„Zenuwvoedsel". Ingezonden Mededeelingon. TELEGRAMMEN. Kerknieuws. Rechtzaken. Uitlotingen. Buger]|k« Stuud. Yisscherü'berichten. H ttndeiftbe.rfofoT.en. schijnlijk, dat Dijkman de dader is van den af schuwelijken moord. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Gisteravond hadden wij een onderhoud met den Hetterman Willem Bergsma, die den verdachte Van den moord op Hendr. de Klerk, F. Dijkman, Van (jen overkant aan het IJ naar Amsterdam voer. De vletterman weet zich den datum, waarop hij den verdachte overzette, daarom juist zoo goed Ie herinneren, wijl 't de sluitingsavond van H-N.T.O.S. was en hij het toen zeer druk heeft gehad. Tegen half vier in den nacht kwamen twee personen bij zijn boot. Men informeerde Raar den prijs, om overgezet te worden. Vervol gens vroeg men den prijs voor het rondvaren. Hergsma vroeg daarvoor f 1 per uur, wat goed gevonden werd. Een der mannen gaf den ander daarop één gulden, om te betalen. Doch toen 't °P betalen aankwam, had geen der twee passagiers Haar zij zeiden geld. De vletterman liet zich dit Diet welgevallen en dwong den man, die den gulden verstopt had, mee te gaan naar het politie-posthuis Centraal-station. Daar werd de Haan gefouilleerd en weldra kwam de gulden voor den dag, dien hij tusschen zijn kleederen had verstopt. De vletterman kreeg daarop zijn geld. Tijdens den tocht had de man nog herhaaldelijk een mes uit zijn broekzak gehaald. De man had, Zoover de vletterman zich herinnert, een ongun- stig uiterlijk Bijzonder zenuwachtig was hij niet. Hij verkeerde eenigszins onder den invloed van berken drank. Geen oogeublik heeft Bergsma ge- •Heend, dat zijn passagier van dien nacht zich schuldig zou hebben gemaakt aan den afschuwe- 'ijken moord. Wel waren zijn kleeren bevuild, doch Bergsma dacht, dat zijn passagier in zijn dronkemansroes gevallen was. Hij was dan ook zeer verbaasd te vernemen, dat de man zichzelf had aangemeld als de dader van den moord op Hendrik de Klerk. Onder valse he vlag. Een hotelhouder te 's Gravenhage is het slachtoffer geworden van lemand, die kamers huurde onder een valschen Haam, waarbij hij zich uitgaf voor den vertegen woordiger van een bekende firma uit Leeuwarden. Toen de man, na twee nachten te hebben ge logeerd, door zijn gedragingen achterdocht wekte, Werd de Leeuwardensche firma intercommunaal opgebeld, waarna bleek, dat zij geen vertegen woordiger met den opgegeven naam in Den Haag had. De verdachte logeergast kon de door hem ge haakte verteringen en de kamerhuur niet betalen- Hij werd toen aan de politie overgeleverd, die Proces-verbaal tegen hem opmaakte, in afwachting Hjner overbrenging naar het Huis van Bewaring. Hij heeft vroeger al eens eenigen tijd doorge bracht in de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen. In beslag genomen. Door de Haagsche rccherche is een groot gedeelte van het tafelzilver, hat de vorige week bij den heer Vuurman te Helft gestolen werd, in beslag genomen. Levensgevaarlijk gewond. Dinsdag- avond is een soldaat op de kermis te Didam met een mes een levensgevaarlijke steek in den rug toegebracht. De lafhartige dader is onbekend. Aanranding en mishandeling. Men heldt uit Gilze aan het »D. v. N." Toen de 16-jarige zoon van den landbouwer H B. Aarts Maandagavond mef kar en paard van Hosterhout huiswaarts keerde, is hij onderweg aangevallen en afschuwelijk mishandeld. De on gunstige toestand van den mishandelde is ge deeltelijk oorzaak, dat omtrent het misdrijf nog z°° weinig bekend is. Te omstreeks kwart over 7 hoorden de voer en L. B. een kar met groote vaart het erf op komen. Toen zijn vrouw de deur opende, zag ZÜ den jongen P. Aarts in