Wielrijders Kiest Eén prijs, één kwaliteit f8. M1C1EL1N5.50 CtamABgd Nieuws. TEME6BAMMES. Ingezonden Mededeelingon RpdiMaiiil X. Rechtzaken. Handelsberichten. halve de benoeming van een havenmeester, waar toe tot ons genoegen een oud-stadgenoot, zoon >an een verdienstelijk hoofd eener christelijke school, werd benoemd, stonden op de agenda onderwerpen, wel in staat de aandacht van vroed schap en publiek in hooge mate te trekken. Onder de bedoelde onderwerpen figureerde allereerst de verordening op het broodgewicht door den Raad vast te stellen. Het bestuur der Coöperatieve Bakkerij en Verbruiksvereeniging i>Door Eendracht Sterker" richtte tot den Raad het verzoek een verordening op het gewicht van het brood in het leven te roepen. B. en W. gaven daarover een vrij uitvoerig advies, waarvan de korte inhoud was, dat zij eene dergelijke ver- Ordening niet gewenscht of niet noodig achtten en dus den Raad ontrieden bedoelde verordening vast te stellen. Over dit verzoek en het uitgebracht advies is een vrij uitvoerige discussie gevoerd, waar bij 't opmerkelijk was, dat de sprekers van links zich tegen dat advieskeerden, terwijl dit door de Woordvoerders van rechts werd verdedigd. De eerstbedoelden, daaronder hoofdzakelijk de pleit bezorgers uit den rooden hoek, die nauwe relatiën loet de Coöperatieve in de Kethelstraat schijnt te hebben, zett'en vooral het arbeisbelang voorop, dat öaar hun beweren door de oneerlijke concurrentie der bakkers onderling geschaad werd. Over het geheel werd van links betoogd, dat het gewicht van het brood, dat hier ter stede geleverd wordy veel te wenschen overlaat, lang niet komt tot den eisch van 7£ ons per brood daarvoor vastgesteld, maar veelal tot een schommeling van 6 a 7 ons beperkt blijft. Door den Voorzitter werd vooral en terecht in 't licht gesteld, dat de Gezondheiscommissie meer hecht aan de kwaliteit van het brood en het gewicht bijzaak acht. Hij en de wethouder, de heer Lagerwey, betoogden ook, dat de ver bruikers zelf het gewicht van het brood moeten controleeren, zelf toezien, dat zij voor den vast- gestelden prijs het beste en het meeste ontvan gen. Mr. Kavelaars, die uit ambtservaring kon spreken, getuigde dat de Vlaardingsche verorde- hing op het broodgewicht slecht werkt en moei lijk in de uitvoering blijkt. De wethouder, de heer Goslinga, verwonderde er zich terecht over, dat juist de vrijzinnigen tot zulk een reactio nairen maatregel zouden willen overgaan. Al deze argumenten konden de voorstanders van links niet overtuigen. De heer Houtman stelde beslist voor, dat de Raad B. en W. zou uitnoodigen een verordening als hier bedoeld in het leven te roepen. Over dit voorstel staakten de stemmen, zoodat er in de volgende vergadering over moet worden herstemd. Ons komt 't voor, dat de Raad, zich aan een dergelijke verordening wagend, een moeilijk en gevaarlijk terrein betreedt en een bedenkelijk precedent steltwant, het gewicht van het brood controleerend, zal men ook niet kunnen nalaten een afdoende keur op de melk te ontwerpen. "Wil men den naam van Schiedam hooghouden, dan 2al men ook moeten toezien, dat het product, 't welk tot 46.4 moet geleverd worden, ook wer kelijk dien sterktegraad bereikt. Terecht is ook met nadruk betoogd, dat meer aan de kwaliteit dan het aan gewicht van het brood moet gehecht borden. De bakker, die bij het bereiden van zijn product in den oven aan verlies blootstaat, zal 't er zeker doorjassen, waar hij weet, dat hij met elke minuut vertraging een lood aan gewicht vcrliest. Aldus zal ongaar brood worden geleverd, *at zeker niet in het belang van de gezondheid ls te achten. De vraag rijst ook of niet in de bestanddeelen zal gevonden worden, wat de bakker