voor Schiedam. f fcn r:r fif» EERSTE BLAD. De Raadsverkiezing. Gratis Ongevallenverzekering 36sie Jaar^aii/£. Zaterdag 27 September 1913 No. 10/36 bïi n n n n Op den Balkan. fóifa&eek berichten. Kennisgeving. BureauBoterstpaat 50. Telef. 85. Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct, berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. herhaaldelijk adverteeren. per regelHandelsadvertentiën 3 maal plaatsen wordt 2 maal regel. Speciale conditiën voor ie polis verielde voorwaarden. overeenfcoistig by verlies van levenslange 4> 2 211 ver'les van geheele g 8 8 1 een hand, invaliditeitLUw voet of oog 1 U U I UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vïager. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden de Directie der N. V. Corn. Swarttouw's Machinefabriek en Constructiewerkplaatsen en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van een machinefabriek, ketel makerij en constructiewerkplaats op het perceel aan de Oude Spuihaven, kadaster Sectie N no. 244 (ged.), gedreven door een zuiggasmotor van P.K. Schiedam, 27 September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, fijn voornemens op Donderdag 16 October a.s. s namiddags 2 uur ten Raadhuize aldaar in het °Penbaar aan te besteden lo. Uet schilderen en overbrengen van schoolbanken en meubelen voor de Gemeente school aan de Hujjsmansstraat 2o. de levering en plaatsing van school banken en meubelen voor do Gemeenteschool ®au deUujjsmansstraat. De inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten faveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden inge leverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten hus, voor des namiddags 1 uur van den dag van aan besteding. Het onder lo. genoemde bestek verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie a 10.25 (per post f0.30) het °nder 2o. genoemde bestek met 6 teekeningen verkrijgbaar a f 1.25 (per post f 1.30). Aanwijzing alle werkdagen van 912 aan het Bureau van Gemeentewerken, Korte Haven 33. k De groote algemeene verkiezingsstrijd die ons dit veelbewogen jaar in zijn veelzijdigen omvaDg te zien gaf, wordt reeds spoedig op den voet ge bigd door eene partieele verkiezing, die slechts een deel van ons stedelijk kiezerskorps in bewe ging brengt. Het onvermijdelijk feit dat in een c°rporatie van 23 personen herhaalde mutatiën v°orkomen, heeft zich opnieuw doen kennen. De beer F. J. Smit, het zoo verdienstelijk Raadslid, d»t tot 1915 in onze vroedschap zitting had, heeft 2ich, door voortdurende ongesteldheid genoopt Bezien, als lid van den Raad dezer gemeente ont zag te nemen. Dat de geringe verbetering in zijn bestand die in den laatsten tijd valt waar te ne- tien, tot een volledig herstel moge leiden, zullen Zeker, met ons, zeer velen van harte wenschen. Zoo moest dus in District I, waarvoor dit schei dend Raadslid zitting had, eene verkiezing plaats hebben. De vrees dat 't moeilijk zou vallen, vooral een zoo veelzijdig werkzaam Raadslid als de heer Smit te vervangen, is gelukkig geweken voor de hoop dat de vacante plaats weer op waardige ^ijze zal worden bezet. Met bijzondere voldoening ls zeker in onze kringen vernómen, dat althans oen der in Juli niet herkozenen vermoedelijk weer ®ene plaats in de rij onzer vroeden zal gaan in nemen. De heer J. H. Evers is bereid bevonden, ^eder eene candidatuur voor het Raadslidmaat schap te aanvaarden. Dat hij, die als met den vinger voor de open gevallen plaats werd aange ^ezen, zich werkelijk bereid toonde zich weder een offer in het algemeen belang te getroosten, is een rede van bijzondere verheugenisimmers, 13 het Raadslidmaatschap met al wat 't in dezen Hjd van veelzijdige bemoeiing brengt, in onze agen lang geene sinecure te achten. Dat het Raadslidmaatschap een offer eischt en kerkelijk eenigen last bezorgt, is wel zonder énigen twijfel, maar evenzoo staat 't onomstoot baar vast, dat dit offer moet gebracht, die moeite moet getroost worden door hen, die daartoe door hunne positie in