Stads- en (Gewestelijk Nieuws. (Gemeenteraad. binden met Enschedé en de overige groote Twentsche industriecentra, en schreef over dij, thans actueele Overijselsche kanaalplan een zeer zaakkundige brochure. De heer v. d. Lande heeft zich steeds als een principieel Katholiek doen kennen. R. K. Meisjesvereenigingen in het bisdom Haarlem. Gisteren werd. te* Leiden in het gebouw der Zilavereeniging een algemeen© vergadering ge houden van de besturen der R.-K. Meisjesver- et ingingen in het bisdom Haarlem onder voor zitterschap van den zeeree rw. heer Verhoeven, pastoor te Schiedam. Vertegenwoordigd waren de R. K. Meisjesvereenigingen van Schiedam, Rotterdam (3), Haarlem, Leiden, Den Haag (2), Amsterdam, Delft, Scheven ingen, Vlaardingen, Voorburg en Halfweg. Aan het verslag van den secretaris, den wiedeerw. pater Reuters (Kei den) ontleenen we, da,t het aantal aangesloten meisjespati'Qnaten steeg van 10 tot 14; het aantal meisjes van 807 tot 868. Nieuw© patro naten weiden opgericht in de parochie van den 11. Willibrpirdus buiten de Veste, te Amsterdam, van den H. Laurentius, te Rotterdam, van den H. Jozef, te Dien Haag en de Posthoorn, te Amsterdam. - Uit het jaarverslag van den penningmeester, der. Zeereervv. heer E. Schroder, pastoor te Rotterdam, js ontleend, dat de inkomsten be droegen f77.20, de uitgaven f72.70, zoodat er een saldo is van f4.50. Wegens periodieke aftreding van pastoor A. Verhoeven en mej. M. C. Kokshoorn, die niet herkiesbaar zijn, worden tot leden van het hoofdbestuur gekozen, pastoor J. Wouters, van Vlaardingen en mej. A. Schmier. Na. de pauze behandelde pater Ranters da vraag: „Kan men voor een rneisjespatroaaat subsidie krijgen?"' welke vraag spreker beves tigend beantwoordde. Van Rijk, provincie en gemeente is subsidie te krijgen. Voor herhaliugs- onoerwijB kan men van het Rijk krijgen 30 cent per lesuur, tot een totaal van 192 lessen, welk aantal lesuren, echter met toestemming van Prov. Staten, kan verdubbeld worden. Voor de vak cursussen kan in het gunstigste geval een subsi die van 700 gulden worden gegeven. Pastoor Ed. Schroder gaf daarna een duidelijke uiteenzetting van hiet nut en de inrichting van een volledige huishoudschool. Door pater Bou ters werden daarna ©enige bij het bestuur inge komen vragen beantwoord. Aan het slot der vergadering nam pastoor Verhoeven afscheid als voorzitter, welke functie hij sedert 1909 waarnam. Spr. weidde uit over het groote doel en den machtigen in vloed van de meisjes-patronaten, en wenschte den nieuw te benoemen voorzitter den rijkst on zegen op zijn arbeid. Daarna werd de vergadering gesloten. Onder de pauze1 hadden de aanwezigen het gebouw der ZitarVereeniging bezichtigd, waar over1 allen hun groote bewondering! uitten. 1 (Tijd) Mr. Roosegaarde Bisschop en de Ned. K. v. K. in Londen. Allerhande omstandigheden hebben de jaarlijk- sche algemeene ledenvergadering der Nederland- sche Kamer van Koophandel in Londen vertraagd. Zij vindt haar nu 14 dezer des namiddags 4 uur plaats in het lokaal der Kamer, 2 Coleman Street) E.C. Behoudens goedkeuring der uit te brengen jaarverslagen en verkiezing van zeven bestuurs leden, bevat de agenda een belangrijk voorstel, dat mr. W. Roosegaarde Bisschop betreft. Gedurende 16 jaar is hij ijverig en verdienste lijk als secretaris der Kamer werkzaam geweest, doch zijn toegenomen beroepsbezigheden als ad vocaat te Londen hebben hem thans genoopt die betrekking neer te leggen. Veertien bestuursleden der Kamer, o.w. de hb. F. C. Stoop, voorzitter, J. Swaagman Darwen, onder-voorzitter, N. van Lessen, penningmeester, C. Rozenraad en Henry van den Bergh, zonden mr. Bisschop een schrif telijke betuiging van hun leedwezen over zijn aftreden en voegden daaraan het verzoek toe, dat hij, vermits zijn vele diensten der Kamer bewe zen, zich vast aan haar ging verbinden, door voortaan als haar advocaat op te treden, met zoodanige rechten en verplichtingen van bestuur lidmaatschap, als met die positie niet onvereenig- baar zijn. Mr. Bisschop verklaarde zich volgaarne bereid, aan dien wensch te voldoen. En gevolge- lijk heeft het