Stads- en Gewestelijk Nieuws. de akte voor sljöd niet had. was de heer Kooren gevel aangezocht. Deze wilde echter geen tijde lijke benoeming, die later gelegenheid gaf hem weer te passeeren, alleen een definitieve. Zeer goed kon hier de wethouder zich op de betrokken punten verantwoorden de heer Koorengevel was nog nooit gepasseerd, omdat hij nog nooit gesol liciteerd had. Terecht stelde zoowel de voorzitter als de wethouder in 't licht, dat althans in de laatste jaren nooit een onderwijzer aan de her halingsschool definitief, altijd slechts tijdelijk, wordt benoemd. Waar de heer Koorengevel al dus zijn eigen glazen had ingegooid, behoefde vroede Van den Hoek niet voor een verdrukten broeder op te komen. Dat zaakje liep met een sisser af. Het broodgewicht was ook in deze zitting we der de clou, het groote aantrekkingspunt van het debat. Meerdere bakkers werden ditmaal op de tribune gezien. Toen bij de herstemming over het voorstel—Houtman B. en W. uit te noodigen een verordening op het broodgewicht in te die nen, dit voorstel met groote meerderheid was ver worpen, kwam bij het voorstel van dokter Ris, eene Raadscommissie te dezer zake te vormen, de tongen los. De heer Van der Zee, die zich bij de her stemming had moeten bedwingen, kwam nu getui gen, dat hij in dit voorstel geen heil zag, 't niet tot het doel zou leiden, hij aan een commissie van advies bestaande uit vakmenschen, de voor keur gaf en. stemde ten slotte voor de Raads commissie 1 Waar links ons aldus eene bekee ring a l'instant te zien gaf, had men van dien kant zeker geen reden rechts enkele bekeeringen binnen veertien daag te verwijten. Nadat de heeren Schreuder en Wouterlood deden blijken, dat zij door de verkregen inlichtingen zóo over tuigd waren, dat zij nooit of te nimmer, hun stem aan eene verordening op het broodgewicht zouden geven, vonden de heeren Ris, Houtman en Van Westendorp, dat bedoelde rechtsche leden te vroeg waren bekeerd zij hadden eerst het advies der bedoelde commissie moeten af wachten Ver gaand waren bij de bespreking van dit onderwerp de uitdrukkingen van vroede De Bruin, die weer geheel het oog naar de tribune gericht had. Terecht zei de wethouder Goslinga, dat zij alle perken te buiten gingen en de wet- wethouder Lagerwey protesteerde terecht, toen hij de Zedelijkheidswet eene belachelijke verorde ning noemde. Geheel ten onrechte beweerde deze roode vroede, dat er geen stemming over het voorstel tot het instellen eener Raadscommissie noodig was, daar de Raad reeds in beginsel had besloten. Immers, de verwerping van het afwij zend preadvies van B. en W. op het adres der Coöperatie (Kethelstraat) in de vorige zit ting was geen principieele beslissing, maar toonde alleen de weifelende houding van den Raad. Juist door het staken der stemmen bij het voorstel om B. en W. uit te noodigen eene ver ordening op het broodgewicht in het leven te roepen, bewees de Raad toen nog niet in beginsel te willen beslissen. Een gulle lach dwong zeker af de bezorgdheid van dezen roode vroede voor de waardigheid van den Raad, die hij zoo dikwijls door zijn ver gaande uitlatingen in gevaar brengt, en de verzekering, dat de minderheid nooit op Raadsbesluiten reageert. Had hij gezegd, dat zij 't niet onderneemt te reageeren, waar haar de kans op succes niet toelacht, dan zou hij zich zeker juister hebben uitgedrukt. Opmerkelijk waren zeker bij dit debat de ver klaringen van de heeren Schreuder en Van der Zee, die beiden bij verschillende bakkers en ook bij de Coöperatie brood hadden laten halen. Ter wijl de heer Van der Zee nog 66 lood gewicht voor het brood van de Coöperatie constateerde, kwam de heer Schreuder tot de bevinding, dat het brood van de Coöperatie schraal 6£ ons woog, het minste van allen in gewicht was. Dat was dus heel iets anders dan vroede Dinkelaar in de vorige zittiDg verklaarde, nl. dat men bij de Coö peratie moest gaan om brood van 7£ ons te krijgen. Tegenover deze doorslaande argumenten legde hetgeen nog door verschillende woordvoerders van links in