Stads- en Gewestelijk Nieuws. (taneagd Nieuw*. schoone kunsten, waar prof. Bart van Hove de honneurs waarnam. Vervolgens vereenigde men zich. op oud-Vlaan deren aan een thee, waar de bestuurderen der tentoonstelling in de gelegenheid werden gesteld zich aan Z. K. H. te laten voorstellen.jHet publiek bracht Prins Hendrik een warme ovatie, terwijl de muziek onze vaderlandsche liederen speelde. Het was over zessen, toen de auto's onder een hevigen regen naar het gouvernementsgebouw reden, waar een intiem gastmaal plaats vindt. De dag van morgen wordt besteed aan een verder bezoek aan de tentoonstelling. Het noen maal zal dan worden aangeboden door den heer De Hemptinne, het middagmaal door onzen com missaris-generaal. Onderhond met de Koningin. H. M. de Koningin had gister een onderhoud met den minister van Financiën en den minister van Koloniën. De nieuwe koers. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de circulaire van zijn ambtsvoorganger d.d. 28 September 1908 ingetrokken. Aan de bij de rijks scholen eventueel aan te stellen ongehuwde ondes- wijzeressen moet derhalve voortaan niet meer de mededeeling worden gedaan, dat zij bij het aan gaan van en een huwelijk vermoedelijk ontslag zullen bekomen. (Hbld.) De Zuiderzee. Naar aanleiding van de intrekking van het wetsontwerp van minister Regout tot drooglegging van de Wieringer meer schrijft men uit Den Haag aan de Tijd In Alkmaar was een perma nent bureau gevestigd, waar, onder leiding van twee ingenieurs, druk werd geteekend, terwijl boringen en opmetingen op groote schaal plaats grepen. Naar verluidt, was binnenkort het eind rapport der technici tegemoet te zien. De voor bereiding van het werk moet reeds f30.000 a 140.000 gekost hebben. Z. Emin. Kardinaal rau Rossum. Z. Em. Kardinaal van Rossum heeft België verlaten en is via Verviers, Keulen naar Duitsch- land gereisd. Met den trein van 4 uur 34 min. kwam Z. Em. gisterenmiddag te Keulen aan, om vandaar zijn reis te vervolgen naar Hennef, waar hij tegen den avond arriveerde. Per automobiel reed Z. Em. vervolgens naar het Redemptoristen klooster te Geistingen, waar Z. Em. op de gebrui kelijke kerkelijke wijze ontvangen werd. De kloos terkerk was feestelijk gesierd en het koor hief het «Tu es Petrus" van Haller aan. Daarop trok Z. Em. zich in het klooster terug, waar hij eenigen tijd zal verblijven, tot 25 September a.s. Mej. W. t. d. Dungen. f De katholieke drankbestrijding in het bisdom van Haarlem heeft een gevoelig verlies geleden door het plotseling overlijden van mej. W. v. d. Dungen te Rotterdam, de algemeen geachte en populaire presidente van den Haarlemschen Maria- bond. Intrekking. Ingevolge machtiging der Koningin zijn door den Minister van Financiën ingetrokken de wets ontwerpen tot helfing van een debietrecht op tabak en tot vaststelling eener nieuwe Tariefwet. De inkomstenbelasting te Amsterdam. In de afdeelingen van den gemeenteraad heeft het voorstel van B. en W. om het percentage van de, inkomstenbelasting van 5'/4 op 5s/4 te brengen, sterk verzet ontmoet. In enkele afdeelingen werd tegen het voorstel van B. en W. aangevoerd, dat de belastingver- hooging, indien noodig, gepaard moest gaan met een andere belastingregelingmen achtte van die zijde een belasting naar draagkracht het meest gewenscht. Andere leden, meldt de «Tel.", hebben zich tegen het verhoogen van het percentage verzet op grond van verschillende vergissingen door B. en W. begaan bij het samenstellen van de be grooting, welke vergissingen in een ingezonden stuk in het Hbld. in Aug. reeds waren aangeduid. Goederen tarief boekj es. De Kamer van Koophandel te Dordrecht drong voor eenigen tijd bij de groote spoorwegmaat schappijen aan op de invoering van goederentarief- boekjes, die den handel van groot gemak zouden