Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. TELE<xKAMMK& Btffgerip» Stand. Han del sberich tea. fllv* lf/s nen, van harte wensehen, dat hij nog menig ju bilee in Schiedams veste, waar hij reeds 18 jaar volijverig werkzaam is, moge vieren. Een lange reeks van gelukkige priesterlijk-religieuze jaren zij hem nog hier verzekerd 1 Z. D. H, de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot rector van het Gesticht „St. Aaion'ius- hoeve", te Voorburg, den weleenv. hee'r W Stee, tot pastoor te Voorburg den weleerw. heer B. P- Aalberse, tot pastoor te Amsterdam (H. Maria Magdalena) den weleerw. heer H. N. Colla, tot pastoor te Akersloot den weleerw. heer H. J. G. v. Baaren, die kapelaan was te 's Heerenhoek tot .subregent van het Seminarie Hageveld, Ie Voorhout, den weleerw. heer P. J. M. ,T. v. d. Pavoordt, tot kapelaan te Amsterdam (St. Hu- bertuskapel) den weleerw. heer H. IJ. P. Drenth, tot kapelaan te Rotterdam (H. Laurentius) den weleerw. heer. P. Jongmans, tot kapelaan te Bos koop den weleerw. heel' P. Th. Vlerwer, tot ka pelaan te Oudorp den weleerw. heer A. die Wilcit (15 Aug. 1.1. priester gewijld); tot leeraaf aan het Seminarie Hageveld, te Voorhout, den weleérvv. heer J. H. Visser en tot kapelaan te Voorschoten den weleerw. beer G. P. A. van Zuylen, die assistent was. te Delft (H, Hippolytus). De weleerw. heer A. A. J. Karthon, pastoor te de Weebosch, heeft ,op raad van zijne genees- heeren, die parochie voor goed verlaten, om voorloopig te g|aan uitrusten bijl zijne ouders tot hostel van zijtic geschokte gezondheid; en in verhand hiermede beeft Z. D. H. Mjgr. W. van de Ven, Bisschop van Den Bosch, benoemd tot. pas toor te de Weebosch dien weleerw. heer J. F. Berkelmans, tot rector van het Gesticht „Coude- Water", te Rosmalen, den weleerw. heer F. J. •t- van der Eerden, tot kapelaan te Reuse! den Weleerw hoer A. C. R. H. Spolders, tot kape laan te Maashees: den leérw'. heer G. Vos; en tot 7,:'ctor v,a.n het Liefdegesticht te Zijtaart. den eetvv heer W. E. P. van Leeuwen, de heide Natste a Priesters van het Seminarie. De Z.Eerw. Heer G. A. H. Hoester, pastoor te Margraten, is door een beroerte getroffen en V;m de H.H. Sacramenten der Stervenden voor zien. Ongelukken. Nabij de halte Wassenaar is Zondag een stoker van den extra-trein, die de deelnemers van het internationaal pharmaceutisch congres van Scheveningen (station Z. H. E. S. Haar Amsterdam bracht, met het hoofd tegen een langs de lijn staanden paal geslagen, toen hij even buiten da machine keek. Hij viel van de locomotief en werd, nadat de trein tot staan was gebracht, zoo goed en kwaad als het ging door enkele der congressisten verbonden. Vervolgens Werd hij in een goederenwagen neergelegd, waar ean der Hongaarsche afgevaardigden tot aan het Haagsche station bij ben bewusteloozen mi bleef. In Den Haag werd de gemeentelijke eerste- bulpdienst gewaarschuwd, waarop de ziekenauto van den dienst kwam en dr. Van dea Hoorn c°nstateerde, dat de man een hersenschudding bad en verschillende hoofdwonden. Hij werd met den auto naar het Gemeete- ^tekenhuis vervoerd. He congressisten, onder wie het ongeval groote jlcelneming wekte, hielden gedurende een in den °°P van den'dag door hen gemaakten boottocht öaar het Muiderslot en naar Marken, een collecte v°or den verwonden stoker, die ruim f 2000 op bracht. Hp dezelfde lijn kwam verleden jaar een rei- 2lger, die uit het raampje had gekeken, eveneens teet het hoofd tegen een langs den de lijn staan- en paal. Hij was toen op slag dood. Inbraak. Toen de familie Sluis, wonende tedhouderskade 76 te Amsterdam, Zaterdag na ®en afwezigheid van enkele uren in hare wening erugkeerde, wachtte haar de verrassing, die zoo- ^eten stadgenooten in den loop der laatste maan- en niet zeer tot hun genoegen te beurt gevallen Ongenoode