$ta<ls- en (Gewestelijk Nieuws. (Gemeenteraad. si© voor de werkloosheid, een vergadering ge leid van de commissieleden de hoeren mr. P, J. M. Aalberse, A. Plate, mr. P. J Troelstra en H. de Wilde, die zich met den voorzitter belast zagen met de vaststelling van het eindverslag. Na vaststelling vair de punten van heit verslag, is besloten voor de eindredactie, die aan den secretaris der algemeene commissie, prof. De Vooys, is opgedragen, na den terugkeer van den heer Treub uit bet buitenland in de maand Oc tober nogmaals te vergaderen. i let verslag1 dat, naar de „Nieuwe Ct." verneemt, zeer belangrijkte en ingrijpende voorstellen bevat, zal nog vóór 1 Januari e.k. openbaar gemaakt worden. - Actie vrjje Zaterdagmiddag. Op uitnoodiging van het Ned. Werkl. Verbond Patrimonium zijn Zaterdagmiddag te Utrecht eeni- ge algevaardigden van Christelijke wterkiiedenver- eenigingen in Nederland samengekomen, om ie bespreken, wat er gedaan zou kunnen worden ter vei krijging van den vrijen Zaterdagmiddag. De vergadering werd geleid door het Tweede Kamerlid den heer P- v. Vliet, voorzitter van Patrimonium. i Uit de opgewekte besprekingen bleek, dat al gemeen de wensehelijkheid van een vrijen Zater dagmiddag voor de arbeiders werd gevoeld. De Zondagsrust zou daardoor worden bevorderd en aan den arbeider meer gelegenheid worden gegeven, om zich te wijden aan zijn gezin, aan zijn ontwikkeling, aan het vereenigingsleven, enz. klaar tevens was men bet er over eens, dat de vrije Zaterdagmiddag niet moest verkregen wor den ten koste van den l()-uren-dag, als maximum, waarvoor algemeen de arbeidersorganisaties1 ijve ren. Een belangrijke verkorting van den arbeids duur in liet algemeen werd wenschelijk geacht. (Besloten werd tot de instelling van een per manent comité, waarin vier vertegenwoordigers door de algemeene organisaties en vier door de Centrale Chr. Vakbonden zullen warden aange wezen. Het comité zal met kracht propaganda maken- voor verkorting van den arbeidsduur in het alge meen en voor de verkrijging van den vrijen Za terdagmiddag in het bijzonder. Plaatselijke acties zullen worden gesteund, gegtevens worden ver zameld, enz. Het einddoel is een wettelijke rege ling, waarbij wordt gewaarborgd de vrije Zater dagmiddag, met als maximum de 54-urige werk week. Dr. A. van der Loef f Eergisteren is te Velp overleden, 71 jaar oud, dr. A. van der Loelï, oud-inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht in Westelijk Noord- Brabant en Zeeland, ridder iu de Orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de Oranje Nassau-Orde. Pangéran Hangabèhi. Men schrijft aan de „Nieuwe Ct."1: 'Het lijkt een simpel en onschuldig berichtje, dat Zijne Hoogheid Prins Pangéran Hangabèhi als majoor bij den generafcn staf van het Ned.-Ind. leger te Soerakarta, de legermanoeuvres bijwoont, met den aan Z. H. toegevoegden luitenant ter zee 2e klasse E. J. Voute. Maar deze „toevoeging" heeft toch iets raad selachtigs, dat dient te worden opgelost, omdat de pas opgetreden regeering hier wellicht rlupe is geworden van een zonderlinge opvatting van haar voorgangster, inzonderheid van' den afge treden minister van koloniën, omtrent de repre sentatieve, verplichtingen jegens een Indische,n prins van den eersten rang. De heer Voute toch is den Pangéran niet toe gevoegd door de re'geering', maar door «enige particulieren in Den Haag1, op welk toezicht door het belasten van een officier met de bedoelde opdracht, thans een officieel cachet gedrukt wordt, dat er niet aan toekomt. Toen prins Hangabèhi zich in Den Haag had geïnstalleerd, wierd hem de heer Voute „als mentor" toegevoegd door bedoelde particulieïen- sadja. Toen daarmee in ingleiWijde kringen eenrgsL zins de spot werd gedreven, is het „toegevoegd" zonder meer geworden, wat naar buiten den indruk maakte alsof' dit dooir de regeering zelf zoo was beschikt. De minister De Waal Malet'ijf is kort en goed met het bedisselde in kennis gesteld en beeft blijkbaar gemeend, dat op deze wijze de regeeringsropresentatie .op een voordeelige wijze was uitbesteed. Zijln ambtgenoot van marine