Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden- zal kunnen voortgaan. Tot het bijwonen dezer vergadering zullen worden opgeroepen al degenen, die zich bereids tot toetreding hebben opgegeven. De tegenwoordigheid vaa R K. Gemeenteraads leden die zich nog niet bij den Bond hebben aangesloten, zal echter evenzeer op prijs worden gesteld. Wa&rberifi&S. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.4 te Horta. Laagste barometerstand 747.7 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen zuidelijken tot zuidwestelijken wind, nevelig tot .zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, overdag iets koeler. Bakkers. Door het bestuur der Bakkerspatroonsvereeniging afd. van den Ned. Brood- Koek- en Banketbak- kersbond is het volgende adres aan den' Raad verzonden «Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Bakkerspatroonsvereeniging, afd. Schiedam van den Nederlandschen Brood-, Koek- en Banket- bakkersbond, dat zij tot haar leedwezen heeft ge zien, dat uw college teruggekomen is op haar vroeger ingenomen standpunt ten aanzien van het verzoek der Coöperatieve bakkerij en ver- bruiksvereeniging «Door Eendracht Sterker" om het broodgewicht bij verordening te regelen. In de allereerste plaats meent zij de vraag te mogen stellen, waaruit de noodzakelijkheid geble- is voor de overheid om in dezen regelend op te treden. Zou de kwestie gaan tegen knoeierij van eenige bakkers, dan zou voorzeker zoo niet de meerderheid, dan toch .een deel onzer vakge- nooten instemming betuigen met maatregelen tegen oneerlijke concurentie. De Coöperatieve vereeniging staat echter alleen en wel omdat zij in dezen eene geheel bijzon dere positie inneemt, daar zij slechts brood tot een beperkt aantal soorten aflevert en haar con sumenten de keuze hebben tusschen uittreden uit de Coöperatie of aannemen wat beschik baar is. De particuliere bakker heeft echter rekening te houden met de uiteenloopende eischen der clientèle en heeft te zorgen voor goed doorbak ken brood van veertien uiteenloopende soorten, waarbij het percentage van het hard gebakken brood overwegend is. Het verzoek der Coöperatie komt in een eigenaardig daglicht, omdat haar brood even min de wicht geeft als dat van den particulieren bakker. En dat kan ook niet anders, omdat, wanneer men gelijke hoeveelheden deeg tegelijkertijd bakt, het gewicht van de daaraan gebakken brooden uiteenloopt. In het verzoek wordt gesproken over oneerlijke concurrentie in dezen, waarom vooral gewicht op het brood gewenscht was. Het is voor ons zeer onbegrijpelijk, want uit een in te stellen onderzoek zal u duidelijk blijken, dat het brood van dezelfde soort als dat der coöperatieve bak kerij ongeveer eenzelfde gewicht houdt. Dat de finantieeie uitkomsten van het bedrijf de laatste jaren geen woekerwinsten bezorgden, getuigen toch de winstuitkeeringen der verzoekster zelve. Voor ons zijn deze feiten voldoende u te kunnen verzekeren dat er in dezen van oneerlijke concur rentie geen sprake kan zijn. Wordt de discussie in de jongste vergadering goed begrepen, dan zouden er onder de Raads leden voorstanders zijn, die alleen een minimum gewicht van het brood willen gerandeeren dat men daarmede de verordening nog minder te handhaven maakt, schijnen voorstanders niet te begrijpen, want wanneer ook naar boven geen grens gesteld wordt, zou vervolging geheel onmo gelijk zijn. In de memorie van toelichting van de coöpe ratieve vereeniging leest men, dat andere artike len per maat of gewicht verkocht worden doch men ten aanzien van het brood alleen vrijheid heeft den verbruiker voor zijn zuurverdiende geld zooveel te geven als men verkiest. Een der raadsleden heeft gezegd, dat ook eieren wel eens per gewicht verkocht worden, daarmede js de geheeie bewering juist gekarakteriseerd. Want hoe