de maatschappij, door aanleg en talent, door de gaven hun door Gods goedheid geschonken, allereerst geroepen zijn. Waar zou 't toch met onze nijvere stad, die vooral in onzen tijd nauwlettende zorg vraagt, heen moeten, als er geen burgers gevonden wer den bereid en geschikt haar te besturen, als in haar bestuur alleen z ij plaats namen, die daar niet komen om de algemeene belangen te behar tigen, maar om de bijzondere partijbelangen te dienen Dan zou men ervaren dat onze stad niet geregeerd, maar geëxploiteerd werd ten bate van eene categorie die niet het gemeentebelang maar den klassestrijd bij hare handelingen vooropzet. Die treurige ervaring moge aan de stad onzer in woning, die zich steeds zooveel offers in het alge meen belang heeft getroost, bespaard blijve. Waar wij dit reeds eenmaal betoogden, moeten wij 't toch ter gelegenheid van deze verkiezing weer vooropzetten. Werd nu weder een zeer ge schikt candidaat bereid bevonden, eene candida tuur voor het Raadslidmaatschap te aanvaarden, 't moge bij volgende verkiezingen steeds zoo zijn. Blijken steeds mannen, vooral onder de jongere generatie, bereid de eer onzer christelijke partijen hoog te houden! Vooral in het jongere geslacht is toch de hoop der toekomst gelegen. Zij, van wien verondersteld mag worden, dat zij op de hoogte van hun tijd willen blijven, zich in de groote vraagstukken van den dag willen inwerken, om aldus beslagen ten ijs te komen, wanneer die levenskwestiën van den tijd ook in onze vroed schap in het debat komen, z ij vooral behooren zich voor het openbare leven te geven. Op hunne toewijding aan de algemeene belangen doen wij vooral een dringend beroep en wij vertrou wen, dat zij dit niet onbeantwoord zullen laten. Te meer vertrouwen wij op die bereidwillige toe wijding aan het algemeen belang onzer nog jeug dige katholieke mannen, omdat hun nu door de ouderen een opwekkend voorbeeld wordt gegeven. Moge dit schoone voorbeeld hun opwekken om zich nog met te meer liefde aan de openbare zaak te geven Dat opwekkend voorbeeld wordt den jongeren nu gegeven door den heer Evers, die zich voor een Raadsmandaat weder ter beschikking heeft willen stellen. Over diens candidatuur behoeven wij zeker niet veel te zeggen. Waar zij reeds herhaaldelijk de wensch is geweest van de wel denkende katholieke ingezetenen dezer gemeente, waar zij nog in Juli 11. beslist werd voorgestaan door de aanhangers der samenwerkende christe lijke partijen, die haar ook nu weder krachtig wilden steunen, bewijst dit vaststaand feit al reeds dat men in den heer Evers een alleszins ge schikt candidaat voor het Raadslidmaatschap ziet. De heer Evers heeft trouwens zoowel door zijne werkzaamheid in de commissiën als in den Raad, nu reeds gedurende eenige jaren, bewezen dat lidmaatschap ten volle waardig te zijn. Wij wil len er alleen op wijzen, dat deze uitnemende candidaat verdient met een zoo groot mogelijk aantal stemmen in onze vroedschap gebracht te worden en dat al onze kiezers beslist ter stembus moeten gaan. Want al wil men I een vast dis trict achten, de ervaring bij vorige verkiezingen heeft geleerd, dat de linksche partijen in I toch nog een beduidend stemmental uitbrengen. Zou 'tder linkerfractiën gelukken 't ïelfs maar tot eene herstemming te brengen, dan zouden wij de vrij zinnige concentratie, die voor deze verkiezing voorloopig nog bestendigd is, weer met de sociaal democratie zien samengaan, het moeizaam pleit ware dan nog niet zoo zeker ten gunste der christelijke partijen beslist. Daarom vooral behoort geheel het christelijk heirleger Dinsdag aanst. als éen gesloten phalanx ten strijde te trekken. Dinsdag aanst. behooren dus al onze kiezers in District I ter stembus te gaan en aldus op glans rijke wijze, bij eerste stemming, de verkiezing te verzekeren van den candidaat der samenwerkende christelijke partijen, wiens eervolle naam alleen reeds een formeel protest is tegen het socialistisch gedoe, dat er slechts op uit is personen in den Raad te brengen, die