deerniswaardigen- l°estand voor haar staan. Hij was erg bebloed eH zijn kleeren waren totaal stuk gesneden. Of- Schoon geheel van streek, schijnt hij nog het ®6sef te hebben gehad, het paard op het erf van B. zijn oom, te sturen, die aan den ingang Vau het dorp woont. Op de vragen, hem door H- en diens vrouw gesteld, kon hij geen antwoord JHeer geven. Hij viel op een stoel neer en ver- °°r het bewustzijn. Dr. Hoeks, onmiddellijk °Htboden, verleende geneeskundige hulp. Ook feestelijke bijstand werd ten spoedigsten ingeroe- Teu en den gewonde het H. Oliesel toegediend. Nader vernemen we, dat de toestand van A. 2o,,gWekkend is. Hij is echter weer tot bewustzijn §®komen en dezen middag ten volle bediend. Over e misdaad heeft hij eenige inlichtingen gegeven, ®aaar zeer verward en onduidelijk, daar de hel- ere oogenblikken door ijlen worden onderbroken. Waarschijnlijk hebben 4 personen A. aangevallen, lusschen het Rijensche kamp en Gilze. Zij hebben ern bij de keel gegrepen en dat lichaamsdeel z°°danig beleedigd, dat het kraakbeen van lucht pijp of strottenhoofd is gebroken. Verscheidene agen op den schedel zijn hem toegebracht, zoodat Va°r hersenschudding wordt gevreesd. De kleeren *ljn hem tot op de huid door talrijke sneden in jukken gekorven, echter zonder belangrijk letsel e veroorzaken. De handen waren vol sneden of lePe krabwonden. A. had bij zijn aankomst maar één schoen aan. I) vertelde, dat de onverlaten met zijn eigen mes etl anderen aan stukken hebben gesneden. had niet meer dan een gulden aan geld bij zich. 't Is das niet waarschijnlijk, dat de wandaad om roof is gepleegd. De verontwaardiging over de schanddaad is hier algemeen en ieder hoopt, dat de daders maar gauw worden opgespoord en hun verdiende straf niet ontgaan. De politie is reeds met grooten ijver aan't onderzoeken. Verscheidene getuigen, die A. op den weg hebben ontmoet, zijn reeds door de politie gehoord. Lijn Eindhoven Weert. Thans is officieel bepaald dat de spoorlijn Eindhoven Weert op 1 November a.s. voor het publiek wordt geopend. Voetriemen. De bij de infanterie gehou den proef met voetriemen, dienende om bij groote marschen om den schoen en het onder been te bevestigen, om wrijving van den voet in den schoen te voorkomen, heeft goed voldaan. De definitieve invoerig kan worden tegemoet gezien. (Avondp.) Stakingen. De staking van de schippers van de aardappelfabriek Hibernia van de firma W. A. Scholten te Muntendam is geëindigd. De schippers hebben toegegeven. Zy krijgen nu 5% vrachtsverhooging. De staking aan de fabriek der zelfde firma te Stadskanaal duurt voort. De fabriek is tijdelijk stop gezet. De schippers hebben de maat aan de fabriek moeten inleveren, ten bewijze van hun ontslag. De staking loopt over een 60 schippers. Brand in een synagoge, in de syna goge van Tironovo, nahij Warschau, brak tijdens een godsdienstoefening brand uit. Een geweldige paniek ontstond, waarbij 7 vrouwen gedood en 25 gewond werden. De verbreeding van het Kiel-ka- n a a 1. Het groote werk tot verbreeding van het Kiel-kanaal, waarmede in 1919 een aanvang werd gemaakt, is thans bijna geëindigd. De nieuwe dubbele sluizen te Brunsbuttel en Hol- tenau, waardoor de grootste oorlogsschepen ge makkelijk kunnen passeeren, kunnen thans in gebruik genomen worden. In plaats van in 1915, zooals aanvankelijk vermoed werd, zullen de groote Duitsche oorlogs schepen reeds in het begin van het volgend jaar van dezen waterweg gebruik kunnen maken. De Duitsche vloot is daardoor in de gelegenheid gesteld van Kiel de Noordzee in 15 uur te bereiken, voor welken afstand zij vroeger 24 uur behoefde. De kosten der verbreeding van het kanaal be dragen 223 