Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Kerknieuws. 's avonds kwam het tot een uitbarsting, toen 10,OOG werklieden in optocht door de stad trok ken. In een paar straten werden tramrijtuigen met steenen geigjooid, w'aarop de politie char geerde. Later rukte ook bereden politie aan en ranselde er met da blanke sabel op tos. Er zijn 41 gewonden naar de ziekenhuizen vervoerd. De manoeuvres. H. M. de Koningin heeft heden de groote le germanoeuvxes bijlgtewoond. Z. K. H. de Prins zou heden en morgen H. M de Koningin bij de legermanoeuvres vergezellen- Prins Hendrik. Vrijdag zal Prins Hendrik naar Rudolstadt ver- om daarna tot 6 October te Mecklenburg te ver blijven. De derde vredes-conferentie. In diplomatieke en parlementaire kringen loopt het gerucht waarvan door ons echter onder voorbehoud wordt melding gemaakt dat de derde vredes-conferentie vermoedelijk niet in 1915, doch eerst later zal worden gehouden. Meer dan een gerucht is dit vooralsnog niet. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin Moeder heeft gisteren een bezoek aan de tuinbouwtentoonstelling te Breda gebracht. De koninklijke trein kwam te Breda met ruim 20 minuten vertraging aan. H. M. werd op het station verwelkomd door den burgemeester van Breda, mr. Van Lanschot. Aan het station bevonden zich verder o. a. gene raal Van Oort, commandant van de stelling Hol- landsch Diep en Volkerak, de officier justitie, de inspecteur van werken der Staatsspoorwegen, de heer Van lisbergen, de commissaris van politie en de kapitein der marechaussee, de heer Bouduin. De burgemeester stelde zijn echtgenoote aan H.M. de Koningin-Moeder voor. Een zoontje van den burgemeester overhandigde H. M. een ruiker. Van het station ging het langs den naasten weg naar het tentoonstellingsterrein,waar H. M. werd verwelkomd door den gep. generaal Van de wall, die mevrouw Van de wall, de regelingscommissie dn het bestuur aan H. M. voorstelde. H. M. was vergezeld door baron Van Harinxma thoe Slooten, jhr. De Ramtz, freule Van Ittersum en freule v.d. Poll. Op het tentoonstellingsterrein, waar een tal rijk publiek was, was de weg, waarlangs H. M. ging, afgezet door padvinders, onder leiding van Jhr. Nahuis. H. M, maakte een rondwandeling ovro het ten toonstellingsterrein en wijdde groote belangstelling aan verschillende inzendingen. De hooge bezoek ster sprak Hare groote tevredenheid uit over het geen Zij gezien had en toonde zich vooral inge nomen met de collektieve inzending van de oud- leerlingen der tuinbouw-wintercursussen. Zij uitte de meening, dat juist een dergelijke inzending een gelukkig teeken was voor de toekomst. Op het terrein bevonden zich vele militaire autoriteiten. Te kwart voor drie verliet H. M. het tentoon stellingsterrein, om zich te begeven naar het Dia- conessenhuis te Breda, waar H. M. werd verwel komd door de directrice, en waar H. M. door het dochtertje van ds. Loeff een rmker werd aan geboden. H. M. bezocht alle ziekenzalen en sprak verschillende zieken vriendelijk toe. Een koor van pleegzusters zong een heilwenscb. Van het Diaconessenhuis begaf H.M. zich naar het R. K. gasthuis. 7/eer bericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.2 te Hernösand. Laagste barometerstand 753.3 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige zuidoostelijke tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt, tot betrokken, waarschijnlijk regen buien, zelfde temperatuur. Volksbadhuis. In de week van 1420 Sept. '13 werden genomen 492 baden. le klas kuipbaden 25, regenbaden 28 2e klas kuipbaden 71, regenbaden 335, 5 ets. kinder baden 33. In den afgeloopen nacht is door de politie zwervende op straat aangetroffen een 15- jarig meisje. Het is naar de ouderlijke woning gebracht. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 24 Sept. 9.34 v.m., 10.06. n.m. UIT ROTTERDAM. Zaterdagavond is uit Kherson aan de Zwarte Zee te Rotterdam aangekomen het stoomschip »Roddam" beladen met graan. Dienzelfden dag was bij den ontsmettingsdienst officieel bericht ingekomen, dat die haven benevens Constansti- Dopel besmet veklaard waren met cholera De kapitein van het stoomschip, noch de zeeloods konden van deze besmetveklaring kennis dragen en dus was het schip zonder het gebruikelijk quarantaineonderzoek aan den Hoek van Holland naar Rotterdam opgestoomd. Volgens de quarantainewet werd het dus da delijk buiten gemeenschap met den wal gesteld en had de ontsmetttigsdienst maatregelen geno men om Zondagmorgen vroeg alsnog dat quaran taineonderzoek hier ter stede in te stellen. Dit onderzoek heeft gelijk reeds gemeld is uitgemaakt, dat de gezondsheidstoestand van schip en bemanning geen maatregelen noodig maakten. Het schip werd vrijgesteld en toen kon tot lossing worden overgegaan. Men meldt uit Rotterdam: Wijl Donderdagavond, bij üe behandeling' in den Raad van de voorstellen, in verband met het inwerking treden der pensioenwetten, over een amendement-Van Aalten, bepalende, Jat de ver schuldigde bijdrage niet zal worden verhaald, de stemmen staakten, werd gister een nieuwe vergadering van den Rotterdamschen gemeente raad belegd. Alsnu werd dit amendement verL Worpen met 23 tegen 15 stemmen. Daarna werden alle verdere amendementen van dezelfde strek king verworpen of ingetrokken, waarna de voor stellen van B. en' W., (waarbij bepaald wiordt, dat de verschuldigde bijdragen op ban, die na 1 October in dienst treden, zullen worden verhaald, tot een daarvoor bij de wiet gestelde grens) zen der stemming werden aangenomen. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 23 Sepember 1913, des namiddags 2 ure. Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 18 leden. Afwezig de heeren F. J. Smit, Nolet, Ris en v. d. Velden. De notulen der vergadering van 12 Augustus j.l. worden, na een op verzoek van den heer Koopmans aangebrachte wijziging, goedge keurd, terwijl de vaststelling der notulen van de vergadering van 2 September d.a.v. wordt ver daagd. Mededeeling. De Voorzitter deelt mede, dat hij het college van B. en W. is ingekomen van Ged. Staten een schrijven ten geleide van het op 9 dezer goedgekeurde Raadsbesluit van 2 September jl. tot wijziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven dienst 1913 ten bedrage van f 12000. Kennisgeving. De heer R i s komt ter vergadering. Ingekomen stukken. Van B. en W. bericht dat met gebruikmaking van de in art. 8 van het tarief en voorwaarden voor het gebruik van de aan de gemeente be- hoorende terreinen, bestemd tot opslag van koop mansgoederen, gegeven bevoegdheid om af te wijken van het in art. 2 genoemd tarief van het trans portkantoorWalthof het terrein begrensd door de Oosterhaven, Kaarsenfabriek en Voorhaven voor houtopslag in gebruik is gegeven tegen een ver goeding van f0.10 per M2 per jaar berekend, ten minste voor een half jaar vast. Kennisgeving. De heer v. d. Velden komt ter vergadering. Van P. C. A. Geijl verzoek om eervol ontslag als leeraar in Nederiandsch en Geschiedenis aan het Gymnasium met ingang van 1 Januari 1914. Van C. J. Wouterlood bericht dat hij zijn be noeming tot lid van de commissie voor het alge meen Handels-Entrepot en tot gedelegeerd lid bij de Ambachtsschool aanneemt. Kennisgeving. Van het bestuur der Schiedamsche IJvereeni- ging adres betreffende kwijtschelding van pacht. De heer Houtman vraagt het adres met welwillendheid te behandelen. De voorzitter zegt overweging toe. In handen van B. en W om advies. Van het bestuur der onderafd.Schiedam V.P.N. dankbetuiging voor de beschikbaarstelling van een medaille. Kennisgeving Van der Buurtvereeniging nHet Zuiden" dank betuiging voor het beschikbaar stellen van een lokaal van school E ten behoeve van zangonder- richt aan kinderen der leden. Kennisgeving. Van het bestuur der R. K. Middenstandsveree- niging sDe Hanze" verzoek om voor 1914 een subsidie te willen verleenen van f312. In handen van B. en W om advies. Van H. Gabel verzoek om alsnog de verlengde Nassaustraat aan te leggen over de geheele breedte of anders het voor den bovengrond langs die straat (met het oog op dien aanleg) te veel betaalde te restitueeren. Van M. J. en J. Ingelse een verzoek van gelijke strekking. In handen van B. en W. om advies. Agenda. Benoeming Personeel Herhalingsscholen. 