daar niet de zwaarwichtige algemeene, maar de bijzondere partijbelangen moeten dienen. Christelijke kiezers in District I, beschouwt in dat licht de Raadsverkiezing op aanst. Dinsdag, vat haar niet op als een lichte gang ter stembus, maar als een eervol getuigen voor uw hooggedragen beginselen, die zoo dikwijls het voorwerp zijn van den hoon en den spot der uiteenloopende christenhaters. Komt Dinsdag aanst. allen zoo vroegtijdig mogelijk ter stembus en be werkt door uw eenparig, eensluidend votum de verkiezing van hem, die alleszins waardig is eene plaats in onze vroedschap in te nemen, de keuze van onzen zoo uitnemenden, gewilden candidaat, den heer J. H. EYERS. De stembus ten Raadhuize is geopend van 8 tot 5 ure. Komt, zoo mogelijk, vóór 1 uur stemmen. Nieuws. In Albanië. De »Lokal Anzeiger" verneemt uit Belgrado: Een groot aantal van de onder de wapens ge roepen soldaten wil aan deze oproeping geen gevolg geven. Zij hebben genoeg in twee oorlogen ondervonden, »Nu moeten anderen maar gaan", antwoorden de weigeraars, »en waarom heeft men de troepen van de Albaneesetie grens laten terug komen, waardoor de opstand mogelijk was?" Voorloopig heeft de regeering, om desertie op groote schaal te verhinderen, last gegeven, dat geen mannelijke personen onder de 45 jaar over de landsgrenzen mogen gaan. Daar hierdoor het reizen naar het buitenland zeer beperkt wordt, lijdt de handel groote schade. De regeering wil thans andere divisies dan zij eerst van plan was naar Albanië zenden. Over de houding van de opgekomen soldaten in de troep wordt het stil zwijgen bewaard. De bladen in Belgrado mogen daarover niets berichten. Naar uit Koritsa wordt gemeld, hebben de Serviërs inderhaast om Zeven uur 's avonds de stad Starowo verlaten en zijn op Ochrida terug getrokken. De bewoners van Starowo hebben aan den militairen commandant van Koritsa het ver zoek gericht, troepen te sturen, om buitensporig heden van de Albaneezen, als die de stad mochten bezetten, te verhinderen. De Albaneezen hebben bij nadering van Servische versterkingen Mawrowo ontruimd. Gilitsjnik is in handen der Serviërs. De Albaneezen beginnen terug te trekken. Blijkens berichten uit St. Petersburg word1 daar in de pers heftig gestookt tegen Oostenrijk, dat men beschuldigt den opstand voorbereid en wapens en officieren geleverd te hebben. Volgens den St. Petersburgschen correspondent van de »Vossische Zeitung" gaat deze perscampagne van het Servische gezantschap uit. De Pester Lloyd" ontkent dat Servië zich tot de Oostenrijksche regeering heeft gewend met het verzoek haar invloed in Albanië aan te wenden. Te Rome heeft een gerucht geloopen, dat Italië zich voorbereidt op alle mogelijkheden, die uit de Albaneesche crisis kunnen voortkomen. Het »Gior- nale d'Italia" bevestigt dit gerucht en zegt, dat ondanks de tegenspraken, zoowel de minister van oorlog als die van marine zich bezighouden met maatregelen om de noodige troepen ter beschik king te hebben. Men is echter overtuigd, dat tot militaire tusschenkomst, in samenwerking met andere mogendheden of alleen met Oostenrijk, slechts in het uiterste geval zal worden besloten. Een afdeeling Alpenjagers zal zich heden te Brindise naar Albanië inschepen om als geleide te dienen aan de commissie voor de grens- afbakening. Reuter seint uit Londen De geruchten in de pers van het vasteland ver spreid over de plannen der Engelsche regeering, om haar troepen onder admiraal Burney uit Skoetari terug te roepen, zijn niet juist. Eenigen tijd geleden stelde admiraal Burney voor, de streek, die onder jurisdictie staat van de internationale bezettingstroepen, uit te breiden. Deze zieilswijze werd niet gedeeld door alle ver tegenwoordigers der mogendheden. Men heeft volstrekt geen plan een tweede Kreta van Albanië te maken, noch om de internationale troepen er voortdurend te laten blijven. Het tijd stip waarop de commissie van toezicht haar arbeid begint, zal het geschikte oogenblik zijn om die troepen terug te roepen. Uit