millioen mark. Een merkwaardig ongeval. Een En- gelsche aviatrice, mrs. Stocks genaamd, is het slachtoffer geworden van een ongeval, dat merk waardige gevolgen gehad heeft. Den 20sten Sep tember 11. werd zij gewond tengevolge van een val uit een vliegmachine, die te Hendon door den aviateur Sidney Pickles werd bestuurd. Mrs. Stocke werd bewusteloos opgenomen en is dat gebleven tot Maandag, 13 October. Gedurende deze 24 dagen gaf zij slechts zwakke teekenen van leven, wanneer men haar kunstmatig voedsel toediende. De geneesheeren, die haar behandelden, verklaar den dit zonderlinge verschijnsel uit de aanwezig heid van een kleine hoeveelheid geronnen bloed, welke op de hersens drukte en waren van mee ning, dat, wanneer dit bloed opgelost zou zijn de bewustelooze zou bijkomen. Dit is inderdaad uit gekomen. Mrs. Stocks is Maandag uit haar langen slaap van 576 uren ontwaakt. De post per vliegmachine. De proef met het overbrengen van de mail uit Parijs naar Pauillac, is uitnemend geslaagd. De luitenant vlieger Ronin vertrok gisterochtend om 7 uur per vliegtuig van Villacoublay (bij Versailles) met 10 K.G. brieven, die per trein de mailboot naar Zuid- Amerika niet meer konden halen. De vlieger is op tijd gekomen. De minister van posterijen heeft hem een tele gram van gelukwensch gezonden. Het RijnNoordzee kanaal. In de October-aflevering van de »Marinerundschau" wordt in een artikel, getiteld «Een Duitsche groot scheepvaartweg van den Rijn naar de Noordzee", een kanaal ontwerp behandeld, dat door de bouw kundigen Herzberg en Taaks uitgewerkt is. Beide heeren willen het kanaal van de Wezel af in de Noord-Oostelijke richting tot vlak langs de Ne- derlandsche grens laten loopen bij Gronau zou zelfs, om niet op Nederlandsch grondgebied te komen, een omweg noodig zijn. De waterdiepte van het kanaal zou 4.5 meter bedragen, zoodat vaartuigen met 3 meter diepgang het zelf bij een zeer lagen waterstand zouden kunnen bevaren. Eenige reeders aan de Wezer en Elbe achten een grootere diepte gewenscht, teneinde het ook aan schepen van grootere afme tingen mogelijk te maken van 't kanaal gebruik te maken. Aan de beneden Ems verzet men zich tegen dit verlangen, daar men vreest, dat een aanzienlijk gedeelte van het verkeer van de ha- vens aan de Ems direct naar den Rijn geleid zal worden. De Rijnscheepvaart neemt over het alge meen geen welwillende houding tegenover het ontwerp aan, daar men er aan twijfelt, of zulk een kanaal voor haar voordeelen zal kunnen af werpen. Bij het ontwerp van de heeren Herzberg en Taaks is echter, evenals bij alle andere ontwerpen de groote vraagWat zal de uitvoering ervan kosten 1 De kosten van aanleg worden bij een bedding- breedte van 30 en een spiegel-breedte van 56 meter als volgt berekend Voor aankoop van gronden, wegverlegging etc. 10 millioen mark voor uitgraving van circa 85 millioen kubieke meter aarde 135 mill, markvoor zeven sluizen 50 mill.voor electrische verlichting, machine rieën etc. 9 mill.diverse uitgaven 13 mill., to taal dus 235 millioen mark. Daar de totale lengte van het kanaal ongeveer 171 kilometer bedraagt, zou elke kilometer dus een uitgave eischen van ongeveer 1.370.000 mark. Het Suez-kanaal heeft bij een beddingbreedte van 22 meter en een diepte vnn ongeveer 8 meter en een lengte van 160 K.M., in totaal 380 millioen mark gekost. Het Kaiser Wilhelm-kanaal had oorspronkelijk een bedding breedte van 22 meterzijn diepte bedroeg 9 me ter, zijn lengte 98 K.M.de aanleg kostte 156 millioen mark. De verbreedingswerken, die het volgend jaar voltooid zullen zijn, kosten 223 mil- 'ioen mark. Afgezien van het ontwerp der heeren Herzberg en Taaks zijn in den