ad 'interim gaf den heer Voute verlof, met bepaling, waarvan tijdens de manoeuvres mogelijk kon worden afge weken, dat hij) in het gevolg van den Pangéran geen officiersuniform mocht dragen. Wat dadelijk tot gevolg had het inslaan van een civiel© garde robe te betalen door... den Pangéran. Het gevaar is niet denkbeeldig dat door zulke ervaringen de Solosche kroonprins straks uit Ne derland, een eigenaardigen indruk meeneemt van de begrippen van gastvrijheid die daar worden gehuldigd. De tegenwoordige minister, die hieraan part noch deel heeft, en aan wiens1 aandacht deze dingen wellicht zijn ontsnapt, kan hier echter nog corrigeerend ingrijpen. Moge daarvan spoedig het een en ander blij ken Ned. Panseijjke Zouaven. Te Helmond had Zondag de jaarlijksche ver gadering plaats van den Alg. Ned. Zouavenbónd. De meeting werd aangevangen met een H. Mis in de kerk van den.H. Lambertus, waarna van het station de stoet leden uit Amsterdam, Alk- n aar, Den Bosch, Eindhoven, Gouda, 's-Graven- hage, Helmond, Tilburg en Utrecht met twee muziekkorpsen andermaal naar de kerk toog, waar een H. Mis met militair eerbetoon werd opgedragen, gedurende welke het koor eenige liturgische muziek uitvoerde. Na het H. Misoffer hield pastoor Rath de feestpredikatie, waarin hij den strijd der Zouaven besprak als een onder deel van den algemeenen strijd voor het geeste lijk rijk van Christus. De kerk was stampvol. Onder begunstiging van prachtig weer trok de stoet naar het lokaal der R. K. Werklieden- vereenigina, dat prachtig was versierd. De bur gemeester van Helmond, de heer Van Hout, en de oud-burgemeester, de heer Van Hoeck, woon den de vergadering bij, waarin dr, H o fl m a n, uit Gouda, de gebruikelijke protestrede hield, zooals hij het ook vijf jaar geleden deed. Op treffende wijze prak dr. Hoffman de ver zamelde zouaven toe, als laatste kinderen van het regiment, die door de schijnselen der tijden op- marcheeren naar een bovenzinnelijke wereld, Paus Pius toeroepen «Ave Pie, zij, die gaan sterven, groeten U In zijn peoratie wees de redenaar opnieuw naar het vredespaleis. Het Christusbeeld der Adelaars- toppen van de bergen der Argentijnsche Cordil- leras-de-los-Andes is daarin geplaatst. Hij zag in dat heeld den Vrede, waarnaar men streeft in in tweeërlei zin Volgens wegen, door Christus en Zijne Kerk gebaand en verlicht door de garde der zouaven, die sterlt, maar zich niet overgeeft en volgens wegen, die zelf verdolen in de nevelen eener good bedoelde, maar geen vormen vertoo- nende cosmopolitische humaniteit. Dan eindigde dr. Hoffman met een gedichtje, waarin hij aan het slot den oud-zouaven toe riep O, heldenrij der oude glorietijden, Uw hoornschalmei zal nooit van d'aard vergaan. Uw Pius zal ten hemel u geleiden; Uw nageslacht blijf staan! Op sprekers rede, die meermalen door applaus werd onderbroken, volgden luide toejuichingen, waarop de voorzitter met enkele woorden, waar bij hij den steun inriep voor de behoeftigen oud- zouaven, de zeer druk bezochte bijeenkomst sloot. Na afloop van de protestvergadering vereenigde zich een 60-tal leden en oud-zoaaven aan een ge- meenschappelijken maaltijd in »De Korenbeurs." WewrberioSiS. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.1 te Stockholm. Laagste barometerstand 745.7 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen zuidwestelijken tot zuidelijken wind, nevelig tot halfbewokt, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. Koninklijk Bezoek? Door den Burgemeester werd gisteren aan de Raadsleden medegedeeld d.at op de laatste audiën tie bij H. M. de Koningin ten paleize te Amster dam door hem verlof is gevraagd H. M. eerbiedig een verzoek te mogen doen, hetgeen door H. M. welwillend werd toegestaan. Door den Burgemees ter is toen namens het College van B. en W. tot H. M. de Koningin het verzoek gericht om in welwillende overweging te willen nerrfen ook aan de gemeente Schiedam, ter gelegenertijd een be zoek te willen brengen. Hare Majesteit nam dit verzoek zeer minzaam op en betuigde herhaaldelijk dat Zij hiervan aan- teekening zou houden, terwijl ook