door onvermijdelijk verlies op het gewicht moet toegeven. Wij vertrouwen dan ook, dat onze vroeden zich nog wel tweemaal zullen bedenken alvorens het initiatief te nemen tot het ontwerpen V£m zulk een bedenkelijke verordening. De behandeling van het door regenten van het St. Jacobs-Gasthuis opgemaakt nieuw reglement "set de daarop ingediende amendementen gaf mede tot uitvoerige discussie overvloedige stof. Vroede k'e Bruin is daarbij weer opgetreden in zijn bijzonder rol van pleitbezorger der «kleyne layden" en hield reeds aanvankelijk een lange rede, wier eÖect geheel op de tribune berekend was. De roode vroede bleef met een langen omhaal van ^oorden wraken, dat de arbeidersklasse geheel van bet bestuur van het gasthuis is uitgesloten. Daarbij Sebruikte deze vroede woorden die inderdaad beneden peil waren. Bergplaats van afgeleefd proletariaat, atgesloopte arbeiders, die met een bedellijst loopen, waren daarbij schering en inslag, b'at alles zou natuurlijk plotseling veranderen als de arbeiders maar in het bestuur van het gasthuis ('e meerderheid vormdenwant excusez du peu vroede De Bruin wilde aanvankelijk, niet ^at een enkele arbeider in het regenten-college fitting zou hebben, maar dat de arbeiders Minstens daarvan de helft zouden moeten uit haken. Dat was zelfs voor het radicale groepje in onze VrOedschap toch te kras. De radicale dokter wilde een enkelen arbeider in het regenten-college z'en, maar niet dat de arbeiders daar de meer derheid zouden vormen en de dito wethouder hoest ook van een college in meerderheid uit arbeiders samengesteld, als mede-regent niets hebben. Zeer duidelijk en zakelijk heeft de wet houder, de heer Van Westendorp, uiteengezet, dat eet» bestuur in meerderheid uit arbeiders samen gesteld niet de beste verzorging voor de verpleeg den waarborgt. Zeer terecht zei de wethouder, 'dat, evenals de kinderen, ook de arbeiders zeer hard tegen elkaar kunnen zijn. Hij staafde dat klaar betoog met een sprekend voorbeeld van een arbeider, die niet kon velen, dat z ij n kinderen 't niet zoo goed hadden als de kinderen die in een bepaald gesticht verpleegd werden. Inderdaad, de jalousie, die werkelijk onder de arbeiders be staat, zou bij de bedoelde samenstelling in het bestuur van het gasthuis een groote rol spelen. Waar de voorzitter reeds had getuigd dat tegenwoordig de oude arbeiders in het gasthuis liefderijk verpleegd worden, wat onze roode vroede reeds vrijwel had toegegeven, en de wethouder, de heer Goslinga hem had opgemerkt, dat hij er nog niet washij moest nog bepalen «bewuste" of «onbewuste" arbeiders, van de S.D.A.P. of S.D.P., kon dat alles onzen tribune-spreker niet overtuigen. Vroede De Bruin, inziende dat hij overvraagd had, sloeg af en beperkte nu zijn arbeiders tot een of meer bij voorkeur in het bestuur te benoemen. Dit voorstel werd met 117 stemmen aangenomen een paar rechtschen stemden mee, terwijl een paar andere van dien kant zich verwijderden en van dit feit zal mededeeling aan het regentencollege worden gedaan. Nadat de verdere behandeling van het gasthuis- reglement wegens andere, meer spoedeischende zaken, was verdaagd, verleende de Raad nog, zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming, het crediet voor het electrisch Gorzegemaal en ging nu in comité. Na de nog langdurige gesloten zitting gaven onze vroeden, op dezelfde wijze als hiervoor be doeld, machtiging tot het definitief aangaan van een 4|% leening van f750.000, ter vervanging ook van de tijdelijke kasleeningen, tot den koers door het College te bedingen en de voorwaarden door den Raad vast te stellen. Vertrouwen wij, dat het crediet van Schiedam, onder de bekende omstandigheden, nog zóo groot zal zijn, dat de