Dagblad mor Schiedam Omstreken. f fen r:r fiK GratisOngevallen verzekering R I E N Z I. 36sie jaargang. Vrijdag 10 October 1913. No. 10747 Op den Balkan. oyereemcomstlg od t polis yermelle yoorwaarden. Officieel® berichte- Kennisgeving. Boiteiilft&te.b Mem vs. FEUILLETO Verspreide berichten. Binnenland. In onze Vroedschap. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. 50 ct., franco p. post fi Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange gelieeic invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door bii dood bij verlies van bü verlies van een hand, voet or oogI I U U 1 UU een duim de üollandsche Algeraeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U wijsvingerI |J bij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van 11. F Miinstermann °Oi vergunning tot het oprichten van een fabriek ter vervaardiging van isolatiestoffen aan de St. Anna Zusterstraat 79, kadaster Sectie A. nos. 133, 1307 en 131, met 2 electromotoren van totaal 6 P.K.j Overwegende dat het deskundig onderzoek met betrekking tot die aanvraag nog niet geëindigd is Gelet op art. 8, 2e alinea der Hinderwet Besluiten: de beslissing over genoemde aanvraag te ver dagen. Schiedam, 9 October 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Albanië. Hit Belgrado vernoemt de „Zeit"De gevechten bij Dzjakowa zijn geëindigd met een volslagen nederlaag der Albaneezen, die in alle richtingen ZÜ« gevlucht. Alle Albaneezen op Servisch grond- gebied zijn ontwapend. De opstand wordt ais geëindigd beschouwd. Uit Moriastir seint men aan de „S'üd Slawisehe Co rrespoudenz", dat generaal Iwanoiwits zijn troe pen heeft bevolen Albanië binnen te rukken ter vervolging van de Albaneezen. Een telegram uit Belgrado meldt: De jong-radicalen hebben den minister-president do vraag gesteld of de reigeening' heeft geweten dat de Albaneezen voornemens waren Servië aan bi vallen. Verder hoeveel troepen er na de de mobilisatie aan de Albaneesche grens waren ge iten en welke voorzorgsmaatregelen de regeerjng Ibans aan die grens denkt te nemen. De Montenegrij n sc he Tegiearing heeft de troepen votboden de Albaneesche grens te overschrijden. Turk li e en Servië. De Turksche ministerraad heeft besloten de Vredesonderhandelingen met den Servischen gevol machtigde te hervatten. FEANERIJK. Officieus wordt uit Parijs gemeld, dat in &eval de Minister van oorlog op grond van het rapport van den chef van den generalen staf, bofire, over de jongste herfstmanoeuvres, maatre gelen zal treflen nopens enkele generaals, deze Ongelegenheid eerst aan den oppersten krijgs rad en aan den Ministerraad zal worden voor gelegd. D 145) Deze gebeurtenis, welke in het laatst van ecember voorviel, vernam Adriano in het be- van Maart, door eenen reizenden pelgrim, O dus ruim twee maanden na den vreeselrjken PaS- Het was de maand Maart van dat akelig laar 1348, hetwelk Europa, en Italië in het bij- 2°nder, teisteren zag door de verschrikkelijke Pestilentie, waarvan de geschiedenis gewag Aiaakt, evenzeer om het aantal als om de ver maardheid Barer slachtoffers, als een vloek *°nder voorbeeld te boek gesteld, en echter op zonderlingste wijze verknocht aan eenige met onbehagelijke beeltenis door de wegslepen de bevalligheid van Boccaccio en de verhevene Welsprekendheid van Petrarcha. De pelgrim, die Adriano van de omwenteling m Rome onderrichtte, was niet in staat hem de geringste opheldering te gevan over het mgenwoordig lot van Rienzi of zijn gezin. Het Was alleen bekend, dat hij en zijne gade ont ucht waren, niemand wist waarheen velen latten, dat zij reeds dood waren, de slachtof- mi's der talrijke roovers, die, onmiddellijk na ITALIë. Naar de „Vila" meldt, heeft de Italiaansche zaakgelastigde te Athene uit .Tanina mededeelin gen ontvangen omtrent plannen der kooplieden te Santi Quaranta tot boycot van Italiaansche koopwaar. De zaakgelastigde zal daaromtrent met de Grieksche regeering overleg plegen. 