het midden werd gebracht, weinig ge wicht in de schaal. Zeer wijs was echter de op merking van dokter Ris, dat de voorstanders, door mr. Kavelaars uitgenoodigd, de koppen bij elkaar te steken, zich niet aan het samenstellen eener verordening zouden wagen, als 't bleek dat de meerderheid den Raad er beslist tegen was. Na verwerping van het voorstel tot het instel len eener Raadscommissie kregen wij nog De Bruin's typische vraagWat nu De Voorzit ter deed in antwoord terecht uitkomen, dat nu alleen de vraag geldt, wat op het betrokken adres zal worden geantwoord. Die vraag zal in het College worden overwogen. Tot nogtoe was alles negatief. Alleen blijkt nu de besliste onwil van 's Raads groote meerderheid om den nijveren middenstand door een verordening op het brood- gewicht te kwellen. N mat de verdere behandeling van het Gasthuis- reglement met toogopde belangwekkende geheime zitting terectit was uitgesteld en op het verzoek om het later open houden van bruggen en sluizen met den Frarschen slag afwijzend was beschikt, bleek nog het punt ven-oop van gemeentegrond stof tot v i| uitvoerige discussie te geven. De heer Ris hield voor den welstand, die door verschillende tyoen van woningen in de Veenlantstraat zou zijn te .kort gedaan, een pleidooi, dat men van een democraat niet zou verwachten. Wij wisten wel, dat er in de Veenlantstraat »hervorragende" per- gonen wonen, redacteurs van beruchte verkiezings blaadjes, enz.- maar dat er zulke voorname menschen huizen, ze niet met het proletariaat kunnen samenwonen, was ons onbekend. Een waarljjk verassend licht werd ons door dezen vrijzinnig-democraat ontstoken. Wel terecht heeft 's Raads meerderheid de voorgestelde verhooging van de jaarwedde van den nieuw te benoemen rector van het gymnasium verworpen. Werd blijkbaar de logica van het door den heer Houtman verklaarde omtrent het uit brengen van zijn stem ter zake nu en verleden jaar, niet algemeen gesnaptwel vond zeker in gang de opmerking van den heer Schefïers, dat wij den wedloop met de groote steden in salaris sen toch niet kunnen volhouden. Voor het gym nasium, dat wij goeddeels voor de vreemden on derhouden, waren onze vroeden niet tot deze verhoogde uitgave bereid. Waar eene jaarwedde van f3000 alleszins billijk mag geacht worden en sollicitanten blijkbaar niet ontbreken 101 voor hoofd Hage-school! vertrouwen, dat de Raad hier voet bij stuk zal houden. Ten slotte had het College nog te vragen een machtiging en bekrachtiging. Waar, wat de huur van het huis aan de Markt betreft, alleen werd opgemerkt, dat de gemeente zelf voor de ver gaderingen van den Armenraad wel een beter huis had 't was zeker niet het eenige wat te dezer zake was op te merken ging de be krachtiging van den onderhandschen aankoop van het huis, bewoond door den melkslijter in de Noordmolenstraat naast de Zijlstraat, er alleen met eene toelichting van den wethouder van ge meentewerken door. Toch gelooven wij, dat het aanzienlijk bedrag hier uit te geven f1200 voor de vernieuwing van de brug en f5500 min stens voor den aankoop van het huis - het doel, de verbetering der Zijlstraat, niet zal doen be reiken, als de vuile Zijlsloot niet gedempt wordt. Dat zullen zeker velen met ons eens zijn. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht io den morgen van 10 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.7 te Skudesnaes. Laagste barometerstand 749.5 te Riga. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen oostelijken tot zuidelijken wind, half tot lichtbewolkt, weinig of geen regen, mogelijk nachtvorst, zelfde temperatuur. R. K. Ziekenhuis. Aan „Staats-Ct." 236 zijn toegevoegd de Ko nihklijk goedgekeurde statuten der Roomsch-Ka tboiieke vereeniging voor ziekenverpleging', te Schiedam. De vereeniging is aangegaan voor den tijd van 29 jaren en 11 maanden, aanvangende den dag der oprichting, zijnde 27 Mei 1913. Het hoofddoel der vereeniging bestaat in het verleenen van verpleging of van behandeling of van beide aan Ro;Omsch-Katholieke zieken. Het verleenen