bestuur aan de ledenvergadering de bekrachtiging dier benoeming voorgesteld. Ulustre Lieve Vrouwe Broederschap. In de vergadering der ridderschap van Noord- Brabant, te 's Bosch gehouden, werd gekozen tot voorzitter der «Illustre Lieve Vrouwe Broeder schap" te 's Bosch, de burgemeester dier stad, jhr. P. J. S. M. van der Does de Wlllebois, als plaatsvervanger van wijlen jhr. mr. P. van Meeuwen. Voorts werden benoemd tot bestuurslid jhr. mr. L. van Meeuwen, president van het Gerechtshof aldaar en tot leden mr. A. K. M. G. baron van Oldeneel tot Oldenzeel, griffier van het Kanton gerecht te Oosterhout, en mr. E. L. M. H. baron Spegart van Woerden te Breda. De Damplannen. De Amsterdamsch© Raad besloot gistermiddag tol electrisehe verlichting en asphalteering van liet Damplein, wijziging van de tramsporen en verwijdering van het op dat plein staande monu ment. De samenstellende deelen zullen voorioopig opgeborgen, worden. Later zal de Taad overwegen, wat men verder met „Naatje" zal doen. Rente en bedeeling. Het «Huisgezin" schrijft: «De ouderdomsrente van twee gulden in de week, door minister Talma aan de 70-jarige oud werkers en werksters bezorgd, heeft veel blijde harten gemaakt. Maar ze blijven niet allen blij. We vernemen al van armbesturen, die den aspirant-rentetrekkers hebben aangezegd, dat ze met December hun gulden of hun daalder bedee- 'ing zullen hebben te missen. Die armbesturen vreezen voor dartelheid en te groote weelde. Zij schijnen zich te inspireeren op minister Treub, die in zijn voorgenomen uitbreiding der rente-uitkeering pensioen en bedeeling onveree- nigbaar acht. De armbesturen zijn hem vóór en decreteeren geen bedeeling en pensioen. Wij kunnen een dergelijk optreden van arm besturen niet loven, zoo min als de patroon, varn wien we ook hoorden, te prijzen valt, die de twee gulden pensioen welke hij toekent, voortaan in den zak zal houden, nu de schatkist aan zijn ouden werkman een rente gaat uitkeeren. Er zal tegen deze dingen wel niets te doen zijn, maar tegen den geest van de betreffende wetsbe paling zijn ze stellig. En men kan ze alleen signaleeren in de hoop dat ze zoo weinig mogelijk navolging mogen vinden." W.earbanckl Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.1 te Hernösand. Laagste barometerstand 746.1 te Sylt. Verwachting tot den volgenden dag: matige, jater tijdelijke afnemende westelijke tot zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, mogelijk nachtvorst overdag iets zachter. Bedri j fsonge vallen. Zooals uit de gisteren geplaatste advertentie bleek, kunnen zij, die willen deelnemen aan een cursus eerste hulp bij bedrijfsongevallen, onder leiding van het comité Schiedam van het Neder- landsche Roode Kruis, zich daartoe schriftelijk of des avonds ten 7 uur bij dr. van Rooyen, Lange Nieuwstraat 113, aanmelden. De deelneming aan de lessen is kosteloos. De inschrijving wordt 15 Oct. a.s. gesloten. Bouwvakwerklieden. Door de vijf hier ter stede bestaande afdeelingen van bouwvakbondnn, was aan de patroons ver zocht verandering te brengen in de arbeidsvoor waarden te Schiedam. Thans is van de Patroonsvereeniging «Onder ling belang" bericht ontvangen, dat zij besloten heeft een kleine loonsverhooging toe te staan aan de timmerlieden. Voor metselaars en opperlieden werd geen verhooging toegezegd. De afd. Vlaardingen van den Ned. Aannemers- bond, waarbij een aantal Schiedamsche patroons is aangesloten, berichtte dat zij zich met plaat selijke toestanden niet bemoeit. De werklieden hebben in verband hiermede thans een openbare vergadering uitgeschreven op heden-avond in «Musis Sacrum", waarin als sprekers zullen optreden: J. W. v. Achterberg voorzitter van den Centralen Bond van Bouw vakarbeiders G. Kapteijn, secretaris van den Alg. Nederl. TimmerliedenbondA. H. Smulders( voorzitter Nederl. R. K. Timmerliedenbond. Pater Bart (ju. Met belangstelling vernemen wij, dat de wel- eerw. pater Bartijn, professor in het studiehuis der Belgische Dominicanen te Leuven, Vroeger kapelaan der St. Janskexk alhier, naar het kloos ter der E.E. Dominicanen te Ostende (België) is verplaatst, waar hij heiast is met de ziel zorg. i Velen, die den weleerw, pater' Bartijn hier in zijne veeljarige bediening leerden kennen en ach ten, zullen zeker met ons wenschen, dat hem een aangename, vruchtbare werkkring in zijne nieuwe standplaats1 moge wachten- Geldleening. Naar men verneemt, is de 4£ pet. leening der gemeente Schiedam, groot f750.000, meer dan volteekend, zoodat op de groote inschrijvingen eenige reductie zal moeten plaats hebben. B ij h e t t e 's-G ravenhage gehouden examen wiskunde 1. o., art. 86, is geslaagd de heer J. Krabbendam alhier. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 10 Oct. 0.40 v.m. 1.32 n.m. Bij de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Leiden is voor het eerste natuurkundig examen geslaagd mej. A. de Groot, alhier. Gister-avond 9| uur is aan het politiebureau verbonden een 14 jarige jongen, die( zooals hij verklaarde, bij een vechtpartij de lin- kerpink bloedend had verwond. H e d e n-rh iddag is door de Rotte r- damsche politie hier aangebracht een man die aldaar was aangehouden, omdat hij een bok ver voerde, die hij bekende gestolen te hebben in een weiland onder deze gemeente. Die bekentenis bleek waarheid te bevatten want aan het politie bureau was bereids door den eigenaar aangifte gedaan, dat hij èen bok vermistte. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Bij resolutie van den min. van Ko loniën is A. Oranje te Schiedam teir beschikking gesteld van den gonv.-'gen. van N.-I., teneinde 1e werden aangesteld tot adm. ambten, voor de buitenbezittingen. UIT ROTTERDAM. In de Lombokstraat te Rotterdam is een. C'lil- neesch verhuurkantoor opgericht, van dek- en macbinepersioneel, koks, hofmeesters, kajuit- en mes sr oom jo agens Directeur is een zoon van het Hemelsche Rijk, Wong Chang, gèheetein. Het is het eerste kantoor van dien aard in Holland. UIT DELFT. Gistermorgen heeft een schipper in den Vliet tusschen Den Haag en Delft een lijk gevonden; bij de Hoornbrug! werd het opgehaald. Het is een lijk van een ongeveer 30-jarig manspersoon, waar schijnlijk iemand uit Rotterdam. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 7 October 1913, des namiddags 2 ure. (Slot) Reglement Gasthuis. 4. Behandeling van het door Regenten voor het St. Jacobs-Gasthuis opgemaakt nieuw regle ment voor deze instelling, met de daarop inge diende amendementen. Het amendement door den heer De Bruin op art. 1 van dit ontwerp ingediend werd in de vorige vergadering reeds in behandeling genomen en na eene wijziging door den voorsteller hierin gebracht, aangenomen. De heer Houtman vraagt, met 't oog op de belangrijke bespreking en de geheime zitting, dit punt uit te stellen tot de volgende vergadering. De Voorzitter hoopt, dat 't gauw afgeloo- pen zal zijnmen kan toch niet alles uitstellen. De heer Houtman weet van zeer nabij dat men zeer ver op het aanhangige punt zal ingaan. Het onderwerp in de geheime zitting te bespreken, is toch eerst aan de orde. De Voorzitter wil dan dit punt aanhouden tot de volgende vergadering. Werkloosheid. 5. Verzoek van de Nationale vereeniging tegen de Werkloosheid, erkend bij Koninklijk Besluit van 11 December 1909 (no. 48), afd. der Interna tionale Vereeniging tot bestrijding van de Werk loosheid, dat de Gemeente zal toetreden als lid dier vereeniging, met advies "an Burgemeester en Wethouders. In hun advies zeggen B. en W. waar ook de Commissie van toezicht op het Werkloozenfonds meent, dat de toetreding tot deze vereeniging voor het fonds hier nuttig kan zijn, komt het hen gewenscht voor dat de Raad machtiging verleene dat de gemeente als lid tot deze vereeniging toe treedt tegen een jaarlijksche contributie van f 10. Overeenkomstig het advies wordt zonder hoof delijke stemming besloten. Bruggen en Sluizen. 