00 STENRIJK-HON GARI JE. Blijkens een brief uit Weenen aan het »Gior- nale d'Italia" is Oostenrijk in bet geheel niet van zins het Drievoudig Verbond vaarwel te zeggen, maar uitsluitend een politiek van toenadering tot Rusland te voeren, daardoor de Slavische elemen ten in het rijk gunstig te stemmen en Oostenrijk te sterken tegen de Slavische volken van den Balkan. Dan zal Oostenrijk de handen vrij krijgen naar den kant van Albanië. MEXICO. Banna., de consul-generaal der V. St. te Monterey seint dat. de buitenlandsche kolonie te Torreori iii veiligheid is. Meer dan 300 Engelschen en andere buitenlanders zijn 14 dagen geleden per extra-trein uit Torreon vertrokken. Banna ver wacht Gat zij vanavond te Monterey zullen aan komen CHINA. Bij de plechtigheid der installatie op heden van Joeantsjikai als president der Chineesehe republiek, zou hij een verklaring alleggen, waarin hij er bij», de Chineesehe burgers op aandringt te trachten de internationale vriendschap te ver sterken. Joeantsjikai zal de verzekering geven, dat hij alle verdragen en verplichtingen door de vorige Chineesehe regeeringen aangegaan met de buiten landsche mogendheden en ook alle contracten behoorlijk met buitenlanders afgesleten, zal na komen. Joeantsjikai zal ook de rechten en voor rechten tot hiertoe door buitenlanders in China genoten, bevestigen. Reuter verneemt, dat onmiddellijk na de for- raeele erkenning der Chineesehe republiek door Engeland, Joeantsjikai een telegram van dank betuiging aan den koning van Engeland heeft gezonden, die daarop met een telegram van geluk- wensch antwoordde. Men seint uit Toledo, dat kardinaal Aguirce, de primaat van Spanje, is overleden. Naar het Duitsche centraalbu.reau voor de wereldtentoonstelling te San Francisco mededeelt, hebben zijn. pogingen om daar een particuliere Duitsche expositie tot stand te brengen tot nu toe groot succes gehad en hebben reeds meer dan 1000 inzenders toegezegd, aan de Panama- tentoonstelling deel te nemen. Het plan van Keizer Wilhelm, om tijdens zijn verblijf op het jachtslot van aartshertog Frans Ferdinand in Bohemen, een auto-tochtje naar Praag te doen, ten einde daar incognito de den val des tribuuns, tot hunne vroegere ge woonten terugkeerden, ouderdom noch kunne, rijkdom noch armoede sparende. Daar alles, wat den tribuun betrof, echter hooge belangstelling opwekte, had de bedevaartganger toch ver nomen, dat, voor den ondergang van Rienzi, zijne zuster Rome had verlaten, maar wer- waarts men haar gevoerd had, was hem onbe kend gebleven. Die tijdingen deden Adriano eindelijk uit zijn mijmerend leven ontwaken. Irene verkeerde dan thans in den toestand, welken hij in zijnen brief had durven afschilderen van haren broeder gescheiden, van haren rang vervallen, verlaten en vriendeloos. „Thans," sprak de edel moedige en hooghartige minnaar, „thans mag zij, zonder onteering van mijnen naam, de mij ne worden. Welke ook Rienzi's feilen mogen zijn, zij is geen medeplichtige daar aan. Hare handen zijn niet bevlekt met het bloed mijner verwan ten en niemand zal kunnen zeggen, dat Adriano Di Castello zich met eenen vorst ver bindt, wiens macht op de bouwvallen van het huis der Colonna's gevestigd is. De Colonna's zijn hersteld zegevieren Rienzi beteekent niets meer -- ellende en onheil vereenigen mij eensklaps met haar, die zij treffen!" Doch, wa>-en deze romantische besluiten uit te voeren daar Irene's verblijf hem onbe kend was? Hij besloot, zich naar Rome te geven, en daar het vereischte onderzoek te doen en dien ten gevolge riep hij zijn gevolg en deelde historische gedenkteekenen te bezichtigen, gaat niet door. Iu verband met de wrijving tusschen Duitschers en Tsjechen te Praag achtte men een verwel koming, die wellicht, het karakter eener betooging zou krijgen, niet wenschelijk en daarom zullen de Praagsche Duitschers den keizer nu in het geheel niet zien. Ook het bezoek van den keizer aan Schönbrunn is afgezegd. De Weensche bladen der oppositie brengen dit in verband met de ontstemming, die er bij de Duitsche regeering heerscht over de onstandvastige en wankelende politiek van Oostenrijk-Hongarije op den Balkan. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins is voornemens in het laatst der aanstaande week eenige dagen in de resi dentie te koenen vertoeven. De hertogin van Aibany. De hertogin van Albany, die gedurende 8 dagen de gast is geweest van H. %I. de Konin gin-Moeder ten paleize te Soestdijk, is gis terenavond om 7 uur 20 van de halte Soestdijk vertrokken om via Vlissingpn naar Engeland terug te keeren. H. M. de Koningin-Moeder deed hare zuster uitgeleide tot het halte-sta tion. Dr. P. J. F. Yermeulen. f Na een kortstondig ziekbed is gistermiddag te Rijswijk op 67-jarigen leeftijd overleden, de heer dr. P. J. F. Vermeulen, sedert 1904 lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de pro vincie Zuid-Holland en directeur van „De Tijd". De heer Vermeulen werd te Delft geboren in 1846. Na zijn opleiding aan het stedelijk gymna sium aldaar, studeerde hij vervolgens aan het Katholiek seminarie te Hageveld, en daarna aan de universiteiten te Leiden en te Heidelberg. Aan de Leidsohe hoogeschool promoveerde hij in de wis- en natuurkunde in 1871, nadat hij1 reeds een paar jaren te voren benoemd was tot leerbar in de scheikunde en de natuurlijke historie aan de gemeentelijke Hoogtere Burgerschool te Goes. Deze betrekking heeft d;r. Vermeulen vervuld lot 1881, in welk jaar hij leeraar werd aan de bij zondere II. B. S. te Rol due. Van 1897 tot 1901 was ae thans ontslapene voor het district Helmond, lid van de Tweede Kamer. Van zijn hand zijn geschriften verschenen over natuurkundige en wijsgeerige onderwerpen, zoo mede over de geschiedenis van het onderwijs in de middeleeuwen en latere tijden. Dr. Vermeulen is vele jaren hoofd van de redactie geweest van het Katholieke dagblad ,,De Tijd". De overledene was ridder in de orde van den Necterlandschen Leeuw en van den H. Gregodus den Groote. het, welk eene blijde tijding 1 die der j-eize medeHet harnas verliet de wapenzaal de banier de hal en na twee dagen van woelige bezigheid, werd de fontein, waarbij Adriano zoo menig uur in mijmeringen had doorgebracht, slechts door de volgelen dér terugkeerende lente bezocht, en de nachtelijke lamp wierp hare eenzame stralen niet ianger uit zijn torentje, over de oppervlakte van het verlaten meer. TWEEDE HOOFDSTUK. De zoeker. Op eenen helderen, maar zoelen en drukken- den morgen, Zag men een eenzaam ruiter langs dien weergaloozen weg trekken, van welks hoogte de reiziger, tusschen vijgenboomen, wijngaarden en olijven, langzamerhand de be- tooverende vallei van den Arno en de koepel daken en kerktorens van Florence ziet doorbre ken. Maar niet met den gebruikelijken, verruk ten en bewonderenden blik der reizigers, stapte die eenzame ruiter verder, en niet over de gewone levendigheid, werkzaamheid en vroolijk- heid des Toscaanschen levens, glansde de Inid- dagzon. Alles was stil, ledig en verlatenen zelfs het licht des hemels, had eene ziekelijke en akelige flikkering. De vensters en deuren dei- stulpen, aan de zijde des wegs, waren grooten- deels dicht gesloten, en stonden er al enkele open, nergens werd men iemand der bewoners Pensioenbijdragen Gemeenteambtenaren. Men schrijft ons: In overeenstemming met de verwachtingen, door regeering en Kamerleden uitgesproken bij de be handeling: der pensioenwetten voor de gemeente, ambtenaren, maken vele