leening tot gunstigen koers min stens zal vol teekend worden. Waar het geld toch de ziel van de negotie is, hopen wij, dat dit aan onze goede gemeente in voldoende mate zal ver strekt worden. Onderzeeboot 2. Door Den Helder, dat zich juist gereed maakte om de onafhankelijk heidsfeesten te gaan vieren, en reeds geheel in een feestkleed was gestoken, ging Woensdagmid dag, naar aan het Hbl. gemeld werd, het ont stellende gerucht, dat de onderzeeboot 2, met 16 opvarenden aan boord, was gezonken. Dat gerucht werd gedeeltelijk officieel bevestigd. De onderzeeboot 2 had te halftwaalf bij Falga een paar palen bezuiden Huisduinen een lan ceering gedaan op het pantserschip Heemskerck was daarna ondergedoken, doch niet meer boven gekomen. Kort daarna ontving men op de Ma rine-Directie alhier, draadloos, het verontrustende bericht van de Heemskerck, meldende het feit van de vermissing. Dadelijk werden de noodige maatregelen genomen allereerst werd order ge geven het bergingsvaartuig van den onderzeedienst onmiddellijk daarheen te dirigeeren, terwijl een aantal torpedobooten mede op onderzoek werden uitgezonden. Aan boord van een dezer booten bevond zich de vice-admiraal F. C. E. I. Koster. Het spreekt vanzelf, dat de onrust gestadig toe nam. Honderden menschen bevonden zich op den zeedijk en op weg naar Huisduinen, toen eindelijk te drie uur het geruststellende draadloos bericht inkwam, dat de onderzeeër boven was gekomen en op weg was naar de haven. Het bleek ten slotte, dat de oorzaak van de vermissing van betrekkelijk onschuldigen aard was. Wij vernamen, dat een door de Heemskerck aan den onderzeeër gegeven afstandssein niet goed was begrepen, zoodat hij zich op te grooten af stand had begeven. Bovendien was het op zee zeer heiig, zoodat de boot niet kon worden her kend. De onderzeeboot was geheel ongedeerd er was niets bijzonders gebeurd 1 Voor den Marine-onderzeedienst is dit geval een zeer goede oefening geweesthet bergings vaartuig was onmiddellijk gereed en kon dadelijk zee kiezen. gmokkelaar gearresteerd. Door de commiezen te Millingen werd een man gearre steerd toen hij trachtte een groote hoeveelheid tabak en koffie van Nederland in Duitschland binnen le smokkelen. schap van een kameraad op de Prinsengracht bij de Leliegracht bezig was een baal tabak te stelen uit een kelder. De gearresteerde werd in bezit bevonden van meerdere inbrekerswerktuigen en is reeds meermalen met de politie en justitie in aanraking geweest. Ook zijn metgezel is een bij de justitie ongunstig bekend pesoon. De ge arresteerde, zoo vernamen wij, is een rijwilhande- laar en wordt verdacht schuldig té zijn aan meer dere der in den laatsten tijd te Amsterdam gepleegde inbraken. Verduistering. De commissionnair dia manten E. D. Ste Amsterdam, is gearresteerd, verdacht van verduistering van een bedrag van ongeveer f7000. Eenige dagen geden is hij failliet verklaard. In zake dit faillissement meldt het »N. v. N.", dat het passief f265.000 bedraagt. Het Antwerpsche syndicaat is voor circa f 70'000 in betrokken, de firma Eduard van Dam voor f 26.000 en enkele andere Amsterdamsche juweliers voor kleiner bedra gen, terwijl ook Antwerpsche juweliers vrij be langrijke sommen hebben te vorderen. De moord te Diever. Omtrent den op 13 Sept. gepleegden moord op den onbezoldigd rijksveldwachter Boers te Diever, is nog gebleken dat de verdachte B. in het vorig jaar enkele malen wegens jachtwet overtreding door Boers is bekeurd geworden. De in de hersen van Boers gevonden halve vetprop, moet overeenkomen met die, aanwezig in de geladen patronen bij den ver dachte in beslag genomen. Het onderzoek met de politiehonden, heeft, naar men mededeelt, geen resultaat