestconeerten, welke ter eere der congressisten worden gegeven. De honderdtallen leden van het woningcongres die gisterenavond te Scheveningen successievelijk aankwamen, hebben allen intrek in 'tKurhaus Grand-Hotel, Oranje- en Palace-Hotel. Ook de landbouwtentoonstelling draagt veel tot de voorspoedige beweging der latere dagen bij en dan ook de volbrachte nationale feesten welke Vrij dag 1.1. aan een zeer opgewekt feestbanket in 't Palace-Hotel een honderdtal gecostumeerden uit de keurigste groepen van den optocht deden aan zitten. Denzelfden avond had daar ter plaatse een groot diner plaats, gegeven door de Holland- Amerika-lijn aan de Kamer van Koophandel, te Boulogne sur Mer. Na afloop van deze en verschillende andere gast malen, concentreerde zich de groote massa in den Kurhausbar, waar 't dien avond allergezelligst toe ging, vooral door de aanwezigheid van de meeste gecostumeerden, zoo dames en heeren, onder wel ken er ook velen uit Den Haag waren gekomen. Dat 't aan 't aanheffen der volksliederen niet ont brak, laat zich begrijpen. Bestendiging van het mooie weer in onze najaarsmaand, gevoegd bij de nog talrijk aanwezige vreemdelingen en de con certen in de Kurzaal onder Chevillard's leiding, welke halt September eindigen, kan de badplaats nog zeer ten goede komen. Zeswoningen verbrand. Zondagmorgen omstreeks half elf brak te Beusichem in de Gan- zesteeg brand uit, welke zeer spoedig groote afmetingen aannam. Vermoedelijk ontstond de brand nabij een mestvaalt tusschen de woningen van G. Van Tuil en M. Krabbers. In weinig tijds waren zes arbeidswoningen met schuurtjes in de asch gelegd. Behalve een groot gedeelte van de inboedels zijn nog verbrand eenige mijten hooi en stroo en kwamen vele kippen, konijnen, eenige varkens en geiten in de vlammen om. Moordaanslag. In den nacht van Zondag op Maandag heeft zekere V. te Westerbroek een moordaanslag gepleegd op zijn vrouw, die ernstig werd verwond. De politie heeft de vrouw ontzet- V. was in beschonken toestand. Fraude. Eergisteren is W. D., gewezen di recteur van de Algemeene Friesche Onderlinge Assurantiemaatschappij te Heerenveen, naar het Paleis van Justitie overgebracht, verdacht van fraude. Vechtpartij. Te Roermond is Zondagavond den brillenkoopman H. Vlekken in een vechtpartij met een bierglas een levensgevaarlijke hooofdwond toegebracht. De gewonde is naar de kliniek over gebracht. Vermist. De landbouwer D. K. uit Reeu- wijk reed Donderdag j.l. met paard en wagen naar Gouda. Hij bracht het gerei onder dak en ging daarna de stad in. Sedert dien tijd is de landbouwer niet terug gezien. Waar men een ongeluk vermoedde, is verschillende plaatsen ge dregd, ook al omdat opdat politiehonden een spoor volgden tot aan den waterkant, doch zonder resultaat. Tot nog toe is van den man niets bekend. Door een adder gebeten. De 17-jarige Tijhof is Zondag in Aamsveen bij Enschedé door een adder gebeten. Hij was spoedig bont en blauw. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Per brancard is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Aanvari ng. Het j.l. Woensdagavand, door de aanvaring van de Oude Maas met de Merwede nabij Spijkenisse voorgevallen ongeluk heeft een vierde offer geëischt. De 41-jarige G. Kok, onder baas op een zalmvisscherij te Dubbeldam, die door een slag van het stuurrad ernstig verwond was> is in het ziekenhuis te Dordrecht overleden. De verdronken stoker. H. de Boon, laat een vrouw met 9 kinderen achter. W. Versteeg, baas op Klein Profijt, die een oogenblik beklemd heeft gezeten tusschen de kantelende Merwede en het berghout van de Oude Maas, heeft een sleutelbeen, een schouderblad en twee ribben gebroken zijn toestand is redelijk. Ten onrechte is vermeld, dat het lijk van C. A. Stal zou zjjn gevonden, De lijken van G. van Wijk en H. de Boon zijn nabij de plaats des onheils opgevischt. Inbrekers gevat. De politie te Zutfe" heeft de twee dieven J. Hager en H. B. Robroek aangehouden, die Dinsdag jl te Doetichem in een villa ingebroken hebben. Verschillende voorwer pen werden nog in hun bezit gevonden. Beide personen werden ter beschikking van de justitie gesteld. Gebrek aan draaimolens. Te Zevena»r heeft men besloten het onafhankelijkheidsfeest tot 28 en 29 September uit te stellen, omdat op de oorspronkelijke data, 21 en 22 September, geen draaimolen beschikbaar