Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f en rr fis Gratis Ongevallenverzekering RIENZI 36mc Jaargang. Dinsdag 21 October 1913 10756. Op den Balkan. ■O. QYereenfcomstig op ie polis vemel4e yoorwaarflen. Qiüdee&t berichten. een net jongmensch een jongste bediende, Mienws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., Iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. btf verlies van levenslange f Q fl Ij verlies van geheele 1 1111 een hand, invaliditeitI lUU voet of oogI UU 1 I U U een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I u U wijsvinger; I (J verlies van eiken ande ren vinger. Aan de Gemeente-Gasfabriek alhier kunnen tegen 15 November a.s. geplaatst worden van circa 18 jaren. Vereischteu zijnnet handschrift en eenige bekendheid met administratie. Aanvangsalaris f400.en salaris naar bekwaamheid. Vóór 25 October schriftelijke sollicitatiën in te- zenden aan den Directeur der Gasfabriek. Albanië. Uit Belgrado aan het „Wiener Morgleinblatt" Servië handhaaft den eisch, dat waarborgen worden igjegevten, dat die Albaneezen de grens ontzien. De ontruiming van Albanië kan allien op die voorwaarde plaats hébben. Uit Berlijn seint men aan de „Kölnische Zei- tong"i Naar de Servische zaakgelastigde vanmiddag de Duitsche regeering heeft doen weten, heeft de Servische regeoring haar op Albaneesch grond gebied staanden troepen last gegeven, onniiuoel- Kjk hun stellingen te ontruimen. Volgens de Wieensche „Zeit" heeft Servië eaix- toe op raad van den Russische» gezant te1 Bel- gradjo besloten. StTvië zal nochtans op een grenswijziging blij ven aandringen. De seccatarisJgeneraal van het Servische mini sterie van buitenlandscbo zaJkrn heeft den Oos- tearijkschen zaakgelastigde kieinnis gegeven van het gisterochtend aan die Servische troepen ge geven bevel, om de| Stellingen op Albaneesch gebied te ontruimen. Naar de dagbladen te Rome melden, heeft de Oostenrijksche neigeieirïnjg niet willen luisteren naar den raad uit Rome en Biedijin om de zaken niet te overhaasten en niieft alleen de resultaten van de herhaalde vertaogem te Belgrado af te wach ten, maar Oiok de diplomatieke stappen van de mogendheden der Drievoudige Entente. In alle kringen te Rome is mtein gunstig gejstemd voor internationale stappen, ten doel hebbend Servië te bewegen tot aanvaarding van een oplossing, die zoowel heit gezond verstand als de voorzich tigheid gebieden. Reuter seint nit Belgrado: Een officieusö nota, zegt, dat Servië bewezen beeft niet eigenmachtig of met geweld de beslui ten der mogendheden te willen wijzigen. Nu Oostenrijk door het stellen van een ulti matum binnen acht dagen ontruiming van Aïba- neeaoh gebiied eistht, heeft Servië, getrouw aan zijn verzoeuingsgezinde politiek, zijn troepen ge tast terug te trekken. Die verantwoordelijkheid 154) Een hagelbui van steenen kaatste ratelend °P het harnas des senators af hij verroerde zich niet. Geene krimping der spieren verried de minste vrees. Zijn bewustzijn van zijne eige- he wonderbaarlijke welsprekendheid, indien men hem slechts hooren wilde, boezemde hem nog hoop inhij stond in gedachten verdiept, ver ontwaardigd maar ontwrikbaardoch de bekendheid van datzelfde talent was nu zijn doodelijke vijand. De aanvoerders der menigte sidderden er voor, dat hij gehoord zoude worden »en, ongetwijfeld," zegt zijn levensbeschrijver eü tijdgenoot, „indien hij gesproken had, hij Zoude hen allen hebben doen omkeeren, en de Aanslag was verijdeld geweest!" De krijgslieden der baronnen hadden zich reeds °nder de schare gemengd doodelijker wa penen dan steenen kwamen de gramschap der hienigte te hulp schichten en pijlen verdui sterden de luchten nu hoorde men eene stom schreeuwen „Ruimte voor- de toortsen Dofrood slingerden en schudden