gasten hadden zich, vermoedelijk opensluiting, toegang tot de woning weten verschaffen om er votgens 't bekende recept te Hdelen. Linnenkast en buffet werden openge- °ken en met een buit, bestaande uit een spaar- ^ot) waarvan de inhoud f 80 bedroeg, en zakje, °evattende f30 en eenige zilveren en gouden °°rwerpen, wisten de heeren inbrekers even ^Setnerkt als ze gekomen waren den aftocht te blazen. M o o r d. Door een Nederlander, de arbeider ehdrik van Cuijk, werd te Essen, naar men e Weert zonder eenige aanleiding, een anderen 'ander, Gerard Bloemers genaamd, zoodanig 1 een mes in den hals gestoken, dut hij spoo- 8 daarna, tengevolge van het vele bloedverlies, erleed' dader nam de vlucht, waarie hij door een eren landgenoot werd geholpen. Naderhand rd hij evenwel door de politie gevonden en Searresteerd. wethouder, in een gloedvolle rede ae vréugde van de gemeente aver den aankoop had geschetst. De raad benoemde hierop ©en commissie uit. zijn midden, bestaande uit ae heeren v. d. Brink, Stoiové en Schutz, om rapport uit te brengen over het beheer der hosschen. Een gift van f7000 als financieel© steun, in verhand met den aankoop dér hoisschen, wera door den raad dankbaar aanvaard. Onweer. Zondagmiddag is tijdens een onweer de bliksem geslagen in een schiettent van de schietvereeniging Koningin Emma te Diepenheim, waarin zich 8 personen bevonden. De heer St. was terstond dood tevens werden twee meisjes getroffen, welke eerst bewusteloos" waren doch spoedig weer bijkwamen. Vier andere heeren werden licht gewondeen der heeren was geheel ongedeerd gebleven. 6 Zeister Bps sic hén. In de gisteren ge- der^6a raa(Iszitting te Zeist, werd ae aankoop bosschen door den raaa goedgekeurd, naaat voorzitter, de heer GuMensteeüen Egeling, le Op een auto geschoten. Men meldt ons uit Zevenaar: Zaterdag-avond is door twee com miezen op een automobiel geschoten, wegens het weigeren van visitatie. Tegen den inzittende, den heer T. uit Arnhem, die aanvankelijk meende met aanranders te doen te hebben, welke zich voor ambtenaren uitgaven, werd proces-verbaal opge maakt. Bij onderzoek bleek de auto een paar stuks klein wild te bevatten, 's middags op de jacht bemachtigd daarna kon de auto vertrekken. Valsche munters. Zooals uit Londen gemeld wordt, heeft men in de gevangenis van Peterhead een werkplaats van valsche munters ontdekt, waar de heeren geldmakers in alle stilte hun handwerk uitoefenden. Verschillende gevan genen vervaardigden Engelsche banknoten, die zoo uitstekend waren nagemaakt, dat zelfs eenige banken ze als echt hebben aangenomen. In Nederland gebouwde schepen. In de Ham burger Nachrichter" van 19 dezer, komt en stukje voor, waarin klachten geuit over ondeugelijke schepen, op ITollandsche werven ge bouwd voor Duitsche afnemers. Een dergelijk ge val heeft geleid tot een onderzoek ten overstaan van het Flensburger Seeambt. Bij de belangstel ling van deze zaak verklaarden deskundigen (Kslbe uit Kiel en Marino-baurat Wichmann) »dasz eine schlechte und liederliche Arbeitsaus- führung voorliege". De Hollandsche firma, die het schip gebouwd heeft, wordt in het stukje van de »Hamb. Nachr." met name genoemd. Volgens het bericht van het blad moet de voorzitter van de Vereinigung der Küsterschifïer, Herr Fuhrmann uit Altona, hebben meegedeeld, dat hem uit de laatste tijd zes dergelijke gevallen met in Nederland gebouwde schepen, bekend wa ren geworden. De uitspraak van het Seeambt was, dat het ongeluk het schip in kwestie was volgeloopen en bijna vergaan te wijten was aan den slechten bouw; vooral was het klin ken der bouten op ondeugelijke wijze uitgevoerd. De schipper had geen schuld. Het schip was toen het nog bij de bouwers op de helling lag onderzocht en goedgekeurd door een expert van den Germanischen Lloyd. Een brutaal stukje. Op het