Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering f m rr fifi 7 EERSTE BLAD7~ 36ste jaar&aii<£. Zaterdag 11 October 1913 Ni», 10/48 Op den Balkan. by mnn b« Officieek berichten. JACHT. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 et. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oyereenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. b\j verlies van levenslange J I 111 verlies van geheele 11 I een hand, invaliditeitI LUU voet of oogI U U I (J U een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Uollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; K U bij verlies van eiken ande ren vinger Dit nninmer bestaat uit twee bladen en een Geïllusireerd Zondagsblad. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 6 October 1913, no. 86 Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 Staatsblad no. 87)); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bovengenoemd besluit van Gedeputeerde Sta- de jacht op patrijzen in deze provincie, met "et oog op den min gunstigen wildstand, dit jaar wordt gesloten op Zaterdag 25 October a.s., met 2°nsondergang. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, wor den afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in d e Nederlandsche Staatscourant vi or - den geplaatst. 's-Gravenhage, 7 October 1913. De Commissaris der Koningin voornoemd, H. A. VAN DE VELDE, Io.-C. Nieuws, Griekenland en Bulgarije. De militaire commissie tot afbakening van de Srens tusschen Griekenland en Bulgarije is met haar werk gereed. Alle geschillen zijn opgelost. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In een brief aan de »Neue Freie Presse" ver klaart de chef der afdeeling marine van het "Mnisterie van oorlog dat volgens de besluiten in de laatst gehouden zittingen van den ministerraad de directie der marine in de aanstaande bijeen komst der delegaties geen crediet voor nieuwen aanbouw zal vragen. De ontwerp-begrooting van Marine zal behalve de credieten voor de uitgaven, Sedaan tijdens de crisis op den Balkan, slechts de Bevvone credieten en de termijnen voor de sche- Pen tot welker bouw reeds besloten is, aanvragen. SPANJE. De koning en president Poincaré zijn te Cart agena gisterochtend om kwart voor tien door den minister van marine en de autoriteiten ont togen. Zij namen plaats in een stoomsloep, door d'ransche en Spaansche pantserschepen begeleidt 0tü een bezoek te brengen aan het pantserschip )JBspana", waar de koning de honneurs waarnam. Baarna begaven zij zich aan boord van het Engel - Sche pantserschip »Invincible", dat zij bezichtigden. ^°or zij het schip weer verlieten, zonden zij een telegram aan koning George, om hem dank te betuigen voor de zending van het schip naar Carthagena en hem te verzekeren van hun op- tchte vriendschap. Vervolgens bracht koning Alfons een bezoek aan het pantserschip Diderot", waar Poincaré een doenmaal aanbood. In zijn rede aan tafel dankte Boincaré den koning voor de herinnering, die hij Van zijn bezoek te Madrid, Toledo en Carthagena Meedraagt. Ik heb zoo zeide hij de roem- r\jke geschiedenis van Spanje en de levende krachten van het zelfbewuste Spanje van thans, aan mij zien voorbijtrekken. Ik heb de krijgshaf tige houding van het Spaansche leger kunnen beWonderen en acht mij gelukkig, te Carthagena dappere officieren en bemanningen der Spaan- sche vloot te kunnen begroeten. Ik ben zeer ge voelig voor de attentie van koning George, die de Evincible" naar Carthagena heeft gezonden, want officieren en de bemanningen van deFransche Oorlogsschepen achten zich gelukkig met hun ^Paansche en Engelsche kameraden zich heden te kinnen verbroederen aan de Middellandsche Zee> Vier wateren ons beider landen bespoelen, waar °hze beschaving elkaar kan aanvullen, waar de belangen van Frankrijk en Spanje, welker eenheid vriendschap niet te overschatten voordeelen bieden, samengaan. Poincaré dronk op den koning, het leger en de vloot