democratisch de ontboezeming om trent het zuurverdiende geld ook moge klinken, ze is onjuist, omdat als regel in den kleinhandel de brooden evenals de eieren en zooveel andere levensbehoeften per stuk verkocht worden en niet per maat of gewicht. Een ander lid uwer vergadering heeft den doorslag gegeven voor uwe vorige beslissing, getuige het door den heer Van Westendorp ge sprokene door te beweren dat sommige gezin nen, door bij een bakker in het krijt te staan, aan den bakker gebonden zouden zijn. Zou nu in ernst een arbeidersgezin, dat diep bij den bakker in het krijt staat, zich zoo in dezen gebonden achten, dat het den bakker ongestoord laat leveren wat hij wildedan zou die bakker met dezelfde vrijheid ook meer kunnen vragen. De ondervinding leert echter dat de band, die den bakker aan dergelijke borgklanten bindt, behoudens enkele uitzonderingen, in andere richting trekt dan is aangeduid. Adressante kan in deze met sprekende feiten opkomen; In de memorie van toelichting verstout men zich verder te bewereD, dat de verordening te Vlaardingen tot veler tevredenheid werkt. In uwen .Raad is van alleszins bevoegde zijde een verklaring gedaan die de waarde van het beweren tot ongeveer nihil terugbrengt. Wij hebben daarom deswege niets naders te zeggen, terwijl wij de verdere bladvulling omtrent andere plaat sen geen repliek waardig keuren. Het beroep op de omstandigheden dat in 1781 dergelijke en zelfs veel strengere bepalingen be staan hebben, kan heusch niet in het voordeel van adressanten strekken. Want waren die be palingen weggevaagd b.v. in een revolutionnaire vlaag, dan zou men nog kunnen spreken van een onbedachtzaamheid. Dat is niet het geval, want in sommige kleinere gemeenten werd tot den jare 1860 en later voortgesukkeld met broodzettingen daaraan verbonden broodgewicht. En uit de mededeelingen van die dagen blijkt dat tot aller tevredenheid aan de niet te hand haven bepaling een einde werd gemaakt. Geen onbedachtzaamheid vaagde de oude be paling weg, maar onbedachtzaam is wel het beroep op de vroegere bepaling, waaraan de on bruikbaarheid door haar intrekking na rijp beraad, zoo klaar is bewezen. Wij zijn den adressanten dank verschuldigd voor dit waardevol argument tegen haar verzoek. Het bezwaar tegen de gewichtsbepaling van het brood was in die dagen en is het nog steeds, dat een brood geen juist gewicht hebben kan, en den eersten dag een ander gewicht heeft dan den volgenden. Eerstens heeft de bakker het niet in zijn macht ten alle tijden te zorgen dat de oven precies die bakhitte heeft, die hem in staat stelt het brood op den wicht te bakken. Ten tweede doet zich steeds het geval voor, dat uit éen oven brooden komen van verschillend gewicht, omreden het veelal afhangt van de plaats welke het brood in den oven inneemt waarbij nog komt dat het eene brood veel langer in de oven zit als het andere. Het brood dat het eerste in den oven wordt gebracht komt onvermijdelijk bjjna het laatste er uitdit geeft ongeveer een verschil van 10 minuten. Niet in details van het vak willende afdalen, meent zij U er toch op te moeten wijzen dat er brooden gebakken worden die aan alle zijden be schoren in een half uur gaar zijn, terwijl er brood gebakken wordt dat geheel vrij staande in den oven den tijd van drie kwartier noodig heeft bij een zelfde gewichtsverhouding, wil het aan de gestelde eischen voldoen. Het is dunkt ons onnoodig er verder op te wijzen dat dit zeer groot gewichtsverschil tenge volge heeft. Waar nu juist regelen van de oventemperatuur bij heeteluchtovens eenigszins aan het bezwaar tegen de verordening tegemoet zou komen, ligt het voor de hand, dat de groote, toegeruste bak-* kerijen een voordeel zouden krijgen op de minder goed toegeruste kleine en juist dezen door den maatregel het zwaarst getroffen zouden worden. Niet