Binnenland. Htads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. nanr buis zenden der laatst© lichting, de ieem- If.i niet meer zullen zijn aan te rullen. Een kolonel vertelaard© den „Tomps"-medewe.r1ter. dat hij er, op moest rekenen, in November in zijn regiment ©en tekort van 70 onderofficieren te zullen hebben. Als heit eenige middel, oat, ofschoon geen afdoende, toch wei eenige ver betering zal brengen, wordt door senator Char les Humbert ten sterkste] aanbevolen: een, spoe dige verhoioging' van soldij en het vcirleenen van ten duurte-toeslag. Het Eerste Kamerlid v. d. Lande. De heer v. a. Lande heeft zijne benoeming b t liu van d© Eerste Kamer aangenomen. Tweede Kamerverkiezing. De Min. v,an Binn. Zaken, .overwegende, dat, ten gevolge van 't aannemen door den heer H, Prdak van zijne benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-'Generaal in het kiesdistrict Amsterdam III, ©ene- verkiezing moet plaats hob- ben voor een lid „van de Tweede Kamer der Stalen Generaal gelet, op artt. 130, eerstei lid, 131, eerste en tweede lid, 133, eerste lid, en 134, derde lid, der Kieswet; heeft goedgevonden te bepalen, dat die ver kiezing zal plaats hebben op Maandag1 27 Oc- lobor e.k., de stemming, zoo- noodig1, op liins- c.ag 4 November d.a.v., de herslemming, zoo noodig, op Dinsdag 11 November d.a.v. Proceskosten van buitenlauders. De orde van advocaten te Arnhem heeft zich met een verzoekschrift tot de Koningin gewend, ten einde veranderde voorschriften te verkrijgen voor het innen van proceskosten van buitenlanders. In het verzoekschrift wordt er op gewezen, dat wanneer een buitenlander voor een Neder- jandsch rechtscollege heeft geprocedeerd en bij verlies van het proces in de kosten wordt ver oordeeld, het bijna ondoenlijk is, deze kosten op hem te verhalen. Behalve dat het toch reeds vaak moeilijk is den veroordeelde overeenkomstig de wetten van zijn land, op vreemden bodem, tot betaling te dwingen door de voorschriften en formaliteiten bij het toezenden van de stukken aan den vreemden rechter langs diplomatieken weg zeer groote moeilijkheden in den weg ge legd, waardoor het incasseeren van de kosten vaak een onbegonnen werk wordt. Aan de andere orden van advocaten in den lande is verzocht adhaesie aan dit verzoekschrift te betuigen. De nieuwe hoofdcommissaris te Amsterdam. Uil zeer vertrouwbare1 bron vernemen we, dat de hoofdcommissaris van Rotterdam, dei heer Th. Roest van Limburg:, zich in dien ^eiest heeft uitgelaten, dat hij» wiel bareidj was, onder bepaalde voorwaarden, den heer Hordijk als hoofdcom missaris van politie te Amsterdam op te volgen. Bepaalde besprekingen met den heer Biest, van Limburg moeten nog, niet hebbetn plaats gehad Mochten de vrij1 spoedig te houden besprekingen in Den Haag op een of andier bezwaar afstuiten, dan zouden allereerst in aanmerking' komen eenige sollicitanten te Amsterdam, tot bet politiecorps beboerende. (Tel.) vyeArtaonoj&t. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.8 te München. Laagste barometerstand 746.2 te Seydisfjord, Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen, veranderlijke, later zuidwestelijke tot westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, later kans op regen, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 21 October, des n.m. 2 uur, komt o.m. voor Beëediging van het nieuw gekozen raadslid, den heer J. H. Evers '1. Verzoek van dr. J. L. Liezenberg om eervol ontslag als rector van het Gymnasium en als leeraar in het Hebreeuwsch met ingang van 1 Januari 1914, met advies van B. en W. 2. Verzoek van P. C. A. Geijl om eervol ont sleg als leeraar aan het Gymnasium, met ingang van 1 Januari 1914, met advies van B. en W. 3. Benoeming van een onderwijzer aan school F. aan den Singel, Hoofd de heer B. van Bochove, (vacature—A. Kloos) tegen 1 April 1914. 