opgeleverd. Brandopeenmilitair vliegterrein* Op het vliegterrein van Hajmasker (Hongarije) is een brand uitgebroken, die vrij aanzienlijke schade aangericht heeft. Volgens de «Militiirische Rund schau" werden twee hangars, een vliegmachine, een groote hoeveelheid reserve-materiaal en alle instrumenten en uitrustingen der militaire avia- teurs een prooi der vlammen, terwijl een vliegtoe stel ernstig beschadigd werd. De brand moet aan onvoorzichtigheid van een der bewakers van het vliegveld geweten worden. Iemand, die zijn eigen doodkist verzorgt. In een der kleine gemeenten in de provincie Utrecht woont een man van in de ne gentig, die nog bijzonder kras en levenslustig voor zijn jaren kan genoemd worden. Den ganschen dag kan men hem met een tabakspijp in den mond voor raam zien zittenzijn eerste werk des morgens is, acht groote pijpen te stoppen, die dan achtereenvolgens een beurt krijgen. Dat emand op zoo' n leeftijd aan zijn naderend einde denkt, is begrijpelijk doch de manier waarop deze het doet, is toch wel zonderling. Hij heeft namelijk reeds vier jaren geleden zijn doodkist laten maken, die in een schuur tegenover zijn huis is opgeborgen, want de menschen, bij wie hij in huis is, willen het ding niet zien. Bang» dat zijn nabestaanden, met wie hij op niet te besten voet leeft, hem een begrafenis willen geven beneden zijn stand (hij is gepensioneerd Indisch officier met een rang) heeft hem doen besluiten alle schikkingen voor zijn begrafenis, tot in het kleinste toe, te regelen. Dezen zomer is de kist nog eens geïnspecteerd en van binnen opnieuw bekleed. De Katholieken en Esperanto. Op het deze maand te Rome gehouden 4e Internati onale Congres van Katholieke Esperantisten, werden gekozen tot voorzitter, secretaris en penningmeester der I. K. U. E. (Intern. Kath. Esp. Ver.), resp, de eerwaarde heeren Parker (Wilmeshall, Ierland), en Bianchini (Fontanafredda di Porden one, Italië) en mej. Larreche, 55 rue de Vaugirard, Parijs). Als patrones der Katholieke beweging werd gekozen »0. L. Vr. der Hope". Het volgende congres zal te Lourdes gehouden worden. Kwestie over het legigen van eten. duiker. Het bestuur van den Elsgeesterpold'sr. hau de gemeente Leiden gesommeerd, om een duiker te leggen onder de Haarlemmervaart bij de Pjistbrug, die minstens f16.000 aan ae ge nu trite zou kosten. Het bestuur grondde zijn eisch op een uitspraak van het Hoogheemraad schap Rijnland, uit het jaar1656. B. en W. hebben nu rechtskundig advies iii- gtewonnen van een bekwaam rechtsgeleerde, spe ciaal op Waterschapsgebied, en rapporten doen samenstellen dotor den gemeente-archivaris en dén secretaris van Rijnland, mr. C. W. van (.er Pot. Op grond van deze adviezen heeft de Raad gisteren besloten het verzoek van het bestuur vaa den Elsgeesterpolder niet in te willigen. Een der inbrekers gevat? Woendags- avond is door een tweetal rechercheurs te Am sterdam een persoon aangehouden, die in gezel- BËLGRADO, 26 Sept. Er heerscht hier groote opwinding. Sedert eergisteren loopt het gerucht, dat de Minister van Oorlog, wien verweten wordt den grenzen onvoldoende te hebben beschermd tegen de aanvallen der Albaneezen, ontslag heeft ingediend. Het verluidt, dat, gezien de ernst van den toe stand, de Skoepschina spoedig bijeengeroepen zal worden. BERLIJN, 26 Sept. Uit Rome wordt aan de »B. Z. am Mittag" geseindNaar van onderichte zijde gemeld wordt, heeft Servië van de Italiaansche en van de Oostenrijksche regeeringen den drin genden raad ontvangen de militaire actie tegen de Albaneesche benden tot de verdediging der grenzen te beperken, daar anders verwikkelingen onvermijdelijk zullen zijn. Diefstal van k os tb aa rh ede.n. Onze BrusselbChe correspondent meldt ons: Een hear uit Parijs kwam gisteren in een hotel op de Place de la Bourse te Brussel waar hij kamers heelt Hij droeg zijn bediende op, even naar zijn kamers te gaan en eenige valiezen zoolang bij de trap te zetten. Toen de man terugkwam was een tasch, inhoudende kostbaarheden tot een waar .v. van 65.000 frs. verdwenen. Verschillende reizigers van andere verdiepingen waren gedu rende dien tijd de trap op en af gekomen, zoadat (ie armelijkheid bestaat, dat een van hen de tasch heeft meegenomen. Overigens kan de ver dwijning niet verklaard wonden. De politie stelde een ernstig onderzoek in, doch vond geen spoor van den dief. ATHENE, 25 Sept. De minister van Oorlog heeft opnieuw aan de officieren, die met ver lof zijn, bevel gegeven, om zich naar hun corp sen in Macedonië te begeven. De minister van Marine heeft een besluit uitgevaardigd, waarhij ce reservisten van verschillende lichtingen, die kopt geleden naar huis gezonden zijn, opgeroepen worden, om binnen drie dagen weder naar de vloot terug te keeren. Ten slotte worcit gemeld, dat de koning zijn terugreis zeer bespoedigt en weldra naar Athene zal terugkeeren. Michelin is het goedkoopste en toch het beste. Overal verkrijgbaar. Donderdag 16 October zal voor de Haagsche rechtbank in behandeling komen de zaak tegen den Leidschen student v. L., beklaagd van moord Op mej. H. in de van Merlestraat te 's-Graven- hage, het meisje met hetwelk hij verkeering had en dat hij in den gang harer woning door een revolverschot van het leven beroofde. Verbetering Loterylgst. Op de vorige lyst staat 497070 m.z. 4910 4860niet m.z. 4866; 18298 m.z. 18296. Geboren: 25 Sept. Neeltje Maria, d. v. P. Lanser en E. H. W. Gijtenbeek, Oversch. straat. Ondertrouwd 25 Sept. A. J. Schilperoord, j., en S. S. Mak, 28 j. C. Ruggenberg, 23 -., en M. H. van Leersum, 22 j. S. Stolk, 19 j., en C. G. Poort, 18 j. M. J. Kauwenbergh, 28 j., en F. Hoogstad, 21 j. W. de Koster, 25 j., en H. E. Onink, 23 j. Gehuwd: 24 Sept. D. J. v. Rutten, 25 j., en M. L. Boks, 23 j. - F. van Gerven, 27 j., en H. J. v. Leeuwen, 23 j. - D. H. Keijzer, 28 j., en H. Oranje, 19 j. Overleden: 24 Sept. Pieternella van der Ree, oud 1 j. en 5 mud., Hoofdstraat. BEURS VAN SCHIEDAM, 26 Sept. 1913. Moutwijn, noteering van de Commissie uit de Koophandel voor de Beurs. Officieele Kamer van 23 Sept. f lis/* 24 Sept. j 25 Sept. 26 Sept. flls/i I f 1134 flls/4 per Hectoliter, zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteeringA B. A. J. WITTKAMPF., Bond van Distillateurs 1 25 Sept. 26 Sept Moutwijn:f 13f 13 Jenever: f I61/2 jf 16y2 Amsterdamsche proef.: f18.118. Spoeling:fl .40 |f 1.50 Stemming op heden: prijsh. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus Spiritus. 25 Sept. f 22i/a a 22s/4 f 18V, f 188/4 fIOV4 af 26 Sept. f 22i/4 4 t 221/2 f I81/2 a f 18s/4 flO- a flO3/, Stemming op heden: kalm. PARIJS, 25 Sept. Spiritus: per hectoliter per Sept. fr. 42 a 42..25, per Oct. fr. 42.50 a 42.75, per 3 md. van Oct. fr. 42.50 a 42.75 per Nov./Dec. fr. 42.50 betaald, per 4 md. van Nov. fr. 43.75 44, per 4 md. van Mei fr. 44 75 a 45, stemming prijsh. Granen. NEW-YORK Mais: Western loco. 25 Sept. 791/a 24 Sept. 81 ?-/» CHICAGO Mais Sept. Dec. Mei Juli 25 Sept. 717, 707, 7U/8 - 24 Sept. 733/4, 713/a 72s/g Rogge traag. Loco 25 Sept. 66 24 Sept. 661/2 Amsterdamsche Beurs. 26 Sept. 2| Ned. W. 66"/,Oostenrijk Juli 817, 3% Portugal 6I1/2 Vorstenlanden 170— Deli-cult. 157R'd. Deli 355Kon. Petr. 6261/2Moeara Euim 2373/, Sum. Palemb. 23fi/2 Steels 647, Atchisons. 95'/4Rocks 155/a Denvers 20 Eries 285/a Missouris 213/4 South. Pac. 92l3/1(i S. Rails 235/aKansas 241S/16; Unions 161 Prolongatie 47/„.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3