zij in het helder Ochtendlicht boven de hoofden der menigte, en daarvoor laat het aan hen die meienen, op die wijze den vrede in Europa op vasten grondslag ie vestigen. Volgens berichten te Athene uit Koritza om vangen, rukken Servische troepen op Albaneesch gebied in de richting' van Elbassan voort. De Mbntewegrijinschio regeering heeft geprotes teerd tegten diei ontscheping door Oostenrijksche stoombooten van wapenen en munitie, die over Skoetari naar üe Malissoren-Btammen worden gé. zonüen. Naar de „Lokal Ainzeiger" mededeelt, zal het bezoek, dat Sasonof heden aan Berlijn brengt, een officieel kaïrakteir dragen. Hij1 zal met de 'regeöring o. a, de Alhances'che kwestie bespreken en misschien ook door den Keizer ontvangen worden. Skoetari. Het vertrek der internationale commissie van admiraals uit Skoetari is gisterochtend met eenige plechtigheid gepaard gegaan. DUITSCHLAND Uit Woenen Verneemt de „Kölnische Zeitang'1 'De rede, die kamierraad Clemens Thieme hij «e onthulling van het gedenkteeken voor den Volke.rpnslag te Leipzig beeft gehouden, geeft, het „Ncue Wiener Xagblatt'' en de „Reichspost" aan leiding er dien nadruk ;op te.leggen, dat daarin met geien enkel woord gewag is gemaakt van het aandeel der Oiostenrijksch-tHongaartsche,, Russische en Zwoedscbe troepen in de overwinning bij Leipzig. De „Reichspost" doet hietj ia zieer steherpe woor den en maakt ier die Duitschei regeering een ver wijt van, dat zij haar invloed tegen sen uergelijk gtemis aan takt niet heeft aangewend. ITALIë. Kokof'tzOif heeft gisterochtend een bezoek ge bracht aan Giolittr en gisteravond aan den mi nister van buitenlandse he zaken. Mevr. Pankliurst is toegang tot de Ver. Staten verleend, op voorwaarde dat zij; c-r niet de malitante strijdwijze, in Engeland door de ktefnechivrouwien toegepast, zal aanprijzen en het i-and weer zal verlaten als zij' haar lezingen ge houden heeft. 1 Te Pairijls is op 85-jarigein leeftijd Charles Tellier, de uitvinder1 dar hotelkamers overleden. In 1876 heeft, hij! het eerste schip met koelkamers, de „Frigorifique", uitgerust. Het bracht den. lading bevroren vleiesch an wild van Rouaan naar Rb de Janeiro, Montevideo iein Buenos-Ayres over. Ofschoon zijn uitvinding weldra, over de geheele wereld werd toegepast, heeft Tellier er geen zijde bij gesponnen. Hij1 is in armoedige omstandigheden gestorven; alleen in het laatst van zijn leven heeft hij het door steun van Vrienden, wat rui mer gehad. De Fransche regbering1 had hem enkele dansten heen en weder, als waren de duivelen onder het grauw losgelaten. En in welke plaats der hel zijn duivelen als die, welke een ontzind grauw kan opleveren Stroo, en hout, en ros baren werden haastig voor de grooten deuren van het Capitolium safimgetast en op één gestapeld, en de rook steok plotseling in dichte wolken op, de vaart der aanvallers stuitende. Rienzi was niet langer zichtbaar, een pijl had zijne hand doorboord de rechterhand, die de vaan van Rome schraagde de rechterhand, die het Gemeenebest eene grondwet had gege ven. Hij ontweek den storm in de verlaten hal. Hij zette zich neder én tranen, aan geene zwakke en vrouwelijke bron ontspringende, maar tranen aan de verhevenste fontein van aandoe ningen ontstroomd tranen, die eenen oorlog man passen, wanneer zijn eigen benden hem verlaten - eenen vriend zijns vaderlands, wan neer zijne landgenooten in hun eigen verderf snellen eenen vader, wanneer zijne kinderen tegen zijne liefde opstaan, zulke tranen ont sprongen onwillekeurig aan zijne oogen, en verlichtten, maar veranderden tevens zijn hart 1 „Genoeg, genoeg," zeide hij, dadelijk weder oprijzende en die droppelen verachtelijk af schuddende; „ik heb genoeg gewaagd, gedurft, gewerkt voor dit lafhartig en ontaard geslacht. Ik wille