'Dagblad voor Schiedam en Omstreken Gratis Ongevallenverzekering j? RIENZI. 36ste Jaarlaag. Vrijdag 3 October 1913. !W 10741 Op den Balkan. oTereenfcoisïïf op fle polis vermelde voorwaarden. (WScieele bericliten IkdtBiilasdBek Nieuws. FEUILLETON. Yerspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Ad ver tentin Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën j, 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering by levenslange gelieele invaliditeit wordt gewaarborgd door verlies van een hand, voet of oog; Hoilandsche A lgemeene Verzekeringsbank, van een duim gevestigd te Schiedam. by verlies van een wysvmger; verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, 2yn voornemens op Donderdag 23 October a.s., s namiddags 2 uur, ten Raadhuize aldaar in het °Penbaar aan te besteden Het bouwen van een kantoorgebouw op het terrein van de Gasfabriek aan de Dwarsstraat te Schiedam. De inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding dat zij een in schrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingele- Verd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten bus, J'oor des namiddags 1 uur van den dag van aan besteding. Bestek met teekening verkrijgbaar ter Gemeente Secretarie (afd. A) f 1.25 (franco per post f 1.30.) Aanwijzing alle werkdagen van 9 —12 uur aan het Bureau van Gemeentewerken, Korte Haven 33. Aan school D, voor gewoon Lager Onderwijs te Schiedam wordt gevraagd een Hoofd, te het bezit van akte J. De akte handteekenen strekt tot aanbeveling. De salarisregeling is als volgt Aanvangsalaris 114.00.met 2 verhoogingen *an f 125.ieder resp. na 15 en 20 jarigen aienst als onderwijzer of hoofd. Voor akte handteekenen f50. Voor akte vrije en orde oefeningen f25.— Vergoeding voor huishuur f 400. Burgemeester en Wethouders hebben evenwel het voornemen den R;iad voor te stellen de be- z°ldiging van de hoofden der gewone lagere scholen te stellen op f1500.f1800.— Sollicitatiën aan den Burgemeester in te zenden vóór 6 October a.s. Heeren sollicitanten worden verzocht lo zich niet tot persoonlijke kennismaking aan te melden, noch bij den heer wethouder van °nderwijs, noch bij den heer Districts-schoolop- riener alvorens daartoe een uitnoodiging te heb ben ODtvangen. 2o. nauwkeurig op te geven in welk arron- tessement en aan welke scholen zij werkzaam geweest zyn en zijn. Albanië. De Serviërs hebben gisterochtend Stroega heir- bomen en gisteren Pitsjkopeja. Qe gebeele streek 18 van Albaneezien gezuiverd. De Oostenrijkse he zaakgelastigde te Belgrado heeft de Servische regecring vriendschappelijk Diïzocht in Albanië een geidjnagislijn te volgen, hie verwikkelingen voorkomt. De negeeïing beeft geantwoord zich stipt aan Je" besluiten dier Londensche gëzanfcenconfërentie zuilen houden. Turkije en Grieken 1 ancl verneemt, dat in Grieksche lofficieele 'tegen Turkije1?, laatste leis'chen beschouwd wor den als factoren, die diei situatie een ernstiger aanzien. geven. Bovendien heeft een aanzienlijke Concentratie van Turtksche troepen op het vaste Rnd tegenover Chios plaats; terwijl ook de vo.oct- kr 139) ZESDE HOOFDSTUK. De val van den tempel. Het was als een bliksemstraal op een helde- dag, die wederspoed des tribuuns op het Yppunt zijner macht, bij de vernedering zijner Jendentoen hij met een handvol dappere ^ïneinen, mits deze besloten hadden vrij te Jh of te sterven, voor immer, de tegenstan- brs der Romeinsche vrijheid had kunnen ver- ictigen, de rechten zijns vaderlands verzeke- een onsterfelijken ïoem a,an zijnen naam erbinden I Zulk een wederspoed scheen de bit- hire bespotting des lots, dat hem over allerlei bidernissen had doen zegevieren, om hem op ®b zonnigsten middag van zijnen voorspoed te erlaten. s h>eb volgenden morgen was er geen men- ^helijk wezen in de straten te zien, de winkels aren gesloten, de kerken niet geopend, het as of de stad onder een ve«bod zuchtte. De eeselijke vloek