6. Verzoek van A. Tieman en 32 anderen, allen fabrikanten, handelaren of expediteurs, be treffende langere bediening van de bruggen en sluizen volgens gewoon tarief, het open doen blij ven van de Varkenssluis van 's morgens 6 tot 's avonds 8 uur, verlaging van het bruggeld voor de Wilhelminabrug en versnelde bediening dier brug door uitbreiding van personeel of aanwen ding van beweegkracht. In een schrijven aan den Raad, zetten B. en W. zeer uitvoerig hun meening omtrent dit verzoek uiteen en meenen de Kamer van Koophandel en Fabrieken gaat hier mede accoord dat aan het verzoek niet kan worden voldaan. Zij stellen voor dit aan adressanten te berichten. De Voorzitter wil toch dit punt zien be handelen, hoewel de stukkeu niet zijn gedrukt, enkele bijlagen er piet zjjp geweest. De heer De Bruin zegt, dat men hier rpaar gewoon is alles aan te houden dit gaat nu te minder op, waar men in uitzicht heeft de zittin gen voor de begrooting. De V o o r z i 11 e r wil dan dit onderwerp wel doen behandelen. Hij constateert, dat niemand het woord verlangt. Het afwijzend preadvies van B. en W. wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. G e,m eentegrond. 7. Aanvragen van S, p. van Waalwijk Van Doorn voor grond aan de van Beverenstraat, hoek Huysmanstraat en aan de St. Liduinastraat tus- schen van Smalevelt- en Veenlandstraat, ter volle breedte van eerstgenoemde en ter breedte van 14.90 M; van laatstgenoemde straat en ter diepte van 17 Meter langs de grens van sectie M no. 1913. In overleg met de Commissie voor het Grond bedrijf, stellen B. en W. voor, den gevraagden grond, niet opgehoogd, voor den prijs van f6.50 per MA te verkoopen. De Voorzitter geeft nog een korte toelich ting van het voorstel De aanvrager bewilligde ten slotte in den hoogeren prijs. De heer R i s vraagt of er bij de aanvraag geen kaartje is. Hij heeft geen flauw begrip van het principe, dat bij den voorgenomen bouw voorzit. De Voorzitter zegt, dat de Raad B. en W. slechts heeft te machtigen den grond te verkoo pen. De heer Ris meent toch, dat de Raad den grond laat verkoopen. Hij wijst er op, dat de woningbouw van «Eigen Haard" wordt ontsierd door tegenover staande étagewoningen. De Veenlant- sLaat doet alles behalve aangenaam aan. Daarom vraagt spr., welk soort woningen komen daar. Hij meent, dat dit mooi puntje niet verdient ontsierd te wordeD. De heer De Bruin meent, dat 't een berg plaats zal worden, als hij zich niet vergist. Hij vraagtweten B. en W. waar 't voor moet die nen 't Zal toch geen bergplaats van lompen worden De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, betoogt) dat de Raad niet heeft te beoordeelen hoe er za' gebouwd worden. Hij heeft alleen B. en W. te machtigen tot den verkoop; er zal heuscb geen ontsiering plaats hebben. Wat de Veenlandstraat betreft, er zijn er die over die straat precies anders denken dan een vorige spreker. Door het College wordt er wel ter dege op gelet, wat er zal gebouwd worden. Dat er wel eens vele jaren geleden daarvan is afgeweken, is niet te ont kennen; maar nu gaat 't dan toch beter. De heer Pi i s hoopt dan, dat het College waak zaam zal zijn en 't niet tneer zal gaan als vroe ger dat er heerenhuizen komen tusschen krotten- Er zijn anders maar weinig menschen die de Veenlandstraat een mooie straat vinden, een straat met geheele huizen aan den eenen en étage-wo ningen aan den anderen kant. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, zegt, dat B. en W. steeds op het bedoelde letten. Dat be wijst de kwestie van de Tielman Oemstraat. Nu zijn daar dan toch vrije huisjes. Wij laten maai' niet alles bouwen de beslissing kan waarlijk wel aan het College worden overgelaten. De heer Koopmans kan toegeven, dat de Raad geen corporatie is om hier te oordeelen maar de gemeente heeft toch hare technische ambtenaren, hare bouwpolitie. Kunnen de be trokken adviezen niet ter visie worden gelegd? De wethouder, de heer G o s 1 inga zegt, dat de adviezen niet alleen schriftelijk, maar veelal mondeling worden gegeven. De heer Van der Velden vraagt of de heer R i s met zijne opmerkingen het oog heeft op de bewoners of op de bouwers. De heer R i s zegt, dat er in de Veenlantstraat een heel ander type van woningen is aan den eenen dan aan den anderen kant; de menschen bezorgen elkaar last. Ieder begrijpt wat spr. bedoeltde menschen staan maatschappelijk te ver van elkaar afzij behooren niet bij eikaar. AH wij