1. Benoeming van personeel aan de herhalings school voor jongens en die voor meisjes, voor den cursus 1913/14. De heer v. d. Hoek vraagt waarom er slechts één persoon op de aanbeveling staat voor onder wijzer in handenarbeid. De V o o r z i 11 e r. Er heeft maar één gesol liciteerd. De heer v. d. HoekHeeft die werkelijk ge solliciteerd? De heer G o s 1 i n g a, wethouder van onderwijs, zegt dat er een lijst heeft gecirculeerd. Toen daarop niemand voor handenarbeid zich had aan gemeld, werd de heer Korengevel daartoe aange zocht en deze verklaarde zich bereid de taak op zich te nemen. De heer v. d. H o e k zegtWeet u zeker dat hij het aanneemt. De heer G o s 1 i n g a merkt op, dat de heer Korengevel verzekerd heeft zijn benoeming te zullen aanvaarden. Benoemd wordt voor de jongensschool tot on derwijzer in de vakken gewoon lager onderwijs de heer J. van Meurs, voor handenarbeid de heer J. Koorengevel, in handteekenen C. K, Minder- houd, voor de meisjesschool de dames Stolk en Kimmijzer voor nuttige handwerken en voor on derwijs in koken mej. Rasch, voor onderwijs in de gewone vakken lager onderwijs de heer H. de Jong. Havenmeester. 2. Benoeming van een Havenmeester, voorloopig voor den tijd van een jaar. In alphabetische volgorde worden aanbevolen J. van Buuren te Rotterdam, J. Geers te Rotter dam, W. J. Kruyer te Vlissingen, H. Leeuw te Rotterdam. De Raad benoemt den heer W. J. Kruyer te Vlissingen met 18 stemmen, tegen 1 op den heer Leeuw en 1 stem in blanco. De indiensttreding zal geschieden na 1 Octo ber a.s. Eervol ontslag. 3. Verzoek van J. Hage om hem eervol ontslag te verleenen als Hoofd van School D, met ingang van 1 Januari 1914, met advies van B. en W. Overeenkomstig het advies wordt het gevraagde ontslag met ingang van 1 Januari 1914 eervol verleend. Pensioengrondslagen. 4. Voorstel tot vaststelling van pensioens grondslagen der leeraren aan de Hoogere Burger school, J. H Massink en N. W. van Gelder. In verband met hunne definitieve benoeming wordt de grondslag van hun pensioen bepaald op respectievelijk f2100 en f2100, zijnde bedragen hunner jaarwedden. Gratificaties Politiepersoneel. 5. Voorstel tot het geven van gratificaties aan het. politiepersoneel met het oog op extra diensten tijdens de Onafhankelijkheidsfeesten. Het voornemen bestaat uit te keeren aan de beide inspecteurs ieder f8.3 hoofdagenten ieder f 6.35, agenten le of 2e klasse en den veldwach ter ieder f 4.totaal dus een bedrag van f 178. Tusschen den heer v. d. H oek en den voorzit ter ontspint zich een discussie over de al dan niet wenschelijkheid om alsnog inlichtingen in te winnen bij den commissaris over de diensturen van het politiepersoneel op die dagen. De heer Van Hoek stelt ten slotte voor, het voorstel aan te houden en inmiddels nadere in lichtingen in te winnen. De heeren De Bruin en Dinkelaaronder steunen het voorstel. In stemming gebracht, wordt het verworpen met 15—5 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu z.h.s. goedgekeurd. WijzigingGemeente-begrooting. 6. Wijziging der Gemeente-begrooting, dienst 1913 inkomsten en uitgaven. Het ontwerp-besluit wordt goedgekeurd met een bedrag van f 7500. Kohieren Schoolgeld. 7. Voorstel tot vaststelling der kohieren School geld Gymnasium, Hoogere Burgerschool en M.U.L.O.-Scholen, dienst 1913/14. De kohieren worden vastgesteld ten bedrage van f4467 voor Gymnasium, f11456.— voor H. B. School en f6604.— voor de scholen M.U.L.O. Rekening Arbeidsbeurs. 