4. Wijziging der Gemeente-BegrootiDg, dienst 1913. 5. Behandeling van bezwaarschiften tegen'den aanslag in de plaatselijke belasting naar het in komen, dienst 1912/1913. 6. Rekening van de Ambachtsschool voor Schie dam en Omstreken dienst 1912, met advies van de Commissie voor de Financien en de Belastingen. 7. Verzoek van de Vereeniging de Ambachts school voor Schiedam en Omstreken, om de Ge meentelijke subsidie te verhoogen met advies van B. en W. 8. Behandeling van het Reglement voor het St. Jacobs-Gasthuis. 9. Verzoek van I. J. Levi om Wijziging van de verordening op de particuliere banken van leening, met advies van B. en W. 10. Verzoek van de Schiedamsche IJvereeni- ging om kwijtschelding van pacht en om in het vervolg de voorwaarden voor het betalen der pacht op andere wijze te regelen, met advies van B. en W. 11. Verzoek van F. Smulders en 11. K. Probst om de helft van het nog beschikbare terrein, in zijn geheel groot 8000 M2, aan den Buitenhaven weg, in erfpacht te] mogen ontvangen en op de andere helft een recht van voorkeur te mogen hebben, met advies van B. en W. 12. Voorstel tot bepaling van de plaats voor het nieuwe Stads-Ziekenhuis. 13. Adres van de Roomsch-Katholieke Veree niging voor Ziekenverpleging alhier betreffende verkoop van grond in West-Frankeland en aan koop van een terrein voor den bouw van een Ziekenhuis, met advies van B. en W. Drogen beschadigde granen en andere koopmansgoederen. Aan eigenaren enz. van mouterijen te uezer steae is door Burgemeester en Wethouders een gclnijven gezonden van den volgenden Inhoud: „Herhaaldelijk kwam het voor, dat beschadigde granen en andere koopmansgoederen werden ge droogd in mouterijen in deze Gemeente. „Wij merken echter op, dat deize mouterijen alleen mogen worden gebezigd voor' het mouten en dal ieder ander gebruik ongeoorloofd, is. „Dit geeft ons aanleiding d© eigenaren en ge bruikers van mouterijen in deze Gemeente éh hen die dergelijk© giranen enz. hier doen drogen, nadrukkelijk te Waarschuwen, dat wan neer dit drogen desondanks Weder mocht plaats hebben, dit met den sterken arm zal worden belet en de granen enz. op kosten der Lelang- I cbbenaen zullen worden uitgeruimd, opgeslagen en onschadelijk gemaakt. „Ten slotte1 wijzen wij' er op, dat genoemd drogen in het. vervolg alleen kan worden toege laten in drogerijen, die daarvoor een Hinder wetsvergunning hebben bekomen, welke niet zal worden vertelend dan wanneer zij naar de ©ischen lies tijds zijn ingericht." Zuster Magdalena. f Met innig leedwezen vernemen wij. dat de eerw. Zuster Magdalena, de volijverige liefdevolle verpleegster van zoovele zieken en lijdenden, na een ongesteldheid van slechts enkele dagen sedert Zondag 1.1. gister-namiddag in het St. Jozefs Gesticht, aan de Tuinlaan is overledep, na bij toenemend lijden van de H.H. Sacra menten der stervenden te zijn voorzien. Zij die deze krasse 72-jarige nog in hare laatste le vensdagen volijverig werkzaam hebben gezien, zullen zeker dit spoedig einde niet hsbben ver wacht, Hare werkelijk «groene ouderdom" deed nog veel voor het heil der haar zoo dierbare zieken verwachten. Maar de Eeuwige Vergelder heeft 't anders be schikt. Op den leeftijd dat velen in de wereld een welverdiende rust gaan genieten, heeft Hij dit lang en welbesteed leven bekroond met de eeuwige heerlijke rust, het onvergankelijk loon voor zoovele edele zelopoffering en heldaftige deugd als daarin minstens gedurende een halve eeuw werd tentoongespreid. De eerw. Zuster Magdalena in de wereld mej. Ang. P. M. Dolk, den 18u December 1841 te Rotterdam geboren trad reeds op jeugdigen leeftijd in de Congregatie van de H. Catharina van Senen der Orde van den H. Dominicus. Na een jaar proeftijd deed zij hare religieuze gelofte op 27 