Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f .a finn I IUU -<*.< fijn rr-fif; TWEEDE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering RIENZI. Jaarlaag. Zaterdag 4 October 1913 !W 10/42 Staten-Generaai. Binnenland. FEUILLETON. Gemengd Nieuws. Bureau: Botersiraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 42 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Qvereeiifcoistii op fle polis yemelAe voorwaarden. by ievenslange goheele invaliditeit Do verzekering wordt gewaarborgd door verlies van een hand, voet of oog Hoilandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 3 Oct. Geopend halftwee. Voorzittermr. H. Goeman Borgesius- Geïnstalleerd wordt op de gebruikelijke wijze ne heer Nolens, die de eeden aflegt en zitting neemt. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelt voor nog enkele wets ontwerpen aan het afdeelingsonderzoek toe te voe gen, nl. dat betreffende de weezen- en weduwen- verzorging van ambtenaren en dat tot instelling van het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen, hetgeen bij het begrootinghoofdstuk VIII kan Worden behandeld. Daarna is de voorzitter niet meer voornemens een openbare vergadering bijeen te roepen vóór begin November, als wanneer enkele kleine wets ontwerpen zullen worden afgedaan, nl. de bijeen voeging van Stad- en Ambt-Almelo en de toevoe ging van eenige deelen van de gemeenten Naald- Wijk en 's-Gravezande aan Rotterdam. Vóór de openbare behandeling van de Indische begrooting wil de voorzitter dan nog in de afdee- hngen doen onderzoeken de wetsontwerpen om rent verkrijging van landbezit, de voorwaardelijke veroordeeling, de levensverzekering, de woonwa gens, de keuring #an vleesch waren, de electrici- teitsvoorziening, de in 't wild levende nuttige bieren, de waterverontreiniging, verschillende onderwijswetten, en het wetsvoorstel-H e 1 s d i n- g e n nopens het pachtcontract. Voorts heeft de centrale sectie besloten nog maals in de afdeelingen te doen onderzoeken het Wetsontwerp nopens de wijziging van de Woning- Wet, zoowel omdat de voorzitter van de commissie van rapporteurs der Kamer is ontvallen, als om- uat vele nieuwe leden het ontwerp nog nader Willen leeren kennen. Van het voornemen, om ook het wetsvoorstel- Se haper, nopens den arbeidsduur, in de afdee- hngen te doen onderzoeken, heeft de centrale sectie afgezien, omdat de lijst reeds lang is en bet voorstel nauw verband houdt met de leer plichtwet, die nog niet in de afdeelingen kan Worden gebracht, ook omdat de regeering er ver moedelijk nog wijziging in zal brengen. De Kamer besluit conform en gaat uiteen. Op audiëntie. De minister van marine ontving gisteren in Audiëntie de vertegenwoordigers uit de dagelijksche besturen van de vereenigingen «Onderling Belang" v&n marinewerklieden, te Amsterdam, der ver eniging «Wilhalmina van marinewerklieden, te Hellevoetsluis, der vereeniging «Onderling Belang" v*n marinewerklieden te Den Helder en de Chris telijke vereenigiDg van rijkswerklieden. De «Gelderland". Het reisplan van Hr. Ms. pantserdekschip ^Gelderlands voor een oefeningstocht met de adelborsten van le studiejaar, js vastgesteld als v°lgt 140) Wilt gij voor uwen tribuun de wapens aan- S?l'den Gij zwijgt stilhet zij zooWilt Rde wapenen opvatten voor uwe eigene vrij - heid, uw eigen Rome gij zwijgt nog stilBij de heiligen, verzaakt gij aldus ;^v geboorterecht Hebt gij geene wapenen jheer ter uwer eigene verdediging Romeinen mx>rt mijl Deed ik u om echt? zoo ja, laat mij door uwe handen sterven, en trekt dan met messen, van mijn bloed rookende, tegen °mdschen roover op, die slechts de heraut uwer ^iavernij is en ik sterf vereerd, dankbaar en gewroken. Gij schreit, groote God! gij schreit! m en ik kon schreien, ik ook, dat ik leven moest, om tot Romeinen te vergeefs van vrij- *mid te spreken. - Schreien is dit een ?Or voor tranenSchreit thans, en uwe mnen zullen eenen oogst van misdaden en °ekomstige bandeloosheid en dwingelandij rijp ®°en worden I Te wapen, Romeinen te wapen 1 °}gt mij dadelijk naar het paleis