Milaan seint men aan de »Ivölnische Zeitung" De »Gorriere della Sera" valt heftig uit tegen de Oostenrijksche regeering, wier politiek het blad vijandig jegens Italië noemt. Het raadt de regee- ring te Weenen de beweging in Italië tegen het optreden van de overheid te Triest niet te onder schatten en zegt dat Oostenrijk zich moet beteren, als het er prijs op stelt goede betrekkingen met Italië te onderhouden. In Italië twijfelen velen daaraan en zijn overtuigd, dat Oostenrijk zijn bondgenoot eigenlijk als een vijand beschouwt, tegen wien het eens zal moeten vechten. De sterke vestingen, die Oostenrijk aan de grens tegen Italië heeft aangelegd en onlangs nog ver sterkt, bewijzen dat. Oostenrijk beweert wel, slechts op verdediging bedacht te zijn, maar deze bewering gaat niet op, omdat Italië geen aanval in den zin heeft. Het wordt tijd, ook in het belang van het Drievoudig Verbond, dat er aan het wantrouwen een einde komt en dat de Oostenrijksche Italianen beter worden behandeld. Griekenland en Turk ij e. Het Reuter-agentschap te Londen verneemt, dat, volgens een pas-ontvangen bericht, de Turksche autoriteiten in Klein-Azië onmiddellijk na de on- derteekening van het verdag van Boekarest, be gonnen zijn met alle mannen van 19 tot 29 jaar opnieuw onder de wapenen te roepen. Bovendien zijn iD den loop der laatste dagen de reservisten van een eersten en zelfs van den tweeden ban, in allerijl opgeroepen. Dit feit, gevoegd bij de mededeeling, dat een aanzienlijk aantal Turksche officieren en soldaten, vermomd, goed gewapend en van amunitie voor zien, in West-Thracië oprukken, onder bevel van uit Tripolis teruggekeerde officieren, geeft aanlei ding tot de vrees, dat men zich op 'n nieuwen veldtocht voorbereidt, vooral als in aanmerking wordt genomen, dat men in sommige kringen te Constantinopel het verdrag van Londen als van nul en geener waarde beschouwt. Wat Griekenland betreft, heeft de minister van oorlog, volgens een Ilavas-bericht uit Athene, aan de officieren, die met verlof zijn, zelfs aan de reconvalescenten, bevel gegeven om zich weder bij hun korpsen in Macedonië Te voegen. Verder heeft de minister van Marine, volgens een Donderdag verschenen oproepingsbevel, aan de reservisten van verscheidene contingenten, die onlangs naar huis waren gezonden doen weten, dat zij zich binnen drie dagen aan boord hunner oorlogsbodems moesten bevinden. Ten slotte wordt gemeld, dat de koning spoedig naar Griekenland zal terugkeeren, veel vroeger, dan eerst was vastgesteld. Al deze maatregelen moeten het uitvloeisel zijn van den abnermalen toestand, in het leveD geroepen door de uitvluch ten van Turkije, met betrekking tot de Grieksch- Turksche onderhandelingen. In officieuse kringen te Athene wordt verklaard, dat de Grieksche regeering voornemens is, Turkije in overweging te geven, spoedig te verklaren wat het eigenlijk wil, en aldus een eind te maken aan een toestand, welks voortduren groot gevaar zou kunnen ople veren. FRANKRIJK. De »Matin", gelijk reeds met een enkel woord gemeld is, publiceert een anoniem, blijkbaar van een hoog officier afkomstig artikel, waarin ver klaard wordt, dat de chef van den generalen staf Joffre en zijn vertegen wood iger, generaal de Cas- telnau, van de jongste legermanoeuvres geen gun- stigen indruk hebben gekregen en dat deze minder gunstige indruk door vrijwel alle officieren van den generalen staf wordt gedeeld. In het artikel worden nadrukkelijk de door verscheidene brigade-generaals en regimentscommandanten be gane fouten afgekeurd, en er op gewezen, dat de Minister van oorlog Etienne, in tegenstelling met zijn voorganger Messimy en Millerand een al te groote toegevendheid schijnt te betoonen. PORTUGAL. »0 Mundo" bevat de verklaring van een der samenzweerders, die een ^aanslag op minister president Costa in den zin hadden. De aanslag zoo deelde hij mede was op touw gezet door een syndicalistische groep uit Lissabon. Vijf leden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1