Stads- en (xewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. den heer Koorengevei gegaan. De heer Koren gevel is daar later achter gekomen en heeft toen bedankt, omdat hij inzag, dat men toch te eeni- ger tijd van zijn diensten geen gebruik zou ma ken, indien men een ander geschikt persoon zou hebben gevonden. Om alleen goed te zijn voor het geval dat men niemand anders kan krijgen en hem later weer te passeeren, daarin had de heer Koorengevel geen zin. Volgens de verordening moeten er op de voor dracht twee personen staan. Spr. vraagt de voor dracht terug te zenden en die met een tweetal opnieuw in te dienen. Hij zou het billijk vinden als de heer Koorengevel een vaste aanstelling kreeg. Ten slotte vraagt spr. wat er van waar is, dat aan onderwijzers buiten de stad de betrekking tegen hooger honorarium en reis- en verblijf kosten is aangeboden. De heer G o s 1 i n g a, weth. van onderwijs, antwoordt, dat toen de onderwijzer van Waart van hier is vertrokken, hij een lijst heeft laten circuleeren onder de onderwijzers, waarop zij die in aanmerking wilden komen voor een benoeming bij het herhalingsonderwijs hun handteekening konden zetten. Verschillende personen hebben daarop geteekend, doch de heer Koorengevel niet. Ook verleden jaar heeft de heer Koorengevel op de lijst niet geteekend. Daar niemand zich voor sljöyd had aangemeld, werd een oproeping in de bladen geplaast, eveneens zonder resultaat. Toen de heer Koorengevel zich desgevraagd bereid verklaarde een benoeming te aanvaarden, werd hij op de voordracht geplaatst en benoemd. De heer Koorengevel heeft wel een briefje gestuurd dat hij zich terugtrok maar niet aan B. en W. doch aan het hoofd. Koorengevel heeft zich over niemand te beklagen, daar er, behoudens eenige oude krachten, geen personeel voor vast bij het herhalingsonderwijs is benoemd. De cursus is thans begonnen en er is geen reden tot uitstel der benoeming van een onderwijzer. Wat de voordracht van twee betreft, merkt spr. op, dat als er slechts één sollicitant is, men er kwalijk twee op de voordracht kan plaatsen, De persoon die benoemd wordt, krijgt het salaris overeenkomstig de verordening. De heer Van den Hoek herhaalt zijn betoog en blijft aandringen op aanvulling der voordracht met een tweeden candidaat. De Voorzitter merkt op dat er bij het herhalingsonderwijs altijd tijdelijk personeel wordt benoemd, ook reeds in de dagen toen hij wethou der was. De heer G o s 1 i n g a bespreekt nog de opmer king van den heer v. d. Hoek, volgens welke de wethouder eerst van Galen Last op het stadhuis had ontboden om hem voor een benoeming in aan merking te laten komen en wanneer zulks ging dan den heer Korengevel te passeeren. De heer G o s 1 i n g a ontzegt den heer v. d. Hoek het recht om mee te deelen wat hij met den heer v. Galen heeft besproken en de reden waar om dezen is ontboden. De heer v. d. Hoek is immers daarbij niet tegenwoordig geweest en kan dus niet weten wat daar gezegd is. Het is een dwaasheid te verlangen dat de Raad de voordracht zal terugzenden om den heer Koren gevel daarop te doen plaatsen, die zelf bedankt heeft. De Voorzitter vraagt den heer v. d. Hoek of hij nog een voorstel doet om de voordracht terug te zenden. De heer v. d. Hoek antwoordt ontkennend. Alsnu wordt tot stemming overgegaan en de heer J. L. Dortman benoemd. Broodgewicht. 