September 1867 in het gesticht aan de Tuinlaan, toen het Moederhuis der Congregatie. Daarna was zij in verschillende huizen harer con gregatie, o.a. te Rotterdam en te Volendam. meestal als onderwijzeres der bewaarscholen werk zaam, totdat zij in October 1898 hier in het ge sticht aan de Tuinlaan kwam met het doel als ziekenverpleegster werkzaam te zijn. Hoe zij zich voor hare zieken en lijdenden be ijverde, kunnen zij 't best getuigen die haar in haar zoo werkzaam leven gadesloegen. Met haar tascbje in de hand toog zij er steeds dag aan dag, zoowel in het vroege morgenuur als in den laten avondstond op uit en steeds met een blij moedigheid die bewondering wekte. Zij was in vollle waarheid niet alleen de liefdevolle verpleeg ster, maar ook de nederige dienares der zieken, voor wie haar geen arbeid te veel, geen opoffe ring te groot was. Hoe dikwijls heeft zij niet nacht aan nacht aan de lijdenssponde der arme zieken gewaakt 1 Vooral de arme zieken ondervonden hare lief devolle hulp. Waar hare weg ging zoowel dooi de woningen der meergegoeden als door de stulpen der minvermogenden, wist zij zoo goed waar zij ze halen moestde liefdegaven waarmee zij straks weer hulp en leniging bracht ook aan zoo menige arme lijdenssponde, waar hare liefdevolle zorg werd ingeroepen Dat Zuster Magdalena in onze stad algemeen gekeDd en geacht werd, kon men wel dagelijks bemerken. Hoe dikwijls zag men haar op straat in gesprek niet alleen met Katholieken, maar ook met andersgezinden want zij wijdde hare liefde volle torg niet alleen aan de huisgenooten des geloofs, maar deed wel aan allen zooveel zij kon. In menig Protestantsch gezin ook, dat door lijden en zorg gedrukt werd, was zij een reddende engel, zoodat 't geen verrassing baarde als men haar, met de sleutel in de hand zelfs de woning van andersdenkenden zag binnengaan. Zoo heeft Zuster Magdalena in haar welbe steed, langdurig leveD, hare weldaden in ruimen kring verspreid. Moge haar na den rusteloozen arbeid de eeuwige rust, het eeuwig heerlijk loon voor zoovele oflervaardige liefde verzekerd zijn Terwijl velen haar met weemoed dankbaar zullen gedenken, welle uit veler hart een heilbede voor de rust harer ziel. Zij ruste in vrede De uitvaart voor de eerw. Zuster Magdalena zal Zaterdag-ochtend 7i/a ure in de Gestichts kapel plaats hebben, waarna de teraardebestelling op de R. K. Begraafplaats ten 91/3' ure zal volgen. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 17 Oct. 4.59 v.m.; 5.17 n.m. Van nacht halfdrië gaf de mees terknecht uit een branderij aan de Nieuwe Haven kennis aan de politie, dat hij zoo even drie per sonen in zijn branderij had, die daar tegen zijn wil vertoefden, waarom hij hen verwijderde. Een van de drie had hem bij het weggaan een klap niet een steen in het gezicht gegeven. De bedoelde personen werden kort daarna in een andere branderij aangehouden en hunne namen opgenomen. UIT KETHEL EN SPALAND. De gemeenteraad heeft met algemeene stem men besloten tot aanleg van tien drinkwaterleiding, in aansluiting aan het buizennet; van de gemeente Schiedam. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Te Hoek van Holland had hiet 13-jarig' zoontje van H Dekker liet ongeluk van een paard le vatten. Hij kreeg eeln klap van het dier en was op slag dood. De ramp van de sVolturn 0." De consul-generaal van Rusland hier te lande, de heer J. Peterson, bezocht gistermiddag in Montefiore de schipbreukelingen der «Volturno" en verstrekte de noodige hulpmiddelen en versnape ringen. Eene commissie uit beursbezoekers stelde 500 gulden ter hand aan het bestuur van Monte fiore ter voorloopige verdeeling onder de land verhuizers, aangebracht per stoomschip «Czar", De «Campanello", waarmede een aantal gered - den van de «Volturno" naar Amerika worden overgebracht, is hedenmiddag