is. Een jachtopziener doodgeschoten. In den nacht van Zaterdag op Zondag is, zooals wij reeds meldden, onder Moergestel de jachtop ziener Timmermans, onbezoldigd rijksveldwachter doodgeschoten. De ongelukkige laat een vrouv? en vijf kinderen achter. De justitie uit den Bosch vertrok gisteren naar Moergestel om een onderzoek in te stellen. Nader meldt men aan het Huisg. Des morgens had T. met zijn collega's v. d. Bergen en v. Brugge gejaagd met de heeren v- d. Bergh en was sedert dien den geheelen nacht in het jachtveld gebleven. Toen het wat laat werd waren alle drie de jachtopzieners in een greppe' gaan zitten en dutten in. Om halfvier sloeg plotseling de hond van v.' d- Bergen aan. De slapenden werden wakker en zagen in de verte het bekende stroop'erslichtje- Onmiddellijk togen zij er heen, doch toen Tim mermans zekeren H. Dekkers uit Oisterwijk ge naderd was, en hem wilde grijpen, keert D. ziek schielijk om, een schot gaat af en treft Timmer mans in de volle borst, zoodat hij op slag dood neerstortte. Toen de stroopers het nu opnieuw op een loo* pen zette, stuurde v. d. Bergen den vermoedelijken dader Dekkers den hond achterna en werden de andere drie stroopers met de revolvers in bedwang gehouden. Dekkers, die spoedig door den hond werd staande gehouden, werd geboeid en meege voerd. De stroopers namen den .treurigen plicht op zich het lijk te vervoeren. Van Moergestel is D. per auto naar Hilvaren- beek gevoerd en onder bewaking gesteld der ma rechaussee. Gedurende het transport wierpen bewoners stukken flessch naar den auto. Aan de justitie moet D, gezegd hebben, dat zijn geweer per ongeluk is afgegaan. De brand te Hotsprings. De geweldige brand, die, gelijk Reuter reeds meldde, Zaterdag te Hotsprings (Arkansas) woedde en de helft dier stad in de asch legde, brak uit in de negerwijk) die bijna geheel uit houten woonhuizen bestaat- Geen oogenblik werd er aan gedacht, dat het vuur zulke reusachtige afmetingen zou aannemen, vandaar, dat men aanvankelijk slechts twee brand weerbrigades uitzond, om de vlammen te bestrij den. Ze slaagden daarin echter niet en moesten om versterking vragenweldra was de geheele brandweermacht op de plaats des onheils aan wezig' doch toen was het te laat. Een hevige wind, die over de stad gierde, blies de vlammen naar verschillende richtingen en verspreidde het vuur over een aanzienlijke uitgestrektheid. Men begreep den brand niet meester te kunnen wor den, wanneer men niet tot een buitengewone maatregel overging. In overleg met den burge meester der stad deden daarop 50 brandweerlie den, om den vuurbrand te isoleeren, een aantal gebouwen met dynamiet in de lucht vliegen- Toen de vlammen op die wijze door een ledige ruimte afgebakend waren, slaagde men er lang zamerhand in, ze te dooven en kon aldus de voornaamste straat der stad, alsmede verschillende groote hotels, gered worden. De bewoners van talrijke huizen waren genood zaakt, hals over kop de vlucht te nemen, zoodat zij slechts in staat waren, hun kostbaarste bezit tingen mede te nemen. Sommigen hadden, razend van angst, zich zelfs niet den tijd gegund, zich behoorlijk van kleeren te voorzien. De brand was 's middags uitgebroken, doch woedde 's avonds nog in felle hevigheid voort, Daar alle electrische geleiddraden vernield waren, werd de half verwoeste stad toen door het schijn sel der vlammen slechts flauw verlicht. Bandieten trachtten van deze gunstige gelegenheid gebruik te maken en hun sl8g te slaan. De burgemeester, die met de zwakke politiemacht, waarover hij beschikte, de plunderingen dier bende niet kon beletten, riep de hulp in der politie uit de meest naburige gemeenten. Het is op het oogenblik nog totaal onmogelijk het juiste aantal der verwoeste gebouwen op te geven, maar volgens de laatste berichten zijn de telegraaf- en -telefoonbureaux, het spoorwegstation twee kerken, vier groote fabrieken en vijf en twintig hotels vernield, Hotsprings is, zooals zijn naam reeds aanduidt, een badplaats, die in den zomer druk bezocht wordtzij telt slechts 12000 inwoners, maar in dezen tijd van het jaar bedroeg dit aantal ruina 30.000. De moordenaar Wagner. De genees- heeren zijn in hun onderzoek het zoover eens, dat Wagner, de pleger van den afschuwelijken vijf- tienvoudigen moord te Degerloch, volstrekt nie^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2