postkantoor te Weltevreden bood een Europeaan een postwis sel ter verzending aan, groot f92.50, en bestemd voor Toko Concurrent te Bandoeng. Hij betaalde met een bankbiljet van f1000. De juffrouw aan het loket, pas hier uit Nederland, schrijft een Indisch blad, was reeds bezig geld terug te geven, toen bleek, dat ze niet genoeg in kas had en daarom het bankbiljet aan een andere juffrouw ter hand stelde. Deze bemerkte toen, dat 'tniet in orde was, wijl de handteekening van den pre sident. daarop gesteld, valsch bleek. Ook ontbrak het nummer. Toen de aanbieder in de gaten kreeg, dat 't ontdekt was, verliet hij in gezelschap van een anderen Europeaan snel het kantoor en verdween, De politie, met het geval in kennis gesteld, deed onmiddellijk onderzoek. Het bleek toen, dat het biljet 's morgens ontvreemd was uit één der kasten in het penningkabinet van het museum te Batavia. Daar hadden beide personen dan ook inderdaad des morgens een bezoek gebracht, en terwijl de één den waker aan den praat hield, sloeg de ander zijn slag. Een brutaal stukje inderdaad om de handteeke" ning van den secretaris en den president na te maken. De oplichter had er blijkbaar geen reke ning mede gehouden, dat in 1900 ('t jaartal van het biljet) mr. Vissering geen president van de bank was. Onverantwoordelijk is het, dat de door de Ja- vasche bank aan het museum geschonken biljet ten in een kastje zijn ondergebracht, dat slechts met een knipje gesloten is. Noodlottige brand. Op Tredegarsquare, te Londen, brak even voor negenen in den morgen van Zaterdag een brand uit in een huis van drie verdiepingeu, die aan drie personen, twee mannen en een kind, het leven heeft gekost. Het huis was verhuurd aan een zekeren Isaac Levy, kleer maker van beroep, die aan twee mannen, Desser en Jacobs geheeten eenige kamers had onder verhuurd. Zooals Levy later vertelde, brak de brand uit in een achterkamer van de eerste verdieping. Hoe dat geschied is, kon hij zich niet verklaren, daar er, voor zoover hij wist, om dien tijd geen gas brandde, en er geen ander licht in gebruik was. Hij zat met zijn vrouw en zijn vier kin deren gelijkvloer te ontbijten, toen het brandge- roep hem en de zijnen naar buiten dreef. De vrouw van Jacobs, die zich op de eerste verdieping bevond, snelde de trap af om een emmer water te gaan halen, maar de vlammen grepen met zooveel snelheid om zich heen, dat zij niet meer terug kon. Een arbeider uit de buurt, eveneens Levy geheeten, kwam met een ladder aansnellen, die hij tegen den voorgevel plaatste, met het doel de eerste verdieping door een der vensters binnen te dringen en de bewo ners te redden. De dappere kerel moest wijken voor de loeiende vlammen en den verstikkenden rook. Een andere bewoner van het brandende huis, die zich op de tweede verdieping bevond, trachtte Desser wakker te maken. Deze een zeer vast sla per, keorde even, keerde zich om. en vond, ter wijl de ander, meenende, dat hij Desser gewekt had uit het raam sprong, er ternauwernood met het leven afkwam, jammerlijk den dood in de vlammen. Intusschen had een groentehandelaar, met den echt Ilollandschen naam Van Gelder, met ware doodsverachting het achtjarig zoontje van Jacobs gered. Het ventje was in zijn angs naar de derde geloopen en stond in doodsangst voor een der ramen. Men riep hem van de straat toe, naar beneden te springen, maar dat durfde de knaap niet. Van Gelder zette nu een ladder tegen het brandende huis, die echter te kort bleek om de derde verdieping te bereiken. Toch klom de moedige man er op en riep nu den knaap toe; naar hem toe te springen. Deze waagde den sprong en kwam op Van Gelder's schouders terecht, die door den val van het lichaam bloedig langs gelaat en armen werd gestriemd, maarden schok weerstond, en den jongen veilig beneden bracht. Hij zelf was bovendien