hunne boosaardigheid nog te leur stellen ik zie af van do gedachte, welke zij zoo onwaardig zijn Laat Rome vergaan maanden geleden hef' ridderkruis'van het Legioen van Eer verleend. Uit Middelburg,, Transvaal, komt het bericht, dat het vroeger beruchte Zoeloe-opperhoofd, Dinizoeloe daar Zaterdag op zijn farm is over leden, na gejruimen tijid ziek te zijn geweest. De overleden kleurling, die den Engelschen heel wat last en hoofdbreken heeft berokkend, was een zoion van Cetewayo, volgde die in 1884 als koning op, en versloeg kort daarop zijn mededinger Usibepu. Om dit te bereiken, ver bond hij zich met eein aantal Boeren-„Trek- ktrs" en op den grond, dien hij' hun ter beloo ning hunner diensten afstond, stichtten zij een nieuwe republiek, diej thans op de kaart staat aangeteekead als Vrijheid-District, en in 1888 bij Transvaal werd ingelijfd. Maar Dinizoel ja kon zich niet lang: tevreden stellen met zijn verworven macht; hij streefde1 op üe manier van zijn vader naar veel meer gezag1, en ait kostte hem tien jaar verbanning naai' St. Hele na, welke straf hem wegens hoogverraad door de Engelschen was opgelegd. Hij kwam aldus voor de 'tweede maal .op St. Helena, want op 19-jarigen leeftijd had hij een dergelijk von nis tegen zich hooren eischien, ais resultaat van den Cetervayo-npstand van 1878'79. Ge durende zijn eersten straftijd op het eiland, deed hij, schrander en volgzaam als hij was, zijn best, de zeden len gebruiken zijner rechters zooveel mogelijk na te stevenhij droeg Eu- tpee.se he kleeding, bracht bezoeken bij zijn blanke buren, leerde hout-Snijden en verzamel de Zoeloe-wapens en likeurglaasjes. Weder vrijgekomen, begon Dinizoeloe aan politiek te doen, het zwak van alle gekleurde rassen, die met de Westersche beschaving' in aanraking zijn gekomen. Diit bracht hem moer ontevredenheid dan voldoening, en deze onte vredenheid vond gretig voedsel in de verkeerd toegepaste propaganda der vertroetelende ethici. In plaats van Dinizoeloe in het kalm ien ongestoord bezit van zijn huis te Etshowe en zijn toelage van 500 pond' 'sjaars van de Na- la Is che regeering tei laten, steunden zij zijn wenseh, om naar de kraal zijner vederen terug te keeren. Als deze verdwaasde politici hem maar met ruri lieten, aldus schrijft de „Evening Stan- crarcT over de ethici in kwestie, dan was deze man van 130 kilo, als een kind zoo te- reden en blijde met zijn grammaphoon en zijn harmonica. En hij: verdiende meer sym pathie als hij „Home, Swteet Home" zong en daarbij zich zelf accompagneerde, dan wan neer hij zijn ontzaglijk lichaam op een tribune heesch en daar politieke: toespraken ging hou den, uie kant noch wal raakten. Het is een schande, dat zijn zoogenaamde vrienden en helpers dezen man niet liever aan zijn tafelgenteiUgten loVeriieten, dan hem de spreek tribune, op te drijven en hem te ver-poli ticken. rt Heeft den Zuid-Afrikaanse,hen auto- ik gevoel eindelijk, dat ik edeler ben dan mijn land 1 het verdient zulk eene verhevene offerande niet!" Door deze beschouwingen verloor de dood al het edele, waarmede hij hem eerst was voor gekomen en hij besloot, uit loutere verachting zijner ondankbare vijanden, uit loutere zucht het doel hunner onmenschelijke woede te ver ijdelen, eene poging voor zijn leven te wagen 1 Hij legde zijne glinsterende wapenrusting af; zijne vlugheid, zijne behendigheid, zijne loos heid, keerden terug. Zijn werkzame geest bere kende de kansen een er verkleeding eener ontsnapping hij verliet de hal ging dooi de minder aanzienlijke vertrekken, voor de dienaren en huisboden bestemd vond in een daarvan een ruw werkpak trok het aan plaatste op zijn hoofd eenige huissieraden, in een der behangseltapijten gewikkeld, als wilde hij daarmede ontsnappen en zeide met zijn ouden fantastico