door een der dienstdoende kamerheeren daarvan aanteekening werd gemaakt. Eervolle onderscheiding bij Zilver' Jubilee. Heden heeft mej. Paulina Rozestraten, die op haren reeds gevorderden leeftijd de godsdienstige belangen nog met zooveel toewijding bevordert, het voorrecht den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaren als algemeene prefectrice van de Vrouwen-Congregatie der H. Familie voor 'teerst optrad. Had de waardige jubilaresse zich voor gesteld, dezen dag in alle stilte te herdenken, niet aldus dachten daarover zij, met wie zij zoo vele jaren volijverig steeds heeft samengewerkt. Heden-ochtend 11 ure ontving zij het vereerend bezoek van den zeereerw. pastoor Verhoeven, van de St. Janskerk, door zijn kapelaan, den weleerw* pater Van Dijk, waarn. directeur der Congregatie vergezeld, terwijl mej. Anna Koks, waarn. alg. prefectr., reeds ten baren huize was gekomen. Nadat mej. Koks de jubileerende algemeene prefectrice namens de prefectricen en onder-pre- fectricen een sierlijke bloemenhulde had gebracht, sprak haar de zeereerw. pastoor Verhoeven in waardeerende bewoordingen toe en deelde haar tot hare groote verrassing mede, dat 't Z. H. den Pftus behaagd had, haar te verleenen het gouden kruis »Pro Ecclesia et Pontifice" voor de vele goede werken door haar in een lange reeks van jaren in de parochie verricht, zoowel voor de kerk in het algemeen als de Congregatie der H. Familie in het bijzonder. Van meerdere zijden ontving verder de hooggeachte jubilaresse nog bewijzen van sympathieke deelneming in haar zilver' feest. Dat haar nog vele gelukkige jaren mogen gegeven zijn, zullen zeker, met ons, velen wenschen. Bij de politie is terug te bekomen een lichtgeelharige hond (teef), in den afgeloopen nacht opgevangen. Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Giste r-a vond is een man in het politiebureau gebracht, die beschouken op den openbaren weg (Dam) liep en daar de orde ver stoorde. Bij zijn overbrenging bood hij ernstig verzet. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. De hee,r S. H. ij! man, voioiuzi tter van de Ned. Israëlietische gemeente te Schiedam doelt aan de ,,N. R. Crt." mede, dat dei wetsrollen, kerkelijke kleedein, en zilveren sieraden in bruik leen tot wederopzeggens toe, zijta. afgestaan aan het Israël, gesticht voor oude lieden te Rotterdam, omdat in Schiedam de laatste jaren geen kerk dienst is gehouden. 'Overigens blijft de Israël, gemeente Schiedam in hetzelfde verband tot het Ned. Israël, kerk genootschap .als vroeger. UIT ROTTERDAM. Rechercheurs hebben op de Gedempte Binnen rotte alhier den kelner G. J. van W. aangehou den, toen hij hij een winkelier een zilveren dek sel wilde verknopen, gebroken van een zilveren onderstel, met bet deksel een lucifers'doos1 vor mende. De aanhouding; van dein kelner hééft de arrestatie van diens broeder, J. F. van W., die voorman-arbeider bij! de Staatsspoorwegen ein aan het station D. P. werkzaam is, ten gevolge ge had. Laatstgenoemde wordt verdacht, van <!at station uit een wagen een pakje gestolen le heb ben, door de firma J. M. van Kempen en Zoon, te Voorschoten, aan een juwelier te Arnhem verzonden. Dit pakje hield een zilveren lucifers- doos en een zilveren roomlepel in. Het onderstel van de luoiférsdoos en de roomlepel zijn ook in beslag genomen. Beide broeders zij'n naar het huis van bewaring overgebracht. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. In het station van de H, IJ. S. M. te Hoek van Holland is van 'n Engelschen passagier der Harwich-boot een portefeuille gerold, inhoudende 12 bankbiljetten van 10 pond sterl. en 8 van 5 pond sterl.; tezamen dus ongiev. f2000. Die van 10 pond zijln gemerkt 17 Juui 1911 en die van 5 pond 12 Juni 1912. Eindverslag. is uitgebracht ,over het wetsontwerp tot toevoeging van de terreinen langs den Nieuwen Waterweg en het Scheur, thans deel uitmakende van de gemeenten 's-Gravenzand© en Naaldwijk aan de gemeente Rotterdam. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 23 Sepember 1913, des namiddags 2 ure. (Vervolg.) Rekening Armbestuur. 