der Colon- a si verdrijft dien roover verbant uwen Vertrek Nieuwediep 16 Octaankomst Valencia 27 Oct.vertrek Valencia 5 Nov. aankomst Messina 14 Nov.; vertrek Messina 22 Nov.; aan komst Algiers 8 of 9 Dec. aankomst Nieuwe diep 18 of 19 Dec. Postzegeihandel. In de «Maasbode" worden verschillende bezwa ren geopperd tegen de wijze, waarop onze post- directie de speculatie in postzegels in de hand werkt en daaraan zelf meedoet door uit nieuwe, gelegenheids- en gebruikte postzegels zooveel mo gelijk geld te slaan. Het aankondigen van het aantal beschikbare jubileum-postzegels voor «be langhebbenden" was er weer een staaltje van. En dat het met die heugenis aan de herwinning onzer onafhankelijkheid geen ernst is, wordt bewezen door het feit, dat de directie geen postzegels van geringe waarde, die het meest gebruikt worden, heeft doen aanmaken, maar juist de duurste soor ten. Als een bijzonder sprekend bewijs hoe er geschacherd wordt, meldt het blad nog het vol gende «Zoo werden eenige jaren geleden, toen nieuwe Nederlandsch-Indische strafportzegels in gebruik kwamen, de nog overgebleven ongebruikte exem plaren van de vorige soort, die gemakkelijk ver brand hadden kunnen worden, gelijk dit bv. in Engeland geschiedt, aan liefhebbers, speculanten en handelaars bij heele vellen tegelijk verkocht. «Om nu maar zooveel mogelijk geld uit deze zegeltjes te slaan, ging men bij den verkoop vol genderwijs te werk. Er werd rondgestrooid, dat er slechts weinig vellen van waarden van 75 cents meer in voorraad waren. Eenige liefhebbers, daar door van de wijs gebracht, schreven in voor groote bedragen, andere echter, meer flegmatisch aan gelegd, voor veel lagere sommen. En zoo gebeurde het, dat de een zich eea vel van den voorraad, die veel grooter was dan men zich had voorge steld, zag toegewezen voor de som van f200 het bedrag, waarvoor men had ingeschreven een ander voor f160, een derde voor f110, een vierde voor f30, zegge dertig gulden. Een ieder kreeg dus een vel voor het bedrag, waarvoor hij had ingeschreven." Provinciale Staten van Noord-Brabant. Bij Kon. besluit is machtiging verleend aan den commissaris der Koningin in de provincie Noord- Brabant tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting, in de maand October dezes jaars, ten einde alsdan aan de orde te stellen de vaststelling van de statuten der op te richten naamlooze vennootschap, welke zich ten doel stelt de geheele provincie Noord-Brabant geleidelijk van electrischen stroom te voorzien en het treffen van maatregelen tot levering van elec trischen stroom in de gemeente Helmond en hare omgeving. Het vermoorde knaapje te Amster dam. Op het politiebureau aan de Warraoesstraat vervoegen zich een aantal personen en jongens, vijand (het is mij hetzelfde wat ge later mij doet)." Hij hield op zijne woorden hadden gee ne geestdrift ontstoken „of" vervolgde hij, „ik laat u aan uw lot over." Er was een lang, dof, algemeen gemompel, dat eindelijk spreken werd, en vele stemmen riepen gelijktijdig „De bulle van den Pausge zijt een ver vloekt man I" „Wat," riep de tribuun, „en gij zijt het, die mij verlaat, voor wier zaak alleen de menschen het wagen durven Gods bliksem tegen mij te slingeren Is het niet voor u, dat ik ketter en oproerling verklaard werd Wat zijn de mis daden, welke men mij aantijgt? dat ik Rome vrij heb gemaakt, dat ik beweerd heb, dat Italië recht had het te wezen dat ik de trotsche grooten vernederd heb, die de geesel van beide, Paus en volk, waren En gij, gij verwijt mij datgene, wat ik voor u durfde, wat ik voor u deed Mannen met u had ik willen vechten, voor u had ik willen sneuvelen. Gij begeeft u zelve, daar ge mij begeeft, en sedert ik niet langer over dappere lieden heersch, sta ik mijn gezag aan den dwingeland, dien gij de voorkeur geeft, af. Zeven maanden heb ik over u gere geerd de handel' bloeit mijne gerechtigheid was onkreukbaar ik zegevierde in het veld ik heb u getoond wat Rome kon zijn en daar ik afstand doe van het gezag, waarmede ge mij bekleeddet. strijdt na mijn vertrek voor