bijv. op Plein Eendragt een aantal glasblazers woningen kregen, zou 't binnenkort geen plein Een dragt meer zijn (gelach). Niet de menschen, maar de kinderen zouden elkaar last veroorzaken. In de praktijk zou men daar last van hebben; daarom is spr. er tegen-étage woningen bij heele huizen te plaatsen. De heer Van der Velden constateert dan dat de heer Ris niet het oog had op de bouwers. De heer Van der Schalk motiveert zijn stem. Hij zal steeds voor uitgifte in erfpacht zijn; een enkelen keer uitgezonderd; daarom stemt hij tegen verkoop van grond. Het voorstel wordt met 16 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de heeren De Bruin, Van der Hoek, Koopmans, Hinkelaar, Ris en Van der Schalk. Rector Gymnasium. 9. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de tractementregeling voor den Rector van het Gym nasium in verband met de ontstaande vacature, voorgesteld wordt het aanvangstractement te bepalen op f 3200.met 3 driejaarlijksche ver hoogingen van f200.— voor dienstjaren als rector hier of elders doorgebracht. De heer Houtman zegt, dat nu wellicht een aantal leden voor het voorstel zullen stemmen die er verleden jaar tegen waren. Men gaat ook hier weer de put dempen nu het kalf verdronken is- Wij zullen nu iemand dien wij niet kennen, ver hooging van salaris toestaan, terwijl toch alleen de gepresteerde arbeid moet beloond worden. Spr. was voor de verhooging van de jaarwedde van dr. Liezenberg; nu is hij tegen deze wedde- verhooginghij wil eerst afwachten. Hij vindt 't nu niet goed te verhoogener zullen nu wel jonge krachten te krijgen zijn tegen het vastge stelde salaris. Daarom kan hij zijn stem aan het College-voorstel niet geven. De Voorzitter verklaart, dat 't in dien tijd geen kwestie was van verhooging, maar om een ander minimum vast te stellen. Dat is nu niet het gevalwe beginnen, volgens dit voorstel, met f 3200, maar blijven bij het maximum. Toch ligt daar wel een oogenblikkelijke verhooging in- Nu hebben curatoren van het Gymnasium B. en W. er op gewezen, dat als het salaris niet ver hoogd wordt, 't niet zoo gemakkelijk gaan zal een rector te verkrijgen. Daarom stelt het College voor, het salaris van f 3000 op f 3200 te brengen- Als wij nu beginnen met het salaris op f 3200 te brengen, sullen wij die verhooging moeten voort zetten door het maximum te verhoogen. De heer Houtman blijft zich tegen die ver- hoogitjg verzetten hij blijft 't wraken een titularis, dien wij totaal niet kennen, in salaris te verhoogen- De heer Scheffers is, afgezien van den titularis, tegen het voorstel. Hij meent, dat de leeraren hier een heel goed salaris hebben en wij den wedloop met de groote steden toch niet kunnen volhouden. Dr. Liezenberg krijgt nu te Amsterdam een salaris van f 4600; daar kunnen wij toch niet tegen op. Zijns erachtens is het salaris van den rector ordentelijk, te meer waar men soms op de onderwjjzers-salarissen zoo zit te pingelen. De heer Van der Schalk 't is met den vorigen spreker niet eens en heeft het voorstel zeer toegejuicht, 't Doet hem genoegen dat men nu terugkeert, waar men het vorige jaar het tractement van den rector met dat van den con rector gelijk stelde. Een rede ook, waarom dr. Liezenberg naar Amsterdam gaat, is niet alleen omdat hij daar meer verdient, maar omdat de Raad hem te kort deed, door het salaris van den conrector met het zijne gelijk te stellen, waar hij toch veel meer werk heeft dan die. Hij acht het nu ingediende dus een goed voorstel, dat alleszins is aan te bevelen, De wethouder van onderwijs, de heer Gosling») zegt, dat hem de logica van den heer Houtman niet duidelijk is: 't bljjkt hem nog niet, waarom hij nu tegen de verhooging is. Aan het Dag. Best. is te kennen gegeven, dat als het salaris op het tegenwoordig bedrag wordt gehandhaafd, er ver moedelijk een onvoldoend behoorlijk aantal sollici tanten zal zijn. Wat het pingelen op de salarissen der onderwijzers betreft, dat kan weth. ook niet toe geven men is eerder geneigd er bij dan af te doeö- Hij betoogt verder dat men bij de beoordeeling

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2