9. Alsvoren van het Burgerlijk Armbestuur. Wordt goedgekeurd bedragende in ontvangst f9573.495, in uitgaaf f8994.705, batig saldo f 578.705. Rekening Oude Manhuis. 10. Alsvoren van het Oude Manhuis. Wordt mede goedgekeurd ten bedrage in ont vangst fi0761.095, in uitgaaf f10660.715, voor- deelig saldo f 100.38. Verhuren Woning. 11. Voorstel nopens het onderhands verhuren van de woning Westvest 106. Overeenkomstig het voorstel wordt bedoelde woning, benevené een daaraangrenzende kamer van het oude kantoor aan de Westvest onders hands verhuurd aan B. Hofman of anderen, die in vervolg van tijd naar het oordeel van B. en W. daarvoor in aanmerking mochten komen voor een huurprijs van f 2.50 per week. Verordening Broodgewicht. 12. Adres van het Bestuur der Coöperatieve Bakkerjj en Verbruiksvereeniging sDoor Eendracht Sterker", betreffende het maken van een veror dening op -bet gewicht van het brood, met advies van B. en W. Op de daarin vermelden gronden stellen B. en W. voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Koopman s, zich op eeü ander standpunt plaatsend dan B. en W., stelt in het licht, dat een gewichtsbepaling voor het brood een groot arbeidersbelang is. Hij wijstopplaatsen als Vlaardingen, Suilichem, Beesd en Kruisland waar men een verordening op het gewicht van het brood heeft. Spr. zal zich nu onthouden van het doen van een tegenvoorstel. Hij hoopt echter, dat er later nog eens op terug zal worden gekomen. De heer D i n k e 1 a a r vindt dat men in Schie dam zoo bang niet is om geheel nieuwe veror deningen te maken, getuige die betreffende het zitten op dijken. Een nieuwe verordening op het gewicht van het brood, kan men dus ook een publiek belang heeten. Er bestaat hier ter stede wel een eenheidsprijs, maar geen eenheidsgewicht dat laatste scheelt soms wel 1 ons op het brood. Spr. acht het een groot belang voor de werk lieden om maatregelen te nemen tegen bakkers, die het gewicht niet geven. De heer De Bruin ziet in het verschil in wicht van het hier verkocht wordend brood on eerlijke concurrentie. Hij bestrijdt het advies van B. en W., noemt het op zwakke gronden ge bouwd en vindt dat er geen redelijk motief is aan te voeren tegen het verzoek tot bepaling van het gewicht van het brood. De keuring van het brood is niet voldoende, maar men moet ook op het gewicht letten. Laat men aan het verzoek der coöperatie tegemoet komen. De eerlijke bakkers zullen zich daar niet tegen verzetten. De heer mr. Kavel aars betoogt dat de Vlaar- dingsche verordening niet gunstig werkt en zet hare bezwaren uiteen, vooral lettend op de moei lijkheid van de uitvoering. De heer Houtman zegt De moeilijkheid is te ondervangen. Als er een goed principe in de nieuw te maken verordening zit, moet men het denkbeeld niet verwerpen. De heer G o s 1 i n g a wijst op het slechte ge wicht dat de vreemde kooplui soms geven en be toogt dan dat de koopers zelf goed behooren uit te kijken, dat ze het gewicht krijgen. Het weder invoeren van de oude verordening van het gewicht van het brood acht hij een zeer reactionairen maatregel. De heer R i s wijst op het streven voor de we derinvoering van de doodstraf. Noemt men dat dan reactionair De heer Go sl-inga vindt het beter als de arbeidersvrouwen zelf uit haar oogen kijken dat ze niet bedrogen worden. Spr. is sterk tegen een onder curateele stellen van de bakkers. Hij ge- h oft dat die bakkers welke steeds het volle ge wicht geven zelf er het best mee varen, wanneer er geen verordening is als boven bedoeld. Hij denkt hier aan het spreekwoord «Eerlijk duurt het langst." De heer De Bruin: Niet in de concurrentie. De heer Koopman s, eenige opmerkingen van mr. Kavelaars weerleggend, zegt nog dat de ge- wenschte verordening niet reaction nair is, en herhaalt zijn motieven ten gunste van de invoering eener verordening op het gewicht van het brood. De heer Van Westendorp vindt het ar gument van den heer Diakelaar dat er een belang voor de arbeiders mee gemoeid is of zij al dan niet hun gewicht aan brood krijgen dat hen toe komt zeer juist. Hij is er dan ook vóór, om paal en perk te stellen aan