van verpleging en of genees kundige behandeling zal zich ook kunnen uit strekken tot zieken, die niet tot den Roomsch- Krtbolieken godsdienst behooren, wanneer de hulp der vereeniging Wjqrdt, ingeroepen en haar krachten het toelaten. De vereeniging tracht hare doeleinden te be reiken a. door de stichting en de exploitatie van een ziekenhuis, waarin de verpleging zal geschie den dqor It.oomscii-Katho lieke liefdezusters b. door wijkverpleging welke eveneens zal ge schieden door Roomsch-Katholieke liefdezusters; c. door andere wettige middelen, welke aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Leden moetena Roomsch-Katholiek zijnb onder godsdienstig en maatschappelijk opzicht te goecier naam en faam bekend staan; c een janr- 1 ijk sc he contributie betalen, welker: bedrag door het bestuur wordt vastgesteld. Zij, die lid wenschen te worden, melden zich daartoe met opgave van naam en woonplaats aan bij een der leden van het bestuur. Omtrent ue toelating als lid wordt door het bestuur be slist. Het bestuur bestaat uit 6 leden, waaronder 2 geneeskundigen, 1 rechtsgeleerde, 1 bouwkundige en 1 financier. Het wordt bijgestaan door een geestelijken ad viseur, te benoemen door den bisschop van Haar lem De bestuursleden worden bij: voorkeur uit, maar kunnen ,ook buiten de leden der vereeniging wor den gekozen. Mot afwijking van deze bepaling worden voor de eerst© maal tot bestuursleden benoemd de heeren: Willem Beukers AJzn, R. H. M. Geer- des, mr. M. J. C. M. Kavelaars, A. P. M. Koen©, J. A. J. Nolet en M. J. Wouterlood, alhier. Het bestuur regelt de organisatie en den in- wendigen dienst van het Ziekenhuis en tracht di^or het aanwerven van leden en donateur», het ontvangen van legaten en verpleeggelden te bewerken, dat de exploitatie van het ziekenhui» steeds kan warden voortgezet. Het regelt even eens de organisatie der wijkverpleging. Er wordt jaarlijks, voor het eerst in 1915, in de maand Mei een gewone algemeen© verga dering gehouden bestemd voor het uitbrengen van de jaarverslagen enz. Voorts bevatten de statuten verschillende be palingen ten aanzien van statutenwijziging en een eventueel© ontbinding der vereeniging. Bouwvakwerklieden. Gister-avond werd in »Musis Sacrum" een zeer drukbezochte vergadering gehouden door de bouwvakwerklieden te dezer stede. De voorzitter, de heer v. d. Berg, gaf na opening der vergadering, een exposé van de onderhandelingen met de patroons inzake de 'oonactie. Reeds 4 a 5 jaar wordt er door de werklieden gestreefd naar een collectieve overeen komst. Het nut van deze overeenkomst is her haaldelijk aan de patroons uiteengezet, doch zonder resultaat. Ook dit jaar is door de patroonsver - eeniging »0ns Belang" en de afdeeling Vlaardingen van den Ned. Aannemersbond, waarbij eenige Schiedamsche patroons zijn aangesloten, toezegging gedaan dat men de zaak nog eens onder de oogen zou zien Lang is het antwoord uitgebleven. Thans is van »Ons Belang" het bericht ontvan gen, dat het standaardloon der timmerlieden ge bracht wordt op 25 cent en van de afd. Vlaar dingen van den Ned. Aanemersbond. dat zij zich met de plaatselijke toestanden niet kon bezig houden. De patroons geven dus nu officieel 25 cent over de metselaars en opperlieden wordt niet gerept en evenmin over het collectieve contract. Deze vergadering is bijeengeroepen om te over wegen wat er nu gedaan zal moeten worden. Alsnu geeft de voorzitter het woord aan den heer J. W. van Achterberg, voorzitter van den Centr. Bond van Bouwvakarbeiders. Deze spreker deelde de vergadering zijn weder varen mede bij de verschillende besprekingen met de patroons. Uit deze mededeelingen bleek, dat eenige patroons wel tot medewerking bereid waren als anderen voorgingen, terwijl andere pa troons in het geheel niet geneigd waren aan de totstandkoming van een collectief contract mee te werken. Er zijn te Schiedam nog metselaars, die voor 20 cent per uur werken en opperlieden voor een nog lager loon. Komt er een vaste loonstandaard dan zullen vooral de metselaars en