3. Beslissing over het voorstel- Houtman om Burgemeester en Wethouders uit te noodigen een ontwerp-verordening betreffende het gewicht van brood in te dienen. In de vorige vergadering staakten over dit voorstel de stemmen (10 tegen 10). De heer Van der Zee vraagt het woord. De Voorzitter zegt, dat 't niet de ge woonte is over dergelijke voorstellen die reeds be sproken zijn, weer 't woord te voeren. Wil de Raad 't echter toestaan, dan is voorz. bereid het woord te geven. De heer Van der Zee zegt, dat 't hem wel spijt Het voorstel wordt verworpen met 147 stemmen. Voor stemmen de heeren Dinkelaar, Van Wes tendorp, Van der Zee, Houtman, De Bruin, Van den Hoek en Koopmans. De heer Van der Schalk komt ter vergadering. De heer R i s zegt, dat hij nu terugkomt op het voorstel, een Raadscommissie van voor- en tegenstanders te doen benoemen. Een dergelijke Raadscommissie zou dan kunnen uitmaken of 't gewenscht was eene verordening als hier bedoeld in het leven te roepen. De Voorzitter vraagt of dit voorstel on dersteund wordt. De heeren Koopmans en De Bruin ondersteunen dat voorstel. De heer Van der Zee acht wat de heer Ris voorgesteld heeft, niet in het belang van de zaakzelve. Hij merkt op dat de bakkerspatroons in hun advies alleen hebben verklaard wat zij niet konden geven, laten zij nu verklaren wat zij wel geven kunnen. Laten de bakkers zelf beslissen, dan zal er een commissie worden in het leven geroepen die doel treft. Eene commissie van advies moet hier uitspraak doen anders zal men niets bereiken. De heer R i s zegt, dat 't door den heer Van der Zee opgemerkte van toepassing zou zijn, wan neer B. en W. als bedoeld, waren uitgenoodigd maar wanneer een Raadscommissie wordt be noemd, zal die werkelijk wel het oor te luisteren leggen bij de vakmenschen. Men moet eerst het voor en tegen hebben gehoorddaarna kan men zijn eigen gedachten laten gaan. De heer Van der Zee ziet niet in dat het doel langs den weg door den heer Ris beoogd, zal worden bereikt. De Voorzitter meent, dat de gedachte van den heer Van den Zee tegenovergesteld is aan die van den heer Ris. De heer De Bruin zegt, dat hij wel het voorstelRis heeft ondersteund, maar hij meent, dat 't niet noodig is daarvoor eerst te stemmen. Wat daarin bedoeld wordt, is een uitgemaakte zaak. In de vorige zitting heeft de meerderheid het preadvies van B. en W. verworpen dat is eene principieele beslissing omtrent het gewicht van het brood. Wel hebben na dien tijd belang hebbenden zich doen gelden: maar totnogtoe ziet spr. niet in, dat de waardigheid van den Raad te grabbel moed gegooid worden door te reageeren op een besluit, dat nog slechts veertien daag Oud is. Dat acht hjj een heel slechte gewoonte, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Spr. wijst er op dat er meerdere verordeningeu zijn vastgesteld zeer tegen den zin van de groote minderheid, die toch hare ernstige overtuiging heeftmaar dat die minderheid er niet aan ge dacht heeft op die verschillende besluiten te rea geeren. Zij laat de verantwoordelijkheid geheel aan hen die de verkeerde verordening hebben vastgesteld en wil het betrokken beginsel gelegen heid laten zich in te werken opdat 't in de praktijk al of niet probaat blijkt. Spr. zegt, dat de gehouden stemming de loopende geruchten bevestigt en houdt vol, dat het beginsel in het voorstel omtrent een Raadscommissie neergelegd, reeds is aangenomen. Naar zijne meening moet men nu overgaan tot het benoemen van 3 leden uit den Raad. De heer Wouterlood verklaart zijn stem te willen motiveeren. Hij zal voortaan zijn stem uitbrengen tegen ieder voorstel omtrent het ge wicht van het brood. Don vorigen keer heeft hij zijn stem voor het praeadvies van B. en W. uit gebracht, maar toen wist hij niet wat hij nu weet. Verschillende inlichtingen hebben hem de zaak zoo duidelijk gemaakt, dat hij overtuigd is, eene dergelijke verordening in de praktijk onuit voerbaar en in hooge mate onbillijk zou zijn. Wat betreft het verwijt van reageeren op het eerst genomen besluit, zegt spr. dat menschen die den ken, van opinie veranderen juist omdat ze denken. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, zegt dat de uitlatingen van den heer De Bruin alle perken te buiten gaan, vooral waar hij getuigt, dat er geen stemming noodig is na het uitgebrachte votum over het preadvies, Weth. zegt, dat hij in de vorige zitting reeds betoogd heeft, dat eene der gelijke verordening door de voorstanders daarvan moet ontworpen worden en de heer Koopmans heeft zich daartoe bereid verklaard. Weth. betoogt verder dat in een dergelijk geval steeds een initiatief-voorstel wordt verwacht en 't in andere gemeenten ook zoo geschiedt. De meest aange wezen weg is dus dat van de voorstanders een voor stel komt en dan daarover gestemd wordt. De heer Koopmans zegt, dat een verordening op het broodgewicht o.a. te Maastricht bestaat. Dat is dus niet in eene kleine gemeente, maar eene gemeente van 34000 zielen, zooals de onze, eveneens een groot arbeiderscentrum, waar de verordening gedurende 7 a 8 jaar uitstekend werkt ten dienste der arbeiders. Spr. raadt dus het voorstelRis inzake het instellen van eene Raadscommissie aan te nemen. Hij zou met veel genoegen in die commissie zitting hebben. De heer R i s zegt, dat nu het preadvies van B. en W. is afgestemd en over het voorstel Houtman is beslist, de heer Wouterlood bekeerd blijkt. Hij vindt dat wel een beetje te vroeg. Z. i. had de heer Wouterlood met die bekeering moeten wachten, tot dat hij het werk dier commissie zag. Daarom roept hij hem en alle andere tegenstan ders toe: geeft eerst aan eene commissie de gelegenheid hare meening uit te spreken. De heer Houtman verklaart, dat het meeste wat hij te zeggen had reeds door den heer Ris is gezegd. Het betoog van den heer De Bruin kan hij gedeeltelijk onderschrijven. Hij zou 't ook zeer beireuren, dat de Raad na veertien daag geheel op zijn besluit reageerde. Ook hij meent, dat zij die van opinie veranderden, te vroeg hebben be slist door nu reeds hun conclusie te trekken. De heer Ris zegt, dat de bedoelde commissie zeker haar licht zal opsteken hier en overal. De heer De Bruin zegt, dat van links niet is gereageerd. Steeds is de gedachte geweest óf een voorstel van B. en W. of een onderzoek door een Raadeommissie. Nooif is er sprake geweest van een initiatief-voorstel. Spr. heeft zich verbaasd over de bekeering van den heer Wouterlood. Sinds de vorige Raadszitting heeft hij zich laten inlich ten. Spr. is steeds de stelling toegedaan, dat geen besluit moet genomen worden, alvorens de be langhebbenden te hoorenmaar de belangheb benden lieten zich in deze niet hooren zij sliepen; zij hielden hun mond dicht tot 't te laat was. Na de latere inlichtingen kan men ook niet ver zekeren, dat 't niet kan de Coöperatie heeft toch den zelfden last van de controle op het brood gewicht als de gewone bakkers, voor wie 't dan last, schade en te kort moet geven. Spr. zegt verder, dat men juist moet denken op tijd; maar men heeft 't hier al meer gezien, bijv. met het voorstel om B. en W. uit te noodigen plannen voor den bouw van een nieuwe ziekenhuis in te dienen, dat men in een volgende zitting anders denkt dan vroeger. Toen de vorige maal de stem men staakten, heeft spr. al gezegd je zult zien dat ze omvallen. Hij heeft 't waarlijk geraden, en de waardigheid van den Raad wordt nu na kort verloop te grabbel gegooid. De minderheid had toch ook duizend reden om genomen besluiten te doen intrekken, bijv. het colportage-verbod en de belachelijke zedelijkheidsverordening De wet houder, de heer Lagerwey, protesteert tegen die uitdrukking. - De heer De Bruin ver volgt, dat er hier zeer groote en malle dingen gedaan