zijn. Zoowel de S.S. als de H. IJ. S. beschikten daarop afwijzend. Thans blijkt evenwel uit het rapport der betrokken commissie uit de Kamer, dat niet minder dan 22 Kamers van Koophandel instemming met het denkbeeld betuigd hebben en, naar gebleken is, dat ze ook in Duitschland bestaan kan, de samenstelling er van voor ons land niet op overwegende moeilijkheden stuiten. Besloten werd, dat de Kamer zich nogmaals tot de spoorwegmaatschappijen zal wenden. De Indische vriend van de S.D.A.P. De deelden mee, dat «de leider der S.D.A.P., volgens de «Expres," niet gedogen zal, dat de straf der interneering op E. F. E. Douwes Dekker zal worden toegepast." Hierover schrijft men aan de «Tijd" «De leider gedoogt niet"; 't is mooi gezegd van Zijne Majesteit Pieter Jelles, Grootmeester der S. D. A. P. En ook denkbaar van hem, dat dient gezegd. Vooral nu na samenkomst met Troelstra, Vlie gen enz. «Mohammed's Reincarnatie" nog vuriger voor de S. D. A. P. opvlamt. Dsjongens, dsjongens, wat heeft Indië daarvan te verwachten! En in 't zoogenaamde «Tijdschrift" èn in de »Expres" is dat nog eens duidelijk ge maakt natuurlijk met de noodige groote woorden en 't noodig bombastisch geschetter, om de recht- sche partij, «die zoo uitmuntend heet «de zwarte partij," «de partij van 't eigen belang" enz. bij zijn kornuiten in minachting te brengen. Nee hoor, dan moe je bij de S. D. A. P. ko men 1 «Dat, o Indië, is de partij. Daarvan is alle heil en zegen te verwachten. Wel kon ze tot nu toe «uiteraard niet anders dan bepaald blijven tot algemeene lijnen van koloniale staatkunde, die zooveel mogelijk te doen zijn lijnen van voor uitgang en emancipatie van een volk, onder den druk van een technisch verder voortgeschreden volk levende." Maar laat ze maar eens wat ster ker zijn, dan zullen jullie eens zien, wat die S. D. A. P. al zal doen voor Indië. Zou het heerschap D. D. misschien ook hulp meenen te kunnen verwachten van de S. D. A. P., om zijn «Indië van den druk" van Holland te bevrijden We weten wat zulks bij D. D. te beteekenen heeft. Men beschuldigt mij zoo schrijft hij ook van revolutionnaire propaganda te maken. Men kent mijn beginselvoor alles recht. De wijze, waarop dit recht dient verkre gen te worden, is een kwestie van secundair belang. Al heel curieus dat tweede. Maar een en ander wordt ons nog eens duidelijk gemaakt aan 't einde van zijn stuk. Dit zijn mijn stellingen. Recht is dat een volk, levende onder den druk of het gezag van een ander volk, zich vrij maakt... Wel ja, druk of gezag, 't is zoo wat hetzelfde!!! Maar luister nu eens, wat die man durft neer schrijven, over de zedelijkheid der middelen. Het zedelijkste van alle zedelijke middelen is dat, hetwelk het doelmatigste is in zijn werking, m. a. w. dat het snelste tot het doel voert. Neen D.D. is waarlijk geen revolutionair. Helpt je dynamiet, moord brand enz. 't snelst tot je doel, dan is dat 't «zedelijkste van alle zedelijke middelen." Waarlijk een aanwinst die D.D. voor de S.D.A.P. Staatsbegrooting 1914. Voor 1914 wordt geraamd: Geheele dienst in uitgaaf f253.345.818.34, in ontvangst f228.415.617, latende een tekort van f 24.930.201.34. Gewone dienst in uitgaaf f 232.392.218.34, in ontvangst f218.014 737, latende een tekort van f 14.377.481.34. Door de besparing, gesteld op 1 millioen 7 ton >n mindering te brengen van het vermelde tekort wordt het geraamde tekort op den gewonen dienst van 1914 teruggebracht tot f 12.677.481.34. De minister van Financiën meent, dat bij het bestaan van een zoo aanzienlijk tekort, de toe stand van 's lands financiën verre van rooskleurig is te noemen. Wel wordt verwacht, dat met het oog op den bloeienden toestand van landbouw, nijverheid en handel, dat het tekort tot pl. m. de helft zal worden teruggebracht, doch ook dan blijft nog