van den Pauselijken Kerkban, Ver den voornaamsten bewindsheer derPause- durende opmar.sch van Turksche troepen in' Thra- cië, die zich als ongeregelde troepen voordoen, de Grieksche regeering dwingt, die noodigei maat regelen tei nemen. In Bulgarije. Uit Belgrado verneemt de „Köln. Ztg.", dat de mobilisatie van de Bulgaarsche Rilodivisie inder daad op handen is. Gisteren zijn uit Orsowa naar Bulgarije twee aken met munitie en poirlogsmate- ï'ieel vertrokken. Aan de dienstplichtigen is ver boden., naar het buitenland te gaan. Kroonprins Alexander heeft den minister van oorlog bezpcht, jöm inlichtingen over den opmarsch van de Servische troepen te vragen. RUSLAND. De nieuwe Bulgaarsche gezant, generaal Dimi- iriefï, is te Petersburg aangekomen. Hij' verklaarde aan een vertegienwaoirdiger van het Russische telegtaalagentschap, dat hij zijn benoeming' toe schreef aan den wensch der Bulgaarsche regee ring: om de ontstemming, die gedurende den laat- sten tijd tusschen Bulgarije en Rusland ontstaan was, maar die geheel berustte op een misver stand, weg te nemen. De wederzijdse}» vriend schap tusschen Rusland en Bulgarije is ook nu nog, zooals zij steeds was, onverbreekbaar. FRANKRIJK. Gister: zou te Pleurtuit, de geestelijkheid uit de pastorie gezet worden. Des naclits: waren 50 gen darmen aangekomen om de orde te handhaven. De onderprefect en du commissaris! waren hier voor tegenwoordig;. Een groot aantal personen had zich hij de geestelijkheid in de pastorie op gesloten. De senator Jenovrier was bij: de uitzet ting: tegenwoordig. ITALIë. De bond van Italiaansche Katholieke kiesver- eenigingen heeft tot onthouding bij' de aanstaande verkiezingen besloten. JAPAN. Voor de derde maal heeft de Ja.pansche re- geering; thans oen protest tegen de bekende CaJi- fornische alien land bill naar Washington ge zonden. De tekst van het protest is niet gepu bliceerd, doch naar verluidt zou de Japansclie regeering «en nieuw verdrag tussichen Japan «n de Vereenig de Staten noodzakelijk achten Eergisterenavond beeft te Panama een hevige aardschudeling -- twee schokken, waarvan die- laat ste 10 iseoonidiein duurde een groote paniek onder de bevolking verwekt, die vol angst uit de hui zen vluchtte. Er is geein ernstige schade aan. het Kanaal toegebracht. Volgens een bericht uit Rome aan de „Tcmps" is de Paus, na vijf dagen rust, thans weer zoo aangesterkt, dat, hij eergisteren weer eenige bede vaartgangers uit Salerno heeft kunnen ontvangen. lijke stad uitgesproken, scheen al de slagaderen des levens te doen stollen. De Legaat zelf, voor gevende dat zijn leven gevaar liep, was naar Monte Fiascone gevlucht, waar de baronnen zich, oogenbliklcelijk na het afkondigen van het edict, bij hem voegden. De vloek werkte het sterkste bij de afwezigheid van den ver vloeker. Omstreeks den avond zag men eenige weinige lieden over het breede plein van het Capitolium gaan, die zich kruisten, wanneer de bulle, op de leeuw aangeplakt, hun in het oog viel, en onder de groote deuren van het paleis verdwe nen. Van tijd tot tijd verzamelden zich eenige weinige, angstige groepen in de straten, maar gingen weldra uiteen. Het was eene verlam ming, die allen omgang en gezelligheid deed ophouden. Dat geestelijk en ongewapend gezag, hetwelk, gelijk de onzichtbare hand Gods, het marktplein ledig deed blijven en het gekroonde hoofd buigen deed, kon door geene lichamelijke kracht wederstaan of getemperd worden Echter trof, ondanks de algemeene verschrikking, ééne overtuiging de harten der menigte het was voor hen, dat hun tribuun dus in het midden zijner heerlijkheid werd nedergeslagen. De woor den van het vonnis, dat hem brandmerkte, en die op muren en zuilen alom te lezen waren, deden de gruwelen, waarvan hij beschuldigd werd, kennen. Oproer, omdat hij de vrijheid van Rome had willen handhaven ketterij, omdat hij de kerkelijke misbruiken had willen AD 't Iwter het toelaat zal