om 2^ uur van Rotterdam naar New-York vertrokken. Bij het vertrek van het schip waren vele be langstellenden aanwezig. Desselnaan, de derde officier van de »Volturno", heeft bij zijn aankomst op de «Grosser Kurfiirst" te New-York verklaard, dat de brand is ontstaan door de ontploffing van chemicaliën. In het voorschip waren 80 of 90 tusschendeks- passagiers en enkele leden van de bemanning. Waarschijnlijk zijn velen daarvan door de vlam men verrast en verbrand. Toen het vuur tijdelijk wat minderde, heeft ka pitein Inch getracht in het voorschip door te dringen. Hij zag er vier lijken van matrozen liggen, maar moest dadelijk weer terug met brand wonden in het gezicht. Toen de pompen bij gebrek aan stoom buiten werking kwamen, nam de brand snel in omvang toe en een tweede ontploffing volgde. De kapitein heeft toen getracht een vuurpijl met een lijn naar een der dichtstbijzijnde schepen te schieten, maar de lijn liet los en ongelukkiger wijze ontploften door een vonk alle andere aan boord zijnde vuurpijlen. De Duhscher Fnedrich Badtke, een der gered den die met de «Touraine" te Havre zijn aange komen, houdt staande dat de brand is aange komen door het wegwerpen van een cigaret door een RussischeD tusschendekspassgier. Het rooken was tusschendeks streng verboden, er stond een boete op van 5 dollars, maar toch lieten de Russen het niet. Als er een steward kwam werden de brandende cigaretten op den vloer gegooid. In dien vloer waren wijde reten, waar best een ci garet door kon en daaronder lag de bagage der tusschendekspassagiers. Daar was allerlei brand baars bij, Toen Badtke Donderdagmorgen rook door den vloer zag komen, ging hij in de bagage ruimte kijken en zag dat die al in volle vlam stond. Kapitein Inch, de gezagvoerder van de «Vol- turno", heeft van de «Kroonland" draadloos een verhaal van de ramp geseind. Hij vertelt 0. a., dat een man van de waeht beneden verbrand is. Na een reeks van ontploffingen in den bak werden booten uitgezet. Twee werden verbrijseld, de derde werd met kajuitspassagiers neergelaten, maar kantelde, doch kon weer worden opgericht. Sommigen van de bemanning kropen er weder in. De vierde boot was gevuld met tusschendekpassa- giers en kwam veilig weg. De vijfde raakte on der den achtersteven en zonk. Men hield op met bet uitzetten van booten, toen verbinding was verkregen met de «Carmania" en de vlammen in kracht verminderden. Daarna nam die kracht echter weer toe en naderde het vuur het achterdek. Hier waren de passagiers, die zich den heelen nacht kalm hielden, terwijl Inch en de bemanning bezig waren met het ma ken van vlotten, voor het geval ook het achterdek door het vuur werd aangegrepen. Om half tien 's avohd, toen het geheele voor schip tot aan de stoompijp in volle vlam stond, konden de reddingbooten de «Volturno" tot op korten afstand naderen. De inzittenden riepen de schipbreukelingen toe over boord te springen. Verscheidene hebben dat ook gedaan en werden gered. Te kwart over vijf 's ochtends kon de eerste boot langszij van de «Volturno" komen. De ande re booten volgden dit voorbeeld en alle waren binnen korten tijd vol schipbreukelingen. De ont scheping geschiedde in goede ordeer heerschte geen paniek. Om acht uur 's morgens was het reddingswerk afgeloopen. De Board of Trade heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de ramp der «Volturno", Moord en zelfmoord. Te Nijmegen zijn twee artisten, zekere M., van het „Lustige Too- in el," en ©en vrouw van W., met wie hij samen- kelde dood op hun bed gevonden. Men vermoedt, dat M. eerst de vrouw en vervolgens zich zelveu ine: revolverschoten gedood heeft. Men meldt uit Nijmegen aan de »Tel" Uit nader ingewonnen ingewonnen inlichtingen blijkt het navolgendeToen gistermorgen de juffrouw, bij wie de artist van het revuegezel