opperlieden daarvan profiteeren. Nergens bestaat het dat de metselaars beneden het loon der timmerlieden werken. Uitvoerig betoogde spr. dat de patroons zelf belang hebben bij een vasten loonstandaard. Ook de huiseigenaren hebben bij een vasten loonstan daard belang. Zij zullen dan op hun rekeningen niet een loon vermeld vinden, dat in werkelijkheid niet aan de werklieden wordt uitgekeerd. Als een patroon b.v. 20 cent aan zijn werklieden be taald en er 29 op de rekening zet, dan werden de werklieden te kort gedaan. De huiseigenaren zelf zullen toch wel willen, dat aan de arbeiders hun rechtvaardig loon wordt betaald. Er zijn maar heel enkele patroons die 25 cent betalen. Zulks is een ongezonden toestand. Het is in aller belang dat er in deze verandering wordt gebracht. De besturen hadden gedacht, de patroons tot medewerking bereid te vinden om aan dien toe stand een einde te maken. Alle pogingen zijn totnogtoe vruchteloos geweest. Het antwoord van de afd. Vlaardingen van den Ned. Aannemersbond dat zij zich niet met plaatselijke toestanden bemoeit, noemt spr. een groote dwaasheid. Onder de metselaars zijn er hier die met een loonsverschil van 10 cent per uur werken. Dit is al zeer zonderling. In Delft is het loon voor een metselaar 26 cent en hier werkt men voor 20 cent. De arbeiders moeten dus deze zaken onder de oogen zien. Het is de schuld vau de arbeiders dat hier geen verandering in komt. Als een macht achter de besturen der organisaties staat, dan kan het gelukken de billijke eischen ingewilligd te krijgen. De werklieden moeten van nuaf de met selaars als «onderkruipers" beschouwen die be neden 25 cent per uur werken. Er moet wat meer eergevoel onder de arbeiders ziju en niet tegen een te laag loon gewerkt worden. Als de metselaars en opperlieden zoo goed ge organiseerd waren als de timmerlieden, zou het met de actie beter gaan. Spr. dringt er dus op aan om de organisaties sterker te maken. Hierna voerde het woord de heer Derwordi secretaris van den R. K. Kalk-en Steen be werkers- bond, uit Delft. Door spr. werd uiteengezet hoe de toestand vroeger in Delft is geweest. Daar waren ook allerlei misstanden. Na een langdurige actie is het den werklieden daar echter mogen gelukken een collectief contract te sluiten, waarbij het minimum uurloon op 25 en dat der opper lieden op 18 cent werd bepaald. Dan zijn in het contract opgenomen de bepa lingen van art. 1638 d. en c. B.W. De gunstige werking dier overeenkomst voor de werklieden moge blijken uit het feit, dat aan ziekengeld door de patroons in het eerste jaar f 200.werd uitbetaald en dit cijfer voor 1913 meer dan f500 zal bedragen. Ten slotte trad als spreker op de heer G. K a p- t e ij n, secretaris van den Alg. Ned. Timmerlieden- Bond. Deze spreker schetste de lijdensactie te Schie dam ter verkrijging van een collectieve overeen komst. Uitvoerig ging hij na het verschil der loonen te Schiedam bij die in de omliggende steden betaald. In verband met het antwoord van de afd. Vlaardingen van den Ned. Aanne mersbond wees hij op het besluit van de verg8' dering van dien bond, te 's-Hertogenbosch ge' houden, waarbij ook genoemde afd. tegenwoordig was. Dit besluit hield in, dat het de plicht der afdeelingen is om daar waar maar eenigszins moge- lijk in onderling overleg met de werklieden een overeenkomst aan te gaan. De afd. Vlaardingen stelt zich dus boven de resolutie van die vergadering. Spr. hoopte, dat bij de werklieden het besef z8' wakker worden, dat de patroons niet alleen de baas zijn, maar de werklieden ook medezegge8' schap eischen voor hun arbeidsvoorwaarden. Hij drong voorts aan op betere organisatie en hoopte dat de actie tot een goed resultaat ®ao leiden, daar anders de rust in het bedrijf door het middel van werkstaking wel eens kon ver stoord worden. Van de gelegenheid tot debat werd door nie mand gebruik gemaakt. De Voorzitter zeide thans, dat op de werklieden de taak rust om de actie met krach4 voort te zetten. Waar in Delft en Rotterdam loonen voor een timmerman van 29 a 30 