Z. II. togen het eind dezer week een 400-t.al pelgrims uit Damascus toespreken. De onderhandelingen tussch-en do Beierscbe regieeri.ng: |en een groep van belanghebbenden hij do (Rijnvaart waartoe een aantal groote Nederland se he, Belgische ,e-n Duitsche firma's behoiorfen, heb ben, volgens de „Köln. Ztg.", haar beslag gekre gen. Het doel van del overeenkomst! is de bescher ming van de Beierscbe belangen bij de Rijn- en Mainscheepvaart. Naar men verneemt, gaat het om een vriendschapsverdrag: van langen duur, dal do zelfstandigheid van do scheepvaartgroep onaangetast laat. De Koning van Griekenland is1 gisteravond te Triëst aangekomen. Aan het station wem hij geest driftig: idoior de Grieksche kolonie begjroet. Te middernacht is de Koning met het jacht „Amphi- trit-e" naar Athene vertrokken. - De „Echo de Paris" verneemt uit Madrid, aal, naar uit goede bron kan verzekerd worden, de grondslagen van de Fr an se h-Spaansc h e Entente reeds zijn vastgesteld, en dat slechts eenige bijzon derheden in den vorm en in -de wij'ze van be sprekingen moeten worden geregeld, om de onder1- handelinsen te kunnen beginnen. De volkomen overeenstemming1 zal verkregen worden niet alleen betreffende het gemeenschappelijk optreden in Ma rokko, maar ook over de samenwerking in de Middellandsche Zee. De Engelsche regeering trad als bemiddelaar, ster op. lO-m de eerste moeilijkheden uit den weg te ruimen. Alen zou dus kunnen spreken van een triple entente1. De W-eenscbé correspondent van de „N. R. Crt.", schrijft: De minister van oorlog verlangt dat de jaar- lijksche lichting met 40,000 recruten versterkt wordt. Daardoor zal de begroeting met :een vaste uitgave van 165 miljoen kr. bezwaard worden. Daarnaast komt een extra uitgave van 1150 mil joen kr voor de vloot, voor aanvulling van onder scheidene wapens en voor de mobilisatie van dezen winter. Waar het land die sommen vandaan moet ïialen weet niemand. Geen wonder dat zich nu reces in de Kamer verzet vertoont ridke martiale buitensporigheden. tegen Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins zal in den vroegen ochtend van den 5en dezer uit Meklenburg op het Loo terugkeeren. Met dien datum zal de nieuwbenoemde adju dant van den prins de kapitein der infanterie A. Ruijs, luitenant van het regiment grenadiers en jagers, dienst doen bij Z. K. II. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens tegen de helft van deze maand een korten in het bui tenland te verblijven, vermoedelijk in het noor delijk deel van Italië. H. M. is tevens van afschaffen, en om tot een ellendig dekkleed van het overige te dienen, heiligschennis", omdat hij zich in de porphyren-vaas van Constantijn had durven haddenDie over tuiging drukte hen neder: zij zuchtten zij sidderen, en in zijn uitgestrekt paleis bleef de tribuun, eenige weinige hem genegene en geheel toegewijde harten uitgezonderd, alleen De dapperste benden zijner Toscaansche krijgsmacht waren met Irene vertrokken. Het overige yan zijn heir bestond, buiten eenige overgeblevene lijfwachten, uit de Romeinsche militie, welke uit burgers was samengesteld, en die, sinds lang ontevreden over het niet afdoen der achterstallige soldij, thans den banvloek tot verontschuldiging bezigden, om, lijdelijk maar grommende, te huis te blijven. Op den derden dag brak een nieuw voorval den schijnbaren doodslaap der stad voor eene wijle af; ongeveer honderd vijftig huurlingen, aangevoerd door Pepino Di Minorbino, een Napolitaan, die half edele, half bandiet was, en tot Montreal's werktuigen behoorde, trokken de stad in, maakten zich van de vestingen der Colonna's meester en zonden een heraut de straten van Rome rond, om, in naam van den kardinaal legaat, eene belooning van tien dui zend florijnen uit te loven voor het hoofd van Cola Di Rienzi. Daar weerklonk, luide en indrukwekkend als van ouds, de groote klok van het Capitolium plan om alvorens naar 's-Gravenhage terug te