ruim 6 millioen aan uitgaven ongedekt over en zeer waarschijnlijk zullen later nog suppletoire credieten moeten worden aangevraagd. Noodzakelijk is dus, dat de meest mogelijke zuinigheid zal moeten worden betracht en dat onafhankelijk van de sociale hervormingen, in de Troonrede aangekondigd, reeds dadelijk maat regelen moeten worden beraam^l om tot een her stel van het financieel evenwicht te geraken. Is derhalve versterking der middelen reeds een onafwijsbare eisch, toch meent de minister, dat de minder gunstige financieele toestand geen reden mag zijn om de invoering der zoo hoog noodige sociale maatregelen op te schorsen. Uit een zeer voorloopige raming van de vermoedelijke kosten, welke de voornemens der regeering in zake ouderdomsverzorging en sociale verzekering met zich zullen brengen, blijkt, dat de kosten van de in de Troonrede aangekondigde ouderdomsrente, met inbegrip van de renten, krachtens art. 369 en 370 van de .Invaliditeitswet op omstreeks 9 millioen gulden worden begroot. Door vereenvoudiging van de Invaliditeitsver zekering en dientengevolge beperking van de Invaliditeitsrenten tot een noodzakelijk minimum moet hetgeen boven dit minimum noodig zal zijn volgens de plannen der regeering door vrijwillige verzekering worden gevonden. Met voorstellen tot aanmoediging daarvan wacht de regeering tot na herziening der Invaliditeitswet. Door deze her ziening, de vermindering der administratiekosten en door het uittrekken der verleende ouderdoms renten op de jaarlijksche begrooting vertrouwt men, dat de Rijksbijdrage tot omstreeks de helft kan worden verminderd. Voor deze kosten zal ongeveer 14 millioen noodig zijn. Met de kosten van art. 369 en 370 der Inva liditeitswet is bij de begrooting reeds rekening gehouden. De noodige middelen wenscht de regeering te verkrijgen, le. uit de invoering der voorgestelde inkomstenbelasting in het aanhangige ontwerp, waarvan de Minister echter oenige wijzigingen wenscht te brengen. Tevens wenscht hij de ver mogensbelasting te wijzigen, teneinde de onroe rende goederen in aanmerking te brengen naar de werkelijke waarde, instede van, gelijk thans, naar de belastbare opbrengst. Met het oog op den toestand van 's lands financiën dringt de Minister op spoedige afdoening van deze anngelegenheid aan. Bij invoering der inkomstenbelasting op 1 Mei 1914 berekent hij eeu reductie van het te kort tot ongeveer 3 millioen gulden. Macht de Inkomstenbelasting niet met genoem den datum zijn ingevoerd, dan zal bestendiging van de tijdelijke tienopcenten-heffing op de ver mogens- en bedrijfsbelrsting moeten worden voor gesteld. Verdere dekking van het tekort moet dan gevonden worden uit hetgeen de verhoogde accijns op het gedistilleerd in 1914 vermoedelijk meer opbrengt dan f25.200.000, te schatten op ongeveer 3 millioen 6 ton 2e. door uitbreiding der progressive heffing in de successiebelasting met wegneming van onre gelmatigheden in het progressieve heffingstarief verder door schenkingen en die bevoordeelingen des doods, welke thans als niet uit den boedel van den overledene verkregen, niet aan de suc cessiebelasting onderworpen zijn aan het succes sierecht te onderwerpen, waardoor o.m. de uit- keeringen bij overlijden kra^itens levensverzéke- ringscontracten daaronder vallen. De daardoor te verkrijgen hoogere opbrengst is voorhands nog niet te bepalen. Ten slotte doet de Minister eenige mededeelingen omtrent den stand der kas onder aankondiging, dat binnenkort tijdelijke ver sterking der schatkist door uitgifte van schatkist papier noodig zal zijn, hoewel waarschijnlijk er einde 1913 geen zoodanig papier in omloop zal zijn. Mr. Kolkman naar de Eerste Kamer. Naar de «Maasbode" verneemt, zijn de recht- sche groepen der Prov. Staten van Overijsel voor nemens ter voorziening in