gemeentebesturen, vooral ten aanzien van de tegenwoordige ambtenaren niet of slechts in geringe mate gebruik van de bevoegdheid, om een deel der pensioensbijdragen op de ambtenaren te verhalen. Intusschen zijn er naar aan het hoofdbestuur van den Nederl. Boind van gemeente-ambtenaren bleek ook ge meenten, die zooveel op de ambtenaren verha len, dat helaas velen daardoor worden weerhou den aan de pensionneering deel te nemen. Het hoofdbestuur heeft zich, behalve tot ac- gemcenteiraden, thans ook gewend tot Gedepu teerde Staten der provinciën, met verzoek hun invloed voor een milde toepassing, vooral ten aanzjen van de tegenwoordige ambtenaren aan te wenden en zoo mogelijk bij circulaire aan de gemeentebesturen eenige algemjeene wenken té geven, opdat het niet aan belanghebbenden onmo gelijk worde gemaakt aan de pensionneering deel te nemen. Poolsche bijeenkomst in Nederland. In het sBerliner Tageblatt" kwam een bericht voor uit Bocholt, waarin werd medegedeeld, dat de Polen, wonende in West-Duitschland, besloten hadden binnenkort een congres te houden. Men vermoedde, dat de keuze hiervoor zou vallen op een plaats in Nederland. In verband hiermede kan het »Hbl." melden, dat het feestgebouw te Winterswijk gisteren door de Polen gehuurd is voor 1 en 2 November, ten einde daar hun belangen te bespreken. Onderwijzer Handenarbeid. Ver ordening Broodgewicht. Verkoop Gemeentegrond. Jaarwedde Gym nasiumrector Machtiging en Be krachtiging. De bekende breedsprakigheid onzer vroeden heeft zich in de Raadszitting op Dinsdag lf! weder van hare meest bedenkelijke zijde doen kennen. Er is over verschillende onderwerpen, ook van minder belang, gedebatteerd uit den treure, ter wijl toch de zaken veel korter en beslister kon den worden gezegd. Erkend moet worden, dat de linkerzijde van dat langwijlig debat het leeuwen deel heeft en dat 't vooral in den rooden hoek zijn oorsprong vindt. Zoo- kwam dan van den rooden kant allereerst het verwijt dat de wethouder van onderwijs, de heer Goslinga, niet loyaal had gehandeld tegen over een solliciteerend onderwijzer. Vroede Van den Hoek wist mede te deelen, dat de heer Koorengevel alleen daarom bedankt had voor de benoeming van onderwijzer in handenarbeid aan de herhalingsschool voor jongens, omdat de wet houder eerst den heer Van Galen Last bij zich had doen ontbieden. Eerst toen 't bleek, dat deze gewaar. De ploeg lag stil, h^t spinrad snorde niet, mensch eu dier hadden eenen treurigen rustdag. Ei was een schrikkelijker vloek over het land uitgesproken, dan de vloek van Caïn. Nu en dan kruiste eene enkele gestalte, gewoon lijk in het donkere gewaad van een kloosterling gehuld, den eenzamen weg, zag den reiziger met een loodkleurig aangezicht verwonderd aan, repte zich verder en verdween in de eene of de andere woning, uit welke zich het flauw gekreun van een stervende deed hooren, dat men zoo de vreeselijke stilte niet alom ge- heerscht had, nauwelijks op den drempel zou hebben vernomen. Toen de reiziger de stad naderde, werd het tooneel wel minder eenzaam, maar nog schrikwekkender. Daar zag mer kar ren en draagstoelen, met dichte bekleedselen om wonden, diegenen verbergende, welke in de vlucht hunne veiligheid zochten, vergetende dat de Pest overal wasEn toen deze sombere rij tuigen, voorgetrokken door paarden, half ont- vleeschde schaduwachige geraamten, welke slechts met moeite verder kropen, hem langzaam als lijkwagens ontmoetten, brak somtijds een schreeuw de algemeene stilte af, en de klepper des reiziger sprong verschrikt ter zijde, wanneer de een of andere rampzalige, bij wien de plaag uit brak, door de zelfzoekende onmenschelijkheid zij ner makkers uit het rijtuig geworpen en op den weg alleen werd gelaten, om te sterven 1 Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1