zijn; maar de minderheid heeft nagelaten daartegen te reageeren. Deze stemming geeft echter haar het recht ook te reageeren als eens een toevallige meerderheid harer partij dit zou toelaten. Spr. zegt, nog hier slechts tegen dergelijke methodes te willen waarschuwen, niet te willen dreigen, maar als er in beginsel is beslist, moet dat beginsel geëerbiedigd worden. De Voorzitter, eerst betoogend dat de zede lijkheidsverordening niet belachelijk is, zegt verder, dat 't hier alleen spijtig is. de gegevens der Bakkerspatroons-vereeniging zoo laat zijn inge komen. Zij heeft verzuimd den Raad tijdig in te lichten. Als het voorstel-Ris is aangenomen, zal ook haar adres behandeld worden. Het voor en tegen zal dan beiden zijn gehoord. De heer Schreuder zegt, dat waar de heer De Bruin betoogde, dat men in veertien daag niet tot andere gedachten kan komeD, hij toch ook enkele woorden wil spreken. In de vorige zitting heeft de heer De Bruin op de vraag van den heer Van Westendorp, hoe zwaar het brood moet wegen geantwoord, dat het gewicht 7£ ons moet zijn. Door den heer Dinkelaar is gezegd, dat de pof de arbeiders noopt bet brood van 6£ ons hij de gewone bakkers te nemen, terwijl zij aan de Coöperatie brood van 7£ ons kunnen krijgen. Een en ander deed zijn stem in de vorige zitting be palen. Nadere gedachten leidden spr. er toe, eens brood te laten halen bij de particuliere bakkers en bij de Coöperatie. Welnu, het brood van de Coöperatie woog schraal 6^ ons en was, op een na, het minst in gewicht van de bedoelde broo- den. Na deze ervaring ziet spr. in den roep der Coöperatie om een verordening op het broodge wicht niet anders dan reclame. Daarom zal hij zich met hand en tand tegen een verordening als hier bedoeld verzetten. De heer Van der Meer heeft ook zijn ge dachten over deze zaak laten gaan. Hij zal er niet lang over praten, maar zijn stem motiveeren in dien zin, dat hij tegen alle voorstellen in zake broodgewicht zal stemmen. De heer mr. Kavelaars vraagt, wanneer verschillende Raadsleden zoo voor bedoelden maatregel zijn, waarom steken zij dan niet de hoofden bij elkaar en dienen zij een verordening bij den Raad in. Spr. zal daar tegen stemmen. De heer R i s zegt, dat bedoelde Raadsleden gaarne eerst het advies van den Raad wilden weten. Bemerken zij dat de Raad er toch beslist tegen is, dan wijden zij geen langen tijd aan toch vruchteloos werk. De heer Koopmans, den heer mr. Kavelaars hiermede beantwoord achtend, zegt den heer Schreuder, dat als werkelijk het ver schil in gewicht zoo groot is, de Coöperatie dan juist met zulk een verordening de pen op den neus moet worden gezet. Dat 't der Coöperatie om reclame te doen zou zijn, kan hij niet toegeven: geen instelling maakt minder reclame dan »Door Eendracht Sterker". Als haar dan werkelijk in zake het broodgewicht, het zwaard boven het hoofd hangt, moet men 't maar laten vallen De heer Van der Zee heeft ook van ver schillende bakkers brood betrokken het eerste woog 74 lood, het volgende 65, dat van de Coö peratie woog 66 en het volgende 62£. Spr. komt daaruit tot de conclusie, dat de Coöperatie in het gewicht van het brood te kort schiet. De heer R i s merkt op, dat éen bakker soms wel tien verschillende soorten brood levertals men dan vergelijkende proeven neemt, moet men brood van de zelfde soort nemen, dat dan het zelfde gewicht moet hebben. De heer Van der Zee zegt, dat de proef met het zelfde brood genomen werd. Het voorstel-Ris wordt verworpen met 13 9 stemmen. Voor stemmen de heeren Houtman, De Bruin, Van den Hoek, Koopmans, Dinkelaar, Ris, Van der Schalk, Van Westendorp en Van der Zee. De heer De Bruin zegt, dat nu het preadvies van B. en W. verworpen is en het volgend voorstel van den Raad ook. Wat nu? Hij acht een der gelijke handeling spotten met een Raadsbe sluit. De Voorzitter zegt, dat de zaak in het College zal worden overwogen. De heer De Bruin blijft wraken, dat men binnen veertien dagen op een besluit terugkomt. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, wijst op het verzoek der Bakkerspatroonsvereening. De Voorzitter zegt, dat het adres der Coöperatie in ieder geval zal beantwoord worden; maar de uitspraak is in alles negatief. De wethouder, de heer Van Westendorp, verklaart zich nog voor een commissie van onder zoek. Men kan toch in zoo een belangrijke zaak niet in eens van opinie veranderen. Meerdere Raadsleden hebben bezoek gehad van enkele be langhebbenden en nu is men in eens onderstboven geworpen. Dat acht hij belachelijk. De heer Schreuder zegt, dat hij geen bezoek heeft gehad. De Voorzitter zegt, dat de zaak ia het College zal worden besproken en dan antwoord op het adres zal worden gegeven. (Slot volgt). Wearberiofat. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 760.1 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 743.9 te Portland bill. Verwachting tot den volgenden dag: matige tot zwakke zuidwestelijke tot zuidelijken wind, tijdelijk opklaring, waarschijnlijk nog regenbuien, zelfde temperatuur. Indeeling Zeemilitie. De lotelingen dezer gemeente van de lichting 1914 worden er aan herinnerd, dat zij die gaarne bij de zeemilitie of der bij een korpsen of korps- onderdeelen van het leger zouden worden inge deeld, en hunnen wenschen daartoe niet bij den keuringsraad hebben kenbaar gemaakt, zich daar voor nog kunnen aanmelden aan de afd. militie alhier vóór Vrijdag a.s., dus uiterlijk Donderdag 9 October. Bijzondere Feestavond. Wij herinneren nog to dezer plaatse aan aen bijzonderen feestavond! vanwege de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond morgen (Donder dag) te geven, die uit een lieder- en voordracht avond van den heer Emiel Hullebroeck, uit Gent, zal bestaan. Waar wij in een voirig nummer reeds vrij uit voerig het verloop en het doel van dezen feest avond hebben uiteengezet, vertrouwen wij, uat. velen zich zullen gedrongen gevoelen van deze welkome gelegenheid gebruik te maken. Niet al leen zullen allen bij de voordrachten en lied er-n van den populairen Vlaamsehen. kampioen naar hartelust genieten, maar aan een goed werk zal nrctus den steun worden vedeend die 't alleszins verdient. Van bevoiegde zijde daartoe aange zocht vermelden :wij, dat het bericht omtrent de aanbesteding van het stucadoorswerk voor de te bouwen school aan de Huysmanssfcraat, niet juist was. Er heeft geen onderhandsc'he aanbeste ding plaats gehad; althans het werk is nog niet aan de firma Gebr. Rozestratcn opgedragen. Giste r-m iddag half vijf wierp een 11-jarige jongen in de Westmolenstraat eeo liniaaltje naar een anderen jongen, zoodat dit terecht kwam in de drukkerij «De Toekomst" en het gevaar dreigde, dat 'ttusschen de snelpers zou geraken, .waardoor groote schade zou zijn veroorzaakt. De jongen werd gegrepen en door de politie ernstig berispt. Een 10-jarige jongen sloeg gister middag 5 ure, uit baldadigheid, een meisje in de Overschiesehe straat een schaaltje met boter uit de hand. waardoor dit brak en de inhoud op de straat terecht kwam. Dé baldadige jongen werd gegrepen, aan de politie overgegeven en later aan de ouders afge leverd. Van de Werf Gusto, v/h Firma A. F. Smulders, te Schiedam, werd heden met goed gevolg te water gelaten de stalen romp van een 20-tens drijvende draaikraan in aanbouwt voor eene buitenlandsohe 'regeering. De romp is 20 M. lang, lli/2 M. breed, 3,25 M. hoi. :De kraan zal