te min zouden allen den maatregel ge voelen, daar zij een rechtmatige ontwikkeling van het bedrijf in den weg staat, namelijk het be schikbaar stellen van verschillende broodsoorten. Adressante is van meening, dat de gevraagde verordening öf zal zijn een doode letter öf tot on onverdiende straffen aanleiding geven en dat bij handhaving zij in hun bedrijf beperkt worden en in ongunstige verhouding komen tot de coöperatieve bakkerijen die een beperkt aantal broodsoorten afleveren. Zij meent wel dat de overheid tot coöperatie gelegenheid heeft te geven, doch meent ook, dat aan het eigen bedrijf gelegenheid moet gelaten worden een eerlijk stuk brood te verdienen, en dat het onrecht zoude zijn, wanneer van over heidswege partij zou worden gekozen. Adressante heeft de zaak uiteengezet en meent op grond van dezen te mogen vragen terug te komen op haar beslissing in dezen reeds genomen. 't Welk doende enz," Gemeenteraad. Aanvu] lingsagcnda yopir de raadsvergadering, te houden op 7 October 1913. 8. Benoeming' van een onderwijzer in handen arbeid aan cte I Ier li al i ngs school voor jongens voor den cursus 1913/1914 wegens het bedanken voor zijn benoeming1 door den heer KoorengeVél. Aanbevolen wordt de heer J. L. Dolman te Rotterdam. |9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de traktementregeling voor den Rector van het Gytmnasium, in verband met de ontstaande vacature. Straatverlichting. 'Er js reedis meermalen prver geklaagd, dat in verschillende isltraten de lantaarn® des avonds veel te laat worden ontstoken. Jfet js ons gebleken, dat die klachten niet zonder gjiond zijn en het zeer gewenscht js dat er eens een afdoende verbetering zal plaats: heb ben. I 1 Vooral in de buitenwijken is de verlichting in een woord treurig. Sommige straten, zelfs drukke verkeerswegen, zijn vaak op tijdstippen dat pip! de Hoogj-iraat en omgeving die lantaarns, leeds een paar uren branden, nog1 in een Egyptische duisternis ge huld. 'Dat zulke misstanden niet zonder gevaar zijn voor de veiligheid van het publiek is te begrij pen. Er moet toch een reden zijn waarom hier niet naar verbetering wordt gestreefd. Raat men van gemeentewege waar het geldt de zorg voor een goede straatverlichting vooral niet al te zuinig zijn. Circus Wilke. Gister-avond had in den circus Wilke, in de St. Liduinastraat, de gala-openingsvoorstelling plaats. Het publiek zal zich ongetwijfeld op dezen avond uitstekend hebben geamuseerd. Wat te zien werd gegeven op het gebied van dressuur was inderdaad schitterend. Grooter verscheidenheid als hier te aanschouwen is, zal men slechts zelden hebben gezien. Het zijn allen programma-nummers welke slechts in een eerste klas circus worden vertoond. Als men nagaat, dat het programma van gister avond uit niet minder dan 29 nummers bestond, kan men begrijpen dat er negal wat te aanschou wen is geweest. De titel «Reuzen programma" was dan ook voor de dien avond gegeven voor stelling ten volle gemotiveerd. Er waren prachtige Javaansche penny's, sierlijke springpaarden, uitstekend gedresseerde Deensche tijgerpaarden en Hongaarsche vossen. Op het gebied van schoolrijden en acrobatiek te paard werd meenig kunstig stukje vertoond. Veel succes bad o.a. het nummer Olifanten- en ponny-dressuur, voorgesteld door mad. Th. Renz Twee uitnemend gedresseerde olifanten maakten allerlei aardige kunstjes waarbij de artiste, die deze dieren opvoerde, van groote onverschrokken heid bljjk gaf. Ter afwisseling treden verschillende clown's, acrobaten en jongleurs op. De clown's hebben er uitstekend slag van om met hun dolle fratsen de lachlust van het publiek op te wekken. Wat de jongleurs en acrobaten in dezen circus presteeren, is in één woord bewonderenswaardig. Een jongleur b.v. klimt op eeu geheel losstaandeu ladder, gaat op de hoogste sport