uwe vrijheidHet maakt weinig uit, wie het hoofd is van een dapper en groot volk. die mededeelingen doen over soortgelijke gevallen, die zich vroeger hebben voorgedaan. Onder die personen is een koopman in ongeregelde goederen, zekere Lehman Lierens, wonende Rapenburger straat. Zijn dochtertje was op Koninginnedag door een als werkman gekleed individu meegetroond naar het open terrein, waar eens de Parkschouw burg stond. Daar werd de man met het meisje door voetballende jongens opgemerkt en door de politie gearresteerd. Later is die verdachte op vrije voeten gesteld. De heer Lehman meende in de beschrijving, die het broertje van het vermoorde knaapje had gegeven, het signalement te herkennen van het individu, dat zijn dochtertje op i September heeft meegetroond. Andere personen meenden in het signalement een snuiter te herkennen, dien zij tusschen Maandag j.l. en gisteren hadden gezien. Voor de politie is het uiterst moeilijk uit al deze verhalen waarheid en fantasie te scheiden. De meest waarschijnlijke aanwijzingen worden onderzocht, met nog niet bekroond resultaat. De moeilijkheid is, dat het knaapje reeds Maandag avond moet zijn vermoord en niet is na te gaan of de dader naar de stad teruggekeerd dan wel elders is heengegaan. Als bijzonderheid kunnen we nog meedeelen, dat het lijkje werd gevonden met gekromde vin gertjes, waarin aarde en grashalmen zaten. Waarschijnlijk heeft de kleine, in stervensnood, geprobeerd zich nog tegen den onverlatene te verzetten. De verslagenheid in de buurt, waar de ouders van het kind wonen, is algemeen. De ouders zijn, wat begrijpelijk is, ontroostbaar Gistermiddag1 is het lijkje van bet vermoor de knaapje geschouwd en daarna naar de ouder lijke woning vervoerd. jHet zevenjarig broertje was den gehc-elen dag met de recherche op stap. 'De vierkante'fct.uiver. De Rijks Munt is dezer dagen begonnen met den aanmaak van da nieuwe vierkante stuiver met ronae hoeken. Ovet eeniigen tijd zal deze nieuwe munt in circulatie worden gebracht. (U. D.) Gedenkzuil 1813. Er hebban zich, naai het „U. D." meldt, eenige heeren gevormd tot een commissie om bij de 11 trechtsche burgerij steun te verzoeken voor het plan, een eenvoudige gedenkzuil op te richten in de omgeving van. de Töl'steegbrug, waar de Fransehen in den nacht van 27 op 28 November 1813 overheen trokken, onze stad verlatende om het vela te ruimen voor de aanrukkende kozakken. Het ongeluk op het f o r t E r f p r i n-s. Eenige maanden geleden is, zooals men zich her inneren zal, op het fort Erfprins uit een kanon van 24 c.M. L/35 het sluitstuk gevlogen bij1 het afgaan van een schot; eenige personen wërden daardoor min of meer ernstig veirwona. Bewijst, dat Rome vele Rienzi's vele gelukkiger Rienzi's telt!" „Ik wenschte, dat hij nooit getracht had eene belasting van ons te heffen," zeide Cecco Del Vecchio, die de ware vleesch wording was van het gevoelen des gemeens, „en dat hij de baronnen had doen onthoofden." „Ja!" riep de voormalige doodgraver, „maar die gewijde porphyren-vaas „En waarom zouden wij ons laten kelen," sprak de slager, „gelijk mijne twee broeders God hebbe hunne ziel Het gelaat der menigte had over het alge meen eene uitdrukking van besluiteloosheid en schaamte; velen meenden en kermden, niemand (de vorige sprekers uitgezonderd) beschuldigden Rienzi; niemand verweet hem iets, maar nie mand scheen geneigd de wapenen op te vatten. Het was een dier vlagen van lusteloosheid, dier aanvallen van onverschilligheid en slaperigheid, welke zich dikwerf meester maken van een volk, dat vrijheid slechts voor eene zaak houdt, voor welke men moet worden opgewonden, en in zekere stemming zijn gebrachtop het welk het tooverwoord zijn kracht verloren heeftdat niet lang al hare waarachige, rede lijke, wezenlijke en gezegende gevolgen ge smaakt heeftdat door de stormen, welke haren dageraad aankondigden, verschrikt werd, een volk, zoo als het Zuiden er oplevert, zoo als ook het Noorden er gehad heeft, zoo als, indien Cromwel een jaar langer geleefd had, zelfs De „Nieuwe Ct." verneemt