de vacature van lid der Eerste Kamer voor die provincie, ontstagname van mr. H. Barge, candidaat te stellen mr. M. j. C. M. Kolkmam, oud-minister van Financiën. De aanvulling van deze vacature zal vermoedelijk reeds plaats plaats hebben in de vergadering der Staten van Overijsel op Dinsdag 7 October a.s. Douwes Dekker. In zake de interneering van Douwes Dekker diene nog, dat het besluit is genomen, met be paling, dat hem. gerekend van den dag. waarop hem de genomen beschikking zal zijn bestemd, een tarmijn van dertig dagen wordt gelaten, tot het stellen van orde op zijn zaken, en dat hem vrijheid wordt gegeven binnen dien termijn Nederlandsch-Indie te verlaten, zullende, indien hij daartoe overgaat, de uitvoering van den in alinea I bedoelden maatregel blijven opgeschort tot zijn eventueelen terugkeer in deze gewesten. T/osrbsrieJ&t. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 764.0 te Horta. Laagste barometerstand 752.9 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke veranderlijke, later zuidwestelijken wind, afwisse lende bewolking, mogelijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Verkiezing voor den Gemeenteraad. Voor de verkiezing van een lid van den Ge meenteraad in District I (vacature-F. J. Smit zijn heden de volgende candidaten gesteld in alphabetische volgorde de heer C. Korpel (soc.-dem.) J. H. Evers (kath.) D. Ris E.H.zn. (conc.) Over deze candidaten zal nu Dinsdag 30 Sep tember a.s. moeten worden gestemd, herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 10 October a.s. De antirevolutionaire kiesvereèniging «Neder land en Oranje" en de afdeeling Schiedam van de Christelijk-Historische Unie hebben beiden in hare op gister-avgnd gehouden vergadering be sloten, de candidatuur van den heer J. H. Evers bij de aanst. Raadsverkiezing in District I krach tig te steunen. Verbod Drankschenken. Wij herinneren er aan, dat het ingevolge arti kel 9a der verordening op de tapperijen, bjj ge legenheid van de op Dinsdag 23 September a.s. te houden loting voor de militie, aan de tappers en slijters verboden zal zijn, in hunne tapperijen of slijterijen voor des middags 12 uur sterken drank te schenken, toe te dienen of te verstrekken. „St- Raphael.'' Gister-avond 8 uur werd in het Bondsgebouw de gewone maand-vergadering gehouden van de afd. Schiedam en Omstreken van den N. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel «St. Raphael. De voorzitter, de heer J. Smit, opende de zeer druk bezochte vergadering, waarin ook aanwezig was de eerw. geest, adviseur, kapelaan Paulussen, met den christelijken groet en een woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Betreffende de te voeren actie voor eene alles zins billijke loonregeling voor de beambten der H. S. M., waartoe in de vorige vergadering be sloten was. deelde de voorzitter mede, dat op een desbetreffende schrijven aan het Hoofdbestuur eene missive d.d. 12 Sept. j.l. was ingekomen) houdende mededeeling dat met bekwamen spoed gewerkt wordt aan de voorbereiding van die te voeren actie en eerstdaags de lijsten zullen ver zonden worden vooreen algemeen petitionnement) Voor de algemeene vergadering van vakafdeelmg III, op Zondag 28 Sept. e.k. te Nijmegen belegd* werd tot afgevaardigde benoemd de heer H. van Breukelen. Voor de vergadering van vakafdeeling VII, °P 21 Sept. e.k. te Arnhem, werden gekozen de heeren J. Smit, M. A. A. Vol en H. J. Geeratz, respectievelijk als afgevaardigde en afgev.-plaat»' vervangers. Voorts was ingekomen een schrijven d.d. 5 Sept. van den heer A. v. d. Linden, secretaris vakbe* stuur, (tram) houdende de aangevraagde inlicb' tingen omtrent de plannen voor het doen opnemeD van tuberculooze of zenuwzieke trammarinen, hunne vrouwen en kinderen in een herstelling®' oord, zoo mogelijk de oprichting van een herstel lingsoord, met mededeeling tevens dat binnenkort eene vergadering zal worden uitgeschreven voor de trammannen van Noord- en Zuid-Holland. 