van Spanje. De koning dankte den president voor zijn woorden en voegde er bij het is een werk niet van verovering, maar van beschaving en van vrede, waaraan de soldaten en matrozen van Spanje zoowel als van Frankrijk aan gene zijde van de zeeëngte op Afrikaanschen grond hun krachten wijden. Die grond, zoo vaak door hun heldenbloed gekleurd, zal er toe bijdragen, dat de banden die onze volkeren vereenigen eiken dag nauwer worden aangehaald, en dat de nu reeds bestaande hartelijke verstandhouding steeds inniger en vruchtbaarder wordt. Wij mogen onze gemeenschappelijke afkomst en de blijvende belangeD, waaraan de golven der Middellandsche Zee ons dagelijks herinneren, niet vergeten. Ook ik ben koning George zeer erken telijk voor de zending van de »Invincible" naar Carthagena, waar ik zes jaar geleden koning Eduard, roemrijker nagedachtenis, heb ontvangen. De koning hief dan zijn glas op ter eere van den president, het leger en de vloot van Frankrijk en van het groote naburige bevriende Fransche volk. Om 3 uur nam de Koning hartelijk afscheid van Poincaré. Een half uur later ver-trok het Fransche eskader naar Frankrijk. door de oproerlingen zijn doodgeschoten. Generaal Alvirez, wiens plaats van bestemming oorsprong- kelijk Durango was, doch die zich op 15 Juli in veiligheid stelde, voerde het bevel over 1500 in fanteristen, een veld batterij van 4 stukken geschut en een machine geweer-afdeeling. CHINA. Joeansjikai legde gister in zijn presidentieele boodschap den nadruk op zjjn voornemen om een flinke standvastige politiek te blijven voeren, gericht op geleidelijken vooruitgang, hervorming van het financie-wezen en van onderwijs, in het bijzonder technisch onderwijs, dat zoo noodig is voor China's ontwikkeling. Tsjen, het hoofd der bereden politie te Peking, is Woensdag gevangen genomen. Bij een huis zoeking in zijn woning zijn oen aantal brieven gevonden, waaruit blijkt dat Tsjen door de op. standelingen in Zuid-China was omgekocht om Joeansjikai te vermoorden. Het had de aandacht getrokken dat Tsjen zoo veel moeite had gedaan om bij de inhuldiging van den president in diens onmiddellijke nabijheid te zijn. JAPAN. Prins Katsoera, voormalig minister-president, is overleden. Prins Katsoera, een der voornaamste strijders voor Westersche beschaving in Japan, werd in het jaar 18 47 te Hagi (Hoqdo) geboren. Nadat hij zich in den strijd tusschen den sjogoen en de keizerlijke partij (1867 1868) aan de zijde der laatste bijzonder onderscheiden had, werd hij in 1870 naar Berlijn gezonden, om de Duitsche militaire toestanden te bestudeeren, waartoe de Fransch-Duitsche oorlog hem een uitstekende ge legenheid bood. In December 1873 keerde hij naar Japan terug, werd het volgende jaar tot majoor bevorderd en was van 1875—1878 militair atta ché bij het Berlijnsche hof. Weer naar Japan teruggekeerd, werd hij in November 1878 tot kabinetssecretaris benoemd. Nadat hij in 1884 tot kolonel en in 1885 tot generaal-majoor bevorderd was, werd hij in 1886 minister van Oorlog, in 1890 luitenant-generaal en commandant van de 3e divisie te Nagoja. Als zoodanig maakte hij zich gedurende den Chineesch-Japanschen oorlog (1894-1895) in Korea en vooral in Mandsjoerije zeer verdienstelijk, waarvoor hij na afloop van den oorlog met den titel van vicomte beloond werd. In 1897 werd hij gouverneur-generaal van Formosa, van Januari 1898 tot December 1900 was hij minister van Oorlog, welk ambt hij om gezondheidsredenen echter moest neerleggen, waarna hij tot generaal-veldmaarschalk werd be noemd. Van Juni 1901 tot Januari 1906 was hij president van den ministerraad. Gedurende zijn minister-presidentschap werd in 1902 het verdrag met Engeland gesloten en in 1905 met Rusland de in Japan over het algemeen zeer impopulaire vrede van Portsmouth geteekend. In 1902 werd hij in den gravenstand verheven. Vijf jaar later kreeg hij den titel van markies en eenige jaren later dien van prins. In