8. Rekening over 1912 van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, met advies van de Commissie voor de Financiën en de Belastingen. Met een kleine opmerking door de Financieele commissie, die Burgemeester en Wethouders over namen, wordt deze rekening in ontvangst en uit gaaf bedragen f260.60 goedgekeurd. (De zitting duurt voort.) Zilveren Professiefeest. De weleerw. pater Aloysius C. D. van Dijk, kapelaan der St. Janskerk aan de Lange Haven alhier, herdenkt heden onder veelzijdige belang stelling het zilver' feest zyner professie in de Orde van den H. Dominicus. Den 25n Juli 1867 te Vreeland (U) geboren, trad hij in 1881 in St. Dominicus-ordena zijne voorbereidende studiën in het klein-seminarie te Kuilenburg voltrokken te hebben. Den 23n Sep tember 1888 deed hij zijne religieuze gelofte in het convent te Huissen, waarna hij den 15n Augustus 1894 in de kathedraal te Utrecht de H. Priesterwijding ontving. Den 18n Mei 1895 werd de weleerw. pater Van Dijk tot kapelaan der St. Janskerk aan de Lange Haven alhier benoemd. Later werd hij meer bij zonder belast met het rectoraat der eerw. Zusters in het St. Jozefs-Gesticht aan de Tuinlaan, daarna in het Liefdegesticht aan de Korte Haven, terwijl hij ook tot directeur van de Vrouwencongregatie der H. Familie en waarnemend directeur der H. Kindsheid werd benoemd. Met zëldzamen tact en liefdevollen ijver heeft de weleerw. pater Van Dijk, die bijna al de jaren van zijn priesterlijk leven hier werkzaam was, als leider der Congreganisten weten op te treden. De leden der vrouwencongregatie hebben dan ook vooral den dag van zijn zilveren professiefeest tot een onvergetelijken feestdag gemaakt. In grooten getale waren zij heden-ochtend 8 ure getooid, met hare insignes, tegenwoordig bij het plechtig H. Dankoffer door den hooggeachten jubilaris opge dragen. Aan het feestelijk gesierde hoogaltaar, met groen en planten getooid en door waslicht overvloedig bestraald, werd door den waardigen feesteling door zijne medebroeders, de weleerw. paters Scholbrock en Micklinghof, kapelaans der kerk, geassisteerd, het H. Misoffer opgedragen. Door de koorsectie der Congregatie werd onder het H. Offer uitgevoerd de 2-stemmige missa (en Ré) »de la Sainte Croix" van Theod. de la Hache, terwijl nog een 2-stemmig »Adore Te" en »Ave Maria" van J. Haagb CssR. werden gegeven. Bij de Benedictie werd het 2-stemmig Feest iTan- tum ergo" van A. H. de Leur uitgevoerd. Zeer verdienstelijk werd, zoowel door solisten als koren, de gewijde zang uitgevoerd. Met bijzondere toe wijding werd blijkbaar het zilver' feest van den geliefden directeur opgeluisterd. Na de Benedictie werd het sJubellied der Con greganisten", woorden van den weleerw. pater Pius Smit, op de wijze van »Aan U, o Koning der Eeuwen", geestdriftvol door de talrijke schaar der Congreganisten gezongen. Door den organist, den heer De Leur, werd nog de »Hochzeitmarsch van Mendelsohn Bartholdy nagespeeld. Nadat de veelgeliefde jubilaris zijn dankgebed had verricht, verzamelden zich in de receptiezaal der pastorie, waar reeds enkele bloemstukken ge' tuigden van de achting en genegenheid den jubi leerenden religieus in wijden kring toegedragen, de prefectricen en onder-prefectricen der Congi*e' gatie. Weldra verschenen daar ook de weleer w* paters in het typisch wit gewaad der Dominicaner order dat zij sedert de viering van St. Dominicus- dag in kerk en pastorie dragen, en ten slotte de hooggeachte jubilaris in zijn glorierijk ordekleed- Een huidelied »op zijn zilveren jubelfeest" werd hem eerst door de vrouwenschaar geestdriftig toe gezongen. Daarna trad de alg. prefectr., mej. AnnaKoks, naar voren. Zij getuigde van de vreugde die allen, prefectricen, onder prefectricen en congreganisten, in dit plechtig oogenblik bezielde en bracht den hooggeachten jubilaris aller innige gelukwensch, op zijn zilver' jubeltij. Immers 25 jaar is 't ge' leden, dat hij de roepstem des Heeren volgde en zich door de drievoudige belofte met ziel en lichaam den Heer toewijdde, teen was 't hem naar het gewijde woord gegeven s>te proeven hoe zoet de Heer is". De vreugde die hem in deze stonde bezielt, wordt zeker nog verhoogd, nu 1 hem, door een gelukkigen samenloop van omstan