danig aan haar en wenkbrauwen geschroeid door de uitslaande vlammen. Ondertusschen was Jacobs, die zich bij het uitbreken van den brand in den tuin bevond, zelf ook naar boven gesneld om te trachten zijn dochtertje van 3| jaar te redden. Tevergeefs wachtten de buren en de radelooze vrouw op zijn wederkomst. De ongelukkige vader en het kleine meisje vonden den dood in de vlammen. Auto-ongeluk. Bij St. Pol (dep. Pas-ae- ajais) is een automobiel, waarin 3 personen za ten, terwijl de chauffeur voor den slagboom van een overweg1 van de spoorlijn wilde uitwijken, tegen het hekwerk der afsluiting, ocgereden, en door een trein gegrepen. De auto werd 100 m. ver geslingerd. Twee d;er inzittenden werden ge dood; de aerde werd in hopeloozen toestand naai' het ziekenhuis vervoerd. Gewieht van het brood. De Gemeenteraad heeft in zijn heden gehouden zitting het voorstel van B. en W., Om afwijzend ie beschikken op het verzoek van het bestuur der Coöperatieve Bakkerij en Vetrbruiksvereeni- eiog „Door Eendracht Sterker" betreffende het maken van een var orde ning op het gewicht van het brood, verworpen met 11 tegen 9 stem men. PARIJS, 22 Sept. De President der Republiek heeft een bezoek gebracht aan den Koning van Griekenland. Het onderhoud duurde 40 minuten en kenmerkte zich door groote hartelijkheid. TEHERAN, 22 Sept. De regent kwam gisteren in den nacht hier aan en werd derhalve niet 'Offi cieel ontvangen. Hedenochtend begaf hiji zi#h, nadat hij1 korten tijd besprekingen had gehou den met'de ministers1, naar de Zomer-résidentie van den Sjah met wien liijl gepuimen tijd in gesprek bleef. Het corps diplomatique zal binnen twiee dagen worden ontvangen. WASHINGTON, 22 Sept. Ingevolge bet aandrin gen van het departement van buitenlandsche za ken, zullen de leiders van het congres onmid dellijk een wetsontwerp voorstellen, waarbij aan de tariefwet de bepaling wondt toegevoegd, dat geen boeten of maximale rechten van buitenland se he goederen zullen worden geheven gedurende den tijd van 4 maanden, nadat de wet van kracht zal zijn geworden. In dien tusstehentijd zal het departement van buiteinlandsiche zaken trachten nieuwe verdragen te sluiten. WFENEN, 22 Sept. Hedenmiddag1 had ten huize van graaf Sturgkh een conferentie plaats, die verscheidene uren duurde, en waaraan werd deel genomen door den Minister van Oorlog' Rmoba- tine en den Oostenrijkschen Minister van Defen sie, Georgis. Besproken werden de kwestie be treffende de vermeerdering van het effectief der troepen en verschillend© andere kwesties, betrek king hebbend op de ontwikkeling der defensie en de verbetering: der artillerie. Het onderhoud moet beschouwd worden als een voorbereiding vo:or de a.s. conferentie der gemeenschappelijke ministers. LEMBERG, 22 Sept. Een nieuw geval van cho lera met dopdelijfcietn afloop is te Opozec gecon stateerd. BELGRADO, 22 Sept. Het aantal Arnauten, die eergisteren een aanval op Libra ondernamen, be droeg ongeveer 10.000. De „Politika" zegt, dat de Arnauten verschei dene christendorpen op Servisch grondgebied in brand gestoken hebben. De strijd duurde gisteren nog voort. De Servische commandant heeft om versterking gevraagd. Geboren: 20 Sept. Elisabeth Maria, d. v. J. H. Huiskens en C. J. M. v. d. Hoek, Raam. 21. Karei Wilhelmus, z. v. F. D. v. d. Knaap en A. Bloem, Singel. Adriana Johanna, d. v. A. Vre- debregt en A. v. Heijningen, Broersvest. 22. Theodorus Cornelis, z. v. W. W. Riemslag Baas en A. Th. M. de Groot, Hoofdstraat. Overleden: 20 Sept. Wilhelmus van Dooren, oud 36 j. en 9 mnd., Laan. Johanna Catharina Prein, oud 5 mnd., Doelehofje. Een alslevenl. aangeg. zoon van S. Olivier en P. O. v. Londen, Brou werstraat. BEURS VAN SCHIEDAM, 23 Sept. 1913. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 23 Sept. per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering Z B. A. J. WITTKAMPF, Bond van Distillateurs i 19 Sept. 20 Sept. 22 Sept. f 12 f 12 f 11% Moutwijn: Jenever: Amsterdamsche proef. Spoeling: S t e m m i ng op heden vast. Spiritus. 22 Sept f13— f 16i/a f 18. f 1.60 23 Sept f 13 fl6i/2 f 18. f 1.40 Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus 20 Sept. f22i/a a 223/, f 18'/, a f 188/^ f 10i/4 a f 103/g 22 Sept. f23- a f-.- f 18i/j k f 183/4 f 103/g k t Stemming op heden: kalm. PARIJS, 50 Sept. Spiritus: per hectoliter per Sept. fr. 42.50 betaald, per Oct. fr. 42.50 a 42.75, dito, per 3 md. van Oct. fr. 42.75 dito, per Nov./Dec. fr. 42.62 dito per 4 md- van Nov. fr. 44 dito per 4 md. van Mei fr. 45 dito stemming prijsh. Granen. NEW-YORK Mais: Western 22 Sept. 821/3 o0 Sept. 83-, CHICAGO Mais Sept. Dec. 22 Sept. 743/4 20 Sept. 746/s Rogge prijsh. 22 Sept. 20 Sept. loco. Mei 737a 731/g Juli ROTTERDAM, 23 Sept. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 53 paarden, veulens, ezel, 1307 magere 625 vette runderen, 769 vette en graskalve ren, melkkoeien, schapen, 185 nuchtere kalveren 1 varken 168 biggen, 3 bokken. De prijzen van het vee. besteed ter markt van heden, waren als volgt Vette runderen le kw. 82 a 84 ct2e kw. 78 80, 3e kw. 74, ct., ossen le kw. 80, 82. 2e kw. 76, 72 3e kw. ct., stieren le kw. 74,.,7'2 2e kw. 68 3e kw. - ct., kalveren le kw. 115,110,105100. Melkkoeien f170 a f295, kalfkoeien f180 a 375, stieren f 130 a f 360 pinken f 95 a f 140, graskalveren f50 a f95 vaarzen f100 a 160, biggen f9.- a £17, slachtpaarden f 75 a f 125, nuchtere kalveren f 10 a f 16.—, fokkal veren 18 a 32 hitten f 65 a f 150, werkpaarden f 90 a f 200. Handel en aanvoer redelijk. Botermarkt. Op de botermarkt waren aangevoerd13 16e, 30 8e ton 176 stukken van K.G. De prijzen waren als volgtle kw. f 62.2e kw. f58 3de kw. 54.Voor stukken van kilo werd 77£ k'82£ ct betaald. Eierenveiling. Aangevoerd 23700 stuks. Kippeneieren f 4.80 a 16.60 per stuks, eendeneieren f5.60 a f 5.95 dito, ganzen eieren f 7.a 8.50, kalkoeneieren f4 80 a f4.95 per stuks pareljoeneieren fa f eieren voor handelaren fa ROTTERDAM, 22 September. Buitenlandsche granen, op de conditiën van de Rotterdamsche Graan- beurs, gezond, boordvrij, tweemaands, bij minstens 5 last. Stemming kalm. Rogge, per 2100 kg., loco 73 kg. Dnieper f150; ioco 72173 kg. Donau/Bulgaar f168; loco 75 kg. gezuiverde Helena f 180; stoomend 73/74 kg' Stettiner ladend/geladen f153; stoomend 9 pud 10/15 Taganrog f159; stoomend 74/75 kg. Helena, einde dezer maaud gewacht f 168; stoomend 74/75 kg._ Petersburger ladend/geladen f 166; aflading 73/74 kg. Stettiner Sept./ Dec. all. f 153; aflading. 9 pud. 10/15 kg. Taganrog AugJSept. en Sept./ Oct. f 158; aflading 73/74 kg. Bulgaar Sept./Oct. aff. f 166. Gerst, per 200 kg., 60/61 kg. Azof/Zwarte Zee spoedig en later gewacht f 13660/61 kg. dito Sept./Dec. aflading f 14060/61 kg, dito Januari/ April aflading f 146. Haver, per 100 kg., 47/48 kg. Petersburger disponibel f7.20; 50 kg. Witte La Plata dispo nibel f 7.20, 52/53 kg. Oost-Friesche 14 daagsche aflading f 7.70. Mais per 200 ke. Amerik, Mixed Sailgrade loco f 158 galfox loco en stomend f 138 galfox nieuwe oogst November afl. f 138 grove Novo- rossik NoAembei'December afl. f 146gele La Plata aangekomen f135; dito dito volgende week gewacht f 136 dito dito Otoberlevering f 137 dito dits October'December lev. f 140. De in publieke veiling geannomeerde ca. 130 tons B.S. gerst werd verkocht van 119£ tot 122£ uit lichter ontvangen.' Cassa plus i"/0. VEEMARKT TE LONDEN, 23 Sept. Ter veemarkt zijn aangevoerd: runderen 1100 Schapen en Lammeren 4000, Kalveren 15. Prij zen per steen Runderen 3/- a 5/4, Schapen en Lammeren 4/2 a 6/2, Kalveren 5 a 6. 721/8 Loco 671/2 671/3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3