met een raket, hoed en bal jongleeren en speelt daarna een vroolijk deuntje op een viool. Deze artist wordt door de Santy Brothers, bijgenaamd levende propellers, nog ver overtroffen. Deze acrobaten voerden in den nok van den circus hoogst merk waardige gymnastische toeren uit. Heel hoog zijn twee hoepels aangebracht, waarin beiden terwijl deze hoepels zeer snel ronddraaien allerlei be wegingen uitvoeren. Het is wel eenigszins ijzing wekkend, maar toch ongemeen kunstig. De monteering van alle nummers kan niet anders dan geroemd worden. Er waren buitengewoon fraaie costuums, vooral een der clowns was schitterend uitgedost. Het is dan ook geen wonder, dat in alle plaatsen waar de circus Wilke voorstellingen heeft gegeven, hij groot succes heeft gehad. Onzen lezers kunnen wij ten zeerste aanbevelen bij Wilke eens een kijkje te gaan nemen. Gisteravond was er reeds een vrij talrijk publiek. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan bet Commissariaat van politie medaillons, fantasiebroche, fietspomp, ijsmuts. Terug te bekomen aan de volgende adressen: portefeuille met inhoua, Juffr. Romers, Oostsingel 39kincterschoentjes, de Bruijn, Ouddorpschestraat 12damesportemonnaie, Kooijman, Oversehiesche- straat 17; dameshorloge, P. W. L. Knoop, Anna Paulownastraat 15b te Rotterdam; medaillon, Jiongsten, Puttershoekschestro at 4; collier, Paling, Hoogstraat 9; gouden broche, Boer, F abristraat 35boven. i 1 Geldleeniug Schiedam. Wij vestigen de aandacht op achterstaande ad vertentie waarin de geldleening groot £750.000, rentende 41/2 pet-, dier gemeente Schiedam wordt aangekondigd. 1 De inschrijving op 750 obligatien van deze leening, elk groot f1000, zal tot den koers van 100 pet. zijn opengesteld op Woensdag 8 October a.s. te Schiedam, Amsterdam, 's-Gravenhage en Groningen op ae in de advertentie aangegleiven kantoren. 1 Te dezer stede is de inschrijving opengesteld zoowel ten kantore van die heeren 'H. J. van Ogtrop Zn. als van den gemeente-ontvanger. Programma van de laatste uitvoe- ring in dit seizoen, door het Stedelijk Muziekkorps op Zondag 5 Oct., 's nam. 1 ure, in de Plantage te geven 1. Onafhankelijkheids Marsch, C. K. L. Burgdorfier. 2. Ouverture Norma, v. Bellini. 3. Künstler Leben, Walzer, J. Strauss. 4. Erinnering an Tanhauser, Fantasie, R. Wagner. 5. Wonnetraum, Gavotte, F. Sabathie. 6. Unter dem Sternen banner, Marsch, Sousa. 7. Volksliederen. Hoogwater te Schiedam: Zondag 5 Oct. 7.19 v m., 7.41 n.m. Maandag 6 Oct. 8.10 v.m.8.31 n.m. Naar wij vernemen i® de heer K. Rovers alhier, benoemd tot examinator voor; boek houden, handelsrebenen en handelsrecht van de Nederlandsche Vereeniging fot bevordering: der Handelswe ten schappen. j Door den heer d'r. J. L. LieizeabeAg is den Raad met ingang van 1 Januari 191^ eervol ontslag gevraagd als rector tevens lee,raaf in het Heibreeuwscih aan het Gymnasium alhier zulks naar aanleiding van zijne benoeming tot rector aan het Gemeentelijke Gymnasium te Am sterdam. pe heer dr. B. de Br.uiu heeft 3en Gemeenteraad jontslag gevraagd als curator van het Gymnasium. Gister-avond is alhier aangehou* den op verzoek der weesinrichting te Amsterdam een minderjarig meisje dat die inrichting was ont- loopen. Zij is naar het weeshuis teruggebracht. H e d e n-n acht zijn aan het politie- bureau verbonden twee vrouwende eene bad een wonde aan het achterhoofd de andere had de linkerpols gebroken, een en ander doordat zij> in een rijtuig met andere passagiers van Rotter dam komende, met dat rijtuig op den dijk waren omgevallen. Zooals de koetsier beweerde, was het rijtuig omgevallen, omdat er een balk op den weg lag* Bij onderzoek is echter gebleken, dat dit niet waar was. De koetsier is vermoedelijk bij vergissing op de verhoogde trambaan gereden bij het Roode Hek, waar het ongeluk plaats had, en