Aug. 1908 werd hij, na den val van het ministerie-Sajonji, opnieuw minister-president. Zooals men weet, was prins Katsoera den laatsten tijd lijdende aan maagkanker. MEXICO. Aangaande de inneming van de stad Torreon wordt bevestigd, dat deze plaats had zonder slag of stoot, nadat de verdedigers de stad geheel hadden ontruimd. Wat de nederlaag van generaal Alvirez betreft wordt nader geseind, dat ten ge volge van een grooten misgreep een afdeeling der regeeringstroepen onder bevel van den generaal, door gecombineerde, van het noorden en westen komende troepen der opstandelingen ten getale van 6000 man, in een bergkloof werd overvallen en vrijwel totaal vernietigd. He» sterke garnizoen van Torreon besloot, bij het vernemen van deze jobstijding, de gewichtige strategische positie te ontruimen en terug te trekken op de colonne generaai Trucy-Aubert, ongeveer 80 mijl oostelijk. Aan de »Daily Mail" wordt nog geseind, dat aan de inneming der stad een belegering gedurende 6 weken was voorafgegaan. Het blad bevestigt» dat in Torreon Duitsche en Spaansche onderdanen De burgemeester van Deventer. W. H. F. baron van Heemstra heett ontslag aangevraagd als burgemeester van Deventer. Omtrent de ontslagaanvrage van den burge meester van Deventer, mr, H. W. F. baron van Heemstra, schrijf de »De Ned." ïHet heengaan van den burgemeester, en dat van den wethouder, mr. Gualthérie van Weezei, is in verband te brengen met de minder goede verhouding tusschen het college van B. en W. en den Raad, sinds deze in democratische richting is versterkt. Gendarmerie in Albanië. Door den minister van Oorlog is de vraag ge richt tot de autoriteiten van het leger, of een of meer hoofdofficieren genegen zijn om op nader vast te stellen voorwaarden, de toestanden in Albanië te gaan verkennen met het oog op de organisatie van de gendarmerie, aldaar. Aan den uit te zenden officier zal uit den aard der zaak, tevens het vooruitzicht geopend worden, om later van genoemd korps deel uit te maken. Da 8-uren-dag te Zaandam. In Zaandam heeft, zooals men heeft gelezen, de socialistische meerderheid van den gemeenteraad den achturendag ingevoerd, en de loonen verhoogd voor de gemeente werklieden. Eigenaardig is het te zien, wat in het orgaan der S. D. P., »de Tribune" daarover geschreven wordt Wij voor ons vinden dat de werkzaamheid van de Zaandamscha fractie nog te kort duurt, om haar reed te prijzen. Het zal nog moeten blijken of zij geregeld voortgaat het gemeent.-program van haar partij uit te voeren en de toorn van haar niet-socialistische kiezers er aan te wagen. De belastingen zijn te Zaandam hoog en reeds nu progessief, terwijl de wet geen sterke progessie toelaat. Elke hervorming volgens het gemeente program zal dus den belastingendruk óók ook op de kleine luiden zwaarder maken en de niet soci alisten onder D u y s' kiezers (en dat zijn er on getwijfeld velenzouden daar ongetwijfeld gauw genoeg van krijgen. Of D u ys en de zijnen on danks die wetenschap moedig door zullen gaan met hervormen, dat zal de tijd moeten leeren. Dit eerste begin zegt nog niet veel." Nederlandsche Handelskoogeschool. Naar wij vernemen, is dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Graven- hage, benoemd tot president-curator van de Ne derlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam. Tot hoogleeraar in het burgerlijk recht en de hoofdbeginselen der burgerlijke rechtvordering, het handelsrecht en faillissementsrecht, het inter nationaal privaatrecht is benoemd mr. G. Nauta, advocaat te Rotterdam. Ouderdomsrente. Tot het Centraal Bureau der Kath. Soc. Actie werd dezer dagen een drietal vragen gericht betreffende de toepassing van art. 369 der Invalidi teitswet, met verzoek ze in het »Kath. Soc. Weekbl." te beantwoorden. Mr. A. Te pe voldoet aan dit verzoek. Te voren herinnert hij er aan, dat de 70-jarige, om de ouderdomsrente te kunnen ontvangen, ge durende 156 weken (gedurende de 10 