riso„Zoo alle andere vrienden mij verlaten, mag ik mij zeiven wel begeven!" Daarmede verbeidde hij eene gele genheid. Ondertusschen brandden de vlammen hevig en woestde beneden buitendeur was reeds verteerduit het vertrek, dat hij verlaten had, borst het vuur in wolken rooks het hout kraakte het lood smolt knarsende weken de opengesprongen en half verteerde poortdeu ren op hare grendels binnenwaarts de vree- selijke toegang was der gansche geduchte ri lei ten eindeloozen last en uitgaven veroor zaakt, om hem voor zijn eigen bestwil in hc-t oog te houden, nadat hij reeds tweemaal met Sf. Helena had kennis gemaakt. Prov. Statenverkiezing. DELFT. De Anti-Rev. Kiesvieneeniigjing Nederland en Oranje, besloot voor de a.s. Provinciale Staten verkiezing geen eigen candidaat te stellen, doch üe candidatuur van Mr. Kolkman over te nemen en die krachtig te steunien. GOUDA. De vrijzinnige Kiesvereeniging „Bur gerplicht" heelt candidaat gesteld in de vacature wijlen A. Vingerling, Jhr. Mr. W. Th. C. van Doom, lid der Tweede Kamer. Petroleumconcessies. Naar wij vernemen, is de Minister van Kolo niën voornemens, onmiddellijk na de behandeling der Indische begrootiog, zich bezig te houden met de quaestie der uitgifte van petroleumconces sies in Djambi; de verwachting is, dat een be slissing over de daartoe strekkendo wetsontwerpen nog in dit zittingsjaar zal worden genomen. Stuwadoorswet. Men bericht ons. dat de minister van landbouw» handel en nijverheid uit het ontwerp-stuwadoors- wet eenige bepalingen zal lichten, o. a. de be paling, dat werklieden in het bezit moeten zijn van een werkboekje, en de bepaling, dat er een vergunning noodig is om zich als stuwadoor te vestigen. De wijzigingen zullen in een nota van wijziging worden opgenomen, waarvan de verschijning in het volgende vooi jaai tegemoet gezien kan worden. Pantserschip. Het hoofdbestuur van Onze Vloot heeft weder om de toezegging van een gift van ftOOO ont vangen voor de eventueele aanbieding van een tweede slagschip voor Indië aan de regeering. Interpellatie. Naar de Tel. meldt, zal tot de regeering over de veiligheidsmaatregelen op buitenlandsche emi granten booten, die van een Nederlandsche haven uitvaren, een vraag worden gericht. Gezant te Kopenhagen. Men meldt uit Kopenhagen, dat de Koning gistermorgen den Nederlandschen gezant van Weideren Rengers in audiëntie heeft ontvangen om de brieven van terugroeping te overhandigen. Jhr. Mr. Victor de Stuers. Omtrent de huldiging van Jhr. Mr. Victor de Stuers op zijn zeventigsten verjaardag, meldt men uit 's-Gravenhage De Minister van Binnenlandsche Zaken hield bij de overhandiging van het Commandeurskruis van den Nederl. Leeuw slechts een zeer korte toespraak. menigte ontsloten het trotsche Capitolium der Caesars neigde reeds waggelend ten val Nu was het tijdhij ging de vlammende deur uit - den verstikkenden drempel over hij kwam de buitenpoort ongedeerd door hij was in het midden der menigte. „Er valt een overvloed van kostbaarheden te plunderen zeide hij tot de omstanders, in den plhtten Romeinschen tongval, het gelaat door den last op zijn hoofd bedekt„Suso suso a gliu traditore!" Het grauw stroomde hem voorbij hij spoedde zich voort hij bereikte den laatsten trap, die naar de open straat geleidde hij was der laatste poort genaderd vrijheid en leven wenkten hem toe. Een zijner krijgsknechten greep hem vast. „Sta waarheen gaat gij „Geef acht dat de senator niet verkleed ont- snappe schreeuwde eene stem achter hem het was die van Villam. De verbergende last werd hem van het hoofd gerukt Rienzi was ontdekt „Ik ben de senator!" zeide hij met luider stemme. „Wie durven den Vertegenwoordiger des Volks aanranden?" (Slot volgt). f bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1