cent per uur betaald worden, mag men hier niet langer achter blijven. De organisaties moeten dan ook sterker gemaakt worden en de propaganda voor he4 collectief contract met kracht ter hand worden genomen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Nachtarbeid glasblazers. Alen meldL ons uit Delft: In verband met de uitspraak van d© com missie lot onderzoek van de mogelijkheid van afschaffing van den nachtarbeid in de. glasindu strie n.l. dat dit niet kon zonder benadeeling der productie., is aan van Devonter's Glasfabrie ken te Delft de. nachtarbeid wederom ingevoerd aa.n twee ovens; aan de derde zal dit geschiede8 zooura er voldoende personeel voor zal zijn. Naar aanleiding van dit bericht vernemen wij nog, dat de proef, welke te Schiedam in ©e8 hut van Van Deventer's glasfabrieken genome8 .is met de afschaffing van nachtarbeid, op- 6 Se-p4- 1.1. is geëindigd. Den Sen September is wederom met den nachtarbeid aangevangen. De veideieling van den arbeid is thans z-M dat de dagploeg 6 dagen en de nachtploeg nachten werkt. In den nacht van Zaterdag op Zondag word- niet gewerkt, terwijl volgens overeenkomst van cuutren datum ook in den nacht van Zondag °P Maandag het werk stil ligt. Liederenavond Emiel Hullebroeck. De aangekondigde lieder- en voordracht-avond van den heer Emiel Hullebroeck vond gister-avond een vrij groot publiek bijeen in de Bondsgehoor- zaal, met eenig levend groen bij het podiu® feestelijk getooid. De geestelijke adviseur van Schiedams Volks bond, de weleerw. heer kapelaan Paulussen, heette allen hartelijk welkom en schetste in een kor4 inleidend woord den strijd der Vlamingen voor hun sprake en zeden, waarin mannen als Hugo Verriest, Karei Beyaert en Cuppens vooraanstaan, en waaronder ook Emiel Hullebroeck met eere mag worden genoemd. Daarna gaf de eerw. adviseur het woord aaP den heer Emiel Hullebroeck, die ons als aange naam, onderhoudend causeur verhaalde vaP Vlaamsch leven en leute, ons schetste het volk van de groote steden, maar ook de lieden van he4 platteland, het Vlaamsche studentenleven, de Vlamingen zoowel op eigen bodem als in den vreemde, om ons ten slotte hun leven en leute te vervolken in gevoelvolle, naïf-mooie liederen- Eigenaardig is 't dat Emiel Hullebroeck bij het zingen dezer liederen zich-zelf op den vleugel begeleidt. Zoo deed de Vlaamsche toondichter ons tal van liederen hooren, locale liederen, liederen uit he4 studentenleven, liederen van de buitenmenschen, den zang van de Vlaamsche kermis en het oude oorspronkelijke lied van de sVlaamsche reuzen"» enz. In schoone innige voordracht en met mooi beschaafd stemgeluid zong de heer Hullebroeck die onderscheidene liederen. In het tweede deel van den avond ging hij er zelfs toe over zijc hoorders het refrein der liedjes, door hem-zei ven getoondicht, te laten meezingen, terwijl hij hen ten slotte zelfs de liedjes in hun geheel deed zin gen, door hem vooraf op den vleugel gespeeld. En het publiek liet zich zoo gemakkelijk leiden doof dezen sympathieken leermeester, die zijn gehoor van den aanvang af tot het einde toe zoo wis4 te boeien, als 't ware aan zijn lippen deed hangen- Wat was 't vooral naïf-mooi dat liedje »H0 Bietebauw" (boeman). Wat ging er dat heerlijk in het refrein van »De gilde viert" en «Tinnike van Heule" en het liedje van «De Dahlia" Me4 wat geestdrift werdeD die liederen nagezongen en door het opgetogen publiek, dat geheel onder d« bekoring kwam van deze Vlaamsche schoonheden en lachedingenl Waarlijk, wij wisten niet, wat wij in Emiel Hullebroeck meer moesten bewonderen,den aardigen causeur, die zijn onderwerp met zooveel liefde behandelde, den vaardigen toondichter, die ons zoo diep gevoelde, vaak ook oolijke liederen schonk, of den voortreffelijken zanger, die de door hem getoon zette liederen, met warme, innige voordracht ge geven, tot het hart van het publiek deed gaan- Als er ons nog iets te wenschen overbleef, dan was 't, dat Hullebroeck, die zoo goed Nederlandscb

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2