jaar onmid dellijk vóór het in werking treden van het artikel of vóór hij 70 jaar werd) verzekeringsplichtig zou zijn geweest, indien de wet reeds van kracht ge weest ware. Ten einde vast te stellen of een 70 jarige ge rechtigd is tot het ontvangen van pensioen, dient men te onderzoeken, of hij gedurende 156 weken tijdens de bewuste 10 jaar in dienst van een ander tegen loon arbeid verricht heeft. Na er nog op gewezen te hebben, dat minister T a 1 m a voor twijfelachtige gevallen een niet-eng- hartige toepassing heeft toegezegd, beantwoordt mr. T e p e de drie gestelde vragen »I. Indien een alleen-wonende weduwe langer dan de vereischte tijd bij getrouwde kinderen is gaan werken, tegen vergoeding van kost en klee deren dan is deze vrouw gerechtigd tot de inva- [iditeitsrente voor personen van 70 jaren Antwoord O.i. kan er in dit geval geen twij fel zijn of aan de gestelde vereischten is voldaan. Immers de weduwe is met haar kinderen blijk baar overeengekomen, dat zij (de weduwe) voor haar kinderen zekeren arbeid zou verrichten (ar beid verrichten in dienst), en daarvoor in rui; zou ontvangen kost en kleeren (loon); zoodat dus de weduwe iD loondienst arbeid verricht heeft en derhalve verzekeringsplichtig zou geweest zijn. II. Indien zulk een vrouw bij een der kin deren blijvend inwoont, en daar het huishouden mededoet is zij dan gerechtigd? Antwoord Volgens de letter der wet is slechts dit antwoord mogelijk Ja, wanneer tusschen moeder en kind is overeengekomen dat zij (de moeder) voor het kind arbeid zal verrichten en daarvoor in ruil zal ontvangen kost en inwoning. Neen, wanneer het kind in zuivere ^pedheid en liefde zijn moeder in huis genomen heeft, en de moeder harerzijds slechts uit welwillendheid en dankbaarheid in het huishouden medewerkt. In dit laatste geval immers is er van het ver richten van loondienst geen sprake. Wij hopen en vertrouwen echter, dat degenen, die met de uitvoering der wet belast zijn, in ge vallen als deze, wanneer de moeder er niet in slagen mocht aannemelijk te maken dat de ver houding tusschen haar en haar kind een dienst betrekking was, de ruime toepassing der wet, door minister Talma, toegezegd, in praktijk zullen brengen opdat niet het kind, dat zijn moeder enkel uit liefde tot zich nam, achtersta bij de kinderen, die slechts tegen vergoeding hun moeder ter zijde stonden. TiT- Indien in een gesticht voor ouden van dagen personen zijn ingekocht voor levenslang onderhoud tegen een kleinen prijs, maar onder beding, dat zij verplicht zijn tuin- of hniswerk mede te verrichten en dat ook werkelijk verricht hebben, zijn ook deze dan gerechtigd, indien ove rigens aan alle voorwaarden is voldaaan Antwoord Wanneer bij de opneming in het gesticht uitdrukkelijk bepaald is, dat de opgeno- mene zich verplicht tot het mede verrichten van tuin- of huiswerk, achten wij het niet twijfel achtig, of ook de hier-bedoelde personen kunnen aanspraak op pensioen doen gelden wanneer a. er sprake was van een geregeld medever- richten van den arbeid, doch niet van enkele toe vallige losse diensten in welk laatste geval men niet met het »in loondienst arbeid verrichten ge durende zekeren tijd" te maken heeft, doch slechts met het verrichten »van enkele diensten" (art. 1637 B.W.) b. de door in het gesticht opgenomenen ver richte arbeid voor het geheel of voor een gedeelte inderdaad te beschouwen is als een acquivalent der door het gesticht aan de opgenomenen bewe zen diensten (kost en inwoning is loon'). Mocht het mede doen verrichten van arbeid slechts een maatregel zijn van tucht, een voorsehrift, gegeven met de bedoeling om de inwoners nuttig bezig te houden, terwijl de verrichtte arbeid zelf niet kan geacht worden een materieele waarde te verte genwoordigen, dan zou er bezwaarlijk sprake kunnen zijn van »in dienst tegen loon arbeid verrichten" dan zou derhalve de 70-jarige gedu*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1