laatsten tijd nog verschil lende andere plannen uitgewerkt. Zoo bijv. een, dat zeeschepen van 6 tot 7 meter diepgang een weg naar Keulen ontsluiten wil en waarop min der sluizen noodig zullen zijn, als bij het boven omschreven ontwerp. De uitvoering van dit plan zal wegens de groote diepte van het kanaal echter nog aanzienlijk hoogere sommen eischen. Met het oog op de kosten van het plan der architecten Herzberg en Taaks is het te verwachten, dat op de uitvoering daarvan voorloopig weinig kans be staat. De mijnramp inZui d-W ales. Hoewe] de brand in de mijn gedoofd is, zal het nog lang duren voor men de heele mijn zal kunnen door zoeken, daar de weg overal versperd is door in stortingen. De gevonden lijken zijn afgrijselijk verminkt en bijna niet te herkennen. Gistermiddag is brand uitgebroken in de Uni- versal-mijn. De hoop op redding van nog levende mijnwerkers is nu geheel opgegeven. De geruchten dat de reddingsploegen nog 29 mijnwerkers levend in de westelijke schachten hebben aangetroffen, zijn helaas niet bewaarheid. De redders hebben alleen stapels lijken gezien. Tot dusverre zijn 43 lijken bovengebracht, som mige onherkenbaar. Spoorwegongeluk. Een sneltrein naar Manchester is gistermiddag in het St. James-station te Liverpool door een anderen trein aangereden. Zes lijken zijn reeds gevonden. Men vreest dat er 10 dooden en een groot aantal gewonden zijn. Het laatste rijtuig van den stilstaanden trein was bestemd voor Huil en de meeste inzittenden waren op weg naar het vasteland. Dit rijtuig, waarin alleen, die bij de ramp gedood of gewond zijn, zaten, is geheel vernield. Valsche postzegels. Door het Hof van gezworenen te Londen is gister zekeren George Lowden tot 3 jaren dwangarbeid veroordeeld we gens den verkoop van valsche postzegels. Hij had aan een handelaar 2000 a 3000 valsche postzegels van 1 van koning Eduard VII verkocht. De handelaar, die 810 voor de partij had betaald, ontdekte het bedrog en deed er aangifte van bij de politie. "Vroeger lag de waarde van den mensch in zijin spierkracht en lichamelijk uithoudingsvermo gen. Thans komt het aan op een krachtig en gezond zenuwstelsel. En dat bezitten talloozfe monschen helaas nietzij lijden aan nervositeit en gebrek aan zenuwenergie. Volgens beroemde zenuwspecialisten, als prof. Ziehen en Binswanger, moet men de; zich open barende zwakte op rekening stellen van een on voldoende voeding van het zenuwstelsel: de. toe voer van die stoffen, die de zenuwen ter verrich ting hunner functies noodig hebben, is niet even redig aan het verbruik. Het middel tegen zenuw zwakte is (lus krachtiger zenuwvoeding. Voor die voeding: gebruikt, men het door 18.000 medici schriftelijk aanbevolen Sanatogen. Sana togen is eiwit en phosphor in zoodanigen vorm, dat zij snel en volkomen in het organisme wor den opgenomen. Het wordt door iedereen goed verdragen, is absoluut zuiver en bevat geen prik kelende bestanddeelen. De beroemde Berlijnsche psychiater prof. dr. Eulenburg, die volgens zijn verklaring Sana togen jarenlang heeft gebruikt, schrijft: ,,Onaer de vele cioncuireerende voedingspreparaten geef ik aan Sanatogen de voorkeur, omdat het zonder uitzondering ook op den duur goed wordt ver dragen en snel en zeker tot hét herstel van krach ten en algemeene beterschap bijdraagt." Sanatogen is bij alle apotheke rs en arog is ten in verpakkingen vanaf ƒ1.verkrijgbaar. 