keeren van af begin November nog eenigen tijd bij de Kon. familie op het Loo door te brengen Het ontslag van Generaal Fabius. Nader vernemen wij omtrent dit ontslag, dat het genomen werd, naar aanleiding van een schrijven van Z.E. den Minister van Oorlog, waarin deze den commandant der stelling Amsterdam mededeelt, dat hij voornemens was, hem met 1 November a.s. te pensionneeren. Generaal Fabius diende daarop onmiddellijk zijn aanvrage om ontslag in. Van 't bestaan van eenig meeningverschil tus- schen den minister van Oorlog en den comman dant der stelling Amsterdam, is niets gebleken. (Tel.) Militairen en Coöperatie. Wij hebben reeds gemeld, dat de aanschrijving van 44 Februari 1899, betreffende landsdienaren als bestuurslid van coöperatieve vereenigingen, is ingetrokken, waardoor het in den vervolge aan militairen niet meer verboden is bestuursfuncties te vervullen bij coöperatieve vereenigingen. In verband hiermede heeft de Minister van Oorlog de autoriteiten der Landmacht verzocht nauwgezet toe te zieD, dat de dienst door het eventueel vervullen van dergelijke functies geen schade ondervindt en, zoo dit het geval mocht zijn, hem daarvan kennis te geven, aangezien de Minister zich het recht voorbehoudt, alsdan de verdere vervulling van zoodanige functie te ver bieden. Tevens verzoekt de Minister ook daarop te willen letten, dat militairen in genoemde functies geene werkzaamheden mogen verrichten, welke hen rechtstreeks met het publiek in aanraking brengen of waarbij handelingen in het openbaar vereischt worden. Het getij verloopt. De «Nieuwe Ct." klaagt in bittere ontgoocheling over het liberale verkiezingsleed in het district Middelburg. Zoowel voor de vrijzinnige als voor de rechtsche vacature zijn mannen der rechterzijde gekozen. En het liberalendom had nog wel zoo vast gehoopt, dat de omzetting van de Zeeuwsche Staten die in Juni op het doode punt stonden en een kortstondige meerderheid snel gebruikte om de rechtsche gedeputeerden te wippen en den liberaal Fokke naar de Eerste Kamer afvaardigden - bestendigd zou blijven. «Het schijnt, dat de fut er bij de vrijzinnige kiezers te Middelburg al weer uit is," jammert de »N. Ct." Zoo is het inderdaad, en niet alleen te Middelburg, maar door het heele land. Werd op het oogenblik een nieuwe uitspraak der kiezers gevraagd, dan zou zij een ernstige herziening zijn van het resultaat der in hartstocht en verblinding gevoerde jongste stembuscampagne. Rotterdam heeft dadelijk het teeken gegeven, dat het con centratie-getij al aan 't verloopen was, en Mid delburg bevestigt thans deze snelgekoraen ken tering. het volk, lusteloos, ontmoedigd en nederge slagen, door vrees voor het Pauselijk gezag, (dat sedert de verplaatsing van den Heiligen Stoel, bij zulke gelegen heden, nog grooter invloed uitoefende) begaf zich ongewapend naar het plein, en vond er, ter zijde van den leeuw, den tribuun. Onder aan de trappen stonden zijne schildknapen de een hield zijn oorlogs- ros bij de teugels, de andere droeg zijnen helm en dezelfde strijdbijl, welke hen, aan het hoofd van het heir, ter overwinning geleid had. Aan zijne zijde stond een klein getal lijf wachten zijn gevolg en twee of ;drie der aan zienlijkste burgers. Hij hield het ongedekte hoofd 'fier omhoog, op de verblufte en ongewapende menigte sta rende, met eenen blik, die bittere verachting en diep medelijden teekendeen toen de klok ophield te kleppen en de baron der woelige zee gestild waren, sprak hij het luisterend volk dus aan „Gij komt dan, nog eenmaal!.. Verschijnt gij als, slaven, of als vrije lieden? Een hand gewa pende knechten is binnen uwe muren wilt gij, die de hoogmoedigste ridders, de geoefendste oorlogs mannen van Rome van voor uwe poorten weg- joegt, wil gij u thans aan een honderd vijftig huurlingen en vreemdelingen onderwerpen?... Wordt vervolgd). rby by verlies f60 bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1