doordat het rijtuig daar slechts even op stond, op den kant, er afgetuimeld. Ook de koetsier bekwam daarbij nog een onbeduidende verwonding aan het lin kerbeen. Nadat de verwonden waren verbonden, zjjn d« passagiers, die allen onder den invloed van ster ken drank verkeerden, met hetzelfde rijtuig naar Rotterdam teruggekeerd. Verbetering. In het verslag van den Liturgisch en cursus staat, w;aar isprake is van de H. H. Sacramenten, abusief innerlijke teefcenen; dit moest zijn uiterlijke teekenen. Trouwens, velen zullen die drukfout reeds ju dien zin verbeterd hebben. DIT ROTTERDAM, Naar aanleiding van het feit, dat zooveel ge meentewerklieden aan de verschillende bedrijven vrijstelling hebben verzocht van toetreding! tot het fonds voor weduwen en weietzea, hebben de .voor zitters en secretarissen van het hoofd- en afdee- lings bes tuur van den Rondi van Nederlandsche Gemeentewerklieden gistermorgen een onderhoud gehad met den burgemeester opi te beraden wat in deze aangelegenheid nog gedaan zou kunnen worden om toetreding van werklieden tot het fond® te bevorderen. De burgemeester kon alleen verklaren, dat het ooilege van B. en W. deize zaak nog eens onder de oogen zal zien, waarop de betrokken besturen zich tot den voorzitter der Soc. Dem. raadsfractie hebben gewand, die toezegde in de eerstvolgende raadszitting B. en W. te zullen interpelleeran. Twee politieagenten, die Donderdagnacht op de Zalmhaven te Rotterdam surveilleerden, hoorden van den waterkant om hulp roepen. Zij snelden er heen en zagen een man die met ontbloot bovenlijf in een roeiboot zat. Het was een Duitsche stoker van het s.s. «Thekla Bohlen", liggende in de Rijnhaven, die verklaarde dat hjj, na he4 verlaten van een café aan den Schiedamschedijk, op de stille Zalmhaven door 3 mannen was aan gevallen, die hem al zjjn geld afgenomen en vervolgens in het water geworpen hadden. Hy had zich te water van een deel zyner kleederen ontdaan en zwemmend de roeiboot weten te be reiken. De agenten namen den man mee naar den post aan de Leuvehaven, waar hem de ver- eischte hulp werd verleend. Geachte Redactie Beleefd verzoek ik U plaatsing van onderstaand bericht in uw blad, waarvoor bij voorbaat dank Oneerlijke Concurrentie. Door de Naamlooze Vennootschap Lelie-Bioscoop te Leiden wordt sinds 2 October j.l. in de groote Doelenzaal te Rotterdam de historische film .,Vaw de Kribbe tot het Kruisvertoond. In een advertentie in verscheiden bladen deelt thans de heer Jean Desmet, eigenaar van de Cinema «Royal" mede, dat nu als extra-nummer op zijn program van 3 tot 9 October geplaatst heeftVan de Kribbe tot het Kruis (geheel ge kleurd.) De verbijsterende brutaliteit, waarmede hier op oneerlijke wijze aan de Naamlooze Vennootschap Lelie Bioscoop concurrentie wordt aangedaan, is in het oogloopend. Evenwel achten wij het wenschelijk en onzen plicht tegenover het publiek de volgende waar schuwing uitdrukkelijk ten beste te geven: De historische film «Van de Kribbe tot het Kruis", opgenomen ter plaatse waar de handeling geschied is door de «Kalem Company" en waar van het uitsluitend opvoeringsrecht voor Nederland door de Naaml. Veun. Lelie-Bioscoop is aange kocht, wordt te Rotterdam uitsluitend vertoond in de groote Doelenzaal. Alle elders dan in de Doelenzaal vertoonde films onder denzelfden titel zjjn dus niet de beroemde films van de Kalem-Company doch de reeds lang loopende films, bekend onder den naam van «Pas siespelen" waarnaar men thans het onwetende publiek tracht te lokken, door zich wederrechtelijk den titel «Van de Kribbe tot het Kruis" toe te eigenen. Directeur van de Lelie-Bioscoop, A. H. J. Engels. (1! ui ten verantwoordelijkheid der Redactie). &W Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordtdekopyniet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2