schap Lucien en Orvan en de met hem samen wonende vrouw, tijdens den duur der kermis gelogeerd was, na haar herhaald kloppen geen gehoor kreeg en evenmin de kamerdeur kon openen, werd door haar de hulp ingeroepen van een aan de overzijde der straat werkzaam zijnden chauffeur, die daarop de deur met zijne gereed schappen opende. Een verschrikkelijk schouwspel kreeg zij te aanschouwen. Achterover liggende op het bed met de beenen op den grond en een revolver in de hand, vond zij daar het levenlooze lichaam van den man, met bebloed hoofd, terwijl de vrouw, nog onder de dekens liggende, evenmin teekenen van leven meer gaf. Politie was spoedig aanwezig, evenals de politiedokter, die van beiden slechts den dood kon constateeren. Gebleken is, dat de man de vrouw slapende in het hoofd heeft getroffen en zich daarna, staande voor het bed, een kogel door den rechterslaap heeft gejaagd. Uit twee door hem achtergelaten brieven aan den commissaris van politie en aan de kinderen van de vrouw met wie hij leefde is gebleken, dat hij steeds met moorddadige plannen heeft rondgeloopen en ook meermalen gewaarschuwd had deze eenmaal ten uitvoer te zullen brengen. Jalousie schijnt hieraan niet vreemd te zijn, daar de vrouw herhaaldelijk en ook nog tijdens de kermis alhier door haren wettigen man werd lastig gevallen. Martron, een Amsterdammer van geboorte, meer bekend onder den artistennaam van Oom Piet' was een gaarne gehoord komiek. Boot gezonken. Over het zinken van de «Henri V" lezen we nader in de «Middelb. Ct.rt: Toen Maandagavond omstreeks 11 uur eenige heeren uit Kortgene van een vergadering huis waarts keerden, hoorden zij bij den veersteiger hulpgeroep Dit roepen bleek te komen van eeB aldaat gemeerde sleepboot, die bij het rijzen van het water vermoedelijk was ondergeloopen, de Henri V uit Dordrecht. Het was de kapitein) die om hulp had geschreeuwd. Deze, P. Kriens genaamd, sliep in het voorschip, en werd door het instroomende water gewekt. Toen hij aan dek kwam, stond het achterschip reeds onder water en was er van den machinist, W. van 't Hoott, die daar sliep, niets te merken, zoodat deze, die getrouwd is en vader van 9 kinderen) vermoedelijk is verdronken. De kapitein is met een roeiboot door den veerman van het onder geloopen vaartuig afgehaald hij stond reeds tot zijn middel in 't water. Naar het lijk van den machinist heeft men nog gezocht, doch men moest de pogingen opgeven en wacht nu af tot de boot gelicht zal zijn. De moord te Amsterdam. De «Tel." meldt nog het volgende Nader vernemen we, dat Franciscus Dijkman, ofschoon niet door het broertje van Hendrik de Klerk herkend, zelve heeft aangegeven, hoe hij den avond van Maandag 29 September j.l. van den IJ-kant af in de stad is gekomen. Hij had geen gebruik gemaakt van de gemeen tepont, doch zich door een vletterman laten over zetten. Hij was toen onder den indruk van ster ken drank. Toen hij het veergeld betalen moest, zei hij geen geld te hebben en ontstonden nf onaangenaamheden tusschen hem en den veerman, met dit gevolg, dat Dijkman door den veerman en eenige politieagenten naar het politie-posthuis aan het Centraalstation werd overgebracht. Daar werd hem een uitbrander gegeven. Hij had toen een beige overjas aan en zijn broek zat vol me' modder. Toen hij naar huis werd gestuurd, voegd® hij den agenten toe Als jullie wisten, wat ik op mijn geweten had, zouden jullie me niet laten gaan. De veerman is door de politie opgesnord ook de agenten, die in het posthuis waren, toen Dijk man met den veerman daar aanwezig was, zijn door de commissaris van het bureau Warmoes straat gehoord en met den arrestant geconfronteerd- Zoowel de veerman als de politieagenten hebben hem herkend. Het wordt meer en meer waai-'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2