het geknoei met het ge wicht. Als de wicht van het brood hier ter stede inderdaad 7£ ons moet zijn, dan ontbreekt er nogal wat aan. De door spr. gewogen brooden wogen steeds tusschen de 6 en 7 ons. In tegen stelling met de andere leden van het college van B. en W. is hij er wel voor om hier van over heidswege in te grijpen. De heer Ris kan zich niet begrijpen dat een ervaren bakker geen brood van een bepaald ge wicht kan maken. De coöperatie kan het, waarom kunnen de bakkers het dan niet Spr. wijst in verband hiermede op het feit* dat de branders ook door de regeering verplicht zijn om uit een be paalde hoeveelheid graan een aangenomen quantum drank te stoken. De heer Ris verkondigt dan met breed gebaar dat eerlijkheid niet altijd het langst duurt. Na zijn verder betoog ontspint zich nog een debat tusschen de heeren Schefters en Ris over de eischen van den brander in verband met het stoken. De heer Lagerwey betoogt, dat de menschen zelf hun inkoopen moeten controleeren en er dan maar een weegschaal op na moeten houden. Hij verklaart zich tegen een eventueele verordering op het gewicht van het brood. De heer R i s zegt dat de overheid den bakker kan treffen, die bewust slecht brood levert. Wij kunnen hier dus wat bereiken. Dat is practische politiek. In ieder huis een weegschaal, maar de praktijk is anders. De Voorzitter heeft zich er over verbaasd dat het advies van de Gezondheidscommissie zoo weinig weerklank hier vond, waar zij wees op de wensehelijkheid van toezicht op de kwaliteit van het brood, waar de wicht slechts bijzaak was. Ook spr. plaatst zich op het standpunt dat zij die brood koopen, zelf maar moeten zien dat ze niet bedrogen worden. Men zal toch bij voorkeur daar gaan waar men het beste brood levert. Na verder debat, verklaart de heer Koop- mans dat hij geen nieuw voorstel ter invoering van een verordening op het gewicht van het brood zal doen, omdat hij er van overtuigd is, de Raad toch op hetzelfde standpunt staat als vroeger, toen het met groote meerderheid verworpen werd. De Voorzitter sluit alsnu de discussies, en brengt het voorstel van B. en W. (afwijzend be schikken) in stemming. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 11 tegen 9 stemmen. Tegen stemmen: de heeren De Bruin, v. d. Hoek, Wouterlood, Dinkelaar, v. d. Meer, Schreuder, Ris, v. Westendorp, v. d. Zee, Koopmans en Houtman. De heer Koopmans vraagt, of nu uit deze stemming blijkt, dat het verzoek van «Door Een dracht Sterker" wordt ingewilligd of dat daartoe een nader voorstel moet worden gedaan. De heer Houtman wil dan door den Raad B. en W. doen uitnoodigen een verordening op het gewicht van het brood in het leven te roepen. B. en W. hebben wel geadviseerd dat 't niet noodig is, maar spr. wenscht toch een verzoek om een verordening in het leven te roepen, zonder mèer, door den Raad tot B. en W. te doen rich ten. De heer De Bruin sluit zich daarbij aan, meenend dat de Commissie voor de Strafverorde ningen dan daarover eerst moet adviseeren. De wethouder, de heer G o s i i n g a, vindt 't vreemd, dat de heer De Bruin zich voorstelt met de Commissie voor de Strafverordeningen te be ginnen en acht veeleer de Raad dan het College, na de gehouden stemming, aangewezen om deze zaak ter hand te nemen. De heer De Bruin zegt, dat hij altijd veel met de Commissie voor de Strafverordeningen heeft op gehad, (gelach) De heer Koopmans vindt er absoluut geen bezwaar in, een dergelijke verordening te ont werpen. Hij wil hier volstrekt niet de Commissie voor de Strafverordening wegcijferen en heeft niet de bedoeling iemand onaangenaam te zijn. De heer R i s bepleit het denkbeeld te dezer zake een Raadscommissie te doen optreden. De Voorzitter vindt dat in ieder geval beter dan het voorstel tot B. en W. een verzoek te richten. De heer Houtman handhaaft zijn voorstel en hoopt, dat 't zal ondersteund worden. De Voorzitter constateert dat het voorstel- Houtman ondersteuning vindt. De heer Koopmans meent, dat het bedoelde op den weg der Commissie voor de Strafverorde ningen ligt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2