thans, dat de com missie van onderzoek, bestaande uit twee offi cieren der artillerie en een burger-ambtenaar der artitaie-inrichtingen, die zoo spoedig mogelijk' na het ongeval ;s benoemd, tot de slotsom is geko men, dat het kanon bij: het. afgaan van een schot niet gioecl gesloten is geweest, waaraan, in strijd met die aanvankelijk verstrekte mededeelingen, het ongeval moet worden geweten. Bescherming van een a en. Uit Wartena (Fr.) schrijft men aan de „Leeuw. Ct.": De ver eeniging De twa Doarpen, hier verleden jaar op. gericht en die zich de bescherming, van de een den tot doe! stelt, heeft zeer veel succes gehad. Op haar verzoek hebben bijna alle eigenaars en vruchtgebruikers van landerijen in den omtrek aan jagers de vergunning geweigerd, eenden te schieten, tiet dageljjtosch bestuur der gemeente klaarderadeel beeft hetzelfde; gedaan op.de ge- mecntewiateren. En nu wemelt het hier van een den. Dezer dagen heeft het bestuur der vereeniging voor den tijd van zes jaren bet jachtrecht op het domein water het "W artenas terwijd gepacht. Na tuurlijk wordt van dat recht geen gebruik ge maaid, zoodat ook daar de eenden veilig zijn. Inbrekers en zakkenrollers. In brekers hebben Donderdag-avond, tijdens de fees ten te Haarlem, een goeden slag geslagen. Terwijl de bewoonster van het perceel Jorden- straat 46, mej. F. M. A. Druyvestein, 's avonds 7| en 9i uur afwezig was, is de voordeur met een valschen sleutel geopend. Uit het buiïet zijn gestolen 6 zilveren lepels en 14 zilveren vorken. Uit een linnenkasteen gouden potloodhouder, drie gouden broches, een zilveren broche, een zi- veren dameshorloge met ketting, een gouden scha kelarmband, drie zilveren armbanden, een gouden medaillon. De inbrekers zijn nogal netjes te werk gegaan en hebben niet veel vernield of beschadigd. Het buffet was niet geslotenalleen de linnenkast is met geweld opengebroken. Zakkenrollers hebben tijdens de onaf hankelijkheidsfeesten te Haarlem een goeden slag geslagen. Reeds melden we, dat bij de politie aangifte is gedaan, dat Woensdag gerold zijn een gouden ketting en drie portemonnais, elk met ongeveer f 7. Nader blijkt evenwel, dat Woensdag boven dien nog gerold zijn een zilveren horloge met nikkelen ketting en een portemonnaie met f 17.50. Donderdag was de buit nog rijker, toen zijn gerold 7 portemonnais, respectievelijk inhoudend: f2.08. f3.25, f5, f10, f 14, f22 en f23. Boven dien een gouden heerenhorloge met gouden ket ting en een gouden dameshorloge met gouden ketting. De parelsnoer-affaire. Woensdag zijn voor de tiende maal de vierbeschuldigden in zake Engeland er een zou hebben aanschouwd. Aan zulk eene verlaging van ziel, zulk eene verblin ding des verstands, staat zelfs het edelste volk bloot, wanneer de vrijheid, die als een eik de telg van eeuwen moest zijn, en wortelen heb ben geschoten tot in den diepsten grond van zeden en gewoonten, als eene vreemde plant overgebracht, gedurende eenen korten tijd door broeikastwarmte wordt in het leven gehouden en (gelijk de Boom en de Dryade, in de fabel der Ouden) bloeit en verwelkt, met de enkelen geest, die haar beschermt. „Gave de hemel, dat ik een man ware barstte Angelo uit, die zich achter Rienzi ge plaatst had. „Hoort hem, hoort den knaap," riep de tri buun, „uit den mond der onschuld zult gij wijsheid hoorenHij wenscht een man te ziin, gelijk gij mannen zijt, om te handelen, gelijk gij moest handelen. Geef acht, ik zal met deze weinige getrouwen naar de wijk der Co- lonna's rijden, en mij voor de vesting van uwen vijand ten strijd gereed houden. Driemalen zal mijne trompet voor die vesting gestoken wor den zoo gij bij het derde blazen niet komt, gewapend, gelijk het u past. ik zeg niet allen, maar drie- maar twee- maar een-honderd uwer, dan breek in den staf mijns gezags aan stukken en de wereld zal getuigen, dat honderd en vijf tig roovers de ziel van Rome onderwierpen, zijne bewindslieden verdreven en zijne wetten vertrapten!" (Wordt vervolgd). b\j 8 (JU wijsvinger; I (J 91

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 5