1 (33) vergadering, waarop de kwestie werd besproken. Tijdens de zeer opgewonden debatten zou zich een ommekeer in de tot dusver gekoesterde mee ning hebben kenbaar gemaakt. LONDEN, 16 Oct. Het reddingswerk in de Universalmijn moest hedennacht om twee uur worden opgegeven. Men heeft thans alle hoop laten varen om de mijnwerkers die zich nog in de brandende schacht bevinden en wier aantal op ongeveer 380 wordt geschat, te redden. Naar de „Msb." verneemt, heieft de bouwcom missie voor een tweede parochiekerk in Bever wijk, met welker oprichting de WelEerw. beer 11. 1. Have, door Z. L). H. den Bisschop van Haarlem is belast, een Hink terrein aangekocht voc.' een nieuw© kerk en pastorie op de grens van Beverwijk en d© gemeente Wijk aan Zee en Duin. mooi op een kruispunt van vier wegen gelegen. Gister heeft de Rechtbank te Rotterdam ui*- spraak gedaan in de zaak van de Veevoeder fabriek alhier contra firma B. B. en Co.. graanhandelaren te Rotterdam. De gedaagde firma were veroordeeld tot betaling van hoofdsom en kosten. Tegen W. J. Haus, de dader van den moord in de Van Merlestraat te 's Gravenhage. werd heden door het O. M. 15 jaar gevangenisstraf geëischt. MUNCHEN, 16 Oct. In parlementaire kringen alhier verluidt dat de kwestie van het Koning schap binnen zeer korten tijd zal worden opgelost. De Centrumsfractie hield gisteren een langdurige LOTEN STAD BRUSSEL 2V» pet. a fr. 100 van 1902. Trekking 15 Oct. Betaalbaar 1 Juli 1914. Serie 4868 no. 9 fr. 25.000; serie 8457 no 12 fr. 1000; serie 27168 no. 5 fr. 500; serie 4655 no. 20 en serie 26194 no. 7. elk fr. 250. De volgende elk fr. 150 Serie 686 no. 11, serie 1630 no. 23, serie 4237 no. 24, serie 4655 no. 15 en 22, serie 4868 no. 25, serie 8040 no. 24, serie 6457 no. 8 en 14, serie 8843 no. 3 en 13, serie 20085 no. 5 en 23. serie 21536 no. 14, 16 en 24, serie 25823 no. 3 en 10, serie 26194 no. 17, serie 27168 no. 7. De overige Nos., vervat in de volgende seriën, elk fr. 110: 686 940 '630 3015 4237 4655 4868 7444 8040 8457 8843 19056 20085 21536 25823 26194 27168 Geboren: 14 Oct. Hendrikje Maartje, d. v> D. N. Verdoes en A. Zwikker, L. Haven. 15. Johanna Maria, d. v. H. G. Paardekamp en J. M. Lourens, Laurens Costerstraat. Gehuwd: 15 Oct. A. J. H. Gudde, 24 j., en H. M. Braak, 26 j. SCHIEDAM, 16 Oct. Binnen van de haringvangst SCH. 236 «Noordster", T Taal, 24 last, 4e reis. BEURS VAN SCHIEDAM, 16 Oct. 1913 Moutwijn. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 13 Oct. 14 Oct. j 15 Oct. 16 Oct. fll fll fll til per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs i |15 Oct. 16 Oct. Moutwijn:;fl2i/8 'f 12t/8 Jenever: jf 16f16— Amsterdam sche proef.jf 17 Vï H7i/s Spoeling:f 1.80 f 1.80 S t e m m i ng op heden prijsh. Spiritus. 15 Oct. 16 Oct. f21- a f21»/« f21- a f 21 f 18"/, a f 18V, f 18'/« a fl8Vg f 93/4 a f 97/, f 93/4 a f Stemming op heden: kalm. PARIJS, 15 Oct. Spiritus: per hectoliter per Oct. fr. 45.25 a 45.50, per Nov. fr. 45.— a 45.25, per Nov./Dec. fr. 45.25 a 45.50, per 4 eerste md. fr. 46. per 4 md. van Meifr. 47.a 47.25, stemming prijsh. Granen. NEW-YORK Mais: Western loco. 15 Oct. 77—; 14 Oct. 773/4. CHICAGO Mais Oct. Dec. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus Mei 69V, 70 Juli 69 693/i 15 Oct. 67t/g 14 Oct. 673/4 Rogge gemakk. Loco 15 Oct. 66 14 Oct 66 'jt CUREGHEM-ANDERLECHT, 15 Oct. Heden waren aangevoerd 2703 runderen, en 914 ossen, 144 stieren, 1645 koeien en vaarzen. Men betaalde voor ossen fr. 0 99 a 1.14, stieren fr. 0.85 a 1.08, koeien en vaarzen Ir. 0.70 a 0.95 per kilo. Amsterdamsche Beurs. 16 Oct. 2£ °,c Ned. W. 663/4; Oostenrijk Juli 80'/4 3% Portugal. Vorstenlanden 1771/, Deli-cult.152 - R'd; Deli 352 Kon. Petr. 628 Moeara Enim 240- Sum Palemb. 223ys Steels 555/s Atchisons 92J/'SRocks 14—; Denvers 19J/g Eries 267/a Missouris 20- South. Pac. 867c S. Rails 215/,; Kansas 23s/s Unions 151—» Prolongatie 4'/4.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3