1° verband hiermede werd besloten een paar leden- trammannen die vergadering voor rekening der kas te doen bijwonen. Door een der aanwezige leden werd eene uit voerige, zaakrijke en degelijke memorie van toe lichting overlegd in zake eene betere en billijker loonregeling voor de vaklieden bij de H. S. M> Deze memorie zal bij vakafd. VII worden inge diend, ten dienste der te voeren actie voor eene betere loonregeling. Bij de rondvraag werd door een der leden ter sprake gebracht het z.i. onbillijke, dat hij gedu rende 3 achtereenvolgende jaren op jaarlijksche aanstelling in los-vasten dienst der Maatij., met alle lusten en lasten daaraan verbonden, en eerst na dien tijd zijne definitieve vaste aanstelling bekomende, die 3 eerste jaren niet meetellen voor de berekening voor zijn later te bekomen pensioen. Aan het bestuur werd opgedragen de noodige stappen in deze te doen om hierin de gewenschte verbetering te bekomen. Na het afdoen van meerdere huishoudelijke zaken, terwijl op eene volgende vergadering op voorstel van den voorzitter andermaal zal worden besproken het deelnemen enz. aan de gesloten retraite, werd onder dankzegging voor de talrijke opkomst de vergadering door den voorzitter ge sloten met den christelijken groet. Op de begrooting van Binnen 1> Zaken is f500 meer subsidie uitgetrokken voor de Huishoud- en Industrieschool alhier. Br, d*e te Utrecht gehouden examens loof dokte is o.m. geslaagd de heer F. dei Boer va n lier. De gemeenteraad van Amsterdam, heeft gisteren benoemd tot rector van het gym nasium aldaar dr. J. L. Liezenberg, rector van kvt gymnasium te Schiedam. Aan de firma Gebr. Vincent, albieD laagste inschrijf ster bij de Dinsdag 1.1. gehouden aanbesteding, is opgedragen de levering van een kok ntr ansportbaan, ten behoeve van dei firm» Hasenkamp Co. alhier, voor de door haar ingeschreven som van f12.490. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 49 Sept. 5.59 v.m., 6-18 n.m. Gisteren is door de politie aange houden een minderjarig meisje, wier opsporing door de ouders te Vlaardingen was gevraagd. Zij is naar hare woonplaats overgebracht. Heden-nacht is door de politie op gevangen een schotsche colley (reu) zwart haar, witte kraag en witte pooien. Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. UIT ROTTERDAM. In een winkel n de Blaerdorpstraat te Rotter dam kwam gisteren-avond een jongen een pijp tabak aansteken. Hij had in die pijp ook een stuk Spaansche peper gedaan, wat zulk een kwa lijk riekende prikkelende geur verzaakte, dat de winkelierster en een juffrouw, die zich mede in den winkel bevond, beiden bewusteloos werden. De laatste kwam spoedig weer bij, doch voor de winkelierster moest geneeskundige hulp wor- dan ingeroepen, om haar weder tot bewustzijn te brengen. «Het Volk" deelt mede, dat te Rotterdam een politie-agent vier dagen geschorst is, met nhouding van salaris, omdat hij weigerde tijden® het bezoek van H. M. de Koningin een hem door zijn superieuren uitgereikte oranjestrik te dragen- 'Relooningen biji de politie. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen is vanwege den hoofdcom- rnissaxis van politie eene mededeeling1 verschenen nopens de belooningen voor de zware diensten biji hef Koniiikljjk Bezoek en de onafhankelijk- hjeuisf eesten gepresteerd. In (leze mededeeling wordt o.a. gezegd: Dei navolgende ambtenaren en beambten ont vangen een bijzondere belooning tot een bedrag achter hunne namen vermeld ter zake van drukke of bijzondere werkzaamheden in verband met het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. du

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2