een hijschvermogen hebben van 20-tons met eene hijschsnelbeid van 10 M. per minuut. i i De liijschhQogfcq bedraagt 18 M. hoven de water- lijm. De uitlading buiten boord is ong. 7 M., gemeten zqowiel van de langszijde van het schip, als van den voorwand. Op het platform der kraan bevindt zich een venrjidbaue ballastbak, waardoor de ponton ook gedurende het hijsehen in evenwicht wordt ge houden. i De bediening] der kiaanbewegingen heeft plaats in een bestuurdershuisje, waaronder zich het lier- werk met de stoommachine bevindt. De stoom hiervoor wordt geleverd door een scheepsketel met 8-Atm. stoomdruk. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 9 Oct.v.m. .43 n.m. De Armenraad zal Zaterda g-m i d- dag weder ten stadhuize vergaderen. UIT ROTTERDAM. Maandagavond half zeven werd per rader brancard der firma Wilton naar het ziekenhuis vervoerd, de 39-jarige seheepsklinker Jacobus Koutstaal, wonende Frans Bekkerstraat 33a, te Rotterdam, die tijdens werkzaamheden aan boord van het aan de werf van Wilton liggend s.s. «Armando", van het schip op een langszij liggende ketelpoort was gevallen en daarbij ernstige in wendige kneuzingeu, benevens een schedelbreuk bekomen had. Omstreeks 2 uur gisternacht over leed de ongelukkige aan de gevolgen. Hij laat een weduwe en 6 kinderen achter. Geverfdeaardbeziën-jam. Het «Maand blad tegen de Vervalschingen", onder redactie van dr. Van Hamel Roos en Harmens schrijft: Wij hadden gelegenheid dezer dagen een monster »aardbeziën-jam" te onderzoeken, door hetwelk, volgens het zeggen van den gebruiker, zijn geheele familie «rood geverfd" was geworden. Het bleek ons dat inderdaad deze jam, van Ne- derlandsche afkomst, zoodanig met aniline-kleur- stof beladen was dat de geringste hoeveelheid er van voldoende was om de huid intensief rood te kleuren. De vraag werd ons hierbij gesteldis deze jam als vervalscht te beschouwen? Wij achten de kwestie uit het oogpunt der volksge zondheid belangrijk genoeg, om op deze vraag eenigzins nader in te gaan. Wij hebben vroeger eens aan hen, die absoluut een sterke kleuring van voedingsmiddelen, zij het ook ten koste van hun gezondheid eischen, schertsenderwijze den raad gegeven... liever ge kleurde brillenglazen te nemen. In het algemeen kan niet gezegd worden, dat, indien een onschadelijke (en wel speciaal een plantaardige) kleurstof, in zeer geringe mate aan een overigens deugdelijk genot- of voedings middel toegevoegd wordt, om dit meer oogelijk te maken, opzettelijke vervalschiDg plaats heeft gehad. Men zoude dan immers b.v. alle azijn- en cognacsoorten, die steeds gekleurd worden, uit den handel moeten weren. De zaak verandert evenwel geheel, indien de toevoeging van kleur- stofien in zoodanige mate geschiedt, dat daardoor jn eenig opzicht nadeel voor den verbruiker voortvloeit. En dit nu was zonder twijfel het geval bij de door ons onderzochte waar. De kans bestaat immers, dat, indien de fabrikant het noodig oordeelt, een zoo sterke kleuring aan te wenden, daardoor allicht bij vruchten minder wenschelijke eigenschappen (begin van bederf, enz.) bedekt moeten worden. Behalve het on aangename van de zeer moeilijk van de huid verwijdetbare kleurstof, is het buitendien zeer de vraag of aniline in een dergelijke betrekkelijk groote hoeveelheid niet schadelijk zal kunnen werken, vooral bij kinderen, of ook bij volwas senen, indien b.v. de huid eenigszins beschadigd is door kleine verwondingen, enz. Het is der- o. i. wenschelijk dergelijke met teerkleurstoffen bedeelde artikelen, die de huid bljjvend kleuren, uit den handel te weren, en dergelijke leverantiën onvoorwaardelijk te weigeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2