digheden, gegeven is, dit zilver' protessiefeest te vieren, omkleed met het schoone kleed zijner hei lige orde. Moge het honderdvoudig loon voor zijne religieuse toewijding zijn deel zijn Dezen och tend hebben de Congreganisten zich innig vereend met zijn jubbel- en dankoffer; maar zij wenschen hem ook een stoffelijk huldeblijk te vereerenbe halve een bedrag dat zij tot zijn privé-gebruik stellen, bieden zij hem zich herinnerend dat bij den luister van Gods Huis bemint, zooals hij da gelijks bidt een dubbel stel tabellen, dat met in zijn geheel op tijd kon worden geleverd. Maat het stel dat gereed kwam, schitterde reeds op 's Heeren altaar als de eerste luister bij zijn feest Moge hij 'tnog tallooze malen met vreugde aan schouwen en deze tabellen tallooze malen het altaar sieren van de altijd dierbare Broederschaps- kerk 1 Daarna werd den hooggeachten jubilaris aange boden een sierlijke bloemenmand, waarvan een couvert afhing, welks inhoud ter zijner beschik' king werd gesteld, en een stel zilveren canon borden, n.l. een oud stel der kerk, dat door den heer J. Nijs, goud en zilversmid te Rotterdam, prachtige zilveren omlijsting werd gerestaureerd, terwijl nog een stel koper verzifverden later zs' worden afgeleverd. De weleerw. pater Van D ij k, blijkbaar be wogen, het woord nemend, getuigde allereerst van zijn innigen dank voor de genade van God ont vangen, waarvan allen met hem reeds bij het opdragen van het H. Misoffer bljjk hadden gege ven. Hij wist van te voren, dat de jubilees door hem gevierd altijd een rede van blijdschap zijn voor heel de Congregatie, 't Verheugt hem 'allen hier te zien en aller geluk wenschen te mogen ontvangen. Terecht gewaagde de woordvoerende algem. prefectr. van het gewijde woord »te proeven hoe zoet de Heer is." Reeds op den dag zijner inkleeding werd hem voorgehouden, dat hij zoU ondervinden, hoe zoet de Heer is voor degenen die Hem zoeken. In dat tekstwoord vond h»j aanleiding, haar allen die steeds zoo gaarne met hem zijn jubilees vieren, aan te sporen door een braaf, godsdienstig leven, door het trouw vervul len der plichten van haren staat mede te komen tot de ervaring »hoe zoet de Heer is" Bijzon der heeft 't hem verheugd, dat zij hesa ook een stoffelijk huldeblijk hebben willen gevenimmers, als men als religieus kan getuigen »niets te bezitten en alles te hebben" ontvangt men wel gaarne iets. Hij dankt dan allen hartelijk voor het cadeau» dat hem hoogst aangenaam was. Behalve het geen hem persoonlijk werd gegeven en waarva® hij, met goedvinden zijner overste, een heel goed gebruik hoopt te maken, verheugt hem ook bijzon der het geschenk voor kerkelijk gebruik. Hij dankt allen hartelijk en zal blijven bidden, dat God 't haar honderdvoudig loonen. Moge Hij ha»1- ruimschoot teruggeven wat zij uit lietde tot den naaste als trouwe leden der H. Familie deden, en 't haar met het eeuwig leven vergelden De receptie door den hooggeachten jubilaris op den gebruikelijken tijd gehouden, was druk be zocht. Met eerw. geestelijken der parochiën kwa men ook eenige eerw. Broeders hunne opwachting maken, benevens een deputatie eerw. Zusters, d»e mede den jubileerenden priester-religieus, zoo lang aan hare buizen verbonden, waardevolle hulde brachten. De eerw. Zusters boden hem twee fraai® superplis, resp. door de Zusters van de gestichten aan de Tuinlaan en de Korte Haven geschonken* Het Zustersconvent aan de Korte Haven zal hel zilver' feest van den weleerw. rector Zondag a*s' in de gestichtskapel vieren. Het kerkbestuur der St. Janskerk en andere kerkelijke corporation deden mede, evenals tal van katholieke ingezete nen dezer gemeente, ter receptie van hunn® waardeerende belangstelling blijken. Tal v»n kaartjes, brieven en telegrammen stelden verder in 't licht, dat dit zilver' professiefeest in ruimen kring belangstelling wekte. Met ons zullen zeker zeer velen, die het voor recht hebben den hooggeachten jubilaris te ken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2